Přejít na obsah
Menu

#kreslení

900x600_adaptiveResize_jule_2018_plener2

Kreslení podle skutečnosti nebo podle fotky? Povíme si pro a proti!

Kresba podle fotky zobrazuje objekt plošší než oko vidí. Pokud se podíváte na blízký objekt nejprve oběma očima, a pak to zkusíte jen jedním, uvidíte, že se objekt stane „méně živým“, méně objemným. Ztratí se 3D efekt. Při kresbě přímo z reality si můžeme lépe všímat objemu a zachytit ho. Při kreslení z fotografie se zbavíme různých vzdáleností a je těžší objem odhadnout a vyobrazit

Malování i kreslení podle fotografie je rozhodně o dost snažší. Pro začátečníky sedá mluvit o spáse. Jasně uvidíte dvojrozměrný objem, skvěle analyzujete barvu na té či oné části obrázku. Můžete jednoduše přenášet odpovídající světlo a stín na také dvojrozměrný list svého papíru.

Přenos vizuálních dojmů 3D objektů často způsobuje pocit bezmoci a ztrácí se přesnost i detaily. Mnoho lidí se kreslení vzdává právě kvůli nepodařeným převodům trojrozměrné reality na plochý papír. Kopírování předloh vám v první fázi tréninku výborně poslouží. Ale v této fázi neuvízněte. Radši časem čerpejte z fotografií i z reality současně, abyste pochopili, jak a co vidí oko v přírodě.

Kreslení podle fotky zkresluje velikost objektů v pozadí.

Nejspíš jste si všimli, že když se pokoušíte fotografovat dalekou krajinu, zadní část bývá nevýrazná. Na výšku je silně stlačená. Takže ty vysoké hory, které vás zasáhly, vypadají na fotografii jako kopce. A detaily v poli, které vidí oko, už na fotografii nenajdeme.

Kresba podle fotografie může také nahradit plenér, když nejsou vhodné podmínky na místě. Tady máme obrovské plus. Foťák nám umožňuje zachytit ty krajiny, kde nemůže sedět umělec se stojanem. Jen si zkuste malovat na místě vrchol Elbrusu nebo rušnou dálnici, v krutém mrazu nebo v dešti! O pohodlí se postará fotoaparát.

Kresba podle fotky je statická. Člověk vnímá svět nejen svýma očima, ale všemi ostatními smysly. A může to vyjádřit na obrázku. Fotopředloha může zachytit prchavý charakter.

V některých chvílích by umělec nejradši udělal stop a zachytil na obraze pohybující se přírodu. Létající pták, zvíře ve skoku, záblesk blesku a dokonce i vadnoucí květy, to vše nám zachrání vyfocení situace.

Fotografie neposkytuje jemné odstíny barev. Ano, fotografie mění barvu, usnadňuje to, spojuje tóny. A obecně nejsou barvy na fotografii věrné. A fotografie se musí dělat ve správném světle. Potřebujete opravdu umět fotit, abyste mohli vytvořit kvalitní, blízký obraz reality.

Při kresbě podle předlohy lze experimentovat s barvou. Můžete experimentovat s fotografií, dávat jí jinou intenzitu, měnit odstíny barvy, dávat různou náladu motivu. Šedá nudná krajina se tak může stát tajemnou, mystickou nebo světlou a slavnostní.

Jedna fotka nikdy nepředá tolik dojmů a někdy i adrenalinu, jako práce na čerstvém vzduchu.

Každý chce radši sedět na louce, poslouchat zpěv ptáků, být v harmonii s přírodou. Současně přichází zvláštní pocit, po kterém jdou umělci znovu a znovu na čerstvý vzduch. A nezáleží na tom, že malování pod širým nebem je v 90% případů pouze pomocným materiálem, který se nikdy nestane obrazem. Jde o ten nejpříjemnější proces tvoření!

Z fotografie si lépe všimnete jednotlivých částí. To je již slabé plus ve srovnání s výše uvedeným argumentem. Kromě náčrtu vytvořeného pod širým nebem bude fotografie dobrým doplňkem. Vezměte si pár fotografií a obecný rozvrh krajiny a její jednotlivé detaily. Ve spojení s etudou pod širým nebem to bude velmi užitečné.

Jak vidíte, fotografie má jako zdroj obrazu mnoho výhod. Už snad všechna moderní díla vznikají pomocí fotografií. Ano a proč tomu bránit? Koneckonců není důležité, jakou cestu jste zvolili, pokud stojí výsledek za to.

