Přejít na obsah
Menu

#rady

57481d99846d4-tizer

1. Skicujte každý den. Udělejte svým motem „ Ani den bez čárky!“ a začněte tak nový zvyk. Stačí si koupit malý notýsek a nosit ho všude s sebou společně s ostrou tužkou. Je jedno co kreslíte, hlavní je, že kreslíte! Můžete dělat skici čehokoli, co Vás obklopuje. Od spolucestujících v MHD, až po přezrálý banán na ledničce. Nesnažte se jít do detailů, není to nutné, ale hlavně nepoužívejte gumu! Kresby jsou pro Vás. Nezapírejte chyby, ale poučte se z nich. Zkuste si nakreslit jednu a tu samou paži pětkrát a pokaždé trochu jinak. Nakonec sami zjistíte, jak je to správně. Nad jednou kresbou nestravte více než 3 minuty času. Tato technika Vám skvěle vytrénuje oko i ruku.

2. Nekritizujte se a nesuďte se. Soustřeďte se na postup ne na konečný výsledek a užívejte si, co děláte. Věřte sami sobě, milujte svou jedinečnost. Zadání může být jedno, ale výsledek nikdo nikdy nenakreslí tak, jako právě VY. Váš jedinečný styl je Vaše výhoda – Vaše síla.

3. Sbírejte informace na dané téma a proměňte je ve vlastní dovednosti, tzn. použijte je v praxi. Dívejte se na videolekce kreslení na youtube, sledujte tématické stránky, magazíny a bohatě ilustrované knihy o kresbě. To vše Vám pomůže nabít na sebedůvěře. Když uvidíte, jak je pro jiné lidi jednoduché tvořit, nic Vám nebude připadat nemožné. Na první pohled nerealizovatelná věc se rozepsaná bod po bodu bude zdát najednou mnohem snazší.

4. Navštěvujte výstavy, galerie a vernisáže. Zapište se do uměleckých kurzů, komunikujte s lidmi s podobnými zájmy na fórech a sociálních sítích. Prozradíme Vám totiž malé tajemství. Kreativita je nakažlivá! Ale pouze pokud jste v pozitivním prostředí. Negativní lidé nemají rádi ani svou, ani kreativitu někoho jiného a hledají ve všem chyby. Takové lidi kolem sebe nepotřebujete – rozhodně ne ze začátku. Ostrá kritika může být pro začínajícího umělce vražedná a odradí Vás od pokračování v tvorbě.

5. Choďte pěšky. Pěší volná chůze je dobrá pro Vaše zdraví a kreativní inspiraci. Pravidelný pohyb, čerstvý vzduch a hluboký dech Vám pomůže utéct od každodenních problémů, stresu a starostí a pomůže Vám vidět svět v jiném světle. Během bezcílné chůze nemusíte pospíchat, máte spoustu času na to rozhlížet se okolo a hledat inspiraci v každodenní realitě. Nezáleží kam se půjdete projít. Inspirací vám mohou být stromy v parku nebo zvláštní lavičky, interiéry obchodních center nebo i pocházka po městě, která Vám umožní vidět architektonické prvky pod jiným úhlem než kdykoli předtím. Zaměřte se na stíny a světla, která se promítají na daném objektu a které promítá daný objekt do svého okolí. Kreslete zatímco chodíte. Představte si, jak by to vypadalo na papíře, jak byste zachytili materiály, zda by to vypadalo lépe tužkou, pastelem či akvarelem. Takové procházky většinou vedou k zajímavým a jedinečným nápadům, které byste jinak nezískali.

7. Odměňuje se nákupem nových výtvarných materiálů a potřeb. Správný umělec miluje návštěvy uměleckých obchodů a nikdy neodejde bez minimálně jednoho nového štětce, tužky nebo barvy. Nakupování materiálů Vás bude inspirovat a motivovat pro další tvorbu. Nebojte se zkusit i něco nového, co třeba ani netušíte na co je. Zeptejte se v obchodě, určitě Vám rádi poradí. A hlavně – používejte nové věci okamžitě! Neschovávejte je, nečekejte na úžasné dílo, abyste mohli použít Vaše nejlepší materiály. Neodpírejte si je, protože si myslíte, že nejste dost dobří, abyste s nimi mohli tvořit. Už tím, že jste začali jste prokázali, že jste jich hodni!

8. Hledejte svou múzu. Samozřejmě je to spíše faktor štěstěny než výsledek vlastního přičinění. Pokud se však do Vašeho okolí dostane člověk, kterému můžete věřit, kdo skutečně miluje co děláte, uznává Vás a pro koho byste chtěli tvořit, může to být silný zdroj energie. Dokonce i kritika od takovýchto lidí nemusí být bolestná. Ba naopak! Může Vás posunout a být brána jako konstruktivní. Často jsou tito lidé nejlepší přátelé či partneři, ale může to být kdokoli jiný. Třeba rodiče, prarodiče nebo dobří přátelé.

9. Neustálé procvičování. Naučit se plně využívat svou kreativní část mozku chce čas. Dovednosti nepřicházejí okamžitě, ale nikdy se nezlepšíte, pokud budete pouze ležet u televize a snít o kreslení. Postupujte od lehčích úkolů ke složitějším a nakonec se budete sami divit, jak se den ode dne zlepšujete.

10. Zkoušejte nové věci. Zkuste si různé techniky, materiály a styly. Hledejte sami sebe. Není potřeba abyste se museli ze začátku učit kreslit pouze tužkou, když sníte o malbě. Ani neznámých materiálů se nebojte a vrhněte se do toho po hlavě. Improvizujte. Pamatujte si frázi jednoho animátora: „Nejsou žádná pravidla, pouze nástroje.“

A konečně – neřiďte se jen podle rad ostatních. Samozřejmě je vyslechněte a vezměte je v potaz, ale nenechte se jimi ovlivnit, pokud je sami neuznáte ze pravdivé. Řiďte se hlavně vlastními stavy, názory a pocity. Hledejte své vlastní triky a techniky, jak svou tvorbu uděláte originální. Buďte kreativní a trénujte své dovednosti.

Chcete se naučit kreslit úplně od začátku, nebo se připravit na talentové zkoušky? Jsme tu pro vás! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/

RjvDBey1

Kreslení a malování vás opravdu chytlo a říkáte si, že by to byl ten pravý obor pro vás? V tom případě se budete hlásit na některou z uměleckých škol. Ty mají jedno společné- talentové zkoušky.

Přestože na každé škole probíhají talentové zkoušky jinak, můžeme s jistotou říct, že hlavní je předchozí příprava. I když budete úžasný talent, ale nakreslíte jeden obrázek za rok, na zkouškách to stačit nebude. Žádný strach, stačí trénovat!

Rozhodně navštivte den otevřených dveří vybrané školy, kde vám řeknou, co od vás budou na talentových zkouškách chtít. Setkáte se zde se studenty i profesory, a tak budete mít informace z obou stran. Na každé škole se například liší počet obrázků, které máte přinést už hotových z domova na ukázku. Také budete nejspíš kreslit přímo na místě v den zkoušky, a tak je dobré zjistit, jakou technikou a co se obvykle tvoří. Samozřejmě se hodně liší zkoušky na výtvarnou střední školu a vysokou školu.

