Blog Draw Planet

5+1 nejčastější výmluva, proč nekreslit a nemalovat

Datum: 20. srpna 2017 v 20:56

4db3f9b8a2352388c6dbaed501f6bdd7

Přečtěte si, jestli se náhodou před začátkem s tvorbou jenom nevymlouváte  !

1) Nemám na to talent
Tak tohle je prostě evergreen. Každý má určité předpoklady a už si sám musí určit, jak s nimi naloží. Věděli jste, že opravdu trénovat se milionkrát vyplatí oproti samotnému „talentu“?

2) Výtvarné potřeby jsou drahé
Ano, profesionální potřeby jsou drahé. Začít ale můžete s čímkoli, zatím nejste specialista. Ať už vezmete starý make-up, který se už nehodí na obličej, nebo použijete obyčejné pastelky, určitě něco vytvoříte! Když použijete alternativy, stanete se také kreativnější. Tím se dostáváme k dalšímu bodu!

3) Nejsem dost kreativní
Kreativita se dá podpořit, procvičit a vytříbit! Vážně stačí najít zdroje k cvičení, na tohle téma se už napsalo mnoho knih a návodů. Samozřejmě, že když se nebudete věnovat novým věcem, kreativita zakrní. Objevujte, svět se vám otevře!

4) Zabere to moc času
Vy sami si přeci určíte, kolik času budete kreslení věnovat. Stačí vám chodit jednou týdně na kurz? Skvělé, udělejte si na sebe čas jednou v týdnu. Zvládnete 10 minut denně? Rozhodně přínosné!

5) Už jsem to zkoušel/a, nejde mi to
A kolikrát jste zkoušeli jiné věci, než vám je někdo vysvětlil? Jojo, učený z nebe nespadl. Nevzdávejte to po prvotním nezdaru a vyberte si dobré vedení. Třeba kurz v Draw Planet !

6) Ostatní jsou očividně lepší
Je to těžké, ale opravdu se nesrovnávejte. vaše výtvory vidíte vždy v horším světle a kritičtěji, než jiní lidé. A navíc i když se už kreslit nebo malovat opravdu naučíte, pořád bude někdo lepší! Radši se z tvorby dotyčného poučte a potěšte se pohledem, který (když odhodíte závist) vám určitě lahodí!

Poznáváte se? Tak výmluvy stranou! Uvidíte, že vám jen berou energii začít s něčím naprosto úžasným. Kreslení a malování budete milovat!

Franklin Booth

Datum: 8. srpna 2017 v 13:33

FranklinBooth4

„Franklin Booth bude vždy mnohem lepší, než téměř kdokoli, kdo kdy vzal do ruky pero …“

© Bernie Wrightson

Franklin Booth, (1874 – 1948) byl jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších amerických umělců devatenáctého a dvacátého století, známý svou vysoce vybranou černobílou ilustrací, provedenou perem a inkoustem.

Neobvyklý postup Booth zvolil vlastně nedorozuměním. Úzkostlivě přesně kopíroval ilustrace z časopisů perem a inkoustem, protože si myslel, že tak byly stvořené i původně. Ve skutečnosti šlo o dřevoryt. Ve výsledku to ale Bootha přivedlo k vytvoření vlastního stylu kresby, který se skládal z tisíců čar, pečlivě umístěných vedle sebe.

Nelze si nevšimnout výrazných obrovských budov a lesů, které se rýsují přes drobounké postavy, klasickou kaligrafii a pokroucené stromy.

Franklin se stal vynikajícím komerčním umělcem. Ilustroval knihy Jamese Reillyho, Marka Twaina, Theodora Dreisera, Meredith M. Nicholson a dalších autorů. Výborná znalost anatomie a pocit plasticity v zastoupení postav, smysl pro drama a dovednost kompozice, to vše pojal Booth naprosto úžasně. Vskutku to byl jeden z největších mistrů s perem a tuší, kteří se narodili v Americe.

Jeho jedinečný styl kreslení, ta vzrušující rozmanitost, se podobá malbě. Evidentně ovlivnil svými pracemi jeho současné i budoucí generace umělců, například Franka Fazetta a Berniho Wrightsona.

„Vždycky jsem obdivoval krásu práce Franklina Bootha a považuji ho za jednoho z nejlepších v americké ilustraci.“ © Norman Rockwell

„Moderní student, který chce dosáhnout rychlého úspěchu, by měl kopírovat některé jeho ilustrace, přestože užitečné budou pouze pro disciplínu. Dřív jsem ho kopíroval jen z lásky k němu. © Milton Caniff

Témata článků:

Portrét

Datum: 25. července 2017 v 11:15

20374388_1477188125661372_1693174362662210318_n

 

Žánr portrétu je jedním z nejstarších druhů komerčního umění. Vždyť vždy se našli bohatí lidé, kteří chtěli, aby oni i jejich příbuzní shlíželi z pláten na diváky po staletí. Žánr portrétu se drží pravidel, které se nutně musí dodržovat, aby byl úspěšně dokončený!

