Přejít na obsah
Menu

#art

cover-trent

Termín koncepční umění poprvé vyjádřilo studio Walt Disney Feature Animation ve 30. letech minulého století. To bylo ještě před příchodem prvních umělců. Ne těch, kteří malovali na stěny jeskyní mamuty, ale těch, kteří udělali z umění plnohodnotnou profesi.

Concept art je forma ilustrace, jejíž hlavním účelem je předávat vizuální představu designu, nápadu nebo nálady filmů, videoher, animáků nebo komiksových knih. Jde o obraz toho, co bude součástí konečného produktu. Vývoj concept artu je nedílnou součástí rozvíjení a zlepšování čehokoli, od budování domu až po vývoj nového automobilu, nebo třeba nové populární mobilní aplikace, která je navržena tak, aby přivedla svět na kolena. Zvláštní případ takového koncepčního umění navždy zůstane zapsán v patentové knihovně a bude připomínat Steva Jobse.

A jak se vlastně vytváří takový koncept? Začíná se vždy z tmavé siluety objektu nebo postavy. Z tohoto vyplývá, že umělec nebo jakákoli jiná osoba, která si ráda kreslí, začíná od toho neobecnějšího a pokračuje postupně k nejmenším detailům. Nejčastější chybou nováčků je, že začínají vykreslovat detaily do obecné siluety nebo obrysu. Pořádně ani nevědí, jak se jim detail do kresby bude vůbec hodit a jestli jej kreslí ve správné velikosti. Když jej do výkresu nějak vměstnají, je z toho všeho takový nehezký guláš. 🙂


V dnešní době mnoho umělců po celém světě kreslí stovky tisíc konceptů („skic“) denně. Nejlepší digitální galerie jsou plné rozmanitého grafického obsahu.  Proč ale všichni tito lidé pro někoho vytvářejí tak šíleně obrovskou armádu konceptů? K čemu to všechno je? Kdo to potřebuje? Pro některé umělce je tvorba konceptů jako dýchání. Pro druhé je to výzva, výzva, ve které se umělec snaží světu ukázat, jak je v dobrý a jak originální jsou jeho navrhované koncepty. Někdo kvůli PR. Pro některé je to rutinní práce, kde je třeba vytvořit alespoň pět konceptu za hodinu práce, aby někdo jiný mohl vybrat ten nejlepší. Pro někoho je to jen odpočinek. Existuje více typů těchto umělců, než si dokážete představit, ale …
… Jedna věc je spojuje – vytvářejí rychlé koncepty, které nám umožňují v rané fázi zjistit, zda stojí obětovat zdroje na vývoj zvoleného směru projektu, nebo ne.

Získala si vás digitální tvorba a pohlcující herní svět? Chcete se do toho opravdu obout a naučit se digitálně namalovat postavu a dělat návrhy?

Přihlaste se do kurzu charecter designu a concept artu v Draw Planet! 🙂

Ucelený program logicky krok po kroku poodhaluje detailněji digitální umění. Povíme si o zajímavých tvůrcích, inspirujeme se jejich tvorbou, probereme možnosti zlepšení, a jak dosáhli svých výsledků. Představíme si funkce Photoshopu, ve kterém budeme tvořit.
Se štětci zvládneme textury, barvy i různé materiály. Nezapomeneme ani na anatomii. Při tvorbě charakteru se nám bude velmi hodit, stejně tak je důležitá psychologie postavy.
Nahlédnete do světa tvorby her a odnesete si praktické zkušenosti i k dalšímu pokračování s tvorbou concept art. Dodejte svému tvoření uvěřitelnost! V Draw Planet milujeme posouvání hranic tvorby. Tak do toho pojďte s námi!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby-character-design-concept-art/

 

Czech Design Week podzim 2018

28.11. – 2.12.2018, Kongresové centrum Praha 

Stovka českých a zahraničních designérů představí na přehlídce to nejlepší z českého porcelánu, skla, šperků, interiérového designu, originálních hraček, umění či průmyslového designu. Další autorská díla čekají návštěvníky ve více než dvaceti Design store obchodech v centru Prahy.