U střední školy chtějí profesoři hlavně vidět, jestli vám je výtvarný obor blízký, jestli opravdu kreslíte a taky jestli vás zajímá umělecké dění. Budou se vás ptát třeba na oblíbené umělce, aby věděli, že máte alespoň malý přehled. Doneste svoje portfolio, možná budete kreslit něco na místě. Není potřeba dokonalá technika, ale musí být zřejmé, že nedržíte tužku v ruce poprvé.

Na talentových zkouškách na vysokou už jde přeci jen o vyšší level. Přesto není důvod k obavám, jestliže se dobře připravíte. Jak jsme uvedli výše, zjistěte si, co přesně právě vaše škola na talentovkách zkouší. Pak se zaměřte na trénink právě této kategorie. Budete kreslit hlavu? Prima, máte spoustu času si ji zkoušet ze všech možných úhlů.

A nakonec to nejdůležitější. Nechte si poradit. I když pro vás bude možná kritika ze začátku těžká, na umělecké škole se s vámi mazlit nebudou. A tak je nejlepší svěřit se do rukou odborníka. Vyberte si některý z kurzů přípravy na talentové zkoušky, kde vám se vším poradí. Doporučujeme skvělý kurz přípravy na talentovky v Draw Planet, kde vám se vším pomohou skvělí lektoři. Sami museli přijímačky složit, dejte na jejich rady, trénujte a vše zvládnete v klidu a pohodě!

https://www.drawplanet.cz/kurz/priprava-k-talentovym-zkouskam/

Draw-Planet-Kurz-Foto-Portretu-11

Každý člověk chce na fotografii vypadat úžasně, jenže ne každý fotograf zvládá pořizovat opravdu dobré portréty. Představujeme vám 12 doporučení, které se týkají různých aspektů fotografování. Dotkneme se osvětlení i objektivů. Portrétní fotografie může být velmi kvalitní!

Používejte přirozené světlo

Při fotografování v interiéru musí model sedět blízko velkého okna. Rozptýlené světlo minimalizuje ostré stíny a umožňuje získat atraktivnější obraz (pokud ovšem slunce nesvítí přímo do okna). Požádejte subjekt, aby se obrátil směrem ke světlu. Důležité je, aby obličej nebyl ve stínu. Vypněte všechna osvětlení, protože jinak získá fotografie žlutý nádech.

Vynechte focení při jasném přímém slunci

Práce s jasným slunečním světlem je velmi obtížná. Model na fotografii bude nejen neustále mžourat ze světla, ale na jeho tváři se objeví ošklivé stíny (jak můžete vidět na fotografii). Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu.

Ovládejte tvrdé světlo

Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry. Difuzéry se vyrábí z průhledného materiálu a mají různé tvary a velikosti. Skládací oválné rozptylovače jsou tou nejlepší volbou, protože se lépe přenášejí a snáze se instalují. Na fotografii vlevo je difuzér umístěn pod úhlem nad hlavou modelu. Difuzési můžete také sami vyrobit pomocí bílého papíru nebo bílé látky.

Použijte nízkou expozici

Při fotografování portrétů se doporučuje použít nízkou expozici, která rozostří pozadí a zvýrazní objekt na fotografii. Mnoho modelů zrcadlovek a bezzrcadlovek umožňuje ruční úpravu clonového čísla f. Menší f číslo odpovídá většímu otevřenému otvoru, ve kterém více světla dopadá na fotocitlivý prvek, zatímco vyšší číslo f znamená užší otvor (méně světla). Podobného efektu lze dosáhnout pomocí režimu portrétu v iPhone 7 Plus nebo možnosti Selektivní ostření v Samsung Galaxy S8.

Vyvarujte se širokoúhlých objektivů

Fotografování portrétu pomocí širokoúhlého objektivu může způsobit zkreslení objektu a vypadat podivně. Proto, pokud potřebujete fotografii bez surrealistického efektu, je lepší používat objektivy s ohniskovou vzdáleností nepřesahující 50 mm, s výjimkou fotografování ze vzdálenosti několika metrů (to pomůže minimalizovat zkreslení).

Použijte odrazovou desku

Použití odrazové plochy o hodně zlepší vaše snímky při fotografování v přirozeném světle. Stejně jako difuzéry mají odrazové desky mnoho tvarů a velikostí. Jsou levné a dobře se přepravují. Pokud si nepřejete kupovat odrazovou desku, můžete použít nějakou bílou plochu nebo hliníkovou fólii.
Na obrázku vlevo fotograf změnil stíny na obličeji modelu odrazovou deskou umístěnou ve správném úhlu nad dívčinou hlavou. Všimněte si, jak nově vržené světlo přidalo do očí jiskru!

Použijte teleobjektiv

Pokud při fotografování použijete nízkou expozici, ale pozadí zůstane jasné a nerozmazané, pravděpodobně to znamená, že ohnisková vzdálenost je příliš krátká. Teleobjektivy jsou ideální na portrétní fotografii, protože mají sklon komprimovat prostor a zvyšují intenzitu efektu rozmazaného pozadí. Čím větší je ohnisková vzdálenost, tím bude pozadí rozmazanější.

Fotografujte s externím bleskem

Použití vestavěného blesku při fotografování portrétů není nejlepším řešením. Blesk dává ostré přímé světlo, díky kterému jsou fotografie ploché a nezajímavé. Pokud chcete používat umělé osvětlení, zakupte blesk, který lze použít odděleně od fotoaparátu. Většina fotoaparátů DSLR je schopna připojit externí blesk, který lze připojit kabelem na dálku.

Existuje další možnost, neodpojujte blesk od fotoaparátu, ale nemiřte na objekt, pošlete světlo na zeď nebo strop. Světlo odražené od zdí bude měkčí a na portrét vhodnější.

Zvažte prostředí kolem objektu

Umístění modelu na zajímavé místo je skvělý způsob, jak přidat hloubku portrétu doslova i obrazně. Než začnete fotografovat, přemýšlejte o tom, jaké prostředí nejlépe odpovídá charakteru osoby na fotografii. Graffiti zeď je vhodná pro pouliční umělce, zatímco přírodní krajina bude vhodná pro fanoušky venkovní rekreace. Než začnete fotografovat, ujistěte se, že v hledáčku nepřekáží žádné dráty nebo jiné nežádoucí předměty.

Pomozte svému modelu cítit se dobře

Většina lidí zažívá před objektivem nepříjemné pocity a stydí se. Vaším úkolem jako fotografa je pomoci modelu cítit se lépe. Řekněte vtip (rozhodně nesmí zasahovat sebevědomí fotografovaného), zapněte oblíbenou hudbu nebo nabídněte něco dobrého k pití.

Foťte venku

Nejlepší a nejzajímavější portréty získáte, pokud jsou lidé ve známém prostředí a zachytíme je na různých místech jejich každodenního života. Právě tyto portréty přinesly slávu Stephenu McCurrymu, Mary Ellen Markové a Lauren Greenfieldové. Místo organizace jednotlivých fotografií se pokuste o jednolitou činnost. Můžete také fotografovat lidi doma nebo když dělají to, co mají rádi.

Vyberte si zajímavé modely k fotografování

Určitě souhlasíte, že při focení nudných lidí jsou fotografie prostě taky nudné. Pokud chcete rozvíjet své portfolio, požádejte své fotogenické přátele, známé nebo příbuzné, aby se stali vašimi modely, a pokud vás více zajímá dokumentární fotografie, věnujte pozornost zajímavým postavám, které potkáte na ulici nebo na cestách.

