Přejít na obsah
Menu

#Olejomalba

Jak malovat na plátno

25. října 2019

image (6)

Zhlédli jste se v představě, jak táhnete štětcem po plátně jako profesionální malíř? Proč jste ještě nezačali? Přečtěte si, jak na to!

Nejdříve si ujasněte, co všechno budete potřebovat kromě samotného plátna. Určitě je nutností stojan. Ten pro začátek stačí základní, třeba jen malý na stůl. Plátno položené jen tak na podložce bez podepření by se vám lesklo a navíc byste nemohli najít správný úhel nanášení a pořád byste příliš tlačili na štětec, takže by se plátno prohýbalo.

Dále si musíte vybrat, kterými barvami budete malovat. Na plátno můžete tvořit akrylem nebo olejem. Každá technika má své výhody a nevýhody.

Akryl schne opravdu rychle a lze ředit vodou. Má krásné a jasné barvy. Můžete rychle za sebou nanášet více vrstev. Pokud se vám ale něco nepovede, hůř se opravuje. Má o něco menší stálost, než olej.

Olejomalba bude vždy ve znamení trpělivosti. Dá se také ředit, ale už budete potřebovat speciální přípravky. Mezi jednotlivými vrstvami budete čekat i týden. Zase máte dlouhou dobu na to, rozhodnout se barvy klidně prostě setřít a začít znovu. Na olejovém obraze vydrží barvy dlouho stejně jasné.

Když máte jasno v barvách, přijdou na řadu štětce. Můžete si pořídit přírodní nebo syntetické. Přírodní bývají dražší, většinou kvalitnější, lépe drží a nepelichají. Syntetické mají příznivější cenu, ale jejich kvalitu musíte vyzkoušet, velmi se liší.

Hodit se vám bude i paleta. Tu můžete pro začátek nahradit jakoukoli destičkou, na které budete míchat barvy. Do budoucna se vám ale paleta bude hodit.

A nakonec samozřejmě nezapomeňte koupit ve výtvarných potřebách to plátno!

Máte plátno, štětce, barvy i paletu a stojíte před výzvou namalovat svůj první výtvor. Stačí začít! Naneste barvu a nechte se unášet kouzlem tahů. Abstrakce pro začátek bohatě stačí.

A jestli se chcete naučit malovat na plátno tak, abyste na sebe byli opravdu hrdí, přihlaste se na kurz malby do Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/akryl-zacatecniky/

Green for oil

7. září 2018

maxresdefault

Co nového ve světe olejových barev? Fantastická série doplňků pro olejové barvy „Green for oil“!

Doplňky Green for oil jsou vyrobené na bázi oleje ze safloru (Světlice barvířské), což je taková malá žlutá kytička, která je vůní podobná nechvalně známé řepce olejné. Jsou tedy přírodní a zdravotně nezávadné! V této sérii naleznete všechny doplňky, které můžete k tvorbě olejem potřebovat. Pojďme se na každý z nich podívat trochu víc zblízka.

Jako první je ekologické ředidlo na ředění barev. Jedná se o skvělou variantu pro každého, kdo nechce škodit svému zdraví a zatěžovat životní prostředí. Je totiž plnohodnotnou náhradou klasických ropných destilátů, jen nezpůsobuje žádná zdravotní rizika a při jeho použití se nemusí dodržovat žádná speciální opatření. Výrobek lze používat kdekoliv a kdykoliv.

Jako další bychom vám chtěli představit univerzální médium, které zcela bez rozdílu zastoupí klasické doplňky k olejovým barvám této kategorie. Nemusíte však pracovat v dobře větraných prostorách, ani dodržovat žádné jiné speciální podmínky. Zlepšuje konzistenci olejové barvy, urychluje schnutí a přidává lesk. Umožňuje vytvářet lazury, stejně jako lze použít i pro impasto techniky.

V této sérii naleznete i gel, který se prodává v tubě a je určen především pro umělce, kteří rádi používají velmi pastózní barvy a rádi budují hloubku malby. I po přimíchání tohoto média, barvy neztrácí intenzitu a nabývají na objemu a zářivosti. Jen pozor, urychluje schnutí barev.

