Přejít na obsah
Menu

Blog Draw Planet

31348306

Co se všechno můžete zažít v Praze během adventu? Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší a nejzajímavější akce.

Vánoční ArtBazaar
Ne 15. 12. 2019 10:00
Pragovka Art District

Na každoročním vánočním ArtBazaaru na Pragovce naleznete nejenom originální drobná umělecká díla za rozumnou cenu, která se skvěle hodí jako vánoční dárky. Zúčastnit se můžete ale i tvůrčích worskopů určených pro všechny věkové skupiny, komentované tour výstavami, soutěže o nejlepší bramborový salát včetně ochutnávek. Krásnou atmosféru navodí hudební doprovod v podání koncertu Marie Ladrové a afterparty DJ Snaut.

http://www.pragovka.com/cs

Lemarket Vánoce 2019   
14. 12. – 15. 12. 2019
Galerie Mánes

Nenechte si ujít již desátý ročník tradičního Lemarketu, který proběhne ve dvou patrech pražské Galerie Mánes. Lemarket je moderního tržiště, které představuje lokální tvůrce a projekty a dává návštěvníkům možnost seznámit se s novými značkami a setkat se s jejich autory. Těšit se můžete na kurátorovaný výběr prodejců z rozličných kategorií a jako každoročně i na menší food festival.

https://www.facebook.com/events/2500941043325118/

Wendy Drahotušská: Black’n’White

1.12. 2019 – 4. 1. 2020 Prostor39

Wendy Drahotušská představuje sérii fotografií, kde se každé dílo soustředí na vnímání vnitřního světa a rozvoje osobnosti. Diváci se mimo klasické snímky mohou těšit i třeba na jejich aplikaci na bavlnu a plátno. Výstava bude doprovázena řadou přírodních prvků, společně s instalací aluminia, jež jde ruku v ruce jakožto obraz autorčina dosavadního života.

https://prostor39.cz/akce/2019/11/30/vernis-wendy-drahotusk-blacknwhite

Vernisáž výstavy So Far, So Right

Čt 19. 12. 2019 18:00 Display

Projekt So Far, So Right je založen na spekulativním pojetí deformace a na tom, jak se promítá do daného rámce globálního spravování statků.

Na vernisáži výstavy se můžete těšit i na performance.

https://www.facebook.com/events/469032140408979/?active_tab=about

Jak tužkou nakreslit nos?

28. listopadu 2019

nose-hryashch
Už jste někdy zkoušeli skicovat obličej? Zdá se vám to složité? Máte pravdu. Při skicování obličeje je totiž nezbytné všechny jeho vlastnosti harmonicky skombinovat. A hlavně – dobře nakreslit nos. Jak na to? Vezměte si skicák, tužku a pojďte to zkusit spolu s námi.
Technika skicování (sketching) je založená na tom, že se kreslení provádí docela rychlým tempem, což v krátkém čase umožní umělci přenést na papír různé objekty nebo nápady. Díky skicování tak můžeme snadno a rychle zachytit své myšlenky, dojmy, vzpomínky a uchovat si je na pozdější dobu.

