Přejít na obsah
Menu

#umeni

Zářijové výstavy

31. srpna 2020

Vytvořili jsme pro vás seznam výstav, na které opravdu stojí za to zajít. Navštivte je a dejte třeba i feedback na sociálních sítích, aby se množil počet nových fanoušků umění. 🙂
UNPLUGGED 13. srpna 2020 – 29. listopadu 2020 Galerie Rudolfinum
Podobně jako hudební interpreti hrající unplugged, tedy výlučně na akustické hudební nástroje místo elektrických, připravila desítka umělců z Rakouska, Belgie, České republiky a Slovenska své site-specific projekty pro Galerii Rudolfinum za minimálního užití energií na jejich výrobu i transport a s důrazem na ruční práci. Galerie je k tomu vyzvala v rámci „environmentálního uvažování“ jako tématu výstavy UNPLUGGED. Umělcům poskytla na tři měsíce část galerijních prostor a některá díla tak mohla vznikat přímo na místě.
GIMME ME A BIG GREAT SMILE – Laura Limbourg
24. 9. – 29. 10. 2020
Nová galerie
Vítězka 13. ročníku ceny kritiky za mladou malbu a studentka pražské AVU prezentuje svou osobitou výstavu. Nezvyklé materiály a zajímavá témata tvorby vás určitě budou bavit!
FACELIFT – Jan Soumar
9. 9. – 9. 10. 2020.
Galerie Dolmen
Náš lektor a také jeden ze studentů pražské AVU. Doporučujeme všem fanouškům moderní malby.
Czech Design Week 2020
10/9 – 13/9/2020
Prague Congress Centre
Czech Design Week je přehlídka, která představuje autory nezávislé scény. Prezentuje designéry z Čech a zahraničí, kteří vás zaujmou svým osobitým stylem.
image

Návštěva umělecké galerie je jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, když máte volno. Nejenže načerpáte spoustu inspirace, ale také odhalíte význam v každém díle. Proto tolik lidí tráví v uměleckých galeriích spoustu času.

Povedené umělecké dílo na vás zapůsobí tak, že si ho budete chtít vyfotit. Ve všech  uměleckých galeriích však platí určitá pravidla, která bychom měli dodržovat, abychom nebyli za burany a ignoranty.

 1. Nenoste svůj batoh přímo do galerie.

Je spoustu uměleckých galerií, které nedovolují vzít si tašku nebo batoh přímo dovnitř galerie. Nejsnadnější je si odložit tašku v úschovně nebo na recepci. Nebude vám také překážet při prohlížení galerie.

 1. Věnujte pozornost všem pravidlům v každém uměleckém díle

Když navštívíte galerii umění, tak se může stát, že objevíte umělecké instalace, které expozice činí zábavnější. Jako příklad lze uvést interaktivní uměleckou instalaci, které se můžete dotknout, protože tím snadněji pochopíte její význam. Existuje však i neinteraktivní umění, kterého je zakázáno se dotýkat. To je jeden z důvodů, proč byste se měli řídit pravidly u každého uměleckého díla.

 1. Pozor na vyhrazený prostor

U každého uměleckého díla se běžně vyskytují čáry, od kterých byste se měli distancovat, pokud nechcete být vyloučeni z galerie. Měli byste mít otevřený přístup k dílům a neobtěžovat ostatní návštěvníky hlasitými zvuky.

 1. Pokud je povolen fotoaparát, tak nepoužívejte blesk

Možná vás dílo tak uchvátí, že si ho budete chtít vyfotit telefonem nebo fotoaparátem. Za žádnou cenu nepoužívejte blesk.  Blesk totiž může poškodit kvalitu obrazu a degradovat jeho barvy. Vždy se nejdřív ujistěte, že je blesk fotoaparátu vypnutý.

 1. Nedotýkat se!

Respektujte umělce tím, že se nebudete dotýkat jejich práce, pokud to není dovoleno. Tím zachováte kvalitu vystavovaného exponátu.  Pokud je umělec v galerii přítomen zapojte se s ním do hovoru, možná vám odkryje skryté významy vystavených děl. 

