Přejít na obsah
Menu

#Fotografie

Jak vyfotit portrét

22. října 2019

portret2

Sepsali jsme pro Vás několik důležitých a užitečných bodů, jak na focení potrétu dámy.

VÝBĚR MODELŮ A PŘÍPRAVA NA FOCENÍ

Chcete-li najít modelku, určitě to půjde prostřednictvím sociálních sítí a mezi přáteli. Zároveň se nemusíte snažit fotit všechny popořadě jen proto, že máte takovou příležitost, nebo protože s vámi někdo opravdu chce spolupracovat. Praxe ve fotografii je samozřejmě dobrá, ale přesto je lepší se vždy soustředit na zdokonalování svého portfolia, než ztrácet čas nezajímavými fotografiemi.


Samozřejmě chybám při výběru modelů se nelze vyhnout, ale někdy 
vás překvapí,
že dívky, které se zpočátku zdají nevýrazné, budou na fotkách opravdu skvělé. Díky zkušenostem je snazší najít přesně takovou modelku, kterou potřebujete pro konkrétní focení.

Jakmile se domluvíte s modelkou na datu, pokračujte s diskuzí o snímku. Zpravidla se domluvíte, o jakou fotografii půjde. Také poprosíte o fotografii s věcmi z jejího šatníku, které by mohly být vhodné. Z nich vybereme nejzajímavější možnost.


UMÍSTĚNÍ

Fotografování na čerstvém vzduchu probíhá ve formě procházky a většinou trvá asi hodinu a půl. Během této doby je možné vystřídat více míst. Někdy můžete jít do útulné kavárny a vzít několik snímků se světlem z okna. Náladu a atmosféru na snímku výrazně ovlivňuje celá řada povětrnostních podmínek, takže se snažíme fotit za každého počasí, s výjimkou silného deště. Snažíme se domluvit čas půl hodiny po úsvitu, 2-3 hodiny před západem slunce, nebo půl hodiny před západem slunce, pokud chceme fotit večer ve městě. Za oblačného dne můžete fotografovat téměř celý den, pokud nebude den příliš tmavý.

Při výběru místa mohou pomoct fotografie na smartphonu, které uděláte na obhlídce předem. Také můžete hledat fotografie potenciálních míst na internetu a v Mapách Google.

TECHNIKA

Záblesky, softbox, reflektor. Není nutné je používat, můžeme fotit portréty v přirozeném světle. Jako dodatečný zdroj světla doporučujeme teplé světlo z výloh, nebo pouličního osvětlení.
Dorazte na focení s předstihem. Utřiďte si nápady na několik snímků. Zamyslete se hlavně nad obecnou kompozicí, později dejte prostor improvizaci. Když se setkáme s modelkouvysvětlíme, jaké snímky bychom chtěli udělat. Nejprve uděláme několik jednoduchých záběrů a snažíme se udržovat pozitivní atmosféru po celou dobu focení.

ZPRACOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ

Z jednoho focení doporučujeme zpracovat 4–5 snímků. Budete mít dostatek času věnovat se pečlivé úpravěTaké nepropadnete rutině, pokud nebudete upravovat příliš mnoho fotek denně. Můžete použít Adobe Lightroom a Adobe Photoshop, stejně jako pluginy Nik Collection pro Photoshop.
V Lightroomu vybírám
e fotografie a připravujeme je na následnou práci ve Photoshopu.

Chcete se naučit dělat skvělé portréty? Přihlaste se do nového kurzu focení portrétů v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

Draw-Planet-Kurz-Foto-Portretu-11

Každý člověk chce na fotografii vypadat úžasně, jenže ne každý fotograf zvládá pořizovat opravdu dobré portréty. Představujeme vám 12 doporučení, které se týkají různých aspektů fotografování. Dotkneme se osvětlení i objektivů. Portrétní fotografie může být velmi kvalitní!

Používejte přirozené světlo

Při fotografování v interiéru musí model sedět blízko velkého okna. Rozptýlené světlo minimalizuje ostré stíny a umožňuje získat atraktivnější obraz (pokud ovšem slunce nesvítí přímo do okna). Požádejte subjekt, aby se obrátil směrem ke světlu. Důležité je, aby obličej nebyl ve stínu. Vypněte všechna osvětlení, protože jinak získá fotografie žlutý nádech.