Chcete skicovat obličej a nevíte, jak nakreslit nos?
Pro začátečníky tu máme pár rad, triků a pokynů, jak ho nakreslit bez potíží i obyčejnou tužkou. Musíte zachovat proporce a věnovat se každičkému detailu.
Krok první: Označení
Co to znamená? Naznačte si na papír nos pomocí dvou kolmých čar, které se navzájem protínají. Žádní dva lidé nemají zcela totožný nos. V něčem se vždycky budou lišit.
Krok druhý: Nakreslete kontury nosu a nosních křídel
Co je pro zachycení nosu důležité? Nosní můstek a křídla. Proto je teď ten správný čas je zachytit. Na co byste přitom neměli zapomínat?
Vzdálenost od jednoho křídla k druhému je téměř polovina svislé čáry. Pro správné nakreslení nosu tužkou je třeba dodržovat proporce, jinak nebude výsledek takový, jaký by měl být.
Krok třetí: Zachyťte správný tvar nosu
Právě teď je důležité naskicovat správný tvar. Kdo dobře provedl první krok, má to teď snadné. Zachyťte zakulacené obrysy nosu a jeho špičku.
Krok čtvrtý: Detaily
Odstraňte přebytečné linie pomocí gumy, ať máte ve skicáku akademický nos. Pak se zaměřte i na ty nejmenší detaily. Netrefili jste šířku nosu? Opravte ji. Zakreslete nosní dírky. I malé nepřesnosti zkreslí celý obraz. Opravujte své dílo tak dlouho, dokud nebude mít nos ten správný tvar.
Krok pátý: Objem
Aby nos získal na objemu, a ještě víc připomínal skutečný nos, nakreslete obyčejnou tužkou stíny. Výsledkem bude objemná kresba, stejná jako u skutečných umělců.
Nezapomeňte! Při kreslení nosu člověka je důležité dodržet tvar, zachytit proporce. Vyhrajte si s každou čárou i stínem. Používejte ideálně měkkou tužku.
Náš tip: Odborníci doporučují při skicování obličeje kreslit všechny rysy jako oči a nos hned na začátku. Vyžadují totiž velké úsilí a vaši maximální pozornost. Vše ostatní snadno opravíte. Když ale
nezvládnete zachytit správně oči nebo nos, celá kresba vypadá úplně jinak a portrét nebude objekt, který jste skicovali, připomínat.
Tak co, zvládli jste to? Podle tohoto postupu by i začátečníci měli bez problému znázornit nos ženy, muže i dítěte. Chcete se v tom zdokonalit, získat na zkušenostech, nebo se chcete naučit skicovat i další rysy obličeje? Přihlaste se do kurzu figurální kresby!
novyi-god-new-year-prazdnik-elka-kamin

Adventní období je za dveřmi. Pro navození té správné atmosféry vám přinášíme několik tipů na to, jak si doma vytvořit vlastnoruční výzdobu.
Promýšlení domácí výzdoby konce roku je pravděpodobně jednou z nejzajímavějších a nejvíc fascinujících fází příprav svátečních dní. Odhalíme vám několik životních zlepšováků, které vám v procesu výzdoby pomohou, a také si povíme o trendech v zdobení vašeho domova pro rok 2020.

1. Rozdělte byt na zóny, se kterými budete pracovat

Nejprve je třeba přemýšlet o tom, jak a čím ozdobíte každý pokoj vašeho bytu. V ideálním případě by všechny pokoje měly mít společné barevné schéma a styl. Je také důležité, aby prvky slavnostního designu vypadaly organicky a měly každodenní atmosféru. Pro inspiraci doporučujeme projít Instagram nebo Pinterest.


Obecně však fáze zdobení bytu na Vánoce a Nový rok vlastními rukama obvykle vypadají takto:
– Dekorace předních dveří (použijte věnce, stuhy, závěsné dekorace)
– Nástěnné dekorace (věnce, adventní kalendáře)
– Dekorace oken a stropu (girlandy, LED pásky, závěsné papírové lucerny, sněhové vločky, dekorace s jehličím a malé vánoční stromky na okenních parapetech atd.)
– Dekorace nábytku (polštáře, přehozy, stuhy a mašle na židlích, vánoční ubrusy, sošky betléma)
– Instalace vánočního stromu
– Detaily (vázy s mandarinkami, svíčky, koberečky, koše s vánočními dárky)

2. Vytvořte plán

Ne, opravdu nežertujeme. Vezměte si kus papíru a vytvořte si dva sloupce. Do jednoho sloupce napište, co a jak plánujeme vyzdobit a do druhého, co na to potřebujete nakoupit. Mimochodem, nemusíte si vše nutně kupovat. Můžete si mnoho dekorativních prvků vyrobit vlastníma rukama a nebude to trvat příliš dlouho.

3. Zabavte děti

Nezapomeňte na děti! Ty si Vánoční vyzdobování užívají vždy nejvíc. Nechte je, aby si pod dohledem vyrobili vlastními silami třeba sněhové vločky. Starší děti mohou samy přispět nějakými nápady na výzdobu. Společné vyzdobování domova s celou rodinou vám poskytne mnoho krásných chvil s vašimi blízkými a děti budou mít kouzelné zážitky, na které budou každé Vánoce s láskou vzpomínat.

