Přejít na obsah
Menu

#fotografovani

Umírá fotografie?

5. prosince 2021

christian-wiediger-gVbOF8mdE3U-unsplash

Jaký typ fotografie na Instagramu je pro vás největší klišé? Tahle?

Nebo snad tahle?

A tahle?

Není se čemu divit, takových fotografií jsou na Instagramu miliony.

Klišé

Všichni víme, jak se vytvářejí klišé. Něco se znovu a znovu opakuje, dokud to neztratí svůj původní význam a efekt.

Vezměte si Emmu, příležitostná uživatelka Instagramu stejně jako většina z nás. Přihlásila se k odběru několika blogerů, kteří často cestují. Někteří byli dost známí, někteří zase vůbec.

Jednoho dne scrollovala a něčeho si všimla. Bylo tam několik identických fotografií. Problém se softwarem? Nahrál některý bloger omylem stejné fotografie najednou? Ani náhodou, ukázalo se, že fotky pocházely od různých zdrojů. Přesto všechny vypadaly stejně.

A tak se zrodil @insta_repeat.

Mnoho blogerů uvedených na @insta_repeat má miliony sledujících. Mnozí z těchto blogerů Emmu zablokovali. Někteří ji dokonce nahlásili. 

Problém moderní fotografie spočívá v tom, že klišé jsou přijímány denně, a to s chladnou hlavou.

Opakování toho samého dokola

Každý z nás, díky Apple, má v kapse přenosný stroj na kopírování. Přesně tak iPhony využíváme – kopírujeme a reprodukujeme. Reprodukujeme však nejen fotografie, ale snažíme se také reprodukovat úspěch.

Chceme mít stejně vysoké množství lajků, počet sledujících a sdílení. Logicky tedy zkopírujeme to, co už funguje. Navíc systému hodnocení Instagramu nám k tomu pomáhá – stačí použít osvědčené a testované klišé a získat více lajků.

Emily Nathan vytvořila svůj profil Tiny Atlas na INstagramu před 5 lety. Jejím cílem bylo zachytit jedinečného ducha cestování. Místní lidi, jejich domovy, atmosféru atp. Uživatelům Instagramu se její iniciativa zalíbila a začali také postovat své fotografie z cest.

V průběhu let si Emily všimla otravného trendu – ve feedu se začalo objevovat stále více a více stejných fotek bez duše. Význam a autentičnost nahradily trendy a vizuální klišé.

Existuje jednoduché vysvětlení. Fotografie jako vizuální médium vzkvétá. Stal se z toho business a každý, kdo drží telefon v ruce může být jeho součástí. Mnoho blogerů vydělává na živobytí ze svého úspěchu na Instagramu. Získejte lajky, dostávejte zaplaceno. To ale není všechno.

Na Instagramu jsou klišé zpeněženy nepřímo, za to na fotobankách se servírují na stříbrných podnosech.

Určitě jste si všimli žen, co tak rády jedí salát a dokonce vždy s úsměvem. 🙂

A co tyhle nepříjemné rodinné fotografie s dětmi, které neustále visí na jejich rodičích?

Všechny tyhle fotky mají málo co společného s realitou, ale prodávají se dobře. Obchodníci a vydavatelé je používají na svých stránkách, takže cyklus nikdy neskončí. Všude vidíme stejné věci a myslíme si, že by to tak mělo být. Ale když je toho všeho kolem moc, tak vzniká další problém – iluze, nereálnost…

Iluze

Od camera obscura po úplně první Canon se fotografie snažila být tak skutečnou, jak jen to bylo vůbec možné. Objektivy, pixely, senzory..V dnešní době vypadají fotografie ta kreálně, jako nikdy předtím. Ale i tak jsou daleko od reality.

Errol Morris, americký režisér dokumentárních filmů, napsal celou knihu o povaze reality na fotografiích. Celá první část knihy je pečlivým detektivním příběhem o tom, zda dělové koule v kultovní fotografii Shadow Valley byly původně na silnici nebo mimo ni. 

Vyšetřování zahrnuje přes 70 stran. Rozhovory, srovnávání, balistika, geografické poznatky…Vše, aby dokázal, že fotografie byla lež.

Dnes, s nejlepší technologií, se příběh změnil. Už se nepokoušíme dokázat, zda jsou fotografie lež. Snažíme se dokázat, že fotografie jsou skutečné. 

Fake it, till you make it – hymna současných sociálních médií. Tisíce vlivných osobností a obyčejných lidí vytvářejí životní styl, který existuje snad jen výhradně v jejich online profilech.

Nekonečnou iluzi najdete aktuálně především na sociálních médiích, nicméně tenhle nereálný kolos odstartoval už dříve na fotobankách.

Po dlouhou dobu byly fotobanky kritizovány za nerealistické zastoupení profesí, pohlaví a téměř všeho. Některé klišé se staly taky populárními, že se staly parodií sami na sebe.  Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=NZuzudfcsek&feature=emb_title

Nepřirozenost

Je čas rozlišovat slova umělý a falešný. Důvod je jednoduchý – umělá inteligence. Pokud lidé vytvářejí falešnou realitu fotografiemi, pak umělá inteligence vytváří umělou realitu. Podívejte se na tuto fotografii.

Tato žena neexistuje. Tvář byla generována pomocí GAN (Generative adversarial network), tedy počítačem.  Například webový server thispersondoesnotexist.com generuje novou tvář pokaždé, když stránku obnovíte.

Tohle je reálná modelka, tedy opravdový člověk. 🙂

Sledujte, jak pomocí softwaru můžete vytvořit umělou tvář člověka, který nikdy neexistoval.

Jedinou skutečnou věcí na této fotografii je nyní fotoaparát.

Pokud lidé dokáží vytvořit falešný životní styl pomocí fotografií, počítač může vytvářet falešné lidi. Co si myslíte o moderní fotografii a sociálních médiích vy? Umírá? Dokážeme ji zachránit?

jeshoots-com-p8kaVRe4edM-unsplash

Celý zádrhel krutého fotografického světa spočívá v tom, že celý svůj kreativní život nebudete pracovat v prostorných studiích, na plenéru či v luxusních apartmánech. Tuto skutečnost je třeba přijmout jako fakt: svatby a setkání Vás dostihnou, bez ohledu na to, jak moc se budete snažit odolávat. Samozřejmě můžete tvrdit, že uznávaný umělec nemůže fotografovat takové věci, avšak zákon trhu je v tomto směru neměnná skutečnost.

Dobrá, jen si děláme legraci. Nikoliv pouze svatby a oslavy mohou být foceny v těsných prostorách. 🙂

Pravděpodobně jste si nyní uvědomili složitost situace, a proto navrhuji začít třídit střípky, které Vám pomohou naučit se pořizovat snímky ve stísněných, temných (a ano, pro focení zcela nevhodných) místnostech.

 1. Výběr objektivu

Je zřejmé, že budete potřebovat širokoúhlý objektiv. Je tedy potřeba vzít si sebou portrétní čočku?

Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte si nejprve ujasnit několik zásadních bodů:

 • Co budete fotografovat?