 1. Nebuďte hater

Nemůžete vystát umělecké dílo? Zkuste si odpovědět proč a neodsuzujte ho na první dobrou. Přemýšlejte o něm. Takové myšlenky vás mohou mnohé naučit. Je příliš snadné říct “to je hrozné“.

Alfons Mucha

Lze říci, že jen velmi málo našich umělců dosáhlo skutečného globálního uznání. Avšak Alfons Mucha zůstává jedním z nejvýznamnějších do dnešních dnů.
Alfons Mucha se narodil 24. července 1860 v Ivančicích. Vystudoval slovanské gymnázium v ​​Brně. Po neúspěšných přijímacích zkouškách na pražské Akademii výtvarných umění odešel do Vídně jako malíř scénografů. V roce 1885 byl přijat na akademii v Mnichově a o dva roky později přešel na akademii Julian v Paříži.
Proslavil se doslova přes noc díky divadelnímu plakátu Gismonda, který od něj objednala pařížská herečka Sarah Bernhardt. To byl začátek nejslavnějšího období jeho kariéry, kdy Mucha zůstal a pracoval několik let v Paříži.

V roce 1906 se oženil s Marií Chytilovou a odešel do USA, kde byl přivítán jako největší umělec na světě, ale přesto se Mucha toužil vrátit domů. Navrhl první známky
a bankovky nezávislé Československé republiky. Kromě malby a grafického designu se jeho tvorba věnovala také designu interiérů, nádobí a šperků a také designu okna v katedrále svatého Víta v Praze (1931). Alfons Mucha byl velký patriot a po celý svůj život snil o malbě řady velkých pláten, slavného eposu, ve kterém chtěl shrnout historii Slovanů. V letech 1910–1928 Mucha maloval řadu
velkých pláten a svou práci věnoval Praze. Nejslavnější český malíř a mistr secese zemřel na zápal plic 14. července 1939 po výslechu gestapem. Je pohřben na Vyšehradě.

Mezi další významné malíře, kteří uspěli ve světovém měřítku můžeme počítat např. Josefa Mánese a Mikoláše Alše.
Mikoláš Aleš měl více než 5 000 publikovaných obrázků; maloval na všechno od časopisů po hrací karty až po učebnice. Jeho obrazy nebyly příliš propagovány mimo Čechy, ale mnoho z nich je stále k dispozici a Mikoláš Aleš je považován za jednoho z největších umělců v České republice. Aleš je dnes asi nejznámější jako jeden z malířů (druhým je František Ženíšek), kteří vymaloval slavnou foyer Českého národního divadla. Aleš si během svého života získal slávu, zejména pro jeho architektonické dílo, ale jeho obrazy byly většinou chváleny až po jeho smrti. Nyní je mnoho ulic v České republice pojmenováno po Alešovi. Alešovo dílo, i když nebylo přijato německými nacisty, kteří ovládali české země od roku 1938 do 1945, bylo pozdějším komunistickým režimem
značně využíváno pro propagandistické účely, zejména v 50. letech.

 

Josef Mánes produkoval mnoho obrazů v každém žánru, od krajin a portrétů až po etnografické a botanické studie. Dokonce dělal obrazy dvanácti měsíců (kalendářní deska) tváří v tvář Pražskému orloji. Ačkoli jeho práce byla za jeho života málo chápána nebo oceňována, je nyní považován za jednoho z největších českých malířů.
V roce 1887 byl na jeho počest vytvořen Svaz výtvarných umění Mánes. Jedno z centrálních mostů nad řekou Vltavou nese jeho jméno a zahrnuje sochu malíře na konci Starého Města. Jeho obraz se objevil na několika československých a českých poštovních známkách.

   
Dalšími významnými umělci jsou například Josef Čapek, Fratišek Kupka, Antonín Slavíček, Toyen (Marie Čermínová) a Karel Škréta.

