Přejít na obsah

#design paradox

001 dark-mode

V angličtině „Dark Mode“ je výraz pro tmavý režim, který je teď populární. Nápad využití černé barvy měl své důvody. Maloobchodní společnost Edited v roce 2017 provedla studii trhu dámského oblečení, která ukázala, že 36% trhu je obsazeno černými věcmi.

Popularita tmavých odstínů překročila hranice módy a vstoupila do designu UI / UX. Desítky aplikací vám nabízejí možnost „tmavého motivu“, která invertuje barevné schéma internetu.

Tmavé pozadí a světlý text samozřejmě nejsou extra novinkou, kterou jsme nikdy neviděli. Vzestup WYSIWYG („to, co vidíte, je to, co získáte“) v 80. letech poprvé představil uživatelská rozhraní, která vypadala jako bílý text na bílém papíře. Před tím monitory zobrazovaly zelený text na černých obrazovkách. Sada Adobe Creative Suite používá tmavé rozhraní po mnoho let a Spotify má barevné schéma „světlo na tmavé“ (ačkoli bylo revidováno v roce 2015).

Tmavá rozhraní existují již dlouhou dobu, ale v posledních několika letech se staly neuvěřitelně populární a mají je Android, iOS, Instagram, Aplikace Gmail a spousta dalších.

Co pohání takovou posedlost? Tmavé pozadí je v noci příjemnější a v noci hezčí (a skutečně šetří energii baterie). Tmavý režim však z hlediska fragmentace ztrácí.

Na otázku, zda je tmavý režim příjemnější pro oči odpověděl Ralucy Budiu, vedoucí výzkumu ve skupině Nielsen Norman: „Když mluvíme o použitelnosti, máme pravidlo, které říká, neposlouchejte uživatele. Znamená to jednoduše to, že je potřeba sledovat lidi u toho jak věci dělají, místo toho, abychom věřili tomu co říkají“. 

Společnost neprováděla vlastní výzkum týkající se možnosti použití temného režimu, ale Budiu říká, že skupina Nielsen Norman nedoporučuje tmavý režim pro „uživatele s normálním zrakem“. Dobré staré schéma „Černý text na bílé obrazovce“ je snáze čitelné a zřetelnější, zejména za zhoršených světelných podmínek. 

Zdá se, že to potvrzují studie publikované v ergonomii. Studie z roku 2017 zjistila, že „tmavé postavy na světlém pozadí poskytují lepší čitelnost a jsou vysoce doporučovány bez ohledu na věk pozorovatele.“ V roce 2013 společnost The Journal of Human Factors and Ergonomics Society zjistila, že vyšší jas displeje s pozitivní polaritou vede ke zlepšenému vnímání detailů.

U osob se zrakovým postižením je jistota ještě menší. Podle Budiu několik prvních studií ukázalo, že lidé s „určitými typy poruch, vidí lépe při tmavém režimu“. Ale to jsou výjimky, ze kterých nelze vytvořit žádné pravidlo. 

Proto společnost Budiu doporučuje používat starý spolehlivý černobílý režim, pokud potřebujete hodně číst.

V některých situacích může být užitečný tmavý režim. Apple uvádí, že tmavý režim umožňuje „obsah vyniknout, zatímco okolní zasune uživatelského rozhraní do pozadí.“ Proto je logické, že Adobe Creative Cloud používá tmavé uživatelské rozhraní: pozornost uživatele je zaměřena na úpravy obrázků, tmavé rozhraní lépe zdůrazňuje vizuální část.

Ze stejného důvodu funguje tmavý režim dobře, pokud chcete, aby čtenář rychle skenoval statistiky a zaměřil se na klíčové datové body – například akcie nebo grafy. 