Proto si každý může vybrat podle sebe, jestli zvolí jako předlohu fotografii, nebo realitu. Anebo může kombinovat! V Draw Planet si můžete vyzkoušet obě možnosti a sami zjistíte, co se Vám líbí víc! 

https://www.drawplanet.cz/kurz/

Jak se kreslí rudkou?

15. května 2019

img-rubens-portret-syna

Rudka je červená křída, která stejně jako třeba uhel patří mezi umělecké materiály.

Od paleolitu po renesanci

Rudku, jednoduchou křídu, známe jako nejstarší kreslicí nástroj. Dokazují to jeskynní červené kresby zvířat z období paleolitu. Rudku používali také starověcí Řekové na značení váz.

Jako klasický kreslící nástroj podobný uhlu, se rudku začala používat až na konci 15. století. Široké využití našla během 16. a 17. století.

První se věnoval ruce sám velký Leonardo da Vinci. Červenou křídu také používali Andrea del Sarto, Correggio, Michelangelo, Rubens, Raphael a další renesanční mistři.

Renesanční umělci tak tvořili předběžné skici a návrhy. Barva rudky se skvěle hodí na nákresy struktury lidského těla, protože má teplé a měkké odstíny. Proto doboví umělci používali tento grafický materiál ke kreslení anatomických rysů postavy modelů.

Kolik je druhů a odstínů červené?

Barvu sanguine tradičně popisujeme jako rudou krevBarevný rozsah má od lehké terakoty až po hluboké, téměř hnědé odstíny. Rozšiřuje obzory černobílého kreslení.

V obchodech najdete různé druhy: kulaté tyčinky, ostře nabroušené tyčky nebo tužky vložené v dřevěné tyčince. Sady jsou monochromatické nebo dokonce s několika odstíny.

Co potřebujete k tomu, abyste nakreslili styl sanguine?

Pouze dva materiály: červená křída a papír. Případně použijete i podložku, něco na pro připevnění papíru, uměleckou gumu a fixační prostředek.

Sanguine. V mnoha ohledech závisí volba barvy na konkrétních úkolech, které jste si vybrali. Textura těla například lépe zprostředkujete načervenalými odstíny a na kreslení krajiny se hodí tmavší hnědé tóny.

 

Jaký vybrat papír? Nejlepší povrch k práci má hrubý, hustý základ. Na pastel můžete použít i lehký nebo tónovaný papír. Půjde to i s jemnozrnným sulfátovým papírem.

Určitě využijete také fixátor. Používá se k dlouhodobému uložení vaší tvorby, zafixuje obraz proti rozmazávaní. Někteří umělci používají běžný lak na vlasy bez vůní a třpytek. Ale musíte pamatovat na to, že každý fixátor může ovlivnit výslednou barvu. Obvykle dílko po zafixování ztmavne.

Jak rudkou kreslit?

Základem techniky kreslenírudkou je kombinace jemných čar a širokých tahů, stínování a skvrn. Určitě je dobré předkreslit obrys budoucího objektu pastelkami. Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, obrys může být nejprve povrchově aplikován obyčejnou tvrdou tužkou.

Sytost barvy by se měla upravovat tlakem. Někteří umělci také pro tyto účely aplikují smáčení křídy. Průhlednost a barevnou hloubku můžete také udělat pomocí prolnutí. Toho docílíte jednoduše tak, že požadovanou část otřete prstem nebo bavlněným tampónem.

 

Už jste si vybrali, co kreslit? Klidnou krásu venkovské krajiny nebo staré městské ulice? Možná chcete vyjádřit krásu letního zátiší? Nebo zachytit obraz milovaného člověka? To vše zvládnete se skvělou rudkou, která nás provází už historicky.

Přihlaste se na naše kurz kresby pro začátečníky a vyzkoušejte kreslení rudkou pod vedením těch nejlepších lektorů!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby/

kak-raskrasit-risunok(1)

Tradiční formy tvoření jsou sice fajn, ale s komfortem, všestranností a rychlostí práce s kresbami pomocí moderních technologií se dají sotva srovnat. Kombinace kresby tužkou s digitální technologií práci usnadňuje a urychluje barvení kreseb. O takové techniky se zajímají hlavně umělci, kteří jsou dokonale obeznámeni s tradičními způsoby kreslení, ale zajímají se o digitální umění.

V tomto článku se podíváme na tvoření ilustrace „The Bear Wife“ od Wylie Beckert.

Ukázané techniky můžete zkombinovat s vašimi oblíbenými výkresovými technikami a vytvořit tak svůj vlastní jedinečný styl kresby.

