Přejít na obsah
Menu

#krasa

art-hospital

Studie prováděné v nemocnicích Chelsea a Westminster ukazují, že jakékoli umění ve zdravotnických zařízeních zlepšuje pohodu pacientů, snižuje pobyt v nemocnici a zmírňuje úzkost, depresi a bolest.

Za studiem stojí charita CW +, která provozuje program arteterapie pro pacienty a lékaře. Získaná data jsou v souladu s výsledky v The Healing Arts. Kniha popisuje příklady za posledních 25 let, kdy se umění, performance a hudba používaly ke zvýšení pohody lidí v nemocnici.

Studie ukázaly, že více než 80 % žen podstupujících kolposkopické vyšetření se domnívá, že přítomnost umění v kanceláři „výrazně snižuje úzkost“ z tohoto zákroku. Na ženském oddělení jsou umístěny obrazovky, které vysílají filmy o přírodě. Nemocnice uvádí, že tyto obrazovky byly nainstalovány, aby rozptýlily ženy během nepříjemného zákroku.

16 z 19 zdravotníků pracujících na dětském pohotovostním oddělení uvedlo, že ukázky zvířecích karikatur uklidňují malé pacienty a zmírňují bolest.

Výsledky nové studie doplňují studii předchozí, kterou CW+ provedla již v roce 2004. Ukázalo se, že použití umění a hudby má na některé pacienty velmi pozitivní vliv.

Porod o dvě hodiny kratší a celkově méně anestézie.

Další studie ukázala, že pokud bylo na porodním sále přítomno umění, pracovní doba se snížila o 2 hodiny. Kromě toho se u lidí podstupujících chemoterapii hladina stresového hormonu kortizolu a pocit deprese snížili o třetinu.

Ti, kteří podstoupili chirurgický zákrok, potřebovali méně anestézie, jejich pobyt v nemocnici byl v průměru o jeden den kratší a hladiny kortizolu byly téměř poloviční. Nemocnice Chelsea a Westminster, ale nejsou jediným orgánem, který studuje tento problém.

Dětská nemocnice Sheffield již několik let zve významné designéry, kteří mění prostor uvnitř nemocnice.

Na onkologickém oddělení Guyovy nemocnice byla otevřena speciální relaxační místnost, která zmírňuje úzkost pacientů.

Přínosu umění pro zdraví se globálně věnuje řada výzkumů. V mnoha zemích již komplexnost umění pochopili a využívají ji jako účinný nástroj pro zlepšení zdraví nemocných.

novyi-god-new-year-prazdnik-elka-kamin

Adventní období je za dveřmi. Pro navození té správné atmosféry vám přinášíme několik tipů na to, jak si doma vytvořit vlastnoruční výzdobu.
Promýšlení domácí výzdoby konce roku je pravděpodobně jednou z nejzajímavějších a nejvíc fascinujících fází příprav svátečních dní. Odhalíme vám několik životních zlepšováků, které vám v procesu výzdoby pomohou, a také si povíme o trendech v zdobení vašeho domova pro rok 2020.

1. Rozdělte byt na zóny, se kterými budete pracovat

Nejprve je třeba přemýšlet o tom, jak a čím ozdobíte každý pokoj vašeho bytu. V ideálním případě by všechny pokoje měly mít společné barevné schéma a styl. Je také důležité, aby prvky slavnostního designu vypadaly organicky a měly každodenní atmosféru. Pro inspiraci doporučujeme projít Instagram nebo Pinterest.


Obecně však fáze zdobení bytu na Vánoce a Nový rok vlastními rukama obvykle vypadají takto:
– Dekorace předních dveří (použijte věnce, stuhy, závěsné dekorace)
– Nástěnné dekorace (věnce, adventní kalendáře)
– Dekorace oken a stropu (girlandy, LED pásky, závěsné papírové lucerny, sněhové vločky, dekorace s jehličím a malé vánoční stromky na okenních parapetech atd.)
– Dekorace nábytku (polštáře, přehozy, stuhy a mašle na židlích, vánoční ubrusy, sošky betléma)
– Instalace vánočního stromu
– Detaily (vázy s mandarinkami, svíčky, koberečky, koše s vánočními dárky)

2. Vytvořte plán

Ne, opravdu nežertujeme. Vezměte si kus papíru a vytvořte si dva sloupce. Do jednoho sloupce napište, co a jak plánujeme vyzdobit a do druhého, co na to potřebujete nakoupit. Mimochodem, nemusíte si vše nutně kupovat. Můžete si mnoho dekorativních prvků vyrobit vlastníma rukama a nebude to trvat příliš dlouho.

