Přejít na obsah
Menu

#video

Animace. Jak na to?

17. července 2019

1

V dnešní době určitě nemusíme nikoho přesvědčovat o důležitosti vizuálního obsahu. Podle agentury Reuters je 84% veškerého internetového obsahu letos ve formě videa.

Stejný trend dlouho pozorujeme na sociálních sítích. Před našima očima roste počet krátkých videí a dalších formátů, včetně fotografií, textu, videa a animace. Uživatelé Facebooku dnes sdílejí GIF animaci dvakrát častěji než statické obrázky.
Uživatelé navíc většinou absorbují pouze vizuální obsah.
Pokud je však kreslení bannerů a rozložení e-mailových zpráv pro designéry na plný úvazek obvyklou věcí, zdá se, že streamování výroby videa nebo animovaných GIF  vyžaduje jistou kvalifikaci, jakož i dostatečné časové a finanční náklady. Pokud ovšem budete chtít použít jedinečnou grafiku, která propaguje váš produkt, nejde vám jen o ilustraci vašeho příspěvku z obrovského archivu Giphy a dalších podobných zdrojů.

Giphy – hosting trendových obrázků a animací GIF
Ukážeme vám, jak vytvořit animovanou grafiku na příkladu v Canvě, která vám umožňuje převádět statické obrázky na video nebo GIF.
Vytvořte animaci
# 1
Vyberte typ obrázku
Nejdříve se musíte rozhodnout, pro jakou platformu a pro jaké účely potřebujete animaci. Každý typ grafiky je vytvořen se zadanou velikostí obrázku, například:

Příspěvek na Facebooku: 940×788 px;
Příspěvek pro Instagram: 1080×1080 px;
Webový banner: 560x315px;
Reklamní banner mrakodrapu: 160 x 600 pixelů.

Pro větší pohodlí zvolíme čtvercový format, pokud jde o příspěvek na Instagram.

Příklad vytváření obrázků pro Instagram v Canvě

# 2
Výběr rozvržení
Protože tvorba grafiky je založena na upravitelných rozloženích, musíte se rozhodnout pro konkrétní vzorek. Pokud jste již vytvořili určitou firemní identitu, vyberte rozvržení co nejblíže tomu, co jste použili v marketingu dříve.

Obvykle je lze rozdělit do několika stylů:

Model použití fotografie je vhodný pro podniky, které nabízí něco hmatatelného, cestovní kanceláře, nemovitosti a další oblasti. Mezi takovými modely, je také více vážných, černobílých nebo barevných, s jednou fotografií na pozadí nebo i koláž.

„Cartoon“ styl pro ty, kteří mají rádi “domácí“ styl. Vhodné na dětskou tématiku, vzdělávání, řemesla, různé služby pro domácnost.

Abstrakce / ozdoba – nezávazné vzory, které lze použít k ilustraci jednorázových akcí nebo slev. Veškerý důraz je přenesen ze samotné grafiky do zprávy.

Při výběru rozvržení není nutné zaměřovat se na konkrétní fotografii nebo barvu, protože libovolný prvek může být nahrazen jiným z vestavěného katalogu nebo můžete nahrát vlastní grafiku.

Zvažte však velikost návrhu: fotografie s menším rozlišením, než je velikost obrázku, bude vypadat špatně. Čím lepší je kvalita fotografie tím lépe.
Pozn. Čím více jednotlivých prvků použitých v návrhu, tím delší animaci může získat doba (a tím i velikost souboru).
Kromě toho na základě zkušeností doporučujeme neupravovat vybrané rozvržení příliš radikálně, jinak hrozí, že se program nebude schopen převést na video.

Nevkládejte tři nebo čtyři fotografie, pokud je jedna použita v modelu.

Nepřidávejte příliš mnoho dalších ikon a tvarů nad původní velikost.

Nepoužívejte fotografické filtry a vlastní písma – v konečné animaci se nebudou zobrazovat.


# 3
Brandujeme obrázek
V záložce „Moje“ může editor nahrát vlastní grafiku: například logo pro branding obrázků (stejně jako jejich ochranu proti plagiátorství). Načtené logo, pokud nejde o plný vyplněný obdélník, ale o určitý znak nebo jen název společnosti, musíte nahrát ve formátu PNG s průhledným pozadím.
Přidejte do jednoho z rohů logo.
Umístěte logo do jednoho z rohů vašeho designu tak, aby se nepřekrývaly s jinými částmi nebo nápisy, ale musí stat samostatně a zabírat asi ⅕ své výšky a šířky v závislosti na horizontální nebo vertikální orientaci návrhu.

Přestože vám Canva umožňuje vytvořit logo nebo jakoukoli jinou část rozvržení průsvitně, doporučujeme ponechat logo v plné barvě a vybrat kontrastní pozadí. Je nepravděpodobné, že by vaše značka byla tolik rozeznatelná.

# 4
Stáhněte si GIF nebo video
Když je návrh připraven, zbývá jej uložit v animované podobě. A zde začíná magie. Při výběru formátu pro stahování jednoduše zvolte „GIF-animace / video“ místo standardních JPEG, PNG nebo PDF. Editor nabídne šest možností pro animaci: s prvky postupně jdoucími ze strany, padajícími dolů, tekoucími zevnitř rámu, atd.
Animace je možnost dostupná v placeném předplaceném programu Canva for Work. Tuto funkci lze použít během zkušební doby předplatného zdarma.

Délka videa bude od 3 do 8 sekund, to vám umožní omezit velikost animace na několik megabajtů a usnadnit prohlížení na stacionárních a mobilních zařízeních. Výběrem stylu animace si můžete soubor stáhnout ve formátu .gif nebo .mp4, v závislosti na platformě, na které jej chcete použít.