Fotíte dovolenou, rodinu nebo portrét? Je zřejmé, že při fotografování něčích narozenin, nemusíte vůbec vlastnit portrétní objektiv. S osobním snímáním je vše stejně jasné, ale co se týče rodinných a podobných focení – zde se musíte jasně orientovat v prostoru místnosti.

 •  Jak přeplněná je místnost?

Jedná se o velmi subjektivní posouzení velikosti prostoru, někdy může být stísněný – 12 metrů čtverečních, a již nelze dále expandovat na 30 metrů čtverečních. Pokud například fotografujete rodinu v místnosti o rozloze 20 metrů čtverečních, budete potřebovat portrétní objektiv.

 1. Najděte velké okno

No, nebo ne velké, hlavní je najít ho. Proč je to tak důležité? Okno je vynikajícím zdrojem světla, který poskytuje měkký rozptýlený proud světla. Obecně platí, že čím více světla v místnosti, tím lépe.

Mnohem horší situace nastává, pokud nejsou v objektu vůbec žádná okna. Případně jsou, ale protože slunce již dávno zapadlo, je tato skutečnost bezvýznamná. V tomto případě pomůže blesk, který lze nasměrovat na strop / boční stěnu / nebo čelně. Nevyhovuje Vám intenzita blesku? Vezměte si sebou na pomoc deštník, synchronizátory a stojan nebo malý softbox.

 1. Sledujte, co máte v objektivu

Z nějakého důvodu je to chyba číslo jedna pro každého. Ať už z nepozornosti, nebo z roztržitosti. Nějaké tašky, nádobí a odpadky v pozadí – není to vůbec to, o čem jste snili, že na svých fotografiích po jejich pořízení spatříte? Pokud nenávidíte mazání a čištění tohoto všeho, pak je pouze důležitým pravidlem dávat pozor na to, co se dostane do pozadí Vašich fotografií.

Pokud jste, více či méně, vyřešili tyto tři body, pak se nemusíte bát jít do boje! Všechno samozřejmě přichází se zkušenostmi, ale dobře míněná rada není nikdy na škodu. 🙂 Přihlaste se do kurzu fotografování pro začátečníky v Draw Planet:

 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

 

nathan-anderson-04OtkxJTQR4-unsplash

Focení u vody je super, co říkáte? Voda nás láká svou tajemností a krásou, ale někdy se nám takové focení může pěkně vymstít. Pokud náhodou voda nalákala i váš oblíbený fotoaparát na své dno, tak zachovejte klid, není třeba hned brečet a loučit se s ním!

Možná svého miláčka budete moci zachránit. Pojďme tedy začít.

Každý okamžik se počítá

Nejprve okamžitě vypněte fotoaparát a vyjměte baterie. Otřete všechny přístupné části vatovými tampony. Paměťová kartu také vyjměte. Pokud je to možné, vytáhněte malou baterii, jako u náramkových hodinek, která podporuje nastavení fotoaparátu.

Pokud je objektiv odnímatelný, sejměte jej a zkuste vytřepat vodu ze všech možných míst. Při otřesu otřete optiku fotoaparátu a poté jej očistěte obvyklým způsobem.

Sušení

Nedávejte všechny součásti zpět, ale položte je na ručník pod stolní lampu. Samotný fotoaparát zabalte do trička a ponechejte malý otvor. Potom položte výsledný balíček pod stolní lampu spolu se zbytkem Tím se výrazně sníží doba schnutí. Může trvat jeden až pět dní, než se vlhkost úplně odpaří.

Životní hack

Pro nejrychlejší absorpci vlhkosti lze zařízení umístit do dobře savého materiálu.Pokud nedostanete speciální granule (obvykle se dávají do krabic na boty), můžete si dát svůj oblíbený kus železa do suché rýže. Jedná se o univerzální metodu pro jakékoliv utopené zařízení.

Rada

Nepoužívejte látky obsahující alkohol. Váš fotoaparát je křehkým výdobytkem moderních technologií vyrobených z plastů a polymerů. To platí zejména pro optiku. I když je čočka ze 100% skla, může být potažena antireflexní vrstvou nebo jinou vrstvou, kterou když otřete alkoholem, tak zanechá trvalé skvrny. Doporučujeme zakoupit přímo hadřík na čočky, který je vyroben z mikrovlákna.

Mořská voda

Nejobtížnějším případem je utonutí fotografického vybavení v mořské vodě, o něco méně nebezpečné jsou různé solanky a minerální vody, sirupy a likéry.

Pokud se do fotoaparátu dostane některá z uvedených kapalin, opláchněte ji. Neotírejte, ale opláchněte ji čerstvou vodou, jinak vše rezne.

Po vysušení

Zapněte fotoaparát na krátkou dobu a zkontrolujte jeho funkčnost. Pokud se to zaplo, vyhráli jste! Dále vám doporučujeme znovu vypnout fotoaparát a odvézt jej do servisu pro čištění a kontrolu oxidovaných kontaktů.

Chtěli byste se konečně naučit pořádně fotit? Přihlaste se na náš kurz fotografování pro začátečníky 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

nude-photo-4

Focení aktu je velmi intimní, kreativní proces, ve kterém není místo pro plachost a ztuhlost. Jemnost akce Vás nicméně nutí dodržovat určitá pravidla a maximálně využívat profesionalitu.

Fotografii aktů lze rozdělit do tří subžánrů: erotická fotografie (obraz je zaměřen na vnímání instinkty), umělecká fotografie (hlavní je ukázat krásu nahého těla se zaměřením na intelektuální vnímání diváka) a pornografie (přítomnost drsné sexuální orientace). Budeme mluvit o nejpopulárnějším subžánru – umělecké nahé fotografii.

Začněme tím, že musíte dobře znát zákony expozice, kompozice, fotografického vybavení, obecně mít určité zkušenosti s fotografováním, ale co je nejdůležitější, fotograf si musí neustále pamatovat, že se dívá skrz sklo objektivu na živého člověka, po celou dobu je třeba brát v úvahu povahu modelu, jeho emoce a nálada! Navazování kontaktů s modelem, budování světla a zvyšování zajímavosti fotografie – fotograf se musí hodně starat.

V tomto článku jsme shromáždili nejdůležitější věci o nahé fotografii.

Pravidlo č. 1: Nahé fotografie by měly být vizuálně zajímavé

Směr fotografie aktu je v podstatě velmi podobný fotografii výtvarného umění. Výtvarné umění je fotografie vytvořená s jediným cílem, na který je zábavné se dívat. Prvním důležitým úkolem nahé fotografie je tedy ukázat nahé tělo způsobem, který je zajímavý na pohled. Aby bylo možné vytvořit zajímavý obrázek, jsou nahé fotografie často vytvářeny černobíle, protože hlavní sémantické zatížení těchto fotografií spadá na světlo, stíny, tvary a kontrast. Úkolem fotografa je zpravidla kombinovat všechny tyto prvky, aby byl graficky zajímavý.

Pravidlo č. 2: Nahé fotografie musí být anonymní

Nahé fotografie nejsou o osobě na fotografii. Ve skutečnosti tvář modelu často není ani v rámečku. Porovnejte nahé s portrétní fotografií, kde hlavní myšlenkou je ukázat nebo vylíčit něco o životě modelky nebo ještě častěji o její osobnosti. Akt je skutečně opakem žánru portrétů, protože akt je o kráse těla a formách obecně, a nikoli o osobě zvlášť.