Který z těchto umělců je Váš nejoblíbenější?
Která díla těchto malířů máte nejraději?

scifi_radio_drama_podcast_226_cropped

Už nevíte na co koukat? A co takhle nakrmit svou lačnou kreativní duši nějakým kvalitním materiálem? Připravili jsme si pro vás tipy na filmy, seriály i dokumentu ze všech možných odvětví. Fotografie, interiérový design, animace, grafika, hry, umění a zajímaví umělci, móda a další! Načerpejte inspiraci a opusťte karanténní rutinu alespoň pomocí obrazovky. 🙂

 1. Iris

Krátký dokument o Iris Apfel, interiérové designérce, módní ikoně a fanynce obrovských kulatých brýlí. Dílo natočila legenda Albert Meisles. Přesto, že je Iris Apfel už skoro 100 let, stále se drží svého stylu a nebojí se ho vyjádřit! 

 1. Indie Game: The Movie

Jaké to je být nezávislým vývojářem hry, když za vámi nestojí firmy s miliardami na propagaci? Nahlédněte pod pokličku vzniku her i myšlenkových procesů jejích tvůrců, kteří tvorbou her odhalují svou osobnost až na dřeň.

 1. Život pod vodou  (The Life Aquatic with Steve Zissou)

Parádní film jednoho z nejoriginálnějších režisérů současnosti! Co k tomu dodat? Možná jen to, abyste si nenechali ujít ani Grand hotel Budapešť a Až vyjde měsíc!

 1. Ai Weiwei: Bez omluvy (Ai Weiwei: Never Sorry)

Ai Wej-Wej je nejznámějším umelcem v Číně. To, co není úplně běžné je, že otevřeně zpochybňuje a kritizuje čínskou vládu, což nezůstává bez následků. Dokument představí jeho dílnu, práci a filozofii.

      5 Banksy: Exit through the gift shop

Pokud jste o tomto „dokumentárním filmu“ o graffiti Banksyho neslyšeli, nebudeme vám nic prozrazovat!. Ale jinak – Banksy vážně existuje! A pokud budete chtít pokračovat jízdou na vlně s názvem “Banksy”, doporučujeme shlédnutí “Banksy v New Yorku”. Tenhle dokument se pouští do velmi zajímavé otázky – Komu patří pouliční umění?

6.Metropolis

Ano, tohle je film z roku 1927. A ano, je naivní. Ale je to stále úžasné mistrovské dílo fikce. Těžko uvěřit, že film vznikl dříve, než se objevily všechny ty možnosti počítačových úprav..

      7.Štěstí (Happy)

Co nás dělá šťastnými? A opravdu je to to, co si myslíme? Ve filmu se Roco Belic ptá na tuto otázku lidí z celého světa. Zajímá Vás, k jakému závěru došel? Pak si nenechte film ujít!

 1. Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Cai Guo- Qiang miluje vyhazování věcí do povětří. Tento film krásně zachycuje portrét jeho tvorby. 

 1. Abstrakt: The art of design

Mnoho skvělých návrhářů – například architekt Bjarke Ingels, návrhář obuvi Nike Tinker Hatfield a grafická designérka Paula Cher. Nakoukněte do myslí těch největších současných designérů!
(Ke shlédnutí na českém Netflixu)

 1. The true cost

V éře sociálních sítí se módní průmysl nepředstavitelně zrychlil. Trendy jsou to, co lidi zajímá a výrobci jako Zara a H&M reagovali přechodem ze dvou sezónních kolekcí (jaro/léto a podzim/zima) na kolekce, které mají životnost několik dnů. I toto překvapivě levné oblečení má cenu, a není nijak nízká. Dokument Andrewa Morgana se zabývá strašnými dopady tzv. rychlé módy.

 1. Kubo a Kouzelný meč (Kubo and the Two Strings)

Co se stane, když zkombinujete nejkrásnější japonské umění a stop-motion animaci? Získáte krásný film a jako teprve druhý animovaný film v historii, bude nominován na Oscara za nejlepší vizuální efekty.