Chcete vědět víc? Na novém kurzu focení portrétu v Draw Planet se dozvíte spoustu dalších zajímavých tipůtak se přihlaste!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

3f9eed8296c434eb9a04039e43ddf56b

Začněte s kreslením zvířat i v dospělosti, není to jen zábava pro děti! Můžeme kreslit naše mazlíčky, koně, exotická zvířata, které vidíme v zoo. A někdy se dokonce pokusíme kreslit neexistující fantazijní zvířata. Kresba tužkou a dokonce ani malba nedokážou zobrazit všechny detaily, jako na fotografii nebo videu, ale pořád jsou ručně kreslené obrázky mnohem cennější a nám bližší, než jakékoli fotografie.

Kreslit zvířata správně je těžší než neživé předměty, protože když je kreslíme, nesedí nehybně na místě, ale neustále mění svou polohu. Jak tedy nakreslit zvíře? Můžete se naučit kreslit zvířata bez velkého talentu, pokud budete postupovat krok za krokem a nejprve jednoduchou tužkou, Nejdříve si uděláte náčrtek ve formě obrysů geometrických tvarů.
Při kreslení obrázků zvířat je nutné zdůraznit jejich výrazné vlastnosti, které je odlišují od ostatních. Pokud kreslíme slona, bude mít samozřejmě chobot a velké uši. Počítejte také s tím, že první pokusy nakreslit milovanou kočku nebo psa nedopadnou úplně dobře, ale po několika pokusech je určitě budete moci nakreslit opravdu hezky.

1. Kočka je jako tygr
Kresba kočky je podobná kresbě tygra.
Všechna zvířata se od sebe velmi liší, ale existují i zvířata navzájem podobná, například pes a vlk, tygr a lev. A dokonce i kočka vypadá velmi podobně jako tygr, pouze ve zmenšené verzi. Tuto vlastnost lze použít ke kreslení kočkovitých šelem. Totéž lze říci o kopytnících, například kůň se téměř neliší od zebry atd. :).

2. Některá zvířata lze kreslit snáze
Jak nakreslit hada?
Výkresy některých zvířat lze snáze kreslit, například hada nebo ježka. Existují však zvířata, která lze těžko kreslit, například kůň, antilopa, žirafa a další. Na kreslení koně budete muset tvrdě pracovat, abyste přesně vyjádřili půvabné linie ladného zvířete. A je obzvlášť obtížné nakreslit běžícího koně. Pamatujte na to, že pokud se kresba vážně nedaří, začněte úplně znovu.

3. Zvířata je lepší kreslit na živo
Je lepší pozorovat zvířata primo a rovnou je kreslit, ale jak jim vysvětlit, aby zůstala sedět nehybně modelem? Jediný spolehlivý způsob, jak nakreslit vašeho domácího mazlíčka, je, když bude spat. Rychle načrtnete obrys, protože zvíře může brzy vstávat. Pak je možné zvíře vyfotit a podle této předlohy nakreslit vaši kočku nebo psa. Výhodou kresby zvířat na přímo je to, že můžete sdělit mnoho detailů, které byly vynechány při kreslení z paměti, nebo přesněji vyjádřit tvar těla, nohy, hlavu, vzhled atd.

4. Rozdělte obrys zvířete.
Naučit se kreslit zvířata tužkou.
Aby bylo snazší kreslit zvířata, zejména pro děti a začátečníky, rozdělte obrys do samostatných částí s geometrickými tvary. To vám umožní správně zohlednit proporce těla, hlavy a tlapek, a také vám to usnadní nakreslení každé oblasti, zejména pokud ji provedete ve fázích.
Nejprve nakreslíte hlavu medvěda, pak třeba jednu tlapku a postupně pokračujete. Když nakreslíte obraz jako celek, aniž byste jej rozbili, musíte vidět celé zvíře, jako by stálo před vámi, což vyžaduje určitý trénink Při kreslení jakéhokoli zvířete se pokuste hned na začátku rozhodnout, jaké vlastností by mělo mít. Například medvěd může být zlý, ale někdo ho chce zobrazit jako dobráka. Pokud se nám povede správně zachytit povahu zvířete, můžeme tak odvrátit pozornost od chyb, ke kterým došlo při kresbě.

5. Rozdělení obrázku lze použít částečně
Můžete nakreslit správně tělo koně, ale jeho hlava tak nějak nefunguje. Vytvořte několik tvarů, abyste rozdělili hlavu koně. Nakreslete zvlášť obrys hlavy, oči, uši. To vám pomůže správně udržovat proporce hlavy koně a čerpat přesně všechny detaily tužkou. na obrázku. Techniku lze použít ke kreslení dalších částí těla jakéhokoli zvířete.

6. Použití barvy při kreslení zvířat
Použití barvy ve zvířecích kresbách má svá specifika.
Zvířata mají zpravidla velmi světlé barvy, zejména exotická zvířata. Použijte tuto znalost, aby byl váš obrázek výraznější. Téměř beztvarý obrys tropické ryby, jednoduše nakreslený tužkou, se promění v elegantní krásnou rybu. Stačí ji nakreslit výraznými barvami. Takový obrázek se v rámečku stane hezkou výzdobou do dětského pokoje.

7. U kreslených zvířat je důležité pouze zdůraznit jejich podobnost se skutečnými zvířaty.
K tomu někdy stačí nakreslit nejcharakterističtější rysy zvířete a vytvořit tak obecnou představu o zvířeti. Všechny části těla, oči, hlava jsou zpravidla zvětšené, což pomáhá zprostředkovat dobrou náladu zvířete. Oči kreslených zvířat musí být velké a trochu naivní. Koneckonců, ani moc nezáleží na tom, že hroch je ve skutečnosti velmi divoké a nebezpečné zvíře. Chcete-li zcela opravit k obrazu svému zvířata na karikatury, můžete jim dokonce přikouzlit malý úsměv, který navíc dodá náladu celému obrázku.

My v Draw Planet také rádi kreslíme a malujeme zvířata :)! Přijdte na některý z našich kurzů a odneste si domů krásné zvířátko namalované pastelem, akvarelem či olejem.

https://www.drawplanet.cz/kurz/

pedroquintela

U mnoha nováčků začíná fotografování pokusy o zvládnutí fotek krajiny. Možná je to kvůli tichu a zvolnění, mají čas na porozumění expozice a přemýšlení o celé fotografii, jak to správně uchopit.

Možností teorie focení v přírodě je bezpočet, najdete tipy ke vkusu snad každého. Určitě je dobré najít si informace. Ale již dlouho je známo, že informace nestačí a opakování je matka moudrosti, takže jsme pro vás vytáhli to důležité. 🙂

Jak správně fotografovat přírodu

1. Maximální využití hloubky ostrosti

Přestože fotografové někdy chtějí zkusit kreativnější způsob a experimentovat s malou hloubkou ostrosti, doporučujeme zaostřit většinu na zachyceném snímku. Nejjednodušší způsob, jak získat velkou hloubku ostrosti, je použít vysoké clonové číslo, což znamená zmenšit clonový otvor ve vašem objektivu. Čím máte větší clonové číslo, tím máte menší clonový otvor a tím je větší hloubka ostrosti obrazu.

Není ale dobré používat maximální možné clonové číslo vašeho objektivu, zhorší se tak kvalita prokreslení detailů. Nejlepší je používat o jedno nebo dvě menší clonové číslo, než je na vašem objektivu maximální možné. Například, pokud váš objektiv dovoluje zavřít maximálně clonu na hodnotu 22, použijte pro hezký výsledek něco kolem 18.