Vynechte focení při jasném přímém slunci

Práce s jasným slunečním světlem je velmi obtížná. Model na fotografii bude nejen neustále mžourat ze světla, ale na jeho tváři se objeví ošklivé stíny (jak můžete vidět na fotografii). Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu.

Ovládejte tvrdé světlo

Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry. Difuzéry se vyrábí z průhledného materiálu a mají různé tvary a velikosti. Skládací oválné rozptylovače jsou tou nejlepší volbou, protože se lépe přenášejí a snáze se instalují. Na fotografii vlevo je difuzér umístěn pod úhlem nad hlavou modelu. Difuzési můžete také sami vyrobit pomocí bílého papíru nebo bílé látky.

Použijte nízkou expozici

Při fotografování portrétů se doporučuje použít nízkou expozici, která rozostří pozadí a zvýrazní objekt na fotografii. Mnoho modelů zrcadlovek a bezzrcadlovek umožňuje ruční úpravu clonového čísla f. Menší f číslo odpovídá většímu otevřenému otvoru, ve kterém více světla dopadá na fotocitlivý prvek, zatímco vyšší číslo f znamená užší otvor (méně světla). Podobného efektu lze dosáhnout pomocí režimu portrétu v iPhone 7 Plus nebo možnosti Selektivní ostření v Samsung Galaxy S8.

Vyvarujte se širokoúhlých objektivů

Fotografování portrétu pomocí širokoúhlého objektivu může způsobit zkreslení objektu a vypadat podivně. Proto, pokud potřebujete fotografii bez surrealistického efektu, je lepší používat objektivy s ohniskovou vzdáleností nepřesahující 50 mm, s výjimkou fotografování ze vzdálenosti několika metrů (to pomůže minimalizovat zkreslení).

Použijte odrazovou desku

Použití odrazové plochy o hodně zlepší vaše snímky při fotografování v přirozeném světle. Stejně jako difuzéry mají odrazové desky mnoho tvarů a velikostí. Jsou levné a dobře se přepravují. Pokud si nepřejete kupovat odrazovou desku, můžete použít nějakou bílou plochu nebo hliníkovou fólii.
Na obrázku vlevo fotograf změnil stíny na obličeji modelu odrazovou deskou umístěnou ve správném úhlu nad dívčinou hlavou. Všimněte si, jak nově vržené světlo přidalo do očí jiskru!

Použijte teleobjektiv

Pokud při fotografování použijete nízkou expozici, ale pozadí zůstane jasné a nerozmazané, pravděpodobně to znamená, že ohnisková vzdálenost je příliš krátká. Teleobjektivy jsou ideální na portrétní fotografii, protože mají sklon komprimovat prostor a zvyšují intenzitu efektu rozmazaného pozadí. Čím větší je ohnisková vzdálenost, tím bude pozadí rozmazanější.

Fotografujte s externím bleskem

Použití vestavěného blesku při fotografování portrétů není nejlepším řešením. Blesk dává ostré přímé světlo, díky kterému jsou fotografie ploché a nezajímavé. Pokud chcete používat umělé osvětlení, zakupte blesk, který lze použít odděleně od fotoaparátu. Většina fotoaparátů DSLR je schopna připojit externí blesk, který lze připojit kabelem na dálku.

Existuje další možnost, neodpojujte blesk od fotoaparátu, ale nemiřte na objekt, pošlete světlo na zeď nebo strop. Světlo odražené od zdí bude měkčí a na portrét vhodnější.

Zvažte prostředí kolem objektu

Umístění modelu na zajímavé místo je skvělý způsob, jak přidat hloubku portrétu doslova i obrazně. Než začnete fotografovat, přemýšlejte o tom, jaké prostředí nejlépe odpovídá charakteru osoby na fotografii. Graffiti zeď je vhodná pro pouliční umělce, zatímco přírodní krajina bude vhodná pro fanoušky venkovní rekreace. Než začnete fotografovat, ujistěte se, že v hledáčku nepřekáží žádné dráty nebo jiné nežádoucí předměty.