Barevné kombinace výzdoby, které můžeme vřele doporučit:
Červená
Můžete přidat: bílou a zlatou/bílou a stříbrnou/fialovou a zlatou

Modrá
Můžete přidat: zlatou/bílou a modrou/bílou a stříbrnou
Hnědá
Můžete přidat: perleťovou a zlatou/zelenou a zlatou
Tyrkysová
Můžete přidat: krémovou a zlatou/bílou a stříbrnou

Přejeme Vám hodně inspirace a hezké svátky!

1-vouchers_big-2

Vánoce už se nezadržitelně blíží. Pojďme se podívat na trendy dárky letošních Vánoc!

S rozvojem internetu už nemusíte běhat po všech čertech a dlouho a bolestně vybírat dárek pro přátele a příbuzné. Skvěle to za Vás vyřeší vouchery. Pro ty co se s tímto slovem ještě nesetkali nebo jen nevědí, co to vlastně znamená – jde o dárkové poukazy! 🙂

Poukazy mají mnoho nesporných výhod. Umožňují obdarovanému vybrat si podle vlastních preferencí vhodný produkt, nebo využít zakoupený zážitek v termínu, který se jim nejvíc hodí. Ve skutečnosti jde vlastně o lepší a sofistikovanější verzi darování klasické obálky s penězi.
Každý voucher má kód, který musíte při uplatňování zadat a ve většině případů má nabídka omezenou dobu trvání. Darovat takový poukaz můžete naprosto komukoli a ke kterékoli příležitosti: kamarádovi, partnerovi, manželovi či manželce, příbuznému, známému, šéfovi nebo kolegovi… Design voucheru si můžete často vybrat podle příležitosti, ať už jde o narozeniny, Vánoce nebo třeba dar ke svatbě.
Obdarovanému jistě udělá radost, když si bude moci vybrat dárek podle sebe a zároveň si tím nebude předem kazit překvapení z dárku. Pokud plánujete poukaz darovat někomu ze starší generace, nebo někomu, kdo se s dárkovými certifikáty ještě nesetkal, doporučujeme k dárku přidat i postup, jak voucher využít.

I my v Draw Planet nabízíme možnost objednání dárkového poukazu, ať už jde o univerzální nebo o voucher na konkrétní kurz. Vybrat si můžete i z mnoha designů a darovat je můžete nejen k Vánocům.
Splňte svým blízkým sny a darujte jim krásný zážitek z tvorby. 🙂

https://www.drawplanet.cz/voucher/

Kurz Sketching

8. listopadu 2019

Processed with VSCOcam with a6 preset

Skicování neboli Sketching je technika, která umožňuje rychlé zachycení obrázku. Původ slova „sketching“ pochází z anglického slova „sketch“ – skica, skicování.

Technika skicování je založena na tom, že se kreslení provádí poměrně rychlým tempem, což umožňuje umělci rychle vizualizovat různé objekty a nápady v krátkém časovém období. V akademické kresbě a malbě je slouží skica jako zjednodušená předloha pro budoucí práci, výběr barev a kompozic. Díky své časové nenáročnosti je však dlouhodobě používána jako hlavní nástroj i pro designéry a ty, kteří potřebují rychle sdělit své myšlenky a nápady ostatním pomocí výkresu.

Díky skicovaní máme v moderním životě možnost vyjádřit své myšlenky, dojmy ze schůzek nebo zachytit vzpomínky z akcí a cest na kus papíru nebo do skicáře. I díky tomu popularita sketchingu vzrostla natolik, že je v současné době označována za nezávislý umělecký trend současného umění a po celém světě se začali vznikat kurzy, které se sketching zaměřují.

Materiálů používaných pro náčrtky je spousta. Mohou to být fixy na bázi alkoholu, vodovky, barevné tužky, linery a další dostupné materiály.

Skicování je ideální i pro ty, kteří teprve začínají kreslit. Tato technika je poměrně jednoduchá a nevyžaduje dovednosti profesionálního umělce. Skicování přispívá k rozvoji kvalit, které jsou pro umělce charakteristické: schopnost „zachytit okamžik“, dokázat rozpoznat dobrou kompozici, být pozorný a kreativní. Skicovat se můžete učit sami, nebo se pro rychlejší dosažení výsledků nechat vést profesionálním lektorem na kurzu sketchingu. Po zvládnutí techniky skicování můžete zkoušet složitější výkresy.

Co je to ilustrativní skica?