Naleznete tu i čistič štětců. Možná nebude působit tak rychle, jako ty klasické, které by dokázaly sežrat i štětinky, ale zvládne štětce vyčistit do par desítek minut.  Lze s ním samozřejmě čistit jakékoliv malířské náčiní, ať už štětce, špachtle, palety…

K ochraně hotové olejomalby jistě využijete dva typy laků, které jsou rychleschnoucí a po zaschnutí zůstávají zcela čiré.

Lesklý lak se používá k navýšení lesku a také k podtrhnutí nejjasnějších a nejživějších barev v malbě. Matný lak se zpravidla používá, pokud se v malbě chcete vyhnout odleskům.

Pro dosažení saténového finiše smíchejte dohromady lesklý a matný lak.

Zbytky všech těchto doplňků můžete zcela bez obav vylít do umyvadla. Není třeba žádného speciálního zacházení.
Celou sérii „Green for oil“ najdete v obchodě u našich partnerů na Soukenické 14. Pouze příznivci Draw Planet mají od 15.9. do 15.10. slevu 10%! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

Olejomalba

25. dubna 2018

c4c97840bfd957d152e2cdcb10kl

Olejomalba je jednou z nejpopulárnějších uměleckých technik. Co do ní patří, čím a na co se maluje, co k ní potřebujete mít? – To a mnohem víc se dočtete v našem nejnovějším článku!

Jak dělíme techniky olejomalby?

Vysvětlíme si, jaké možnosti vlastně skýtá olejomalba! A že jich je 🙂 Dělí se buď podle nanášení, nebo podle počtu vrstev.

Určitě nás všechny první napadne způsob nanášení oleje štětcem. Dnes máme na výběr z neuvěřitelného množství velikostí, tvarů, šířek i délek. Štětce vyhrávají na plné čáře v nanášení tenkých vrstev oleje.

Dále se nabízí možnost vytlačování olejové barvy přímo z tuby nebo nanášení špachtlí. Jde o tzv. pastózní nanášení. Co si budeme povídat, nejde zrovna o ekonomickou variantu :). Musíme také počítat s dlouhým schnutím tlustých vrstev oleje. Ale efekt to má báječný!

Nesmíme zapomenout ani na nanášení olejových barev různými částmi těla. Někteří umělci se nestydí nanášet barvy ani jinými částmi těla, než jsou ruce a nohy.

A jak je to s dělením podle počtu vrstev? Tady jsou možnosti jen dvě.
Jestliže spěcháme, čas nám nedovolí čekat na proschnutí oleje a máme rádi rychlou malbu, použijeme techniku Alla prima. To se dá volně přeložit jako Na poprvé. Na první dobrou tedy namalujete celý obraz mokrými barvami, nečekáte, až část uschne, abyste mohli dát další vrstvu. A tak zůstane dílo jednovrstvé.

Vrstvení oleje má úplně opačná pravidla. Na plátno si nejdříve předkreslíme např. tužkou, co budeme malovat. Musíme trefit proporce, ale nevykreslovat detaily. Pak pokračují jednotlivé vrstvy olejových barev, podmalba, následuje malba jako taková, pak přicházíme ke stínování a k poslední vrstvě. Mezi všemi vrstvami je nutný poměrně dlouhý časový rozestup na proschnutí oleje, ale výsledky stojí za to!

Které doplňky k olejovým barvám budete opravdu potřebovat?

Ředidla – rozpouštědla a lihy.
Ředidla se nepoužívají jen k ředění barev. Budete je potřebovat i k čištění štětců a palet (jak už jsme zmínili). Terpentýn je z nich asi nejběžnější. Zachovává olejový charakter barev, má ale typický zápach. Existují však i praktičtější a příjemnější verze bez zápachu. 🙂

Lněný olej se vyrábí ze semen lnu a dodává barvám lesk a průhlednost. Zhuštěný lněný olej zasychá delší dobu a je vhodný. Na lazurování je vhodný zhuštěný lněný olej (smíchaný např. s terpentýnem). Díky jeho přidání do barev se vytvoří hladký povrch bez viditelných stop po štětci.

Sikativy jsou vyrobené z kovových solí a urychlují schnutí oleje aktivací oxidace. Používají se šetrně a předcházejí tvorbě povrchových vad.