Podobnost

Pro vysoce kvalitní portrét musíme mít realisticky nakreslený obličej a fyziognomickou podobnost. Tímto bodem většina špatných portrétistů končí, obličej nedotáhnou. Bohužel tak i předloží portrét zákazníkům.

Gramotnost

Realistické přenosy světla a stínu, anatomie, perspektivy

Všechny znalosti, které malíř dostane o tom, jak správně a pravděpodobně zobrazovat svět kolem

Krása

Harmonie barev (koloristika), proporce, oblečení, interiéry, běžný smysl atributů.

Duše

Ta nejdůležitější věc, portrét nebude pravdivý, ani uměleckým dílem, pokud nezachytíme duši, jeho charakter, výrazy obličeje a zvláštnosti.

Dobrý portrétista se stává překladatelem a pomocí svých schopností připne duši modelu na plátno jako motýla. I o sto let později každý pochopí podstatu zobrazeného člověka! Dobrý fotograf dělá totéž, hodiny zkoumá model ve fotoateliéru, aby zachytil skutečný obraz a charakter. K tomu potřebujeme talent, umělec může být velkým malířem, ale žánr portrétu nemusí být ten jeho.

Inovace / Fashion.

Dobrý portrét má odpovídat duchu doby a odrážet převažující stylistické trendy, techniky malovaní (a také odpovídat době oblečením a interiérem).

 

Co je to vlastně abstraktní umění

Datum: 18. července 2017 v 11:09

1ea8ee5e9654782d980bbe068f63d9b8

Uchopit a definovat abstraktní umění se zdá nemožné, jde o velmi různorodý směr 🙂 A proto taky dává tolik svobody a radosti!

Ať už mluvíme o formě, tvaru nebo způsobu tvorby, vše je v abstrakci opravdu individuální. Přesto jde rozdělit abstrakci alespoň na dva hlavní proudy.

V prvním případě díla vychází z linky, barvy nebo obrysu či světla, ale neváže se na žádný reálný objekt. Význam má hlavně obsah, tedy sdělení celého díla. Někdy nám pomůže popisek u obrazu a můžeme význam v obraze vidět :).

V druhém případě se naopak vychází z reality, ale nezobrazuje se konkrétně, jen ji umělec velmi zjednodušuje. Předmět je tedy spíše naznačený jeho určitými rysy, které možná v díle najdeme.

Každému je tedy jasné, že názory na jednotlivá díla budou tak různorodé, jak je to vůbec možné. Cení se originalita, vyváženost, i naopak velká nesourodost, jednoduchost i složitost :). Fantazii se tu konečně nekladou žádné meze.

Abyste ale utvořili kvalitní abstraktní dílo, měla by za ním stát určitá myšlenka. Poselství je pravděpodobně ten nejdůležitější rys abstraktního umění! Otevřít nové, nečekané a neotřelé obzory a představit je.

A protože i nápady a kreativita se dají rozvíjet a i cákance barvy se dají profesionálně ovládat, můžete se v Draw Planet naučit i abstraktnímu umění. Na kurzu abstrakce se potěšíte nádhernými barvami i volností ve tvorbě pod vedením těch nejlepších lektorů :).

  

Témata článků: , , , ,

Obraz Gustava Klimta „Polibek“

Datum: 9. července 2017 v 12:22

Polibek

Obraz Gustava Klimta „Polibek“, který je považován za mistrovské dílo raného modernistického období, na první pohled se může zdát jen dalším obrazem o vášni a lásce. Ale za zdánlivě jednoduchým příběhem se skrývá mnoho fascinujících faktů.

Inspirovaný byzantskou mozaikou, kterou umělec potkával na svých cestách, Klimt míchal plátové zlato s olejovými barvami, což se stalo jeho stylem.

Obraz byl výsledkem tvůrčí krize Klimta. V roce 1907 Klimt v jednom ze svých dopisů píše „Buď jsem příliš starý nebo příliš nervózní nebo příliš hloupý, ale něco je jednoznačně špatně.“ Ale během tohoto období namaloval obraz, který mu přinesl obrovskou popularitu.

V roce 1908,byl „Polibek“ poprvé vystaven v rakouské galerii umění i když ho Klimt vlastně nedokončil. Jeho nedokončená práce byla odkoupena galerií Belvedere.

Jak koupit umělecké dílo, které ještě není hotové? Je nutné, aby to byla nabídka, kterou nelze odmítnout. Galerie Belvedere zaplatila v přepočtu 25 tisíc korun (dnes by to bylo asi $ 240,000 ) v době kdy nejvyšší cena za malbu v Rakousku byla 500 korun.

 

Témata článků: ,