Přejít na obsah

#pastel

kelly-sikkema-OG9pIe51rhU-unsplash

Toužíte po tom nakreslit si krajinku pastelem a nevíte jak na to? Tento jednoduchý návod by vám to měl umožnit. 🙂 Pokud s pastely teprve začínáte, doporučujeme našeho průvodce pastelem: https://www.drawplanet.cz/stitek/pastel/.

Díky přirozené „uvolněnosti“ pastelových barev je toto médium ideální pro zachycení jedinečných krajinných scén. Pastely, stejně jako jiné formy uměleckých médií, jsou dostupné v různých „úrovních“ kvality. Úvodní sady jsou cenově dostupné a mohou je s úspěchem použít začátečníci i středně pokročilí umělci. I když jsou úvodní sady levné, středně pokročilí a pokročilí umělci by měli zvážit pastely profesionální kvality. Pigmenty jsou silnější a pastely jsou méně „prašné“. Také barevná škála je větší a jsou odolnější vůči vyblednutí.

Tvorba krajiny vyžaduje trpělivost a postupné vrstvení barev. Začneme pozadím, které zcela rozvineme a postupně přejdeme do střední části obrazu. Po zpracování střední části plynule přejdeme až do samotného popředí obrazu. V zásadě to znamená, že začneme v horní části obrazové roviny a budeme postupovat směrem dolů.

Pracujeme na tónovaném pastelovém papíru (značky Canson). Tento papír má jednu stranu silně texturovanou a druhou stranu hladší. U obrazů, které vyžadují silné vrstvení, se doporučuje pracovat na té straně papíru, která má silnější texturu, neboť umožňuje více aplikací barev.

  • Pozadí

Nejprve vytvoříme pozadí a na tmavší modrou aplikujeme světlejší modrou. Velmi světle modrá se používá k vytváření tvarů pro mraky a k rozvoji přechodu ze světla do tmy. Prst použijeme k lehkému smíchání barev aplikovaných na mraky.

Dále nakreslíme vzdálenou stromovou linii, která překrývá pozadí. Nejprve aplikujte tmavě žlutozelenou, následuje Burnt Umber a jen lehce černou. Tyto barvy něžně smícháme prstem a nahoře necháme ostré linky.

  • Střední část

Do vzdálené střední části použijeme světle krémovou, žlutozelenou, Yellow-Ochre a pruhy Burnt Sienna. Přidáme několik vzdálených stromů, ale s detaily to nepřeháníme. Zaměřujeme se na barvy a tvary, které vytvářejí.

Používáme světle krémovou barvu a kousky oranžového papíru můžeme nechat prosvítat. Přidáme opět několik pruhů Burnt Sienny a postupujeme až do přední části obrazu.

  • Přední část

Trsy trávy vytvoříme pomocí tmavě žlutozelené a světle žlutozelené. Pokračujeme postupným přidáváním detailů do scény, včetně skalního útvaru a malého stromu za ním.

Postupně tvarujeme další skalní útvary a vykreslujeme trávu, za pomoci již použitých barev včetně světle krémové.

Na úplný závěr můžeme použít bílou barvu pro zvýraznění mraků. Pro lepší propojení barev si můžeme opět pomoci prstem.

A krajina pastelem je hotova! 🙂 Pokud Vám tento návod nestačí a chcete se o kresbě krajiny dozvědět více, neváhejte a přihlašte se na kurz krajinomalby do Draw Planet! 🙂  Více info zde: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pastelu/

kelly-sikkema-OG9pIe51rhU-unsplash

1.Vyberte si vhodný materiál, na kterém budete kreslit. Ač je to občas přehlíženo, povrch nebo papír, na kterém budete pracovat, vždy výrazně ovlivní výsledek Vaší práce.

Stejně jako ostatní papíry na kreslení tužkou, jsou papíry na práci s pastelem v různém barevném provedení a povrchových strukturách. Tón volíme individuálně a přihlížíme k cíli výkresu. Bílý papír například brání vyniknout sytosti barev samotného pastelu.

Textura určuje, jak moc do detailu můžete zajít (čím výraznější reliér textury papíru má, tím hůř nakreslíte detaily) a jak bude papír absorbovat pigment (čím hladší textura, tím méně pigmentu do sebe papír vpustí). Gramáž zodpovídá za to, jak moc papír můžete namáhat – čím vyšší gramáž, tím víc toho papír snese (ve smyslu množství vrstev, gumování a přepracovávání).

2. Zkuste si zakoupit dvě pastelové sady. Jednu sadu pevnějších pastelů a druhou sadu mnohem měkčích. Můžete je kombinovat a zjistíte jaké vám při práci vyhovují více. Suché tvrdé pastely jsou lisované do tyčinek a prodávají se v široké škále odstínů. Jejich tvrdost většinou umožňuje pastely seříznout do špičky pro detailní kresbu. Stejně tak jimi lze nanášet velké barevné vrstvy, prach dobře roztírat atd. Výsledný obrázek nutně potřebuje fixaci, protože pastel z papíru odpadává. Měkký pastel většinou není od tvrdého na první pohled rozpoznatelný; oba lze bez problému kombinovat. Rozdíl je patrný především při práci s ním a také v šíři dostupné palety barev: barvy měkkých pastelů jsou zářivější a paleta široká, pastely se snadněji roztírají, jsou křehčí a snáze se drolí na prášek. Konkrétní parametry pastelů však vždy závisí na výrobci. Měkký pastel je taktéž třeba na závěr fixovat.