 1. ZAČÍNÁME SE SKICOU

Dobrá ilustrace vždy začíná skicou. Chcete-li vytvořit zajímavý obrázek, před samotným tvořením pořádně popřemýšlejte. Kdo jsou vaše postavy, jaký je jejich příběh? Nechte, aby Vás obrázek na otázky odpověděl!

Poté, co vytvoříme dobrou skicu, zpracujeme ji ve Photoshopu a vybereme barvy, které budeme v závěrečné práci používat.

 1. POUŽITÍ VHODNÉ FOTOGRAFIE

Kreslení s použitím modela (nebo fotografií) pomůže váš nápad ztvárnit. Snažte se nepoužívat obrázky nebo fotografie z internetu. Vytvoření vašich vlastních fotografií pomůže plně zrealizovat váš nápad. Někdy potřebujete i přes vytvoření nejvhodnější fotografie velkou představivost; tady například jsou použité fotky mazlíčka autorky namísto medvěda.

 1. Úhledný nákras

Podíváme se na zvětšenou verzi náčrtu a začneme kreslit s využitím informací shromážděných z fotografií. Autorka preferuje šedou pastelku z Col-Erase namísto grafitové tužky: je trochu měkčí a chyby s ní lze jednodušeji opravit, takže je pro náčrtek ideální.

 1. NASKENUJTE OBRÁZEK

Autorka píše, že místo toho, aby pracovala tužkou přímo na náčrtku, vytiskne si kopii kresby s nízkou opacitou na tónovaný pastelový papír připravený pro práci s vodním médiem. Tato rada je dobrá pro ty, kteří se bojí pokazit původní kresbu.

 1. Vytvořte dvojbarevný výkres

Takový výkres není nic jiného než vylepšená verze původního náčrtu. Vrátíme se k původnímu obrysu a zjistíme, které oblasti jsou světlé a tmavé. Pro tmavé oblasti (medvěd a srst) používá černé tužky, Col-Erase; pro světlé (vlasy, kůže, stromy a medvídě) používá šedou tužku Col-Erase.

 1. POUŽITÍ INKOUSTU

S použitím směsi hnědého a černého akrylového inkoustu zbarví autorka tmavé plochy návrhu. V této fázi vytváří tmavou barvu, což pomůže zachovat kontrast mezi tmavými a lehkými tóny během další práce se vzorem.

 1. Vykreslení inkoustem

S pomocí malého kulatého štětce pracuje na nově vytvořených tmavých tónech. Zcela vynechává světlé oblasti a plně se soustředí na práci na tmavších částech pečlivým aplikováním inkoustu. Základní tmavé tóny zajišťují, že tmavé oblasti budou vždy v kontrastu se světelnými plochami.

 1. DETAILY

Poté, co jsme dosáhli dobrých barevných odstínů v tmavých oblastech, použijeme pastelku černé barvy. S tím přidáme jemné detaily a textury a znovu zdůrazňíme čáry ze skici ve dvou tónech. Přidání stínu pomáhá dosáhnout ještě hlubších tmavých odstínů.

 1. SVĚTLÉ OBLASTI VÝKRESU

Po dokončení práce na tmavých místech nakonec začínáme pracovat na světlých. Uděláme počáteční skicování stínů na obličeji a medvěda pomocí velmi zředěného inkoustu a pak se vrátíme k šedé pastelce Col-Erase, abychom obrysy zdůraznili.

 1. PŘIDÁVÁNÍ ODLESKŮ

Chcete-li přidat barvám hloubku, nakreslete nejjasnější odlesky bílou tužkou.

Na zbytku obrazu kreslíme klíčové obrysy jasnějšími pastelkami Prismacolor (tmavě šedá pro středně hluboké tóny, černá pro nejtmavší oblasti). Je třeba vytvářet akcenty bez narušení struktury obrazu. Snažte se však nepřehánět. Nezapomeňte, že pouze jasné a lesklé povrchy budou mít jasně vymezené světelné efekty a že taková upozornění se téměř nikdy neobjeví v tmavých oblastech.

 1. SKENOVÁNÍ A NASTAVENÍ

A teď přichází poměrně obtížná část, začínáme s prací ve Photoshopu. Pomocí programu Photoshop můžeme upravit barvu a trochu rozjasnit obrázek. Po skenovaní upravíme obraz na obrazovce použitím nastavení Křivky a Úrovně pro zvýšení kontrastu. Poté používáme vrstvu Hue / Saturation pro korekci barev.