Musíme si uvědomit, že menší otvor ve většině případů vyžaduje delší čas nebo vyšší ISO. A někdy oboje najednou.

2. Použijte stativ

Povinný atribut v arzenálu fotografa krajiny je stativ nebo monopod. Možná budete potřebovat dlouhé expozice, v tom případě velmi oceníte dodatečnou stabilizaci fotoaparátu. V ruce bude velmi těžké udělat technicky dokonalé záběry. Stativ se navíc hodí při používání dálkového ovládání k uvolnění závěrky na další stabilizaci fotoaparátu.

3. Hledejte vizuální centrum kompozice

Landscape of Etosha in Namibia at Sunset

Pro každou fotografii potřebujete vizuální střed kompozice. Fotky z krajiny nejsou výjimkou, protože při fotografování přírody má absence významového bodu za následek nudný a poněkud prázdný obrázek, který, jak se říká, nemá na čem stát.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Těžištěm může být cokoli, budova nebo výrazná struktura, zajímavý tvar stromu, balvan nebo vrchol hory. Sledujte nejen zaostření, ale také místo, kde máte významný objekt. Standardní pravidlo třetin je velmi pravidelně porušováno, ale ještě pořád ho nikdo nezrušil!

4. Prohlédněte si blízké popředí

Jeden z prvků, který může pomoct ukázat hloubku krajiny, je popředí. Umístěte důležité body na přední část obrázku.

5. Nezapomeňte zahrnout oblohu

Obloha a její odraz ve vodě je neoddělitelnou částí krajinyKrajinářské fotografie stojí ve většině případů na tom, že zde dominuje obloha nebo naopak popředí. Podívejte se na své fotografie. Pokud tomu tak není, pak je bude pravděpodobně divák považovat za nudné a málo zajímavé.

Pokud je právě nebe fádní, nedovolte, aby zabralo příliš mnoho místa. Umístěte pomyslnou vodorovnou čáru do horní třetiny snímku a ujistěte se, že obloha zabírá pouze jednu třetinu.
Ale když je obloha plná dramatických mraků nebo obarvená zajímavými odstíny, které často nevidíme, vzdušný prostor se může stát vaším spojencem. Dejte mu více místa na fotografii a podívejte se, jak výjimka potvrzuje pravidlo.

Nezapomeňte na filtry. Pomocí polarizace lze fotografii přidat barvu a kontrast.

6. Ovládejte linky!

Nejdůležitější otázkou, kterou si fotografové krajiny obvykle kladou, je: „Uvidí divák celý obrázek, tak, jak to vidím já?“
Existuje mnoho způsobů, jak zprostředkovat přirozenou krásu přírody statickým zachycením obrazu. Do kompozice obrázku můžete zahrnout aktivní čáry.

Použití čar poskytuje určitý algoritmus a přidává měřítku a objemu k fotografii. Řádky samy o sobě mohou být orientační bod a vytvořit vlastní „vzory“ na fotografii.
Nejdůležitější otázkou, kterou si fotografové krajiny obvykle kladou, je: „Uvidí divák celý obraz, jak to vidím?“

7. Zachyťte pohyb!

Pomalá rychlost závěrky samozřejmě vyprovokuje více světla k fotocitlivému prvku fotoaparátu, ale pro správnou expozici vyberte vysokou hodnotu clony nebo fotografujte na začátku dne nebo večer, kdy je venku méně světla. Taky můžete použít neutrální šedé filtry, které vám umožní prodloužení expoziční doby, a tím pádem zachytíte delší časový úsek a rozmažete pohybující se předměty.

Processed by: Helicon Filter;

Vysoké rychlosti závěrky samozřejmě vyprovokují více světla k fotocitlivému prvku fotoaparátu, ale na správné použití vyberte hodnotu clony nebo fotografujte na začátku dne nebo večer, kdy je venku méně světla.

8. Jak fotit krajinu v náročném počasí?

Čekejte na bouři, vítr, mlhu, dramatické mraky, na slunce skrz mraky na temné temné obloze, duhu, západy slunce a východ slunce a pracujte s těmito změnami počasí hned za aktuálních podmínek a nečekejte na další slunečný den s matně modrou oblohou.
A ještě jedna úžasná rada profesionálního fotografa krajiny: „Nikdy nefotografujte odpoledne. Fotografie nemohou být nudnější. Váš zlatý čas je za úsvitu nebo za soumraku. Když ožije krajina, není lepší světlo.“

9. Věnujte pozornost linii obzoru

Nejstarší rada, ale je opravdu dobrá. Než konečně stisknete spoušť fotoaparátu, zkontrolujte horizontální čáru.
Horizont by neměl rozdělit snímek na polovinu, neměl by být nakloněný, neměl by zcela chybět na obrázku krajiny. Pravidla samozřejmě existují, aby byla porušena, ale v případě horizontu funguje pravidlo třetin opravdu perfektně.

10. Změňte úhel pohledu!
I když se před vašima očima vyskytne nebývalá krása otevřených prostor a zdá se, že stačí pozvednout foťák a sám o sobě vznikne krásný obraz, zastavte se. A chvilku přemýšlejte. Podívejte se na terén hledáčkem, otočte se jedním směrem a druhým, změňte úhel, posuňte vodorovnou čáru nebo zkuste do kompozice zahrnout další prvky.
Nespěchejte na stisknutí tlačítka spouště, vždy máte čas, když fotografujete krajinu!

A pokud se bojíte, že propásnete ten pravý okamžik, natrénujte to nejdřív na kurzu a naučte se fotografii v Draw Planet 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

d05fcac9538c23bb680db30a10bb184e

Zobrazení emocí prostřednictvím portrétů a ilustrací je jedním z nejdůležitějších cílů umělce. Kreslení a zachycení podstaty člověka a toho, co cítí v této chvíli, se stane opravdu úžasným a mocným nástrojem.

Podstata emocí: jak kreslit výrazy obličeje?
V dnešním příspěvku vám dám několik tipů, které pomohou vykreslit emoce ve tváři.
Pojďme objasnit nejdůležitější věc. Nejlepší rada na toto téma, nebo na téma týkající se kreslení, je jedno malé, ale silné slovo: pozorování. Ano! Všechno je vždy o pozorování. 
Zapomeňte na to, co si myslíte, co vidíte. Zaměřte se na to, co je před vámi. A ne jen sledovat při kreslení, a pak hodit obrázek z okna. I když nekreslíte, zvykněte si pozorně sledovat detaily, jako byste kreslili to, co je před vámi. Přemýšlejte o liniích a stínech, které byste použili na kreslení toho, na co se díváte.

Začněte se dívat na tváře lidí a všimněte si, jak jsou jejich vlastnosti zkreslené v závislosti na tom, jak se cítí. Rád se dívám na tváře a výrazy lidí, když stojím ve frontě v obchodě nebo kdekoli jinde. Dělejte si do hlavy pomyslné poznámky o tom, jak se něčí oči dívají, když jsou unavené, nebo jak trochu mžourají, když se upřímně usmívají. Svaly se zmenšují, protahují a otáčejí se na obličeji pokaždé, když ukazujeme emoce. Takže dávejte pozor na tyto pohyby a naučte se, jak komunikují jako celek, aby něco vyjádřily.

Posaďte se na přeplněném místě, se skicářem a tužkou v ruce. Udělejte si skicu, kreslete lidi a jejich výrazy. Snažte se zjistit, jak se cítí, skrze to, jak jsou jejich tváře zkreslené. Pokoušejte se to vyjádřit svojí skicou.