Doporučujeme všem, koho zajímá design, interiéry nebo móda.

http://czdw.cz/

 

František Kyncl 
Říjen 2018 – leden 2019, Museum Kampa – 1. patro Moderny

František Kyncl je významný český exilový umělec, který žil od roku 1969 v Düsseldorfu, kde zůstali i po roce 1989. To je jeden z hlavních důvodů, proč jeho dílo zůstalo poněkud stranou mapování. Naštěstí začíná být u nás zásluhou menších výstavních projektů stále známější. Je představitelem konstruktivních tendencí a členem Klubu konkretistů a patří k významným německým autorům tzv. düsseldorfského okruhu.

Retrospektivní výstava zahrne oblasti Kynclovy tvorby: plastiky, reliéfy, práce na papíře (grafiky, kresby, deníkové záznamy).
Zajímáte se o české umění a umělce? Tato výstava je přímo pro Vás!

http://www.museumkampa.cz/vystava/frantisek-kyncl/

 

Michal Škapa: Babylon

21.11.2018 – 27.1.2019, Villa Pellé

Po dvou předchozích sólových výstavách Michala Škapy přichází do Prahy jeho dosud největší výstava. Hlavní myšlenkou jsou městské struktury zachycující vývoj různých civilizací a jejich působení na jedince i společenství. Malby ve vile doplní instalace objektů jak uvnitř budovy, tak v přilehlé zahradě a okolí.

 Výstava současného českého umělce. Must see pro ty, koho baví písmo a graffiti, spreje a airbrush.

http://www.villapelle.cz/

 

Czech Press Photo 2018

21.11.2018 – 30.1.2019, Staroměstská radnice

Prestižní fotografická soutěž, která na následné výstavě každoročně představuje veřejnosti fotografie a dokumentární filmy z nejvýznamnějších událostí minulého roku. Mezinárodní porota na letošním 24. ročníku soutěže hodnotila více než čtyři sta českých fotografů v osmi fotografických a třech video kategoriích.

Určitě stojí za to, jít se na výstavu podívat. A to doporučujeme všem, ne jen fotografům.

https://www.czechphoto.org/

48790f1e70414026febfafce2e063ea0

Než začnete prozkoumávat tento úžasný program, doporučujeme Vám ujasnit si, co se vlastně chcete naučit. Pomůže Vám to lépe dosáhnout požadovaných výsledků.
Photoshop je neuvěřitelně obsáhlý program určený pro práci s rastrovou grafikou. Ještě nedávno to byl téměř jediný program svého druhu.

Pojďme zjistit, pro koho se Photoshop hodí: Photoshop je skvělý pomocník pro návrháře. Pozor, správně píšeme „pomocník“ a ne všelék! Design je obvykle choulostivý a vytvářet ho je možné s čímkoli a kdekoli.

Jste umělec a už Vás nebaví plátno? Chcete více prostoru pro kreativitu? Skvěle! Photoshop je naprosto báječné řešení! Umělci, kteří začali tvořit v tomto programu, často dosáhli úspěchu, když uplatnili svůj potenciál v různých projektech. Píšeme tady o samých profesionálech, ale nesmíme zapomenout na duši! Kreslete ve Photoshopu i pro sebe, pro radost. 🙂
Když máte fantazii, je Photoshop dokonalým nástrojem pro vytváření reklam. Zvládnete v něm vytvořit vizitky, kalendáře, plakáty, brožury… A mnoho dalších produktů.

