Přejít na obsah
Menu

Blog Draw Planet

Kam na výstavu v červnu

8. června 2021

04_Compassion-Fatigue-Is-Over_Aleksandra-Vajd_et_Anetta-Mona-Chisa_Installation-View_c_Galerie-Rudolfinum_Photo-MartinPolak

Dočkali jsme se znovuotevření muzeí a galerií. Teď je jen otázka – kde a co všechno můžeme, po tak dlouhé přestávce, vidět. Mrkněte na seznam výstav českých a zahraničích umělců, které aktuálně probíhají v Praze a nebo se chystají v nejbližší době otevřít.

Czech Press Photo 2020
29. 4. – 31. 10. 2021
Narodní muzeum

V prostorách národního muzea se uskuteční výstava vítězných a vybraných fotografií 26. ročníku soutěže „Czech Press Photo”, která vyhlásila sedm fotografických kategorií: Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí..
Vedle vítězných a vybraných snímků soutěže se můžete těšit i na primátorskou grantovou práci roku 2019 a výběr z výstavy zahraničních porotců, kterými jsou: Joa Klamara, Chrise McGratha a Nicola Thunga.

https://www.nm.cz/

Viktor Pivovarov: Moskevská gotika
14. 5. – 21. 11. 2021
Veletržní palác

Retrospektivní výstavu malíře a ilustrátora Viktora Pivovarova nám představí Národní galerie Praha. K vidění budou Pivovarovy nejvýznamější obrazy, které budou speciálně pro tuto příležitost vypůjčeny z největších ruských muzeí. Kromě jeho raných surrealistických obrazů a konceptuálnějších pláten budou vystaveny i jeho nová díla, která budou k vidění vůbec poprvé.

https://www.ngprague.cz/udalost/3052/viktor-pivovarov-moskevska-gotika

Milan Kunc: Za hranicí představivosti
2. 6. – 31. 7. 2021
Kampus Hybernská – Budova A

Výstava Milana Kunce s názvem Za hranicí představivosti, pojmenovaná podle úryvku z citátu Alberta Einsteina, představuje průřez mnohostrannou prací jedné z nejvýznamnějších osobností soudobého evropského umění.
K vidění budou díla z dob, kdy se objevil na německé scéně, přes léta, kdy úspěšně pracoval v New Yorku, Los Angeles, Římě a Kolíně nad Rýnem, až po jeho nynější polohu, rozvíjenou během jeho patnáctiletého pobytu v Praze.

http://www.kampushybernska.cz/en/campus-hybernska/

MKo-laborace
8. 5. – 26. 8. 2021
Pragovka Gallery

Jako každý druhý rok bude součástí Kolben Open rezidentská výstava – tento rok věnována tématu Ko-laborace. Na rozdíl od angličtiny, kdy jde o označení spolupráce, v češtině má toto slovo rozporuplný význam. Můžeme tak pozorovat prezentaci rozmanitosti a nesourodosti autorských přístupů zúčastněných rezidentů Kolbenky, které nemusí být vždy na stejné vlně.

https://x.pragovka.com/cs/pragovka-gallery

Toyen: Snící rebelka
Pá 11. 6. 2021 19:00
Valdštejnská jízdárna

Přijďte si užít tvorbu a neotřelé životní postoje jedné z nejoriginálších a nejznámějších českých umělkyň 20. století – umělkyně Toyen. Za svojí kariéru se dokázala proslavit i ve Francii, kde od roku 1947 žila. Díky její výrazné tvorbě a neotřelým životním postojům si začíná vzbuzovat pozornost po celém světě – málokde se ale naskytla možnost zhlédnout její díla v celé šíři.

https://www.ngprague.cz/udalost/3049/toyen-snici-rebelka

Mezi kýčem a akademií: Chromolitografie ve službách reklamy a umění
17. 12. 2020 – 5. 9. 2021
Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Na této výstavě se můžeme těšit na tiskařskou techniku chromolitografie i s celou škálou jejích projevů. Budou zde vystaveny zejména obrazové plakáty a reklamní tisky, což je oblast, která jejích možností využila nejefektivněji.
Kromě výše zmíněných oblastí budou vystaveny chromolitografické reprodukce malířských děl, edukační a vědecké ilustrace, svaté obrázky a drobné merkantilní tiskoviny. Rozfázovaný tisk na jednotlivých listech a ukázky tiskového rastru nám přiblíží principy této techniky.