Pravidlo č. 3: Nahé fotky by neměly být sexy

Zatímco každého heterosexuálního muže bude pochopitelně bavit dívat se na fotografie nahých žen, je rozdíl mezi nahou a erotickou fotografií. Ačkoli tento rozdíl může být velmi, velmi slabý a často je vyjádřen pouze v intencích umělce. V tomto ohledu nahá fotografie dokonale zapadá do definice fotografie výtvarného umění, kde je záměrem umělce vytvořit něco zajímavého. Erotické fotografie mají současně dráždit emoce diváka a probudit jeho fantazii. To znamená, že už nejde o vizuální zajímavost jako takovou.

Co není sexy pro jednu osobu, může být sexy pro druhou! Umělec, který vytváří dílo v nahém stylu, proto nemůže předvídat chování publika, které bude jeho dílo hodnotit a zda divák dokáže rozeznat záměry umělce. A opakujeme, umělcovy úmysly nejsou ukazovat sexualitu těla. Z tohoto důvodu, přinejmenším v západních zemích, existují určité dohody ve fotografování aktů (například skrývat genitálie ve stínu) – to jsou kroky, které slouží k ukázání toho, co byl záměr fotografa (nahý nebo erotický).

Výběr modelu

Na vteřinu by se nemělo zapomínat, že výsledek obrazu silně závisí na modelu, někdy dokonce mnohem víc než na fotografovi. Přišli jsme tedy ke klíčovému bodu v tom, co odlišuje žánr nahé, nebo, jak se tomu také říká, žánr erotické fotografie, od jakéhokoliv jiného žánru – to je samozřejmě model, a kromě toho je zcela nebo částečně nahý.

Pro mnoho začátečníků, kteří pracují v erotickém žánru, se hledání modelu často stává neřešitelným problémem. Dokonce mohu s plnou odpovědností říci, že mnoho fotografů, kteří snili o tom, že budou mít nahotu, se vzdali svých nadějí na úspěch v tomto žánru, když čelili potřebě najít model, který jim vyhovuje.

Můžete věnovat pozornost svým známým nebo přátelům a pozvat je k pozování. Pokud „vyhledávání“ nepřinese výsledek, podívejte se na stránky fotografů: hrnou se tam nejen pracovníci fotografických ateliérů, ale také modelky. Mezi nimi si můžete vybrat a souhlasit s focením podle podmínek TFP. Při dohodě s modelem o focení musíte jasně stanovit pravidla. To platí zejména v případech, kdy finanční transakce není uzavřena. Je nepravděpodobné, že by modely, které v tomto oboru působí již delší dobu, souhlasily se spoluprací za podmínek TFP. Pokud však máte zájem o budování portfolia, investice je nezbytná.

Studio

Musíte důkladně porozumět všem podrobnostem rozmístění. K pořizování dobrých nahých fotografií nepotřebujete obrovské studio, ale stále musíte mít dostatek prostoru pro umístění dvojice světel a pozadí a být dostatečně daleko na to, abyste zachytili celý model bez použití širokoúhlého objektivu. Středně velký obývací pokoj splňuje minimální požadavky.

Příroda

Není důležité, do jakého prostředí fotograf umístí svůj model, ale zda se mu podaří vytvořit erotický obraz z individuální nahoty. K tomu je vhodné jakékoli kompoziční prostředí, pokud to umožňuje koncipovaný nápad. Erotické fotografování v přirozeném světle poskytuje dvě možnosti: vykreslit člověka a přírodu jako jednotu. Používejte poutavé přírodní detaily, jako jsou skály, texturované sukovité stromy atd. jako kontrast.

Když máte štěstí a svítí slunce, umístěte fotografovaný objekt přímo na slunce a pamatujte na zlaté pravidlo – nikdy nefoťte v protisvětle (to je, když slunce svítí na záda modelu), i když to může být užitečné, pokud fotografujete siluetu. Nikdy nestavte předmět do stínu, protože každý reflektor nebo blesk nemohou blokovat jasné sluneční paprsky. Pokud bude podle předpovědi slunečný den, pak nemusí být blesk ani nasnímán. Vždy je dobré dát si na obličej další stíny, například z větví keřů, zeleň na stromech.

Tipy

 • Před focením nechte modelku nosit volné oblečení. Zabráníte tak vzniku nevzhledných kožních stop po těsném oblečení. Tento artefakt může být časově náročný při úpravách fotografií po pořízení.
 • Připravte studio na natáčení: přijďte brzy a zapněte ohřívače. Nezapomeňte, že model bude nahý! Nabídněte jí kávu, povídejte si a prodiskutujte všechny podrobnosti. 
 • Během fotografování se nedotýkejte modelu. Všechny pózy, které model musí zaujmout, jsou nejlépe ukázány na příkladu. Pokud chcete, aby modelka zvedla ruku, zvedněte ruku a ukažte, jak ji nejlépe umístit. S dívkou si můžete předem prostudovat pózy profesionálních modelů na internetu.
 • Snažte se vyhnout ostrým křivkám těla. I ty nejlepší modely na světě mají záhyby na kůži, takže při výběru póz se snažte tyto nedostatky co nejvíce skrýt a nedělejte ostré rohy a ohyby.
 • Při fotografování nepoužívejte širokoúhlý objektiv. Přesuňte zoom do maximální polohy teleobjektivu (maximální hodnota zoomu není tak daleko, jak to dovoluje fotoaparát, ale pokud to umožňuje velikost místnosti). V takovém případě se nepotřebné detaily interiéru nedostanou do rámečku a proporce modelu na fotografii budou přesnější.
 • Vypněte zvukový signál zaostření a další zvuky fotoaparátu. To zbytečně nezatěžuje objekt a umožňuje přirozenější fotografie.
 • Nenechte model se usmívat! Nahý žánr netoleruje úsměvy. Dojem udělá zamyšlený, sexy výraz.

Přihlaste se do Kurzu portrétní fotografii v Draw Planet, na kurzu Vás naučíme vše, k vytváření profi snímků musíte znát! A to od úplných základů. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

Jak se naučit vidět světlo

24. listopadu 2020

kak-nauchitsya-videt-svet

Světlo je základem všech základů fotografie. A i když jen jednou za měsíc zvednete foťák, jsme si jisti, že rozumíte tomu, o čem je řeč. Složení, barva, zápletka, emoce a tisíce významů, které fotografie může mít, nejsou nic, pokud jste nebyli schopni zjistit, jak světlo v konkrétním případě a podmínkách funguje.

Možná, že hlavní otázka, která Vám již dozrála v hlavě, je „jak se naučit vidět světlo a ovládat ho?“

 Neexistuje jediný recept a po přečtení tohoto článku se určitě nenaučíte fotit jako Annie Leibovitz, ale máme pro vás několik tipů, a pokud je budete používat každý den, rychle začnete zdokonalovat své fotografické dovednosti.