3. Zabavte děti

Nezapomeňte na děti! Ty si Vánoční vyzdobování užívají vždy nejvíc. Nechte je, aby si pod dohledem vyrobili vlastními silami třeba sněhové vločky. Starší děti mohou samy přispět nějakými nápady na výzdobu. Společné vyzdobování domova s celou rodinou vám poskytne mnoho krásných chvil s vašimi blízkými a děti budou mít kouzelné zážitky, na které budou každé Vánoce s láskou vzpomínat.

Barevné kombinace výzdoby, které můžeme vřele doporučit:
Červená
Můžete přidat: bílou a zlatou/bílou a stříbrnou/fialovou a zlatou

Modrá
Můžete přidat: zlatou/bílou a modrou/bílou a stříbrnou
Hnědá
Můžete přidat: perleťovou a zlatou/zelenou a zlatou
Tyrkysová
Můžete přidat: krémovou a zlatou/bílou a stříbrnou

Přejeme Vám hodně inspirace a hezké svátky!

900x600_adaptiveResize_jule_2018_plener2

Kreslení podle skutečnosti nebo podle fotky? Povíme si pro a proti!

Kresba podle fotky zobrazuje objekt plošší než oko vidí. Pokud se podíváte na blízký objekt nejprve oběma očima, a pak to zkusíte jen jedním, uvidíte, že se objekt stane „méně živým“, méně objemným. Ztratí se 3D efekt. Při kresbě přímo z reality si můžeme lépe všímat objemu a zachytit ho. Při kreslení z fotografie se zbavíme různých vzdáleností a je těžší objem odhadnout a vyobrazit

Malování i kreslení podle fotografie je rozhodně o dost snažší. Pro začátečníky sedá mluvit o spáse. Jasně uvidíte dvojrozměrný objem, skvěle analyzujete barvu na té či oné části obrázku. Můžete jednoduše přenášet odpovídající světlo a stín na také dvojrozměrný list svého papíru.

Přenos vizuálních dojmů 3D objektů často způsobuje pocit bezmoci a ztrácí se přesnost i detaily. Mnoho lidí se kreslení vzdává právě kvůli nepodařeným převodům trojrozměrné reality na plochý papír. Kopírování předloh vám v první fázi tréninku výborně poslouží. Ale v této fázi neuvízněte. Radši časem čerpejte z fotografií i z reality současně, abyste pochopili, jak a co vidí oko v přírodě.

Kreslení podle fotky zkresluje velikost objektů v pozadí.

Nejspíš jste si všimli, že když se pokoušíte fotografovat dalekou krajinu, zadní část bývá nevýrazná. Na výšku je silně stlačená. Takže ty vysoké hory, které vás zasáhly, vypadají na fotografii jako kopce. A detaily v poli, které vidí oko, už na fotografii nenajdeme.

Kresba podle fotografie může také nahradit plenér, když nejsou vhodné podmínky na místě. Tady máme obrovské plus. Foťák nám umožňuje zachytit ty krajiny, kde nemůže sedět umělec se stojanem. Jen si zkuste malovat na místě vrchol Elbrusu nebo rušnou dálnici, v krutém mrazu nebo v dešti! O pohodlí se postará fotoaparát.

Kresba podle fotky je statická. Člověk vnímá svět nejen svýma očima, ale všemi ostatními smysly. A může to vyjádřit na obrázku. Fotopředloha může zachytit prchavý charakter.

V některých chvílích by umělec nejradši udělal stop a zachytil na obraze pohybující se přírodu. Létající pták, zvíře ve skoku, záblesk blesku a dokonce i vadnoucí květy, to vše nám zachrání vyfocení situace.

Fotografie neposkytuje jemné odstíny barev. Ano, fotografie mění barvu, usnadňuje to, spojuje tóny. A obecně nejsou barvy na fotografii věrné. A fotografie se musí dělat ve správném světle. Potřebujete opravdu umět fotit, abyste mohli vytvořit kvalitní, blízký obraz reality.

Při kresbě podle předlohy lze experimentovat s barvou. Můžete experimentovat s fotografií, dávat jí jinou intenzitu, měnit odstíny barvy, dávat různou náladu motivu. Šedá nudná krajina se tak může stát tajemnou, mystickou nebo světlou a slavnostní.

Jedna fotka nikdy nepředá tolik dojmů a někdy i adrenalinu, jako práce na čerstvém vzduchu.

