Přejít na obsah
Menu

Jaké filmy o umění a umělcích stojí za zhlédnutí?

9. prosince 2019

Zpět na blog
04698b9216a107bfddc24413598f7574

Už vás každoroční Mrazík a Pelíšky nebaví? Uvařte si svařák a nalaďte se na vlnu umění s některým z filmů o umění! Vybrali jsme pro Vás ty nejzajímavější.

Do českých kin dorazila žhavá novinka, film Ermitáž – síla umění. Nechte se vtáhnout do fascinujícího 250 let se odehrávajícího příběhu Ermitáže i ulic magického Petrohradu. Historií slavného muzea bude provádět oscarový herec Toni Servillo a přiblíží vám i historii na pozadí napoleonských válek, revoluce v roce 1917 i totalitní éry ve 20. století až do současnosti. Ve sbírkách Ermitáže se ukrývají cenná díla velikánů, jakými byli Leonardo, Raffael, Van Eyck, Rubens, Titian či Rembrandt, které film přibližuje vůbec poprvé ve vysokém rozlišení na velkém plátně.

Gauguin (2017)
Filmový příběh francouzského malíře a postimpresionisty, Paula Gauguina, sleduje jeho život od momentu, kdy se rozhodne vydat na životní cestu z temné Paříže na slunné Tahiti. Díky tomu se jeho tvorba zapíše do dějin světového malířství. Film začíná Gauguinovým příjezdem na ostrov a popisuje jeho tamější život, romantická vzplanutí, ale i boj s nemocí v období, které bylo pro jeho kariéru nejplodnější. V hlavní roli se představil francouzský herec Vincent Cassel.

S láskou Vincent (2017)
Není tomu tak dávno, co měl v kinech premiéru britsko-polský film s názvem S láskou Vincent. Unikátní je už jen v tom, že se jedná o první film na světě, který byl celý poskládaný z olejomaleb. Máte-li rádi slavného holandského impresionistu Vincenta van Gogha a jeho nejslavnější díla, jistě budete tímto filmem oslněni. Nechte se přenést do atmosféry Vincentových obrazů, poznejte ty, kteří na nich jsou a nahlédněte do závěrečné etapy van Goghova života, který provázela mnohá tajemství.

Frida (2002)
Jasný a barevný film o zářivé ženě, o vzpurné povaze, o nenasytné touze, o tryskající energii. Fridě bylo 20 let, když se provdala za nejslavnějšího umělce v Mexiku Diega Riveru. Její manžel ve středním věku se vyznačoval bohatstvím a zkažeností. Film vypráví příběh Fridy nejen jako vynikající umělkyně, ale také jako ženy, pro kterou byla v první řadě láska a rodina.

Basquiat (1996)
Příběh sice krátkého života, ale za to plného dramatických zvratů, černošského umělce Jean-Michaela Basquiata. Vše se odehrává na pozadí uměleckého života v New Yorku.
Jeho obrazy, stejně jako životní styl s tíhou naložené slávy, nespočet románků, vášeň k drogám, to vše vedlo k jeho sebezničení.

Pollock (2000)
Moc lidí se nemůže pochlubit tím, že z nich vyrostli umělci, kteří ovlivnili svou generaci a udali směr malby. Napadne nás Kazimir Malevič v Rusku, Salvador Dali ve Španělsku. Ale v Americe? V Americe to byl Jackson Pollock (1912-1956).
Nespoutaný genius s tragickým osudem, který za pár let udělal revoluci v abstrakcionismu. Jeho talent objevila v roce 1941 umělkyně Lee Krasner. Z té se později stala přítelkyně. Jejich štěstí bohužel trvalo krátce. Vnitřní démoni mučili duši Pollocka a tlačili ho po cestě k sebezničení. V důsledku toho prožil úžasně jasný, ale krátký život. Film je věnován právě takovému životu!

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Film vypráví neuvěřitelný, a přesto pravdivý příběh. Výstřední, francouzský a buržoazní dokumentarista z Los Angelesu se snaží najít Banksyho a spřátelit se s ním.
Dokument dostal nominaci na Oscara na nejlepší snímek v odvětví. Poznáte svět street artu i moderního umění zevnitř. Talent tu neznamená nic, ale být iniciativním prodavačem je skoro všechno.

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!