Samozřejmě, nezapomínejme na fotografy! Nejvíce z nich dává přednost Lightroomu, ten je ale omezen pouze na korekci barvy fotografie. Druhou bradu z fotky může odstranit pouze Photoshop. 🙂 Photoshop je nástroj pro umělce, designéry, fotografy a mnoho dalších. Můžete s ním vytvořit koláže, infografie, komiksy, animace, fotomontáže, kreslit, retušovat portréty převést formáty, optimalizovat obrázky…


Photoshop je prostor pro realizaci fantazie: vytvořte na bílém listu mistrovské dílo nebo radikálně přetvořte již existující fotografii. Jste si jistí, že ho potřebujete, ale nevíte čím začít? Přihlaste se na kurz Adobe Photoshop pro začátečníky v Draw Planet! Od úplných základů se naučíme koláže, retušovaní a mnoho dalšího.

https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-photoshop-pro-zacatecniky/

image-20141201-20576-k7ic8

Obvykle lidé pohlíží na umělecké předměty jako na součást zábavy – potěší oko, může zvednout náladu nebo pobavit. Umění může ale také skutečně změnit svět nebo životy některých jedinců. Pablo Picasso kdysi dokonce prohlásil: „Ne, obrazy nevznikají, aby zdobily domov. Jsou válečnou zbraní při útoku i vítězstvím nad nepřítelem! “ A zdá se, že měl pravdu. Některá plátna zcela změnila způsob, jakým lidé vnímají sociální problémy, politiku a někdy i samotné umění.

 

 1. „Jeskyně Lascaux“

Skalní malby v jeskyním komplexu Lascaux. Před cca 17 000 lety

Jedny z nejstarších maleb na světě vyvolaly skutečnou senzaci. Stalo se to ale až 17 000 let po jejich namalování. V roce 1940 podnikla skupina dětí výlet do přírody za jednou malou francouzskou vesničkou. Náhodou objevili jeskyni a v ní jeden z nejneobvyklejších nálezů prehistorického umění na světě. Ačkoli se nejedná o nejstarší nástěnné malby, jde o nejkrásnější a nejpreciznější prehistorické malby, který dokazují, že se lidé vždy pokoušeli o umění.

 1. „Studie plodu v děloze“

 „Studie plodu v děloze“, přibližně 1510, Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci je díky svým dílům považován za opravdového genia. Ale „Studie plodu v děloze“ měla na svět větší dopad než „Mona Lisa“ nebo „Poslední večeře“. Leonardo se svými anatomickými kresbami, vytvořenými na základě autopsií, napadal morální a umělecké normy. Leonardovy objevy a metody změnily způsob, jakým umělci a vědci studovali lidské tělo.

 1. „Dvorní dámy“

„Dvorní dámy (Las Meninas) 1656, Diego Velásquez.

Tohle není žádný obyčejný obraz. Na obrazu vidíme princeznu Margaret – Markétu Habsburskou a její „meniny“ (dvorní dámy). Španělský umělec Diego Velázquez každého zmátl. Co je iluze a co skutečnost? Jaké je spojení mezi divákem a postavami? Obraz například ukazuje nejen pětiletou Infantu Margheritu s dvorními damami, ale i její rodiče – krále Španělska Philipem IV a Mariannu Rakouskou- v odrazu zrcadla na zadní stěně. Na plátně je také umělec sám (z našeho pohledu vlevo). Co vlastně umělec maloval? Vliv obrazů Velázqueze na dějiny umění byl obrovský. I o 250 let později mělo toto dílo obrovský vliv a to především na kubismus. Picasso byl tak fascinován „dvorními dámami“, že namaloval 58 verzí tohoto obrázku.

 1. Maratova smrt

Tento obraz francouzského umělce Jacquese-Louis Davida může být považován za první skutečně politické plátno. Popisuje důsledky atentátu na revolucionáře Jean-Paula Marata, který byl ve své koupelně ubodán. David se v podstatě rozhodl, že ze zavražděného revolucionáře udělá ikonu politické propagandy. A podařilo se mu to docela dobře. Mezi veřejnost se totiž záhy rozšířily vytisknuté rytiny.

 1. Olympia

Olympia, 1863, Édouard Manet.