Tato metoda je lepší než kreslení podle něčího hotového díla, protože takto vidíte pravé a explicitní výrazy obličeje. Velmi užitečné pro vás bude sehnat někoho, kdo dokáže vyjádřit různé emoce na požádání. Pokud v okolí není žádný model, bude zrcadlo vaším nejlepším přítelem!

Existují vynikající webové stránky, které nabízejí fotografie různých gest a umožňují umělcům dělat si praxi a vlastní lekce, aniž by opustili domov. Velikým zdrojem je webová stránka s lekcemi gest a emocí. Můžete si vybrat typ výrazu, pohlaví a délku trvání.
 
Bez ohledu na to, jaký způsob kreslení upřednostňujete, hlavní je praxe. Mějte svůj skicář v dosahu a po ruce, procvičujte si kreslení výrazů obličeje lidí kolem vás, když máte alespoň pět minut.
Ideální je zajít na kurz. Tam si ujasníte základy a trénink už bude jen radost. Přijďte kreslit do Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/

Jak malovat mraky

24. července 2019

9c7d4f138af3bb09e3abae29eeb86da1

Metody malování mraků 
Mraky jdou na obrázku snadno rozpoznat, i když jsou vytvořeny začínajícími autory. Nebudeme však považovat mraky za beztvaré těleso na obloze. Tento článek posílí vaše zobrazovací dovednosti oblohy s mraky a zlepší vaše ilustrace!

Krásné mraky: 5 způsobů, jak je malovat
V procesu vytváření náčrtu kompozice, která obsahuje mraky, se musíte rozhodnout, kolik budou zabírat v konečné verzi. Chcete zředit prostou oblohu nebo se rozhodnete hlavně pro mraky a dokreslíte detaily oblohy? Jakmile se rozhodnete, postupujte podle pokynů krok za krokem.

Zaměříme se na kupovité mraky, se kterými se v dílech nejčastěji setkáváme. Cumulus mraky mají mnoho různých forem, jsou husté a mohou být sněhově bílé nebo hrozivě tmavé. Níže jsou uvedeny tři příklady snímků kupovitých mraků.

1. Široký a rozsáhlý mrak

Oblak kumulu je obvykle objemný; přes to jsou viditelné modré kusy oblohy. Je hustá, ne tak tenká jako peří a různých velikostí, takže je zajímavé ji kreslit. Pro jeho vytvoření je nutné znázornit několik otrhaných kusů oblohy.

KROK 1
Pro jednoduchost jsem použil obvyklý bílý list akvarelového papíru a jednu barvu, modrou. Začněte s náčrty „díry“ roztrhané po okrajích, nebe vykukuje skrz mraky. Netlačte na tužku, aby se čáry mohly skrýt v procesu kreslení nebo aby šly vygumovat.
V akvarelu – krok 1, naneseme široký rozmazaný mrak
Použijeme mokrý papír včetně nově nakreslených míst. Udělejte světle modré tahy na „díry“.
Nechte půl hodiny schnout papír (nebo alespoň část oblohy).

KROK 2
Věřte tomu nebo ne, ale jste již o krok od konečného výsledku! Do oblastí nakreslených v kroku 1 přidejte více modré barvy. Zatímco uschl papír, modrou barvu pravděpodobně zablokoval obrys vyrobený tužkou. To je dobře! Takže mraky budou vypadat přirozeně.
Další nerovnoměrná vrstva modré na mokrém papíru se bude šířit na různých místech, na některých zůstane. Tento efekt potřebujeme.
Dělejte jasnější a jasnější barvu a vychutnejte si konečný výsledek.
Malování širokého, rozmazaného mraku akvarelem – krok 2

2. Objemný mrak
Takové kupovité mraky bývají nejčastější. Hladce kloužou po obloze, snažíme se vidět známé obrysy. Dobrou zprávou je, že tyto mraky se kreslí velmi jednoduše.

KROK 1
Nakreslete zakřivený kulatý nebo oválný tvar. Když pracuji na dětských knihách, dělám hranu mraků ostrou, jako v příkladu níže. Nekreslete tučné čáry, vytvořte skicu, kterou můžete v tomto případě snadno vymazat.
Uvnitř mraku nakreslete několik čar podobných kopcům.

KROK 2
Namočte prostor mimo mrak, mrak samotný zůstane úplně suchý. Vybarvěte oblohu.

KROK 3
Začněte práci na oblaku, až když je obloha úplně suchá. Pro hloubkový efekt podtrhněte konvexní části oblaku šedými odstíny (# 1 na obrázku níže).
Mokrý prostor ohraničující „kopce“ oblaku je šedivější. Očistěte okraje štětcem (#2 na obrázku níže).

3. EFEKTNÍ mrak
Takové mraky se objeví, když se změní počasí. Při vytváření kupovitého mraku je důležité pamatovat na husté bílé oblasti, zejména v oblacích načechraných a kopcovitých.

KROK 1
Obrys oblaku označte jako v předchozím příkladu. Tentokrát umístěte hrboly nad sebe a přidejte „kopce“ uvnitř oblaku a podél jeho okrajů.

KROK 2
Mokré udělejte celé nebe. Samotný mrak můžete trochu ztlumit, což práci učiní zajímavější a dodá oblaku více efektu (# 1 na obrázku níže).
V procesu vytváření objemu jsem udělal sytější barvu na vrcholcích kopců. To je další způsob, jak dosáhnout 3D efektu.
Cirrusové mraky představují dobré počasí, jsou lehké a vysoko na obloze. Cirrusové mraky jsou skvrnité a mlhavě bílé, podobné mramoru a mořské vlně. Mohou být kresleny dvěma způsoby.

Modrá na bílé
Mokré nebe a použít několik kudrlinek v modré barvě. Papír nechte zaschnout, přejděte znovu. Opakujte postup potřetí. Takže barva bude mít efekt objemu a hrany vyjdou měkké. Místa s ostrými hranami dokonale zapadnou do konečného obrazu, takže se nemusíte obávat, pokud papír uschne nerovnoměrně.

Kreslíme cirrusové mraky v modré a bílé barvě
Bílá na modrém
Pomocí této metody dáte materiál na hotovou modrou oblohu.

Níže uvedený obrázek je obloha, kterou jsem udělal. Namaloval jsem to, nechal to uschnout, smíšenou bílou kvaš s trochou vody a udělal pár lehkých tahů. Ještě jednou jsem štětec navlhčil a změkčil příliš ostré hrany. A výkres je hotobý! Můžete dokonce použít bílý pastel.
Kreslíme cirrusové mraky bílé nad modrou s akvarelem


Používejte více materiálů 🙂
Naše instrukce na malování mraků budou fungovat i na jiné materiály. Uvádím příklad oblaka kresleného uhlem!

A jestli se chcete začít s akvarelem, přihlaste se na skvělý kurz akvarelu do Draw Planet! Tam zvládnete ještě mnohem víc!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

MkEIOxDGZ_8

Každý se může naučit principy dobrého designu. Z našeho článku získáte základní znalosti a praktické designové dovednosti, které můžete hned aplikovat!

Pokud nevěříte, že se můžete naučit design, přečtěte si slova legendárního Davida Grohla (bubeník v kapele Nirvana, kytarista a zpěvák FooFighters).

„Nikdy jsem se neučil hrát na bicí. Nikdy jsem se neučil hrát na kytaru. Nějak jsem se k tomu přirozeně dostal sám. Pokud opravdu milujete to, co děláte, jste vášniví a soustředění, můžete dělat, cokoli opravdu chcete.
A teď, když opravdu chcete dělat design, přikročíme k praktickým radám. Vrhněte se na to!