 1. Dodání digitálních odstínů

Postupně začínáme pracovat s barvou; Nejdříve pracuje na šále nástrojem Pen a potom výsledný obrys převede na vybranou oblast. Poté oblast vybarví jasnou červenou barvou (alt + del), přepne režim vrstvy na Překryv a sníží opacitu pro měkčí vzhled obrázku.

 1. rozjasnění SVĚTELNÝCH OBLASTÍ

Skener nikdy nedokáže plně převést intenzitu bílé tužky. Aby autorka opravila utlumení bílé, vrátí se do jedné z předchozích fází práce a vrátí jas odstínů na vlasech a kůži. Používá sadu texturovaných zkosených štětců (textured, angled brush) s vybranou bílou barvou. Děláme celou práci v nové vrstvě s hodnotou opacity asi 40%.

 1. ZVÝRAZNĚNÍ TMAVÝCH OBLASTÍ

Skener utlumí i nejtmavší oblasti obrázku, ztráta intenzity je podobná jako u bílé. Při použití stejného štětce na nové vrstvě nastavené na „Multiply“, přidáváme do nejtmavších oblastí obrazu hloubku: obličej šelmy, její tlapy a záhyby pláště. Nyní používáme nenasycené červené a modré barvy, ne černé.

 1. ZÁVĚREČNÉ ÚPRAVY

Obrázek zakončíme jednou finální sadou nastavovacích vrstev. Nyní používá autorka úrovně pro zvýšení jasu barev, aby byl obraz živější a nástroj „Vybrat barvu“ (Selective Color), aby snížila množství žlutých odstínů ve výkresu. Mírně se tím změní barevné schéma a dá obrazu zimní atmosféru.

Inspirující, že? 🙂 Pokud už umíte kreslit a chcete své tvorby posunout na novou úroveň – přijďte se naučit pracovat ve Photoshopu na náš kurz Photoshop pro začátečníky.    

https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-photoshop-pro-zacatecniky/

arts-dept-majors-4

Člověk se probudí a už mu v hlavě běží: Tohle musím dneska zařídit, tuhle práci musím odevzdat, nesmím zapomenout vyzvednout děti, nesmím zapomenout nakoupit, musím se naučit na tenhle test… Pokud jste v takovém kolotoči každý den několik měsíců, můžete začít pociťovat úzkost, napětí, stres a mnoho dalších nepříjemných pocitů.

Co proti tomu dělat? Někdo se ranní chmury snaží odehnat chutnou snídaní, jiný se je snaží utopit ve výběrové kávě a někdo s ní bojuje ranní rozcvičkou. Všechny tyhle věci rozhodně pomáhají, ale my v Draw Planet si stejně myslíme, že nejlepší je tvořit.

Když tvoříte, zapomenete na každodenní starosti a užíváte si chvíli klidu, kterou máte jen pro sebe. Tvorba je svým způsobem forma meditace, která vás učí zachovat klidnou mysl při řešení náročných a neobvyklých situací. Jakmile člověk přemýšlí o tom, jak nakreslit list na stromě, nebo z jakého úhlu vyfotit Staromák na starosti ohledně práce či jiných věcí už nemá pomyšlení.


Tím, že se učíte dívat se na svět kreativníma očima, jste schopní se i na problémy dívat z nového úhlu. To můžete zužitkovat mimo jiné i ve svém zaměstnání. Když se objeví problém, se kterým si s kolegy marně lámete hlavu, dokážete nad ním přemýšlet trochu jinak než ostatní a problém se Vám povede vyřešit spíš. Dopoledním tvořením vás nabije na celý den, vyčistí vám hlavu a utřídí myšlenky.

Přijďte si vyzkoušet pozitivní účinky tvorby na vlastní kůži a přihlaste se na některý z našich nových dopoledních kurzů, které probíhají vždy od 10:00.