Tento obraz se často považuje za odmítnutí patriarchálních uměleckých názorů. Ve skutečnosti je obraz Edwarda Maneta založen na díle „Urbinská Venuše“ renesančního umělce Titiana, který se proslavil svou šokující sexualitou. Ale existují významné rozdíly. Za prvé se Olympia, na rozdíl od Venuše, dívá přímo do očí diváka, což mnozí považují za nesmírně provokativní. A za druhé, její ruka zakrývá genitálie

 1. „Černý čtverec“

 „Černý čtverec „, 1915, Kazimír Malevič

Mnozí považují humbuk kolem tohoto obrazu za hloupý a absolutně zbytečný. V některých ohledech mají pravdu, protože to je opravdu jen černý čtverec. Práce Kazimíra Maleviče je však považována za první obraz, ve kterém není znázorněno vůbec nic. Umělec chtěl zcela opustit myšlenku, že by umění mělo zobrazovat realitu nebo fantazii. Malevičovy malby a představy dále inspirovali nespočet umělců ve dvacátém století a byly také základem, na němž se vybudovaly mnohé abstraktní a konceptuální pohyby umění. Samozřejmě nezměnili svět, ale dokázali změnit umění navždy.

 1. „Campbellova polévka“

„Campbell’s soup cans“, 1962, Andy Warhol

Na rozdíl od předchozího obrázku vytvořil Andy Warhol toto dílo na počest velmi specifického výrobku. Takového, které byste v uměleckém provedení čekali nejméně. Andy Warhol se rozhodl obrátit to, co Američané vídali každý den do uměleckého díla hodného galerie. Současně se umělcovi také podařilo zpochybnit mnoho myšlenek týkajících se umění.

 1. „Guernica“

„Guernica“, 1937, Pablo Picasso

Žádná práce se nestala tak důležitým symbolem protiválečných hnutí, jako tenhle srdce drásající obraz Pabla Picassa. Umělec zobrazil ve své práci noční bombardování španělského města Guernica v roce 1937 během španělské občanské války. Vláda Španělské republiky nařídila Picassovi, aby vytvořil umělecké dílo o této hrozné události na Světové výstavě v Paříži. Dnes, v sídle Organizace spojených národů v New Yorku, visí replika této malby o rozměrech tapisérie.

 1. „Problém, se kterým všichni žijeme“

“ The Problem We All Live With“, 1964, Norman Rockwell

Ilustrátor Norman Rockwell po celou svou kariéru zobrazoval obyčejný americký život v polovině 20. století – a to jak vše dobré, tak špatné. Obraz, namalovaný v roce 1964, zobrazuje afroamerickou dívku Ruby Bridges na cestě do školy, kde studují pouze „bílí“ lidé. Dívka je doprovázena policisty kvůli rasové nenávisti, která byla způsobena tím, že jí bylo dovoleno studovat v takové škole. Prochází kolem rasových urážek napsaných na stěně. Obraz se stal skutečným ikonickým symbolem hnutí za občanská práva. Barak Obama jej pověsil na zeď, když pozval Bridges, aby se s ním setkala v Bílém domě v roce 2011.

 1. „Musí být ženy nahé, aby se dostaly do Metropolitního muzea umění“

„Do women have to be naked to get into the Met. Museum? „, 1989, Guerilla Girls.

Guerilla Girls je anonymní skupina umělců, kteří pracují pro velmi specifický účel. Posledních třicet let bojují s pomocí svých děl proti rasismu a sexismu ve světě umění. Dělají to prostým uvedením skutečností. V tomto případě je skutečnost, že „méně než 5% umělců v sekci „Moderní umění“v Metropolitním muzeu v New Yorku jsou ženy, zatímco 85% nahých lidí na obrazech jsou ženy.“ Tento plakát se stal symbolem postupu žen v uměleckých institucích.

 1. „Pane, pomoz mi přežít tuto smrtící lásku“

“ My God, Help Me to Survive This Deadly Love, 1990, Dmitrij Vrubel

V roce 1979 byla pořízena slavná fotografie generálního tajemníka Sovětského svazu Leonida Brežněva a vůdce NDR Ericha Honeckera, který se spojil v „socialistickém bratrském polibku“. Umělec Dmitrij Vrubel se rozhodl namalovat tento obraz na berlínskou zeď, doprovázenou kontroverzním epitelem. Tento obraz je symbolem toho, jak umění může být výrazem moci lidí, kteří mohou změnit směr politiky.