Pomozte svému modelu cítit se dobře

Většina lidí zažívá před objektivem nepříjemné pocity a stydí se. Vaším úkolem jako fotografa je pomoci modelu cítit se lépe. Řekněte vtip (rozhodně nesmí zasahovat sebevědomí fotografovaného), zapněte oblíbenou hudbu nebo nabídněte něco dobrého k pití.

Foťte venku

Nejlepší a nejzajímavější portréty získáte, pokud jsou lidé ve známém prostředí a zachytíme je na různých místech jejich každodenního života. Právě tyto portréty přinesly slávu Stephenu McCurrymu, Mary Ellen Markové a Lauren Greenfieldové. Místo organizace jednotlivých fotografií se pokuste o jednolitou činnost. Můžete také fotografovat lidi doma nebo když dělají to, co mají rádi.

Vyberte si zajímavé modely k fotografování

Určitě souhlasíte, že při focení nudných lidí jsou fotografie prostě taky nudné. Pokud chcete rozvíjet své portfolio, požádejte své fotogenické přátele, známé nebo příbuzné, aby se stali vašimi modely, a pokud vás více zajímá dokumentární fotografie, věnujte pozornost zajímavým postavám, které potkáte na ulici nebo na cestách.

Chcete vědět víc? Na novém kurzu focení portrétu v Draw Planet se dozvíte spoustu dalších zajímavých tipůtak se přihlaste!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

pedroquintela

U mnoha nováčků začíná fotografování pokusy o zvládnutí fotek krajiny. Možná je to kvůli tichu a zvolnění, mají čas na porozumění expozice a přemýšlení o celé fotografii, jak to správně uchopit.

Možností teorie focení v přírodě je bezpočet, najdete tipy ke vkusu snad každého. Určitě je dobré najít si informace. Ale již dlouho je známo, že informace nestačí a opakování je matka moudrosti, takže jsme pro vás vytáhli to důležité. 🙂

Jak správně fotografovat přírodu

1. Maximální využití hloubky ostrosti

Přestože fotografové někdy chtějí zkusit kreativnější způsob a experimentovat s malou hloubkou ostrosti, doporučujeme zaostřit většinu na zachyceném snímku. Nejjednodušší způsob, jak získat velkou hloubku ostrosti, je použít vysoké clonové číslo, což znamená zmenšit clonový otvor ve vašem objektivu. Čím máte větší clonové číslo, tím máte menší clonový otvor a tím je větší hloubka ostrosti obrazu.

Není ale dobré používat maximální možné clonové číslo vašeho objektivu, zhorší se tak kvalita prokreslení detailů. Nejlepší je používat o jedno nebo dvě menší clonové číslo, než je na vašem objektivu maximální možné. Například, pokud váš objektiv dovoluje zavřít maximálně clonu na hodnotu 22, použijte pro hezký výsledek něco kolem 18.

Musíme si uvědomit, že menší otvor ve většině případů vyžaduje delší čas nebo vyšší ISO. A někdy oboje najednou.

2. Použijte stativ

Povinný atribut v arzenálu fotografa krajiny je stativ nebo monopod. Možná budete potřebovat dlouhé expozice, v tom případě velmi oceníte dodatečnou stabilizaci fotoaparátu. V ruce bude velmi těžké udělat technicky dokonalé záběry. Stativ se navíc hodí při používání dálkového ovládání k uvolnění závěrky na další stabilizaci fotoaparátu.

3. Hledejte vizuální centrum kompozice

Landscape of Etosha in Namibia at Sunset

Pro každou fotografii potřebujete vizuální střed kompozice. Fotky z krajiny nejsou výjimkou, protože při fotografování přírody má absence významového bodu za následek nudný a poněkud prázdný obrázek, který, jak se říká, nemá na čem stát.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Těžištěm může být cokoli, budova nebo výrazná struktura, zajímavý tvar stromu, balvan nebo vrchol hory. Sledujte nejen zaostření, ale také místo, kde máte významný objekt. Standardní pravidlo třetin je velmi pravidelně porušováno, ale ještě pořád ho nikdo nezrušil!