1. Použijte hodně kontrastu.
Barva pozadí a textu by měla být zcela odlišná, abyste příliš neunavovali zrak diváka. Nejlépe se čte černý text na bílém pozadí. Držte se dál od světle šedých, žlutých a zelených tónů. Pokud musíte skoro šilhat, abyste text přečetli, zřejmě jste nedodrželi uvedené pravidlo.

2. Téměř černá je lepší než černá
Pokud máte na výběr, zkuste použít na text barvu # 333333 RGB (51,51,51) místo čisté černé. Čistě černý text na bílém se před očima trochu míhá a neumožňuje soustředění na písmenka.

3. Nejdříve důležitý obsah
Nejdříve umístěte nejdůležitější informace, abyste popsali hlavní účel. Důležitý obsah by měl být viditelný bez přiblížení nebo posouvání.

Podívejme se na některé dobré příklady vizuální hierarchie v reálném životě.
Instagram (vlevo dole) se zaměřuje na fotografii / video, které uživatel zveřejnil.
Pinterest (vpravo dole) začíná hledáním, po kterém už následují obrázky. Pinterest to dělá záměrně. Vyhledávání je hlavní funkcí jejich aplikace, lidé používají Pinterest k nacházení vizuálních informací.


Spotify (vlevo dole) se zaměřuje na obal alba a název skladby. Navzdory tomu, že ovládací tlačítka přehrávače jsou sekundární, Spotify zvýrazní tlačítko Play.
Facebook (vpravo dole) je velmi podobný Instagramu a dává na první místo obsah vašich přátel.4. Zarovnejte všechny prvky.
Nejrychlejší způsob, jak opravit prvek, který nesedí na své místo, je prvek vyrovnat. Když designéři hovoří o potřebě vyrovnání, snaží se upozornit na nedostatek sladění.
Zarovnání je jedním z nejjednodušších vylepšení, které lze provést na webu nebo v aplikaci tak, aby celek vypadal 10x lépe.


Zde je další příklad, trošku jsme předělali rozmístění. Jak to vypadá? Nepřipadá vám, že je něco špatně?
Tip: všimněte si zarovnání levého okraje, které je opravdu specifické. Vpravo jsou všechny hlavní bloky zarovnány.
Špatné zarovnání vlevo a opraveno vpravo.

 

5. Velikost písma a prázdné místo.
Děláme design pro lidi, ne pro mravence. Zvětšením velikosti písma bude obsah mnohem snáze čitelný, pokud je mezi řádky dostatek místa.

 

6. Pokud je objednávka důležitá, použijte seznam.
Pokud na objednávce nezáleží a chcete inspirovat lidi k vyhledávání (např. Pinterest nebo AirBnB), pak použijte zobrazení v mřížce.
Vzhledy při použití seznamu a mřížky.

7. Nejprve vytvořte černobílý design a později přidejte barvu.
Díky tomu se zaměříte na nejdůležitější věci ve vaší aplikaci.
Barva vyvolává silnou emocionální reakci a často brání tomu, aby se člověk soustředil na řešení hlavního problému návrhu.8. Vytvořte pohodlný design.
Omezení pohybů rukou je důležitá otázka, podívejte se na ilustraci z nádherného článku Luka Wroblewského o mobilní navigaci.
Identifikuje oblasti, které jsou nejsnadněji dosažitelné prstem (alespoň pro praváky). Rádi bychom viděli aplikace, které umožňují změnit rozhraní zprava doleva.
Mnoho účinných mobilních aplikací má v dolní třetině obrazovky mobilního telefonu navigaci a základní ovládání.9. Používejte předem připravené palety.
Barvy jsou trochu neuchopitelné umění. Vřele doporučujeme jít na Dribbble a hledat palety barev („Palety barev“). Nebo můžete použít generátory barev, jako je Coolors nebo Color Claim.
Použijte hotové palety a ušetříte si hodiny zbytečné práce, argumentů a dohadů.

Zde je několik dalších stránek:

Colormind – tvorba barev na bázi umělé inteligence,
Color Farm – barevné palety z populárních děl na Dribbble,
Barva Lisa – barevné palety z obrazů velkých umělců,
SwissColors – barevné palety ve stylu švýcarského designu,
HTML Color Codes je velmi dobré místo pro návrháře a vývojáře o barvě, web má vynikající nástroj pro vytváření barevných palet, názvy barev v různých variantách (Hex, RGB, HSL, HTML), hotové barevné palety pro plochý a materiálový design, výukové programy použít barvy a odkazy na další užitečné zdroje
Color Hunt – speciálně vybrané, krásné barevné palety, které jsou aktualizovány každý den
Colordot je barevná paleta, kde můžete pomocí myši prozkoumat všechny odstíny barev.

10. Používejte doporučení společnosti Apple a Google.
Tyto společnosti mají vynikající zdroje pro vývojáře aplikací na platformě iOS nebo Android.
Například Google Material Design, který obsahuje instrukce, nástroje, barvy, ikony a komponenty, které vám pomohou začít s návrhem vaší aplikace.
Apple má Human Interface Guidelines, kde najdete vše, co potřebujete k návrhu aplikace na iOS.

Pamatujte si, že hlavní věc je praxe.
Bude nějaký čas trvat, než zjistíte, jak na kvalitní design, ale brzy si všimnete, že uvedená pravidla zlepší vaše dovednosti.

Rádi byste se třeba v budoucnu věnovali grafickému designu profesionálně? Pomůžeme vám s důležitými základy, abyste měli na čem stavět. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pocitacove-grafiky-pro-zacatecniky/

brand-color-palette-1

Článek má základy v knize Umění barev od Johannese Ittena a v nespočtu různých článků o teorii barev. Berte to jako čistou verzi bez omáčky, kterou byste měli díky zjednodušení lépe pochopit. Čtení se hodí nejen pro designéry, ale i pro všechny, kteří se chtějí naučit porozumět práci s barvami. Dozvíte o fyzikálních vlastnostech barvy, proč ji vnímáme určitým způsobem, nebo jak tvořit harmonická schémata.

1. Troška teorie k pochopení základů

DD rozptyl světla
Isaac Newton byl jedním z prvních, kdo dokázal rozložit bílé sluneční světlo na barevné spektrum, později se to nazývalo „rozptyl světla“. Zkušenost byla následující:

Nechal projít sluneční světlo přes hranol. V něm byl paprsek světla viditělně rozdělený do barev.
Album Pink Floyd zahrnuje „Dark Side of the Moon“, což zasahuje rozptyl světla.


Zobrazené barvy se nazývají spektrální nebo jednoduché, čisté barvy. To je červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová.

Ukázalo se, že počet barev v duze závisí na místě, kde žijeme. Čínští lidé věří, že v duze je pět barev. Pro obyvatele Spojených států by typická odpověď byla šest barev, zatímco obyvatelé Ruska mají sedm (+ modrá). Ve skutečnosti najdeme v duze kompletní spektrum, ale můžeme vidět jen některé z nich.
Pokud by všechny tyto barvy prošly zpět přes hranol, dostaneme opět bílou.

