Přejít na obsah
Menu

#začátečníci

sewing-patterns-2

Rozhodli jste se začít šít a řekněme, že jste si koupili Burdu. Otázka zní: „Kde začít?“.

Takže jste si vybrali jednoduchý top, otevřeli jste střih, překreslili jej, nastříhali jste látku. Potom otevřete pokyny k šití a zde si přečtete následující: „Na levé straně předních a zadních řezných značek udělejte malé zářezy. Otevřete zip a stiskněte spirálu miniatury, abyste viděli „linii švu“ mezi copem a spirálou. Umístěte otevřený zip na zadní stranu podél okraje střihu (přední strana) horní stranou na vrch. “

V mírném šoku a celí zmatení se vrhnete na maminku, babičku nebo tetu s prosbou o vysvětlení a pomoc. Snaží se vám vše dobrosrdečně vysvětlit a vy si připadáte prostě hloupě. Jste naštvaní, protože si uvědomujete, že jste přecenili své schopnosti.

Většina z těch, kteří začali šít na vlastní pěst, čelila podobné situaci. Někdo nakonec jde do speciálních kurzů a někdo si vybere bolestivou cestu samostudia. My vám chceme dát do začátků několik praktických rad:

1. Nemyslete si, že to na poprvé půjde dokonale
Banální rada, ale v našem světě perfekcionistů je vhodné ji čas od času opakovat. Připravte se, že cik-cak steh na jemném materiálu shrne látku a skrytý zip bude viditelný

2. Pochopte, že šití je dlouhá a tvrdá práce
Jen si představte: stříhání – “stehování”- zkoušení – provádění změn – zametání – zkoušení – blikání – vzpěra – zametání – blikání – zkuste dál atd. Buďte připraveni, že poprvé budete opravdu tvrdí.

3. Mistrovská díla nepřijdou hned
Šití bundy je velmi náročné. Začněte něčím menším, například sukní. Monochromatická sukně je perfektním začátkem. A proč?
– sukně – všeobecně uznávaný nejjednodušší bod povinného programu;
– poté, co jste sukni jednou nastříhali, snadno to zopakujete, takže je to skvělé cvičení do budoucnosti kvůli jednoduchosti designu, ale také pochopíte některé základní principy konstrukce;
– dostatečně pevný a hustý materiál nevyžaduje podšívku a barvy snadno zakryjí defekty.

4. Připravte se na technické potíže
Například si musíte zvyknout na svůj šicí stroj. Pokud ho zatím znáte pouze z obrázku, musíme vás varovat: jehly se zlomí, cívky vložíte špatně, linie stehů se někdy chová podivně a tak dále. Když se vydáte na cestu střihů a šití, buďte připraveni na to, že musíte být také technickým odborníkem na šicí stroje.

5. Poslední, pátý tip

Důvěra v sebe a vaše schopnosti budou pravidelně klesat pod snesitelnou míru. Motivace bohužel nejspíš ze začátku půjde stejným směrem. A touha poslat všechno do pekla jen poroste.
Můžete namítat, že přeháníme, ale takové chvíle pravděpodobně nastanou. V tu chvíli otevřete tenhle článek, přečtěte si, že je to normální a nejste v tom sami. Všichni jsme tím prošli 🙂 A pak pokračujte v šití.

Nebo můžete se přihlásit na kurz šití v Draw Planet, který vedou ti nejlepší lektoři, kteří vám se vším v klidu pomohou a poradí 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

Jak namalovat obraz

23. února 2019

hrnek

Mnozí se chtějí naučit kreslit, ale bojí se začít a každého napadá spousta otázek. Jaký štětec a papír nebo plátno si vybrat?  Jak přistupovat k barvám? Kde mám začít? Dáme vám odpovědi na všechny tyto otázky. Zde si přečtete základní informace o tom, jak začít s učením se malovat. Postupujte podle těchto tipů, trénujte a cvičte a už se nebudete bát čistého listu. Získáte potřebné znalosti a základní dovednosti! Obraz se přiblíží, bude srozumitelnější a přinese spoustu potěšení.

 1. Připravme se
1. Najděte inspirativní výkresový objekt
Stává se, že jste již vše připravili, ale nemůžete najít objekt, který byste chtěli kreslit. A na to byste měli myslet předem. Ve skříních a zásuvkách stolu bude určitě něco zajímavého. Hledejte vhodné předměty třeba i na nákupu v obchodě s potravinami. Prozkoumejte obrazy vašich oblíbených umělců a inspirujte se. Určitě vás něco napadne.

Pro začátek by měl váš výběr zahrnovat objekty, na které je příjemné se podívat. To je důležité pro vytvoření úspěšné práce. Zájem o barvu a tvar vás bude motivovat v procesu zpracování obrazu. Existuje spojitost mezi pocity k objektu a schopností odhalit vlastnosti objektu. Můžete zvládnout mnohem víc, než si myslíte.

2.Poznejte štětce a barvy
Zvedněte měkký a kulatý a štětec a porovnejte je. Vymáčkněte trochu akrylu z tuby na paletu. Pokuste se aplikovat neředěnou barvu pomocí různých štětců na plátno nebo zkuste akvarelem pár tahů na papír. Malujte jednoduché tvary, zkoušejte. Cítíte rozdíly v tazích s různými štětci? Přidejte trochu vody a znovu zkoušejte. Průměrná konzistence barvy má stejnou intenzitu barvy jako neředěná, ale její struktura je vyhlazená. A pak cvičte znovu s hodně zředěnou barvou. Sledujte, jak rychle barvy schnou s různým zředěním.

3.Začněte s abstrakcemi.
Abstrakce je zajímavý a snadný způsob, jak se připravit na práci v realističtějším stylu. Je důležité vybrat 3-4 barvy, které se vám líbí, abyste pocítili emocionální spojení s obrázkem. Nakreslete souvislou, úhlovou nebo zaoblenou čáru přes celý povrch listu jednoduchou tužkou. Můžete linie několikrát překřížit.

Vyplňte tvary ve výkresu barvami a odstíny, texturou barvy a štětcem. Vybírejte barvy, které se vám líbí. Poslouchejte svůj vnitřní hlas. Hlavním úkolem je dělat vše tak, jak se vám líbí, zapomenout na všechno ostatní.

Malujte obrázky ve své fantazii
Věnujte se každodenním činnostem a malujte obrázky jen ve své fantazii. Hledejte harmonii mezi povrchy a texturami, které vidíte kolem sebe. Přemýšlejte nad možnými metodami práce se štětcem a nanášením barvy.

Přijďte si do Draw Planet namalovat svůj první obraz! Máme na to skvělé inspirativní prostředí, kvalitní pomůcky i materiály a lektory, kteří vám pomohou odbourat obavy.

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!