Média a gely přidané do barvy obohacují pastu, upravují její strukturu, lesk a transparentnost.

Můžeme říct, že olejomalba je velmi odolná i zubu času. Na povrchu zasychajícího oleje se však dřív či později objeví prasklinky. Abychom tento proces zpomalili, obrazy na závěr nalakujeme.

Na co malujeme olejem? Jaké existují druhy pláten a v čem je mezi nimi rozdíl?

Už více než jedna generace uznává, že plátno je ideálním podkladem pro olejomalbu. Tkanina vyrobená z rostlinných nebo syntetických vláken je nejoblíbenějším a nejrozšířenějším základem pro olejomalbu.

Nejběžnější plátno pro olejomalby je lněné. Lněné plátno si nezískalo takovou popularitu u umělců jen náhodou. Obrazy na něm namalované mají organickou krásu díky „živé“ struktuře. Pokud hodláte malovat velké obrazy, pak není nic lepšího než použití lněného plátna s dvojitou vazbou, která je ještě pevnější, silnější a spolehlivější.
Neméně populární než lněné je bavlněné plátno. Jeho hlavní výhodou je, že bavlněná nit je mnohem tenčí a rovnější. Pro někoho je tato struktura při malování velmi pohodlná. Jeho prestiž však upadá z několika důvodů: může hnít, rozšiřovat se, zmenšovat se a následně tvořit vlny kolem hranic plátna. Je však velmi dobrou volbou pro začátečníky, protože je levnější než len.
Syntetické plátno – polyesterové. Pravdou je, že je polyester mnohem lepší než len a bavlna. Je stabilní, odolný a není citlivý. Úplná absence textury činí materiál zcela hladký.

Jak se starat o štětce?

Na štětcích a jejich kvalitě opravdu záleží. Proto bychom měli vědět, jak se o ně správně starat. Každý z nás je čas od času nepořádný. Po malování olejem štětce ale nesmíme nechat jen tak válet!
Tady je pár užitečných rad, které se vám budou hodit :).


Rada č.1: Štětce vždy pořádně vymyjte
Ano, opravdu to nikoho nebaví, ale vymývání určitě neodkládejte. Některé barvy po zaschnutí vůbec vymýt nejdou a štětec by byl na vyhození. Na olejové barvy budete potřebovat terpentýn. Při vymývání na štětec příliš netlačte.
Rada č. 2: Po umytí štětec správně uložte
Když odkládáte štětec na uschnutí, nikdy ho nepokládejte štětinami dolů. Ohnuté štětinky by se už nikdy nevrátily do původního tvaru, ani by dobře nevětraly.
Rada č.3: Na štětec při malování netlačte
Se štětcem se zacházejte jemně. Jinak ztratí svůj tvar a ať se budete snažit sebevíc, nenamalujete, co jste měli v plánu. Když si pořídíte nový štětec, nejdříve ho namočte do nádobky s vodou a pomalu s ním míchejte. Jemně tak odstraníte ochranou zpevňující vrstvu. Při malování štětec pouze lehce přikládejte, neměli byste se nijak dotýkat kovovou částí a ohýbat o ni štětiny.
Rada č.4: Zvolte vhodnou velikost
Pokud je to možné, nenamáčejte do olejové barvy kovovou část štětce. Naprosto stačí, když budete nabírat a nanášet barvu štětinami. Když byste se přistihli při tom, že se snažíte „zvětšit“ štětec tím, že ho více namáčíte, zvolte radši větší štětec. Když se Vám dostane olejová barva pod kovovou část štětce, už ji pryč pořádně nedostanete a bude se vám míchat nežádoucí barva s právě používanou.

Nejlepší je, vyzkoušet si olejomalbu u nás v Draw Planet! Pochopíte její kouzlo a naučíte se tipům a trikům, které Vás dovedou ke krásným výsledkům. Těšíme se na kurzu!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/

506ed878c62f4adcd69eb1076f058c54

Vysvětlíme si, jaké možnosti vlastně skýtá olejomalba! A že jich je 🙂 Dělí se buď podle nanášení, nebo podle počtu vrstev.