 1. Mind of a Chef a Chef’s table

Dva seriály, které nejsou jen o jídle, ale také o kulinářském umění. Stručně řečeno, umění a filozofie. (Chef’s Table ke shlédnutí na českém Netflixu)

     14. Setkání na konci světa (Encounters at the End of the World)

Vizuální kontrast mezi obrovskými, prázdnými místy a stísněnými ubikacemi. Vydejte se s režisérem Wernerem Herzokem na návštěvu za biology, zoology, vulkanology a dalšími vědci na Antarktiku!

 1. Tales by light

Tales by Light je kouzelný projekt Netflixu Original o fotografech a jejich příbězích z celého světa.

 1. Sneakerheadz

    Sneakerheadz není skvělý dokument! Prostě skvělá “učebnice” kulturního hnutí a velkého podnikání, o kterém nic nevíte. Doporučujeme všem!

 1. Mozek a kreativita (The creative Brain)

    Сo je to kreativita? A odkud se bere? Vydejte se na cestu tajemstvími mozku s neurovědcem Davidem Eaglemanem a pochopte, jak funguje proces tvorby v hlavě! (Ke shlédnutí na českém           Netflixu)

 1. Malý princ (The Little Prince)

  Příběh, který si zamilovali tisíce lidí na celém světě se dočkal filmové podoby. Ale nebojte se, opravdu se to povedlo a knižní předlohu vám to nijak neponičí. Rozhodně se zaměřte na skvěle provedené animace – jednak ve 3D a i v technice fázové animace ve formě papíru v kombinaci s keramickou hlínou. (Ke shlédnutí na českém Netflixu)
 2.  Mistři interiérů (Interior Design Masters)

          Reality show o tvorbě interiérů, kterou hodnotí ti nejlepší současní designéři. Napínavé, zábavné a inspirativní. (Ke shlédnutí na českém Netflixu)

20. Nejpozoruhodnější domy světa (The World’s Most Extraordinary Homes)

Přijďte na návštěvu do těch nejvíce fascinujících domů světa a polechtejte trochu svojí fantazii tím, jak by mohl vypadat váš vysněný dům. (Ke shlédnutí na českém Netflixu)

20200319_153158-1024×576

Stejně jako většina měst po celém světe je i New York v karanténě. Úřady žádají obyvatele, aby zůstali doma, kdykoliv je to možné. Avšak pro pouliční umělce znamenají prázdné ulice svobodu v tvorbě.

Umělec Adrian Wilson věří, že pouliční umění v současné době je způsob, jak si představit jeho úzkosti a smát se příkoří. „Chci, aby lidé reagovali na zprávy kreativně a dokonce s humorem.“

V minulosti mohli být pouliční umělci zatčeni za vandalismus. Nyní je k tomu přidáno i riziky chycení koronaviru. „Nedávno jsem požádal kolemjdoucí, aby mě vyfotili na mém telefonu.“ Odmítli ho vzít do druky. Ale musím přiznat, že jsme našli řešení: vyfotili mě na svůj telefon a fotku elektronicky poslali.“

Sarah Erenthal hovořila o dalším problému. Dívka namalovala příběhy o koronaviru a o dva týdny později se cítila nemocně. Příznaky nebyly potvrzeny, ale Sarah zůstává v karanténě. Zdá se, že díky práci na tak žhavém tématu jako je koronavirus a její nadměrné reakci si s ní osud krutě pohrál.

Pouliční umělecké dílo inspirované koronavirem od Adriana Wilsona. Foto: Adrian Wilson.
Práce Adriana Wilsona

Možná je dokonce lepší v současné době zůstat doma – Wilson připouští, že ulice alespoň nebudou plné jeho starostí.

„Teď jsem se svými barvami a svým stylem příliš na očích.“ V tuhle dobu dělá pouliční umění málo lidí, takže jsem velmi nápadný. Už jsem byl zatčen – nechci zvyšovat možnost nakažení v cele.“

Město je prázdné
„Připomíná to poslední hodiny před bouřkou.“ Nikdo venku není. Pouliční umělci sledovali, jak bylo město po zavedení preventivních opatření liduprázdné. Avšak jsou tu i tací, které touha tvořit nezastaví.