Každý chce radši sedět na louce, poslouchat zpěv ptáků, být v harmonii s přírodou. Současně přichází zvláštní pocit, po kterém jdou umělci znovu a znovu na čerstvý vzduch. A nezáleží na tom, že malování pod širým nebem je v 90% případů pouze pomocným materiálem, který se nikdy nestane obrazem. Jde o ten nejpříjemnější proces tvoření!

Z fotografie si lépe všimnete jednotlivých částí. To je již slabé plus ve srovnání s výše uvedeným argumentem. Kromě náčrtu vytvořeného pod širým nebem bude fotografie dobrým doplňkem. Vezměte si pár fotografií a obecný rozvrh krajiny a její jednotlivé detaily. Ve spojení s etudou pod širým nebem to bude velmi užitečné.

Jak vidíte, fotografie má jako zdroj obrazu mnoho výhod. Už snad všechna moderní díla vznikají pomocí fotografií. Ano a proč tomu bránit? Koneckonců není důležité, jakou cestu jste zvolili, pokud stojí výsledek za to.

Proto si každý může vybrat podle sebe, jestli zvolí jako předlohu fotografii, nebo realitu. Anebo může kombinovat! V Draw Planet si můžete vyzkoušet obě možnosti a sami zjistíte, co se Vám líbí víc! 

https://www.drawplanet.cz/kurz/

TMfI9XiOCjo

Plenér (z francouzského en plein air – v přírodě) je  technika zobrazování objektů v přirozeném světle a v přírodních podmínkách.

Od jiných žánrů se liší především světlem, protože se chová úplně odlišně od osvětlení v interiéru.

Plenér se poprvé objevovil na počátku 19. století v Anglii díky Johnu Constableovi a Richardu Parks Boningtonovi.

Tato technika se stala velmi populární mezi francouzskými impresionisty. Také proto se vžilo její francouzské označení plenér.

Kvůli malování venku se začaly vyrábět barvy v tubách Předtím připravovali umělci barvy ve svých dílnách.

Umělci jako Jean-Baptiste Camille Corot, Jean-Francois Millet, Camille Pissarro, Pierre-Auguste Renoir a v neposlední řadě Claude Monet přispěli k tvorbě plenéru.

V Rusku se v druhé polovině 19. a na začátku 20.století umělci jako Vasilij Polenov, Isaac Levitan, Valentin Serov, Konstantin Korovin, Igor Grabar úspěšně zapojili do trendu malby pod širým nebem.

Práce v plenéru: 8 doporučení 

1. Výběr správného místa

Posaďte se do stínu! To je nutnost.

Práce vytvořená na jasném světle bude nakonec příliš tmavá. A vy, pracující na slunci, si zkazíte svou vizi.

2. Pokrývka hlavy je nutnost

Dokonce i do stínu si nasaďte široký klobouk nebo kšiltovku. To vám umožní široce prohlížet krajinu, tedy lépe vidět to, co chcete.

3. Skicář

K práci na čerstvém vzduchu používá umělec speciální skicář, tedy blok s velmi tvrdými deskami. Pokud ale svůj speciální skicář nemáte, můžete se přesto radovat z malování v plenéru.

Vždy můžete pohodlně sedět s nízkou skládací židlí a obyčejnou pevnou podložkou s papírem. Barvy jsou umístěny na zemi, podložku dáte na kolena, paletu držíte v ruce, kterou nemalujete. Všechno jde!

4. Rychlost

Pracujte rychle. V opačném případě se oko brzy unaví a neuvidí jemné nuance.

Širokými tahy rozložte základní barevné vztahy: obloha-země (voda), koruny stromů vzdálených a v popředí (světlo a stín). To byste měli zvládnout během prvních 15 minut práce.

Někdy je už v této fázi možné zastavit a zbytek dotáhnout doma ve větším pohodlí.

5. Přestávky při kreslení

Pracujete-li déle než hodinu, udělejte si pauzu, abyste se rozptýlili. Vaše oči potřebují oddech, překvapí vás,jak po chvilce odpočinku uvidíte vše mnohem čerstvějším pohledem.

6. Formát práce

Zvolte radši menší velikost papíru, začněte od 10×15 a spíše volte pouze větší šířku. Větší formát bude vyžadovat více času a barev.

A jak řekl I. Levitan: „Nikdy se nesnažte následovat velký formát obrazu; ve velké etudě je více lží a v malém najdete jen velmi málo. “

7. Neustále porovnávat

V procesu práce neustále porovnávejte různé části obrázku, zkoumejte tón a barvu.

Abyste dobře viděli vztahy mezi odstíny, občas se podívejte na přírodu rozostřeným pohledem. Detaily zmizí a tóny objektů se vyjasní.

