Přejít na obsah
Menu

#foceni

ben-eaton-jTS0DAiaqC4-unsplash

Všechny snímky se vždy prapůvodně rodí v hlavě a konečná fotografie zpravidla nikdy není totožná s tou, kterou jste si vysnili ve své fantazii. Abyste však mohli ztělesnit svou myšlenku, musíte se spojit přímo s objektivem. Je potřeba fotoaparátu dokonale rozumět a řídit se podle jeho pravidel. V umění fotografie je něco neměnného – jsou to zákony optiky, s nimiž je třeba počítat.

Třetí rozměr – hloubka prostoru – není ve fotografii přímo vyjádřena. Fotografie vyjadřuje pouze dva rozměry – výšku a šířku. Skutečný svět je ale trojrozměrný. To znamená, že člověk vidí dvěma očima dva mírně odlišné obrazy. Nyní zkuste zavřít jedno oko – takto vidí objektiv. Hloubka prostoru se najednou nějak zmenší a ztratí se schopnost určit prostorové vzdálenosti objektů. 

Fotoaparát není dokonalý a rychle rozlišuje sytost světla (i když u moderních a drahých fotoaparátů se tato nevýhoda stává méně významnou). Když opouštíme temnotu do světla, zornice našich očí se automaticky zužují, aby jim umožnilo projít méně světla (podle tohoto principu funguje clona). 

Objektiv vnímá svět okamžitě: stisknete tlačítko – čas se zastaví a rámeček je vždy statický. Naše oko vnímá vše okolo dynamicky a pokud chcete dynamičnost i ve fotografii, tak existuje několik způsobů jak na to.

Příkladem je rozmazání pohybu – takto se může na snímku rozmazat sám člověk, v důsledku čehož bude zřejmé, že se pohyboval v době fotografování, což bude vypadat na statickém pozadí dynamicky.

Lidské vnímání závisí na jeho zájmu. Pokud vás fotografie opravdu zajímá, začněte fotografovat i běžné věci svýma očima. Připravte si například kávu na snídani. Jak byste takový podhled vyfotografovali?

Pamatujte, že snímek se rodí v hlavě a není vytvářen fotoaparátem, avšak rukama fotografa. To znamená, že dobrý fotoaparát nezaručuje dobrý snímek. Dokud se nenaučíte vidět snímek před jeho vyfocením a převést jej do reality, nebudete mít dobré fotografie.

Z těchto důvodů je potřeba pravidelně fotit. Neustále porovnávejte, co vychází z fotoaparátu s tím, co vidíte a také dobře poznejte funkce Vašeho fotoaparátu. Není třeba se řídit radami ostatních – věřte svým očím. 

Chtěli byste se konečně naučit pořádně fotit? Zajímá vás, jak na fotografie esteticky i technicky správně? Přihlaste se do kurzu fotky v Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Témata

nathan-anderson-04OtkxJTQR4-unsplash

Focení u vody je super, co říkáte? Voda nás láká svou tajemností a krásou, ale někdy se nám takové focení může pěkně vymstít. Pokud náhodou voda nalákala i váš oblíbený fotoaparát na své dno, tak zachovejte klid, není třeba hned brečet a loučit se s ním!

Možná svého miláčka budete moci zachránit. Pojďme tedy začít.

Každý okamžik se počítá

Nejprve okamžitě vypněte fotoaparát a vyjměte baterie. Otřete všechny přístupné části vatovými tampony. Paměťová kartu také vyjměte. Pokud je to možné, vytáhněte malou baterii, jako u náramkových hodinek, která podporuje nastavení fotoaparátu.

Pokud je objektiv odnímatelný, sejměte jej a zkuste vytřepat vodu ze všech možných míst. Při otřesu otřete optiku fotoaparátu a poté jej očistěte obvyklým způsobem.

Sušení

Nedávejte všechny součásti zpět, ale položte je na ručník pod stolní lampu. Samotný fotoaparát zabalte do trička a ponechejte malý otvor. Potom položte výsledný balíček pod stolní lampu spolu se zbytkem Tím se výrazně sníží doba schnutí. Může trvat jeden až pět dní, než se vlhkost úplně odpaří.