 1. Foťte, foťte a foťte znovu.

Samozřejmě můžete říci, že zde mluvíme o zcela zjevné věci, ale toto je důležitá součást Vašeho úspěchu. Zvednete foťák několikrát za měsíc / týden? Musíte fotit každý den. Berte to jako pravidlo, zapište si tuto aktivitu do svého nabitého programu a přestaňte být líní. Múza přijde jen k těm, kteří každý se den zvednou z gauče a jdou fotit alespoň na telefon 🙂

Po několika týdnech takových výletů si všimnete, jak jste se stali pozornějšími. Poté se zastavíte s foťákem poblíž sto let staré garáže, a to vše proto, že na ní zapadající slunce nakreslilo zajímavé vzory.

 1. Sledujte a analyzujte.

Prohlížejte si každý den stovky fotografií různých žánrů a autorů. Nejpovedenější a ty, které jsou z pohledu světla zajímavé, si uložte do složky s názvem „inspirace“ (také Vám doporučujeme, abyste nějakou takovou složku měli). K čemu? Buduje to krmení pro Vaši inspiraci. Váš mozek a vizuální paměť jsou v tomto případě Vašimi nejlepšími přáteli. Po chvíli si začnete všímat, jak se Vám v hlavě začnou objevovat potřebná vodítka, když budete provádět obtížné úkoly.

Jak určit, s jakým světelným zdrojem byl snímek pořízen:

Pokud je fotografie pořízena v přirozeném světle: Položte si otázku, v jakou denní dobu byla fotografie pořízena; určete světelné zdroje a jejich počet v rámečku a nezapomeňte na reflexy; zjistěte, kolik tvrdých a měkkých světelných zdrojů bylo použito a co konkrétně osvětlují / zvýrazňují; odpovězte na otázku, co potřebujete k opakování tohoto schématu: vezměte šest zdrojů pulzního světla nebo prostě jděte fotit při západu slunce.

 1. Neexistuje žádné správné nebo špatné světlo.

Neexistují žádná světelná schémata, díky nimž bude Vaše fotografie mistrovským dílem. Víte, že v kreativitě neexistují žádné zákony? Někdo fotí na slunci, zatímco jiní jsou proti, ačkoli třeba  Vaše máma říkala, že nemůžete fotit proti slunci. Světlo je také aplikováno na různé obrázky a objekty různými způsoby a důležité je najít to správné před pořízením snímku.

Světlo nejen dobře zapadne do rámečku, ale také kompozičně zvýrazní objekt. Je to všestranný nástroj!

Někdo fotografuje portréty měkkým rozptýleným světlem a někdo tvrdým. Například před 20 lety málokdo fotografoval profesionálně ženské portréty (ano, portréty obecně) tvrdým světlem. Nyní by se dalo říci, že se z toho stal trend. Takové světlo pomáhá přidat do obrazu drama a učinit jej emotivnějším a chytlavějším, pokud to nápad samozřejmě vyžaduje.

Úspěch se dostaví těm, kteří na sobě denně pracují. Pokud každý den vylezete alespoň na jeden krok, vrchol bude brzy dobyt. 🙂

Zajímá vás, jak na fotografie esteticky i technicky správně? Na kurzu fotky vás naučíme mačkat spoušť jako profíci. S námi to zvládnete!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Food-Photography

Pro začínajícího fotografa je obtížné vybrat si své zaměření a pochopit, kterým směrem se má vydat. Můžete fotografovat svatby, ale tento trh je již dlouho přeplněný. Profesionální fotografování reklamních objektů vyžaduje speciální znalosti a vybavení. Ukázalo se tedy, že fotografování jídla je jedním z nejrychlejších způsobů zpeněžení koníčka. Máte příležitost přispívat do databází fotografií (nevěřte, že tam bylo již všechno vyfoceno) nebo spolupracovat s místními restauracemi a kavárnami. Vzhledem k tomu, že náklady jsou zde minimální, můžete se tímto směrem bezpečně začít pohybovat pomocí několika tipů od nás.

Kde začít?

To, co dělá fotografii jídla tak atraktivní, je, že s minimální investicí můžete dosáhnout dokonalého výsledku.  Objektiv: Vhodný je objektiv kit s ohniskovou vzdáleností 18-55 mm. Lepší je samozřejmě použít od 50 mm do 100 mm. Pozadí: Jeden z nejdůležitějších detailů pro vytvoření atmosféry na fotografii.

Krásné příbory, keramické mísy, zajímavá jídla, toto a ještě mnohem více jsou součást atmosférického záběru. To vše najdete v extrémních případech na aliexpress, a také na městských trzích, kde prodávají různé starožitnosti.

Světlo: Toto je nejjednodušší, protože nejlepším světlem při fotografování jídla je boční světlo pod úhlem 45 stupňů, jako z okna. Můžete takové světlo napodobit i s bleskem.

Stativ: Při tomto druhu fotografování je důležité se vyhnout otřesům a šmouhám, zejména pokud se chcete dostat k dobré fotce, proto je nejlepší použít stativ a nefotit na ruce.

Kompozice:

Když se usadíte se všemi rekvizitami, vyvstává otázka, jak to všechno můžete správně naaranžovat? Neexistuje univerzální odpověď, už jen proto, že kluci a děvčata staví kompozici různými způsoby: kluci mají blíže k minimalismu v objektech, dívky naopak rádi dávají do rámečku více předmětů. A pokusím se Vám dát pár skvělých tipů, které určitě pomohou.

 1. Nezahlcujte záběr všemi rekvizitami, které máte. Začněte s jedním hlavním předmětem, najděte správné osvětlení, úhel a až poté přidejte do rámečku pomocné objekty.
 2. Nikdo ve fotografii ještě nezrušil pravidlo zlatého řezu a pravidlo úhlopříček, a zde je lze aplikovat v plné síle. Hlavní objekty by měly být umístěny v průsečících čar. Pravidlo třetin:

Diagonální pravidlo:

 1. Pravidlo trojúhelníků: Přemýšleli jste někdy, proč při listování na Instagramu jen procházíte některými obrázky, zatímco na jiných Váš pohled prochází celou plochou obrázku? S největší pravděpodobností na tomto obrázku objekty tvoří mnoho trojúhelníků, což nás nutí dívat se na fotografie. Stejné pravidlo platí i pro fotografování jídla. Hlavní objekty by měly na obrázku tvořit trojúhelník.

4.Pravidlo šneka nebo spirály: Toto je matematická funkce popsaná Fibonaccim. Je poměrně obtížné sestavit takovou kompozici, protože objekty musí být       umístěny tak, aby pohled jako by klouzal po fotografii, a následně vedl k hlavnímu objektu fotografování.

 1. Rytmus: Je velmi zajímavé dívat se na obrázky, kde je jeden často se opakující předmět, jakýsi vzor. Jedná se o jednoduchý skladatelský trik a opravdu funguje!

Na kurzu fotky vás naučíme mačkat spoušť jako profíci. S námi to zvládnete! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

storytelling-in-marketing-2

Příběh je jedním z těch „magických slov“ které kdykoliv použijete, stává se z dané věci okamžitě skvělý nápad, který jste možná až příliš dlouho zanedbávali.
V moderní době vyprávění příběhů proniklo do UX, marketingu, do výkladů i samostudia… dokonce někdy vykládáme příběhy a “pohádky” i na pracovních pohovorech.

