Přejít na obsah

#illustrator

brad-neathery-mGH253KbfaY-unsplash

Perfektní logo bude samozřejmě jiné v každém případě, záleží na identitě značky. Každý projekt je jiný a všechny mají svá úskalí, ale jedno by měly mít stejné – pracovní prostup, který je založen na kreativitě a produktivitě. 

Podívejme se na krátký tutorial, který Vás provede krok za krokem od zrození nápadu až po finální návrh. 

 1. Vždy začneme na papíře

Nezapomínejte začít plánem na papíře. Ten toho snese hodně, můžete si skicovat, gumovat, upravovat, navrhnout více možností a vždy se k nim vrátit. Kreativní začátek Vaší vlastní rukou bude určitě přínosný.

2. Mobilní scanner

Papírový návrh je hned ze začátku dobré převést do digitální podoby. Pokud máte scanner na mobilu, je ideální ho použít. Jinak samozřejmě postačí fotoaparát. Je ale třeba dbát na preciznost!

3. Cvičení dělá mistra

Zkuste začít procvičovat nástroj Pero a obkreslovat s ním. Je velice vhodný v této fázi použít, ale není úplně jednoduché se s ním naučit. 

4. Využijte Tvary

Toto logo vytvoříme pomocí nástroje Obdélník. Nalezneme jej na panelu Tvarů. Podržte Shift, abyste díky tomu mohli nakreslit tvary o stejné velikosti. Vyberte si jakýkoliv tvar v nabídce a zde můžete zvolit výšku a šířku. 

5. Duplikujte a kombinujte

Pro porovnání více variant duplikujte původní verzi podržením Alt a potáhněte. Nyní zkuste změnit tvary podle své libosti a kreativity. Použijte paletu Pathfinder ke kombinování tvarů a vytvoření nových. 

6. Písmo

Pohrajte si také s písmem. Změnit můžete i délku rozestupu jednotlivých písmenek. Přidejte k nim logo a zkuste zakomponovat k textu, aby spolu vizuálně seděli a uživatele příliš nerušila jejich kombinace. 

7. Provádějte menší změny

Použijte Direct Selection nástroj k aranžování základních bodů a můžete změnit i výsledné písmo. Změny ovšem provádějte jen menší. Nakonec precizně vyměřte i rozdíly mezi logem a písmem, aby byl výsledek skutečně oku lahodný. Podržte Shift při provádění změn, aby velikosti byly skutečně stejné. 

8. Čas na barvy

V CS4 a vyšší, můžete zapojit i aplikaci Adobe Kuler, abyste viděli barevné palety. Zkuste se vyhnout nápadným přechodům, ale neberte to jako absolutní pravidlo. Stiskněte Cmd/Ctrl+F9  pro menu barevné palety. Vyzkoušejte logo na spoustu barevných pozadí, než najdete tu pravou kombinaci. 

9. Vytvořte šablony

Běžte následující cestou: Soubor – Uložit jako – Illustrator template. Vyberte písma, která sedí Vaší značce. Zaznamenejte také šablony pro styl: CMYK rozhraní, Pantone kody nebo nárvy písma. Také zkuste přidat různé materiály. 

Pro více návodů a nápadů Vás rádi přivítáme na našem kurzu Adobe Illustrator. 🙂 https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-illustrator-pro-zacatecniky/

95b129770ba2690327fb7c04172e3751

Koluje mezi námi příliš mnoho nudných vizitek. Příliš mnoho kartiček, které neříkají o daném podnikání nic a jsou zapomenutelné. Nudné vizitky mohou být pro podnikání smrtí. Smysl vizitky spočívá v připomenutí příjemci dané osoby nebo společnosti a hodnoty, kterou mu do života mohou přinést. Proto je vytvoření kreativní vizitky pro každého, kdo chce v podnikání uspět velmi důležité. 

Vizitka musí vyprávět příběh o vás, vaší značce a vašich odborných znalostech. Chcete-li tento příběh vyprávět efektivně, vytvořte si jedinečnou vizitku, která zanechá okamžitý dojem. Vizitka by měla odlišit vaši značku od konkurence, připomenout lidem, co děláte, a povzbudit je, aby vás oslovili! Tento návod by vám k tomu měl dopomoci. 🙂

 1. Naplánujete si svůj design

Než se pustíte do navrhování své vizitky, začněte tím, že připravíte návrhy na design. Vaše nápady na vizitky musí odpovídat celkové identitě značky.

2. Využijte šablony

Je mnohem snazší využít profesionálně navržené šablony, které si pak můžete upravit přidáním vlastního textu a návrhu.

Envato Elements má na výběr rozsáhlou knihovnu návrhů profesionálních vizitek. Podívejte se například na vizitku Monta Creative Business Card, která vám nabízí elegantní design, se kterým však můžete dále pracovat. Šablona je plně nastavena pro snadné přizpůsobení v Adobe Photoshopu. Umožňuje vám tak vytvořit jedinečný vlastní vzhled.

 1. Pamatujte na základní principy návrhu

K vytvoření dobře vypadající vizitky nemusíte být profesionálním grafickým designérem. Měli byste se přesto pokusit dodržet některé základní principy designu.

 • vytyčení mřížky
 • vytvoření hierarchie
 • udržování všech prvků úhledně vyrovnaných
 • výběr vhodných písem a velikostí písma 
 • práci s konzistentní paletou barev
 1. Kreativně využijte omezený prostor

Když navrhujete vizitku, nemáte obrovské plátno, se kterým byste mohli pracovat. Obecně se vyrábí v několika standardních velikostech, například 55 x 85 mm.