Sarah říká, že k ní nedávno přišel pár při její tvorbě. „Řekli mi, že si velmi cení, že mě současná situace nezastavila a stále tvořím“ vysvětluje umělkymě.

„Ulice je nyní naše jediné muzeum“ – toto je Sarah poslední dílo, než odešla do karantény.

Umělci proměňují vše na ulici v umění – dopravní značky, okna vlastního bytu, dokonce i vyřazenou matraci. Práce na matraci je další výzvou: nepřipravujete se na ni předem, ale musíte improvizovat. Není dost času přemýšlet, pamatujete si na policii, že?

Sarah a Adrian zanechávají zprávy na ulici pro všechny Newyorčany. „Nešiřte vir“, „Zůstaňte doma“, „Dodržujte prosím rozestupy mezi sebou“ – může to být maličkost, ale takové zprávy mohou být jasným připomenutím důležitosti těchto pravidel.

„Umění je skvělý nástroj k překonání obtíží a k uzdravení mysli, zejména když procházíme těžkými dobami. Tvorba mi pomohla neodchýlit se. Udělala jsem to pro sebe, ale vím, že moje tvorba pomáhá i ostatním lidem.“ říká Sarah.

art-hospital

Studie prováděné v nemocnicích Chelsea a Westminster ukazují, že jakékoli umění ve zdravotnických zařízeních zlepšuje pohodu pacientů, snižuje pobyt v nemocnici a zmírňuje úzkost, depresi a bolest.

Za studiem stojí charita CW +, která provozuje program arteterapie pro pacienty a lékaře. Získaná data jsou v souladu s výsledky v The Healing Arts. Kniha popisuje příklady za posledních 25 let, kdy se umění, performance a hudba používaly ke zvýšení pohody lidí v nemocnici.

Studie ukázaly, že více než 80 % žen podstupujících kolposkopické vyšetření se domnívá, že přítomnost umění v kanceláři „výrazně snižuje úzkost“ z tohoto zákroku. Na ženském oddělení jsou umístěny obrazovky, které vysílají filmy o přírodě. Nemocnice uvádí, že tyto obrazovky byly nainstalovány, aby rozptýlily ženy během nepříjemného zákroku.

16 z 19 zdravotníků pracujících na dětském pohotovostním oddělení uvedlo, že ukázky zvířecích karikatur uklidňují malé pacienty a zmírňují bolest.

Výsledky nové studie doplňují studii předchozí, kterou CW+ provedla již v roce 2004. Ukázalo se, že použití umění a hudby má na některé pacienty velmi pozitivní vliv.

Porod o dvě hodiny kratší a celkově méně anestézie.

Další studie ukázala, že pokud bylo na porodním sále přítomno umění, pracovní doba se snížila o 2 hodiny. Kromě toho se u lidí podstupujících chemoterapii hladina stresového hormonu kortizolu a pocit deprese snížili o třetinu.

Ti, kteří podstoupili chirurgický zákrok, potřebovali méně anestézie, jejich pobyt v nemocnici byl v průměru o jeden den kratší a hladiny kortizolu byly téměř poloviční. Nemocnice Chelsea a Westminster, ale nejsou jediným orgánem, který studuje tento problém.

Dětská nemocnice Sheffield již několik let zve významné designéry, kteří mění prostor uvnitř nemocnice.

Na onkologickém oddělení Guyovy nemocnice byla otevřena speciální relaxační místnost, která zmírňuje úzkost pacientů.

Přínosu umění pro zdraví se globálně věnuje řada výzkumů. V mnoha zemích již komplexnost umění pochopili a využívají ji jako účinný nástroj pro zlepšení zdraví nemocných.