Když však píšete o “vyprávění příběhů v…nějaké oblasti…“, vždy tím můžete dostat sami sebe do pasti. V tomto případě je pastí to, když se stejně jako při vyprávění snažíte opakovat něco, co už všichni znají a nejste originální. Takové pohádce už nikdo neuvěří.
„Ukaž, nevykládej!“
„Nejdůležitější je konflikt.“
„Všechno je o tom, co neříkáme nahlas.“
To je naprosto oprávněné. Zásady vyprávění příběhů jsou známy po staletí. Bohužel se z vyprávění stalo spíš módní slovo (stejně jako z gamifikace nebo empatie), a tak máme často tendenci předepsat tuhle „vypravěčskou pilulku“ i všem ostatním slovům ve slovníku a dál se o to nestarat.

Zkusme to dnes neudělat.
Tento článek je o vyprávění příběhů prostřednictvím fotografie – jednoho z nejstarších vizuálních médií.

Barva
“Barva? Vážně?”
Ano, zpět k základům. Barva je jednou ze základních věcí, které mohou dramaticky ovlivnit to, co vypráví váš příběh. Stejně jako kompozice, osvětlení, perspektiva, atd. Proč tedy klademe důraz na barvu? Je to jednoduché. Žijeme v době, kdy můžeme celou atmosféru fotografie změnit jediným kliknutím. Filtry na Instagramu, přednastavené vzhledy mobilních fotografií, grafické editory v počítačích. Pořád jen upravujeme barvy. Ale pozor na to. Změníte-li barvu – změníte tím příběh.

Zde jsou ukázky toho, jak barva může změnit atmosféru stejného snímku a díky tomu i pocit, který z výsledné fotografie máte.

Většinou chceme, aby naše fotografie vypadaly skvěle. A jak se ukázalo, celé poselství fotografie můžeme jednoduše změnit manipulací s jejím barevným schématem.
Například žlutá je barva, kterou si spojujeme se sluncem. Ale také s varováním a výstražnými značkami. Všechny tyto věci poutají naši pozornost, téměř nás provokují. Možná vás to překvapí, ale žluté prostředí vyvolává v lidech úzkost. A velké množství zářivě žluté barvy může být pro naše oči dokonce nezdravé.

Pokud se budete dívat na tuto fotografii dostatečně dlouho, začne vám na ní všechno vadit. Toto je příklad špatného komerčního konceptu pro prodej čisticího prostředku. S největší pravděpodobností byste si ho nekoupili.

Lidé s mírnou depresí věří, že žlutá barva je světlá, slunná a povzbudí je. Ale žlutá v nás popravdě spíš vytváří úzkost a dost nás podvědomě stresuje… V přítomnosti žluté barvy můžeme velmi rychle ztratit nervy.“ – Carlton Wagner, Wagnerův institut pro výzkum barev, 1990.

Zelená je krásná barva čerstvé zeleniny! Ale také zkaženého masa… Představuje čerstvost, vitalitu, jídlo, ale i nebezpečí, toxicitu a jed. A to všechno najednou.
Když jsme v přírodě, přítomnost zelené v nás evokuje svěžest a věčnost. Přesto však při spojení s lidským tělem signalizuje nemoc.
A jaké z toho plyne poučení?  Vzhledem k této dvojakosti byste se měli vždy dobře rozhodnout, jaký „typ“ zelené barvy použijete na svých fotografiích. Upřímně řečeno, stačí o jediný odstín změnit zelenou a ze zdravého člověka je rázem nemocný.

A stejně tak je to i s ostatními barvami – s oranžovou, fialovou, modrou… Až tedy příště použijete filtr na své fotografie před jejich publikováním na Instagram nebo jinam, nezapomeňte na to, že tím právě měníte jejich příběh.

Série obrázků

Možná si myslíte, že foto-články, fotoalba a PowerPointové prezentace jsou zastaralým a umírajícím prostředkem pro vyprávění příběhů. Teď se předvádí spíš na InstaStories, YouTube nebo TikToku. No, částečně máte určitě pravdu. Ale dovolíme si nesouhlasit. Podle nás i jedna jediná fotka může vyprávět příběh tak intenzivně, že by jí to jakákoli hollywoodská scéna mohla závidět.

Zdroj: Námořnictvo Spojených států amerických

A přesto, příběhy jsou znovuzrozeny a přetvářeny každý den. Navazující stories v Instagramu, nekonečně dlouhé zdi sociálních sítí, twitterové “feedy”. Jsou to v podstatě série fotografií, které vypráví jediný příběh. A série fotografií vždycky vypráví odlišný příběh než jeden samotný snímek. Jak vidíte, jeden obrázek si vypůjčuje kontext svého okolí. Stejně jako tahle fotka, která je nyní publikována v tomto článku a na tomto blogu, a tím jí blog i článek propůjčují kontext.
Pokud bychom však publikovali celou sérii fotografií, vytvořily by si svůj vlastní kontext.

Můžete mít pocit, že tato série fotek ukazuje asi na hodně oddanou chůvu a hodně špatnou matku. Pravdou však je, že váš mozek se pouze snaží spojit tyto fotografie k sobě navzájem a nespojuje je s článkem. Samotná fotografie by si půjčila více kontextu od svého okolí: blog, článek, politika vaší země, cokoli… Více o kontextu v další části. Takto funguje náš mozek: neustále hledá nová spojení a významy. Když máte “na zdi” jen jedinou fotografii, divák si vypůjčí kontext z jejího okolí.
Když tam máte sérii fotek, mozek začne vytvářet spojitosti mezi nimi navzájem. Proto pokaždé, když si na svůj sociální profil budete chtít nahrát sbírku fotografií nebo vytvořit novou úvodní fotku či uvítací sekvenci, nezapomeňte, jak odlišně vnímáme jeden obrázek a sérii obrázků.

Kontext
Již jsme se lehce dotkli tématu kontextu, ale můžeme jít mnohem hlouběji. Jde o to, že někdy můžeme ovlivnit, jaký kontext budou mít naše fotky. Někdy nemůžeme.
Tuto fotku jste pravděpodobně už někdy viděli:

Obrazový kredit: Eddie Adams, vietnamská válka
Pravděpodobně jste ale nevěděli, že fotograf Eddie Adams, který tuto fotografii pořídil (a také za to také získal v roce 1969 Pulitzerovu cenu), později velice litoval dopadu, který tato fotografie měla. Veřejnost otevřeně soucítila s mužem, který byl zastřelen. Avšak muž s pistolí byl náčelníkem národní policie, který tvrdil, že popravovaný muž byl zodpovědný za vraždy vlastních sousedů. Veřejnost však zničila pověst i kariéru tohoto náčelníka, což mělo nepříznivý vliv nejen na něj, ale i na
jeho rodinu. Vše jen kvůli kontextu protiválečného hnutí, který byl v době, kdy byl tento obrázek vytvořen, převládající rétorikou. Dodnes je pravdivý příběh fotografie nejasný. V naší době kontext dramaticky mění význam fotografií. Popisky k fotkám na blogu, komentáře na Instagramu, úvodní a profilové fotografie, dokonce emotikony – vše má vliv na to, jak naše fotografie vnímá okolí.