Výběr tmavého nebo světlého režimu by měl být založen na vašich osobních estetických preferencích, nikoli na trendech. Pokud jde o použitelnost a čitelnost, tmavý režim není ve skutečnosti o nic lepší než světlý režim. Je skvělé, že nám výrobci nabízejí možnost volby. Ale prozatím jde pouze o vizuální rozdíly, které nemají vliv na užitečnost.

11b9d87cb66bc66d8b4aa270e040d3f0

S dynamickým pokrokem technologie a jejím začleněním do všech aspektů lidského života jsou v kreativních sférách žádáni noví profesionálové. Jednou z populárních pozic jsou UX designéři a otázka „Jak se stát UX designérem“ je stále častější. V tomto příspěvku se zakladatel Icons8 Ivan Braun podělí o své zkušenosti s řadou užitečných tipů a odkazů pro nováčky.

Praxe

Stručný návod:
Navrhněte něco
Proveďte testování použitelnosti


Podrobné kroky:

Přečtěte si “About Face” od Alana Coopera – je praktický (na rozdíl od jiné knihy, která je často doporučována pro začátečníky: Design of Everyday Things by Don Norman).
Nainstalujte si Axure RP nebo jiný rychlý prototypovací nástroj
Vytvořte interaktivní prototyp
Přečtěte si knihu o testování použitelnosti. Je jich mnoho, např. kniha s názvem “Remote Research”
Vytvořte studii použitelnosti s přáteli. Přátelé pravděpodobně nejsou vaše cílové publikum, ale v této fázi Vám pomohou
Ale žádné podvádění: automatizované testování jako User Experience Research Platform ne!

Během testu se naučte nepřerušovat uživatele a nepomáhat jim při plnění úkolu. Pokud jste to zvládli, gratulujeme: nejtěžší část je za vámi.
Zjistěte, že jste to navrhli špatně, větší část svého prototypu.
Opravte to.
 
Máte dobrý pocit?
Gratuluji! Jste jeden z mála návrhářů, kteří skutečně testují své prototypy.
Dualita této profese:
Většina designérů chápe důležitost testování použitelnosti
Většina designérů netestuje

Teorie

Není náhodou, že v tomto článku jde teorie teprve po praxi. Předtím, než skočíte do akce, jsem doporučil knihu Alana Coopera na začátku.
Nyní, když je vaše první studie použitelnosti u konce, jste připraveni strávit nějakou teorii.
Zkušenost bez teorie je slepá, ale teorie bez zkušenosti je pouhá intelektuální hra.
– Immanuel Kant

Pár knih pro začátek:

Thinking, Fast and Slow-mentální vzorce, rozhodnutí – vše, co je důležité pro myšlenkové procesy, hodnotné pro návrháře UX.
The Social Animal
The Art of Choosing-dobrým doplňkem “Thinking, Fast and Slow”
Universal Principles of Design

Závěr

Omlouvám se za opakování, ale myslím si, že je je tato věta rozhodující pro to, abyste se stali úspěšným UX designérem:

Zkušenost bez teorie je slepá, ale teorie bez zkušenosti je pouhá intelektuální hra.
– Immanuel Kant

Mohu jen říci, že byste měli používat své silné stránky, ale i ostatní schopnosti. Pokud tyto dovednosti rozvíjíte, budete si moci vybrat ze široké nabídky UX designérských pozic.

Tým Draw Planet připravuje The Design Paradox – novou značku kurzů zaměřených na pokročilejší výuku designu. Pod ní budeme provozovat delší a náročnější kurzy orientované na bližší osvojení designérských profesí. Pracujeme na tom už dlouho a nemůžeme se dočkat, až kurzy konečně spustíme!
The Design Paradox je poskytovatel kurzů pro výuku kurzu 3D modelování, kurzu motion designu, kurzu web designu a mnoha dalších.
Sledujte The Design Paradox na Instagramu a Facebooku, kde vás zásobujeme inspirací a zajímavostmi o designu a 3D.

https://www.instagram.com/thedesignparadox/  a  https://www.facebook.com/thedesignparadox/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!