Přejít na obsah
Menu

#kresba. kresleni

Jak najít hranici horizontu

6. července 2021

johnson-wang-sJa0qmawWnM-unsplash

Od dětství víme, že obzor rozděluje oblohu a zemi. Navzdory tomu, že díky kulatosti zeměkoule vidíme sférický horizont.

Musíme najít vodorovnou čáru, která probíhá v úrovni našich očí. Pokud v krajině nejsou žádné hory, uvidíme linii oddělující nebe a zemi. Hranice horizontu je vždy v úrovni našich očí!

Pokud sedíte, vidíte méně země, když se postavíte, pak více. Když vylezete na horu, můžete pozorovat krajinu, která se rozbíhá do šířky jako z ptačí perspektivy.

Když nakreslíme obrázek z úrovně naší výšky (když stojíme na zemi), pak všichni ostatní lidé, kteří jsou také na naší úrovni, uvidíme takovým způsobem, že linie horizontu bude někde ve výši hlavy.

Vystoupáme-li výš (vylezeme na horu nebo se podíváme z okna vysokého domu), obzor se s námi zvedne a všechny ostatní objekty zůstanou na dně. Uvidíme lidi, domy atd. shora. Budou pod horizontem, v perspektivě a s deformovanými rozměry.

Pokud půjdete dolů a podíváte se na lidi z nižší polohy, uvidíme vše, co se děje zdola. Vodorovná linie bude procházet kolem těla nebo dokonce kolem nohou jiných lidí.

Je to velmi jednoduché vysvětlit, ale ve výkresech začátečníků často vidíme chybu nadhodnoceného horizontu.

Doslova stejně jako děti, se lidé, kteří právě začínají kreslit, bojí zablokovat objekty a nakreslit pohled shora. Výsledkem je, že obrázky jsou velmi deformované.

Nadhodnocený horizont?

Pokud jste ve stejné výšce s lidmi kolem vás,pak nebude horizont nikdy výš, než jejich hlavy! Takže nedělejte takovou chybu, aby psychologové neodhalili vaši skrytou stránku, tajnou touhu se povyšovat. 🙂

e2665c4ee86373fab8350b3f95061b50

Třeba děláte jen jednu chybičku, která vám kazí konečný výsledek. A to je škoda, vyvarujte se zbytečných stresů s kreslením :).

  1. Zjednodušování

Podíváte se na předlohu a řeknete si, že tolik detailů nezvládnete. A tak radši například oko zjednodušíte. Věřte tomu nebo ne, ale je mnohem jednodušší kreslit detail po detailu stejně, jako vidíte na předloze, než kvalitně zjednodušit. Aby to vypadalo dobře a vyváženě, museli byste zjednodušit vše do určitého stylu a vědět, jak na to. Radši buďte pečliví!

  1. Málo kontrastu

Přestaňte se bát tmavá místa udělat opravdu tmavými. Při pohledu na jednotlivou část vám možná připadá, že jste to přehnali, ale jako celek to bude dávat smysl. Co je opravdu světlé, klidně ještě přegumujte, co je opravdu tmavé, vyšrafujte opravdu do tmava.

  1. Špatné proporce

Dodržujte pravidla, která všeobecně platí, jen je mírně posouvejte podle konkrétního postavení obličeje, který malujete. Obličej se dá rozdělit na třetiny, na čelo (začínající linie vlasů po kořen nosu), nos (od kořene nosu po konec nosu), ústa (od konce nosu po bradu). Někdo má delší část s nosem, někdo čelo, podle toho pak mírně proporce posunujete. Měřte, přenášejte, deformaci později nezměníte skvělým vykreslením :).

Děláte některou chybu? Stačí dát trochu pozor. A nebo stále nevíte, jak na portrét? Rychle do Draw Planet na kurz kresby a malby portrétu. Vše si vysvětlíme a portrét pro Vás bude novou vášní :)!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!