Na kurzu figurální kresby v úterý si ukážeme, jak zachytit lidské tělo, zaměříme se jak na končetiny, tak i na kreslení a malování portrétu. Zkusíte si přírodní a umělý uhel, rudku nebo pastel. Předlohou Vám budou živí modelové a modelky!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

DSC_9096.JPG

Kurz ilustrátorství ve středu vás naučí pracovat s textem a stylizací předmětů. Rozebereme si práce slavných ilustrátorů a představíme si techniky, které se v ilustraci používají nejčastěji. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilejší.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-ilustrace-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-86.JPG

Na kurzu fotografování ve čtvrtek elegantně zvládneme focení s modelkou, práci v pravém fotoateliéru, fotku malebné krajiny, parádní portrét nebo komerční fotografii! Samozřejmě
nezapomeneme ani na teorii. Projdeme si expozici, nastavení zrcadlovky i možnosti objektivu. Na kurzu vám také zapůjčíme notebook pro práci na důležitých úpravách fotek v Lightroomu a
Photoshopu.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

untitled-26.jpg

Na kurzu abstraktní malby si vysvětlíme, jak abstrakce a expresivní tvorba funguje. Přiblížíme si historii a povíme si, proč jsou některé abstraktní obrazy úspěšné. Užijeme si zábavnou práci s
akrylem, špachtlemi i modelovací hmotou!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-abstraktni-malby-pro-zacatecniky/

1-2018-Abstrakce-1-56.JPG

Vstupte s námi do světa umění! 🙂

14Pcs-lot-Sketch-and-Drawing-Pencil-Set-HB-2B-6H-4H-2H-3B-4B-5B-6B.jpg_640x640

Umět kreslit objekty i živé bytosti tak, aby vypadali realisticky, na ostatní vždy dobře zapůsobí. Navíc pochopit základy takové kresby není nic složitého a díky praxi se v ní můžete snadno stát mistrem.

Nejjednodušší způsob, jak se to naučit, je kreslit podle něčeho reálného. Může to být jakákoli věc z vašeho bytu, může to být osoba nebo třeba krajina. Při kreslení toho, co vidíte, budete schopní se výrazně zlepšit. Naučí to Vás mozek rychle a efektivně vnímat nejdůležitější podněty. Začínejte však vždy od základních tvarů a proporcí a až budete s jejich podobou spokojení, pusťte se do detailů.

Pokud z nějakého důvodu nemůžete kreslit podle modelu, nebo se jen bojíte, že se člověk bude moc pohybovat, můžete kreslit i podle fotky. To platí, i pokud byste se chtěli propracovat k hyperrealistické kresbě, ale ještě na to nemáme dostatek dovedností. Při kreslení z fotografie můžete prostudovat zachycený okamžik a pracovat vlastním tempem.

Na kreslete to, co opravdu vidíte, ne to co si myslíte, že vidíte.

Jednou z hlavních složek realistického kreslení je jistota, že kreslíte přesně to, co vidíte, a ne to, co si myslíte, že vidíte. Náš mozek má tendenci generalizovat obrazy a trochu si je přetvářet.

Existuje ale jednoduchý způsob jak nekreslit to, co vám nutí mozek: vyfoťte časopis, otočte ho vzhůru nohama a začnete ho kreslit. Tato technika vám umožní oklamat mozek. Ten si bude myslet, že vidí něco neznámého, a nebude obraz přetvářet. Vy si zvyknete kreslit opravdu jen to, co vidíte.

Pozor si dávejte na specifické detaily, jako jsou uši, nosy, listy stromů a límce košilí. Tyto věci jsme zvyklí v našem vnímání více generalizovat a ignorovat jejich pravý vzhled a detaily. Jestli chcete vytvářet opravdu jedinečné realistické kresby, nezapomeňte nakreslit detaily.

Při kreslení papír s obrázkem pravidelně otáčejte nebo se na dívejte na jeho odraz v zrcadle. Díky tomu uvidíte všechny nesrovnalosti kresby. Obvyklou chybou je nakreslit jedno oko vyš nebo větší než druhé. To se často stává i u lícních kostí. Otočení obrázku vám pomůže takové problémy odstranit.

Realistická kresba chce trošku trpělivosti, ale žádný strach! V Draw Planet Vám se vším pomůžeme. Vysvětlíme, jak šrafovat, jak předměty přenášet na papír, nebo kdy použít který materiál. Budeme se věnovat hře světla a stínu, ukážeme si jak zobrazit různé materiály a naučíme se skicovat. Naučit se kreslit je tajným snem snad každého a teď přišel čas si přání splnit!

Přihlaste se na kurz realistické kresby v Draw Planet! Překvapte sami sebe, co všechno dokážete vytvořit pod vedením našich skvělých lektorů 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-realisticke-kresby/

unor8 8

Dnes se hodně hovoří o kreativitě a tvůrčím myšlení. Co je kreativní myšlení a je možné jej u sebe rozvíjet? A pokud ano, jak? Mnozí věří, že tvořivost a takové věci, jako je tvrdá práce, vysoká úroveň sebeorganizace a pořádek, nejsou slučitelné. Lidé s tvůrčím myšlením jsou lidé s velkými zkušenostmi, jsou plně rozvinuti a jsou velmi zruční. A to vše vyžaduje značné úsilí, tvrdou práci a odpovědnost. Takže kreativita je úspěšná kombinace myšlení, dovedností, zkušeností a vnitřní otevřenosti vůči světu, schopnost učit se v jakémkoliv věku a ve všech situacích.