Další barvy
Pokud budeme svítit červenou + oranžovou + žlutou do jednoho bodu a zelenou + modrou + purpurovou do dalšího, a pak smícháme dvě výsledné barvy, dostaneme bílou.
(červená + oranžová + žlutá) + (zelená + modrá + fialová) = bílá

Dokonce i když mixujeme pouze jednotlivé opačné barvy červené + zelené, oranžové + modré, žluté + fialové, skončíme s bílou.
Dvě barvy, jejichž kombinace nám dává bílou barvu, se nazývají doplňkové barvy.

Příklad: Pokud odstraníme jednu barvu ze spektra, například červenou a použijeme objektiv ke sbírání zbývajících barev: oranžová + žlutá + zelená + modrá + fialová, pak bude výsledek zelený. Protože zelená je další barva vzhledem k červené, kterou jsme odstranili. Proč právě „zelená – červená“ popisujeme níže.

Čitelné barvy
Pokud umístíte filtr, který umožňuje pouze modrou barvu, před paprsek světla a za něj filtr, který je průchozí pouze červenou barvou, pak oba filtry společně nepustí světlo a vytvoří černou barvu nebo tmu. Protože modrý filtr prochází pouze modrou barvou a červený filtr zase absorbuje všechno kromě červené (která byla již absorbována modrým filtrem).
Barvy absorbované ve fyzickém experimentu se také nazývají odečtenými.

Proč tak vidíme barvy?
Světelné vlny samy o sobě nemají žádnou barvu. Barva nastává pouze tehdy, když jsou tyto vlny vnímány lidským okem a mozkem.
Barva objektů vzniká především v procesu absorpce vln. Žlutý sýr vypadá žlutě, protože absorbuje všechny ostatní barvy světelného paprsku a odráží pouze žlutou barvu. Když řekneme: „Tento sýr je žlutý.“, vlastně to znamená, že molekulární složení povrchu sýra je takové, že absorbuje všechny světelné paprsky kromě žluté. Samotný sýr nemá žádnou barvu, barva se vytváří, když objekt osvětlíme.


Pokud je červený papír (povrch, který absorbuje všechny paprsky kromě červené) osvětlený zeleným světlem, pak se papír bude zdát černý, protože zelená barva neobsahuje paprsky odpovídající červené barvě.

2. Jak vnímáme barvy? Barevná psychologie
Samotná barva nic nevyjadřuje. Jeho obsah je dán kontextem. Hodnota barvy může být určena pouze jejím vztahem k jiné barvě. Pokud vyobrazíte světelnou postavu na bílém pozadí a stejnou postavu na černém pozadí, pak se na bílém pozadí jeví tmavší, což vyvolává dojem lehkého tepla. Na černém se stává extrémně světlou a získává chladnou, agresivní povahu.
Podle jedné studie zkreslují účinek jednotlivých barev i osobní preference, zkušenosti, výchova, kulturní rozdíly a kontext.

Ostatní nechápou naše barevné kódování. Žlutá znamená „veselá“, ale jiným lidem to může asociovat „není zdravé“ nebo klidně „zvracet“. Každý člověk vnímá barvy velmi subjektivně a závisí pouze na jeho kontextu. Miluje některé barvy a nenávidí ostatní. A to je do značné míry nepředvídatelné. Nebudete to schopni odhadnout.

Barva není verbální ani racionální. Je kontextová a emocionální. Barva je mocný nástroj, ale sama o sobě nemá smysl.
Existuje výborný článek o žluté barvě ve filmu, kde se dozvíte více o reálných příkladech, o tom, jak kontext ovlivňuje význam barvy.

3. Harmonie barev
Když lidé hovoří o barevné harmonii, spoléhají se pouze na subjektivní pocity, zatímco koncept barevné harmonie je objektivním vzorem. Harmonie je rovnováha, symetrie sil. Naše oči požadují a infikují bezplatné barvy (opačné, doplňkové) a vytvářejí tuto rovnováhu. Šedá je považována za neutrální barvu, naše oko s ní nevytváří žádnou další barvu.
Za účelem vytvoření harmonických kombinací byly vyvinuty různé systémy barev. Jedná se o barevný kruh a trojúhelníky s barvami (obrázek níže). Opačné barvy v tomto kruhu jsou volitelné.

Barevné kolo Johannese Ittena (1961)
Kompoziční schémata
Pro barevné složení je důležitý kvantitativní poměr barev. Můžeme učinit obecný závěr, že všechny dvojice doplňkových barev, všechny kombinace barev v dvanáctimístném barevném kole, které jsou navzájem spojeny rovnostrannými nebo rovnoramennými trojúhelníky, čtverci a obdélníky, jsou harmonické. Tyto číslice lze otáčet v kruhu, všechny kombinace budou harmonické.

4. Barevný kontrast
Existuje sedm typů barevných kontrastů:
Kontrast v tónu.
Kontrast světla a tmy.
Kontrast studené (modré, fialové) a teplé (oranžové, červené, žluté) barvy. (Zelená barva může odkazovat na teplé i studené barvy, v závislosti na tom, jaká barva je žlutá nebo modrá).
Kontrastní doplňkové barvy (podle kruhu Ittena).
Současným kontrastem je vytvoření iluze další barvy na dalším odstínu.
Kontrast sytosti barev (jedna barva jasná a druhá vybledlá).
Kontrast množství barvy ve vztahu k jiné barvě.

5. Jak vytvořit vlastní paletu barev
Níže je návod na možnost výběru barev od Laury Elizabeth.

Primární výběr barev
Máme k dispozici 10 milionů odstínů, ale musíme si vybrat jen jeden. Tato barva bude pro nás tou hlavní.
Výběr barvy je nutné zdůvodnit. Několik tipů, jak vybrat primární barvu:

Použijte to, co máte. Pokud už klient má logo se zavedenou barvou, pak to bude obvykle základní barva.
Odstraňte barvy svých konkurentů. Pokud má jeden z vašich silných konkurentů vlastní barvu, pak ji nemusíte kopírovat. Najděte barvy konkurence a odstraňte je z vlastních barevných schémat.
Myslete na cílové publikum. Barvy pro pohřebnictví a mateřské školy jsou pravděpodobně velmi odlišné. Zamyslete se nad tím, kdo bude stránku používat, jak ji chcete vnímat.
Ale nestaňte se rukojmím stereotypů. Pokud vyvíjíte webové stránky pro mladé dívky, neměli byste používat růžovou. Vyhněte se klišé, abyste získali důvěru.
Pohrajte si se slovy. Pokud se právě poflakujete, zapište si všechna slova, která s byznysem klienta spojujete. Hledejte shody asociací, dokud se nedostanete k nejjednodušším věcem, které můžete spojit s barvou.
Musíte si vybrat čistou barvu, jako je červená, modrá, zelená, modrá, růžová a tak dále.

Dále přejděte na stránku Dribbble nebo Designspiration a klikněte na „Colors“, uvidíte paletu barev.

Zvolte vhodnější odstín vašeho projektu. Pro svěží a živou značku budete potřebovat jasnější odstíny. Pro tradiční firmy by měly být vybrány méně světlé odstíny.
Podívejte se na všechny zmíněné stránky, abyste zjistili, jak ostatní designéři používali zvolenou barvu. Pak musíte vyzkoušet barvu na svou práci.

Takže už jsme si vybrali hlavní barvu!