Obrázek na pomezí skici a lustrace zabere podstatně více času než obyčejná skica. Tyto skicy se již tvoří postupně. Nejdříve se vyberou výchozí předlohy, z jejich fragmentů se vytvoří hrubý návrh. Dále se důkladněji vyberou materiály a detailněji se zpracují.  Výsledná „ilustrace“ se může stát pohlednicí, ilustrací časopisu nebo třeba plakátem.

Typy ilustrativní skici:

Food ilustrace

Ilustrace jídla je zjednodušená kresba jídla. V současné době nejoblíbenější a nejchutnější typ skici. Používá se k postupům u receptů, k propagačním předmětům, v designu menu i interiérů.

Botanické skici

Floristické skicování slouží k návrhům aranží květin i květinové výzdoby interiérů pro různé akce. Květinové skicování se protíná s botanickou ilustrací. Tento typ skic používají květináři a dekoratéři. Ilustrátoři používají tento typ skicování k vytváření děl, která mohou být později použita na obalech ekologických a kosmetických produktů, reklamách atd.

Interiérové skici

Interiérová skica je tvorba náčrtů a ilustrací interiéru, interiérového designu a výzdoby interiéru. Pro vytvoření interiérových skic potřebujeme znát zákony perspektivy a umět je používat, mít smysl pro proporce, schopnosti zprostředkovat objem objektů a schopnosti vykreslit různé materiály a textury.

Architektonické (městské) skici

Architektonické (městské) skicování jsou ilustrace a náčrtky budov, struktur a ulic města. Pro vytvoření architektonických náčrtů ilustrátor také nutně potřebuje znát a rozumět zákonům perspektivy, mít smysl pro proporce a schopnosti zachytit objemy objektů. Tento typ skic se protíná s travel-sketchingem a je také aktivně využíván profesionálními architekty při práci v architektonických kanceláří a designérských dílnách.

Travel skicovaní

Skici z cest jsou vlastně takovou vzpomínkou, které zachycují krásné okamžiky z cestování. V tomto typu skic často kombinujeme všechny ostatní typy náčrtků od skicování potravin po průmyslové skicování, protože během cestování jsme obklopeni novými podněty, jídlem, lidmi, architekturou a kulturními zvyklostmi. Mnoho skic z cest je často doplněno různými popisky.

Módní (fashion) ilustrace

Módní ilustrace zobrazuje kusy oděvů, obuvi, obleků a doplňků módního průmyslu. Obvykle se spojuje s kresbou lidské postavy a tváře. Tento typ skicování se týká módních návrhářů, stylistů, tvůrců obrázků, kteří potřebují vyobrazit barevná schémata a struktury materiálů, typ modelky (účes, make-up), boty, doplňky (tašky, brýle, opasky), pokrývky hlavy … Takové ilustrace se často používají v módních časopisech a v módních kampaních.

Průmyslové skici

Průmyslové skicování – náčrtky a ilustrace designu různých objektů každodenního života. Tento typ skicování umožňuje kvalitativně reprezentovat objekty – myšlenky, objekty – koncepty v oblasti průmyslového designu.

Skici krajiny

K nim patří skici designu parků, náměstí, zahrad a soukromých pozemků. Často se používají ve spojení s architektonickým skicováním. Náčrtky krajin používají hlavně návrháři krajiny. Jak? Představte si prázdný pozemek, na kterém se v budoucnu plánuje výstavba budovy a zušlechtění oblasti kolem. Krajinný designér musí být schopen zákazníkovi krásně znázornit, jak bude celá oblast vypadat. Jak bude vypadat celá krajina, včetně rybníků, keřů, záhonů, živých plotů atd.

Pak také existuje portrétní skicování a life-style skicování, které jsou dost podobné fashion skicování a travel skicování.

Chtěli byste se sketchingem začít? Hlavně žádné obavy. Při kreslení náčrtů ilustrací se všechny tvary zjednodušují a stylizují. Skica nikdy nevypadá přesně tak, jako reálný objekt. Pro začátek doporučujeme tvořit pod vedením nějakého profesionála třeba na kurzu sketchingu u nás v Draw Planet. Kurz sketchingu u nás vedou v příjemných ateliérech přátelští lektoři, kteří vám pomohou se skicami ve všech možných žánrech. Tak už to neodkládejte, přihlaste se a začněte tvořit. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-45