3. Při vrstvení barev přirozeně vzniká jejich míchání. Při malbě pastelem barvy mícháme přímo na papíře a ne na paletě jako u jiných technik. Barvy lze míchat vrstvením přes sebe a nebo prstem. Ke smíchání dochází také při nerozmíchaném tahu na již aplikovaný rozmazaný pastel, což vede k optickému míchání barev. Místo, abyste sáhli na již vyrobený zelený pastel, zkuste raději smíchat modrý a žlutý pastel. Pokud vámi smíchaná barva nebude tak výrazná, vždy můžete přidat ještě trochu již vyrobené zelené.

4. U spoustu výtvarných médií je většinou potřeba řešit detaily již na začátku malby nebo kresby. U pastelu to není až tak úplně potřeba. I když se nejprve lehká skica může hodit, tak se nemusíte vrhnout do úplných detailů. V rané fázi je nejlepší se nejprve věnovat vývoji barevných tónů.

5. S pastelem lze malovat rychle velké plochy, to vám umožňuje také rychle a volně rozvíjet počáteční fázi díla. Uvolněte se a zkuste se zaměřit na to, aby vaše tahy směřovaly od lokte nebo až ramene. Pamatujte, že detailům je dobré se věnovat až ke konci.

6. Tento tip se může zdát v rozporu s posledním, ale není tomu tak. V první fázi malby pastelem je dobré být uvolněný a pracovat rychleji, u vrstvení barev tomu tak není. Zatímco u jiných výtvarných médií stačí pár tahů štětcem nebo tužkou, tak u pastelu nemůžete očekávat, že dosáhnete pěkného obrazu jen pár tahy pastelem. Jen díky trpělivému nanášení vrstev a leštění pastelu dojdete k dílu, se kterým budete spokojeni.

7. Pastely se obvykle prodávají jako tyčinky a někomu může přijít obtížné s nimi vyvíjet detaily. Pro tento případ jsou vhodné pastelové tužky. Pastelové tužky, jak název vypovídá, se skládají z pastelového média uzavřeného v dřevěné tužce. To umožňuje naostřit špičku, buď pomocí ostré čepele nebo ořezávátka. Vzhledem k tomu, že materiál v tužce je stejný jako samotná pastelová tyčinka, tak je lze společně míchat.

8. Na hotové pastelové dílo lze použít fixační prostředek, který udrží pastelový prach na papíře a tím se rozmazává. Je dobré brát v potaz, že tento poslední krok je jen na vašem uvážení, není nutný. Fixační prostředek totiž může změnit tóny barev, většinou je ztmaví. 

Zajímá vás kresba a malba pastelem? Toužíte tvořit jednoduchým médiem a zároveň dosahovat fantastických výsledků? Přihlaste se na kurz pastelu do Draw Planet a naučte se vytvářet nádherné obrazy plné pestrých barev. 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pastelu/

Pastel

28. února 2020

DY4-FVnWAAAQ9YY

Již více než 300 let se používá pastel jako materiál na kreslení. Pastel se i přes svou jedinečnost v některých vlastnostech shoduje s ostatními materiály.
Při použití pastelových barev se vytvoří určité pouto mezi umělcem a obrazem. Podobnou sounáležitost pozorujeme mezi hudebníkem a nástrojem, nebo sochařem a jílem.
Existují 3 typy pastelu, suchý, olejový a voskový. Olejový pastel se vyrábí z pigmentu, míchá se se lněným olejem a lisuje se. Podobně vzniká i suchý pastel, ale bez oleje.
Základem pro hnětení voskového pastelu je prvotřídní vosk a pigmenty. Olejový pastel se považuje za vzdělávací materiál a spíše se používá při výuce. Se suchým pastelem se trénuje, ale stejně tak s ním vznikají pravá umělecká díla! V technice suchého pastelu se velmi často objevuje rozmazávání, které umožňuje měkké přechody barev a hebkost.
Suchý pastel se dále dělí na tvrdý a měkký. Měkké pastely obsahují v podstatě čistý pigment s menším množstvím pojiva.
Existují dva hlavních typy suchého pastelu: tvrdý a měkký. Měkké pastely sestávají v podstatě z čistého pigmentu s malým množstvím pojiva. Využijete je hlavně k expresivní kresbě. Tvrdý, nasycený pastel se méně láme, protože obsahuje hodně pojiva.

Na kreslení pastelem potřebujete vhodný strukturovaný povrch, který udrží pigment. Pastelové kresby se obvykle provádí na barevném papíře. Jeho tón volíme individuálně a přihlížíme k cíli výkresu. Bílý papír například brání vyniknout sytosti barev samotného pastelu.
Opravy se zpravidla provádí v raných fázích kreslení. K odstranění většího množství barev využijeme širokého štětce. Obraz musíme umístit svisle, aby při tvoření částice pastelu padaly dolů a neřízeně neušpinily papír. Můžeme použít gumu, nebo kus bílého pečiva, třeba rohlík. Žiletkou zas odřeme tenké tahy.

O slovu „pastel“ vedou debaty vysoké kapacity v uměleckých spolcích. Stále ještě nedefinovali, co všechno přesně tento pojem vyjadřuje. V Pastel Society z Velké Británie (ano, existuje oficiální pastelový spolek :) ) se usnesli, že pod toto slovo spadá například olejový pastel, uhel i tužka.

A co si pod pojmem pastel představíme my? V Draw Planet víme, že na slovíčkaření nezáleží. Suchý pastel, který Vás naučíme, znamená nádherné barvy, překrásné obrazy zvířat, krajin, květin a čehokoli dalšího. Se suchým pastelem se příjemně pracuje a výsledky jsou úžasné! Technika se pohybuje mezi kresbou a malbou, efektně lze používat linky i rozmazávání.

Malba a kresba pastelem je perfektní volbou pro všechny začínající umělce! Díky jeho pestrým barvám a výjimečnému efektu si domů odnesete krásná díla, na které budete hrdí! Přihlaste se do Kurzu pastelu pro úplné začátečníky v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pastelu/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!