4. Prohlédněte si blízké popředí

Jeden z prvků, který může pomoct ukázat hloubku krajiny, je popředí. Umístěte důležité body na přední část obrázku.

5. Nezapomeňte zahrnout oblohu

Obloha a její odraz ve vodě je neoddělitelnou částí krajinyKrajinářské fotografie stojí ve většině případů na tom, že zde dominuje obloha nebo naopak popředí. Podívejte se na své fotografie. Pokud tomu tak není, pak je bude pravděpodobně divák považovat za nudné a málo zajímavé.

Pokud je právě nebe fádní, nedovolte, aby zabralo příliš mnoho místa. Umístěte pomyslnou vodorovnou čáru do horní třetiny snímku a ujistěte se, že obloha zabírá pouze jednu třetinu.
Ale když je obloha plná dramatických mraků nebo obarvená zajímavými odstíny, které často nevidíme, vzdušný prostor se může stát vaším spojencem. Dejte mu více místa na fotografii a podívejte se, jak výjimka potvrzuje pravidlo.

Nezapomeňte na filtry. Pomocí polarizace lze fotografii přidat barvu a kontrast.

6. Ovládejte linky!

Nejdůležitější otázkou, kterou si fotografové krajiny obvykle kladou, je: „Uvidí divák celý obrázek, tak, jak to vidím já?“
Existuje mnoho způsobů, jak zprostředkovat přirozenou krásu přírody statickým zachycením obrazu. Do kompozice obrázku můžete zahrnout aktivní čáry.

Použití čar poskytuje určitý algoritmus a přidává měřítku a objemu k fotografii. Řádky samy o sobě mohou být orientační bod a vytvořit vlastní „vzory“ na fotografii.
Nejdůležitější otázkou, kterou si fotografové krajiny obvykle kladou, je: „Uvidí divák celý obraz, jak to vidím?“

7. Zachyťte pohyb!

Pomalá rychlost závěrky samozřejmě vyprovokuje více světla k fotocitlivému prvku fotoaparátu, ale pro správnou expozici vyberte vysokou hodnotu clony nebo fotografujte na začátku dne nebo večer, kdy je venku méně světla. Taky můžete použít neutrální šedé filtry, které vám umožní prodloužení expoziční doby, a tím pádem zachytíte delší časový úsek a rozmažete pohybující se předměty.

Processed by: Helicon Filter;

Vysoké rychlosti závěrky samozřejmě vyprovokují více světla k fotocitlivému prvku fotoaparátu, ale na správné použití vyberte hodnotu clony nebo fotografujte na začátku dne nebo večer, kdy je venku méně světla.

8. Jak fotit krajinu v náročném počasí?

Čekejte na bouři, vítr, mlhu, dramatické mraky, na slunce skrz mraky na temné temné obloze, duhu, západy slunce a východ slunce a pracujte s těmito změnami počasí hned za aktuálních podmínek a nečekejte na další slunečný den s matně modrou oblohou.
A ještě jedna úžasná rada profesionálního fotografa krajiny: „Nikdy nefotografujte odpoledne. Fotografie nemohou být nudnější. Váš zlatý čas je za úsvitu nebo za soumraku. Když ožije krajina, není lepší světlo.“

9. Věnujte pozornost linii obzoru

Nejstarší rada, ale je opravdu dobrá. Než konečně stisknete spoušť fotoaparátu, zkontrolujte horizontální čáru.
Horizont by neměl rozdělit snímek na polovinu, neměl by být nakloněný, neměl by zcela chybět na obrázku krajiny. Pravidla samozřejmě existují, aby byla porušena, ale v případě horizontu funguje pravidlo třetin opravdu perfektně.

10. Změňte úhel pohledu!
I když se před vašima očima vyskytne nebývalá krása otevřených prostor a zdá se, že stačí pozvednout foťák a sám o sobě vznikne krásný obraz, zastavte se. A chvilku přemýšlejte. Podívejte se na terén hledáčkem, otočte se jedním směrem a druhým, změňte úhel, posuňte vodorovnou čáru nebo zkuste do kompozice zahrnout další prvky.
Nespěchejte na stisknutí tlačítka spouště, vždy máte čas, když fotografujete krajinu!

