Přejít na obsah
Menu

#skicování

S blížícím se jarem a teplejším počasím je to ideální čas vyrazit ven a vychutnat si krásy Prahy skicováním. Pokud hledáte inspiraci a místa pro skicování v Praze, máme pro vás připraveno pět tipů na místa plná motivů a atmosféry.

 

Vojanovy sady

Tichý a klidný park ve stínu Pražského hradu je ideálním místem pro skicování přírody, historických budov a lidí, kteří si tu užívají klidné chvíle.

Vojanovy sady - Prague.eu

Obrázek z webu

Náplavka

Podél řeky Vltavy najdete nekonečné možnosti pro skicování – od pohledů na Pražský hrad až po atmosféru tržiště a kaváren.

 

Zahrady pod Pražským hradem

Tyto krásné zahrady nabízejí klidné zákoutí a romantickou atmosféru pro skicování květin, soch a historických budov.

O zahradách - Zahrady pod Pražským hradem

Obrázek z webu

DOCK

Dalším zajímavým místem pro skicování je DOCK, moderní kancelářská čtvrť v Praze. Tento inovativní komplex nabízí fascinující architekturu a zajímavé úhly pohledu pro tvorbu uměleckých skic.

DOCK IN TWO: objekt, který stojí za to si prohlédnout i z pohledu TZB – část 1. - TZB-info

Obrázek z webu

Kavárna Letka

Skvělým místem pro skicování je kavárna Letka, kde můžete v klidu posedět a nechat se inspirovat atmosférou tohoto útulného místa pro vaše umělecké vyjádření.

Café Letka na Letné – Kudy z nudy

Obrázek z webu

 

Ať už jste začátečník nebo zkušený umělec, skicování v Praze je skvělý způsob, jak objevovat krásy města a rozvíjet svou kreativitu. Tak se vezměte své skicáky a vydejte se na cestu po pražských ulicích, které jsou plné inspirace a překvapení.

 

Vydejte se s námi na cestu světem umění!:

5f82cb2970ca4796900507519ea4dbcc

1. Zapomeňte na strach z bílého papíru

Vezměte si štůsek papírů a pusťte se odvážně do jejich pokreslování libovolnými čarami a geometrickými tvary. Klidně ty papíry i roztrhejte. Hlavní věcí je nebrat to tak vážně. Je důležité pochopit, že se jedná o hru. Nemyslete na to, zda vám pod rukama vznikne mistrovské dílo, nebo ne. Užívejte si ten proces! Další možností je kreslení na barevném papíře. Podvědomí se zdá, že barva je již v určitém smyslu obrázek. Proto je snazší začít kreslit na barevný papír.

2. Kreslete každý den

Po fázi výkresových linií a geometrických tvarů, které jsou pro každého potřebné, doporučujeme se pozvolna posunout k přírodě a učit se z ní. Když byl Leonardo da Vinci malý, každý den chodil kreslit dub. O rok později kresby porovnal. Zachyťte momenty, dejte je na papír a nechte je zrát v šuplíku. V kreslení žádné zázraky neexistují, za vším se skrývá pravidelná praxe. Pokud nekreslíte každý den, neuronová spojení oslabují a je obtížnější kreslit a ještě hůř se vám bude vracet k pravidelnému procvičování.

3. Vyberte si ty správné nástroje

Hodně závisí na správných pomůckách. Například pera a linery mají vytvářet jednotnou linii, mít ostré špičky a nesmí vytvářet kaňky. Ani linie, kterou nakreslíte těmito pomůckami, se nesmí dále rozmazávat. Nebojte se vyjít ze své komfortní zóny! Těm, kteří pracují jen štětci, doporučujeme, aby se pokoušeli více pracovat s liniemi (gelová pera, linery) a těm, kteří pracují s liniemi, aby pracovali se štětci. Tím získáte na vlastní techniku jiný pohled. Experimentujte s nástroji, nebojte se a zkuste to. 🙂 Pokud používáte jen tužky, určitě přidejte ke své tvorbě linery nebo štětce. Naučí vás to neplýtvat čarami a rozmýšlet nad každým tahem. Trénujte, že každá čára je jedinečná.

4. Vytvořte si umělecký deník

V podstatě je umělecký deník stejný deník jako ten, ve kterém píšete, co se vám během dne stalo, ale oproti obyčejnému deníku jej rozšíříte o obrázky toho, co jste během dne viděli. Je důležité kreslit (!) přesně z paměti, fotografie pořízené v ten den vám pomohou zobrazit detaily. Práce na dvojstránce je obzvláště důležitá pro ilustrátory a návrháře. Začnete myslet jako umělec knihy, přemýšlíte o umístění obrazu a textu jako grafického prvku. Deník vám umožní, abyste se sami se sebou zapojili do určitého dialogu, umožní vám pochopit a vyhodnotit některé události z minulých let. Proto myslete dopředu a nezapomeňte si schovat staré deníky.

5. Porovnejte obrázky

Všechny kresby nemusí být dokonalé, ale proces porovnání je sám o sobě fascinující. Pokud se po celou dobu posouváte, uspějete. Obrázky porovnávejte často, například jednou týdně. Uvidíte, jak se vaše díla vyvíjí.

Zajímá Vás skicování? Přijďte k nám na kurz sketchingu. Čeká na Vás zajímavý program, během kterého si zkusíte různé materiály a ponoříte se do skicování jídla, lidí a architektury.

Máme kurz skicování v prezenční  https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/ 

nebo online verzi  https://www.drawplanet.cz/online-kurz/sketching-pro-zacatecniky/  Vyberte si, co je pro Vás nejlepší a přihlaste se! 🙂

 

aecb0c21a8f2828de1a76cc4cce3ae1d

Často se může stát, že máte touhu něco nakreslit, ale neumíte si vybrat vhodné téma. Někdy můžete být tak nerozhodní, že se do práce nepustíte raději vůbec.

