Přejít na obsah
Menu

#colours

2archive-medicinalochre-greece-960×726@2x

Heidi Gustafson ve své chatce v lesích Washingtonu shromažďuje pestrobarevnou sbírku jednoho z prvních pigmentů lidstva. Je umělkyní i výzkumnicí, která vytváří Ocher archiv, celosvětovou sbírku okrů a materiálu bohatého na železo. Svůj výzkum zaměřila na okrové pigmenty, jejich produkci a funkci železa v celé historii lidstva.
Co je to okr?
Slovo okr má svůj původ v řeckém ὠχρός a znamená zemitý pigment žluté až červené barvy. Jedná se o druh jílu s různým obsahem oxidu železa. Právě zde je i původ názvu okrová barva.
Okr člověk odjakživa používá jako barvivo. V závislosti na základní struktuře se rozdrtí na prášek a používá se v různých oborech. Od umění až po medicínu.
Gustafson považuje okr za přírodní materiál složený primárně ze železa, který ale obsahuje i kyslík. Její sbírka aktuálně čítá více než 550 vzorků a stále se rozrůstá, svůj podíl na tom mají i další světoví archeologové a vědci.

Pigment studies, Left – foraged pigments from northern Washington, USA, Right- foraged pigments from Hormuz, Iran.

Sbírka okru Heidi Gustafson
Sbírka oficiálně vznikla v roce 2017, kdy se Heidi Gustafson přestěhovala na pacifický severozápad. Po dokončení studia na Kalifornském institutu integrálních studií nevěděla, co bude dělat. Jedné noci se jí ale zdál sen o okru a místě, kde nikdy nebyla. Rozhodla se o fascinující načervenalé skále zjistit víc, okr se pokusila najít v obchodě s minerály. Nic jí ale minerál ze snu nepřipomínalo, proto začala hledat lomy kolem Oaklandu.

Gathering orange ochre, Oregon, USA.

Ochre contribution, protective isibomvu used by healers, from Johannesburg, South Africa.

Gathering blue ochre, with artist Scott Sutton, Oregon, USA.

Ochre contributions, gathered by Caro Ross, England.

Pigment study, red ochre, world-wide.

Ochre Archive (close-up)

Gathering yellow ochre, Arizona, USA.

Gathering various ochre, British Columbia, Canada.

Každý vzorek je řádně zdokumentován a zapsán. Heidi Gustafson si poznačí, kdo jej získal, odkud pochází a další relevantní informace. Železné okry mele na pigmenty, které používá nejen pro svou práci, ale prodává je i ostatním umělcům.
Zpracované vzorky nasype do lahvičky a uloží je do sbírky podle regionu nebo minerálního druhu. Lahvičky s práškem má pečlivě uspořádané na poličkách, odstíny prášku jsou různorodé. Od žlutých přes hnědé a červené až po levandulovou, tmavě modrou a zelenou.
Hledání okru se stalo jejím celoživotním posláním. Po dlouhá léta se věnuje rozsáhlému multidisciplinárnímu průzkumu nerostů a odebírání vzorků po celém severozápadním Pacifiku.

a084ed804e3a392820cc3b41074b5831

Umělec dokáže namalovat přirozený portrét člověka pouze tehdy, když si z obecných pravidel vytvoří svůj jedinečný recept na dosažení přirozené pleti na plátně. Článek odhaluje odpověď na otázku: v jakém poměru namíchat barvy pro vznik tělových odstínů.
Vedle čistého bílého listu papíru má zdravá kůže jemný teplý béž. Dokonce i lidé s nejsvětlejší kůží nemohou říci, že je jejich obličej bílý: stačí jej srovnat s čistým papírem – rozdíl bude zřejmý.
Kromě bílé barvy se v paletě objeví okrová, žlutá a červená kadmia, případně sienna a umbra (pouze pro účely stínování, aplikujte ji velmi opatrně). Je nutné na paletu nabrat malé množství bílé barvy, zředit ji rozpouštědlem a přidat okrovou, červenou a žlutou barvou.
V teoretických dílech současných umělců najdeme popis další možnosti kombinace barev.
Smíchejte 6 dílů žluté barvy s 1 dílem červené, promíchejte je do homogenní žlutooranžové konzistence.
Přidejte ½ dílu modré. Po smíchání se objeví červenohnědý odstín.
Do výsledné směsi přidáme bílé barvivo. Musíme však brát v potaz, že tento recept není univerzální. Množství jednotlivých barev je přímo úměrné požadované barvě: tmavé nebo světlé.