Životní hack

Pro nejrychlejší absorpci vlhkosti lze zařízení umístit do dobře savého materiálu.Pokud nedostanete speciální granule (obvykle se dávají do krabic na boty), můžete si dát svůj oblíbený kus železa do suché rýže. Jedná se o univerzální metodu pro jakékoliv utopené zařízení.

Rada

Nepoužívejte látky obsahující alkohol. Váš fotoaparát je křehkým výdobytkem moderních technologií vyrobených z plastů a polymerů. To platí zejména pro optiku. I když je čočka ze 100% skla, může být potažena antireflexní vrstvou nebo jinou vrstvou, kterou když otřete alkoholem, tak zanechá trvalé skvrny. Doporučujeme zakoupit přímo hadřík na čočky, který je vyroben z mikrovlákna.

Mořská voda

Nejobtížnějším případem je utonutí fotografického vybavení v mořské vodě, o něco méně nebezpečné jsou různé solanky a minerální vody, sirupy a likéry.

Pokud se do fotoaparátu dostane některá z uvedených kapalin, opláchněte ji. Neotírejte, ale opláchněte ji čerstvou vodou, jinak vše rezne.

Po vysušení

Zapněte fotoaparát na krátkou dobu a zkontrolujte jeho funkčnost. Pokud se to zaplo, vyhráli jste! Dále vám doporučujeme znovu vypnout fotoaparát a odvézt jej do servisu pro čištění a kontrolu oxidovaných kontaktů.

Chtěli byste se konečně naučit pořádně fotit? Přihlaste se na náš kurz fotografování pro začátečníky 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Jak se naučit vidět světlo

24. listopadu 2020

kak-nauchitsya-videt-svet

Světlo je základem všech základů fotografie. A i když jen jednou za měsíc zvednete foťák, jsme si jisti, že rozumíte tomu, o čem je řeč. Složení, barva, zápletka, emoce a tisíce významů, které fotografie může mít, nejsou nic, pokud jste nebyli schopni zjistit, jak světlo v konkrétním případě a podmínkách funguje.

Možná, že hlavní otázka, která Vám již dozrála v hlavě, je „jak se naučit vidět světlo a ovládat ho?“

 Neexistuje jediný recept a po přečtení tohoto článku se určitě nenaučíte fotit jako Annie Leibovitz, ale máme pro vás několik tipů, a pokud je budete používat každý den, rychle začnete zdokonalovat své fotografické dovednosti.

  1. Foťte, foťte a foťte znovu.

Samozřejmě můžete říci, že zde mluvíme o zcela zjevné věci, ale toto je důležitá součást Vašeho úspěchu. Zvednete foťák několikrát za měsíc / týden? Musíte fotit každý den. Berte to jako pravidlo, zapište si tuto aktivitu do svého nabitého programu a přestaňte být líní. Múza přijde jen k těm, kteří každý se den zvednou z gauče a jdou fotit alespoň na telefon 🙂

Po několika týdnech takových výletů si všimnete, jak jste se stali pozornějšími. Poté se zastavíte s foťákem poblíž sto let staré garáže, a to vše proto, že na ní zapadající slunce nakreslilo zajímavé vzory.

  1. Sledujte a analyzujte.

Prohlížejte si každý den stovky fotografií různých žánrů a autorů. Nejpovedenější a ty, které jsou z pohledu světla zajímavé, si uložte do složky s názvem „inspirace“ (také Vám doporučujeme, abyste nějakou takovou složku měli). K čemu? Buduje to krmení pro Vaši inspiraci. Váš mozek a vizuální paměť jsou v tomto případě Vašimi nejlepšími přáteli. Po chvíli si začnete všímat, jak se Vám v hlavě začnou objevovat potřebná vodítka, když budete provádět obtížné úkoly.

