Přejít na obsah

#začátečníci

kelly-sikkema-tk9RQCq5eQo-unsplash

Každý kreativní člověk čelí obavám: „Nejsem dost dobrý“, „Nikdo moje výtvory nepotřebuje“ a „Docházejí mi nápady“. Tyto obavy vznikají jak u začátečníků, tak u zkušených umělců.

Nejsem dost dobrý. Ať už jste začínající umělec nebo slavný ilustrátor, stále můžete váhat nad tím, zda je Vaše práce dostatečně dobrá. Řešení tohoto problému je jediné – neustále kreslit a malovat, čímž se zvyšuje úroveň Vaší dovednosti. Psaní, malování, navrhování jsou dovednosti, ne talent. Je těžké dosáhnout dokonalosti v jakémkoli podnikání, ale tvrdou prací a vytrvalostí to dokážete!

Nikdo nechce moje obrazy. Myslíte si, že Vaše práce nebude nikoho zajímat? Potvrďte nebo vyvraťte toto tvrzení tím, že své kresby ukážete ostatním lidem. Sdílejte svá díla s ostatními, sbírejte zpětnou vazbu, analyzujte a zdokonalujte své dovednosti.

Došly mi nápady. Každý z nás se někdy bojí ztráty inspirace. Proto musíte napumpovat své pozorovací schopnosti. Toto je základní dovednost každého umělce: otevřít se novým věcem a vybudovat co nejvíce spojení mezi známým a neznámým.

Strach z neúspěchu. Můžete se bát, že uděláte chybu ve výběru výtvarného materiálu, zápletky, postavy, barevného provedení nebo čehokoli jiného. Ale! Pokud nebudete dělat chyby, pak nebudete schopni umělecky růst a posouvat se vpřed ve svých touhách.

Co je potřeba, aby se člověk naučil kreslit a malovat? Pokud přijmete fakt, že se učíte, pak se na svou práci budete dívat úplně jinak. Myšlenky, že se něco nepovedlo odezní. Místo nich přijde poznání, že se musíte poučit z vlastních chyb, aby to příště dopadlo lépe!

V Draw Planet jsme tu pro Vás od toho, abychom Vám pomohli překonat tyto nejistoty a obavy z tvorby. Vždy rádi poradíme, pomůžeme, napravíme a nasměrujeme Vás správnou cestou. Neváhejte se přihlásit! https://www.drawplanet.cz/

Přeji Vám kreativní úspěch!

giulia-bertelli-2OU30mdtseY-unsplash

Jste aspirujícím umělcem, ale máte problém s inspirací? Nevíte kde začít? Sepsali jsme pro Vás několik výtečných tipů, které mohou být užitečné pro každého začátečníka s tvorbou 🙂 ! Takže vezměte do ruky tužku, začněte tvořit, a zapomeňte na moment na každodenní starosti.

Zachyťte okamžiky inspirace

Jsou díla, která jsou úspěšnější, a jsou méně povedená. Toto ve značné míře závisí na inspiraci a náladě pro samotný proces kreslení. Když si sednete ke stolu a horlivě chcete něco ztvárnit, když vám zápletka několikrát prolétla hlavou a už máte rozmyšleno, kde začnete, pak by 60 % práce mělo vyjít. Proto se nalaďte, abyste se hned pustili i do tvoření, jakmile chytíte inspiraci!

Začněte kreslit, i když není žádná silná touha

Pokud se do kreslení nutíte nebo je to povinnost, tak se nejčastěji práce nedaří tak, jak bychom si přáli. Existuje však možnost, kdy „u jezení přichází i chuť k jídlu“. To znamená, že jste ve skutečnosti nechtěli kreslit, ale přesto jste začali a tento proces vás zahlcuje až do úplného dokončení obrázku. To znamená, že občas stačí začít!

Rozvíjejte kreativní disciplínu 

Jako doplněk k předchozímu bodu je někdy užitečné se ke kreslení i přinutit. To je druh disciplíny. Schopnost na sobě pracovat. Ano, je těžké každý den něco nakreslit, zvláště pokud máte práci, děti, domácí práce nebo dovolenou, zeleninovou zahrádku, letní sídlo atd.

Vyhraďte si ve svém denním rozvrhu 30 minut a domluvte se s blízkými, že tento čas přidělujete sobě a svému koníčku.

Více tréninku

Umělecká dovednost je jako domácí květina. Potřebuje neustálou péči. Pokud nezaléváte, jste pryč, zapomněli jste ji otočit ke slunci a je pryč. Talent, ať už je jakýkoli, vyžaduje neustálé školení a zlepšování. Pokud se tak nestane, veškerý vývoj se vrátí do počáteční fáze. A pak musíte začít znovu.