Aspekty, které je třeba brát v úvahu
Neexistuje žádný dokonalý recept na takový nebo onaký odstín – výsledek přímo závisí na vidění umělce a barvě tváře modela.
Primární aspekty, které je třeba vzít v úvahu:
Ženská pleť je bledší a jemnější než mužská;
Tělo, ruce a nohy jsou tmavší než odstíny tváře;

Tělová barva akvarelem
Proces vytváření tělové barvy je jednodušší u malování akvarelem. Někdy se však může zdát, že pracovat akvarelem je těžší než olejem. Alternativou pro bílou barvu při práci s akvarelem je pozadí papíru, který bude prosvítat skrz tahy.

Pořadí barev:

Vezměte si plastovou paletu a na ni nakapejte pár kapek vody.
Hrotem měkkého štětce naberte trošku červeného akvarelu.
V důsledku smíchání malého množství červené s vodou se objeví slabý růžový odstín.
Po získání této směsi přidejte trochu žluté.
Konzistence je připravena na tvorbu portrétu.


Každý nováček nebo portrétista se musí naučit vytvářet realistický odstín pokožky. Až získáte zkušenosti, můžete vyvinout svou vlastní techniku míchání barev, která Vám bude vyhovovat. Obecně platí, že schopnost správně vybírat a míchat barvy je skutečné umění, protože každý člověk má svůj vlastní jedinečný tón pleti. Naučte se vytvořit realistický tón pleti, můžete začít experimentovat se surrealistickými odstíny a obrazy.

Přihlaste se do kurzu v Draw Planet, společné to namíchání zvládneme! 🙂
https://www.drawplanet.cz/kurz/

1ea8ee5e9654782d980bbe068f63d9b8

Uchopit a definovat abstraktní umění se zdá nemožné, jde o velmi různorodý směr 🙂 A proto taky dává tolik svobody a radosti!

Ať už mluvíme o formě, tvaru nebo způsobu tvorby, vše je v abstrakci opravdu individuální. Přesto jde rozdělit abstrakci alespoň na dva hlavní proudy.

V prvním případě díla vychází z linky, barvy nebo obrysu či světla, ale neváže se na žádný reálný objekt. Význam má hlavně obsah, tedy sdělení celého díla. Někdy nám pomůže popisek u obrazu a můžeme význam v obraze vidět :).

V druhém případě se naopak vychází z reality, ale nezobrazuje se konkrétně, jen ji umělec velmi zjednodušuje. Předmět je tedy spíše naznačený jeho určitými rysy, které možná v díle najdeme.

Každému je tedy jasné, že názory na jednotlivá díla budou tak různorodé, jak je to vůbec možné. Cení se originalita, vyváženost, i naopak velká nesourodost, jednoduchost i složitost :). Fantazii se tu konečně nekladou žádné meze.

Abyste ale utvořili kvalitní abstraktní dílo, měla by za ním stát určitá myšlenka. Poselství je pravděpodobně ten nejdůležitější rys abstraktního umění! Otevřít nové, nečekané a neotřelé obzory a představit je.

A protože i nápady a kreativita se dají rozvíjet a i cákance barvy se dají profesionálně ovládat, můžete se v Draw Planet naučit i abstraktnímu umění. Na kurzu abstrakce se potěšíte nádhernými barvami i volností ve tvorbě pod vedením těch nejlepších lektorů :).

  

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!