Vytvoření palety
Většina palet má mnohem více barev, než byste kdy potřebovali, a to zejména s ohledem na to, že ke každému vzoru musíme v průměru přidat tři neutrální barvy. Pokud se pokusíte přidat pět nebo více neutrálních barev, pak v tom bude velký nepořádek. Vše, co potřebujete, jsou dvě barvy:

Primární barva (již jsme ji vybrali)
Barevný přízvuk (k tomu se vrátíme o něco později)
Bílá (neutrální)
Tmavě šedá (Neutrální)
Světle šedá (neutrální, volitelná)
Jak najít barevný přízvuk?
Přejděte na stránku Paletton, zadejte barvu do speciálního pole (vlevo dole). Vyberte si jedno z barevných schémat. Pokud se vám nelíbí, co dostanete, můžete kliknout na tlačítko „randomize“ a vybrat jiné podobné odstíny.

Jak najít šedé odstíny
U většiny webových projektů považuji za nutné použít pouze dva odstíny šedé: světle šedou a tmavě šedou. A musíte je použít často. Tmavý odstín se obvykle používá na text a světlý pro vytvoření hranic se vším bílým (obvykle pro pozadí).

Abychom dosáhli harmonické šedé barvy podle metody Erica, musíme zvolit dvě standardní šedé barvy. Poté postupujte takto:
Vytvořte dva formuláře a vyplňte je # 424242 a #fafafa.
Vytvořte vrstvu výplně v horní části těchto dvou tvarů.
Změňte jeho barvu na hlavní barvu.
Nastavte režim prolnutí na „Overlay“ a nastavte krytí na 5% až 40%.
Otevřete paletu a zkopírujte výsledné hodnoty.
Barevné schéma je připraveno!

Jak aplikovat barevné schéma
Chcete-li začít, vytvořte návrh pomocí šedých bloků. Teprve pak začněte malovat.
Hlavní barva se používá jak na velkých obrázcích, tak na ikonách.
Akcent příznivě vyniká proti barvě pozadí. Používá se ve velmi malém prostoru, na tlačítka a ikony. Čím méně tuto barvu použijete, tím více to vynikne.
Tmavě šedou barvu používáme na text, loga a obrysy odznaků. (Nezapomeňte vypracovat barvy ikon – to má velký vliv na celkový obraz).
Jako pozadí se používají bílé a světle šedé barvy.
Nyní, když jste obeznámeni se základy, začněte vytvářet vlastní palety a schémata, experimentovat a cvičit. Pak budete dobří!

2mACGVfn_tw

Fotograf „Magnum“ Trent Parke je jedním z nejpozoruhodnějších současných fotografů. Narodil se v roce 1971 v Austrálii a jako fotograf má neuvěřitelnou emocionální práci. Jako byste viděli jeho vnitřní komunikaci s pocity. Jedním z jeho nejoblíbenějších stylů je pouliční fotografie.

1. Najdi světlo

Pro Trenta Parkea je světlo na fotce vždy na prvním místě. Fotografovi se daří měnit obyčejné světlo v hledáčku na kouzelné, naplní obraz dalším významem. Výjimečné řešení osvětlení odlišuje fotografovu veškerou práci od ostatních umělců. Správné osvětlení dělá monochromatické fotografie autora hluboce kontrastní a jasné. Světlo dokáže dosáhnout toho, že jednoduché záběry se stanou opravdu mimořádnými.

Trent Parke sám věří, že nedostatek pozornosti světlu je v pouliční fotografii jednou z hlavních chyb většiny autorů žánru. Světlo oživuje fotografii. Když jdete tvořit Street Art fotografii, nezapomeňte na nápady a formy, ale co je nejdůležitější – nezapomeňte na význam osvětlení. Fotograf doporučuje vyhnout se polednímu slunci, kdy stíny ostře vyčnívají. Nejlepší čas je západ slunce a východ slunce, světlo udělá nádherné efekty. K experimentování se světlem používá Trent Parke často zavrhovaný blesk, a to i za denního světla slunečného dne.

2. Udělejte spoustu fotografií

Trent Parke by se dal nazvat fanatikem, téměř neustále fotí. A to je jeho fotografická filozofie, vyrazit a všechno kolem zachytit. Fotografovi se jednou stalo, že během jednoho týdne se kvůli správnému záběru vracel na stejné místo a dohromady měl 3 600 snímků, ale stále přemýšlel, jestli by neměl jít znovu.

Street Art fotografie je velmi složitý fotografický žánr a za účelem získání opravdu dobrého záběru musíte udělat spoustu práce a zároveň vytvořit obrovské množství zbytečných a neúspěšných záběrů. Když jdeme na venkovní fotografování, je velmi nepravděpodobné, že budeme schopni získat dobrou fotografii za jeden den, měsíc nebo dokonce za celý rok.

Podle Trenta musíte prostě udělat mnoho a mnoho fotografií, abyste se stali kvalitním fotografem. A pokud si prohlížíte své fotografie a vždy zůstanete nespokojeni, je to určité znamení, že jste na dobré cestě. To znamená, že vaše osobní standardy jsou velmi vysoké. Běžte tedy štěstí naproti a pořiďte více fotografií, vytvořte více příležitostí k získání opravdu dobrých záběrů.

3.Zjednodušte scénu

Jedna z nejtěžších věcí na pouliční fotografii je nalezení a zachycení významu pouličního chaosu. Můžete si znovu vzít příklad ze zmiňovaného umělce, Trent Parke se snaží zjednodušit samotnou scénu pomocí světla, stínů a kontrastů.

Trent se nikdy se snaží, aby jeho fotografie vypadala jako pohlednice. Nesnaží se vytvářet ideální pohledy, nehledá honosnou poetiku. Město je vždy velmi nasycené reklamou a nejrůznějšími zbytečnými maličkostmi. A samozřejmě, že nejsou nejlepší způsob, jak ovlivnit fotografie. Fotograf se jednou provždy rozhodl, že udělat fotografii s myšlenkou jde pouze s využitím hry světla a stínu. S cílem skrýt všechnu čnící reklamu ve městě používá Trent Parke hluboký, ostrý, načernalý stín. Výsledný kontrast činí fotografii dramatičtější a hlubokou.

Jednou z hlavních chyb všech pouličních fotografů je přítomnost velkého množství věcí, lidí, náhodných hlav, aut, reklamních plakátů. To vše odvádí pozornost. Jedním z řešení problému je fotografování objektů umístěných na jednoduchém pozadí. Blesk můžete použít i ve dne, můžete tak zdůraznit určité části fotky.

4.Sociální podtext

Trent Parke se zaměřuje na sociální otázky. Tady nejde jen o krásné obrazy. Fotograf se vždy snaží říct více o společnosti jako celku. Už jsme psali, že Trent používá fotky jako způsob sebeidentifikace. Jeho práce přímo souvisí s podvědomím. Otázky, kterých se dotýká na fotografiích, jsou duchem blízké velkému množství lidí, kteří myslí a prožívají podobně jako on. Fotograf se snaží o komentáře k veřejnému, společenskému životu ve formě obrazů.

5. Naučte se umění druhých

Jakékoli umění má na nás obří tvůrčí vliv. Obecně platí, že umění probouzí další umění. Když přijdete do styku s malbou, literaturou, hudbou, to všechno se do vás pozitivně otiskne. Neomezujte se na komunikaci s krásou. Jděte na umělecké výstavy, studujte nejen moderní umění, čte knihy, poslouchejte dobrou hudbu. Ať otevřete svou mysl novým pohledům!

Zajímáte se o fotografii a chcete se naučit ovládat zrcadlovku? Chcete ukázat, jak docílit skvělých výsledků? Přihlaste se na kurz fotografovaní pro začátečníky v Draw Planet :)!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44