Jak určit, s jakým světelným zdrojem byl snímek pořízen:

Pokud je fotografie pořízena v přirozeném světle: Položte si otázku, v jakou denní dobu byla fotografie pořízena; určete světelné zdroje a jejich počet v rámečku a nezapomeňte na reflexy; zjistěte, kolik tvrdých a měkkých světelných zdrojů bylo použito a co konkrétně osvětlují / zvýrazňují; odpovězte na otázku, co potřebujete k opakování tohoto schématu: vezměte šest zdrojů pulzního světla nebo prostě jděte fotit při západu slunce.

  1. Neexistuje žádné správné nebo špatné světlo.

Neexistují žádná světelná schémata, díky nimž bude Vaše fotografie mistrovským dílem. Víte, že v kreativitě neexistují žádné zákony? Někdo fotí na slunci, zatímco jiní jsou proti, ačkoli třeba  Vaše máma říkala, že nemůžete fotit proti slunci. Světlo je také aplikováno na různé obrázky a objekty různými způsoby a důležité je najít to správné před pořízením snímku.

Světlo nejen dobře zapadne do rámečku, ale také kompozičně zvýrazní objekt. Je to všestranný nástroj!

Někdo fotografuje portréty měkkým rozptýleným světlem a někdo tvrdým. Například před 20 lety málokdo fotografoval profesionálně ženské portréty (ano, portréty obecně) tvrdým světlem. Nyní by se dalo říci, že se z toho stal trend. Takové světlo pomáhá přidat do obrazu drama a učinit jej emotivnějším a chytlavějším, pokud to nápad samozřejmě vyžaduje.

Úspěch se dostaví těm, kteří na sobě denně pracují. Pokud každý den vylezete alespoň na jeden krok, vrchol bude brzy dobyt. 🙂

Zajímá vás, jak na fotografie esteticky i technicky správně? Na kurzu fotky vás naučíme mačkat spoušť jako profíci. S námi to zvládnete!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

pexels-photo-2-852×568

Pokračujeme v hledání aktivit pro všechny kreativní lidi, kteří sedí doma. Nejtěžší je to asi pro fotografy. Ano, je možné promazávat fotky a věnovat se jejich úpravám, ale i to jednoho dne skončí. Jared Poline, také známý jako FroKnowsPhoto, vyzval fotografy, aby ze své karantény udělali výzvu. Jared nabízí 7 úkolů, které mohou fotografové provádět z domova, aby podpořili svoji kreativitu. Ale i když nejste v karanténě, vezměte tuto výzvu jako inspiraci zajímavých způsobů fotografování.

1. Autoportrét
Tématem je váš osobní prostor. Vytvořte fotografii, která vás zachytí na místě, které vás nejvíce charakterizuje. Může to být malá místnost, ve které třeba pracujete, nebo hustý obývak – vše záleží jen na vás a vaší kreativitě.

2. Makro
Pokud máte makro objektiv, použijte jej. Pokud ne, zkuste pořídit snímek pomocí nejlepšího objektivu, který máte k dispozici a dostat se co nejblíže k objektu. A pokud máte objektiv se zoomem,
můžete jej proměnit na makro objektiv.

rain drops on a plant

3. Kino Challenge
Ano, ano, pochopili jste správně. Zapněte svůj oblíbený film v televizi nebo na notebooku, vezměte fotoaparát s 50mm (nebo podobným) objektivem a pokuste se zachytit dokonalý snímek, který se vám líbí. Ano, filmový režisér toho pro vás již hodně udělal, ale podstatou výzvy je trénink. Nečekejte, až vám někdo ukáže dokonalý záběr – najděte ho sami.

4. Maximální / minimální clona
Procvičujte fotografování s co největší a nejmenší clonou. Tím získáte lepší kontrolu o hloubce ostrosti a procvičíte si i další nastavení.

5. Reflexní fotografie
I zde je vše jasné: najděte zrcadlo, kus skla, nebo třeba louži a vyfotografujte odraz. Nemusí to být autoportréty, může to být jakýkoli objekt, ale samozřejmě můžete vyfotit i sebe sama.
A nezapomeňte: v režimu manuálního ostření bude snazší zachytit skvělé odrazy.