A pokud se bojíte, že propásnete ten pravý okamžik, natrénujte to nejdřív na kurzu a naučte se fotografii v Draw Planet 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

2mACGVfn_tw

Fotograf „Magnum“ Trent Parke je jedním z nejpozoruhodnějších současných fotografů. Narodil se v roce 1971 v Austrálii a jako fotograf má neuvěřitelnou emocionální práci. Jako byste viděli jeho vnitřní komunikaci s pocity. Jedním z jeho nejoblíbenějších stylů je pouliční fotografie.

1. Najdi světlo

Pro Trenta Parkea je světlo na fotce vždy na prvním místě. Fotografovi se daří měnit obyčejné světlo v hledáčku na kouzelné, naplní obraz dalším významem. Výjimečné řešení osvětlení odlišuje fotografovu veškerou práci od ostatních umělců. Správné osvětlení dělá monochromatické fotografie autora hluboce kontrastní a jasné. Světlo dokáže dosáhnout toho, že jednoduché záběry se stanou opravdu mimořádnými.

Trent Parke sám věří, že nedostatek pozornosti světlu je v pouliční fotografii jednou z hlavních chyb většiny autorů žánru. Světlo oživuje fotografii. Když jdete tvořit Street Art fotografii, nezapomeňte na nápady a formy, ale co je nejdůležitější – nezapomeňte na význam osvětlení. Fotograf doporučuje vyhnout se polednímu slunci, kdy stíny ostře vyčnívají. Nejlepší čas je západ slunce a východ slunce, světlo udělá nádherné efekty. K experimentování se světlem používá Trent Parke často zavrhovaný blesk, a to i za denního světla slunečného dne.

2. Udělejte spoustu fotografií

Trent Parke by se dal nazvat fanatikem, téměř neustále fotí. A to je jeho fotografická filozofie, vyrazit a všechno kolem zachytit. Fotografovi se jednou stalo, že během jednoho týdne se kvůli správnému záběru vracel na stejné místo a dohromady měl 3 600 snímků, ale stále přemýšlel, jestli by neměl jít znovu.

Street Art fotografie je velmi složitý fotografický žánr a za účelem získání opravdu dobrého záběru musíte udělat spoustu práce a zároveň vytvořit obrovské množství zbytečných a neúspěšných záběrů. Když jdeme na venkovní fotografování, je velmi nepravděpodobné, že budeme schopni získat dobrou fotografii za jeden den, měsíc nebo dokonce za celý rok.

Podle Trenta musíte prostě udělat mnoho a mnoho fotografií, abyste se stali kvalitním fotografem. A pokud si prohlížíte své fotografie a vždy zůstanete nespokojeni, je to určité znamení, že jste na dobré cestě. To znamená, že vaše osobní standardy jsou velmi vysoké. Běžte tedy štěstí naproti a pořiďte více fotografií, vytvořte více příležitostí k získání opravdu dobrých záběrů.

3.Zjednodušte scénu

Jedna z nejtěžších věcí na pouliční fotografii je nalezení a zachycení významu pouličního chaosu. Můžete si znovu vzít příklad ze zmiňovaného umělce, Trent Parke se snaží zjednodušit samotnou scénu pomocí světla, stínů a kontrastů.

Trent se nikdy se snaží, aby jeho fotografie vypadala jako pohlednice. Nesnaží se vytvářet ideální pohledy, nehledá honosnou poetiku. Město je vždy velmi nasycené reklamou a nejrůznějšími zbytečnými maličkostmi. A samozřejmě, že nejsou nejlepší způsob, jak ovlivnit fotografie. Fotograf se jednou provždy rozhodl, že udělat fotografii s myšlenkou jde pouze s využitím hry světla a stínu. S cílem skrýt všechnu čnící reklamu ve městě používá Trent Parke hluboký, ostrý, načernalý stín. Výsledný kontrast činí fotografii dramatičtější a hlubokou.

Jednou z hlavních chyb všech pouličních fotografů je přítomnost velkého množství věcí, lidí, náhodných hlav, aut, reklamních plakátů. To vše odvádí pozornost. Jedním z řešení problému je fotografování objektů umístěných na jednoduchém pozadí. Blesk můžete použít i ve dne, můžete tak zdůraznit určité části fotky.

