Přejít na obsah

#calligraphy

CW4M2zj-nsQ

Je skvělé vidět lidi, kteří se učí typografii. Díky technickému rozvoji může kdokoliv získat desítky tisíc fontů a používat je. A to je super. Vítejte v klubu!

V každém oboru se musíte naučit odborníky uznávanou terminologii tématuPři používání špatného názvosloví nejde ani tak o to, že budete vypadat hloupě a neprofesionálně, nebo že otravujete zkušenější kolegy. Terminologické znalosti vám pomohou v porozumění, učení a přímé praxi!

Chyby v terminologickém žargonu lze nalézt jak v grafickém designu, tak na internetu. A lze je slyšet i od profesionálních návrhářů a novinářů. Uvádíme příklady takových chyb.

Písmo není lettering.
Písmo je soubor písmen určených k opakovanému použití v jakémkoli pořadí.

Lettering je několik písmen, které někdo vytvořil (nakreslil, vyříznul, atd.) pro jednu konkrétní situaci nebo účel.

Mnoho lidí nazývá písmem cokoli, co obsahuje několik písmen. Často je však to, co vidí, letteringHlavní rozdíl oproti písmu spočívá v důrazu na grafické komponenty. Jde o jedinečné formy, které se vzájemně kombinují v určitém slově nebo frázi. Mark Simonson  dobrou analogii: letteringový nápis se od písma odlišuje stejně, jako se soška z hlíny liší od konstrukce z kostek Lega.

Lettering obsahuje písmena, která jsou obvykle kreslena nebo psána pouze jednou a pro konkrétní kontext. Pokud jde o písmo, je to jeden celý fona všechna písmena mají předem daný stejný styl.

Typograf není vždy návrhář písma.
Typograf 
může jen používat fonty.
Návrhář 
(designér) písma tvoří celá písma, fonty.

Často můžete slyšet slovo „typograf“ ve vztahu k tvůrci písma, ale nezapomeňte, že typograf opravdu nemusí být automaticky tvůrce.
Může být ale designér písma typografem? Samozřejmě! Ale 
nesmíme si tyto dva termíny plést.

Headset není písmo.

Headset: sada písem, sjednocená jednotným stylem.
Písmo 
je nádoba na znaky.
Písmo je mechanismus, 
který zkracuje cestu informace do našeho oka, ať  jde o cokoli. Písmo je pokaždé unikátní vlastním stylem a velikostí a jednotlivé znaky spolu ladí nebo udržují určitý dojem.

Teď, když už máte terminologický důvtip, jděte do toho! Příště se nemůžete splést. A pokud se někdo jiný mýlí, nemusíte skřípat zuby, dejte mu přečíst tenhle článek 🙂.

Přihlaste se do Kurzu moderní kaligrafie a uvidíte, že psát hezky je umění, které Vás chytne 🙂!

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

 

Kaligrafie a lettering

4. dubna 2018

maxresdefault

Kaligrafie je umění krasopisu, které bylo zapomenuto s nástupem kuličkového pera. V poslední době ale zažívá znovuzrození. Před třemi stoletími bylo obrovské množství škol a mistrů krasopisu. Proč je vlastně kaligrafie tak atraktivní? Odpověď spočívá v plasticitě linií, zkroucených a zmrzlých v krásném tanci. Existuje názor, že se krása kaligrafie nenachází pouze v půvabu linií, ale také v pravidle zlatého řezu. Všechno, co je vytvořeno přírodou, včetně člověka, je na tomto principu postaveno. Tvar písmen, který byl po staletí zdokonalován, z něj také vychází.

Kaligrafie rozvíjí i jemnou motoriku. Malé a přesné pohyby zápěstí a prstů na rukou a nohou jsou koordinovány nervovou, svalovou, kosterní i smyslovou soustavou. Vývoj jemných pohybových dovedností je užitečný nejen pro děti, ale i pro dospělé. Ovlivňuje myšlení, paměť, koordinaci, agilitu, pozorování a představivost.
Na první pohled se zdá, že umění kaligrafie je velmi obtížné. Často slýcháme věty jako: „Mám hrozný rukopis, nikdy to nezvládnu napsat tak krásně. “ To je pouze mýtus. V kaligrafii, stejně jako v hudbě, jsou trpělivost a každodenní trénink nepostradatelným základem.