6. Fotografie na jednom místě
Posaďte se někam, nejlépe na balkon, verandu nebo v parku (udržujte sociální vzdálenost) a neměňte svoji pozici po dobu 30 minut. Pokuste se najít co nejvíce různých a rozmanitých záběrů z tohoto jediného místa.

7. Krajina
Jděte do parku (nezapomeňte na vzdálenost!), nebo třeba jen na balkon a pokuste se najít opravdu zajímavý záběr. Nemusíte vyfotit jen krásu stromů, můžete zachytit nádherný mrak, bouřku nebo třeba osamělou větev, která se překrývá s oblohou. Máte opravdu mnoho možností. Výzvou je, naučit se vidět různorodé možnosti. 🙂

Kurz fotografování pro začátečníky v Draw Planet:

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

pedroquintela

U mnoha nováčků začíná fotografování pokusy o zvládnutí fotek krajiny. Možná je to kvůli tichu a zvolnění, mají čas na porozumění expozice a přemýšlení o celé fotografii, jak to správně uchopit.

Možností teorie focení v přírodě je bezpočet, najdete tipy ke vkusu snad každého. Určitě je dobré najít si informace. Ale již dlouho je známo, že informace nestačí a opakování je matka moudrosti, takže jsme pro vás vytáhli to důležité. 🙂

Jak správně fotografovat přírodu

1. Maximální využití hloubky ostrosti

Přestože fotografové někdy chtějí zkusit kreativnější způsob a experimentovat s malou hloubkou ostrosti, doporučujeme zaostřit většinu na zachyceném snímku. Nejjednodušší způsob, jak získat velkou hloubku ostrosti, je použít vysoké clonové číslo, což znamená zmenšit clonový otvor ve vašem objektivu. Čím máte větší clonové číslo, tím máte menší clonový otvor a tím je větší hloubka ostrosti obrazu.

Není ale dobré používat maximální možné clonové číslo vašeho objektivu, zhorší se tak kvalita prokreslení detailů. Nejlepší je používat o jedno nebo dvě menší clonové číslo, než je na vašem objektivu maximální možné. Například, pokud váš objektiv dovoluje zavřít maximálně clonu na hodnotu 22, použijte pro hezký výsledek něco kolem 18.

Musíme si uvědomit, že menší otvor ve většině případů vyžaduje delší čas nebo vyšší ISO. A někdy oboje najednou.

2. Použijte stativ

Povinný atribut v arzenálu fotografa krajiny je stativ nebo monopod. Možná budete potřebovat dlouhé expozice, v tom případě velmi oceníte dodatečnou stabilizaci fotoaparátu. V ruce bude velmi těžké udělat technicky dokonalé záběry. Stativ se navíc hodí při používání dálkového ovládání k uvolnění závěrky na další stabilizaci fotoaparátu.

3. Hledejte vizuální centrum kompozice

Landscape of Etosha in Namibia at Sunset

Pro každou fotografii potřebujete vizuální střed kompozice. Fotky z krajiny nejsou výjimkou, protože při fotografování přírody má absence významového bodu za následek nudný a poněkud prázdný obrázek, který, jak se říká, nemá na čem stát.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Těžištěm může být cokoli, budova nebo výrazná struktura, zajímavý tvar stromu, balvan nebo vrchol hory. Sledujte nejen zaostření, ale také místo, kde máte významný objekt. Standardní pravidlo třetin je velmi pravidelně porušováno, ale ještě pořád ho nikdo nezrušil!

4. Prohlédněte si blízké popředí

Jeden z prvků, který může pomoct ukázat hloubku krajiny, je popředí. Umístěte důležité body na přední část obrázku.

5. Nezapomeňte zahrnout oblohu

Obloha a její odraz ve vodě je neoddělitelnou částí krajinyKrajinářské fotografie stojí ve většině případů na tom, že zde dominuje obloha nebo naopak popředí. Podívejte se na své fotografie. Pokud tomu tak není, pak je bude pravděpodobně divák považovat za nudné a málo zajímavé.