4.Sociální podtext

Trent Parke se zaměřuje na sociální otázky. Tady nejde jen o krásné obrazy. Fotograf se vždy snaží říct více o společnosti jako celku. Už jsme psali, že Trent používá fotky jako způsob sebeidentifikace. Jeho práce přímo souvisí s podvědomím. Otázky, kterých se dotýká na fotografiích, jsou duchem blízké velkému množství lidí, kteří myslí a prožívají podobně jako on. Fotograf se snaží o komentáře k veřejnému, společenskému životu ve formě obrazů.

5. Naučte se umění druhých

Jakékoli umění má na nás obří tvůrčí vliv. Obecně platí, že umění probouzí další umění. Když přijdete do styku s malbou, literaturou, hudbou, to všechno se do vás pozitivně otiskne. Neomezujte se na komunikaci s krásou. Jděte na umělecké výstavy, studujte nejen moderní umění, čte knihy, poslouchejte dobrou hudbu. Ať otevřete svou mysl novým pohledům!

Zajímáte se o fotografii a chcete se naučit ovládat zrcadlovku? Chcete ukázat, jak docílit skvělých výsledků? Přihlaste se na kurz fotografovaní pro začátečníky v Draw Planet :)!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

{ada580be-b0e7-ed0f-c1c6-6ba989a5b109}

Definice úhlu pohledu
Úhel pohledu je pohled na objekt, který nalezneme v procesu focení a zachytíme focený objekt v daném bodě. Stejně se dá obraz zachytit na plátno a film nebo digitální matrice kamery.

Trocha historie
Fotografové dlouhou dobu používali stejné principy kompozice jako umělci v malířství.

Postavení fotoaparátu nebylo závislé na tvůrčí myšlence fotografa, ale na jeho výšce nebo výšce stativu. Všechny fotografie byly pořízeny z identických bodů focení a vypadaly podobně. Tyto principy přetrvávaly až do okamžiku, kdy slavný francouzský fotograf Nadar udělal fotografii Paříže z výšky při letu balónem.

Za svou akci byl zesměšňován umělcem Daumierem, který na jeho počin dokonce vytvořil karikaturu s popiskem „Nadar povýšil fotografii na úroveň skutečného umění“ (v doslovném překladu „Nadar zvedl fotografii na výšku skutečného umění“).

Časem se však ukázalo, že toto sarkastické prohlášení Daumiera bylo skutečným odrazem pravdy. Nadar nejprve použil úhel pohledu, který by se v malbě nikdy nepoužil. A to byl začátek revoluce ve fotografické vizi světa.

Tuto inovaci uvítali hlavně avantgardními umělci, kteří hledali nové cesty k odrazu rychle se měnícího světa na počátku dvacátého století.

Jaké jsou úhly pohledu a jejich uplatnění
Mírná změna polohy foťáku vzhledem k objektu změní pouze některé prvky záběru a na výsledné fotografii nebude rozdíl tak patrný. Zatímco výrazná změna úplně promění kompozici celé fotografie.
Pokud někdy budete chtít dosáhnout jasnějšího obrazu, nebojte se experimentovat a úplně změnit úhel, ze kterého fotíte.
Je zajímavé porovnat záběry s nízkou a vysokou pozicí fotoaparátu. Horní nebo spodní úhel je dobré aplikovat v závislosti na kreativní myšlence a představě, kterou chcete záběrem přenést.

Spodní úhel pohledu


Například pomocí záběru zespodu můžete zdůraznit výšku skoku sportovce. Díky použití nižšího úhlu bude objekt vypadat větší s vznešenější. Objekt bude budit dojem větší důležitosti a použitý úhel ještě zdůrazní jeho expresivitu.
U spodního úhlu se zdá, že předmět z fotky je nakloněn dopředu nebo dozadu. To dělá obraz dynamičtější. Účinky dynamiky a pohybu můžeme výrazně zvýšit pomocí diagonálně konstruované kompozice.

