Přejít na obsah
Menu

#Fotografie

Umírá fotografie?

5. prosince 2021

christian-wiediger-gVbOF8mdE3U-unsplash

Jaký typ fotografie na Instagramu je pro vás největší klišé? Tahle?

Nebo snad tahle?

A tahle?

Není se čemu divit, takových fotografií jsou na Instagramu miliony.

Klišé

Všichni víme, jak se vytvářejí klišé. Něco se znovu a znovu opakuje, dokud to neztratí svůj původní význam a efekt.

Vezměte si Emmu, příležitostná uživatelka Instagramu stejně jako většina z nás. Přihlásila se k odběru několika blogerů, kteří často cestují. Někteří byli dost známí, někteří zase vůbec.

Jednoho dne scrollovala a něčeho si všimla. Bylo tam několik identických fotografií. Problém se softwarem? Nahrál některý bloger omylem stejné fotografie najednou? Ani náhodou, ukázalo se, že fotky pocházely od různých zdrojů. Přesto všechny vypadaly stejně.

A tak se zrodil @insta_repeat.

Mnoho blogerů uvedených na @insta_repeat má miliony sledujících. Mnozí z těchto blogerů Emmu zablokovali. Někteří ji dokonce nahlásili. 

Problém moderní fotografie spočívá v tom, že klišé jsou přijímány denně, a to s chladnou hlavou.

Opakování toho samého dokola

Každý z nás, díky Apple, má v kapse přenosný stroj na kopírování. Přesně tak iPhony využíváme – kopírujeme a reprodukujeme. Reprodukujeme však nejen fotografie, ale snažíme se také reprodukovat úspěch.

Chceme mít stejně vysoké množství lajků, počet sledujících a sdílení. Logicky tedy zkopírujeme to, co už funguje. Navíc systému hodnocení Instagramu nám k tomu pomáhá – stačí použít osvědčené a testované klišé a získat více lajků.

Emily Nathan vytvořila svůj profil Tiny Atlas na INstagramu před 5 lety. Jejím cílem bylo zachytit jedinečného ducha cestování. Místní lidi, jejich domovy, atmosféru atp. Uživatelům Instagramu se její iniciativa zalíbila a začali také postovat své fotografie z cest.

V průběhu let si Emily všimla otravného trendu – ve feedu se začalo objevovat stále více a více stejných fotek bez duše. Význam a autentičnost nahradily trendy a vizuální klišé.

Existuje jednoduché vysvětlení. Fotografie jako vizuální médium vzkvétá. Stal se z toho business a každý, kdo drží telefon v ruce může být jeho součástí. Mnoho blogerů vydělává na živobytí ze svého úspěchu na Instagramu. Získejte lajky, dostávejte zaplaceno. To ale není všechno.

Na Instagramu jsou klišé zpeněženy nepřímo, za to na fotobankách se servírují na stříbrných podnosech.

Určitě jste si všimli žen, co tak rády jedí salát a dokonce vždy s úsměvem. 🙂

A co tyhle nepříjemné rodinné fotografie s dětmi, které neustále visí na jejich rodičích?

Všechny tyhle fotky mají málo co společného s realitou, ale prodávají se dobře. Obchodníci a vydavatelé je používají na svých stránkách, takže cyklus nikdy neskončí. Všude vidíme stejné věci a myslíme si, že by to tak mělo být. Ale když je toho všeho kolem moc, tak vzniká další problém – iluze, nereálnost…

Iluze

Od camera obscura po úplně první Canon se fotografie snažila být tak skutečnou, jak jen to bylo vůbec možné. Objektivy, pixely, senzory..V dnešní době vypadají fotografie ta kreálně, jako nikdy předtím. Ale i tak jsou daleko od reality.

Errol Morris, americký režisér dokumentárních filmů, napsal celou knihu o povaze reality na fotografiích. Celá první část knihy je pečlivým detektivním příběhem o tom, zda dělové koule v kultovní fotografii Shadow Valley byly původně na silnici nebo mimo ni. 

Vyšetřování zahrnuje přes 70 stran. Rozhovory, srovnávání, balistika, geografické poznatky…Vše, aby dokázal, že fotografie byla lež.

Dnes, s nejlepší technologií, se příběh změnil. Už se nepokoušíme dokázat, zda jsou fotografie lež. Snažíme se dokázat, že fotografie jsou skutečné. 

Fake it, till you make it – hymna současných sociálních médií. Tisíce vlivných osobností a obyčejných lidí vytvářejí životní styl, který existuje snad jen výhradně v jejich online profilech.

Nekonečnou iluzi najdete aktuálně především na sociálních médiích, nicméně tenhle nereálný kolos odstartoval už dříve na fotobankách.

Po dlouhou dobu byly fotobanky kritizovány za nerealistické zastoupení profesí, pohlaví a téměř všeho. Některé klišé se staly taky populárními, že se staly parodií sami na sebe.  Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=NZuzudfcsek&feature=emb_title

Nepřirozenost

Je čas rozlišovat slova umělý a falešný. Důvod je jednoduchý – umělá inteligence. Pokud lidé vytvářejí falešnou realitu fotografiemi, pak umělá inteligence vytváří umělou realitu. Podívejte se na tuto fotografii.

Tato žena neexistuje. Tvář byla generována pomocí GAN (Generative adversarial network), tedy počítačem.  Například webový server thispersondoesnotexist.com generuje novou tvář pokaždé, když stránku obnovíte.

Tohle je reálná modelka, tedy opravdový člověk. 🙂

Sledujte, jak pomocí softwaru můžete vytvořit umělou tvář člověka, který nikdy neexistoval.

Jedinou skutečnou věcí na této fotografii je nyní fotoaparát.

Pokud lidé dokáží vytvořit falešný životní styl pomocí fotografií, počítač může vytvářet falešné lidi. Co si myslíte o moderní fotografii a sociálních médiích vy? Umírá? Dokážeme ji zachránit?

jeshoots-com-p8kaVRe4edM-unsplash

Celý zádrhel krutého fotografického světa spočívá v tom, že celý svůj kreativní život nebudete pracovat v prostorných studiích, na plenéru či v luxusních apartmánech. Tuto skutečnost je třeba přijmout jako fakt: svatby a setkání Vás dostihnou, bez ohledu na to, jak moc se budete snažit odolávat. Samozřejmě můžete tvrdit, že uznávaný umělec nemůže fotografovat takové věci, avšak zákon trhu je v tomto směru neměnná skutečnost.

Dobrá, jen si děláme legraci. Nikoliv pouze svatby a oslavy mohou být foceny v těsných prostorách. 🙂

Pravděpodobně jste si nyní uvědomili složitost situace, a proto navrhuji začít třídit střípky, které Vám pomohou naučit se pořizovat snímky ve stísněných, temných (a ano, pro focení zcela nevhodných) místnostech.

 1. Výběr objektivu

Je zřejmé, že budete potřebovat širokoúhlý objektiv. Je tedy potřeba vzít si sebou portrétní čočku?

Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte si nejprve ujasnit několik zásadních bodů:

 • Co budete fotografovat?

Fotíte dovolenou, rodinu nebo portrét? Je zřejmé, že při fotografování něčích narozenin, nemusíte vůbec vlastnit portrétní objektiv. S osobním snímáním je vše stejně jasné, ale co se týče rodinných a podobných focení – zde se musíte jasně orientovat v prostoru místnosti.

 •  Jak přeplněná je místnost?