Pokud je právě nebe fádní, nedovolte, aby zabralo příliš mnoho místa. Umístěte pomyslnou vodorovnou čáru do horní třetiny snímku a ujistěte se, že obloha zabírá pouze jednu třetinu.
Ale když je obloha plná dramatických mraků nebo obarvená zajímavými odstíny, které často nevidíme, vzdušný prostor se může stát vaším spojencem. Dejte mu více místa na fotografii a podívejte se, jak výjimka potvrzuje pravidlo.

Nezapomeňte na filtry. Pomocí polarizace lze fotografii přidat barvu a kontrast.

6. Ovládejte linky!

Nejdůležitější otázkou, kterou si fotografové krajiny obvykle kladou, je: „Uvidí divák celý obrázek, tak, jak to vidím já?“
Existuje mnoho způsobů, jak zprostředkovat přirozenou krásu přírody statickým zachycením obrazu. Do kompozice obrázku můžete zahrnout aktivní čáry.

Použití čar poskytuje určitý algoritmus a přidává měřítku a objemu k fotografii. Řádky samy o sobě mohou být orientační bod a vytvořit vlastní „vzory“ na fotografii.
Nejdůležitější otázkou, kterou si fotografové krajiny obvykle kladou, je: „Uvidí divák celý obraz, jak to vidím?“

7. Zachyťte pohyb!

Pomalá rychlost závěrky samozřejmě vyprovokuje více světla k fotocitlivému prvku fotoaparátu, ale pro správnou expozici vyberte vysokou hodnotu clony nebo fotografujte na začátku dne nebo večer, kdy je venku méně světla. Taky můžete použít neutrální šedé filtry, které vám umožní prodloužení expoziční doby, a tím pádem zachytíte delší časový úsek a rozmažete pohybující se předměty.

Processed by: Helicon Filter;

Vysoké rychlosti závěrky samozřejmě vyprovokují více světla k fotocitlivému prvku fotoaparátu, ale na správné použití vyberte hodnotu clony nebo fotografujte na začátku dne nebo večer, kdy je venku méně světla.

8. Jak fotit krajinu v náročném počasí?

Čekejte na bouři, vítr, mlhu, dramatické mraky, na slunce skrz mraky na temné temné obloze, duhu, západy slunce a východ slunce a pracujte s těmito změnami počasí hned za aktuálních podmínek a nečekejte na další slunečný den s matně modrou oblohou.
A ještě jedna úžasná rada profesionálního fotografa krajiny: „Nikdy nefotografujte odpoledne. Fotografie nemohou být nudnější. Váš zlatý čas je za úsvitu nebo za soumraku. Když ožije krajina, není lepší světlo.“

9. Věnujte pozornost linii obzoru

Nejstarší rada, ale je opravdu dobrá. Než konečně stisknete spoušť fotoaparátu, zkontrolujte horizontální čáru.
Horizont by neměl rozdělit snímek na polovinu, neměl by být nakloněný, neměl by zcela chybět na obrázku krajiny. Pravidla samozřejmě existují, aby byla porušena, ale v případě horizontu funguje pravidlo třetin opravdu perfektně.

10. Změňte úhel pohledu!
I když se před vašima očima vyskytne nebývalá krása otevřených prostor a zdá se, že stačí pozvednout foťák a sám o sobě vznikne krásný obraz, zastavte se. A chvilku přemýšlejte. Podívejte se na terén hledáčkem, otočte se jedním směrem a druhým, změňte úhel, posuňte vodorovnou čáru nebo zkuste do kompozice zahrnout další prvky.
Nespěchejte na stisknutí tlačítka spouště, vždy máte čas, když fotografujete krajinu!

A pokud se bojíte, že propásnete ten pravý okamžik, natrénujte to nejdřív na kurzu a naučte se fotografii v Draw Planet 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Jak fotit jídlo

7. srpna 2019

3a54f2a7c1ccfc258dd77c828cddcc52

V poslední době se stalo fotografování jídla úplným kultem. Ještě než budete dosypávat pepř a sůl, pečlivě pořídíte snímek. Proč ne? Ale pozor, někdy se bohužel může stát, že fotky vyvolají spíš melancholii a odpor k jídlu.
Vážení fanoušci Instagramu, Facebooku 
a TwitteruMáme pro vás několik tipů od profesionálních fotografů. Na vaše vyfocené jídlo bude honit mlsná každého!