Malování na textil

13. září 2018

xADK5QC0ZAs

Malování na textil je skvělý způsob jak oživit staré jednobarevné tričko, nudné tílko nebo jakoukoli jinou textilii. Znalost malovaní na tkaniny vám umožní přenášet své nápady na látku a díky tomu vyzdobit svůj domov i šatník. Naučte se podle těchto kroků, jak vytvořit kresbu, aplikovat ji na jakoukoli tkaninu a namalovat ji podle níže uvedených kroků.

Barvy pro malování na látku
Nejlepšími barvami na textil jsou akrylové barvy, které jsou vyráběné na bázi polymerů. To znamená, že pigment neprochází skrze vlákna, ale pokrývá je „ochrannou fólií“. Struktura textilie se stává hustší a ztrácí svou pružnost.

Textilie pokryté barvami se stávají barevnými, jasnými a jedinečnými. Kromě toho akrylová vrstva dodává barvám voděodolný efekt.

 

Výhody akrylových barev
O tom, že jsou akrylové barvy na textil prostě skvělé, vypovídá i to, že jde o nejoblíbenější druh barev mezi domácími fanoušky malování i profesionálními umělci. A jaké jsou jejich výhody?
– široký sortiment a dostupnost v prodeji;
– bezpečné a snadné použití;
– možnost přidání vody jako ředidla;
– odolnost proti vodě a schopnost odolávat pracím prostředkům;

Akrylové barvy se pro vícebarevné malovaní na tkanině snadno míchají, což umožňuje získat různé nové odstíny.
Chcete-li fixovat akrylový nátěr, použijte sušení lehce nahřátou žehličkou.

Akrylovými barvami se dají namalovat nejen kusy oblečení, ale můžete s nimi také zdobit textilní obuv, pomalovat kabelku nebo deštník.

Výrobci těchto barev obvykle na obalech specifikují doporučení, na který typ tkaniny se barva hodí:
Pokud je na obalu „Silk“, znamená to, že pigment je určen k pomalování měkkých a tenkých tkanin, např. Hedvábí, batistu, šifonu.
Označení „Textil“ znamená, že se tento druh doporučuje pro barvení pevných materiálů, přírodní kůže, sametu, semiše.
Pevné tkaniny mohou vypadat dobře i s akrylovým vzorem nebo šablonou. Vzor na takové látce bude mít jasné hranice s výrazným barevným tiskem.

 

Přípravné práce
Před tím, než začnete s nanášením barvy, doporučujeme textilii pečlivě připravit : ponořte ji do studené vody na cca jednu hodinu a trochu ji roztáhněte. Po opláchnutí v čisté vodě tkaninu vysušte a poté vyžehlete.

Pokud je materiál tenký, například batist nebo hedvábí, pak je lepší jej natáhnout na dřevěný rám a nechat ho úplně vyschnout. Pokud se rozhodnete zdobit kus oblečení, je nejlepší izolovat jednu vrstvu od druhé kartonem nebo silným papírem.

Techniky malování
Při aplikaci barev je důležité dodržet některá pravidla:

Barvená plocha tkaniny nebo oděvu je oddělena od pracovní plochy (stolu nebo jiné plochy) nepropustným filmem nebo voskovým papírem.
Pokud chcete látku pomalovat pomocí šablony nebo vzoru, postupujte jako při vybarvování dětské omalovánky. Jediný rozdíl spočívá v tom, že při aplikaci akrylu vrstvy po vrstvě je nutné počkat, dokud předchozí vrstva úplně neuschne.
Nejprve se na obrázek aplikují světlé tóny a poté tmavší.
Když se budete při malování na textil držet těchto jednoduchých pravidel, můžete získat krásnou akrylovou malbu, která se ani po opakovaném praní a mytí nesmyje.
Přejeme Vám hodně inspirace a ať se vydaří Vaše kreativní plány 🙂

Green for oil

7. září 2018

maxresdefault

Co nového ve světe olejových barev? Fantastická série doplňků pro olejové barvy „Green for oil“!