8. Dotvoření detailů

Na konci vše prozkoumejte podrobněji a dolaďte detaily. Tímto způsobem získáte hloubku krajiny a úplnost obrazu.

Milujete krásy přírody a rádi byste se je naučili zachytit na papír nebo plátno? Přihlaste se na kurz krajinomalby v Draw Planet, po jehož absolvování určitě zvládnete tvorbu pod širým nebem!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-krajinomalba-pro-zacatecniky/

 

stekla_effekti_3_k6n

Fotografické filtry mění barvu v záběru, deformují dráhy slunečních paprsků a při fotografování vytvářejí neobvyklé efekty. V tomto případě nemusíte utrácet peníze na žádné další vybavení.

Vytvoření zajímavého efektu je k dispozici všem a kdykoli, protože pro jejich realizaci potřebujete pouze mobilní telefon.
Je potřeba, aby měl telefon velkou obrazovku. Telefon by měl být umístěn vodorovně před objektivem fotoaparátu tak, aby byl viditelný ze strany. Obrazovka bude odrážet okolní prostor a tento odraz spadne do objektivu a vytvoří zrcadlovou realitu na části záběru. Pomocí této metody můžete vytvořit velmi zajímavé fotografie.

Celofán
Normální kus celofánu, může jít o obyčejný obal. Nás zajímá pouze jako materiál pro vytváření vlastního fotografického filtru. Existuje mnoho různých způsobů použití tohoto materiálu. Můžete použít celofán pro simulaci úniku světla (efekt úniku světla) a z barevného celofánu získáte barevný domácí filtr.

  

Vezměte celofán v barvě, která se vám líbí. Odřízněte dostatečně velký kus a připevněte celofán obyčejnou gumičkou k objektivu.

Zkuste použít celofány různé tloušťky a struktury a umísťujte je v růžné vzdálenosti od čočky. Můžete na ně i fixou nakreslit různobarevné pruhy a jiné tvary, které také vytvoří nové optické efekty.

Dámské silonky
Ze silonových ponožek a punčocháčů můžete vytvořit fotofilter s měkkým zaostřením. Vezměte silonky, navlékněte je na optiku a stáhněte je pomocí lepenky nebo gumičky. Poté se ujistěte, že máte na objektivu stále přístup k zoomu a k zaostření.

Pokud nepotřebujete nějaký zvláštní, abstraktní efekt, vyberte silonky s hustotou vlákna 15 den a nižší. Přes takovou látku bude vše vidět.
Při jasném světle hraje jemná mřížka roli difuzoru, pomocí silonové tkaniny můžete na fotografiích dosáhnout mlhavého obrazu nebo „nostalgického“ efektu.

Sluneční brýle
Nemáte poblíž polarizační fotografický filtr? Sluneční brýle Vám pomůžou dosáhnout podobného účinku světelné polarizace. K tomu dojde díky snížení množství oslnění a změnám ve vlastnostech odraženého světla.
V závislosti na představě obrazu může obrázek v slunečních brýlích zrcadla úplně změnit celou scénu.

Vazelína
Můžete vytvořit fotografie s měkkým zaostřením pomocí vrstvy vazelíny na kusu potravinářského folie svázaného s objektivem fotoaparátu. Tato mast umožňuje získat neobvyklé, „staré“, vzdušné nebo „éterické“ fotografie. Hlavně nemažte vazelínu přímo na sklo čočky. 🙂
Takže na povrch fólie, která je fixována gumičkou nebo lepenkou na objektiv, aplikujte vrstvu vazelíny.

V závislosti na tom, kde a jak jste ji rozmazali, bude snímek vypadat jako v mlze nebo v zamračeném počasí atd. Portréty rozostřené pomocí vazelíny vnesou do snímku snění a romantiku. Zajímavý taky vypadá když vazelínu rozmáznete jedním tahem v jednom směru. V závislosti na poloze rozmazaných ploch můžete získat efekt mlhavého dne, oblačného dne, opar, atd.

Například fotograf z Washingtonu, Sam Hard, používá k vytvoření svých snímků 15 cm dlouhý hranol. Otočením hranolu a změnou jeho polohy před čočkou může změnit obraz refrakcí paprsků.

Pokud máte zájem o fotografování a chcete se naučit novým věcem ze světa fotky, přihlaste se do našeho kurzu fotografovaní v Draw Planet! Od úplných základů proberme nástroje foťáku, kompozici záběru, teorii barev a samozřejmě se dostaneme i k praxi venku i v ateliérech.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!