Používejte přirozené světlo

Vaše jídlo bude nejatraktivnější pod přirozeným světlem z okna. Ani to nejdražší profesionální osvětlovací zařízení nenahradí denní světlo!

Přímé sluneční paprsky zas mohou být příliš jasné. V mnoha případech pohltí příliš mnoho světla barvy. Pokud ale světlo prochází například mraky, nebo paprsky spadají přes záclonu, stane se okno i přes poledne vaším dobrým pomocníkem při fotografování. Osvětlíte tak jídlo teplým světlem v celé své kráse!

Používejte barvy s rozmyslem

Hotové jídlo nemusí být jediným objektem na fotce. Využijte barevných ubrousků a poskládejte z nich obrázekzakomponujte ubrus a slaďte barvy, dejte si záležetVizuální obsah navíc udělá výsledek mnohem příjemnějším. Například hodně jídla je hnědé barvy, tak je můžeme ozvláštnit modrou a purpurovou ve formě ubrousků a ubrusu.

Nebojte se 
nepořádku na talíři

Restaurace se pyšní přesným umístěním ingrediencí na misce. Kuchaři usilují o symetrii se záviděníhodnou pečlivostí, někdy se uchylují až k pinzetám, aby umístili přílohu. Nebuďte příliš horliví! Kolik z nás si doma takhle servírujeNechte všechno přirozené: několik drobků nebo kapka omáčky může vypadat přitažlivěji než nejpřísnější řád.

Ukažte atmosféru místa

Zprostředkujte atmosféru místa, kde jíte. Použijte veškerá dostupná místní jídla, ubrousky, ubrusy ve stylu prostředí, starý stůl, který patří do místnost od počátku věků. Vytvořte vizuální obraz, který spojí čas amísto. Staňte se mistrem kombinování materiálů a textur a vytvořte vzrušující vizuální prostředí!

Zapojte lidi

Pokud vezmete focené jídlo do ruky a uděláte obrázek ruky s jídlemvětšina lidí si obrázek spojí s pohodlím domova a předpokládají, že jídlo je vařeno s láskou. Vždy to dodá úplně jinou atmosféru.Profesionálové používají tento trik k vytvoření dojmu intimity. Ale samozřejmě byste neměli fotografovat lidi přímo při jídle. To většinou nedopadne dobře :).

 

Myslete trojrozměrně

Samozřejmě nebude vypadat příliš přirozené, když postavíte čokoládové sušenky na bok na úzkou hranuvyskládání jakéhokoli „plochého jídla“ víc do výšky zvýrazní texturu a výsledný obrázek bude zajímavější. Jde třeba o palačinky, lívanečky, nebo cibulové kroužky, mňam :).

Foťte ošklivé jídlo z blízka

Některá jídla vypadají bez ohledu na to, jak dobře chutnají, prostě ošklivě. Ale když se více přiblížíte k objektu, aby byly vidět detailymůžete se dobře zaměřit na strukturu a barvu. A najednou se začnou sbíhat sliny!

Ukusujte jídlo!

Vyprávějte svůj příběh o jídle vizuální metodou. Jednoduše odstraňte jeden z prvků obrázku: ulomte kousek sušenkyodeberte jednu houstičku z plechu na pečení, ukrojte kousek koláče, rozpulte mandlovou placičkuTato metoda čerpá svou sílu z napětí, které vzniká z rozbitého obrázku. Obzvlášť efektní dojem získáte při použití více snímků.

A teď už víte, co bude přecházet vašemu obědu! Jestli byste ale rádi získali zkušenosti od profesionálů, přihlaste se na kurz fotografie v Draw Planet! Naučíte se lákavě fotit nejen jídlo.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

{ada580be-b0e7-ed0f-c1c6-6ba989a5b109}

Definice úhlu pohledu
Úhel pohledu je pohled na objekt, který nalezneme v procesu focení a zachytíme focený objekt v daném bodě. Stejně se dá obraz zachytit na plátno a film nebo digitální matrice kamery.