Výstavy na únor

29. ledna 2020

blur-people

Výstava Michaël Borremans The Duck
22. 1. 2020 – 12.4.2020
Galerie Rudolfinum

Belgický malíř Michaëla Borremanse narozený roku 1963, je charakteristický svým znepokojivě silným psychologickým výrazem v dílech. V jeho obrazech nalezneme skryté násilí ale přesto vynikají neobyčejnou krásou svého provedení. Autorovy malby prozrazují svou specifickou iluzorní kvalitou jeho velký zájem o film a fotografii, a to především jako zdroje inspirace pro strukturu kompozice jeho obrazů.
Pro všechny milovníky moderní klasické malby.
https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/michael-borremans-the-duck/


David Moješčík: Takové, jaké je (plastiky)
31. 1. 2019 – 15. 3. 2020

David Moješčík studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v Ateliéru sochařství. V roce 1999 byl na stáži u prof. Jana Hendrycha na pražské AVU a v roce 2002 získal Cenu Josefa Hlávky. Zajímá se především o figurativní tvorbu.
Dobrý důvod dát si přestávku od pláten a omrknout plastiky. 🙂
https://www.galerievaclavaspaly.cz/cs/vystava/david-mojescik


Alžběta Jungrová: Exit
Trafo Gallery
24. 1. – 1. 3. 2020

Alžběta Jungrová, bývalá reportérka, která na svých fotografiích zachycovala konflikty i místa, kam se nikdo nechtěl vydat, přichází se svou vlastní tvorbou z posledních pěti let. Právě odchod od reportážní fotografie k volné tvorbě a hledání vlastního světa je jedním z témat, které se na výstavě Exit prolínají. Své pocityn přibližuje divákovi autorka prostřednictvím postav žen, ať již reálných s vlastními pohnutými osudy, nebo jen abstraktních ženských těl. Šest různorodých cyklů ukazuje všestrannost a obrovskou představivost Jungrové. Kromě klasické fotografie se můžete těšit na video, uměleckou fotografii, fotografickou koláž nebo velmi zajímavé propojení fotografie a malby. Expozici šesti různorodých souborů doplňuje dvojjazyčná výpravná publikace.

Zajímá Vás fotografie i příběhy reálných lidí? Doporučujeme!
https://trafogallery.cz/en/


Mouvo 2020
21. 2. – 22. 2. 2020

Na pátém ročníku dvoudenního festivalu Mouvo vystoupí světoví tvůrci pohybující se v grafickém designu, animaci, videu a nových technologiích .Pátý ročník festivalu odhalí jak vzniká ta nejlepší zábava a jak se mohou při práci bavit i návštěvníci. Mouvo 2020 se zaměří na zábavní prvek designu – představí neotřelý přístup k videohrám, televizi, hudebním videím, živým vystoupením a interaktivním instalacím. Přijďte se podívat, jak si užít experiment a tvořit design hrou.
Ty nejlepší umělci ze světa motion designu na jednom místě. Vynikající akce!

https://mouvo.cz/

nq_06HnQ

Už dlouho přemýšlíte, že začnete tvořit? Při každé volné chvíli brouzdáte po internetu a hledáte kurzy, které by splnily vaše představy, a srovnáváte nabídky? Proč si vybrat ale Draw Planet?!
Připravili jsme si pro vás 5 důvodů, proč právě Draw Planet je tou správnou volbou. 🙂

1. Poskytneme vám pomůcky a materiály v ceně kurzu Po celou dobu kurzu máte na lekcích s dispozici kvalitní pomůcky a materiály. Cena kurzu už se po uhrazení nijak nenavyšuje, vše máte k dispozici. A pokud píšeme vše, je to opravdu tak. I na kurzy fotografování si u nás můžete po předchozí domluvě zapůjčit na lekce zrcadlovku a na grafické kurzy vám zapůjčíme notebook s programy.