Jak se dožít 100 let versus Co jste nevěděli o mimozemšťanech v americké vládě
Škoda je, že kontext nelze ovládat pokaždé. Z obchodního hlediska to však lze udělat často. Koneckonců vy sami jste zodpovědní za popisky a texty u svých fotografií.

Dva příběhy
Už jste někdy hráli “Imaginarium“? Hraje se ve skupině a jde o to, že každý jednotlivec se bez jakéhokoliv dalšího kontextu podívá na jeden obrázek (například tento, který vidíte níže) a má za úkol jej jedním slovem popsat.

První ze skupiny přátel, hrajících tuto hru, se podívá na obrázek, řekne slovo „osamělost“ a položí jej lícem dolů. Ostatní, z nichž všichni mají spoustu vlastních obrázků v ruce, položí (také lícem dolů) na stejné místo ty z nich, které by také mohly vyjadřovat „osamělost“. Poté se obrázky z této hromádky zamíchají dohromady a cílem ostatních je uhodnout, který obrázek byl ten, na který se první hráč díval, když vyslovil slovo “osamělost”.

Někdy skupina hádá správně a jindy ne. Když ale vyberou správný obrázek, jejich důvody jsou vždy jiné než ty vaše. Pojmenovali jsme tuto kartu slovem „osamělost“, protože je tam tma a to děvče je tam samo. Ale co myslíte? Někdo řekne, že je to „osamělost“ protože na obloze je jen jedna velryba. Ponaučení z příběhu: každá mince má dvě strany a stejně tak vždy existují dva příběhy, které vaše fotografie může vyprávět: příběh, který chcete vyprávět vy, a ten, který si divák vytvoří sám.
V tomto článku byly barvy, kontext a série popsány v kontextu toho, jak budou vaše fotografie vnímány celkově a jaký příběh vyprávějí.
Existuje ale i mnoho dalších faktorů. Možná až příliš mnoho. To však neznamená, že byste měli své příběhy zjednodušovat jenom proto, aby je ostatní pochopili. Budou pak vypadat jako nudná klišé, nebo hůř, jako fotky z fotobank.

Ach jo… No.
Když budete vždycky vyprávět svůj vlastní, originální příběh, někdy vás diváci pochopí a jindy zase ne. Ale můžete si být jisti, že je to váš příběh, a tím je zajímavý.

084e5db0-ce29-470d-920f-7ac95f22fe5e-banner

Ansel Adams (1902-1984), americký fotograf a environmentalista, je známý jako mistr černobílé fotografie. Jeho fotografie jsou jasné a hluboké, což byla v jeho dobách skutečná výzva. Svou kariéru odstartoval prvním portfoliem v roce 1927. Ačkoli jsou jeho záběry černobílé, jeho tvůrčí cesta byla pestrá a bohatá. Ansel získal řadu ocenění, mezi nimiž byla i prezidentská medaile svobody nebo uvedení do síně slávy v Kalifornii. Dědictví Ansela Adamse zahrnuje četné záběry americké krajiny, které se po světě šíří v tištěné i digitální podobě.

Nechte se inspirovat jeho citáty o umění fotografie.

1)      “Nedělejte fotku jen fotoaparátem. Přiveďte do aktu tvoření všechny obrázky, které jste kdy viděli, knihy, které jste kdy četli, hudbu, kterou jste kdy slyšeli a osoby, které jste kdy milovali.”

2)      “Nefotíte fotografii! Vy jí vytváříte.”

3)      “Někdy dorazím přesně ve chvíli, kdy je Bůh připraven, aby někdo zmáčkl spoušť.”

4)     “ Není nic horšího než ostrá fotka rozmazaného předmětu.”

5)      “Nejdůležitější součástí fotoaparátu, je dvanáct palců za ní.”

6)      “Fotografování krajiny je fotografovým největším testem, a často i největším zklamáním.”

7)      “Život je vaším uměním. Otevřené a vědomé srdce je vaším fotoaparátem. Svět je vaším filmem. A jasné oči a bezstarostný úsměv je vaším muzeem.”

8)      “Celý svět je podle mě velmi „živý“ – všechny ty malé rostoucí věcičky, dokonce i skály. Nemohu se například podívat na trs trávy a vystupující ze země, aniž bych v něm necítil esenci života. To samé platí pro horu, oceán nebo nádherný kus starého dřeva”.

9)     “ V přírodě neexistují žádné formy. Příroda je obrovská chaotická sbírka tvarů. Vy jako umělec z toho chaosu vytváříte kombinace. Všechno umění je kombinací vnějších a vnitřních událostí … Vyfotím fotografii, abych vám dal ekvivalent toho, co jsem v tu chvíli cítil. Ekvivalent je stále nejlepším slovem.”

10)   “Když nejsou jasná slova, zaměřím se na fotografie. Až nebudou stačit fotky, spokojím se s tichem.”

Zajímá vás, jak na fotografie esteticky i technicky správně? Přihláste se do Kurzu fotografování pro začátečníky v Draw Planet : https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

qXy3366w

Stále váháte o přihlášce na některý z digitálních kurzů v Draw Planet? Tvořit se dá nejen olejem na plátně, ale i jinak. V moderní době existuje spousta druhů tvorby, ve kterých se barviček ani prstem nedotknete. Tento článek je pro lidi, co mají chuť tvořit, ale neláká je klasické výtvarné umění. Pojďme si je společně projít!

Adobe Photoshop

Rádi byste začali s Photoshopem, ale nevíte jak? V tom případě je pro vás začátečnický kurz Photoshopu v Draw Planet to pravé ořechové. 🙂 V rámci kurzu vám odkryjeme kouzla tohoto programu logicky a postupně krok za krokem. Povíme si o nástrojích, co používat k retuši nebo úpravě fotek, jak tvořit koláže či tapety. Určitě nezapomene ani na uměleckou stránku věci, naučíme se o kompozici a řekneme si o aktuálních světových trendech!

Adobe Illustrator

Láká vás práce s Adobe Illustratorem? Zajímá vás grafika a digitální ilustrace? Na začátečnickém kurzu Illustratoru vás vše naučíme. Během kurzu se věnujeme skvělým ilustracím, skloubíme práci s textem a obrázky. Naučíte se dělat báječná loga a plakáty. Nevyhneme se ani vektorové grafice. Znalost Adobe Illustratoru se v dnešní době hodí opravdu každému, koho alespoň trochu zajímá grafika.

Digitální malba pro začátečníky

Láká vás digitální stránka umění? Spolu s našimi lektory lehce do ní proniknete na kurzu digitální malby. Pokud se věnujete malování a chcete svůj talent a zkušenosti posunout dál, tak je tento kurz pro vás jasná volba. Na kurzu si probereme základní instrumenty Photoshopu a jak s ním skloubit malování. Naučíme se v něm používat štětec i brushe a řekneme si také o perspektivě. Nemine vás ani ukázka tvorby známých umělců. Na kurzu si uděláte kvalitní a pevný základ pro budoucí digitální tvorbu.