Horní úhel pohledu


Focení z výšky způsobí, že budou objekty vypadat, jakoby je někdo zamáčkl do země. S pomocí pohledu shora můžete na snímku zobrazit množství místa a umístění objektů na ploše. Také můžete zdůraznit pozici důležitého objektu v celkové kompozici.
Při fotografování v ateliéru vám horní úhel umožní vytvářet originální záběry. V tomto případě musíte však pamatovat na možnost narušení obvyklých proporcí.

Směr fotografování

Dalším z důležitých ukazatelů, které charakterizují úhel pohledu ve fotografii, je směr natáčení: diagonální, centrální, s odsazením (ze strany).

Při použití centrálního pohledu je sestavena čelní kompozice (na obrázku B), ve které se shoduje osa obrazu a optická osa objektivu fotoaparátu. Výsledkem je, že se objekt stává plochým, ztrácí hloubku.

Při postupném přemístění kamery z centrální osy doprava nebo doleva získáme boční úhel, při kterém se objekty stanou více objemnými (na obrázcích B, D, D).

Větším posunem se dostaneme až do fáze, kdy je fotografovaný objekt umíněn diagonálně od místa focení. Takový pohled se nazývá diagonální (na obrázku A).

Tato technika se často používá v architektonické fotografii nebo při fotografování městské krajiny.

Experimentování je důležité pro každého začínajícího fotografa.

Doufáme, že Vám článek pomohl a všechny, kteří by se chtěli nechat provést úžasným světem fotografovaní úplně od základních věcí jako je nastavení foťáku až do parádní výsledky, zveme na náš Kurz Fotografovaní v Draw Planet!
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

stekla_effekti_3_k6n

Fotografické filtry mění barvu v záběru, deformují dráhy slunečních paprsků a při fotografování vytvářejí neobvyklé efekty. V tomto případě nemusíte utrácet peníze na žádné další vybavení.

Vytvoření zajímavého efektu je k dispozici všem a kdykoli, protože pro jejich realizaci potřebujete pouze mobilní telefon.
Je potřeba, aby měl telefon velkou obrazovku. Telefon by měl být umístěn vodorovně před objektivem fotoaparátu tak, aby byl viditelný ze strany. Obrazovka bude odrážet okolní prostor a tento odraz spadne do objektivu a vytvoří zrcadlovou realitu na části záběru. Pomocí této metody můžete vytvořit velmi zajímavé fotografie.

Celofán
Normální kus celofánu, může jít o obyčejný obal. Nás zajímá pouze jako materiál pro vytváření vlastního fotografického filtru. Existuje mnoho různých způsobů použití tohoto materiálu. Můžete použít celofán pro simulaci úniku světla (efekt úniku světla) a z barevného celofánu získáte barevný domácí filtr.

  

Vezměte celofán v barvě, která se vám líbí. Odřízněte dostatečně velký kus a připevněte celofán obyčejnou gumičkou k objektivu.

Zkuste použít celofány různé tloušťky a struktury a umísťujte je v růžné vzdálenosti od čočky. Můžete na ně i fixou nakreslit různobarevné pruhy a jiné tvary, které také vytvoří nové optické efekty.

Dámské silonky
Ze silonových ponožek a punčocháčů můžete vytvořit fotofilter s měkkým zaostřením. Vezměte silonky, navlékněte je na optiku a stáhněte je pomocí lepenky nebo gumičky. Poté se ujistěte, že máte na objektivu stále přístup k zoomu a k zaostření.

Pokud nepotřebujete nějaký zvláštní, abstraktní efekt, vyberte silonky s hustotou vlákna 15 den a nižší. Přes takovou látku bude vše vidět.
Při jasném světle hraje jemná mřížka roli difuzoru, pomocí silonové tkaniny můžete na fotografiích dosáhnout mlhavého obrazu nebo „nostalgického“ efektu.

Sluneční brýle
Nemáte poblíž polarizační fotografický filtr? Sluneční brýle Vám pomůžou dosáhnout podobného účinku světelné polarizace. K tomu dojde díky snížení množství oslnění a změnám ve vlastnostech odraženého světla.
V závislosti na představě obrazu může obrázek v slunečních brýlích zrcadla úplně změnit celou scénu.