Určitě nás všechny první napadne způsob nanášení štětcem. Dnes máme na výběr z neuvěřitelného množství velikostí, tvarů, šířek i délek.  Štětce vyhrávají na plné čáře v nanášení tenkých vrstev.

Dále se nabízí možnost vytlačování barvy přímo z tuby nebo špachtlí. Jde o tzv. pastózní nanášení. Co si budeme povídat, nejde zrovna o ekonomickou variantu :). Musíme také počítat s dlouhým schnutím tlustých vrstev. Ale efekt to má báječný!

Nesmíme zapomenout ani na nanášení různými částmi těla. Někteří umělci se nestydí nanášet barvy ani jinými částmi těla, než jsou ruce a nohy.

A jak je to s dělením podle počtu vrstev? Tady jsou možnosti jen dvě.

Jestliže spěcháme, čas nám nedovolí čekat na proschnutí a máme rádi rychlou malbu, použijeme techniku Alla prima. To se dá volně přeložit jako Na poprvé. Na první dobrou tedy namalujete celý obraz mokrými barvami, nečekáte, až část uschne, abyste mohli dát další vrstvu. A tak zůstane dílo jednovrstvé.

Vrstvení má úplně opačná pravidla. Na plátno si nejdříve předkreslíme např. tužkou, co budeme malovat. Musíme trefit proporce, ale nevykreslovat detaily. Pak pokračují jednotlivé vrstvy olejových barev, podmalba, následuje malba jako taková, pak přicházíme ke stínování a poslední vrstvou. Mezi všemi vrstvami je nutný poměrně dlouhý časový rozestup, ale výsledky stojí za to!

Nejlepší je, vyzkoušet olejomalbu u nás v Draw Planet! Pochopíte její kouzlo a naučíte se tipům a trikům, které Vás dovedou ke krásným výsledkům. Těšíme se na kurzu! 🙂

Počátky impresionismu

12. září 2017

21557493_1521326681247516_7193733397817032146_n

Vzhled impresionismu můžeme z velké části přisoudit technickému pokroku společnosti.

Aby umělci mohli zprostředkovat nepatrné dojmy, nuance světla a barvy, museli se z atelierů dostat ven. Ale až do poloviny XIX. století bylo velmi obtížné vyjít s olejovými barvami na ulici.

Barvy se ukládaly do pytlíčků vyrobených z prasečího močového měchýře. Pro vytlačování barvy na paletu bylo nutné propíchnout tenkou stěnu sáčku, a pak znovu utěsnit místo punkce. Po mnoha opakováních této operace barvy často uschly.

V roce 1840 William Winsor, zakladatel jedné z největších továren na pomůcky pro umělce „Winsor & Newton“, navrhl variantu ukládání barev ve skleněné nebo kovové stříkačce, ale problém sušení a snadné přepravy barev se tím příliš nevyřešil.

Americký portrétní malíř John Goffe Rand roku 1841 registroval patent, který nazval „Zlepšená konstrukce prostředku k ukládání barev. Kovové tuby na barvy.“ Jinými slovy John vynalezl všem dobře známé pevné kovové tuby na olejové barvy.

V průběhu roku Rand zaregistroval ještě několik patentů, aby zlepšil design, ale verze tuby s pohodlným víčkem ještě nenavrhl.

Zatímco Rand dokončoval svůj vynález, William Winsor patentoval tubu s hubicí k vytlačování barvy, která měla závity a víčko.

Od roku 1842 se olejové barvy v takových tubičkách začaly hromadně vyrábět v továrně „Winsor & Newton“. Brzy se rozšířily po celém světě!

I přes další početné pokusy vynálezců o zlepšení konstrukce zůstává tuba se šroubovacím uzávěrem dodnes nejjednodušším a nejpraktičtějším zařízením k uchovávání barev.

Polibek

Obraz Gustava Klimta „Polibek“, který je považován za mistrovské dílo raného modernistického období, na první pohled se může zdát jen dalším obrazem o vášni a lásce. Ale za zdánlivě jednoduchým příběhem se skrývá mnoho fascinujících faktů.

Inspirovaný byzantskou mozaikou, kterou umělec potkával na svých cestách, Klimt míchal plátové zlato s olejovými barvami, což se stalo jeho stylem.