Jedná se o velmi subjektivní posouzení velikosti prostoru, někdy může být stísněný – 12 metrů čtverečních, a již nelze dále expandovat na 30 metrů čtverečních. Pokud například fotografujete rodinu v místnosti o rozloze 20 metrů čtverečních, budete potřebovat portrétní objektiv.

 1. Najděte velké okno

No, nebo ne velké, hlavní je najít ho. Proč je to tak důležité? Okno je vynikajícím zdrojem světla, který poskytuje měkký rozptýlený proud světla. Obecně platí, že čím více světla v místnosti, tím lépe.

Mnohem horší situace nastává, pokud nejsou v objektu vůbec žádná okna. Případně jsou, ale protože slunce již dávno zapadlo, je tato skutečnost bezvýznamná. V tomto případě pomůže blesk, který lze nasměrovat na strop / boční stěnu / nebo čelně. Nevyhovuje Vám intenzita blesku? Vezměte si sebou na pomoc deštník, synchronizátory a stojan nebo malý softbox.

 1. Sledujte, co máte v objektivu

Z nějakého důvodu je to chyba číslo jedna pro každého. Ať už z nepozornosti, nebo z roztržitosti. Nějaké tašky, nádobí a odpadky v pozadí – není to vůbec to, o čem jste snili, že na svých fotografiích po jejich pořízení spatříte? Pokud nenávidíte mazání a čištění tohoto všeho, pak je pouze důležitým pravidlem dávat pozor na to, co se dostane do pozadí Vašich fotografií.

Pokud jste, více či méně, vyřešili tyto tři body, pak se nemusíte bát jít do boje! Všechno samozřejmě přichází se zkušenostmi, ale dobře míněná rada není nikdy na škodu. 🙂 Přihlaste se do kurzu fotografování pro začátečníky v Draw Planet:

 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

 

nude-photo-4

Focení aktu je velmi intimní, kreativní proces, ve kterém není místo pro plachost a ztuhlost. Jemnost akce Vás nicméně nutí dodržovat určitá pravidla a maximálně využívat profesionalitu.

Fotografii aktů lze rozdělit do tří subžánrů: erotická fotografie (obraz je zaměřen na vnímání instinkty), umělecká fotografie (hlavní je ukázat krásu nahého těla se zaměřením na intelektuální vnímání diváka) a pornografie (přítomnost drsné sexuální orientace). Budeme mluvit o nejpopulárnějším subžánru – umělecké nahé fotografii.

Začněme tím, že musíte dobře znát zákony expozice, kompozice, fotografického vybavení, obecně mít určité zkušenosti s fotografováním, ale co je nejdůležitější, fotograf si musí neustále pamatovat, že se dívá skrz sklo objektivu na živého člověka, po celou dobu je třeba brát v úvahu povahu modelu, jeho emoce a nálada! Navazování kontaktů s modelem, budování světla a zvyšování zajímavosti fotografie – fotograf se musí hodně starat.

V tomto článku jsme shromáždili nejdůležitější věci o nahé fotografii.

Pravidlo č. 1: Nahé fotografie by měly být vizuálně zajímavé

Směr fotografie aktu je v podstatě velmi podobný fotografii výtvarného umění. Výtvarné umění je fotografie vytvořená s jediným cílem, na který je zábavné se dívat. Prvním důležitým úkolem nahé fotografie je tedy ukázat nahé tělo způsobem, který je zajímavý na pohled. Aby bylo možné vytvořit zajímavý obrázek, jsou nahé fotografie často vytvářeny černobíle, protože hlavní sémantické zatížení těchto fotografií spadá na světlo, stíny, tvary a kontrast. Úkolem fotografa je zpravidla kombinovat všechny tyto prvky, aby byl graficky zajímavý.

Pravidlo č. 2: Nahé fotografie musí být anonymní

Nahé fotografie nejsou o osobě na fotografii. Ve skutečnosti tvář modelu často není ani v rámečku. Porovnejte nahé s portrétní fotografií, kde hlavní myšlenkou je ukázat nebo vylíčit něco o životě modelky nebo ještě častěji o její osobnosti. Akt je skutečně opakem žánru portrétů, protože akt je o kráse těla a formách obecně, a nikoli o osobě zvlášť.

Pravidlo č. 3: Nahé fotky by neměly být sexy

Zatímco každého heterosexuálního muže bude pochopitelně bavit dívat se na fotografie nahých žen, je rozdíl mezi nahou a erotickou fotografií. Ačkoli tento rozdíl může být velmi, velmi slabý a často je vyjádřen pouze v intencích umělce. V tomto ohledu nahá fotografie dokonale zapadá do definice fotografie výtvarného umění, kde je záměrem umělce vytvořit něco zajímavého. Erotické fotografie mají současně dráždit emoce diváka a probudit jeho fantazii. To znamená, že už nejde o vizuální zajímavost jako takovou.

Co není sexy pro jednu osobu, může být sexy pro druhou! Umělec, který vytváří dílo v nahém stylu, proto nemůže předvídat chování publika, které bude jeho dílo hodnotit a zda divák dokáže rozeznat záměry umělce. A opakujeme, umělcovy úmysly nejsou ukazovat sexualitu těla. Z tohoto důvodu, přinejmenším v západních zemích, existují určité dohody ve fotografování aktů (například skrývat genitálie ve stínu) – to jsou kroky, které slouží k ukázání toho, co byl záměr fotografa (nahý nebo erotický).

Výběr modelu

Na vteřinu by se nemělo zapomínat, že výsledek obrazu silně závisí na modelu, někdy dokonce mnohem víc než na fotografovi. Přišli jsme tedy ke klíčovému bodu v tom, co odlišuje žánr nahé, nebo, jak se tomu také říká, žánr erotické fotografie, od jakéhokoliv jiného žánru – to je samozřejmě model, a kromě toho je zcela nebo částečně nahý.

Pro mnoho začátečníků, kteří pracují v erotickém žánru, se hledání modelu často stává neřešitelným problémem. Dokonce mohu s plnou odpovědností říci, že mnoho fotografů, kteří snili o tom, že budou mít nahotu, se vzdali svých nadějí na úspěch v tomto žánru, když čelili potřebě najít model, který jim vyhovuje.

Můžete věnovat pozornost svým známým nebo přátelům a pozvat je k pozování. Pokud „vyhledávání“ nepřinese výsledek, podívejte se na stránky fotografů: hrnou se tam nejen pracovníci fotografických ateliérů, ale také modelky. Mezi nimi si můžete vybrat a souhlasit s focením podle podmínek TFP. Při dohodě s modelem o focení musíte jasně stanovit pravidla. To platí zejména v případech, kdy finanční transakce není uzavřena. Je nepravděpodobné, že by modely, které v tomto oboru působí již delší dobu, souhlasily se spoluprací za podmínek TFP. Pokud však máte zájem o budování portfolia, investice je nezbytná.

Studio

Musíte důkladně porozumět všem podrobnostem rozmístění. K pořizování dobrých nahých fotografií nepotřebujete obrovské studio, ale stále musíte mít dostatek prostoru pro umístění dvojice světel a pozadí a být dostatečně daleko na to, abyste zachytili celý model bez použití širokoúhlého objektivu. Středně velký obývací pokoj splňuje minimální požadavky.

Příroda

Není důležité, do jakého prostředí fotograf umístí svůj model, ale zda se mu podaří vytvořit erotický obraz z individuální nahoty. K tomu je vhodné jakékoli kompoziční prostředí, pokud to umožňuje koncipovaný nápad. Erotické fotografování v přirozeném světle poskytuje dvě možnosti: vykreslit člověka a přírodu jako jednotu. Používejte poutavé přírodní detaily, jako jsou skály, texturované sukovité stromy atd. jako kontrast.