Digitální malba. Herní charaktery, concept art

Rádi byste nahlédli do herního světa z druhé strany? Získala si vás digitální tvorba? Na kurzu se naučíme tvořit herní postavu, dělat návrhy, vytvářet předměty a zbraně. Osvětlíme si jak digitálně pomocí štětců vytvářet světla a stíny, textury, materiály a postupně se dopracujeme až k obličeji a psychologii samotné postavy. Naši lektoři vám s nadšením vysvětlí vše krok za krokem. Z kurzu si odnesete praktické zkušenosti i k dalšímu pokračování v digitálně malbě a tvorbě charakterů. Rozdíl mezi kurzem digitální malby pro začátečníky a kurzem concept artu spočívá v jasném zaměření se na tvorbu fantazijního herního světa. Na kurzu concept artu počítáme s alespoň základní znalostí Photoshopu. 

Grafický design

Chcete proniknout do tajů grafického designu? Rádi byste se v budoucnosti věnovali grafice i profesionálně? Na kurzu vám pomůžeme s důležitými základy, abyste měli na čem své znalosti stavět. Zorientujeme se v klíčovém nastavení Photoshopu a Illustratoru. Vytvoříme si vlastní báječné plakáty, vizitky a loga. Začneme s rozborem kompozice, dozvíme se co je to dominantní prvek a pro je důležitá statika a dynamika. Procvičíme si styly a dokoncem vám poradíme jak jednat s klientem! Na kurzu se budeme také věnovat tvorbě celé reklamní kampaně. Z kurzu odejdete plní nových zkušeností, informací a připraveni na svou vlastní tvorbu.

Kurz ilustrace a sketchingu v iPad Procreate

Zajímáte se o ilustraci a sketching, ale chcete tvořit pohodlně kdekoliv vás napadne?

Tvorba na iPadu v Procreate je v současné době hodně oblíbená. Výhoda digitální tvorby na iPadu je, že můžete kdykoliv vaše dílo upravit nebo z něj něco smazat. Nemusíte sebou nosit papíry a výtvarné potřeby. Kurz je koncipovaný pro úplné začátečníky, nemusíte umět ani s iPadem ani s Procreate. Vše vám vysvětlíme od základů. Naučíme se stylizaci, tvořit vlastní brushe, jak vytvořit efekt akvarelu nebo tužky a spoustu dalších zajímavých znalostí a technik.

Pokud se naučíte pracovat v Procreate, otevřete si tak možnosti ilustrace a sketchingu, které můžete v budoucnosti využít profesionálně. To zní skvěle, že? 🙂

Kurz kaligrafie v iPad Procreate

Chcete zkusit kaligrafii digitálně? Rádi byste si vytvořili své vlastní písmo a pak ho prakticky používali? Chcete tvořit krásné digitální nápisy, pohlednice a logotypy. Pracovat v iPad Procreate je ta nejlepší cesta! Na kurzu digitálního letteringu se naučíme používat Apple Pencil, iPad a hlavně zvládneme grafické aplikace na lettering a ilustrace Procreate a Affinity designer. Od ručního psaní pomalu přejdeme plynule na digitální formu a vyzkoušíme například parádní brush nadpisy, křídové návrhy pro kavárny nebo propojení 3D nadpisu s fotkou! Kurz digitálního letteringu se hodí pro každého, kdo by rád propojil ilustraci a písmo do moderní podoby.

Fotografování pro začátečníky

Chcete se konečně naučit pořádně fotit? Na kurzu fotky vám ukážeme jak na to!

Na programu kurzu je vše, co jste si přáli o fotografování dozvědět. Přijdeme na kloub nekonečných možností nastavení fotoaparátu. Srozumitelně vám vše vysvětlíme. Projdeme si expozici a možnosti objektivu. Nepůjde jen o teorii, ale budeme se věnovat i praktickému fotografování. Zvládneme fotografování s modelkou, práci v pravém ateliéru, fotku malebné krajiny, parádní portrét ale i komerční fotografii. Na kurzu vám také zapůjčíme notebook pro práci na důležitých úpravách fotek v Lightroomu a v Photoshopu.

Portrétní fotografie pro začátečníky

Milujete focení portrétů, ale nejste se svojí tvorbou spokojeni? Na kurzu portrétní fotografie si ukážeme jak fotit portréty jako profesionál. Naučíme se zachytit emoce okamžiku, osobní kouzlo člověka a to dokonce bez předchozích zkušeností! Vysvětlíme si kompozici fotoportrétu a jak fotit skvělé portréty v exteriéru, ale i v pravém ateliéru. Projdeme si fashion focení a zvládneme vytvořit moderní fotografie. Nezapomeneme ani na teorii a vysvětlíme si nastavení zrcadlovky a objektivu.

Nemáte potřebné vybavení? No problem! Veškeré naše vybavení má skvělou kvalitu! Půjčíme vám počítače s certifikovanými programy, tablety, fotoaparáty a různou optiku.

Pokud stále váháte a nejste si jisti, který kurz si vybrat, tak neváhejte a určitě nám napište. Určitě společně něco vymyslíme! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/

Dlouhá expozice

23. dubna 2020

dlouha_expozice

Dlouhá expozice je v posledních letech velmi používaná a moderní cesta, kterou můžete vytvořit úžasné snímky. Noční záběry vám mohou přinést neočekávané detaily a vytvořit dechberoucí světelné efekty. Naopak během dne můžete na snímky přenést až éterickou atmosféru. Nic z toho není prakticky obtížné dosáhnout, nicméně vyžaduje to trochu přemýšlení a přípravy předem.
Zde vám přinášíme několik tipů, které Vám pomohou při fotografování s dlouhou expozicí.

Použijte ND filter

Použití neutrálního šedého filtru (ND filtr) je u dlouhých expozic za denního světla prakticky nezbytné. Na trhu najdete celou řadu filtrů, co se týká značek i účinku. Doporučujeme držet se osvědčených značek (Hoya, B+W, Marumi apod.) a vybírat filtry spíše s větší hustotou, které pohltí více světla nebo zvolit ND filtr s variabilním nastavením hustoty – ta se vždy udává v expozičních stupních EV.

Vhodná síla filtru závisí na mnoha faktorech, nejvíce však na rychlosti pohybujících se objektů (vítr, voda). Při silnějším větru vám bude stačit prodloužení expozice v řádu vteřin. Za slunečného dne, kdy je pohyb minimální již budete potřebovat filtr silnější.
Další nezbytnou součástí výbavy je bytelný stativ, který umožní použití dlouhých časů bez rizika vzniku pohybové neostrosti u statických objektů. Při nasazení aparátu na stativ nezapomeňte vypnout stabilizaci obrazu.
Nemačkejte spoušť prstem, protože může dojít k rozechvění přístroje a nežádoucímu rozmazání celého záběru. Ideální je bezdrátová, nebo kabelová spoušť. V případě že není součástí vaší výbavy, poslouží dobře i funkce samospouště na fotoaparátu.

Použijte manuální nastavení
Neutrální šedý filtr pro dlouhé expozice je ve své podstatě téměř neprůhledné černé sklo. Fotoaparát potřebuje pro správné zaostření dobře rozpoznat objekt, na který ostří. Pokud se mu to v krátkém časovém úseku nepodaří, začne hledat v celém svém rozsahu a většinou se mu nepodaří zachytit vůbec nic. Přepněte tedy na manuální ostření, zaostřete na objekt, který byste rádi měli ostrý a teprve poté našroubujte neutrální šedý filtr. Dávejte pozor, abyste si zaostřením již nepohnuli. Pokud obsahují váš fotoaparát obsahuje funkci Liveview, otestujte ji i s našroubovaným filtrem. Většinou je na displeji vidět daleko více detailů než v hledáčku.