Jak natáčet video

22. června 2019

video3

Přečtěte si několik rad, na co dávat pozor při natáčení videa!Dnes existují miliony videí na kanálech YouTube a na dalších internetových zdrojích. Díky nim se lidé učí užitečné věci, dívají se na krásná místa nebo vidí zajímavosti a události ze světa. Někteří inspirovaní diváci pak chtějí tvořit vlastní videa. Pokud jste jedním z nich, tento článek je právě pro vás! Níže se dozvíte, jak se naučit natáčet video doma, pomocí nejdostupnějšího amatérského vybavení a současně dosáhnout působivých výsledků :).

Někteří lidé si myslí, že pokud si pořídíte profi kameru, automaticky získáte dobrý video. Asi už tušíte, že tohle mínění není správné. Abyste pochopili, jak natočit kvalitní video, musíte porozumět trikům známých režisérů a pochopit určité technické nuance. Podívejme se na to podrobněji.

Režisérské triky
Prvním tipem, jak natočit krásný domácí film, je o přemýšlení. Vždy musíte přemýšlet o tom, co bude pro diváka opravdu zajímavé. Osobní video za účelem vytvoření památky si udělejte jakékoli, ale pravděpodobně budete svůj výtvor ukazovat alespoň přátelům a příbuzným.

Představte si, jaké scény by chtěli vidět. Nejčastěji natáčíme děti, prázdninové výlety, výstavy, cestování. Pro kameramana je to vzpomínka, ale divák nemá zájem podívat se na to, jak lidé třeba jednoduše jedí u stolu. Takže si stanovte cíl, Hledejte zajímvosti a zaměřte se na ně.

Čím více emocí v záběru, tím silnější bude odezva na film od diváka.
Druhý tip: nechte video plynule vyvrcholit. Řekněme, že natáčíte v přírodě a máte rádi nějakou speciální květinu. Nejjednodušším způsobem, jak ji zachytit, je okamžité vyfotografování. Ale to je stejné, jako byste v detektivním filmu okamžitě řekli, kdo je vrah. Potřebujete celý příběh.

Posuďte sami, následující možnost funguje mnohem lépe: video začíná obecným záběrem louky, kde se paralelně zaznamenává krátký příběh o různých rostlinách. Poté se kamera zastaví a všimne si speciální květiny. Divák čeká. Autor postupně zabírá celou květinu a zasahuje vrchol. Nejkrásnější květina se ukáže ve velkolepém stylu.

Změna plánů během natáčení? Nezapomeňte do videa zahrnout všechno, co jste měli v plánu. Od detailů po velké scenérie.
Pokud plánujete natočit několik lidí, například rozhovor nebo scénu s rolemi, kde by měl každý něco říct, nezapomeňte si udělat pořádný plán.Udělejte si poznámky, jak obecné, tak konkrétní větší i menší plány. Je důležité použít vše a současně to vystřídat. V ideálním případě vytvořit scénář jednotlivých scének budoucího filmu, a pak jen řešit načasování.

TECHNICKÁ ČÁST NATÁČENÍ
Vybrali jste zajímavé místo a vypracovali scénář na svůj skvělý námět. A teď se musíme chvíli věnovat  přípravě zařízení. Bez základních technických znalostí natáčet videa prostě nepůjde.Povíme si nutný základ.
★ Používejte stativ

Aby se obraz netřásl, je důležitá stabilní platforma. Pravidelné natáčení vyžaduje klid na stativu. Hlava stativu by se měla otáčet po stranách a kolmo, což vám umožní plynule otáčet kamerou v libovolném směru. Pokud není k dispozici žádné speciální vybavení, zkuste kameru upevnit improvizovanými prostředky, položte ji na zábradlí, stoh knih, stůl nebo jednoduše na kolena.

★ Práce s objektivem
Chcete-li vytvořit krásný film, musíte kamru správně nakonfigurovat. Používá se zoom (digitální nebo optický zoom), přičemž se volí hranice statického snímku. Při přímém natáčení je lepší se k postavě přiblížit nebo se od ní vzdálit. Pro záznam panoramat je clona zúžená tak, aby zaostření zcela pokrylo záběr. Rozhovory a detaily předmětů se zaznamenávají na otevřenou clonu a rozmazávají pozadí. Zaměřujeme se na hlavní postavu.

★ Kouzlení se SVĚTLEM
V místnosti často není dostatek světla. Chcete-li vědět, jak natáčet video za horších světelných podmínek, použijte jeden z triků: přidejte umělé osvětlení nebo zvyšte hodnotu ISO na kameře (pokud to na vaší technice jde). Nenastavujte však ISO na více než 800 bodů, jinak dojde k šumu, který zhorší kvalitu videa. Přidání umělého světla by nemělo osvětlovat tvář hrdiny nebo světelné předměty.

★ ROZMANITOST
Pokud natáčíte video z jednoho místa déle než několik minut, divák se rychle začne nudit. Nahrajte krátká videa z různých úhlů a složte je do celého filmu. To ozvláštní i jednoduchý rozhovor, nemluvě o natáčení dynamických akcí. Najděte způsob, jak ukázat stejnou tématiku z různých úhlů a míst.

★ SPRÁVNÉ POZADÍ
Chcete-li zlepšit kvalitu videa, musíte zvolit správné pozadí. Pokud je člověk v centru pozornosti, určitě je lepší mít na pozadí klidnou přírodu nebo rozmazanou městskou krajinu. Dynamický pohyb na pozadí diváka příliš rozptýlí.
Záběr můžete udělat ještě zajímavější přidáním efektů. Musíte zaznamenat materiál na jednobarevné pozadí (obrazovku nebo zeď). Ale musíte pak zpracovat video v editoru.

Témata

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!