Proto jsme si pro Vás připravili 25 nápadů, které můžete přenést do Vašich skicáků.

 • Skicování města – oblíbená místa, kam rádi chodíte
 • Rychlé náčrty cestujících v dopravních prostředcích
 • Zkuste zachytit své sny a cíle
 • Autoportrét – byl a zůstává zajímavým tématem     
 • Vytvořte si vlastní svět, vlastní komiks. Není nutné, aby na konci vypadal jako od Marvela čí DC
 • Udělejte si srandu ze svých přátel a známých, vytvořte jim karikatury
 • Studujte lidské tělo. Anatomie lebky či svalů. Není nic těžšího než dobře zachycené ruce.
 • Zkuste zachytit Vaše oblíbené scény z filmů nebo seriálů
 • Zahrady a různé detaily krajiny. Pokud jste milovníkem přírody, tak se nebojte vyrazit se skicákem ven
 • Zkuste si kariéru grafického designéra. Vytvořte logo Vaší oblíbené kapely
 • Místo, kam byste se jednou rádi podívali
 • Zátiší. Nechte se inspirovat tím, co máte doma v ledničce anebo zkuste kopii internetového obrázku s humrem a smaženým prasetem
 • Láká vás tetování? Vytvořte si zajímavé návrhy
 • Potisky na oblečení. Jaký nápis byste si vybrali pro své tričko Vy?
 • Přeneste na papír představu vaší budoucnosti
 • Máte oblíbenou knihu? Ilustrujte ji
 • Zachyťte obsah Vaší kabelky či batohu. Vyndejte si věci na stůl před sebe a pusťte se do skicování. Tento úkol děláme i na Kurz Sketchingu v Draw Planet
 • Design. Vyberte cokoliv, od jednotlivého kusu nábytku až po celý interiér
 • Architektura. I zde můžete začít od jednodušších forem až po celé bloky ulic
 •  
 • Pokud nemáte hlad, vyzkoušejte si nakreslit jídlo
 • Nakreslete, jak vypadá Váš běžný den
 • Ilustrujte pracovní prostředí, kde se pohybujete
 • Věnujte čas doodlingu. (doodling neboli čmárání je necílené kreslení, při kterém upíráte svou pozornost k jiným věcem než k samotné tvorbě). To Vás může přivést k zajímavým výsledkům
 • Máte den, který byl tím nejlepším ve Vašem životě? Nakreslete ho
 • Co je nejdůležitější? Kreslit především to, co Vám dělá radost

Chtěli byste umět zachytit svět kolem Vás? Naučíme Vás trikům skicování. Zjistíte, že to vůbec není složité. Ukážeme Vám, jak zachytit předměty, jídlo, ulici, přírodu i lidi pomocí rychlých skic! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/

48WeBt7-1200×816

Postupné kreslení průmyslové skici pomocí designerských popisovačů.
Za příklad si vezmeme průmyslový design tašky od Reida Shleigela z New Yorku.

Skica
Pro náčrtek použijte fixu světle šedého studeného odstínu.


Upravte svůj nákres linerem – vytvoří se tak hranice barevných výplní fixy a přidá to na eleganci náčrtu.

Barva
Rozdělte svůj koncept na oddělené „sekce“ – místa pro plnění barvou – a samostatně vyplňte každý z nich nejsvětlejším odstínem zamýšlené barvy. Vzhledem k tomu, že v tomto obrázku byla použita tříbodová perspektiva, tahy byly překryty nejen podle tvaru objektu, ale také podle linií perspektivy, které vytvořily příjemný zajímavý efekt.

Vyberte směr světelného zdroje pro přidání stínů a zvýraznění. Pro přidávání stínu, použijte fixu, která je o dva tóny tmavší než primární barva. V oblastech, které vyžadují plynulý přechod ze světla do tmy – gradient – zvolte fixu o jeden tón tmavší než je základní barva, aby se míchaly nejtmavší a nejsvětlejší oblasti ve střední části.

Závěrečné tahy

Použijte střední širokou fixku nebo tlustý liner, abyste opravili všechny chyby mimo obrys. Vnitřní čáry (pokud dochází ke změně tvaru ve stejném materiálu) jsou zpravidla ponechány dostatečně tenké, například o tloušťce 0,05 mm.

Pomocí bílé propisky zvýrazněte ohyby, na které padá světlo (přímé nebo odražené). Potom použijte bílou fixu pro přidání kontrastu (zvýraznění a odrazy) k okrajům, které jsou určeny pouze jako horní přední okraj mosazné rukojeti.

Pomocí bílé tužky přidejte do oblasti stínu reflexe, abyste získali více realistického vzhledu a objemu. Dále přijdete šrafovaní bílou tužkou směrem od nejsvětlejšího okraje ke stínu. Můžete vytvořit matný efekt, charakteristický pro textury kůže.

Použijte tlustou bílou fixu a přidejte velké bílé plochy, aby se skica stala zajímavější.
Na základě umístění světelného zdroje přidejte z tašky klesající stín, aby se zobrazila její pozice v prostoru.

Chcete-li převést skicu do kategorie konceptů, přidejte popisky a komentáře s vysvětlením toho, co přesně dělá tento návrh unikátním a inovativním.

Libí se Vám designerské popisovače a chcete se dozvědět další užitečné rady? Přihlaste se na kurz kreslení fixy v Draw Planet! Čekají na Vás zajímavý program, skvělý lektor a nejkvalitnější pomůcky.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresleni-fixami-designerske-popisovace/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!