Vazelína
Můžete vytvořit fotografie s měkkým zaostřením pomocí vrstvy vazelíny na kusu potravinářského folie svázaného s objektivem fotoaparátu. Tato mast umožňuje získat neobvyklé, „staré“, vzdušné nebo „éterické“ fotografie. Hlavně nemažte vazelínu přímo na sklo čočky. 🙂
Takže na povrch fólie, která je fixována gumičkou nebo lepenkou na objektiv, aplikujte vrstvu vazelíny.

V závislosti na tom, kde a jak jste ji rozmazali, bude snímek vypadat jako v mlze nebo v zamračeném počasí atd. Portréty rozostřené pomocí vazelíny vnesou do snímku snění a romantiku. Zajímavý taky vypadá když vazelínu rozmáznete jedním tahem v jednom směru. V závislosti na poloze rozmazaných ploch můžete získat efekt mlhavého dne, oblačného dne, opar, atd.

Například fotograf z Washingtonu, Sam Hard, používá k vytvoření svých snímků 15 cm dlouhý hranol. Otočením hranolu a změnou jeho polohy před čočkou může změnit obraz refrakcí paprsků.

Pokud máte zájem o fotografování a chcete se naučit novým věcem ze světa fotky, přihlaste se do našeho kurzu fotografovaní v Draw Planet! Od úplných základů proberme nástroje foťáku, kompozici záběru, teorii barev a samozřejmě se dostaneme i k praxi venku i v ateliérech.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

37689283_1862795477100633_543264640834994176_n

Navzdory tvrdému dennímu světlu, raným východům a pozdním západům slunce, zůstává léto nejoblíbenějším obdobím roku pro spoustu fotografů.

Dokonce i pobyt v přírodě s foťákem v ruce je v teplých dnech velmi příjemný. Pokud hledáte kreativní nápady pro letní fotografie, pak čtěte dál.

Sluneční záření

Ve většině případů se slunci snažíme vyhnout všemi možnými prostředky. Když už se do záběru slunce dostane, z oslněním transformované fotografie přímo cítíme žár letního slunce. Proč tedy nezkusit udělat pár takových záběrů schválně?!

S takovým sluncem můžete fotografovat portréty i některé krajiny.
Pokud fotografujete uprostřed dne, budete muset fotit s malým úhlem (pokud nepoužíváte širokoúhlý objektiv), abyste oslnění zachytili.

V některých případech je třeba zahrnout slunce do rámu natolik, že sluneční paprsky procházejí přední částí objektivu a vytváří tak efekt oslnění.

Monochromatické obrázky

Modré nebe a pestré letní květiny jsou samozřejmě přímo stvořeny pro prázdninové fotografie, ale jasné sluneční světlo a hluboké stíny mohou být skvělou kombinací pro monochromatické fotografie, zejména pro fotografie města.

Pro dosažení těch nejlepších výsledků doporučujeme fotit rovnou v monochromatickém režimu.

Letní sporty
Kromě fotbalu existuje i mnoho dalších zajímavých sportů, zejména těch letních.

Jste-li někde v blízkosti moře, vyrazte na pobřeží fotit surfovaní. V našich končinách zaostřete na windsurfing. Stejně zajímavé je také fotografování jezdeckého sportu.
Pro focení může být zábavný a emocionální i obraz fanoušků, nejen samotných sportovců.

Zajímá vás, jak na fotografie esteticky i technicky správně? Na kurzu fotky vás naučíme mačkat spoušť jako profíci. S námi to zvládnete!
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Fotografka Emily Blincoe, původem z Texasu, tvoří mimo jiného i tyto krásná aranžmá, která pak zachycuje na fotoaparát. Téma jsou rozlišná od sladkostí, přes hmyz, dřevo, listy až ke květinám. Emily tvrdí, že ji většinu dní můžeme najít potulující se ve vysoké trávě mezi městy Austin a Nashville s její fenkou Eleanor. Více o umělkyni zde: http://www.emilyblincoe.com/

Emily-Blincoe-3

Emily-Blincoe-2

Emily-Blincoe-8

Emily-Blincoe-1

1-2017-Ilustrace-1-45