Když máte štěstí a svítí slunce, umístěte fotografovaný objekt přímo na slunce a pamatujte na zlaté pravidlo – nikdy nefoťte v protisvětle (to je, když slunce svítí na záda modelu), i když to může být užitečné, pokud fotografujete siluetu. Nikdy nestavte předmět do stínu, protože každý reflektor nebo blesk nemohou blokovat jasné sluneční paprsky. Pokud bude podle předpovědi slunečný den, pak nemusí být blesk ani nasnímán. Vždy je dobré dát si na obličej další stíny, například z větví keřů, zeleň na stromech.

Tipy

 • Před focením nechte modelku nosit volné oblečení. Zabráníte tak vzniku nevzhledných kožních stop po těsném oblečení. Tento artefakt může být časově náročný při úpravách fotografií po pořízení.
 • Připravte studio na natáčení: přijďte brzy a zapněte ohřívače. Nezapomeňte, že model bude nahý! Nabídněte jí kávu, povídejte si a prodiskutujte všechny podrobnosti. 
 • Během fotografování se nedotýkejte modelu. Všechny pózy, které model musí zaujmout, jsou nejlépe ukázány na příkladu. Pokud chcete, aby modelka zvedla ruku, zvedněte ruku a ukažte, jak ji nejlépe umístit. S dívkou si můžete předem prostudovat pózy profesionálních modelů na internetu.
 • Snažte se vyhnout ostrým křivkám těla. I ty nejlepší modely na světě mají záhyby na kůži, takže při výběru póz se snažte tyto nedostatky co nejvíce skrýt a nedělejte ostré rohy a ohyby.
 • Při fotografování nepoužívejte širokoúhlý objektiv. Přesuňte zoom do maximální polohy teleobjektivu (maximální hodnota zoomu není tak daleko, jak to dovoluje fotoaparát, ale pokud to umožňuje velikost místnosti). V takovém případě se nepotřebné detaily interiéru nedostanou do rámečku a proporce modelu na fotografii budou přesnější.
 • Vypněte zvukový signál zaostření a další zvuky fotoaparátu. To zbytečně nezatěžuje objekt a umožňuje přirozenější fotografie.
 • Nenechte model se usmívat! Nahý žánr netoleruje úsměvy. Dojem udělá zamyšlený, sexy výraz.

Přihlaste se do Kurzu portrétní fotografii v Draw Planet, na kurzu Vás naučíme vše, k vytváření profi snímků musíte znát! A to od úplných základů. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

Food-Photography

Pro začínajícího fotografa je obtížné vybrat si své zaměření a pochopit, kterým směrem se má vydat. Můžete fotografovat svatby, ale tento trh je již dlouho přeplněný. Profesionální fotografování reklamních objektů vyžaduje speciální znalosti a vybavení. Ukázalo se tedy, že fotografování jídla je jedním z nejrychlejších způsobů zpeněžení koníčka. Máte příležitost přispívat do databází fotografií (nevěřte, že tam bylo již všechno vyfoceno) nebo spolupracovat s místními restauracemi a kavárnami. Vzhledem k tomu, že náklady jsou zde minimální, můžete se tímto směrem bezpečně začít pohybovat pomocí několika tipů od nás.

Kde začít?

To, co dělá fotografii jídla tak atraktivní, je, že s minimální investicí můžete dosáhnout dokonalého výsledku.  Objektiv: Vhodný je objektiv kit s ohniskovou vzdáleností 18-55 mm. Lepší je samozřejmě použít od 50 mm do 100 mm. Pozadí: Jeden z nejdůležitějších detailů pro vytvoření atmosféry na fotografii.

Krásné příbory, keramické mísy, zajímavá jídla, toto a ještě mnohem více jsou součást atmosférického záběru. To vše najdete v extrémních případech na aliexpress, a také na městských trzích, kde prodávají různé starožitnosti.

Světlo: Toto je nejjednodušší, protože nejlepším světlem při fotografování jídla je boční světlo pod úhlem 45 stupňů, jako z okna. Můžete takové světlo napodobit i s bleskem.

Stativ: Při tomto druhu fotografování je důležité se vyhnout otřesům a šmouhám, zejména pokud se chcete dostat k dobré fotce, proto je nejlepší použít stativ a nefotit na ruce.

Kompozice:

Když se usadíte se všemi rekvizitami, vyvstává otázka, jak to všechno můžete správně naaranžovat? Neexistuje univerzální odpověď, už jen proto, že kluci a děvčata staví kompozici různými způsoby: kluci mají blíže k minimalismu v objektech, dívky naopak rádi dávají do rámečku více předmětů. A pokusím se Vám dát pár skvělých tipů, které určitě pomohou.

 1. Nezahlcujte záběr všemi rekvizitami, které máte. Začněte s jedním hlavním předmětem, najděte správné osvětlení, úhel a až poté přidejte do rámečku pomocné objekty.
 2. Nikdo ve fotografii ještě nezrušil pravidlo zlatého řezu a pravidlo úhlopříček, a zde je lze aplikovat v plné síle. Hlavní objekty by měly být umístěny v průsečících čar. Pravidlo třetin:

Diagonální pravidlo:

 1. Pravidlo trojúhelníků: Přemýšleli jste někdy, proč při listování na Instagramu jen procházíte některými obrázky, zatímco na jiných Váš pohled prochází celou plochou obrázku? S největší pravděpodobností na tomto obrázku objekty tvoří mnoho trojúhelníků, což nás nutí dívat se na fotografie. Stejné pravidlo platí i pro fotografování jídla. Hlavní objekty by měly na obrázku tvořit trojúhelník.

4.Pravidlo šneka nebo spirály: Toto je matematická funkce popsaná Fibonaccim. Je poměrně obtížné sestavit takovou kompozici, protože objekty musí být       umístěny tak, aby pohled jako by klouzal po fotografii, a následně vedl k hlavnímu objektu fotografování.

 1. Rytmus: Je velmi zajímavé dívat se na obrázky, kde je jeden často se opakující předmět, jakýsi vzor. Jedná se o jednoduchý skladatelský trik a opravdu funguje!

Na kurzu fotky vás naučíme mačkat spoušť jako profíci. S námi to zvládnete! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

storytelling-in-marketing-2

Příběh je jedním z těch „magických slov“ které kdykoliv použijete, stává se z dané věci okamžitě skvělý nápad, který jste možná až příliš dlouho zanedbávali.
V moderní době vyprávění příběhů proniklo do UX, marketingu, do výkladů i samostudia… dokonce někdy vykládáme příběhy a “pohádky” i na pracovních pohovorech.

Když však píšete o “vyprávění příběhů v…nějaké oblasti…“, vždy tím můžete dostat sami sebe do pasti. V tomto případě je pastí to, když se stejně jako při vyprávění snažíte opakovat něco, co už všichni znají a nejste originální. Takové pohádce už nikdo neuvěří.
„Ukaž, nevykládej!“
„Nejdůležitější je konflikt.“
„Všechno je o tom, co neříkáme nahlas.“
To je naprosto oprávněné. Zásady vyprávění příběhů jsou známy po staletí. Bohužel se z vyprávění stalo spíš módní slovo (stejně jako z gamifikace nebo empatie), a tak máme často tendenci předepsat tuhle „vypravěčskou pilulku“ i všem ostatním slovům ve slovníku a dál se o to nestarat.

Zkusme to dnes neudělat.
Tento článek je o vyprávění příběhů prostřednictvím fotografie – jednoho z nejstarších vizuálních médií.

Barva
“Barva? Vážně?”
Ano, zpět k základům. Barva je jednou ze základních věcí, které mohou dramaticky ovlivnit to, co vypráví váš příběh. Stejně jako kompozice, osvětlení, perspektiva, atd. Proč tedy klademe důraz na barvu? Je to jednoduché. Žijeme v době, kdy můžeme celou atmosféru fotografie změnit jediným kliknutím. Filtry na Instagramu, přednastavené vzhledy mobilních fotografií, grafické editory v počítačích. Pořád jen upravujeme barvy. Ale pozor na to. Změníte-li barvu – změníte tím příběh.

Zde jsou ukázky toho, jak barva může změnit atmosféru stejného snímku a díky tomu i pocit, který z výsledné fotografie máte.

Většinou chceme, aby naše fotografie vypadaly skvěle. A jak se ukázalo, celé poselství fotografie můžeme jednoduše změnit manipulací s jejím barevným schématem.
Například žlutá je barva, kterou si spojujeme se sluncem. Ale také s varováním a výstražnými značkami. Všechny tyto věci poutají naši pozornost, téměř nás provokují. Možná vás to překvapí, ale žluté prostředí vyvolává v lidech úzkost. A velké množství zářivě žluté barvy může být pro naše oči dokonce nezdravé.

Pokud se budete dívat na tuto fotografii dostatečně dlouho, začne vám na ní všechno vadit. Toto je příklad špatného komerčního konceptu pro prodej čisticího prostředku. S největší pravděpodobností byste si ho nekoupili.

Lidé s mírnou depresí věří, že žlutá barva je světlá, slunná a povzbudí je. Ale žlutá v nás popravdě spíš vytváří úzkost a dost nás podvědomě stresuje… V přítomnosti žluté barvy můžeme velmi rychle ztratit nervy.“ – Carlton Wagner, Wagnerův institut pro výzkum barev, 1990.

Zelená je krásná barva čerstvé zeleniny! Ale také zkaženého masa… Představuje čerstvost, vitalitu, jídlo, ale i nebezpečí, toxicitu a jed. A to všechno najednou.
Když jsme v přírodě, přítomnost zelené v nás evokuje svěžest a věčnost. Přesto však při spojení s lidským tělem signalizuje nemoc.
A jaké z toho plyne poučení?  Vzhledem k této dvojakosti byste se měli vždy dobře rozhodnout, jaký „typ“ zelené barvy použijete na svých fotografiích. Upřímně řečeno, stačí o jediný odstín změnit zelenou a ze zdravého člověka je rázem nemocný.

A stejně tak je to i s ostatními barvami – s oranžovou, fialovou, modrou… Až tedy příště použijete filtr na své fotografie před jejich publikováním na Instagram nebo jinam, nezapomeňte na to, že tím právě měníte jejich příběh.

Série obrázků

Možná si myslíte, že foto-články, fotoalba a PowerPointové prezentace jsou zastaralým a umírajícím prostředkem pro vyprávění příběhů. Teď se předvádí spíš na InstaStories, YouTube nebo TikToku. No, částečně máte určitě pravdu. Ale dovolíme si nesouhlasit. Podle nás i jedna jediná fotka může vyprávět příběh tak intenzivně, že by jí to jakákoli hollywoodská scéna mohla závidět.

Zdroj: Námořnictvo Spojených států amerických

A přesto, příběhy jsou znovuzrozeny a přetvářeny každý den. Navazující stories v Instagramu, nekonečně dlouhé zdi sociálních sítí, twitterové “feedy”. Jsou to v podstatě série fotografií, které vypráví jediný příběh. A série fotografií vždycky vypráví odlišný příběh než jeden samotný snímek. Jak vidíte, jeden obrázek si vypůjčuje kontext svého okolí. Stejně jako tahle fotka, která je nyní publikována v tomto článku a na tomto blogu, a tím jí blog i článek propůjčují kontext.
Pokud bychom však publikovali celou sérii fotografií, vytvořily by si svůj vlastní kontext.

Můžete mít pocit, že tato série fotek ukazuje asi na hodně oddanou chůvu a hodně špatnou matku. Pravdou však je, že váš mozek se pouze snaží spojit tyto fotografie k sobě navzájem a nespojuje je s článkem. Samotná fotografie by si půjčila více kontextu od svého okolí: blog, článek, politika vaší země, cokoli… Více o kontextu v další části. Takto funguje náš mozek: neustále hledá nová spojení a významy. Když máte “na zdi” jen jedinou fotografii, divák si vypůjčí kontext z jejího okolí.
Když tam máte sérii fotek, mozek začne vytvářet spojitosti mezi nimi navzájem. Proto pokaždé, když si na svůj sociální profil budete chtít nahrát sbírku fotografií nebo vytvořit novou úvodní fotku či uvítací sekvenci, nezapomeňte, jak odlišně vnímáme jeden obrázek a sérii obrázků.

Kontext
Již jsme se lehce dotkli tématu kontextu, ale můžeme jít mnohem hlouběji. Jde o to, že někdy můžeme ovlivnit, jaký kontext budou mít naše fotky. Někdy nemůžeme.
Tuto fotku jste pravděpodobně už někdy viděli:

Obrazový kredit: Eddie Adams, vietnamská válka
Pravděpodobně jste ale nevěděli, že fotograf Eddie Adams, který tuto fotografii pořídil (a také za to také získal v roce 1969 Pulitzerovu cenu), později velice litoval dopadu, který tato fotografie měla. Veřejnost otevřeně soucítila s mužem, který byl zastřelen. Avšak muž s pistolí byl náčelníkem národní policie, který tvrdil, že popravovaný muž byl zodpovědný za vraždy vlastních sousedů. Veřejnost však zničila pověst i kariéru tohoto náčelníka, což mělo nepříznivý vliv nejen na něj, ale i na
jeho rodinu. Vše jen kvůli kontextu protiválečného hnutí, který byl v době, kdy byl tento obrázek vytvořen, převládající rétorikou. Dodnes je pravdivý příběh fotografie nejasný. V naší době kontext dramaticky mění význam fotografií. Popisky k fotkám na blogu, komentáře na Instagramu, úvodní a profilové fotografie, dokonce emotikony – vše má vliv na to, jak naše fotografie vnímá okolí.

Jak se dožít 100 let versus Co jste nevěděli o mimozemšťanech v americké vládě
Škoda je, že kontext nelze ovládat pokaždé. Z obchodního hlediska to však lze udělat často. Koneckonců vy sami jste zodpovědní za popisky a texty u svých fotografií.

Dva příběhy
Už jste někdy hráli “Imaginarium“? Hraje se ve skupině a jde o to, že každý jednotlivec se bez jakéhokoliv dalšího kontextu podívá na jeden obrázek (například tento, který vidíte níže) a má za úkol jej jedním slovem popsat.

První ze skupiny přátel, hrajících tuto hru, se podívá na obrázek, řekne slovo „osamělost“ a položí jej lícem dolů. Ostatní, z nichž všichni mají spoustu vlastních obrázků v ruce, položí (také lícem dolů) na stejné místo ty z nich, které by také mohly vyjadřovat „osamělost“. Poté se obrázky z této hromádky zamíchají dohromady a cílem ostatních je uhodnout, který obrázek byl ten, na který se první hráč díval, když vyslovil slovo “osamělost”.

Někdy skupina hádá správně a jindy ne. Když ale vyberou správný obrázek, jejich důvody jsou vždy jiné než ty vaše. Pojmenovali jsme tuto kartu slovem „osamělost“, protože je tam tma a to děvče je tam samo. Ale co myslíte? Někdo řekne, že je to „osamělost“ protože na obloze je jen jedna velryba. Ponaučení z příběhu: každá mince má dvě strany a stejně tak vždy existují dva příběhy, které vaše fotografie může vyprávět: příběh, který chcete vyprávět vy, a ten, který si divák vytvoří sám.
V tomto článku byly barvy, kontext a série popsány v kontextu toho, jak budou vaše fotografie vnímány celkově a jaký příběh vyprávějí.
Existuje ale i mnoho dalších faktorů. Možná až příliš mnoho. To však neznamená, že byste měli své příběhy zjednodušovat jenom proto, aby je ostatní pochopili. Budou pak vypadat jako nudná klišé, nebo hůř, jako fotky z fotobank.

Ach jo… No.
Když budete vždycky vyprávět svůj vlastní, originální příběh, někdy vás diváci pochopí a jindy zase ne. Ale můžete si být jisti, že je to váš příběh, a tím je zajímavý.

Dlouhá expozice

23. dubna 2020

dlouha_expozice

Dlouhá expozice je v posledních letech velmi používaná a moderní cesta, kterou můžete vytvořit úžasné snímky. Noční záběry vám mohou přinést neočekávané detaily a vytvořit dechberoucí světelné efekty. Naopak během dne můžete na snímky přenést až éterickou atmosféru. Nic z toho není prakticky obtížné dosáhnout, nicméně vyžaduje to trochu přemýšlení a přípravy předem.
Zde vám přinášíme několik tipů, které Vám pomohou při fotografování s dlouhou expozicí.

Použijte ND filter

Použití neutrálního šedého filtru (ND filtr) je u dlouhých expozic za denního světla prakticky nezbytné. Na trhu najdete celou řadu filtrů, co se týká značek i účinku. Doporučujeme držet se osvědčených značek (Hoya, B+W, Marumi apod.) a vybírat filtry spíše s větší hustotou, které pohltí více světla nebo zvolit ND filtr s variabilním nastavením hustoty – ta se vždy udává v expozičních stupních EV.

Vhodná síla filtru závisí na mnoha faktorech, nejvíce však na rychlosti pohybujících se objektů (vítr, voda). Při silnějším větru vám bude stačit prodloužení expozice v řádu vteřin. Za slunečného dne, kdy je pohyb minimální již budete potřebovat filtr silnější.
Další nezbytnou součástí výbavy je bytelný stativ, který umožní použití dlouhých časů bez rizika vzniku pohybové neostrosti u statických objektů. Při nasazení aparátu na stativ nezapomeňte vypnout stabilizaci obrazu.
Nemačkejte spoušť prstem, protože může dojít k rozechvění přístroje a nežádoucímu rozmazání celého záběru. Ideální je bezdrátová, nebo kabelová spoušť. V případě že není součástí vaší výbavy, poslouží dobře i funkce samospouště na fotoaparátu.

Použijte manuální nastavení
Neutrální šedý filtr pro dlouhé expozice je ve své podstatě téměř neprůhledné černé sklo. Fotoaparát potřebuje pro správné zaostření dobře rozpoznat objekt, na který ostří. Pokud se mu to v krátkém časovém úseku nepodaří, začne hledat v celém svém rozsahu a většinou se mu nepodaří zachytit vůbec nic. Přepněte tedy na manuální ostření, zaostřete na objekt, který byste rádi měli ostrý a teprve poté našroubujte neutrální šedý filtr. Dávejte pozor, abyste si zaostřením již nepohnuli. Pokud obsahují váš fotoaparát obsahuje funkci Liveview, otestujte ji i s našroubovaným filtrem. Většinou je na displeji vidět daleko více detailů než v hledáčku.

Vyhrajte si s mraky a jejich pohybem
Jedním z hlavních lákadel dlouhé expozice je vystihnout kreativně pohyb. Chcete-li využít pomalou rychlost závěrky, tak použijte do scény například pohyblivé mraky. Až se vám budou oblaka zdát éterická a zajímavá, tak si vyčkejte až bude slunce na obzoru dostatečné nízko, abyste mohli přidat nebi kontrast nebo barvu.

Salto Grande Waterfall, Torres del Paine National Park, Chile

Zachyťte pohádkově hvězdnou oblohu

Pro zachycení efektu “Mléčné dráhy“ je potřeba podchytit dvě největší překážky. Počkejte si na jasné nebe bez mraků a dostaňte se mimo město, nejlépe do přírody. Umělá světla by totiž mohla ovlivnit expozici a hvězdy by nebyly tak jasné.
Je také třeba snížit clonu na minimum. Jak napovídá název, clona cloní světlo a hvězdy jsou tak slabé, že je opravdu netřeba clonit. V tomto případě bude záležet na objektivu, který vlastníte. U těch nejběžnějších se nejnižší hodnota clony pohybuje okolo f/4.0. Lepší objektivy mají f/2.8. Čím nižší číslo, tím snáze se obloha bude fotit. Kouzlo širokých záběrů je především v tom, že vám dovolí delší expozice. Země se poměrně rychle otáčí a hvězdy se na dlouhých expozicích rozmažou.
Poslední, co musíme na fotoaparátu nastavit, je zaostření do nekonečna. Hvězdy jsou pro fotoaparát v nekonečnu, takže pokud je nechceme podivně rozostřené, je tohle dobrá volba. V noci se ostří docela špatně, takže nejlepší je ostření manuální.
Příliš dlouhou expozicí se nejen rozmazávají hvězdy, jak už bylo řečeno výše, ale zvyšuje se i šum. Takže i když toužíte po efektu rozmazaných hvězd, dlouhé expozice se prostě nevyplácejí. Základem je pořizování mnoha expozic a jejich skládání, které se následně provádí v počítači.
Snímky Mléčné dráhy nebo nějakého souhvězdí je jednoduché pořídit. Stačí namířit na místo, které chcete fotit, a pořídit třeba dvacet snímků po dvaceti vteřinách. Pokud chcete být důslední, pořídíte si ještě třeba pět tzv. temných snímků, kde zakryjete objektiv a vyfotíte doslova jen tmu. Ty poslouží pro eliminaci šumu. To hlavní se odehraje až při zpracování v počítači. Naštěstí je k dispozici nejeden program, který si se skládáním astronomických snímků poradí. Mezi ty nejpopulárnější patří třeba Deep Sky Stacker. Právě podobné programy si poradí i s temnými snímky. Jednoduše všechny snímky nahrajete do programu a s chvilkou trpělivosti za chvíli budete mít složený výsledný snímek. Často na první pohled nebude vypadat moc dobře, je třeba si pohrát s nastavením barev. Počítejte s tím, že pokud na snímku chcete mít horizont, bude to vyžadovat víc práce. Složením hvězd se totiž rozmaže horizont a naopak. Nejlepší je složit svě verze snímku a pak je prolnout, na což poslouží starý dobrý Photoshop.

Světelné abstraktní pruhy

Jedním z nejzajímavější experimentů dlouhé expozice ve městech je využití světel všude kolem nás. Od fotografování světelných stezek projíždějících vozidel až po reklamní poutače a lampy. Stačí najít strategickou polohu poblíž rušné ulice a nastavit rychlost expoziční závěrky na přibližně 5 až 15 sekund. Čím delší je expozice, tím delší jsou čáry. Pokud nastavíte fotoaparát správně, tak se vám na výsledné fotografii budou táhnout bílé a červené proudy světla.
Délku expozice je nutné vždy přizpůsobit konkrétní scéně. Auta mohou jezdit různou rychlostí, každý ohňostroj vybuchne po jiné době od výstřelu a tekoucí voda v potocích má také pokaždé jinou rychlost. Málokdy vyjde záběr napoprvé a je zkrátka nutné trošku zkoušet a experimentovat. Ze začátku je tedy určitě dobré vybrat si takovou scénu, kde můžete záběr několikrát opakovat a vyzkoušet si tak, jakého efektu rozmazání docílíme při různé délce expozice. V okamžiku kdy zjistíte, jaký čas je pro danou scénu nejlepší, máte v podstatě vyhráno. Pak už si v klidu můžete doladit kompozici.

Malování světlem

Malování světlem je vcelku specifická technika fotografování, která sice není příliš rozšířená, ale zato dokáže zaujmout jakéhokoliv diváka. Výhodou je totiž fakt, že byť je fotografovaný námět sebevíce jednodušší, díky barevným světlům je výsledná fotografie působivá a originální.
Jak již sám název techniky napovídá, fotografie je tvořena doslova malováním světlem. Oproti klasickému přístupu, kdy se fotografuje za denního nebo umělého osvětlení, které vlastně vykreslí obraz na snímači, při malování světlem je potřeba mít fotografovanou scénu v pokud možno co největší tmě.
Díky nízké hladině osvětlení je totiž velmi snadné, zachytit na obrazovém snímači stopu světla, které se vyskytne v průběhu expozice na scéně. Pro začátky je asi nejlepším řešením vyzkoušet si malbu světlem v interiéru, kde si můžete snadno zatemnit a vytvořit si tak ideální podmínky.
Vedle tmy bude třeba mít po ruce ještě zdroj světla – v ideálním případě malou bodovou svítilnu, která však nebude mít příliš velký výkon, abyste si celou scénu příliš neosvítili tak, že by nebylo vidět vůbec nic. Pracovat můžete také s různými barevnými filtry, díky nimž nasvícené objekty získají jiný barevný nádech a světelná malba může mít také zcela jinou barvu.
Jakmile budete mít nachystanou expozici, je třeba zaostřit snímek – nejlépe ručně, abyste měli jistotu správného zaostření i při dotknutí se spouště – a upravit kompozici. Z pohledu kompozice je třeba popřemýšlet, co má být výsledkem vaší snahy. Buďto bude dominantní samotná malba světlem na tmavém pozadí nebo budou světelné šmouhy pouze dokreslovat hlavní objekt scény.

Fotografování s dlouhými expozicemi může být technicky náročné, ale není to úplná věda. Výsledek fotografie je absolutně nepředvídatelný, a proto je tato technika tak zábavná a oblíbená. Přes všechny výpočty a úpravy si stejně nemůžete být jistí jaký bude výsledný snímek. Nebojte se hrát si s nastavením a překvapte sami sebe okouzlujícími fotografiemi!
Chtěli byste se věnovat fotografii, ale nemáte zatím žádné zkušenosti a jste začátečník? Dělá vám problém nastavení zrcadlovky? Chcete se zorientovat v nekonečném množství nastavení a nejen to? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, tak kurz fotografování u nás v Draw Planet je pro vás to pravé ořechové! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

pexels-photo-2-852×568

Pokračujeme v hledání aktivit pro všechny kreativní lidi, kteří sedí doma. Nejtěžší je to asi pro fotografy. Ano, je možné promazávat fotky a věnovat se jejich úpravám, ale i to jednoho dne skončí. Jared Poline, také známý jako FroKnowsPhoto, vyzval fotografy, aby ze své karantény udělali výzvu. Jared nabízí 7 úkolů, které mohou fotografové provádět z domova, aby podpořili svoji kreativitu. Ale i když nejste v karanténě, vezměte tuto výzvu jako inspiraci zajímavých způsobů fotografování.

1. Autoportrét
Tématem je váš osobní prostor. Vytvořte fotografii, která vás zachytí na místě, které vás nejvíce charakterizuje. Může to být malá místnost, ve které třeba pracujete, nebo hustý obývak – vše záleží jen na vás a vaší kreativitě.

2. Makro
Pokud máte makro objektiv, použijte jej. Pokud ne, zkuste pořídit snímek pomocí nejlepšího objektivu, který máte k dispozici a dostat se co nejblíže k objektu. A pokud máte objektiv se zoomem,
můžete jej proměnit na makro objektiv.

rain drops on a plant

3. Kino Challenge
Ano, ano, pochopili jste správně. Zapněte svůj oblíbený film v televizi nebo na notebooku, vezměte fotoaparát s 50mm (nebo podobným) objektivem a pokuste se zachytit dokonalý snímek, který se vám líbí. Ano, filmový režisér toho pro vás již hodně udělal, ale podstatou výzvy je trénink. Nečekejte, až vám někdo ukáže dokonalý záběr – najděte ho sami.

4. Maximální / minimální clona
Procvičujte fotografování s co největší a nejmenší clonou. Tím získáte lepší kontrolu o hloubce ostrosti a procvičíte si i další nastavení.

5. Reflexní fotografie
I zde je vše jasné: najděte zrcadlo, kus skla, nebo třeba louži a vyfotografujte odraz. Nemusí to být autoportréty, může to být jakýkoli objekt, ale samozřejmě můžete vyfotit i sebe sama.
A nezapomeňte: v režimu manuálního ostření bude snazší zachytit skvělé odrazy.

6. Fotografie na jednom místě
Posaďte se někam, nejlépe na balkon, verandu nebo v parku (udržujte sociální vzdálenost) a neměňte svoji pozici po dobu 30 minut. Pokuste se najít co nejvíce různých a rozmanitých záběrů z tohoto jediného místa.

7. Krajina
Jděte do parku (nezapomeňte na vzdálenost!), nebo třeba jen na balkon a pokuste se najít opravdu zajímavý záběr. Nemusíte vyfotit jen krásu stromů, můžete zachytit nádherný mrak, bouřku nebo třeba osamělou větev, která se překrývá s oblohou. Máte opravdu mnoho možností. Výzvou je, naučit se vidět různorodé možnosti. 🙂

Kurz fotografování pro začátečníky v Draw Planet:

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Jak vyfotit portrét

22. října 2019

portret2

Sepsali jsme pro Vás několik důležitých a užitečných bodů, jak na focení portrétu dámy.

VÝBĚR MODELŮ A PŘÍPRAVA NA FOCENÍ

Chcete-li najít modelku, určitě to půjde prostřednictvím sociálních sítí a mezi přáteli. Zároveň se nemusíte snažit fotit všechny popořadě jen proto, že máte takovou příležitost, nebo protože s vámi někdo opravdu chce spolupracovat. Praxe ve fotografii je samozřejmě dobrá, ale přesto je lepší se vždy soustředit na zdokonalování svého portfolia, než ztrácet čas nezajímavými fotografiemi.


Samozřejmě chybám při výběru modelů se nelze vyhnout, ale někdy 
vás překvapí,
že dívky, které se zpočátku zdají nevýrazné, budou na fotkách opravdu skvělé. Díky zkušenostem je snazší najít přesně takovou modelku, kterou potřebujete pro konkrétní focení.

Jakmile se domluvíte s modelkou na datu, pokračujte s diskuzí o snímku. Zpravidla se domluvíte, o jakou fotografii půjde. Také poprosíte o fotografii s věcmi z jejího šatníku, které by mohly být vhodné. Z nich vybereme nejzajímavější možnost.


UMÍSTĚNÍ

Fotografování na čerstvém vzduchu probíhá ve formě procházky a většinou trvá asi hodinu a půl. Během této doby je možné vystřídat více míst. Někdy můžete jít do útulné kavárny a vzít několik snímků se světlem z okna. Náladu a atmosféru na snímku výrazně ovlivňuje celá řada povětrnostních podmínek, takže se snažíme fotit za každého počasí, s výjimkou silného deště. Snažíme se domluvit čas půl hodiny po úsvitu, 2-3 hodiny před západem slunce, nebo půl hodiny před západem slunce, pokud chceme fotit večer ve městě. Za oblačného dne můžete fotografovat téměř celý den, pokud nebude den příliš tmavý.

Při výběru místa mohou pomoct fotografie na smartphonu, které uděláte na obhlídce předem. Také můžete hledat fotografie potenciálních míst na internetu a v Mapách Google.

TECHNIKA

Záblesky, softbox, reflektor. Není nutné je používat, můžeme fotit portréty v přirozeném světle. Jako dodatečný zdroj světla doporučujeme teplé světlo z výloh, nebo pouličního osvětlení. 
Dorazte na focení s předstihem. Utřiďte si nápady na několik snímků. Zamyslete se hlavně nad obecnou kompozicí, později dejte prostor improvizaci. Když se setkáme s modelkouvysvětlíme, jaké snímky bychom chtěli udělat. Nejprve uděláme několik jednoduchých záběrů a snažíme se udržovat pozitivní atmosféru po celou dobu focení.

ZPRACOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ

Z jednoho focení doporučujeme zpracovat 4–5 snímků. Budete mít dostatek času věnovat se pečlivé úpravěTaké nepropadnete rutině, pokud nebudete upravovat příliš mnoho fotek denně. Můžete použít Adobe Lightroom a Adobe Photoshop, stejně jako pluginy Nik Collection pro Photoshop.
V Lightroomu vybírám
e fotografie a připravujeme je na následnou práci ve Photoshopu.

Chcete se naučit dělat skvělé portréty? Přihlaste se do nového kurzu focení portrétů v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

Draw-Planet-Kurz-Foto-Portretu-11

Každý člověk chce na fotografii vypadat úžasně, jenže ne každý fotograf zvládá pořizovat opravdu dobré portréty. Představujeme vám 12 doporučení, které se týkají různých aspektů fotografování. Dotkneme se osvětlení i objektivů. Portrétní fotografie může být velmi kvalitní!

Používejte přirozené světlo

Při fotografování v interiéru musí model sedět blízko velkého okna. Rozptýlené světlo minimalizuje ostré stíny a umožňuje získat atraktivnější obraz (pokud ovšem slunce nesvítí přímo do okna). Požádejte subjekt, aby se obrátil směrem ke světlu. Důležité je, aby obličej nebyl ve stínu. Vypněte všechna osvětlení, protože jinak získá fotografie žlutý nádech.

Vynechte focení při jasném přímém slunci

Práce s jasným slunečním světlem je velmi obtížná. Model na fotografii bude nejen neustále mžourat ze světla, ale na jeho tváři se objeví ošklivé stíny (jak můžete vidět na fotografii). Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu.

Ovládejte tvrdé světlo

Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry. Difuzéry se vyrábí z průhledného materiálu a mají různé tvary a velikosti. Skládací oválné rozptylovače jsou tou nejlepší volbou, protože se lépe přenášejí a snáze se instalují. Na fotografii vlevo je difuzér umístěn pod úhlem nad hlavou modelu. Difuzési můžete také sami vyrobit pomocí bílého papíru nebo bílé látky.

Použijte nízkou expozici

Při fotografování portrétů se doporučuje použít nízkou expozici, která rozostří pozadí a zvýrazní objekt na fotografii. Mnoho modelů zrcadlovek a bezzrcadlovek umožňuje ruční úpravu clonového čísla f. Menší f číslo odpovídá většímu otevřenému otvoru, ve kterém více světla dopadá na fotocitlivý prvek, zatímco vyšší číslo f znamená užší otvor (méně světla). Podobného efektu lze dosáhnout pomocí režimu portrétu v iPhone 7 Plus nebo možnosti Selektivní ostření v Samsung Galaxy S8.

Vyvarujte se širokoúhlých objektivů

Fotografování portrétu pomocí širokoúhlého objektivu může způsobit zkreslení objektu a vypadat podivně. Proto, pokud potřebujete fotografii bez surrealistického efektu, je lepší používat objektivy s ohniskovou vzdáleností nepřesahující 50 mm, s výjimkou fotografování ze vzdálenosti několika metrů (to pomůže minimalizovat zkreslení).

Použijte odrazovou desku

Použití odrazové plochy o hodně zlepší vaše snímky při fotografování v přirozeném světle. Stejně jako difuzéry mají odrazové desky mnoho tvarů a velikostí. Jsou levné a dobře se přepravují. Pokud si nepřejete kupovat odrazovou desku, můžete použít nějakou bílou plochu nebo hliníkovou fólii.
Na obrázku vlevo fotograf změnil stíny na obličeji modelu odrazovou deskou umístěnou ve správném úhlu nad dívčinou hlavou. Všimněte si, jak nově vržené světlo přidalo do očí jiskru!

Použijte teleobjektiv

Pokud při fotografování použijete nízkou expozici, ale pozadí zůstane jasné a nerozmazané, pravděpodobně to znamená, že ohnisková vzdálenost je příliš krátká. Teleobjektivy jsou ideální na portrétní fotografii, protože mají sklon komprimovat prostor a zvyšují intenzitu efektu rozmazaného pozadí. Čím větší je ohnisková vzdálenost, tím bude pozadí rozmazanější.

Fotografujte s externím bleskem

Použití vestavěného blesku při fotografování portrétů není nejlepším řešením. Blesk dává ostré přímé světlo, díky kterému jsou fotografie ploché a nezajímavé. Pokud chcete používat umělé osvětlení, zakupte blesk, který lze použít odděleně od fotoaparátu. Většina fotoaparátů DSLR je schopna připojit externí blesk, který lze připojit kabelem na dálku.

Existuje další možnost, neodpojujte blesk od fotoaparátu, ale nemiřte na objekt, pošlete světlo na zeď nebo strop. Světlo odražené od zdí bude měkčí a na portrét vhodnější.

Zvažte prostředí kolem objektu

Umístění modelu na zajímavé místo je skvělý způsob, jak přidat hloubku portrétu doslova i obrazně. Než začnete fotografovat, přemýšlejte o tom, jaké prostředí nejlépe odpovídá charakteru osoby na fotografii. Graffiti zeď je vhodná pro pouliční umělce, zatímco přírodní krajina bude vhodná pro fanoušky venkovní rekreace. Než začnete fotografovat, ujistěte se, že v hledáčku nepřekáží žádné dráty nebo jiné nežádoucí předměty.

Pomozte svému modelu cítit se dobře

Většina lidí zažívá před objektivem nepříjemné pocity a stydí se. Vaším úkolem jako fotografa je pomoci modelu cítit se lépe. Řekněte vtip (rozhodně nesmí zasahovat sebevědomí fotografovaného), zapněte oblíbenou hudbu nebo nabídněte něco dobrého k pití.

Foťte venku

Nejlepší a nejzajímavější portréty získáte, pokud jsou lidé ve známém prostředí a zachytíme je na různých místech jejich každodenního života. Právě tyto portréty přinesly slávu Stephenu McCurrymu, Mary Ellen Markové a Lauren Greenfieldové. Místo organizace jednotlivých fotografií se pokuste o jednolitou činnost. Můžete také fotografovat lidi doma nebo když dělají to, co mají rádi.

Vyberte si zajímavé modely k fotografování

Určitě souhlasíte, že při focení nudných lidí jsou fotografie prostě taky nudné. Pokud chcete rozvíjet své portfolio, požádejte své fotogenické přátele, známé nebo příbuzné, aby se stali vašimi modely, a pokud vás více zajímá dokumentární fotografie, věnujte pozornost zajímavým postavám, které potkáte na ulici nebo na cestách.

Chcete vědět víc? Na novém kurzu focení portrétu v Draw Planet se dozvíte spoustu dalších zajímavých tipůtak se přihlaste!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

pedroquintela

U mnoha nováčků začíná fotografování pokusy o zvládnutí fotek krajiny. Možná je to kvůli tichu a zvolnění, mají čas na porozumění expozice a přemýšlení o celé fotografii, jak to správně uchopit.

Možností teorie focení v přírodě je bezpočet, najdete tipy ke vkusu snad každého. Určitě je dobré najít si informace. Ale již dlouho je známo, že informace nestačí a opakování je matka moudrosti, takže jsme pro vás vytáhli to důležité. 🙂

Jak správně fotografovat přírodu

1. Maximální využití hloubky ostrosti

Přestože fotografové někdy chtějí zkusit kreativnější způsob a experimentovat s malou hloubkou ostrosti, doporučujeme zaostřit většinu na zachyceném snímku. Nejjednodušší způsob, jak získat velkou hloubku ostrosti, je použít vysoké clonové číslo, což znamená zmenšit clonový otvor ve vašem objektivu. Čím máte větší clonové číslo, tím máte menší clonový otvor a tím je větší hloubka ostrosti obrazu.

Není ale dobré používat maximální možné clonové číslo vašeho objektivu, zhorší se tak kvalita prokreslení detailů. Nejlepší je používat o jedno nebo dvě menší clonové číslo, než je na vašem objektivu maximální možné. Například, pokud váš objektiv dovoluje zavřít maximálně clonu na hodnotu 22, použijte pro hezký výsledek něco kolem 18.

Musíme si uvědomit, že menší otvor ve většině případů vyžaduje delší čas nebo vyšší ISO. A někdy oboje najednou.

2. Použijte stativ

Povinný atribut v arzenálu fotografa krajiny je stativ nebo monopod. Možná budete potřebovat dlouhé expozice, v tom případě velmi oceníte dodatečnou stabilizaci fotoaparátu. V ruce bude velmi těžké udělat technicky dokonalé záběry. Stativ se navíc hodí při používání dálkového ovládání k uvolnění závěrky na další stabilizaci fotoaparátu.

3. Hledejte vizuální centrum kompozice

Landscape of Etosha in Namibia at Sunset

Pro každou fotografii potřebujete vizuální střed kompozice. Fotky z krajiny nejsou výjimkou, protože při fotografování přírody má absence významového bodu za následek nudný a poněkud prázdný obrázek, který, jak se říká, nemá na čem stát.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Těžištěm může být cokoli, budova nebo výrazná struktura, zajímavý tvar stromu, balvan nebo vrchol hory. Sledujte nejen zaostření, ale také místo, kde máte významný objekt. Standardní pravidlo třetin je velmi pravidelně porušováno, ale ještě pořád ho nikdo nezrušil!

4. Prohlédněte si blízké popředí

Jeden z prvků, který může pomoct ukázat hloubku krajiny, je popředí. Umístěte důležité body na přední část obrázku.

5. Nezapomeňte zahrnout oblohu

Obloha a její odraz ve vodě je neoddělitelnou částí krajinyKrajinářské fotografie stojí ve většině případů na tom, že zde dominuje obloha nebo naopak popředí. Podívejte se na své fotografie. Pokud tomu tak není, pak je bude pravděpodobně divák považovat za nudné a málo zajímavé.

Pokud je právě nebe fádní, nedovolte, aby zabralo příliš mnoho místa. Umístěte pomyslnou vodorovnou čáru do horní třetiny snímku a ujistěte se, že obloha zabírá pouze jednu třetinu.
Ale když je obloha plná dramatických mraků nebo obarvená zajímavými odstíny, které často nevidíme, vzdušný prostor se může stát vaším spojencem. Dejte mu více místa na fotografii a podívejte se, jak výjimka potvrzuje pravidlo.

Nezapomeňte na filtry. Pomocí polarizace lze fotografii přidat barvu a kontrast.

6. Ovládejte linky!

Nejdůležitější otázkou, kterou si fotografové krajiny obvykle kladou, je: „Uvidí divák celý obrázek, tak, jak to vidím já?“
Existuje mnoho způsobů, jak zprostředkovat přirozenou krásu přírody statickým zachycením obrazu. Do kompozice obrázku můžete zahrnout aktivní čáry.

Použití čar poskytuje určitý algoritmus a přidává měřítku a objemu k fotografii. Řádky samy o sobě mohou být orientační bod a vytvořit vlastní „vzory“ na fotografii.
Nejdůležitější otázkou, kterou si fotografové krajiny obvykle kladou, je: „Uvidí divák celý obraz, jak to vidím?“

7. Zachyťte pohyb!

Pomalá rychlost závěrky samozřejmě vyprovokuje více světla k fotocitlivému prvku fotoaparátu, ale pro správnou expozici vyberte vysokou hodnotu clony nebo fotografujte na začátku dne nebo večer, kdy je venku méně světla. Taky můžete použít neutrální šedé filtry, které vám umožní prodloužení expoziční doby, a tím pádem zachytíte delší časový úsek a rozmažete pohybující se předměty.

Processed by: Helicon Filter;

Vysoké rychlosti závěrky samozřejmě vyprovokují více světla k fotocitlivému prvku fotoaparátu, ale na správné použití vyberte hodnotu clony nebo fotografujte na začátku dne nebo večer, kdy je venku méně světla.

8. Jak fotit krajinu v náročném počasí?

Čekejte na bouři, vítr, mlhu, dramatické mraky, na slunce skrz mraky na temné temné obloze, duhu, západy slunce a východ slunce a pracujte s těmito změnami počasí hned za aktuálních podmínek a nečekejte na další slunečný den s matně modrou oblohou.
A ještě jedna úžasná rada profesionálního fotografa krajiny: „Nikdy nefotografujte odpoledne. Fotografie nemohou být nudnější. Váš zlatý čas je za úsvitu nebo za soumraku. Když ožije krajina, není lepší světlo.“

9. Věnujte pozornost linii obzoru

Nejstarší rada, ale je opravdu dobrá. Než konečně stisknete spoušť fotoaparátu, zkontrolujte horizontální čáru.
Horizont by neměl rozdělit snímek na polovinu, neměl by být nakloněný, neměl by zcela chybět na obrázku krajiny. Pravidla samozřejmě existují, aby byla porušena, ale v případě horizontu funguje pravidlo třetin opravdu perfektně.

10. Změňte úhel pohledu!
I když se před vašima očima vyskytne nebývalá krása otevřených prostor a zdá se, že stačí pozvednout foťák a sám o sobě vznikne krásný obraz, zastavte se. A chvilku přemýšlejte. Podívejte se na terén hledáčkem, otočte se jedním směrem a druhým, změňte úhel, posuňte vodorovnou čáru nebo zkuste do kompozice zahrnout další prvky.
Nespěchejte na stisknutí tlačítka spouště, vždy máte čas, když fotografujete krajinu!

A pokud se bojíte, že propásnete ten pravý okamžik, natrénujte to nejdřív na kurzu a naučte se fotografii v Draw Planet 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!