Obraz byl výsledkem tvůrčí krize Klimta. V roce 1907 Klimt v jednom ze svých dopisů píše „Buď jsem příliš starý nebo příliš nervózní nebo příliš hloupý, ale něco je jednoznačně špatně.“ Ale během tohoto období namaloval obraz, který mu přinesl obrovskou popularitu.

V roce 1908,byl „Polibek“ poprvé vystaven v rakouské galerii umění i když ho Klimt vlastně nedokončil. Jeho nedokončená práce byla odkoupena galerií Belvedere.

Jak koupit umělecké dílo, které ještě není hotové? Je nutné, aby to byla nabídka, kterou nelze odmítnout. Galerie Belvedere zaplatila v přepočtu 25 tisíc korun (dnes by to bylo asi $ 240,000 ) v době kdy nejvyšší cena za malbu v Rakousku byla 500 korun.

 

Milovnice divoké africké přírody Karen Laurence-Rowe ovládá obdivuhodným způsobem akvarel i olejomalbu. Za svou uměleckou práci získala cenu Wildlife artist 2012!

draw-planet-karen-laurence-rowe-4

Vyobrazuje především ohrožená zvířata, aby, jak sama říká, byla zachycena, než je lidstvo zničí 🙁

Karen tvoří ve svém ateliéru v Nairobi a pravidelně přispívá na ochranu těchto nádherných tvorů. Do divočiny vyjíždí sama, fotografuje a maluje 🙂

draw-planet-karen-laurence-rowe-8
draw-planet-karen-laurence-rowe-7
draw-planet-karen-laurence-rowe-3

Co říkáte na Kareninu práci? Měli byste také odvahu a vydali se malovat africká zvířata 🙂 ?

draw-planet-karen-laurence-rowe-6

draw-planet-karen-laurence-rowe-2

draw-planet-karen-laurence-rowe-1

Malby od Davida Cheifetze

28. července 2016

Draw-Planet-David-Cheifetz-8

Malby od Davida Cheifetze z USA.

Draw-Planet-David-Cheifetz-4

Tyto hyperrealistické malby jsou další dimenzí tvorby olejem. Věnuje se technice alla prima nebo-li wet-on-wet, tedy nanášení mokrých vrstev na mokré vrstvy.

Draw-Planet-David-Cheifetz-3

Malování touto technikou má kouzlo v tom, že se provádí rychlým způsobem, tedy můžete zachytit všechny své pocity a dojmy.

Draw-Planet-David-Cheifetz-7

Pokud bychom mluvili o fotografii, šlo by v podstatě o momentku 🙂

Draw-Planet-David-Cheifetz-6

Jak se Vám líbí „momentky“ od Davida Cheifetze?

Draw-Planet-David-Cheifetz-5

James-Neil-Hollingsworth-1

Hyperrealismus je pro soustu lidí děsivý a nepochopitelný. „Kolik to musí dát práce namalovat něco takového?“ „Na to musí mít člověk zvláštní dar.“ a mnoho dalších myšlenek se honí většině diváků v galeriích před hyperrealistickými obrazy… Není to ale tak těžké, jak se možná domníváte. Hodně z toho, co dělá obrazy natolik skutečné, až jsou nerozpoznatelné od fotografie, jsou pouze malé detaily. Odlesky, stíny, studené a teplé barvy.

James-Neil-Hollingsworth-2

James-Neil-Hollingsworth-3

James-Neil-Hollingsworth-4

James-Neil-Hollingsworth-5

James-Neil-Hollingsworth-6

James-Neil-Hollingsworth-8

James-Neil-Hollingsworth-9

James-Neil-Hollingsworth-10

\James-Neil-Hollingsworth-11

James-Neil-Hollingsworth-12

James-Neil-Hollingsworth-13

Když to vše je na svém místě, obraz velmi rychle nabude na realističnosti. Chce to pouze praxi a vedení zkušeného lektora, který Vám vysvětlí co je důležité. A to my v Draw Planet nabízíme. 🙂 Obrazy, které můžete vidět jsou od malíře jménem James Neil Hollingsworth.

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!