Doplňky Green for oil jsou vyrobené na bázi oleje ze safloru (Světlice barvířské), což je taková malá žlutá kytička, která je vůní podobná nechvalně známé řepce olejné. Jsou tedy přírodní a zdravotně nezávadné! V této sérii naleznete všechny doplňky, které můžete k tvorbě olejem potřebovat. Pojďme se na každý z nich podívat trochu víc zblízka.

Jako první je ekologické ředidlo na ředění barev. Jedná se o skvělou variantu pro každého, kdo nechce škodit svému zdraví a zatěžovat životní prostředí. Je totiž plnohodnotnou náhradou klasických ropných destilátů, jen nezpůsobuje žádná zdravotní rizika a při jeho použití se nemusí dodržovat žádná speciální opatření. Výrobek lze používat kdekoliv a kdykoliv.

Jako další bychom vám chtěli představit univerzální médium, které zcela bez rozdílu zastoupí klasické doplňky k olejovým barvám této kategorie. Nemusíte však pracovat v dobře větraných prostorách, ani dodržovat žádné jiné speciální podmínky. Zlepšuje konzistenci olejové barvy, urychluje schnutí a přidává lesk. Umožňuje vytvářet lazury, stejně jako lze použít i pro impasto techniky.

V této sérii naleznete i gel, který se prodává v tubě a je určen především pro umělce, kteří rádi používají velmi pastózní barvy a rádi budují hloubku malby. I po přimíchání tohoto média, barvy neztrácí intenzitu a nabývají na objemu a zářivosti. Jen pozor, urychluje schnutí barev.

Naleznete tu i čistič štětců. Možná nebude působit tak rychle, jako ty klasické, které by dokázaly sežrat i štětinky, ale zvládne štětce vyčistit do par desítek minut.  Lze s ním samozřejmě čistit jakékoliv malířské náčiní, ať už štětce, špachtle, palety…

K ochraně hotové olejomalby jistě využijete dva typy laků, které jsou rychleschnoucí a po zaschnutí zůstávají zcela čiré.

Lesklý lak se používá k navýšení lesku a také k podtrhnutí nejjasnějších a nejživějších barev v malbě. Matný lak se zpravidla používá, pokud se v malbě chcete vyhnout odleskům.

Pro dosažení saténového finiše smíchejte dohromady lesklý a matný lak.

Zbytky všech těchto doplňků můžete zcela bez obav vylít do umyvadla. Není třeba žádného speciálního zacházení.
Celou sérii „Green for oil“ najdete v obchodě u našich partnerů na Soukenické 14. Pouze příznivci Draw Planet mají od 15.9. do 15.10. slevu 10%! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

Draw Planet vybral pro své fanoušky nejzajímavější výstavy a akce příštího měsíce. Ke každé z nich jsme si připravili krátké info a také doporučení Týmu Draw Planet.

František Kyncl 
Říjen 2018 – leden 2019, Museum Kampa – 1. patro Moderny

František Kyncl je významný český exilový umělec, který žil od roku 1969 v Düsseldorfu, kde zůstali i po roce 1989. To je jeden z hlavních důvodů, proč jeho dílo zůstalo poněkud stranou mapování. Naštěstí začíná být u nás zásluhou menších výstavních projektů stále známější. Je představitelem konstruktivních tendencí a členem Klubu konkretistů a patří k významným německým autorům tzv. düsseldorfského okruhu.

Retrospektivní výstava zahrne oblasti Kynclovy tvorby: plastiky, reliéfy, práce na papíře (grafiky, kresby, deníkové záznamy).
Zajímáte se o české umění a umělce? Tato výstava je přímo pro Vás!

http://www.museumkampa.cz/vystava/frantisek-kyncl/

 

LUSTR 2018

4.10. ‑ 10.10.2018, Kampus Hybernská

LUSTR je festival současné autorské ilustrace a největší výstava ilustrátorů u nás. Během sedmi dní nabídne workshopy, přednášky, diskuze a výstavy autorů profesionálů i autorů nadšenců. Prezentují se zde nejen čeští zástupci ale i zahraniční tvůrci jako španělský Mágoz, Francouz Jonathan Vermesch nebo slovenská ilustrátorka Martina Pauková. Více než 40 umělců se přijde setkat s veřejností a sdílet své zkušenosti a zážitky ze světa ilustrace.
Jste fanouškem ilustrace, komiksů a světa fantasie? Tak v tom případě je pro Vás LUSTR „must see, must visit“ událost!

https://lustrfestival.cz/#info

 

Signal festival 2018

11.10. ‑ 14. 10. 2018

Už pošesté zavítá do ulic Prahy Festival světla Signal. Festival propojuje umění, městský prostor a moderní technologie. Základní myšlenka festivalu je pomoci diváku objevovat město skrze umění. Díky více než dvaceti uměleckým instalacím od českých i zahraničních umělců diváci navštíví známá i neznámá zákoutí magické Prahy a uvidí je ve zcela novém světle.
Přijďte se projít historickými ulicemi a živými čtvrtěmi za doprovodu umění, technologií a světla.

Vy všichni, kteří rádi obdivujete moderní technologie a rádi se procházíte městem, si určitě zapište tuto událost do diářů.

https://www.signalfestival.com/

 

Designblok 2018

25.10. ‑ 29.10., Výstaviště Praha Holešovice

Designblok je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Festival představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studií z celé Evropy.

Pražského týdne designu se hlavním výstavním prostoru každý rok účastní přes 200 vystavovatelů. Kromě centrálního prostoru je v Praze během Designbloku otevřená celá řada showroomů, pop-up shopů a galerií, které připravují pro návštěvníky speciální program.

Doporučujeme všem, kteří se zajímají o design nábytku, interiérů, módu a umění. Spousta tvůrčích nápadu a inspirace zaručená!

https://www.designblok.cz/

 

David Hockney

23. srpna 2018

39869053_1916075531772627_6973717482024468480_n

Když David Hockney poprvé přijel do Kalifornie, uvědomil si, že chce zachytit krásu slunce, které padá na lidské tváře, bazény a ulice. A podařilo se mu tohle. Práce jednoho z hlavních britských umělců jsou podobné sladkým sekundám slunečného dne a hořkým pocitům z jeho konce. S jedním rozdílem: v Hockneyho světě, léto nikdy nekončí.

Široká veřejnost poznává Hockneye především prostřednictvím slavných obrazů bazénů a postav mužů. Často namísto tvoření skic, si dělal umělec fotky na „Polaroid“ a poté podle nich maloval obrazy. Využívá fotografii nejen jako „asistenta“ při tvorbě malby, ale také jako samostatnou uměleckou formu. Hokney například fotografoval na „Polaroid“ lidi v různých okamžicích, a pak kousky fotek spojil do jednoho portrét.

Jeho otec byl účetním, zbožňoval umění, navštěvoval kurzy v umělecké škole, měl výrazný styl. Hockneyova matka byla vegetariánka, což bylo v těch dnech ještě vzácností. David přijal od rodičů touhu po svobodě a vyjádření individuality.

dustin-yellin2

Barevná suspenze tisíců jednotlivých prvků různých tvarů, barev a velikostí tvoří lidské siluety uvězněné do vícevrstvé transparentní hmoty z těžkého skla. Autorem těchto neobvyklých soch (nebo spíš trojrozměrných koláží) spojených v sérii „Psychogeographies“ je umělec z Brooklynu – Dustin Yellin.

Umělec začal své tvůrčí hledání zcela tradičně – na plátně a papíru. Ale vždy ho přitahovaly expresivní a kompoziční možnosti koláže. Právě proto začal v určitém okamžiku v své kariéry experimentovat s přírodními materiály umístěnými v kaučuku. Tato technika přinesla zajímavé výsledky a pomohla mu v rozvinutí představivosti. Díky této první zkušenosti Yellin pochopil, že koláž nutně nemusí být pouze rovinná tvorba ale právě naopak. Koláž funguje skvěle a ve třech rozměrech!

Umělec vytváří plastiky z několika vrstev skla, z nichž každá je samostatnou jednotkou vytvořenou z různých materiálů: z kousků barevného papíru, fotografií, výstřižků z novin a časopisů, menších předmětů, obrazů vytvořených na počítači a z akrylu. Vrstvu po vrstvě práce se skládá do jediného uměleckého objektu, ve kterém samotný prostor funguje jako stavební materiál.

Postavy Yellina symbolizují fragmentaci lidské existence. Jsou sestaveny z tisíců drobných prvků, stejně jako i sám člověk. Ani ten není nic víc než jen sbírka různorodých obrazů, matoucích forem, a oduševnělých polopravd.

DSC_6399

Mám začít s kreslením nebo malováním? Přinese mi to vlastně něco? Jestliže byste se chtěli naučit tvořit, ale vrtají vám v hlavě tyto otázky, čtěte dál! S nadšením totiž odpovídáme, že začít malovat je skvělý nápad v každém věku :)! A zvládne to každý, chce to jen trochu cviku. Přečtěte si, proč se tomu naučit.

V první řadě si prostě parádně odpočinete. Užijete si ten krásný pocit nanášení barvy, nebo jen obyčejného tahu tužkou na papír. Taková relaxace těší opravdu každého. Umění odbourává stres, i ten dlouhodobý. Koníček, který je aktivním odpočinkem, prospěje opravdu všem.

Chcete-li ale vyloženě praktický argument, malováním trénujete mozek a rozšiřujete jeho kapacitu. Při tvoření se totiž aktivuje opačná hemisféra, než při obvyklých činnostech. To znamená, že zlepšujete dovednosti jako třeba kreativitu nebo barevné vnímání. Jen tak, při příjemném a odpočinkovém malování!

Kreslení a malování nám také pomáhá pracovat s  emocemi. V každém z nás se přirozeně skrývá talent, stačí ho objevit. Intuitivní chuť tvořit má totiž svůj smysl v odhalování pocitů a jejich třídění. Vyjádříte totiž i to, co slovy vyjádřit nejde a negativní emoce uvolníte.

Nesmíme zapomenout na to, že umění má smysl i v každodenním životě. Kdo navrhuje vzory na látky na našem oblečení? Kde se vzaly obrázky v oblíbené dětské knížce? Navrhli je profesionální umělci. Ti ale také jednou začínali a třeba dělali původně úplně jinou práci. A k povolání se prostě postupně prokreslili, věděli, že má smysl to zkoušet. Tvorba je řemeslo jako každé jiné, dá se naučit. Třeba se jednou také najdete v kreativním zaměstnání.

Pokud se rozhodnete začít s kreslením, mimo jiné si můžete zvýšit sebevědomí. Překvapíte totiž sami sebe, čeho jste schopní s trochou praxe dosáhnout. Když se dokážete poučit z chyb a vydržíte to zkoušet, výsledky se postupně dostaví. A na své obrázky budete opravdu pyšní!

Sečteno a podtrženo, výhody kreslení a malování jasně převažují nad… nad čím? Na nevýhody jsme zatím nepřišli. Snad jen, že na tvorbě se tvoří těžká závislost :)!

Seberte odvahu, zvládnete to také a budete těžit ze všech úžasných benefitů umění. Ať je vám 20 nebo 80 let, začněte s tvorbou, stojí to za to!  Přihlaste se na některý ze skvělých kurzů kreslení a malování i pro úplné začátečníky: https://www.drawplanet.cz/kurz/ .

Vašimi prvními kroky ve světě umění vás provedou ti nejlepší a nejmilejší lektoři. Užijte si kreslení v nádherném prostředí!

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!