Kreativita je otevřenost mysli a srdce a můžeme ji rozvíjet. Jaké jsou praktické cesty a cvičení pro rozvoj tvořivosti? Nezapomeňte, že každé cvičení by vás mělo směřovat k tomu, abyste se zbavili úzkosti a změnili svůj obvyklý způsob myšlení. Podívejme se na všechna tato cvičení:

1) Vezměte obvyklý předmět, který používáte v každodenním životě a snažte se přijít s největším počtem nestandardních použití. Třeba taková lžíce. Nemusíte s ní jen jíst. Můžete z ní vyrobit jedinečnou lampu, obraz nebo s ní označit, kde jste co zasadili na zahradě.

2) Čas od času přerušte obvyklý průběh věcí a změňte své zvyky. Pokud například chodíte na večeři do stejné restauraci každý týden nebo dokonce každý den, změňte ji.

3) Vyzkoušejte jídla jiné světové kuchyně, vyberte novou trasu, kterou půjdete domů z práce a tak podobně. Když se nad tím zamyslíte, je v našem životě spousta drobných zvyků, kterými se zavíráme do krabice. Snažte se tyto zdi zbořit a vystoupit za její hranice.

4) Pokud máte nějaký problém, nepokoušejte se ho vyřešit obvyklým způsobem. Lidé si často myslí, že je bláznivé dělat něco nového, když to staré funguje dobře. Ale Einstein tvrdil, že šílenství je, když děláš totéž a čekáš na nový výsledek. Takže nezačínejte s řešením, dokud nenajdete alespoň jeden alternativní způsob, jak to udělat.

5) Další skvělý způsob, jak rozvíjet svou kreativitu, je věnovaní se jakémukoliv druhu tvorby. Může to být cokoliv, hlavní věcí je najít něco co se bude líbit Vám. Můžete začít kreslit, psát poezii nebo písně nebo jít a učit se hrát hudební nástroj. A smyslem není to, abyste byli v této činnosti úspěšní. Nejdůležitější je získat nový zážitek a nový úhel pohledu. Váš mozek začne pracovat jinak. Koneckonců, kreativita je přerušení myšlení, přerušení obvyklé posloupnosti myšlenek, slov, skutků, toku života.

6) Užitečné je i cestovat nebo se začít s novým sportem. Obecně platí, že nová místa nebo změna situace značně rozšiřují obzory a přispívají k tvořivosti. Důležité je cestovat s otevřenými očima a srdcem, abyste nepropásli nic nového.

7) Rozvíjejte vaše asociativní myšlení! Naučte mozek spojovat dohromady zdánlivě nekoherentní koncepty. To vám pomůže zlepšit paměť a vyškolí váš mozek pro kombinování různých konceptů. Koneckonců, ne každý je schopen takové asociace uskutečnit. Tyto jednoduché tipy vám pomohou rozvíjet svou kreativitu, naučit mozek překračovat obecně nastavené hranice a limity, zpochybnit základy a najít jedinečná řešení problémů.

A samozřejmě skvělým způsobem, jak v sobě rozvíjet kreativní myšlení je začít kreslit 🙂  V Draw Planet máme širokou nabídku kurzů, od klasického kreslení a malovaní až po počítačové kurzy. Každý si najde to, co ho bude bavit. Přihlaste se a rozvíjejte se spolu s tvorbou!

https://www.drawplanet.cz/kurz/

Эскиз-1024×363

Kreslení podle reality vám umožňuje zvážit různé možnosti kompozice, obcházet model tak, abyste nevynechali žádnou výraznou nuanci a zachytili celkový tvar, který je pro dosažení podobností tak důležitý. Nakreslete si podobné studie jednoduchými, čistými tahy a snažte se opakovat obecnou strukturu hlavy bez zaměření na světlo a stín.
Kroky kreslení

První fáze:
Pořádně si prohlédněte model. Určete vztah mezi maximální výškou a maximální šířkou a umístěte body na nejvýznamnější části obličeje (horizontální i vertikální). Nakreslete ovál hlavy. Podle pravidla perspektivy zakreslete středovou osu (při kreslení hlavy ze tří čtvrtin není je ohnutá) a horizontální osy, které dělí tvář na několik částí.

