Blog Draw Planet

8 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně kreslení a malování

Datum: 23. června 2017 v 11:23

8 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně kreslení a malování

Pokud Vám vrtají hlavou otázky, možná na některé z nich právě dostanete odpověď. Většina lidí prožívá před začátky s tvorbou podobné pocity, a tak Vám předkládáme ty nejobvyklejší otázky a odpovědi ohledně našich výtvarných kurzů:

1)Jsem úplný začátečník, zvládnu to?
Stačí mít chuť a ochotu učit se nové věci. Třeba to bude chvilku trvat, jako vše, co je kvalitní, ale najdeme způsob, jak Vás kreslení a malování naučíme. Prostě to chce trochu trpělivosti a chuti k malování

2) Opravdu jsem ale nikdy nemaloval/a. Mám se před kurzy nějak připravovat doma?
Vážně nemusíte, vše vysvětlíme od začátku. Uděláme si i cvičení, abychom rozhýbali ruku a vše ukážeme. Kreslit ani malovat předem nepotřebujete. Samozřejmě jestli si už tvořit chcete, směle do toho, na škodu to rozhodně není!  

3) Chci na kurzu namalovat konkrétní obraz, třeba portrét příbuzného, je to možné?
To záleží na tom, jakou předlohu si vyberete, jestli není příliš náročný pro začátečníka. Také záleží na technice, o kterou máte zájem. Takže je to hlavně o domluvě a konkrétním obraze.

4) Pro jakou věkovou kategorii je vhodné se učit kreslit?
Věřte nám, nikdy není pozdě! Máme kurzy pro děti, mládež i dospělé. Kurzy pro dospělé nejsou nijak věkově omezené a hlavní je, abyste měli chuť malovat!

5) Jak si mám vybrat techniku kreslení nebo malování, které se budu věnovat?
Tady je to hlavně o tom, co se Vám nejvíc líbí. Pokud si nevíte rady ani po tom, co si prohlédnete práce studentů u každého kurzu, určitě bude nejlepší si techniky vyzkoušet na vlastní kůži. Kurz kreslení a malování pro úplné začátečníky je průřezem technik. Techniku, která Vás na kurzu nejvíce zaujme, pak můžete dále rozvíjet

6) Co si mám koupit domů za pomůcky a materiály?
Přímo na kurzech Vám všechny pomůcky i materiály poskytneme zdarma (s výjimkou notebooku na digitální malbě). Vše si tedy vyzkoušíte a podle toho, co Vás bude bavit, Vám poradíme, jaké konkrétní věci si můžete pořídit na pozdější domácí tvorbu.

7) Za jak dlouho se naučím kreslit?
Záleží, co myslíte tím „naučit se kreslit“. Moc hezké výsledky budete mít už v polovině kurzu. Někomu to trvá trošku kratší dobu, někomu delší, ale tak jako tak si z kurzu odnesete obrázky, které si rádi vystavíte.

8) Nebudu zdržovat ostatní?
Skupiny na kurzech máme tak akorát velké, abychom se každému mohli dostatečně individuálně věnovat. Ničeho se nebojte, ptát se můžete, kolikrát chcete, každý bude mít dost svého prostoru!

Máte ještě nějakou otázku, na kterou jsme Vám článkem neodpověděli? Určitě nám napište nebo zavolejte, vždy rádi odpovíme!

Těšíme se na další nadšené začátečníky !

Témata článků: , ,

Pastel

Datum: 30. dubna 2017 v 14:39

IMG_9750

Již více než 300 let se používá pastel jako materiál na kreslení. Pastel se i přes svou jedinečnost v některých vlastnostech shoduje s ostatními materiály.

Při použití pastelových barev se vytvoří určité pouto mezi umělcem a obrazem. Podobnou sounáležitost pozorujeme mezi hudebníkem a nástrojem, nebo sochařem a jílem.
No automatic alt text available.

Existují 3 typy pastelu, suchý, olejový a voskový. Olejový pastel se vyrábí z pigmentu, míchá se se lněným olejem a lisuje se. Podobně vzniká i suchý pastel, ale bez oleje.