Trocha historie
Fotografové dlouhou dobu používali stejné principy kompozice jako umělci v malířství.

Postavení fotoaparátu nebylo závislé na tvůrčí myšlence fotografa, ale na jeho výšce nebo výšce stativu. Všechny fotografie byly pořízeny z identických bodů focení a vypadaly podobně. Tyto principy přetrvávaly až do okamžiku, kdy slavný francouzský fotograf Nadar udělal fotografii Paříže z výšky při letu balónem.

Za svou akci byl zesměšňován umělcem Daumierem, který na jeho počin dokonce vytvořil karikaturu s popiskem „Nadar povýšil fotografii na úroveň skutečného umění“ (v doslovném překladu „Nadar zvedl fotografii na výšku skutečného umění“).

Časem se však ukázalo, že toto sarkastické prohlášení Daumiera bylo skutečným odrazem pravdy. Nadar nejprve použil úhel pohledu, který by se v malbě nikdy nepoužil. A to byl začátek revoluce ve fotografické vizi světa.

Tuto inovaci uvítali hlavně avantgardními umělci, kteří hledali nové cesty k odrazu rychle se měnícího světa na počátku dvacátého století.

Jaké jsou úhly pohledu a jejich uplatnění
Mírná změna polohy foťáku vzhledem k objektu změní pouze některé prvky záběru a na výsledné fotografii nebude rozdíl tak patrný. Zatímco výrazná změna úplně promění kompozici celé fotografie.
Pokud někdy budete chtít dosáhnout jasnějšího obrazu, nebojte se experimentovat a úplně změnit úhel, ze kterého fotíte.
Je zajímavé porovnat záběry s nízkou a vysokou pozicí fotoaparátu. Horní nebo spodní úhel je dobré aplikovat v závislosti na kreativní myšlence a představě, kterou chcete záběrem přenést.

Spodní úhel pohledu


Například pomocí záběru zespodu můžete zdůraznit výšku skoku sportovce. Díky použití nižšího úhlu bude objekt vypadat větší s vznešenější. Objekt bude budit dojem větší důležitosti a použitý úhel ještě zdůrazní jeho expresivitu.
U spodního úhlu se zdá, že předmět z fotky je nakloněn dopředu nebo dozadu. To dělá obraz dynamičtější. Účinky dynamiky a pohybu můžeme výrazně zvýšit pomocí diagonálně konstruované kompozice.

Horní úhel pohledu


Focení z výšky způsobí, že budou objekty vypadat, jakoby je někdo zamáčkl do země. S pomocí pohledu shora můžete na snímku zobrazit množství místa a umístění objektů na ploše. Také můžete zdůraznit pozici důležitého objektu v celkové kompozici.
Při fotografování v ateliéru vám horní úhel umožní vytvářet originální záběry. V tomto případě musíte však pamatovat na možnost narušení obvyklých proporcí.

Směr fotografování

Dalším z důležitých ukazatelů, které charakterizují úhel pohledu ve fotografii, je směr natáčení: diagonální, centrální, s odsazením (ze strany).

Při použití centrálního pohledu je sestavena čelní kompozice (na obrázku B), ve které se shoduje osa obrazu a optická osa objektivu fotoaparátu. Výsledkem je, že se objekt stává plochým, ztrácí hloubku.

Při postupném přemístění kamery z centrální osy doprava nebo doleva získáme boční úhel, při kterém se objekty stanou více objemnými (na obrázcích B, D, D).

Větším posunem se dostaneme až do fáze, kdy je fotografovaný objekt umíněn diagonálně od místa focení. Takový pohled se nazývá diagonální (na obrázku A).

Tato technika se často používá v architektonické fotografii nebo při fotografování městské krajiny.

Experimentování je důležité pro každého začínajícího fotografa.

