Přejít na obsah
Menu

#moderni umeni

Kam na výstavu v červnu

8. června 2021

04_Compassion-Fatigue-Is-Over_Aleksandra-Vajd_et_Anetta-Mona-Chisa_Installation-View_c_Galerie-Rudolfinum_Photo-MartinPolak

Dočkali jsme se znovuotevření muzeí a galerií. Teď je jen otázka – kde a co všechno můžeme, po tak dlouhé přestávce, vidět. Mrkněte na seznam výstav českých a zahraničích umělců, které aktuálně probíhají v Praze a nebo se chystají v nejbližší době otevřít.

Czech Press Photo 2020
29. 4. – 31. 10. 2021
Narodní muzeum

V prostorách národního muzea se uskuteční výstava vítězných a vybraných fotografií 26. ročníku soutěže „Czech Press Photo”, která vyhlásila sedm fotografických kategorií: Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí..
Vedle vítězných a vybraných snímků soutěže se můžete těšit i na primátorskou grantovou práci roku 2019 a výběr z výstavy zahraničních porotců, kterými jsou: Joa Klamara, Chrise McGratha a Nicola Thunga.

https://www.nm.cz/

Viktor Pivovarov: Moskevská gotika
14. 5. – 21. 11. 2021
Veletržní palác

Retrospektivní výstavu malíře a ilustrátora Viktora Pivovarova nám představí Národní galerie Praha. K vidění budou Pivovarovy nejvýznamější obrazy, které budou speciálně pro tuto příležitost vypůjčeny z největších ruských muzeí. Kromě jeho raných surrealistických obrazů a konceptuálnějších pláten budou vystaveny i jeho nová díla, která budou k vidění vůbec poprvé.

https://www.ngprague.cz/udalost/3052/viktor-pivovarov-moskevska-gotika

Milan Kunc: Za hranicí představivosti
2. 6. – 31. 7. 2021
Kampus Hybernská – Budova A

Výstava Milana Kunce s názvem Za hranicí představivosti, pojmenovaná podle úryvku z citátu Alberta Einsteina, představuje průřez mnohostrannou prací jedné z nejvýznamnějších osobností soudobého evropského umění.
K vidění budou díla z dob, kdy se objevil na německé scéně, přes léta, kdy úspěšně pracoval v New Yorku, Los Angeles, Římě a Kolíně nad Rýnem, až po jeho nynější polohu, rozvíjenou během jeho patnáctiletého pobytu v Praze.

http://www.kampushybernska.cz/en/campus-hybernska/

MKo-laborace
8. 5. – 26. 8. 2021
Pragovka Gallery

Jako každý druhý rok bude součástí Kolben Open rezidentská výstava – tento rok věnována tématu Ko-laborace. Na rozdíl od angličtiny, kdy jde o označení spolupráce, v češtině má toto slovo rozporuplný význam. Můžeme tak pozorovat prezentaci rozmanitosti a nesourodosti autorských přístupů zúčastněných rezidentů Kolbenky, které nemusí být vždy na stejné vlně.

https://x.pragovka.com/cs/pragovka-gallery

Toyen: Snící rebelka
Pá 11. 6. 2021 19:00
Valdštejnská jízdárna

Přijďte si užít tvorbu a neotřelé životní postoje jedné z nejoriginálších a nejznámějších českých umělkyň 20. století – umělkyně Toyen. Za svojí kariéru se dokázala proslavit i ve Francii, kde od roku 1947 žila. Díky její výrazné tvorbě a neotřelým životním postojům si začíná vzbuzovat pozornost po celém světě – málokde se ale naskytla možnost zhlédnout její díla v celé šíři.

https://www.ngprague.cz/udalost/3049/toyen-snici-rebelka

Mezi kýčem a akademií: Chromolitografie ve službách reklamy a umění
17. 12. 2020 – 5. 9. 2021
Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Na této výstavě se můžeme těšit na tiskařskou techniku chromolitografie i s celou škálou jejích projevů. Budou zde vystaveny zejména obrazové plakáty a reklamní tisky, což je oblast, která jejích možností využila nejefektivněji.
Kromě výše zmíněných oblastí budou vystaveny chromolitografické reprodukce malířských děl, edukační a vědecké ilustrace, svaté obrázky a drobné merkantilní tiskoviny. Rozfázovaný tisk na jednotlivých listech a ukázky tiskového rastru nám přiblíží principy této techniky.

https://www.upm.cz/

Compassion Fatigue Is Over
18. 5. – 8. 8. 2021
Galerie Rudolfinum

Další program dramaturgie galerie, nazvané „Rudolfinum_Time-Based“ je výstava Compassion Fatigue Is Over. Série narativních videí a filmů společně s architektonickými intervencemi upoutává pozornost k mnoha klíčovým tématům současnosti. Věnuje se otázkám rasové nesnášenlivosti, pracovního vykořisťování, přehodnocení historických narativů, sexuality, genderu, padlých i znovu nalezených utopií nebo abstraktního myšlení coby nutné podmínky pro jakoukoli racionální soudnost.

https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/compassion-fatigue-is-over/

31348306

Co se všechno můžete zažít v Praze během adventu? Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší a nejzajímavější akce.

Vánoční ArtBazaar
Ne 15. 12. 2019 10:00
Pragovka Art District

Na každoročním vánočním ArtBazaaru na Pragovce naleznete nejenom originální drobná umělecká díla za rozumnou cenu, která se skvěle hodí jako vánoční dárky. Zúčastnit se můžete ale i tvůrčích worskopů určených pro všechny věkové skupiny, komentované tour výstavami, soutěže o nejlepší bramborový salát včetně ochutnávek. Krásnou atmosféru navodí hudební doprovod v podání koncertu Marie Ladrové a afterparty DJ Snaut.

http://www.pragovka.com/cs

Lemarket Vánoce 2019   
14. 12. – 15. 12. 2019
Galerie Mánes

Nenechte si ujít již desátý ročník tradičního Lemarketu, který proběhne ve dvou patrech pražské Galerie Mánes. Lemarket je moderního tržiště, které představuje lokální tvůrce a projekty a dává návštěvníkům možnost seznámit se s novými značkami a setkat se s jejich autory. Těšit se můžete na kurátorovaný výběr prodejců z rozličných kategorií a jako každoročně i na menší food festival.

https://www.facebook.com/events/2500941043325118/

Wendy Drahotušská: Black’n’White

1.12. 2019 – 4. 1. 2020 Prostor39

Wendy Drahotušská představuje sérii fotografií, kde se každé dílo soustředí na vnímání vnitřního světa a rozvoje osobnosti. Diváci se mimo klasické snímky mohou těšit i třeba na jejich aplikaci na bavlnu a plátno. Výstava bude doprovázena řadou přírodních prvků, společně s instalací aluminia, jež jde ruku v ruce jakožto obraz autorčina dosavadního života.

https://prostor39.cz/akce/2019/11/30/vernis-wendy-drahotusk-blacknwhite

Vernisáž výstavy So Far, So Right

Čt 19. 12. 2019 18:00 Display

Projekt So Far, So Right je založen na spekulativním pojetí deformace a na tom, jak se promítá do daného rámce globálního spravování statků.

Na vernisáži výstavy se můžete těšit i na performance.

https://www.facebook.com/events/469032140408979/?active_tab=about

Výstavy v listopadu

30. října 2019

Pokoje 2019
9. 11. – 17. 11. 2019
Desfourský palác

Přehlídka Pokoje představí skupiny současných mladých umělců ze všech koutů České republiky.
Svéráz- téma letošního roku, okolo kterého se celá výstava bude odehrávat. Instalace se věnuje výjimečnosti,
originalitě, ale také nepostradatelné odlišnosti a typičnosti. Pro všechny fajnšmekry moderního, leckdy experimentálního umění a samotnými tvůrci, je takřka povinností neotálet a přijít!

https://www.facebook.com/events/464259181029434/

 

Benedikt Tolar: Simulakrum
18. 9. – 22. 11. 2019
Kvalitář

Simulakrum, neboli napodobování. Způsob odkazování hlavně na principy všeobecného fenoménu nebo imitace. Zdánlivá jednoduchost, kontextuální zvrat a zájem o duchovní sféru.
Objevujte v sobě vlastní představivost a krásu různých materiálů díky tvorbě Benedikta Tolara, tvůrce fungujícího jako reálné medium, plného kreativní energie a se schopností změn ze světského vytvořit svaté.

https://kvalitar.cz/2019/09/16/simulakrum/

 

Bedřich Dlouhý: Moje gusto
1. 11. 2019 – 16. 2. 2020
Městská knihovna, 2. patro

Navštivte výstavu spoluzakladatele umělecké skupiny „Šmidrové“, malíře Bedřicha Dlouhého. Oslní Vás sbírkou originálně pojatých obrazů, s důkazem tvůrcovo schopnosti malovat do hloubky imaginace, metod a nadčasovosti v netradičním pojetí obrazu.

http://ghmp.cz/vystavy/bedrich-dlouhy-moje-gusto/

 

Marie Tomanová: Young American
23. 10. – 22. 11. 2019
Pragovka Gallery

Chcete se vcítit do pocitů mladých Američanů a vžít se do jejich situace? Oslovuje Vás fotografická tvorba? Skloubením techniky a námětu vznikla další záživná akce přesně pro Vás. 🙂

https://www.facebook.com/events/490568515132854/

 

 

Jak porozumět umění

30. října 2019

artist-opportunity-annual-open-exhibition

Rada č. 1
Začněte tak, že si přečtete literaturu věnovanou malování.
Zvláštní pozornost věnujte následujícím věcem:
– Historie malby;
– malba 20. století;
– moderní malba;
Prohlížet maximální počet katalogů obrazů a výstav je velmi důležité pro „rozvoj oka“

Rada č. 2
Zaostřete svůj zájem na jedno z uvedených témat.
Rozšiřte své znalosti o zvoleném tématu.
Přečtěte si alespoň 5 knih o zvoleném tématu.

Rada č. 3
Chcete-li pochopit malbu, musíte ji často vidět! Zúčastněte se všechno, co máte k dispozici, zajděte do muzeí i na výstav!

Tohle všechno (společně s četbou speciální literatury) je nejspolehlivějším a nejkratším způsobem, jak zvládnout porozumění umění.
Na výstavách můžete nejen vidět dílo, ale také se seznámit s autory osobně.
V tvůrčí atmosféře můžete navázat osobní kontakty s mnoha autory a poslechnout si názory o tom, co chtěli vyjádřit jedním nebo jiným dílem.

Výstavy v září

23. srpna 2019

5ad4b91e7db6930965063297

Festival Ilustrace v trafice 
22. 8. – 4. 9. 2019, Artrafika

Artrafika představí na festivalu Ilustrace v trafice současné autory ilustrace, komiksu a kresby. Mimo skupinovou výstavu více než patnácti autorů čeká návštěvníky bohatý doprovodný program plný koncertů, workshopů, besed a mnoha dalšího po celou dobu konání festivalu.
https://www.facebook.com/events/332246767402398/

LUSTR 2019 
19. 9. – 24. 9. 2019, Kampus Hybernská

Lustr je mezinárodní festival současné ilustrace. Ilustrace reflektuje celospolečenská témata, proto je letošním ústředním tématem svoboda. Čekají Vás díla mnoha tuzemských i zahraničních autorů, známých i méně známých. Součástí programu budou letos stejně jako každý rok workshopy, přednášky, diskuze a další vzdělávací aktivity. Nenechte si ani letos ujít jedinečnou příležitost vidět to nejlepší a nejaktuálnější z ilustrátorské tvorby pod jednou střechou.
https://www.facebook.com/events/2114547458656006/

JAF 34: Audio-vizuální show konceptu Empty 
18. 9. 2019 18:00, Vnitroblock

Projekt JAF 34 vyvrcholí 18. 9. 2019 ve Vnitroblocku. Připravte se na kombinaci koncertu, vizuální show a výstavy.
JAF 34 je koncepční projekt, který si klade za cíl vytvořit futuristicky pojaté dílo s opravdovým sdělením. Pod akronymem JAF 34 vytvořili hudebníci album, jehož písně vypráví dohromady jeden příběh alternativě rockovým jazykem v kombinaci s elektronikou. I vizuální část projektu je samostatným významovým prostředkem, který je hudbě vyrovnaným partnerem. Záhadná hudební videa, velkoformátová chromová plátna a futuristické plakáty… celý projekt přivádí člověka k zamyšlení.

https://vnitroblock.cz/

Autumn Opening 2019 
19. 9. 2019 19:00, Veletržní palác

Ve čtvrtek 19. září 2019 od 19:00 proběhne slavnostní zahájení podzimní výstavní sezóny Národní galerii Praha ve Veletržním paláci. Těšit se můžete na uvedení těchto výstav: Milan Grygar – 2019, Josef Bolf – Tušení stínu, Introducing Sara Enrico – The Jumpsuit Theme a Moving Image Department 11 – Image (of) Silence.

 

MArina3

Performance je jedním z nejvýraznějších projevů moderního umění. Jedná se o plánované veřejné vystoupení umělce, interakci a pokusy přinést nové nápady a myšlenky. Základním rozdílem mezi performance a tradičními formami umění je konkrétní čas, místo a samotný umělec, který se přímo zapojuje do procesu. Dnes budeme hovořit o jednom z hlavních představitelů umění prezentace, o MariněAbramović

„Pokud tvoříte bez zraků veřejnosti, nedostanete potřebnou energii a podporu. Když lidi spojíte, vytvoříte mocné energetické pole.“

– Marina Abramović

Tato žena je známá po celém světě svými výkony, kterým se věnuje více než 50 let. Rozhodně o tom slyšel každý, kdo se alespoň trochu zajímá o moderní umění. Marina Abramovich si při každé své práci stanovila cíl studovat chování lidí, jejich interakci s uměním, možnosti těla a mysli. Dále budeme hovořit o 5 neobvyklých a někdy děsivých představeních zmíněné umělkyně.

 

Breathing In/Breathing Out | 1977

Představení Mariny Abramovičové, které provedla spolu se svým kolegou a partnerem Ulayem.

Dvojice spojila ústa pomocí speciálního přístroje, který uzavřel vnější zdroje kyslíku. Dýchali pouze z plic do plic navzájem.

17 minut po zahájení představení se umělci ocitli v bezvědomí, s plnými plicemi oxidu uhličitého. Tato akce měla ukázat parazitismus a závislost, které jsou tak často zneužívány ve vztahu k jiné osobě.

 

Rhythm 0 | Galerie Morra, Neapol.

Tato strašná performance byla pro umělkyni pravděpodobně jedna z nejnebezpečnějších.

V galerii bylo návštěvníkům tělo umělkyně Abramović k dispozici 6 hodin. Marina stála nehybně před stolem, na kterém bylo asi 70 různých předmětů (řetězy, lžíce, pistole s jedním nábojem, víno, med, cukr, mýdlo, atd.).

Mohli umělkyni působit bolest i potěšení. Některé subjekty nezajímaly lidi vůbec, jiné naopak byly u návštěvníků oblíbené. Zpočátku byli opatrní, líbali ji, pohladili ji, dávali květiny, ale po 3 hodinách si návštěvníci uvědomili svou beztrestnost a svobodu jednání. Jeden návštěvník výstavy dokonce vzal zbraň, ale byl včas zastaven. Po 6 hodinách umělec opustil výstavní síň se slzami v očích. Opravdu hrozné představení ukázalo podstatu lidí, kteří nejsou omezeni, a kteří se cítí beztrestně.

Chtěla ukázat jednu věc je to prostě neskutečné, jak rychle se člověk může vrátit do stavu divokého zvířete z jeskyně, pokud mu to dovolíme.

 

Rest Energy 1980

Nebezpečné představení, které provedli Marina a Ulayem

Jednalo se o následující: Marina držela obrovský luk a v rukou milence byl šíp na napnuté tětivě. Mikrofony přenášely jejich tep a dýchání, které se s každou minutou zrychlovalo. Toto představení trvalo jen 4 minuty, ale Marina později přiznala, že pro ni bylo jedním z nejtěžších, protože si stále nemohla být úplně jistá svým partnerem.

Nicméně umělci předali publiku hlavní myšlenku představení, okraj neomezené důvěry mezi milenci.

 

Balkánské baroko 1997

Téma tohoto představení se liší od obvyklých děl umělkyně. Věnovala se zde válce v Jugoslávii, v její vlasti. Během společenského projektu Marina seděla na podlaze a odhazovala „krev“ s 1500 kostmi, což zabralo 6 hodin. Během představení řekla publiku o svém rodném městě, místě, kde se narodila, o zemi, která již neexistuje. Pro tento výkon získala Marina Abramović Zlatého lva na 47. benátském bienále.

Stojí za povšimnutí, že tato prezentace nepředstavovala žádné ohrožení na životě a zdraví umělkyně, což se o ostatních řict nedá. Ale pro Marinu Abramović se představení „Balkánské baroko“ stalo jedním z nejdůležitějších a nejvýznamnějších v životě.

Imponderabilia | 1977

Marina a její milovaný Ulay měli v tomto představení jednoduchou úlohu: úplně se svlékli, stáli nehybně přímo naproti úzkému vchodu do výstavní síně. Každý návštěvník musel projít okolo jednoho z nich, rozhodnout se, ke komu obrátí tvář a s kým bude mít větší fyzický kontakt, kterému se nedalo vyhnout. Tato performance se mnohým návštěvníkům nelíbila. Někteří se snažili jít rovnou a na pár se nedívali, jiní naopak umělce vzali za ramena a snažili se dosáhnout maximálního kontaktu. O tři hodiny později přišla na scénu policie a vystoupení muselo být zastaveno.

Mluvit o této ženě můžeme nekonečně dlouho, protože nezle popřít její přínos do světa umění s velkým přesahem. Každé představení překračuje ještě daleko za hranice umění, což znamená, že umělkyně se dokázala vypořádat se svým hlavním úkolem:

„Vždycky jsem se cítila jako most v uměleckém světě. Spojuji různé kultury, i tu z rodného Srbska. Cítím se uprostřed mostu mezi východním a západním světem. Na tomto mostě foukají větry, jsou nestabilní a nebezpečné a mým posláním je najít rovnováhu.“

Výstavy v červenci

25. června 2019

FfGC_LP_ballroom-90A6246_comp

A Cool Breeze 
25. 4. – 11. 8. 2019

Galerie Rudolfinum

Výstava „A Cool Breeze“ odkrývá nové možnosti zobrazení figury v současném umění
Jak moderně pojmout tradiční sochařství? V současné době se setkáváme čím dál tím častěji s neobvyklým postupem, použitím netradičních materiálů a hlavně s potíráním konvenčního ideálu krásy a zobrazení člověka. Výzva, kterou s sebou přináší tradice figurálního zpracování, vede k těm nejpokrokovějším a nejinovativnějším příkladům současného sochařství. Přijďte se na výsledná díla podívat!

Doporučujeme všem, které zajímá zobrazení figury.
https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/a-cool-breeze/

Zvuky / Kódy / Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění 
5. 6. – 13. 10. 2019

Dům U Kamenného zvonu

Výstava představuje průřez dějinami zobrazení zvuku a zvukového experimentu od doby avantgardy po současnost. V umění spojením barev, tvarů, tónů, rytmu, světla a nových technologií, ke kterým se přidává reálný pohyb, zvuk i živá performance, vzniká nová škála uměleckých projevů. Na dílech téměř sedmdesáti českých i mezinárodních autorů bude ukázáno, jak zvuk nabývá barvu a tvar, stává se objektem nebo architekturou, a jaké psychologické, ale také fyzikální nebo matematické předpoklady předurčují jeho vizuální podobu.
Máte rádi světla, zvuky a experimenty s vjemy? Přijďte se podívat!

http://en.ghmp.cz/stone-bell-house/

Helmut Newton: Fashion and Fictions 
29. 6. – 28. 10. 2019

Museum Kampa

Helmut Newton ovládl estetiku studiové fotografie svou pozorností k atmosféře, kompozici, jemnosti a detailu. Slavný je především svou tvorbou fotografií pro australskou, londýnskou a pařížskou redakci časopisu Vogue, pro který pracoval 23 let. Modelky vyobrazoval jako silné, aktivní a sebevědomé ženy v moderní společnosti. Retrospektivní výstava „Helmut Newton in Dialogue: Fashion and Fictions“ představí nejen fotografie Helmuta Newtona ale i fotografie jeho spolupracovníků.
Must see pro fanoušky fotografie a módy!

http://www.museumkampa.cz/

Lazyexif 
26. 6. – 20. 9. 2019

Polagraph

Ostravský grafický designer a experimentální fotograf Martin Kozák (alia Lazyexif) vytvořil malý projekt „Lazyefix“. Ten se však pro Martina stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Rád zachycuje souboje světla a tmy a v náročných světelných podmínkách se snaží najít způsoby, jak propojit více momentů v jeden funkční celek. Díky tomu, že Martin neudělá bez Pentaxu ani krok, se diváci se mohou těšit na fotky nejrůznějších situací, které město a večerní život nabízí.
Výstava pro ty, kteří mají rádi atmosférické filmové fotky ze skutečného života.
https://www.polagraph.cz/

Patrik Hábl: Re:konstrukce 
4. 2. – 5. 4. 2019, Villa Pellé

Jedná se o dosud největší pražskou samostatnou výstavu umělce Patrika Hábla. Čeká Vás hra s prostorem, malba na podlaze, zlatý sál, videoinstalace či výtvarná díla zdobící exteriér galerie, ale i výběr nejvýznamnějších projektů z Česka i zahraničí.
Patrik Hábl (* 1975) patří mezi nejviditelnější představitele české neštětcové malby své generace. Posledních několik let budí svými projekty opakovaně pozornost nejen v Česku ale i v zahraničí. Jeho dynamický asociativní rukopis vznikl postupně především jako syntéza postupů abstraktní malby a monotypu.
Doporučujeme všem, kteří mají rádi abstraktní umění.

https://villapelle.cz/aktuality/rekonstrukce-patrik-habl/

 

The Best of Czech Press Photo 
18. 12. 2018 – 27. 2. 2019, Karolinum


Soutěž Czech Press Photo slaví v letošním roce čtvrtstoletí své existence a první akce, která výročí oslaví, je výstava The Best of Czech Press Photo. Výstava doplní Fotografie roku nejvýznamnějšími událostmi z daného ročníku. Přijďte se podívat na jedinečné retrospektivní příběhy minulých let vyprávěné objektivy našich předních fotografů.
Zajímáte se o fotografii? Rozhodně si tuto výstavu nesmíte nechat ujít!
https://www.czechphoto.org/detail-programu/957-61/the-best-of-czech-press-photo/?fbclid=IwAR2Cl4bqlMZGVkjCzQsT4ZIRqu8yDgzX7eL54V5wE5qvyC-nT5SpxSHwUh0

 

Arthur Jafa: Cyklus absolutně nepravděpodobných, ale mimořádných setkání 
17. 1. – 31. 3. 2019
Galerie Rudolfinum


Ve svém filmovém díle odkrývá americký umělec Arthur Jafa obraz afroamerické identity a kultury. Použil k tomu rozsáhlé spektrum současných snímků a záběrů nalezených na internetu. Díky autentickému odhalení vlastní identity, která je tvořena jak zranitelností, tak autoritou umělce, poukazuje Jafa na to, co to znamená být součástí komplexní a složité afroamerické kultury.
Doporučujeme všem milovníkům provokačního současného umění!

http://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/arthur-jafa-series-utterly-improbable-yet-extraordinary-renditions-featuring-ming-smith-frida-orupabo-missylanyus/

 

Výstava Pixar 30 let animace 
15.2.- 26.5. 2019, Výstaviště Holešovice


Výstava Pixar – 30 let animace svým návštěvníkům představí nejen historii a současnost proslulého studia Pixar. Čekají vás příběhy vývoje tvorby populárních postav z filmů, odhalení originálních skic a postupů, které stojí za vznikem fenoménu i nahlédnutí pod pokličku nejlepším animátorům planety.
Pro všechny milovníky animací a animáků!

https://www.vystavistepraha.eu/kalendar-akci/detail/vystava-pixar-30-let-animace/

Studio PRÁM 4 roky

14.11.2018 – 15.1.2019, Studio Prám


U příležitosti čtvrtého výročí své existence pořádá Studio Prám skupinovou výstavou
všech svých členů. Ti mají mnohdy velmi odlišné přístupy k umělecké i
uměleckořemeslné tvorbě. Tato výstava předkládá dialog děl členů studia, aniž by si
kladla za cíl nutně hledat spojnice mezi jejich přístupy k tvorbě. Zároveň však
nepopírá, že dílům mohl přinést náboj duch místa a mikroklima zdejší komunity.
Vystavují: Dominik Běhal, Veronika Durová, Martin Herold, Josefína Jonášová,
Barbora Klaška, Pavlína Kvita, Roman Kvita, Jakub Roztočil, Magdaléna Roztočilová,
Adam Trbušek, Jakub Tytykalo, Adam Železný
Spousta umělců na jednom místě, to je vždycky „must see“ záležitost. 🙂 Mezi
účastníky je i lektor z Draw Planet, takže máme k události osobní vztah. 🙂

http://pramstudio.cz/

 

Factory Tour – pocta Andy Warholovi
4.12.2018 – 31.1.2019, Art & Event Gallery Černá Labuť

Svoji cestu po českých a moravských výstavních síních završí výstava o Andy
Warholovi v Praze. Výstava je věnována k jeho letošním nedožitým 90. narozeninám
ale cílem celého projektu je upozornit nejenom na výtvarnou tvorbu tohoto rodáka
z Pittsburghu, ale i na komplexní vliv, který má na naší uměleckou kulturu –
výtvarnou, filmovou i hudební.
Máte rádi kulturu šedesátek a pop art? Tato výstava je přesně pro Vás!

https://www.facebook.com/GalerieCernaLabut/?eid=ARAeaveUmuMFMUHBvnj5gvz3h1zLK8ITj2hFrphnX6VYJ1azhOCXgr7iEKtM7W0A-RZn3ezMg2u0145m

 

Anna Hulačová, Zsofie Keresztes, František Janoušek: Éntomos
21.11.2018 – 3.3.2019, GHMP Colloredo-Mansfeldský palác


Obě dvě mladé sochařky, česká umělkyně Anna Hulačová a její maďarská vrstevnice
Zsófii Keresztes, vidí v dnešní ekologické krizi, kdy vymírají včely a ostatní hmyz,
předzvěst lidské katastrofy.
Název výstavy „éntomos“ je řecký pojem, ze kterého později vzniklo označení pro
hmyz: „éntoma“. Sochařky navazují na surrealistický směr, který vyvrcholil ve
30. letech minulého století, a zároveň na tehdejší předtuchu a všudypřítomnou
hrozbu lidské zkázy jako důsledku lidského jednání. Proto si jako „hosta“ zvolily
významného českého surrealistu Františka Janouška, jehož ilustrace k

Maeterlinckově knize Život včel z roku 1935 se nachází ve sbírkách Galerie hlavního
města Prahy.
Pro ty, kteří rádi pozorují tvorbu mladých talentů a zajímají se o ekologii z různých
úhlů pohledu.
Navíc z  Colloredo-Mansfeldského paláce je skvělý výhled na krásy architektury
centra Prahy.

http://www.ghmp.cz/colloredo-mansfeldsky-palac/

František Kupka 
od 7.9. 2018 do 20.1. 2019, Valdštejnská jízdárna

Výstava obsahuje dílo Františka Kupky od devadesátých let 19. století až po díla z padesátých let 20. století.

Návštěvník si díky chronologickému řazení děl projde celým umělcovým vývojem od symbolismu až po abstrakci, u jejíhož zrodu sám stál. Přijďte se seznámit s Kupkou jako se satirickým kreslířem, znamenitým ilustrátorem, malířem symbolistických děl, prvních expresionistických portrétů i abstraktního umění.

Nenechte si ujít výstavu jednoho z nejznámějších českých malířů. Doporučujeme všem, kteří se zajímají o umění.

https://www.ngprague.cz/exposition-detail/frantisek-kupka-1871-1957/

 

Pokoje 2018

9.11. ‑ 18.11.2018, Kampus Hybernská

Přehlídka mladého umění z ateliérů českých vysokých škol letos na téma „Ozvěna“. Jedná se o jedinou akci svého druhu v České republice, kde se setkávají práce studentů z různých koutů republiky. Studentům i návštěvníkům umožňuje nečerpat inspiraci a setkat se s novými nápady.

Zajímáte se o moderní, občas i experimentální umění a umělce? Nenechte si akci ujít!

https://www.facebook.com/events/438007210010303/

 

Blanka Matragi: Timeless

7.10.2011 ‑ 31.12.2020, Obecní dům

 

Obměněná expozice mapuje více jak pětatřicetiletou kariéru módní návrhářky a designérky Blanky Matragi. V krásných secesních prostorách Vás čekají exkluzivní Haute Couture modely i přírodními živly inspirovaná kolekce Elements 2017. Také se můžete těšit na sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky či grafiky.
Výstavu doporučujeme jako skvělou inspiraci pro milovníky módního návrhářství a fashion ilustrace

http://www.obecnidum.cz/en/vystava/blanka-matragi/

 

Ašot Haas – GEOCODE

  01.11.2018 – 29.11.2018, DSC Gallery

Slovenský výtvarník Ašot Haas, který se zařadil do sbírek významných galerií po celé Evropě i USA, vystavuje v Praze své práce již poněkolikáté. Prostřednictvím nových materiálů a technologií spojuje ve svých dílech realitu a virtuální svět. Ze základních geometrických tvarů mu pod rukama vznikají fascinující nadčasová díla. Ve své tvorbě experimentuje s různými technologiemi a materiály čímž se snaží reagovat na současnou dobu.
Všichni, kteří obdivujete propojení umění a moderních technologií, nenechte si výstavu ujít!

http://www.dscgallery.com/vystavy/asot-haas/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!