Základem pro hnětení voskového pastelu je prvotřídní vosk a pigmenty. Olejový pastel se považuje za vzdělávací materiál a spíše se používá při výuce. Se suchým pastelem se trénuje, ale stejně tak s ním vznikají pravá umělecká díla! V technice suchého pastelu se velmi často objevuje rozmazávání, které umožňuje měkké přechody barev a hebkost.

Suchý pastel se dále dělí na tvrdý a měkký. Měkké pastely obsahují v podstatě čistý pigment s menším množstvím pojiva.
Existují dva hlavních typy suché pastely: tvrdý a měkký. Měkké pastely sestávají v podstatě z čistého pigmentu, s malým množstvím pojiva. Využijete je hlavně k expresivní kresbě. Tvrdý, nasycený pastel se méně láme, protože obsahuje hodně pojiva.

Na kreslení pastelem budete potřebovat vhodný strukturovaný povrch, který udrží pigment. Pastelové malby se obvykle provádí na barevném papíře. Jeho tón volíme individuálně, přihlížíme k cíli výkresu. Bílý papír brání vyniknout sytosti barev pastelu.

Opravy se zpravidla provádí v raných fázích kreslení. K odstranění většího množství barev využijeme širokého štětce. Obraz musíme umístit svisle, aby při tvoření částice pastelu padaly dolů a neřízeně neušpinily papír. Můžeme použít gumu, nebo kus bílého pečiva, třeba rohlík. Žiletkou zas odřeme tenké tahy.
Image may contain: sunglasses

Témata článků: ,

Milovnice divoké africké přírody

Datum: 12. října 2016 v 17:33

Milovnice divoké africké přírody Karen Laurence-Rowe ovládá obdivuhodným způsobem akvarel i olejomalbu. Za svou uměleckou práci získala cenu Wildlife artist 2012!

draw-planet-karen-laurence-rowe-4

Vyobrazuje především ohrožená zvířata, aby, jak sama říká, byla zachycena, než je lidstvo zničí 🙁

Karen tvoří ve svém ateliéru v Nairobi a pravidelně přispívá na ochranu těchto nádherných tvorů. Do divočiny vyjíždí sama, fotografuje a maluje 🙂

draw-planet-karen-laurence-rowe-8
draw-planet-karen-laurence-rowe-7
draw-planet-karen-laurence-rowe-3

Co říkáte na Kareninu práci? Měli byste také odvahu a vydali se malovat africká zvířata 🙂 ?

draw-planet-karen-laurence-rowe-6

draw-planet-karen-laurence-rowe-2

draw-planet-karen-laurence-rowe-1

Témata článků: ,

Kombinace pera a akvarelu

Datum: 10. října 2016 v 17:21

draw-planet-ekaterina-koroleva-6

Opravdu nevšední, krásná kombinace tahů pera inkoustem a akvarelu nám nabízí Ekaterina Koroleva. Její sofistikované a originální portréty úspěšně reprezentují třeba některé parfémy, časopisy, nebo bychom je mohli potkat i v soukromých rezidencích. 🙂

Ekaterina žije a pracuje v Berlíně a o zakázky nouzi nemá 🙂
Objednali byste si portrét od Ekateriny Koroleva 🙂 ?

draw-planet-ekaterina-koroleva-7

draw-planet-ekaterina-koroleva-5

draw-planet-ekaterina-koroleva-3

draw-planet-ekaterina-koroleva-4
draw-planet-ekaterina-koroleva-2
draw-planet-ekaterina-koroleva-1

Témata článků: , ,

Sketching od Chris Lee

Datum: 8. října 2016 v 17:19

draw-planet-chris-lee-1

Chris Lee cestuje po celém světě a naplno se věnuje sketchingu. Vratká trojnohá stolička, žádné gumy ani pravítka, to jsou ideální podmínky pro Chrise. Vše kreslí přímo na místě, vybaven pouze perem, inkoustem a podložkou s papírem:)

Sám říká, že nejlepší je jít do nejnebezpečnější čtvrti ozbrojen výtvarným náčíním a místní k němu získají důvěru 🙂
Co vy, šli byste s klidem kreslit na neklidná místa?
draw-planet-chris-lee-2
draw-planet-chris-lee-3
draw-planet-chris-lee-4
draw-planet-chris-lee-5

Témata článků: