Přejít na obsah
Menu

#Design

Co to je Figma?

4. března 2022

figma

Každý, kdo pracoval s Dokumenty Google, ví, jak pohodlné je ukládat a upravovat dokumenty online. Na článcích můžete spolupracovat, otevírat je z libovolného počítače, vytvářet pokyny a sdílet prezentace.

Pro webdesignéry existuje podobný nástroj – Figma. V tomto článku vám řekneme, co je Figma, jaké jsou její hlavní vlastnosti a omezení.

Jedná se o grafický editor pro webdesign. Ve Figmě můžete vytvořit:

 • interaktivní prototypy webových stránek a mobilních aplikací;
 • prvky rozhraní — ikony, tlačítka, nabídky, okna, formuláře zpětné vazby;
 • vektorové ilustrace.

Ve Figmě jsou všechny dokumenty uloženy v cloudu. Díky tomu můžete v editoru hromadně pracovat na layoutech a otevírat je přes odkaz, bez stahování.

K Figmě můžete přistupovat prostřednictvím prohlížeče nebo si program stáhnout do počítače. Je vhodný pro Windows i Mac. V desktopové verzi můžete pracovat offline a když máte přístup k internetu, změny se synchronizují.

Benefity pro práci:

 • zdroje dokumentů jsou uloženy v cloudu;
 • není třeba odesílat rozvržení, nahrávat je do cloudu a ovládat verze. Stačí přejít na svůj účet Figma a zobrazit originál;
 • pokud zaměstnanec není v práci, nemusíte hledat rozložení na jeho počítači – vše je v týmovém přístupu.

Týmová práce na rozvrženích.
Stejně jako v Dokumentech Google můžete ve Figmě pracovat na dokumentu společně: umožnit přístup k prohlížení a úpravám, paralelně pracovat na rozložení – na obrazovce budou viditelné kurzory různých barev.

Díky tomu všichni účastníci projektu lépe chápou souvislosti. Například designér vyvíjí prototyp aplikace a UX copywriter píše texty pro rozhraní přímo ve Figmě. Pokud na účtu pracujete sami, všechny funkce jsou zdarma. Stačí se zaregistrovat a začít pracovat. Můžete poskytnout přístup k zobrazení dokumentu – je to také zdarma.

Figma vypadá jako dobře promyšlený nástroj vytvořený designéry pro designéry. Hlavní funkce editoru:

 • umožňuje spolupracovat na dokumentech – vytvářet a upravovat týmem v reálném čase.
 • ukládá dokumenty do cloudu – rozvržení nezabírá místo na disku, není třeba jej nahrávat, aby se ukázalo kolegům nebo zákazníkovi.
 • cross-platform – možnost práce s editorem na Windows, Mac, Linux.
 • schopnost vytvářet interaktivní prototypy, vektorové sítě, hlavní a závislé komponenty.

Doufáme, že recenze pro vás udělala Figmu srozumitelnější a inspirovala vás k práci. 🙂 Přihlaste se na náš kurz Figmy pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/figma-ux-ui-pro-zacatecniky-kurz-webove-grafiky-a-designu-eshopu-2/

Pokud nejste z Prahy, máme pro Vás online kurz Figmy: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/figma-ux-ui-pro-zacatecniky-online-webova-grafika-a-landing-page/

MDS-1662-BP-Spreadshop-Tool-Canva_teaser_mxar2u

1) Navrhněte přístup pro více uživatelů. Můžete otevřít přístup pro úpravy, jako je tomu v Google Documents, a pracovat na stejném projektu společně. Chcete-li toto provést, klikněte na tlačítko „Sdílet“ nad vaším návrhem a vložte e-mailovou adresu jiného uživatele (nebo zkopírujte odkaz pro úpravu).

2) Synchronizujte koncepty mezi webem a mobilní aplikací. Pokud jste začali navrhovat na počítači, můžete pokračovat z telefonu – změny v souboru se uloží. Koncepty návrhu se automaticky synchronizují.

3) Zkopírujte nastavení fotografií a barvy položek pomocí klávesových zkratek (alt+ctrl+C a alt+ctrl+V). Zachováte tak konzistentní styl napříč více designy. Upravit text nebo obrázek → Stiskněte alt+ctrl+C → Vybrat další prvek → Stiskněte alt+ctrl+V → Nastavení prvního prvku se zkopíruje do dalšího.

4) Zamykejte prvky v Canvě. Pro ty z vás, kteří neznají funkci zámkových prvků, v podstatě vám umožňuje uzamknout jakýkoli designový prvek na místě, takže jej nemůžete náhodně přesunout, když navrhujete jiné aspekty grafiky. To je také velmi užitečné, pokud často sdílíte své návrhy nebo umožňujete členům týmu upravovat vaše šablony!

5) Propojte váš účet v Canvě s Facebookem a Instagramem s možností nahrávat fotografie přímo ze sociálních sítí. Klikněte na záložku „Více“ na levém panelu → Vyberte Instagram nebo Facebook → Zadejte podrobnosti pro propojení stránek sociálních médií.

Klávesové zkratky pro usnadnění práce v Canvě:

 • T – vytvoří textové pole
 • CTRL + ] nebo CTRL + [ – upraví pozici – přiblíží nebo oddálí prvek
 • TAB nebo CTRL + kliknutí levým tlačítkem – označení přeskočí na další element v návrhu
 • → nebo ← – přesune označený prvek o 1 px do strany
 • SHIFT + → nebo SHIFT + ← – posune označený prvek o 10 px do strany
 • ALT + zvětšení objektu levým tlačítkem myši – element se zvětší ze středu
 • ALT + přesun objektu levým tlačítkem myši – vytvoří kopii objektu

Přihlaste se do kurzu Canvy v Draw Planet, dozvíte se další tipy a rady! https://www.drawplanet.cz/kurz/canva-pro-zacatecniky-grafika-a-video-pro-socialni-site/

Tenhle kurz máme i online, přihlaste se a tvořte odkudkoliv: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/canva-online-kurz-kreativni-reklamni-grafiky-pro-zacatecniky/

Co to je Canva

24. února 2022

1_BDL2pAIDEOgKQBUuhI6_5Q

Canva je grafický online program, který je skvělý jak pro začátečníky tak i pro zkušené profesionály. Služba umožňuje rychle a snadno vytvářet skvělé příspěvky pro sociální sítě, kreativní videa, prezentace, Stories pro Instagram a další vizuální materiály.

Nejčastěji se služba využívá k výrobě ilustrací pro sociální sítě. Editor má již připravené šablony pro všechny oblíbené sociální sítě, takže není potřeba hledat vhodné velikosti a ořezávat obrázky. Stačí najít rozvržení a na základě toho vytvořit návrh.

Canva má rozvržení pro snímky prezentace. Layouty jsou rozděleny do kategorií: vzdělávací, marketingové, obchodní prezentace a tak dále. Tento typ šablon je jeden z nejoblíbenějších, využívají jej marketéři, zaměstnanci i majitelé firem, učitelé i studenti.

V Canvě také najdete šablony, které vám umožní vytvořit atraktivní životopis na míru vašim potřebám. V Canvě máte návrhy životopisů ve všech stylech a barvách 🙂 Máte minimalistický design a sofistikovanější design. Nezapomeňte, že šablony jsou upravitelné, takže pokud vás nepřesvědčí barva, ale design, můžete jej vždy změnit.

Canva má vlastní foto a video banku, takže ani nemusíte opouštět program, abyste přidali fotografie, videa, tvary, ikony a ilustrace, i když samozřejmě můžete, ale také umožňuje stažení externích zdrojů.

Pokud chcete navrhovat z prázdného dokumentu a nebudete používat žádnou šablonu, palety barev Canva vám pomohou vybrat harmonické barevné schéma. Když vložíte obrázek, paleta barev této fotografie se zobrazí v možnostech barev, takže můžete vybrat fotografie s podobnou paletou nebo tyto barvy přiřadit různým prvkům v dokumentu.

Pokud jde o typografická písma, skvělé je, že nejenže vám dávají přístup k velké rozmanitosti, ale dávají vám také nápady na dobré kombinace písem.

V Draw Planet otevíráme kurz Canvy pro začátečníky, v rámci kterého, pod vedením lektora, si vyzkoušíte všechny nástroje programu. Dozvíte se hodně užitečných informací a naučíte se vytvářet své vlastní grafické návrhy. Přihlaste se na náš kurz v Praze: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kreativni-reklamni-grafiky-canva-pro-zacatecniky/

A nebo na online kurz Canva od Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/canva-online-kurz-kreativni-reklamni-grafiky-pro-zacatecniky/

krisztian-tabori-IyaNci0CyRk-unsplash

Pokud jste se právě ponořili do velkého, složitého, ale zároveň zajímavého světa grafického designu, je toho hodně, co se můžete naučit.

Pohodlně se usaďte a přečtěte si pár našich tip:

Nespěchejte. Není na škodu být ze začátku pomalý. To je přirozené a nedá se tomu uniknout. Hlavní je vědět, že kvantita neznamená kvalitu. Za půl roku bude Vaše tempo jiné a za rok zase.

Analyzujte práci zkušených designérů, které se vám líbí. Přemýšlejte o tom, jaké je jejich pozadí, jaké jsou hlavní prvky díla, zda se pracovalo se štětcem, jaké použil autor písmo atd. Co byste mohli použít pro vlastní tvorbu?

Pokud se vám líbil design té či oné stránky nebo třeba logo, zkuste udělat něco podobného. Není lepší způsob získání zkušeností než napodobovat styl někoho jiného. Použijte prvk, které jste viděli ve své vlastní práci, transformujte je a přetvořte. To vám umožní ucelit váš individuální styl.

Zůstaňte naladěni na nové produkty. Svět designu se nikdy nezastaví. A pokud se chcete stát vyhledávaným specialistou, pak je důležité držet krok s nejnovějšími inovacemi, studovat je a zapojit je do svého vývoje. Nebojte se zkoušet nové věci!

Začněte kreslit. I když jste nikdy nedrželi tužku v ruce a jste si jisti, že o kreslení nevíte absolutně nic, přesto to zkuste. Věřte mi. Velmi vám to pomůže ve vaší každodenní práci a rozšíří vaše profesní obzory.

Budete si moci dělat makety svých budoucích projektů a sdílet je se zákazníky, místo abyste s nimi zdlouhavě komunikovali. V nepřítomnosti prvku nebo části, kterou potřebujete hotové, si je můžete vytvořit sami.

A konečně vizuální aktivita pomůže rozvíjet vaši kreativitu.

Na všech našich kurzech můžete začít zcela od začátku. Pomůžeme všem – ať už to jsou začátečníci nebo pokročilí. Naši lektoři jsou odborníky v oboru a připraveni pomoci, kdykoliv bude potřeba. Přihlaste se na kurz Grafického designu ještě dnes! https://www.drawplanet.cz/online-kurz/graficky-design-online-kurz-pro-zacatecniky/

spacejoy-q3Qd86sfaoU-unsplash

Vybavujeme-li interiér svého nového domu, měli bychom se pokusit setřít hranice mezi stavbou (konstrukcí) a vnitřním vybavením. Vše by se mělo spojit v harmonický a přitom funkční celek. A právě nábytek je zde klíčem k funkci i estetickému vzhledu celku.

Umístit jednotlivé kusy nábytku je stejně důležité, jako jejich design samotný. Když je přesunete špatně, můžete zcela zabít jejich tvar, barvu a smysl celého pokoje. 

Rovnováha místnosti

Nejprve se na celý prostor podívejte z hlediska „vizuální hmotnosti“. Prvky, které mají velkou vizuální hmotnost, přitahují naši pozornost jako první. Jsou v místnost dominantní. Většinou jde o neobvyklé tvary, pestré textury, světlé barvy, velké rozměry. Příkladem je jasně červená židle před béžovým nábytkem. Jak s takovými věcmi naložit?

 • Máte-li v místnosti obrovský krb, musíte druhou stranu pokoje vyrovnat větším kusem nábytku.
 • Nemůžete do stejnobarevného prostoru umístit jinak barevnou jednu věc, vždy bude vybočovat. Doplňte ji dalším nábytkem ve stejné či o odstín jiné barvě.
 • S pestrými textiliemi opatrně. Je-li v obývacím pokoji takto originální sedací souprava, doplňte ji jednobarevnými polštáři a na druhý konec pokoje dejte tento vzor jen velmi decentně. Například jako tapetu či vzor na váze.
 • Nikdy nevypadá dobře, je-li nábytek jen na jedné straně pokoje a druhá část je prázdná. Vždy se snažte o rovnováhu počtu, tvaru, velikosti, barev a textur. Je to jednoduché. K tmavému dejte něco světlého, k výrazné textuře hladký povrch, velké křeslo doplní dvě menší, atd.

Plynulý přechod a harmonie celku

Veškeré zabudované i volně stojící části interiéru, včetně nábytku, by měly z konstrukce domu vystupovat a přitom plynule přecházet jeden v druhý. Jednotlivé zóny místností by měly plynule přecházet jedna v druhou a sladěné by mělo být i použití materiálů, jejich povrchů a použitých doplňků. Včetně nábytkového kování. Při navrhování interiéru je dokonce vhodné vysadit dveře ze zárubní a dívat se, jak a co všechno bude vidět průhledy (dveřními otvory) z jedné místnosti do druhé. Stejně tak by nás mělo zajímat dopadající světlo a dílčí barvy stěn jednotlivých místností, barvy již zvolených obkladů, dlažby a dalších povrchů podlah, stěn a stropů.

Několik tipů:

 • I v jídelně je důležité nechat prostor. Stůl a každá židle by měla být přístupná ze všech stran.
 • Toto platí i v obývacím pokoji. Nezastavujte si sedací soupravu a křesla nábytkem. Nebudete mít při relaxování dobrý pocit.
 • Nejčastější chybou je nábytek u stěny. Je pravda, že to šetří místo, ale nepůsobí to dobře, protože střed místnosti je prázdný. Nebojte se nábytek posunout víc do centra pokoje, jinak rovnováhu nezískáte.
 • Dveře a okna musí zůstat prosvětlená. Je jedno, že dveře moc často nepoužíváte, dopřejte jim světlé dřevo nebo skleněnou plochu. Okna nezastiňujte tmavými závěsy. Tak získáte velký a prosvětlený prostor. Pokud budete moci alespoň k jednomu oknu přijít a nezakopnete cestou o nábytek, uvidíte, že budete velmi spokojení.

Pozor na neviditelné stěny

O čem mluvíme? Jde o jakési pomyslné čáry architektů. Když vám končí zábradlí, v jeho prodloužené délce pokračuje neviditelná stěna. Máte-li schodiště do patra v obývacím pokoji, měl by být nábytek vždy na jedné nebo druhé straně (když si provázkem dál protáhnete zábradlí, uvidíte tu hranici), nikoliv přesně na linii, kde pomyslně pokračuje zábradlí.

Jinak je to s neviditelnou stěnou v místnosti do tvaru písmene L. S tou se dá dobře pracovat, můžete v ní vytvořit dvě různé části, které právě ve spodním rohu tohoto písmene oddělíte velkým květináčem či knihovnou. Tyto věci umístěte kolmo na stěnu a vaše mysl a oči získají pocit, že máte najednou dvě místnosti. Dobře se tak v obývacím pokoji vytváří čtenářský kroužek nebo v dětském pokoji prostor na hraní a odpočinek.

Užívejte si svou přeměnu interiéru. Uvidíte, že když vyzkoušíte tyto tipy, bude váš interiér mnohem útulnější a harmoničtější. Tak hurá do toho!

Toužíte si navrhnout vlastní místnost v domě od nákresu, až po samotný render? Neváhejte a přihlašte se na prezenční kurz interiérového designu pro začátečníky v Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-interieroveho-designu-zacatecniky/

Pokud nejste z Prahy, tak máme pro Vás skvělý online kurz, objednejte si ho spolu s balíčkem pomůcek a Sketchup licenci: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/kurz-design-interieru-online-bytovy/

per-loov-4wOkqiXNP7M-unsplash

Tvoření webové stránky je jen o vašich uživatelích. Musíte si být vědomi svého publika a vybudovat kolem nich identitu své značky. Existuje tisíce způsobů, jak vylepšit přiblížit uživatelské prostředí vaše webu. Jednou ze strategií, se kterými se často setkáváme, je používání humoru a roztomilých prvků přidaných do stylu webu.

Co je spojené s humorem a roztomilostí? Je to jen o tom dělat si vtipy a být sarkastický? Je to něco mnohem víc. Pokud se rozhodnete vybrat si cestu humoru, dáváte vaší značce konkrétní nálepku a je potřeba být opatrný. Humor vám pomůže udělat skvělý první dojem vašeho uživatele a snadněji vám prošlape cestičku k němu.
Zde je vše, co potřebujete vědět, pokud chcete použít humor pro zlepšení uživatelského prostředí vašich webových stránek.

1. Vytvořte si maskota

Mít maskota reprezentujícího vaši značku je strategie, která existuje už od 50.let 20. Století.
Každý z nás jsme si užili sledování maskotů na obrazovce, kteří hovoří jménem značky, ať už je to Mr. Proper od Procter and Gamble, Nesquik nebo Michelin.
Jak můžete vidět, světově proslulé značky používají maskoty, aby vnesli do identity své značky trochu humoru. Používají je jako primární hlas značky a používají je v celé své globální marketingové kampani.

Pro příklad, podívejme se na M&M’s.
M&M’s maskoti jsou tu od roku 1995 a doposud se na nás nepřestávají smát.
Malí M&M’s vás na webových stránkách pozdraví pomocí vtipů nebo sarkastických komentářů.
„Vytvoření vtipného maskota, který všechny příchozí přivítá, vám pomůže probudit ve vašich uživatelích pobavené a uvolněné emoce. Kromě toho celý zážitek ze stránek pro ně bude nezapomenutelný, a to je přesně to, co chcete.“ říká Mariah Daley, psycholog a spisovatel.

2. Návnada

Humor můžete použít jako návnadu. Uživatelé tak vydrží na webové stránce o něco déle a „donutí“ je to provést vámi požadovanou akci.
Dosáhnete tak tím, že přes vstupem na webové stránky na uživatele vyskočí něco zábavného, tajemného nebo vtipného.
Skvělým příkladem je Cultivated Wit. Web o propojení komedie s technologií. Jakmile na něj vstoupíte, zobrazí se vám první 3 sekce a budete dotázáni, zda-li se chcete dostat do 4. A vtip je tady!

Díky tomu se přirozeně ušklíbnete a samozřejmě potvrdíte.

Nyní prostě musíte pokračovat, protože jste zvědaví, co bude dál. Později se vás budou ptát jaká je vaše superschopnost a jak to, že jste jim tak rychle prozradili vaše jméno. Tento celkově zábavný a chytlavý proces ve vás probudí chtíč být na jejich „straně“.

Skvělým příkladem užívání humoru, který se používá k přenosu důležité zprávy je od Slavery Footprint. Tento web se zabývá bojem proti dětské práci a otroctví v dodavatelských řetězcích. Podívejte se na úvodní stránku na jejich webovkách.


Tento druh formulace nutí většinu uživatelů rozhodnout se k dalšímu průzkumu. To následně vede k tomu, že se dozví více o poslání webu a o tom, jak se k němu připojit.

3. Stránka „O nás“

Humor má prokazatelně pozitivní účinky na náladu a paměť. To znamená, že si vtipné informace lze snadněji zapamatovat než ty, které nějaký vtip postrádají.
Vtipný web zapamatovatelnější.

Pokud si chcete udržet své uživatele a upoutat více pozornosti na svůj web, udělejte stránku „O nás“ vtipnou a zábavnou. Můžete se třeba rozhodnout vtipně popsat členy vašeho týmu a přiblížit se tak uživatelům.

Takhle to udělali Less Films.

Na své stránce „O nás“ mají super vtipné úvodní video, které vypráví příběh o jejich podnikání a přiměje vás k smíchu. Kromě toho mají vtipné obrázky všech členů týmu spolu s vtipnými fakty o jejich podnikání. Celá věc je ryzím potěšením pro uživatele, kteří ocení dobrý vtip a kvalitní humor.

Jak to dokázat?

Možná tohle všechno čtete, ale nevíte, jak to reálně použít? Nejste komik?
Pravdou je, že nemusíte být komik, abyste měli vtipný web. Je třeba však být chytrý a takticky uvažovat.
Tohle jsou věci, které musíte mít vždy na paměti.

Plánování
Každý krok, který uděláte, musí být naplánován dopředu. Jinými slovy, musíte si stanovit cíle.

Vaše publikum
Pro koho píšete? Weboví návrháři, tanečníci, majitelé zverimexů? Jaký druh humoru je pro ně vtipný?

„Pokud dokážete identifikovat vaše publikum a analyzovat údaje, které o nich máte, budete schopni pro ně vytvořit vtípky, které ocení.“ říká Randal Morris, vývojář webu v Citatior.

Informace
Pamatujte proč jste tady – předat zprávu a doručit konkrétnímu publiku konkrétní informace. To znamená, že by vaše vtipny neměly jen rozesmát. Musí být vysoce informativní a užitečné zároveň.

Dobře psát
Nepřeceňujte proces psaní. Brainstormujte vaše nejlepší nápady a uvidíte, co nejlepší vyplave na povrch. Pak to pěkně vyleštěte dokud to není to, co jste chtěli. Před zveřejněním se ujistěte, že jste je otestovali na přátelích a rodině.

Skvělé uživatelské prostředí je to, co vás odlišuje od jiných webových stránek zabývajících se stejnými službami nebo produkty. Musíte být jedineční a nezapomenutelní, aby se k vám lidé vraceli. Vtip vám toho pomůže dosáhnout.

Pokud zjistíte, že je vaše značka v souladu s vtipným webem – jděte do toho! Dopřejte svým uživatelům nezapomenutelný zážitek a ujistěte se, že mají úsměv na tváří pokaždé, kdy navštíví váš web.

firmbee-com-gcsNOsPEXfs-unsplash (2)

„Grafický design se nikdy neohlíží zpět.“
– Steven Heller

Grafický design je obor neustálých změn. Technologie ovlivňují estetiku i to, jaký vliv má estetika na formu provedení. Jsou to myšlenky všeho druhu – komerční, filozofické i kritické – co určuje styly a postupy v běžné praxi grafického designu. V tomto článku se soustředíme na tři hlavní myšlenky, díky kterým má dnešní grafický design takovou podobu, jakou známe.

1. Pohyb

Bezpochyby nejrychleji rostoucí technikou je pohyb. Tato nová disciplína nastupuje na místo, kde se střetává film, video, animace a filmové intro a z každého si trochu půjčí. Grafika pohybu může být dokonce stejně důležitá jako typografie. Vizuální vyjádření zpěvu a tance je pro grafický design tím, čím jsou soundtracky pro němý film.
Titulní sekvence od Kyla Coopera pro film Sedm (Se7en) je jedním z nejbohatších příkladů moderní grafiky pohybu.

2. Zvuk

Saul Bass posunul filmová intra na vyšší level svou prací pro Alfreda Hitchcocka (Zdroj: Alfred Hitchcock Productions).


Více než přidání pohybu odpálilo grafický design do jiné dimenze přidání zvuku. První experimenty s tím, čemu se kdysi říkalo „vidět hudbu“, se shodovaly s programem zvukových kin z poloviny 20. let minulého století. Pohybová grafika si konečně přišla na své až v 60. letech, a to díky filmovému intru Saula Basse. Ten vytvořil pro Alfreda Hitchcocka sérii polo-abstraktních znělek, jejichž expresivní grafika byla v perfektní harmonii s repetitivními motivy hudební partitury skladatele Bernada Hermana. Od té doby se objevují stále hybridnější styly grafické animace.

Všechny formy designu vyjadřují aktuálnost, důležité je teď. V tomto smyslu je nezbytné zohlednit i druhou klíčovou myšlenku, která poukazuje na pozlátko modernosti, tzv. „nucené zastarávání“. Ve 20. letech 20. století se tomu říkalo „inženýrství stylů“ a šlo o to, aby produkty byly co nejstylovější a tím atraktivní pro spotřebitele. Propagátor reklamy a průkopník průmyslového designu Raymond Loewy tuto snahu slovem MAYA (Most Advanced Yet Acceptable neboli nejpokročilejší ale stále přijatelný). Princip MAYA prosazoval barvy a tvary, které odrážely hlavní myšlenku něčeho „nového a lepšího“, co však není svou novotou přespříliš šokující.

Pro většinu amerických designérů byl modernismus jen pytlem triků, díky kterým umělci dělali z nového ještě novější, a to včetně futuristického „dekorování“ za použití moderních fontů s lákavými jmény Cubist Bold či Novel Gothic. Nucené zastarávání bylo převlekem, který uměle stimuloval růst.

3. Barva
Práce Josefa Alberse s názvem Interaction of Color stála u zrodu psychedelického trendu (Zdroj: Josef Albers, muzeum Met).

Třetí myšlenkou je vibrující barva. V polovině šedesátých se díky umělci a studentu Bauhausu Josefu Albersovi objevil psychedelický styl. Prostřednictvím své práce Interaction of Color pomohl zahájit trend, který je typický svými psychedelickými plakáty a batikami vibrujícími barvou. Victor Moscoso, který studoval u Alberse na Yale a byl dalším ze zakladatelů vibrujících barev, prohlásil, že slavná Albersova cvičení s barevnými papíry se svou marností dají přirovnat k učení algebry na střední škole.

Psychedelici od základu překopali pravidla. Například z pravidla „nepoužívejte vibrační barvy“ se stalo „používejte je kdykoli a nešetřete jimi“. Ze zásady „písmo by mělo být vždy čitelné“ se stalo „zamaskujte písmena, ať jsou čitelná co nejhůře“.
Jedním z významných prvků Albersovy teorie byla relativita barev: barva se mění v přímém vztahu k jejímu okolí. Barva klame a nelze předpokládat, jak se bude chovat: tatáž barva může vypadat různě, protože nezáleží jen na samotné barvě ale i na tom, jaké barvy se nacházejí v jejím okolí. Vibrační barva byla urážkou smyslů a vehnala diváka do kinetického, dynamického vnímání dvourozměrného obrazu. V dnešní době je vibrační barva jen jedním z mnoha nástrojů na paletě ilustrátora.

Toto byly tři ze stovek nápadů, které změnily grafický design. V budoucnu bezpochyby dojde k dalším změnám. Změna je život!

Zdroj: Steven Heller je autorem celé řady publikací o grafickém designu.
Tento článek byl poprvé publikován v 294. čísle časopisu Computer Arts, nejprodávanějšího časopisu o designu na světě.

001 dark-mode

V angličtině „Dark Mode“ je výraz pro tmavý režim, který je teď populární. Nápad využití černé barvy měl své důvody. Maloobchodní společnost Edited v roce 2017 provedla studii trhu dámského oblečení, která ukázala, že 36% trhu je obsazeno černými věcmi.

Popularita tmavých odstínů překročila hranice módy a vstoupila do designu UI / UX. Desítky aplikací vám nabízejí možnost „tmavého motivu“, která invertuje barevné schéma internetu.

Tmavé pozadí a světlý text samozřejmě nejsou extra novinkou, kterou jsme nikdy neviděli. Vzestup WYSIWYG („to, co vidíte, je to, co získáte“) v 80. letech poprvé představil uživatelská rozhraní, která vypadala jako bílý text na bílém papíře. Před tím monitory zobrazovaly zelený text na černých obrazovkách. Sada Adobe Creative Suite používá tmavé rozhraní po mnoho let a Spotify má barevné schéma „světlo na tmavé“ (ačkoli bylo revidováno v roce 2015).

Tmavá rozhraní existují již dlouhou dobu, ale v posledních několika letech se staly neuvěřitelně populární a mají je Android, iOS, Instagram, Aplikace Gmail a spousta dalších.

Co pohání takovou posedlost? Tmavé pozadí je v noci příjemnější a v noci hezčí (a skutečně šetří energii baterie). Tmavý režim však z hlediska fragmentace ztrácí.

Na otázku, zda je tmavý režim příjemnější pro oči odpověděl Ralucy Budiu, vedoucí výzkumu ve skupině Nielsen Norman: „Když mluvíme o použitelnosti, máme pravidlo, které říká, neposlouchejte uživatele. Znamená to jednoduše to, že je potřeba sledovat lidi u toho jak věci dělají, místo toho, abychom věřili tomu co říkají“. 

Společnost neprováděla vlastní výzkum týkající se možnosti použití temného režimu, ale Budiu říká, že skupina Nielsen Norman nedoporučuje tmavý režim pro „uživatele s normálním zrakem“. Dobré staré schéma „Černý text na bílé obrazovce“ je snáze čitelné a zřetelnější, zejména za zhoršených světelných podmínek. 

Zdá se, že to potvrzují studie publikované v ergonomii. Studie z roku 2017 zjistila, že „tmavé postavy na světlém pozadí poskytují lepší čitelnost a jsou vysoce doporučovány bez ohledu na věk pozorovatele.“ V roce 2013 společnost The Journal of Human Factors and Ergonomics Society zjistila, že vyšší jas displeje s pozitivní polaritou vede ke zlepšenému vnímání detailů.

U osob se zrakovým postižením je jistota ještě menší. Podle Budiu několik prvních studií ukázalo, že lidé s „určitými typy poruch, vidí lépe při tmavém režimu“. Ale to jsou výjimky, ze kterých nelze vytvořit žádné pravidlo. 

Proto společnost Budiu doporučuje používat starý spolehlivý černobílý režim, pokud potřebujete hodně číst.

V některých situacích může být užitečný tmavý režim. Apple uvádí, že tmavý režim umožňuje „obsah vyniknout, zatímco okolní zasune uživatelského rozhraní do pozadí.“ Proto je logické, že Adobe Creative Cloud používá tmavé uživatelské rozhraní: pozornost uživatele je zaměřena na úpravy obrázků, tmavé rozhraní lépe zdůrazňuje vizuální část.

Ze stejného důvodu funguje tmavý režim dobře, pokud chcete, aby čtenář rychle skenoval statistiky a zaměřil se na klíčové datové body – například akcie nebo grafy. 

Výběr tmavého nebo světlého režimu by měl být založen na vašich osobních estetických preferencích, nikoli na trendech. Pokud jde o použitelnost a čitelnost, tmavý režim není ve skutečnosti o nic lepší než světlý režim. Je skvělé, že nám výrobci nabízejí možnost volby. Ale prozatím jde pouze o vizuální rozdíly, které nemají vliv na užitečnost.

Moderní styly interiérů

2. září 2021

manja-vitolic-7tOV35hnkao-unsplash

Toužíte po moderní výzdobě svého nového domova a poohlížíte se po tématické inspiraci? Už nehledejte. V tomto článku jsme pro Vás připravili 8 stylů interiérového designu, které jsou nejvíce trendy v moderních domech. Ve skutečnosti odborníci z oboru kombinují různé prvky z několika stylů výzdoby dohromady, ale je zásadní určit základní aspekty každého z nich. Je zřejmé, že existují styly interiérového designu nad rámec 8 typů uvedených níže, rádi bychom se však zaměřili na hlavní školy, které jsou v současné době v módě.

 • Nadčasová klasika

V polovině 20. století byly vyrobeny některé z nejznámějších kousků moderního designu. Vyznačuje se rafinovanými liniemi, minimalistickými siluetami a přirozenými tvary. Od Saarinen, Niemeyer, Eames, Noguchi, Jacobsen a dalších definovali moderní mistři v polovině století kreativní způsoby použití nových materiálů, jako je lisovaný plast, překližka a hliník v průmyslovém designu. Jeho kousky jsou velmi univerzální a mohou doplňovat nesčetné množství designových stylů. Doporučili bychom přidat i prvky z jiných designových stylů, aby Váš domov vypadal svěže. Puristický přístup dekorování moderního domu ve stylu poloviny století může ve Vašem interiéru navodit pasivní dojem.

 • Industrial

Tento vzhled navrací zpět do průmyslové éry přelomu století. Zdůrazňuje volné použití surové oceli v kombinaci s porušenými dřevěnými prvky, často doplněné o odhalené cihlové zdi. Moderní varianta běžně začleňuje i jemný důraz měděného tónu. Z obecného hlediska je průmyslový dekor často rustikální a vyzrálý. Pozoruhodným bodem tohoto stylu je, že průmyslová výzdoba sahá od moderního rustikálního s čistšími liniemi až po drsný s propracovanými ozdobami. Podle svého vkusu se pak můžete rozhodnout pro světlejší, elegantní vzhled nebo tmavší starožitný design.

 • Námořní dekor

Teplé, uvolňující a pozitivní. Námořní výzdoba (označovaná také jako pobřežní nebo chatová výzdoba) odráží ducha nového anglického plážového domu. Tento styl designu interiéru je založen na bílém nebo pískově zbarveném základu, přičemž jako primární barva zvýraznění je modrá. Materiálově laděný dekor zahrnuje na stolech nebo židlích nedokončené dřevo v kombinaci s elegantním plátěným čalouněním sedadel a pohovek. Možností dekorativních doplňků je mnoho: mušle v čirých nádobách, jutová lana, vesla, plachetnice, navigační mapy a další!

 • Skandinávie

Skandinávský design, který byl přestřelkou moderního hnutí v polovině století, představil populární minimalistický vzhled oblasti interiérové architektury, který trvá dodnes. Ačkoliv si většina lidí ten styl spojuje s nábytkovým domem IKEA), v samotném skandinávském designu jich existuje celá řada dalších. Skandinávský nábytek s jemnými konturami, hravými doplňkovými barvami a vyvážením technických a organických materiálů je jednoduchý, moderní a funkční. Mnoho skandinávských návrhů využívá principy Bauhausu a vyznačuje se plynulými liniemi, zaměřením na proporce objektů a populistickou přitažlivostí. Velká většina skandinávských interiérů používá jako základní barvy bílou v kombinaci s šedými tóny.

 • Bohemian

Bohémský dekor zachycuje bezstarostného a dobrodružného ducha avantgardního životního stylu. Nabízí kreativní použití bohatých vzorů a zářivých barev, zejména těch s červenými nebo fialovými tóny. Klíčem je pečlivě prezentovat záměrně „chaotický“ vzhled. Vrstvy textilu (přehozy, polštáře, koberce, tapiserie) pro navození příjemného prostředí. Při zařizování hledejte kousky, které mají etnické nebo nomádské vibrace. V současné době jsou trendy marocké, jihozápadní nebo domorodé vzory. Nemusíte se bát využít dřevo, zvířecí kůže a kovové doplňky.

 • Venkovský dům

Dekor ve stylu venkovského domu je populární interiérový design, který hledá svoji inspiraci v letních prázdninových chatách. Estetika místa, jenž by měla být kombinací přírodních a tradičních prvků, by měla přenášet Vaši představivost do francouzského Provence. Pořiďte si například sušené kytice levandule a další zeleně – pečlivé uspořádání váz a květináčů Váš domov opravdu stylizuje. Venkovský nábytek se vyznačuje nouzi dřeva a čalouněného prádla. Barevně se jedná o podobný dekor jako je tomu v případě námořního stylu, převažují tedy základní barvy bílé a béžové. Ortodoxní pravidla říkají, že doplňkové barvy by měly být tyrkysové nebo světle žluté.

 • Urban Modern

Městský interiérový design vychází z moderních designových loftů ve velkých městech. Městská moderna vychází z kosmopolitního prostředí a je spojením různých protichůdných a doplňkových vlastností. Minimalistické moderní, okouzlující elegantní, etnické dědictví a ostré experimentální designy se srazily v charakteristickém prostředí 21. století. Větší nábytek (pohovky, postele atd.) má tendenci být jednotně elegantní s nízkým profilem. Neváhejte a přineste si domů průkopnické moderní designy nábytku. Dekorativní doplňky (polštáře, zrcadla, stolky atd.) vyžadují v městském dekoru často umělecké a kreativní vyjádření – přidejte některé elegantní geometrické vzory nebo vintage předměty s tradičním zdobením.

 • Ošumělý šik

Ošumělý elegantní dekor zdůrazňuje vintage prvky, aby vytvořil vzhled starožitného blešího trhu. Nábytek se vyznačuje stárnoucím vzhledem – dřevo již na první pohled prozrazuje jeho časté používání, a nátěr pískované mléčné barvy vykazuje známky opotřebení. Dekorativní doplňky pro ošumělý elegantní dekor by měly být jemné a opulentní, aby celkový design interiéru dosáhl současného standardu. Bez obav pořiďte například lněné textilie pro větší stylovost. Ačkoli jsou ortodoxní ošuntělé elegantní barvy bílé, jemné a pastelové, nebojte se sáhnout také po některém ze zářivějších odstínů.

Baví Vás vybavovat a ladit interiéry a rádi byste si v této oblasti rozšířili své obzory?

Přihlaste se do našeho kurzu Interiérového designu. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-interieroveho-designu-zacatecniky/ Kurz je vhodný pro úplné začátečníky i pro pokročilejší umělce. Naši zkušení lektoři Vám vysvětlí potřebné základy a pomohou Vám vytvořit si vlastní, unikátní projekt! 🙂 

Pokud nejste z Prahy, tak máme pro Vás online Kurz interiérového designu, přihlaste se a tvořte odkudkoliv 🙂 https://www.drawplanet.cz/online-kurz/kurz-design-interieru-online-bytovy/

fakurian-design-SwEugqgu3xI-unsplash

Pokud jste nováčkem ve světě designu, pravděpodobně se někdy setkáváte s nejasnostmi týkajícími se rozdílu mezi vektorovou a rastrovou grafikou. Pravdou je, že vysvětlení tohoto rozdílu se někdy může zdát komplikovanější než otázka sama! Tímto článkem se nyní však pokusíme navždy odstranit veškeré nejasnosti a vysvětlíme rozdíl mezi vektorovou a rastrovou grafikou snadno pochopitelným způsobem. 

Rastrová grafika

Rastrový obrázek je jako mozaika složená z pixelů. Každý pixel je ve skutečnosti malý čtverec, kterému je přiřazena určitá barva, a stejně jako dlaždice v mozaice jsou uspořádány tak, aby vytvářely obraz. Více pixelů v jednotkové oblasti znamená vyšší rozlišení a kvalitu. Jednotlivé pixely obvykle nevidíte, pokud není špatné rozlišení nebo pokud nezvětšíte rastrový obrázek.