2. Lektoři jsou u nás příjemní a milí Každý náš lektor je nejen vynikajícím umělcem- profesionálem, ale i velmi sympatickým a milým člověkem, který rád pracuje s lidmi a se vším studentům rád pomůže a poradí! 🙂
3. Vycházíme vstříc s nahrazováním lekcí Chápeme, že někdy nastane situace, kdy nemůžete navštívit svou lekci, ať už jde o dovolenou, nebo v horším případě nemoc. Jediné co je třeba k nahrazení lekcí, je ozvat se, co nejdříve ať už přes email nebo telefon a na náhradní lekci se s námi domluvit.

4. Z široké nabídky si jistě vybere i úplný začátečník
Nabízíme nejenom tradiční techniky, jako jsou kurzy olejomalby, akvarelu, nebo třeba kresby, ale i kurzy zaměřené, jako kurz ilustrátorství, módní tvorby nebo moderní kaligrafie. Na své si jistě přijdou i ti, kteří by se chtěli naučit s grafickými programy Adobe Photoshop nebo Illustrator, případně s iPadem v programu Procreate. Připravujeme také studenty na talentové zkoušky, učíme kreslit a malovat i děti od 6 let a ty od 10 let učíme i počítačovou grafiku nebo programování.


5. Připravujeme co nejpříjemnější prostředí U nás máme naše studenty rádi, přistupujeme ke každému individuálně podle jeho potřeb. Ateliéry jsou pozitivní a příjemné a nikdy zde nebudete o žízni a o hladu 🙂
Věříme, že se u nás v Draw Planet budete cítit dobře a jako mezi svými. Přihlaste se na kurz a přesvědčte se na vlastní oči, že v Draw Planet budete jako doma! Na shledanou v ateliérech 🙂
https://www.drawplanet.cz/kurz/

04698b9216a107bfddc24413598f7574

Už vás každoroční Mrazík a Pelíšky nebaví? Uvařte si svařák a nalaďte se na vlnu umění s některým z filmů o umění! Vybrali jsme pro Vás ty nejzajímavější.

Do českých kin dorazila žhavá novinka, film Ermitáž – síla umění. Nechte se vtáhnout do fascinujícího 250 let se odehrávajícího příběhu Ermitáže i ulic magického Petrohradu. Historií slavného muzea bude provádět oscarový herec Toni Servillo a přiblíží vám i historii na pozadí napoleonských válek, revoluce v roce 1917 i totalitní éry ve 20. století až do současnosti. Ve sbírkách Ermitáže se ukrývají cenná díla velikánů, jakými byli Leonardo, Raffael, Van Eyck, Rubens, Titian či Rembrandt, které film přibližuje vůbec poprvé ve vysokém rozlišení na velkém plátně.

Gauguin (2017)
Filmový příběh francouzského malíře a postimpresionisty, Paula Gauguina, sleduje jeho život od momentu, kdy se rozhodne vydat na životní cestu z temné Paříže na slunné Tahiti. Díky tomu se jeho tvorba zapíše do dějin světového malířství. Film začíná Gauguinovým příjezdem na ostrov a popisuje jeho tamější život, romantická vzplanutí, ale i boj s nemocí v období, které bylo pro jeho kariéru nejplodnější. V hlavní roli se představil francouzský herec Vincent Cassel.

S láskou Vincent (2017)
Není tomu tak dávno, co měl v kinech premiéru britsko-polský film s názvem S láskou Vincent. Unikátní je už jen v tom, že se jedná o první film na světě, který byl celý poskládaný z olejomaleb. Máte-li rádi slavného holandského impresionistu Vincenta van Gogha a jeho nejslavnější díla, jistě budete tímto filmem oslněni. Nechte se přenést do atmosféry Vincentových obrazů, poznejte ty, kteří na nich jsou a nahlédněte do závěrečné etapy van Goghova života, který provázela mnohá tajemství.

Frida (2002)
Jasný a barevný film o zářivé ženě, o vzpurné povaze, o nenasytné touze, o tryskající energii. Fridě bylo 20 let, když se provdala za nejslavnějšího umělce v Mexiku Diega Riveru. Její manžel ve středním věku se vyznačoval bohatstvím a zkažeností. Film vypráví příběh Fridy nejen jako vynikající umělkyně, ale také jako ženy, pro kterou byla v první řadě láska a rodina.