My v Draw Planet vždy rádi pomůžeme začínajícím umělcům 🙂 – u nás v ateliérech v Praze se každá lekce pod vedením těch nejlepších lektorů stane oblíbenou částí týdne pro každého z vás. Náš program je rozvržen tak, že dokáže od úplných základů naučit rozvinout svůj talent a kreativitu každého. Připojte se tedy k nám a staňte se součástí něčeho speciálního. https://www.drawplanet.cz/

amauri-mejia-IhXrWDckZOQ-unsplash

Podíváme se na 6 hlavních chyb, kterých se začátečníci často dopouštějí.

  • Nákup příliš drahých materiálů. Tak je zařízena psychologie, že na papíře za 3000 rublů se cítíte povinni vytvořit něco, co stojí za to, a nemáte právo udělat chybu. Z takového zcela přirozeného postoje vzniká strach z kreslení, proto nekupujeme celý sortiment uměleckého obchodu.

 

  • Bolestivé vnímání kritiky. S největší pravděpodobností budete svou práci zveřejňovat na sociálních sítích. Zahltí vás síť milionů zlotřilých kritiků, ale neberte si něčí slova k srdci. Věnujte pozornost pouze konstruktivní kritice a ignorujte urážky a nepříjemná prohlášení o své práci.

 

  • Touha pojmout příliš mnoho. Ano, chápu, že už chcete nakreslit pohledy na svou rodnou vesnici nebo portrét svého milovaného bratra, ale nespěchejte. Když si vyberete témata, která jsou pro vás příliš obtížná, budete jen naštvaní a zklamaní svými schopnostmi. Vše má svůj čas.

  • Čtení knih o kreslení. Co může být špatného na knihách? Pokud jste se právě začali učit kreslit, pak ještě nemáte znalostní základnu, aby vám všechny tyto knihy o vnímání barev nebo anatomii pomohly. Tyto knihy jsou určeny studentům uměleckých akademií, nikoli začátečníkům.

 

  • Málo časté nebo nepravidelné malování. Zde je vše jako ve sportu, 10 minutami denně ničeho nedosáhnete, kreslete alespoň 1-2 hodiny denně. A pokud se na týden nebo měsíc vzdáte kreslení, ztratíte cvik a pocítíte, jak jsou vaše prsty neposlušné.

  • Strach z nových materiálů. V počátečních fázích kreslení bude vaším hlavním materiálem jednoduchá tužka, ale nebojte se kreslit pery, barvami, fixy atd. Pokud máte příležitost pracovat s jakýmkoli novým materiálem, nenechte si to ujít.

Přihlaste se do kurzu Draw Planet, zařídíme Vám kvalitní tvůrčí rozvoj bez stresu a starostí!

https://www.drawplanet.cz/kurz/

sewing-patterns-2

Rozhodli jste se začít šít a řekněme, že jste si koupili Burdu. Otázka zní: „Kde začít?“.

Takže jste si vybrali jednoduchý top, otevřeli jste střih, překreslili jej, nastříhali jste látku. Potom otevřete pokyny k šití a zde si přečtete následující: „Na levé straně předních a zadních řezných značek udělejte malé zářezy. Otevřete zip a stiskněte spirálu miniatury, abyste viděli „linii švu“ mezi copem a spirálou. Umístěte otevřený zip na zadní stranu podél okraje střihu (přední strana) horní stranou na vrch. “

V mírném šoku a celí zmatení se vrhnete na maminku, babičku nebo tetu s prosbou o vysvětlení a pomoc. Snaží se vám vše dobrosrdečně vysvětlit a vy si připadáte prostě hloupě. Jste naštvaní, protože si uvědomujete, že jste přecenili své schopnosti.

Většina z těch, kteří začali šít na vlastní pěst, čelila podobné situaci. Někdo nakonec jde do speciálních kurzů a někdo si vybere bolestivou cestu samostudia. My vám chceme dát do začátků několik praktických rad:

1. Nemyslete si, že to na poprvé půjde dokonale
Banální rada, ale v našem světě perfekcionistů je vhodné ji čas od času opakovat. Připravte se, že cik-cak steh na jemném materiálu shrne látku a skrytý zip bude viditelný

2. Pochopte, že šití je dlouhá a tvrdá práce
Jen si představte: stříhání – “stehování”- zkoušení – provádění změn – zametání – zkoušení – blikání – vzpěra – zametání – blikání – zkuste dál atd. Buďte připraveni, že poprvé budete opravdu tvrdí.