Druhá fáze:
Pokračujeme ve vylepšování výkresu. Zajistěte přesné údaje o obličeji: oči, nos, ústa a uši. Všimněte si, že rozdělení obličeje na tři části je opravdu důležité. Snažte se identifikovat jednotlivé poměry a držet se jich, abyste dosáhli podobnosti. Tato etapa je velmi důležitá, položí základy pro další vývoj. Vypozorujte a zkuste načrtnout základní anatomické detaily (kosti, svaly atd.).

Třetí fáze:
V této fázi je nejlepší představit si hlavu jako soubor rovin, které tvoří její povrch. Bude pro vás jednodušší rozlišit, které oblasti jsou nejtemnější a které nejsvětlejší. Jasně obkružte nejsvětlejší i nejtmavší části obličeje. Získáte tím trojrozměrný obraz. Snažte se, abyste nedělali rovné tahy. Měly by být alespoň lehce zahnuté. Obličej by jinak vypadal příliš tvrdě, ostře.

Čtvrtá fáze:
V této fázi se budeme zabývat stíny ještě více než v předešlém kroku. Nejdříve se vrhneme na ty největší, nejhlubší a nejdůležitější. Zjistíte, že stíny na obličeji jsou velmi odlišné a vytvářejí komplexní vzorec. Chcete-li obraz zjednodušit, přivřete oči až do stavu, kdy uvidíte pouze dva tóny: světlé (osvětlené oblasti) a tmavé (oblasti ve stínu).

Pátá fáze:
V tomto případě, a pokud je to nutné, v dalších etapách, pokračujte ve zpracování tvaru obličeje a věnujte pozornost půltónům (které jsme v předchozím kroku vynechali a zahrnuli je do společného stínu). Identifikujte nejdůležitější detaily, jako jsou oči a rty a ztmavte je nebo zesvětlete. Změňte intenzitu šrafování zvětšením nebo zmenšením tlaku na papír.

Šestá etapa:
V této fázi výkres zachovává čáry vytvořené v předchozích fázích. Nemažte je, spíše je jen změkčete lehkým rozmazáním. Ve výkresu není možné (a je zbytečné se o to snažit) reprodukovat všechny odstíny, které vidíte naživo. Takže to nepřehánějte a nedělejte detaily. Dobré kreslení je vždy důsledkem pečlivého výběru a rozumného zjednodušení.

Baví Vás kreslit člověka a chcete se správně naučit zachytit proporce lidského obličeje? V Draw Planet máme kurz figurální kresby a portrétu, během kterého kreslíme podle živých modelů. A pro ty, kdo preferuje kreslení podle předlohy, máme kurz portrétu pro začátečníky, na kterém lidské portréty kreslíme a malujeme v různých technikách. Už to neodkládejte a přihlaste se!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

4dccbaf84de89124bddfb9b380dac6ee

Ne vždycky musíte skicovat v teple a pohodlí. Zde jsme Vám sepsali několik užitečných tipů pro skicování venku.

– Při skicování pod širým nebem je potřeba vybrat rytmickou a všestrannou perspektivu na kreslení a zároveň najít místo, kde Vám bude pohodlně.
– Pokud chcete udělat propracovaný náčrtek, vyplatí se sednout si ve stínu, protože skica může trvat od 40 minut až po 1,5 hodiny, i když si toho v procesu kreslení ani nevšimnete.


– Pokud jde o rychlou skicu, můžete i stát, rameno opřete o zeď. 
– Potřebné markery dejte do kapes nebo do otevřené postranní kapsy batohu.
Jestliže váš skicák nemá pevný obal, přijde Vám vhod podložka. 

 
– Ve větrném počasí stránky připněte svorkami nebo kolíčky a na stranu položte paletu nebo tužky
– Pokud skicujete fixami a nejste si jisti, jestli papír skicáku propíjí nebo ne, určitě vložte prázdný list papíru pod právě používanou stránku.
– Vyfoťte scénu, můžete pak skicu dodělat doma. Hodí se to, když například nemáte po ruce správnou barvu, nebo máte už unavené oči. Nebo Vám do práce prostě něco vleze.

Ukážeme Vám, jak zachytit předměty, jídlo, ulici, přírodu i lidi pomocí rychlých skic!

https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/

Bando_complimentpencilset-bts16

Neumíme si představit člověka, který by v dětství neměl radost z takového dárku, jakým jsou pastelky. Pojďme se seznámit se zajímavou historií těchto zdánlivě obyčejných předmětů- Tužek a pastelek.