Doufáme, že Vám článek pomohl a všechny, kteří by se chtěli nechat provést úžasným světem fotografovaní úplně od základních věcí jako je nastavení foťáku až do parádní výsledky, zveme na náš Kurz Fotografovaní v Draw Planet!
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

stekla_effekti_3_k6n

Fotografické filtry mění barvu v záběru, deformují dráhy slunečních paprsků a při fotografování vytvářejí neobvyklé efekty. V tomto případě nemusíte utrácet peníze na žádné další vybavení.

Vytvoření zajímavého efektu je k dispozici všem a kdykoli, protože pro jejich realizaci potřebujete pouze mobilní telefon.
Je potřeba, aby měl telefon velkou obrazovku. Telefon by měl být umístěn vodorovně před objektivem fotoaparátu tak, aby byl viditelný ze strany. Obrazovka bude odrážet okolní prostor a tento odraz spadne do objektivu a vytvoří zrcadlovou realitu na části záběru. Pomocí této metody můžete vytvořit velmi zajímavé fotografie.

Celofán
Normální kus celofánu, může jít o obyčejný obal. Nás zajímá pouze jako materiál pro vytváření vlastního fotografického filtru. Existuje mnoho různých způsobů použití tohoto materiálu. Můžete použít celofán pro simulaci úniku světla (efekt úniku světla) a z barevného celofánu získáte barevný domácí filtr.

  

Vezměte celofán v barvě, která se vám líbí. Odřízněte dostatečně velký kus a připevněte celofán obyčejnou gumičkou k objektivu.

Zkuste použít celofány různé tloušťky a struktury a umísťujte je v růžné vzdálenosti od čočky. Můžete na ně i fixou nakreslit různobarevné pruhy a jiné tvary, které také vytvoří nové optické efekty.

Dámské silonky
Ze silonových ponožek a punčocháčů můžete vytvořit fotofilter s měkkým zaostřením. Vezměte silonky, navlékněte je na optiku a stáhněte je pomocí lepenky nebo gumičky. Poté se ujistěte, že máte na objektivu stále přístup k zoomu a k zaostření.

Pokud nepotřebujete nějaký zvláštní, abstraktní efekt, vyberte silonky s hustotou vlákna 15 den a nižší. Přes takovou látku bude vše vidět.
Při jasném světle hraje jemná mřížka roli difuzoru, pomocí silonové tkaniny můžete na fotografiích dosáhnout mlhavého obrazu nebo „nostalgického“ efektu.

Sluneční brýle
Nemáte poblíž polarizační fotografický filtr? Sluneční brýle Vám pomůžou dosáhnout podobného účinku světelné polarizace. K tomu dojde díky snížení množství oslnění a změnám ve vlastnostech odraženého světla.
V závislosti na představě obrazu může obrázek v slunečních brýlích zrcadla úplně změnit celou scénu.

Vazelína
Můžete vytvořit fotografie s měkkým zaostřením pomocí vrstvy vazelíny na kusu potravinářského folie svázaného s objektivem fotoaparátu. Tato mast umožňuje získat neobvyklé, „staré“, vzdušné nebo „éterické“ fotografie. Hlavně nemažte vazelínu přímo na sklo čočky. 🙂
Takže na povrch fólie, která je fixována gumičkou nebo lepenkou na objektiv, aplikujte vrstvu vazelíny.

V závislosti na tom, kde a jak jste ji rozmazali, bude snímek vypadat jako v mlze nebo v zamračeném počasí atd. Portréty rozostřené pomocí vazelíny vnesou do snímku snění a romantiku. Zajímavý taky vypadá když vazelínu rozmáznete jedním tahem v jednom směru. V závislosti na poloze rozmazaných ploch můžete získat efekt mlhavého dne, oblačného dne, opar, atd.

Například fotograf z Washingtonu, Sam Hard, používá k vytvoření svých snímků 15 cm dlouhý hranol. Otočením hranolu a změnou jeho polohy před čočkou může změnit obraz refrakcí paprsků.

Pokud máte zájem o fotografování a chcete se naučit novým věcem ze světa fotky, přihlaste se do našeho kurzu fotografovaní v Draw Planet! Od úplných základů proberme nástroje foťáku, kompozici záběru, teorii barev a samozřejmě se dostaneme i k praxi venku i v ateliérech.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!