Přejít na obsah
Menu

#psaní

DSC_0325 q (19)

Je to už několik let, co trend handletteringu převzal moc nad sociálními sítěmi, na vývěskách kaváren, hrnečcích a najdete ho i na logu různých firem. Každý den najdete další nové skripty, Instagram pokrývají ručně psané citáty a nápisy. Je nemožné nevšimnout si, jak se stalo ruční psaní populární. Umělci, designéři, letteringoví mágové i kaligrafové už dnes mohou vytvářet nápisy a kresby písmen digitálně pomocí speciálních digitálních štětců a velmi chytrých tabletů, jako je iPad Pro.

Kde začala kaligrafie?
Historie kaligrafie sahá až do počátků psaných knih a svitků do středověku i dále. Když mnichy začalo nudit pouhé psaní, začali zdobit okraje stránek a první písmena kapitol zvířaty, postavami, rostlinami a dalšími prvky, kterými byli inspirováni. Tomu se říkalo iluminace a šlo o odnož klasické kaligrafie. Použitím plnicího pera a vodových štětců s inkoustovými kazetami, se kaligrafie změnila na modernější a pestřejší záležitost, až se rozvinula v novou uměleckou formu. Proč tedy nepovažovat lettering za potomka kaligrafie?

Vezměme si tenhle příklad. Klasičtí baletní tanečníci budou mít vždy techniku baletu v základu těla bez ohledu na to, jaké další taneční styly se naučí. Tanečníci jakéhokoli stylu, kteří nikdy nestudovali klasické techniky, budou vždy těžit z nějaké baletní výuky, která pomáhá s formou, disciplínou a tělesnou strukturou.


Tvůrci letteringu, kteří nevědí nic o kaligrafii, budou mít velmi odlišný styl než ti, kteří mají kaligrafické pozadí. Digitální Handlettering tento rozdíl maže! Umělci se nyní mohou naučit kaligrafické techniky na svém tabletu, aniž by měli ruce špinavé od inkoustu a bez použití tun papíru. Tahy lze zvládnout digitálně. Digitální handlettering je budoucností kaligrafie.

Přihlaste se na kurz digitálního letteringu v Draw Planet a naučte se tvořit úžasné nápisy v Pro Create.

https://www.drawplanet.cz/kurz/lettering-na-ipadu-kurz-digitalni-kaligrafie-v-procreate/

CW4M2zj-nsQ

Je skvělé vidět lidi, kteří se učí typografii. Díky technickému rozvoji může kdokoliv získat desítky tisíc fontů a používat je. A to je super. Vítejte v klubu!

V každém oboru se musíte naučit odborníky uznávanou terminologii tématuPři používání špatného názvosloví nejde ani tak o to, že budete vypadat hloupě a neprofesionálně, nebo že otravujete zkušenější kolegy. Terminologické znalosti vám pomohou v porozumění, učení a přímé praxi!

Chyby v terminologickém žargonu lze nalézt jak v grafickém designu, tak na internetu. A lze je slyšet i od profesionálních návrhářů a novinářů. Uvádíme příklady takových chyb.

Písmo není lettering.
Písmo je soubor písmen určených k opakovanému použití v jakémkoli pořadí.

Lettering je několik písmen, které někdo vytvořil (nakreslil, vyříznul, atd.) pro jednu konkrétní situaci nebo účel.

Mnoho lidí nazývá písmem cokoli, co obsahuje několik písmen. Často je však to, co vidí, letteringHlavní rozdíl oproti písmu spočívá v důrazu na grafické komponenty. Jde o jedinečné formy, které se vzájemně kombinují v určitém slově nebo frázi. Mark Simonson  dobrou analogii: letteringový nápis se od písma odlišuje stejně, jako se soška z hlíny liší od konstrukce z kostek Lega.

Lettering obsahuje písmena, která jsou obvykle kreslena nebo psána pouze jednou a pro konkrétní kontext. Pokud jde o písmo, je to jeden celý fona všechna písmena mají předem daný stejný styl.

Typograf není vždy návrhář písma.
Typograf 
může jen používat fonty.
Návrhář 
(designér) písma tvoří celá písma, fonty.

Často můžete slyšet slovo „typograf“ ve vztahu k tvůrci písma, ale nezapomeňte, že typograf opravdu nemusí být automaticky tvůrce.
Může být ale designér písma typografem? Samozřejmě! Ale 
nesmíme si tyto dva termíny plést.

Headset není písmo.