Ale i v tento omezený prostor můžete využít kreativně. Přemýšlejte o uspořádání klíčových informací poutavým způsobem. 🙂

 1. Klíčové informace

Je snadné se nechat pohltit kreativními nápady na rozvržením vizitky a zapomenout na hlavní účel vizitky: představit klíčové informace potenciálním klientům.

I když je design velmi důležitý, nezapomeňte věnovat pozornost základním informacím, mezi které patří: název, jméno nebo jméno společnosti, pracovní pozice, adresa, telefonní číslo, webová stránka, e-mail a odkazy na sociální média.

 1. Využijte zadní část vizitky

Lidé často nechávají zadní část vizitky prázdnou, ale můžete ji kreativně využít. Použijte ji pro svůj slogan, nabídku, nepředvídatelný citát nebo hezkou ilustraci. 

 1. Ukažte, co děláte

Pokud vytváříte skvělou grafiku, vložte na kartu ukázku. Pokud jste fotograf, vložte svůj nejlepší snímek (například na zadní stranu vizitky). Pomocí vizualizace můžete lidem jednoduše předvést, co děláte.

 1. Experimentujte s typografií

Pokud chcete vytvořit vizitky, které si lidé budou pamatovat, neopomeňte typografii. Elegantní a vhodná typografie je zásadním prvkem dobrého a nezapomenutelného designu.

 1. Zkontrolujte požadavky tiskárny

Každá tiskárna bude obecně chtít, abyste poskytli soubor v určitém formátu a s určitými parametry. I když jsou šablony nastaveny většinou tak, aby byl proces snadný, mějte na paměti, že různé tiskárny po celém světě mají své vlastní požadavky, takže se ujistěte, že jim dáváte přesně to, co potřebují, aby svou práci zvládli správně.

 1. Konečný návrh pečlivě zkontrolujte

Až dokončíte návrh své vizitky, pravděpodobně vytisknete stovky nebo dokonce tisíce kopií. Udělejte si proto čas a pečlivě veškeré uvedené informace projděte. 🙂

Chcete se naučit kromě vizitky vytvořit i další propagační materiály? Přihlaste se na kurz Grafického designu pro začátečníky v Draw Planet! 

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/graficky-design-online-kurz-pro-zacatecniky/

Person programmer working on pc laptop with program code on screen. Coding and programming vector concept

Občas se stane, že pracujeme hodiny na nejtitěrnějších detailech, ale výsledek se nám stále nezdá. Zkusíme si na konkrétní ilustraci pochopit, jak se tomu vyvarovat!

Počáteční náčrtek 
Pokud se chystáme vytvořit komplexní, detailní práci, musíme si uvědomit, že postup má svou chronologii. Budeme kreslit od jednodušších částí po ty složité. Proto uděláme počáteční skicu jednoduše a bez detailů.

V této fázi je důležité, aby všechny prvky výkresu dodržely stejný styl, naznačovaljasně siluetu všeho, co chceme vyobrazit, a aby se mezi sebou nespojily části, které mají zůstat oddělené. Začátečníci častovykreslí podrobně objekt, a pak pouze přidávají pozadí a další objekty.

První pravidlo pro vytvoření dobré ilustrace:
Začněte jednoduše a přejděte ke komplexní kresbě.
Udujeme celkový styl, ale v některých částech práce se popředí slučuje s pozadím. To lze snadno vidět, pokud práci převedete do černobílé verze.

Zeleň a ručníky na stoličce (popředí) se neliší tónem od pozadí. Podle vany zjistíme, kam jde světlo a odkud je světelný zdroj. Kdybychom se v tento okamžik nesoustředili na celek a hned začali tvořit detailně květinu nebo koupel, obraz by způsobil zmateně. Divák by nepochopil, kde jedna věc končí a druhá začíná.

Druhé pravidlo krásné ilustrace:
Porovnejte prvky obrazu s realitou v každé fázi práce.

Další etapa práce pomůže lépe pochopit druhé pravidlo. Dobře si prohlédněte záblesky na oknech, stíny na lázni, modelujte tvar nohou a zaregistrujte rostlinu vpravo. Pokud ve fázi jednotných výplní není jasné, co je tmavší, co je světlejšíza chvíli bude zmatek úplně všude.

Tady se podařilo udržet kresbu neporušenou, ale tmavé prvky v popředí a pozadí se stále slučují. Aby se situace změnila, ověřovací tým navrhl utlumení pozadí.

Pak se stalo něco, co se tak často stává všem umělcům: myšlenka se zrodila z přemýšlení, jak udělat obrázek ještě lépe, ale v pozdějších fázích práce. Umělkyně dodává stylovou svítící girlandu.Krásné, ale zrádné. Světla se začínají tlouct s oknem a přitahují pozornost diváka na sebe. Pak přijde nápad pozměnit denní dobu a vše do sebe nakonec zapadá.

Toto je třetí pravidlo:

Zamyslete se nad myšlenkou ilustrace od samého počátku tvoření.

Takže, 3 pravidla pěkné ilustrace:
Přechod z jednoduchých částí na podrobné: od celých míst až k detailům.
Porovnejte položky na obrázku navzájem jejich tónem, barvou a objemem. Odrazy by se neměly duplikovat a tóny a barvy různých míst by se neměly navzájem prolínat.
Přemýšlejte o ilustraci od začátku. Pokud na obrázku není dost zajímavého, bude to vidět již v jednoduché skice.Pracujte po etapách a nezapomeňte na náčrty, pak nebudete muset opravovat své ilustrace v pozdějších fázích práce.

A pokud se přesto něco pokazí, tým Draw Planet vám pomůže! Přihlaste se do Kurzu Adobe Illustrator pro začátečníky:

https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-illustrator-pro-zacatecniky/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!