Přiblížení k izolaci jednotlivých pixelů dává možnost upravovat obrázky s vysokou přesností pomocí nástroje, jako je Adobe Photoshop. Jednoduše vymažte nebo změňte barvu jednotlivých pixelů, dokud nedosáhnete efektu, který hledáte. Rastrová grafika se nejlépe používá, když je důležité zobrazit plynulý přechod odstínů a barev – například na fotografiích. Rastrová grafika je také vynikající pro tvorbu katalogů, letáků, pohlednic a dalších každodenních projektů. Rastrové obrázky zabírají více místa na pevném disku než obrázky ve vektorovém formátu, i když vypadají stejně. Je to proto, že rastrové soubory obsahují informace o každém pixelu v grafice. Techniky komprese mohou tento problém zmírnit, ačkoli pokud je prostor velkým problémem, může pro Vás tato grafika být trochu výzvou. Typické formáty rastrových grafických souborů zahrnují .bmp, .gif, .jpeg, .jpg, .png, .psd a .tif. 

 • Některé výhody rastrové grafiky zahrnují následující: jsou snadno použitelné; poskytují jemné gradace barev; a lze je snadno upravovat pomocí běžných programů, jako jsou Photoshop a Microsoft Paint. 
 • Primární nevýhodou rastrové grafiky je, že není vždy použitelná pro vytváření vysoce kvalitních tištěných projektů, zvláště když je požadovaným konečným produktem velkoformátový tisk.

Vektorová grafika

Vektorová grafika není tvořena pixely; místo toho je tvořen cestami, z nichž každá má vektorový nebo matematický vzorec, který řídí její tvar a barvu. Pokud se podíváte pozorně na vektorový obrázek, uvidíte kontrolní body s křivkami mezi nimi, téměř jako získání obrázku spojováním jednotlivých teček. Jedná se o vektory. Protože jsou vektory matematicky definované, vektorová grafika je škálovatelná a lze ji zvětšit na libovolnou velikost, aniž by došlo ke ztrátě kvality nebo získání rozostření, pixelovaných vlastností, které vidíte při přiblížení rastrových obrázků. Z tohoto důvodu je vektorová grafika ideální pro loga a další projekty, které musí zůstat ostré v různých velikostech. Adobe Illustrator a CorelDraw jsou nejoblíbenější editory vektorové grafiky. Mezi běžné typy vektorových souborů patří .ai, .cdr a .eps. Vektorová grafika se nejčastěji používá při tisku brožur, vizitek, velkých znaků, log, okenních grafik a jakýchkoli jiných projektů, které obsahují vzory, loga, symboly a / nebo text – cokoliv jiného než fotografie nebo složité vícebarevné vzory, které vyžadují jemné gradace barev. 

 • Hlavní výhodou vektorové grafiky je, že produkuje nejpřesnější a nejjasnější vzory v jakémkoli měřítku. 
 • Hlavní nevýhody spočívají v tom, že vektorová grafika vyžaduje profesionální designový software a schopnost jej používat.

Výhody a nevýhody rastrové a vektorové grafiky

Rastrová grafika dokáže rozkrýt velké množství barev v jednom obrázku a umožňuje přesnější úpravy barev. Předvádí jemnější nuance ve stínech a světle při vyšším rozlišení. Rastrové soubory, zejména soubory s vysokým rozlišením, jsou však velmi velké. Mají také omezenou škálovatelnost. 

Vektorové obrázky jsou škálovatelné, takže jedna verze návrhu bude vždy fungovat pro každou iteraci projektu. Vektorové soubory jsou také menší. Vektorové obrázky však nemohou zobrazovat fotografie přirozeným způsobem a vektorové formáty nejsou tak dobře podporovány online jako rastrové formáty.

Kdy je vhodné použít rastrovou a kdy vektorovou grafiku

Pro fotografie potřebujete rastrové obrázky a Adobe Photoshop; pro hlavičkový papír, text, loga a další jednoduché grafické prvky potřebujete vektorové obrázky a Adobe Illustrator. Pokud si nejste úplně jisti, jaký druh grafiky použít, postupujte podle těchto pokynů. Pokud upravujete fotografie ve více barvách, zvolte rastrové obrázky. Pokud kreslíte něco s omezeným počtem barev, vyberte vektorové obrázky. Můžete také vytvořit projekt, který používá fotografie i loga nebo oba druhy grafiky. Nakonec nezapomeňte, že z vektorové grafiky můžete kdykoli snadno udělat rastrový soubor. Nefunguje to však oběma způsoby. Z rastrového souboru nelze obvykle udělat vektorový soubor.

Jak postupovat, pokud si nejsme jisti o jakou grafiku se v souboru jedná

Může se to zdát jako hloupá otázka, ale ve skutečnosti tomu tak není. I když rozšíření souboru naznačuje, že se jedná o vektorovou grafiku, nemusí to tak být; může se například jednat o rastrovou grafiku, která však byla otevřena v Illustratoru a uložena. Jediným způsobem, jak toto s jistotou lze určit, je otevřít soubor a zblízka se podívat na část designu. Pokud uvidíte uzly pro úpravy vektorů, potvrdili jste si, že jde o vektorovou grafiku.

U jasných obrázků, jako jsou fotografie, které přenášejí jemné přechody barev, odstínů a světla, jsou rastrové obrázky dokonalé, i přes ztrátu kvality při větším měřítku a občas nepraktické velikosti souborů. U škálovatelných návrhů s menším počtem barev je vektorová grafika ideální i přes svou neschopnost vykreslit naprosto plynulé barevné přechody. Chcete-li pokrýt všechny základny, nechte svůj návrh v obou formátech nebo ho do vektorové podoby převeďte až pozdeji. 

Chcete proniknout do grafického designu? Láká vás komerční tvorba? Vrhneme se na počítačovou grafiku úplně od píky!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pocitacove-grafiky-pro-zacatecniky/

 

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!