1. Nejprve používali umělci ke své práci stříbrné dráty. Školáci psali olověnou tyči, která byla vložena do kožené trubice. V překladu z němčiny se tužka nazývá „olověný kolík“.
2. Před více než třemi sty lety se začali vyrábět tužky z grafitu, ale vzhledem k tomu, že je moc měkký, přešlo se na výrobu tuhy ze směsi rozemletého grafitu a hlíny (přesněji jílu). Množství hlíny určuje typ tužky: měkký, střední, tvrdý. Také se do tuhy začalo přidávat lepidlo, saze a olej pro snadné klouzání po papíře.
3. Vzhledem k tomu, že grafit silně špiní ruce, vznikl pro tuhu dřevěný „obleček“. Nejlepší se vyrábí ze sibiřského cedru. To se stalo před dvěma sty lety.
4. V minulosti trvala výroba jedné tužky pět dní. Samozřejmě kvůli tomu stála její výroba hodně peněz.
5. Nejdříve byl dřevěný obal tužky jen kulatý ale proto, že se neustále kutálely se stolu, se jejich tvar změnil na hranatý. Později na konec tužky přidali gumu.
6. V dalších letech vznikly pastelky. Často stojíme před obrovským výběrem pastelek v papírnictví a přemýšlíme, které z nich jsou nejlepší. Tuha pastelek je vlastě křída spojená se speciálním lepidlem a barvivo.
7. Poslední změnou v klasické podobě tužky bylo, že se namísto dřeva začal používat plast.

 

draw-cats-done-5

Zjednodušená anatomie
Tvar těla každého zvířete je určen dvěma anatomickými úrovněmi: kosterní a svalovou strukturou. Jsou sice ukryty pod kůží a srstí, ale bez nich by bylo kočičí tělo beztvaré.

Kostra kočky může být zobrazena zjednodušeně. Stačí si vzpomenout na tělesné proporce a umístění kloubů. Když to párkrát procvičíte, budete schopni zobrazit kočku z různých úhlů pohledu.

Nejjednodušší způsob, jak si to procvičit, je podívat se na obrázky koček a nakreslit schematicky jejich kostru.
Po několika desítkách těchto skic si Vaše oči i ruka zapamatují, kde se co nachází.

Tip: Chcete-li kreslit kočky „z hlavy“, zkuste se při procvičování co nejméně se dívat na vzorový obrázek – tak vycvičíte paměť.

Při kreslení věnujeme zvláštní pozornost páteři. U koček jsou záda velmi flexibilní, tato flexibilita je omezena pouze žebry a stehny.

Kočičí svalstvo je složitější než kostra ale naštěstí se o něj nemusíme starat. Vybavujete si na „nahé“ sfinx? Nakolik mají vrásčitou kůži.? Všechny kočky mají pod srstí stejnou kůži – je vrásčitá a vytahaná. A to i přes jejich vypracované svaly.

Takže kostru bychom měli hotovou. Postupně přidáme objem na různé čísti těla:


Můžete začít v libovolném pořadí:


Hladké linie zobrazují kůži, která bude skrytá pod srstí:

Nyní obecný obrys těla:


V počáteční fázi se pokuste vytvořit co nejméně čar, specifikujte později:

Vytvořte si vlastní metodu nebo metody kreslení od anatomického náčrtu až po zjednodušené kontury těla. Takto vytvoříte svůj vlastní jedinečný styl.


Pomocí těchto náčrtků lze nakreslit kočku s jakéhokoli plemene, jakékoliv srsti a ve všech pózách! Své skici nevyhazujte. Všechny vaše materiály jsou výhradně vaše předchozí práce, ze kterých se můžete poučit. Pokud se cítíte nejistě při kreslení konkrétní polohy – praxe je jediná věc, která Vám pomůže.


A teď můžete překreslit vše na nový papír a dát tomu barvu!

Umělci, kteří pracují digitálně, to všechno mají poněkud jednodušší – vytvářejí nové vrstvy a vybarvují. Ale práce rukama na papíře a se skutečnými materiály, to je teprve výzva! Ale nezapomínejte, že všechny práce jsou dobré, všechny materiály a techniky jsou dobré. Hlavní věcí je kreslit!
Máte rádi se ponořit do konstrukce jakéhokoliv objektu? Přihlaste se do kurzu kresby v Draw Planet, během kterého se dozvíte mnoho informací o perspektivě, anatomii člověka a práci s grafickými materiály.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby/

IMG_7051