Vyhrajte si s mraky a jejich pohybem
Jedním z hlavních lákadel dlouhé expozice je vystihnout kreativně pohyb. Chcete-li využít pomalou rychlost závěrky, tak použijte do scény například pohyblivé mraky. Až se vám budou oblaka zdát éterická a zajímavá, tak si vyčkejte až bude slunce na obzoru dostatečné nízko, abyste mohli přidat nebi kontrast nebo barvu.

Salto Grande Waterfall, Torres del Paine National Park, Chile

Zachyťte pohádkově hvězdnou oblohu

Pro zachycení efektu “Mléčné dráhy“ je potřeba podchytit dvě největší překážky. Počkejte si na jasné nebe bez mraků a dostaňte se mimo město, nejlépe do přírody. Umělá světla by totiž mohla ovlivnit expozici a hvězdy by nebyly tak jasné.
Je také třeba snížit clonu na minimum. Jak napovídá název, clona cloní světlo a hvězdy jsou tak slabé, že je opravdu netřeba clonit. V tomto případě bude záležet na objektivu, který vlastníte. U těch nejběžnějších se nejnižší hodnota clony pohybuje okolo f/4.0. Lepší objektivy mají f/2.8. Čím nižší číslo, tím snáze se obloha bude fotit. Kouzlo širokých záběrů je především v tom, že vám dovolí delší expozice. Země se poměrně rychle otáčí a hvězdy se na dlouhých expozicích rozmažou.
Poslední, co musíme na fotoaparátu nastavit, je zaostření do nekonečna. Hvězdy jsou pro fotoaparát v nekonečnu, takže pokud je nechceme podivně rozostřené, je tohle dobrá volba. V noci se ostří docela špatně, takže nejlepší je ostření manuální.
Příliš dlouhou expozicí se nejen rozmazávají hvězdy, jak už bylo řečeno výše, ale zvyšuje se i šum. Takže i když toužíte po efektu rozmazaných hvězd, dlouhé expozice se prostě nevyplácejí. Základem je pořizování mnoha expozic a jejich skládání, které se následně provádí v počítači.
Snímky Mléčné dráhy nebo nějakého souhvězdí je jednoduché pořídit. Stačí namířit na místo, které chcete fotit, a pořídit třeba dvacet snímků po dvaceti vteřinách. Pokud chcete být důslední, pořídíte si ještě třeba pět tzv. temných snímků, kde zakryjete objektiv a vyfotíte doslova jen tmu. Ty poslouží pro eliminaci šumu. To hlavní se odehraje až při zpracování v počítači. Naštěstí je k dispozici nejeden program, který si se skládáním astronomických snímků poradí. Mezi ty nejpopulárnější patří třeba Deep Sky Stacker. Právě podobné programy si poradí i s temnými snímky. Jednoduše všechny snímky nahrajete do programu a s chvilkou trpělivosti za chvíli budete mít složený výsledný snímek. Často na první pohled nebude vypadat moc dobře, je třeba si pohrát s nastavením barev. Počítejte s tím, že pokud na snímku chcete mít horizont, bude to vyžadovat víc práce. Složením hvězd se totiž rozmaže horizont a naopak. Nejlepší je složit svě verze snímku a pak je prolnout, na což poslouží starý dobrý Photoshop.

Světelné abstraktní pruhy

Jedním z nejzajímavější experimentů dlouhé expozice ve městech je využití světel všude kolem nás. Od fotografování světelných stezek projíždějících vozidel až po reklamní poutače a lampy. Stačí najít strategickou polohu poblíž rušné ulice a nastavit rychlost expoziční závěrky na přibližně 5 až 15 sekund. Čím delší je expozice, tím delší jsou čáry. Pokud nastavíte fotoaparát správně, tak se vám na výsledné fotografii budou táhnout bílé a červené proudy světla.
Délku expozice je nutné vždy přizpůsobit konkrétní scéně. Auta mohou jezdit různou rychlostí, každý ohňostroj vybuchne po jiné době od výstřelu a tekoucí voda v potocích má také pokaždé jinou rychlost. Málokdy vyjde záběr napoprvé a je zkrátka nutné trošku zkoušet a experimentovat. Ze začátku je tedy určitě dobré vybrat si takovou scénu, kde můžete záběr několikrát opakovat a vyzkoušet si tak, jakého efektu rozmazání docílíme při různé délce expozice. V okamžiku kdy zjistíte, jaký čas je pro danou scénu nejlepší, máte v podstatě vyhráno. Pak už si v klidu můžete doladit kompozici.

Malování světlem

Malování světlem je vcelku specifická technika fotografování, která sice není příliš rozšířená, ale zato dokáže zaujmout jakéhokoliv diváka. Výhodou je totiž fakt, že byť je fotografovaný námět sebevíce jednodušší, díky barevným světlům je výsledná fotografie působivá a originální.
Jak již sám název techniky napovídá, fotografie je tvořena doslova malováním světlem. Oproti klasickému přístupu, kdy se fotografuje za denního nebo umělého osvětlení, které vlastně vykreslí obraz na snímači, při malování světlem je potřeba mít fotografovanou scénu v pokud možno co největší tmě.
Díky nízké hladině osvětlení je totiž velmi snadné, zachytit na obrazovém snímači stopu světla, které se vyskytne v průběhu expozice na scéně. Pro začátky je asi nejlepším řešením vyzkoušet si malbu světlem v interiéru, kde si můžete snadno zatemnit a vytvořit si tak ideální podmínky.
Vedle tmy bude třeba mít po ruce ještě zdroj světla – v ideálním případě malou bodovou svítilnu, která však nebude mít příliš velký výkon, abyste si celou scénu příliš neosvítili tak, že by nebylo vidět vůbec nic. Pracovat můžete také s různými barevnými filtry, díky nimž nasvícené objekty získají jiný barevný nádech a světelná malba může mít také zcela jinou barvu.
Jakmile budete mít nachystanou expozici, je třeba zaostřit snímek – nejlépe ručně, abyste měli jistotu správného zaostření i při dotknutí se spouště – a upravit kompozici. Z pohledu kompozice je třeba popřemýšlet, co má být výsledkem vaší snahy. Buďto bude dominantní samotná malba světlem na tmavém pozadí nebo budou světelné šmouhy pouze dokreslovat hlavní objekt scény.

Fotografování s dlouhými expozicemi může být technicky náročné, ale není to úplná věda. Výsledek fotografie je absolutně nepředvídatelný, a proto je tato technika tak zábavná a oblíbená. Přes všechny výpočty a úpravy si stejně nemůžete být jistí jaký bude výsledný snímek. Nebojte se hrát si s nastavením a překvapte sami sebe okouzlujícími fotografiemi!
Chtěli byste se věnovat fotografii, ale nemáte zatím žádné zkušenosti a jste začátečník? Dělá vám problém nastavení zrcadlovky? Chcete se zorientovat v nekonečném množství nastavení a nejen to? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, tak kurz fotografování u nás v Draw Planet je pro vás to pravé ořechové! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!