Trochu Vám přiblížíme nástroje, které se ke kaligrafii používají.

Všechny kaligrafické nástroje lze rozdělit do dvou velkých skupin: na ty široké a na ty se špičatým koncem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plnění pera

Profesionální kaligrafové nenamáčí pero do inkoustu, ale naplní jej pomocí štětce. Takový způsob pomáhá přesně dávkovat tuš a zabraňuje nežádoucím skvrnám a šmouhám při psaní.

Držáky na pero
Máme dva typy- přímé a šikmé. Šikmé držáky se používají pro psaní špičatými pery, aby usnadnily odpozorování správného sklonu 55 stupňů a abychom nemuseli list papíru tolik otáčet.

Štětce
Štětce jsou obdobou per, jsou buďto kulaté (při psaní špičaté) nebo ploché (při psaní široké). Pouze jsou mnohem ohebnější a měkčí než pera.
Nejlepšími kaligrafickými štětci jsou přírodní čínské štětce.

Papír
Pro úspěšné kaligrafické psaní je velmi důležité vybrat správný papír. Pokud je papír příliš tenký nebo rozvolněný, pero se zadrhává, neklouže a inkoust se roztéká.

Tuš
V úvodních fázích je lepší použít ty nejpopulárnější a nejlevnější druhy tuší z obchodu.
Čínský inkoust, který často zaujme začátečníky, je poměrně hustý a těžce sestupuje z pera. Musí být zředěn vodou. Tak se s ním píše snadněji.

Písanky
Pro začátek studia jakéhokoli typu písma je to nutnost. Jednou z nejčastějších chyb studentů je názor „Psaní čar je nuda, chci psát celá písmena.“ Výsledkem je, že jsou písmena křivá, rozestupy mezi nimi jsou různé a s rytmem jsou také problémy.

Lettering je na rozdíl od kaligrafie způsob, jak nakreslit písmena. Lettering je obraz sestávající se z písmen a nějakého dalšího grafického návrhu. Stylistika písma závisí na vaší neomezené představivosti. Psát můžete čímkoli, co Vás jen napadne: štětcem, tužkou, perem, křídou atd.


„Lettering je odlišný od písma, stejně jako tvoření z modelíny se liší od stavení z Lega“ Mark Simonson

Kde krasopis využít?

Ve skutečnosti je to velmi jednoduché. V moderním světě má kaligrafie a lettering hromadu využití!
Psaní originálních pozvánek a pohlednic pro svatby, výročí a jiné svátky pomocí kreativních kaligrafických nápisů.

Plnění všech druhů oficiálních i neoficiálních dokumentů elegantním rukopisem je další příležitostí k vydělávání peněz. Kaligrafie navíc umožňuje vytvářet menu restaurací nebo kaváren, vizitky a plakáty i obaly pro handmade výrobky. V některých tiskárnách s nimi lidé stále pracují, a pokud je to nutné, vyhotovují určité výrobky s kaligrafickými nápisy.

Současné směry kaligrafie.
Jak jsme již zmínili, kaligrafie je dnes používána v mnoha různých oblastech a podařilo se jí stát se uměním. Kromě pera a štětce lze pro kaligrafii použít i běžné kuličkové pero, stříkací pistoli s barvou, dřevěné uhlí a mnoho dalších materiálů. Kvalitní kancelářský papír také není jediným materiálem vhodným pro kaligrafii.

Někteří umělci vytvářejí skutečná kaligrafická mistrovská díla na textiliích, automobilech, skleněných a kovových površích a dokonce i na obyčejných ubrouscích. Po ztrátě charakteristických rysů národních kultur se dovednost vytvářet elegantní nápisy stala eklektickou a proměnila se v jedinečný způsob sebevyjádření.

Kaligrafii se může naučit každý, hlavní je pravidelný trénink a správný přistup! 🙂

Na kurzu kaligrafie a letteringu v Draw Planet najdete skvělý program, díky kterému se krok za krokem naučíte, jak na to krasopis. Naučíte se pracovat se spoustou nejrůznějších kvalitních pomůcek na psaní.

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!