Headset: sada písem, sjednocená jednotným stylem.
Písmo 
je nádoba na znaky.
Písmo je mechanismus, 
který zkracuje cestu informace do našeho oka, ať  jde o cokoli. Písmo je pokaždé unikátní vlastním stylem a velikostí a jednotlivé znaky spolu ladí nebo udržují určitý dojem.

Teď, když už máte terminologický důvtip, jděte do toho! Příště se nemůžete splést. A pokud se někdo jiný mýlí, nemusíte skřípat zuby, dejte mu přečíst tenhle článek 🙂.

Přihlaste se do Kurzu moderní kaligrafie a uvidíte, že psát hezky je umění, které Vás chytne 🙂!

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

 

DSC_0386

V éře technologického pokroku se i tak rafinované umění, jako je kaligrafie, přesunuje do digitální sféry.
Kurz digitálního letteringu se hodí pro každého, kdo by rád propojil ilustraci a písmo do moderní podoby. Objevte v námi úžasné možnosti kreativního písmomalířství!
Samozřejmě se dá internetu najít spousta skvělých tutoriálů o tom , jak tvořit nápisy na iPadu. Na kurzu ale budete mít možnost pochopit celý proces a vyhnete se tak opakování jen jedné konkrétní práce.

V jsou hlavní plusy a pozitiva tvoření letteringových kompozicí na iPadu?
– Můžete si zvětšit nebo zmenšit svou práci (až o 2000%), tedy přiblížit a mít tak větší přesnost;
– Můžete provést neomezený počet zrušení a přepracování, abyste práci bez chyb a nepřesností uložili, nebo zcela změnili celou myšlenku;
– můžete odstranit barvu a nenechat žádné skvrny a špinavé stopy;
– Můžete kopírovat a sdílet díla bez omezení;
– sklon pera je vždy stejný bez ohledu na pohyb ruky;
– prsty a oblečení se neznečistí tuší a barvami
– pera a štětce jsou vždy naplněny tuší, není třeba je doplňovat uprostřed psaní.

Na kurzu digitálního letteringu se naučíme bravurně používat iPad, Apple Pencil a hlavně zvládneme grafické aplikace na lettering a ilustrace Procreate a Affinity designer. Od ručního psaní přejdeme plynule na digitální formu a vyzkoušíme třeba parádní brush nadpisy, křídové návrhy pro kavárny, nebo propojení 3D nadpisu s fotkou. Propojíme ilustraci a písmo v nádherný celek! Možnosti digitálního letteringu Vás nadchnou.

Digitální lettering můžete hojně prakticky využívat. Ať už Vás políbí múza kdekoli, jednoduše vezmete iPad a tvoříte.
Ukážeme Vám jak na to od ručních skic až po vektorizaci a digitalizaci i bez předchozích zkušeností práce s iPadem nebo s Procreate. iPad Vám rádi zapůjčíme. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/lettering-na-ipadu-kurz-digitalni-kaligrafie-v-procreate/

NjlK0bKqyGo

Kaligrafické nástroje do značné míry určují styl psaní. Například mění plasticitu písmen a mohou propůjčit historickému písmu moderní charakter. Připravili jsme pro vás přehled nejpopulárnějších nástrojů.

Špičaté pero

K prvnímu seznámení s ním zpravidla dochází v písankách. Zanechává tenkou čáru, a když na něj jemně zatlačíte, špička pera se roztáhne a linka se rozšíří.

Široké pero

Základní kaligrafický nástroj. Vhodné pro začátečníky, protože je snazší řídit linku. Tímto perem můžete psát italic (kurzívu) a gotické písmo stejně jako volné moderní styly.

Ruling pen nebo kolapen

Nástroj původně určený k rýsování. Tloušťka linky se řídí šířkou mezi destičkami, které drží inkoust. Může vytvářet nerovné a „hrubé“ čáry.

Plnitelná propiska

Imitace kovového pera. Výhodou je, že se tolik nerozmazávají. Existují i velmi tenké pro kreslení malých prvků.

Syntetické ploché štětce

Štětce dávají písmu osobitý styl – jsou flexibilní, ale ne zas až tak poslušné. Tohoto problému můžete zbavit tak, že štětec zkrátíte.

Brush pen

Nejoblíbenější a cenově nejdostupnější nástroje. Nový pocit, který dává brashpen, – pružnost natlačovaní. Záleží na plynulosti přechodů linií a na pocitu kontroly.

Zajímáte se o krasopísmo? Chcete si všechny tyhle úžasné nástroje vyzkoušet? Přihlaste se na kurz kaligrafie a letteringu v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!