3. Mistrovská díla nepřijdou hned
Šití bundy je velmi náročné. Začněte něčím menším, například sukní. Monochromatická sukně je perfektním začátkem. A proč?
– sukně – všeobecně uznávaný nejjednodušší bod povinného programu;
– poté, co jste sukni jednou nastříhali, snadno to zopakujete, takže je to skvělé cvičení do budoucnosti kvůli jednoduchosti designu, ale také pochopíte některé základní principy konstrukce;
– dostatečně pevný a hustý materiál nevyžaduje podšívku a barvy snadno zakryjí defekty.

4. Připravte se na technické potíže
Například si musíte zvyknout na svůj šicí stroj. Pokud ho zatím znáte pouze z obrázku, musíme vás varovat: jehly se zlomí, cívky vložíte špatně, linie stehů se někdy chová podivně a tak dále. Když se vydáte na cestu střihů a šití, buďte připraveni na to, že musíte být také technickým odborníkem na šicí stroje.

5. Poslední, pátý tip

Důvěra v sebe a vaše schopnosti budou pravidelně klesat pod snesitelnou míru. Motivace bohužel nejspíš ze začátku půjde stejným směrem. A touha poslat všechno do pekla jen poroste.
Můžete namítat, že přeháníme, ale takové chvíle pravděpodobně nastanou. V tu chvíli otevřete tenhle článek, přečtěte si, že je to normální a nejste v tom sami. Všichni jsme tím prošli 🙂 A pak pokračujte v šití.

Nebo můžete se přihlásit na kurz šití v Draw Planet, který vedou ti nejlepší lektoři, kteří vám se vším v klidu pomohou a poradí 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

Jak namalovat obraz

23. února 2019

hrnek

Mnozí se chtějí naučit kreslit, ale bojí se začít a každého napadá spousta otázek. Jaký štětec a papír nebo plátno si vybrat?  Jak přistupovat k barvám? Kde mám začít? Dáme vám odpovědi na všechny tyto otázky. Zde si přečtete základní informace o tom, jak začít s učením se malovat. Postupujte podle těchto tipů, trénujte a cvičte a už se nebudete bát čistého listu. Získáte potřebné znalosti a základní dovednosti! Obraz se přiblíží, bude srozumitelnější a přinese spoustu potěšení.

 1. Připravme se
1. Najděte inspirativní výkresový objekt
Stává se, že jste již vše připravili, ale nemůžete najít objekt, který byste chtěli kreslit. A na to byste měli myslet předem. Ve skříních a zásuvkách stolu bude určitě něco zajímavého. Hledejte vhodné předměty třeba i na nákupu v obchodě s potravinami. Prozkoumejte obrazy vašich oblíbených umělců a inspirujte se. Určitě vás něco napadne.

Pro začátek by měl váš výběr zahrnovat objekty, na které je příjemné se podívat. To je důležité pro vytvoření úspěšné práce. Zájem o barvu a tvar vás bude motivovat v procesu zpracování obrazu. Existuje spojitost mezi pocity k objektu a schopností odhalit vlastnosti objektu. Můžete zvládnout mnohem víc, než si myslíte.

2.Poznejte štětce a barvy
Zvedněte měkký a kulatý a štětec a porovnejte je. Vymáčkněte trochu akrylu z tuby na paletu. Pokuste se aplikovat neředěnou barvu pomocí různých štětců na plátno nebo zkuste akvarelem pár tahů na papír. Malujte jednoduché tvary, zkoušejte. Cítíte rozdíly v tazích s různými štětci? Přidejte trochu vody a znovu zkoušejte. Průměrná konzistence barvy má stejnou intenzitu barvy jako neředěná, ale její struktura je vyhlazená. A pak cvičte znovu s hodně zředěnou barvou. Sledujte, jak rychle barvy schnou s různým zředěním.

3.Začněte s abstrakcemi.
Abstrakce je zajímavý a snadný způsob, jak se připravit na práci v realističtějším stylu. Je důležité vybrat 3-4 barvy, které se vám líbí, abyste pocítili emocionální spojení s obrázkem. Nakreslete souvislou, úhlovou nebo zaoblenou čáru přes celý povrch listu jednoduchou tužkou. Můžete linie několikrát překřížit.

Vyplňte tvary ve výkresu barvami a odstíny, texturou barvy a štětcem. Vybírejte barvy, které se vám líbí. Poslouchejte svůj vnitřní hlas. Hlavním úkolem je dělat vše tak, jak se vám líbí, zapomenout na všechno ostatní.

Malujte obrázky ve své fantazii
Věnujte se každodenním činnostem a malujte obrázky jen ve své fantazii. Hledejte harmonii mezi povrchy a texturami, které vidíte kolem sebe. Přemýšlejte nad možnými metodami práce se štětcem a nanášením barvy.

Přijďte si do Draw Planet namalovat svůj první obraz! Máme na to skvělé inspirativní prostředí, kvalitní pomůcky i materiály a lektory, kteří vám pomohou odbourat obavy.

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!