Basquiat (1996)
Příběh sice krátkého života, ale za to plného dramatických zvratů, černošského umělce Jean-Michaela Basquiata. Vše se odehrává na pozadí uměleckého života v New Yorku.
Jeho obrazy, stejně jako životní styl s tíhou naložené slávy, nespočet románků, vášeň k drogám, to vše vedlo k jeho sebezničení.

Pollock (2000)
Moc lidí se nemůže pochlubit tím, že z nich vyrostli umělci, kteří ovlivnili svou generaci a udali směr malby. Napadne nás Kazimir Malevič v Rusku, Salvador Dali ve Španělsku. Ale v Americe? V Americe to byl Jackson Pollock (1912-1956).
Nespoutaný genius s tragickým osudem, který za pár let udělal revoluci v abstrakcionismu. Jeho talent objevila v roce 1941 umělkyně Lee Krasner. Z té se později stala přítelkyně. Jejich štěstí bohužel trvalo krátce. Vnitřní démoni mučili duši Pollocka a tlačili ho po cestě k sebezničení. V důsledku toho prožil úžasně jasný, ale krátký život. Film je věnován právě takovému životu!

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Film vypráví neuvěřitelný, a přesto pravdivý příběh. Výstřední, francouzský a buržoazní dokumentarista z Los Angelesu se snaží najít Banksyho a spřátelit se s ním.
Dokument dostal nominaci na Oscara na nejlepší snímek v odvětví. Poznáte svět street artu i moderního umění zevnitř. Talent tu neznamená nic, ale být iniciativním prodavačem je skoro všechno.

31348306

Co se všechno můžete zažít v Praze během adventu? Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší a nejzajímavější akce.

Vánoční ArtBazaar
Ne 15. 12. 2019 10:00
Pragovka Art District

Na každoročním vánočním ArtBazaaru na Pragovce naleznete nejenom originální drobná umělecká díla za rozumnou cenu, která se skvěle hodí jako vánoční dárky. Zúčastnit se můžete ale i tvůrčích worskopů určených pro všechny věkové skupiny, komentované tour výstavami, soutěže o nejlepší bramborový salát včetně ochutnávek. Krásnou atmosféru navodí hudební doprovod v podání koncertu Marie Ladrové a afterparty DJ Snaut.

http://www.pragovka.com/cs

Lemarket Vánoce 2019   
14. 12. – 15. 12. 2019
Galerie Mánes

Nenechte si ujít již desátý ročník tradičního Lemarketu, který proběhne ve dvou patrech pražské Galerie Mánes. Lemarket je moderního tržiště, které představuje lokální tvůrce a projekty a dává návštěvníkům možnost seznámit se s novými značkami a setkat se s jejich autory. Těšit se můžete na kurátorovaný výběr prodejců z rozličných kategorií a jako každoročně i na menší food festival.

https://www.facebook.com/events/2500941043325118/

Wendy Drahotušská: Black’n’White

1.12. 2019 – 4. 1. 2020 Prostor39

Wendy Drahotušská představuje sérii fotografií, kde se každé dílo soustředí na vnímání vnitřního světa a rozvoje osobnosti. Diváci se mimo klasické snímky mohou těšit i třeba na jejich aplikaci na bavlnu a plátno. Výstava bude doprovázena řadou přírodních prvků, společně s instalací aluminia, jež jde ruku v ruce jakožto obraz autorčina dosavadního života.

https://prostor39.cz/akce/2019/11/30/vernis-wendy-drahotusk-blacknwhite

Vernisáž výstavy So Far, So Right

Čt 19. 12. 2019 18:00 Display

Projekt So Far, So Right je založen na spekulativním pojetí deformace a na tom, jak se promítá do daného rámce globálního spravování statků.

Na vernisáži výstavy se můžete těšit i na performance.

https://www.facebook.com/events/469032140408979/?active_tab=about

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!