https://www.upm.cz/

Compassion Fatigue Is Over
18. 5. – 8. 8. 2021
Galerie Rudolfinum

Další program dramaturgie galerie, nazvané „Rudolfinum_Time-Based“ je výstava Compassion Fatigue Is Over. Série narativních videí a filmů společně s architektonickými intervencemi upoutává pozornost k mnoha klíčovým tématům současnosti. Věnuje se otázkám rasové nesnášenlivosti, pracovního vykořisťování, přehodnocení historických narativů, sexuality, genderu, padlých i znovu nalezených utopií nebo abstraktního myšlení coby nutné podmínky pro jakoukoli racionální soudnost.

https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/compassion-fatigue-is-over/

Láska na první pohled.

7. června 2021

aaina-sharma-nqj3ncOPS0g-unsplash

Aneb jak se připravit na první výlet do muzea s dítětem 🙂 

Dítě objevuje svět mnoha způsoby a rodiče mu v tom pomáhají – čtou knihy, ukazují obrázky, seznamují je se sportem a hudbou, dívají se na stromy, zvířata, cestují s ním. Nakonec přijde čas společně navštívit muzeum – právě tam máte příležitost vidět něco, co na ulici nenajdete: například dinosaura. Náš článek Vám řekne, jak se připravit na první cestu do muzea tak, aby byla úspěšná a vzbudila pozitivní emoce.

Které muzeum byste si měli vybrat pro svou první návštěvu? Stručně řečeno: berte v úvahu zájmy, překvapte a nenuďte. V tomto případě se nejprve musíte zaměřit na věk dítěte. Na otázku, v jakém věku je dítě připraveno na první výlet do muzea, neodpoví ani jeden manuál na výchovu dítěte. Doporučujeme naplánovat první návštěvu muzea nejdříve ve věku 4 let – od tohoto věku děti nejen získají dojmy, ale už je mohou pochopit a sdílet. Do jaké muzea byste se svým dítětem měli jít poprvé? Samozřejmě do toho, které odpovídá zájmu dítěte. Odolávejte touze ukázat mu vše, co byste chtěli vidět Vy, důležité jsou podněty pro děti. Zajímavá muzea pro děti mohou mít různá témata: zvířata, lodě, oblečení, pohádky …

Když je muzeum vybráno, promluvte si s dítětem o nadcházející exkurzi. Řekněte mu, co ví o tomto tématu. Pokud se například chystáte do zoologického muzea, popovídejte si o cestě do zoo, setkání v lese s ježkem nebo hraní se sousedovým psem. Pokud máte doma zásobu knih s podobnou tématikou, listujte v nich a dívejte se na ilustrace. Bude velmi užitečné, pokud se podělíte o své pozitivní vzpomínky na návštěvu muzea v dětském věku. A nezapomeňte svému dítěti vysvětlit pravidla chování ve výstavních místnostech – nesmíte tam dělat hluk, běhat, dotýkat se exponátů. Protože pro aktivní děti není tak snadné se ztišit, přijďte s malou hrou – řekněme, vezměte si s sebou měkké boty, abyste mlčky šlapali, „jako Indiáni“.

Tipy pro přípravu výletu do muzea s dítětem 

Je důležité přemýšlet o praktických aspektech cesty: Ranní hodiny ve všední dny jsou nejlepší čas na návštěvu muzea s dětmi: v sálech je jen málo návštěvníků, můžete trávit tolik času, kolik chcete, tím, že se budete dívat na to, co dítě zajímá. Kromě toho se někdy správci sálů nesnaží potlačit příliš zvědavé dítě, ale uspokojí jeho zájem, a mohou se dotknout nějakého obvykle nepřístupného exponátu. V závislosti na věku dítěte může návštěva muzea poprvé trvat půl hodiny nebo hodinu. Prozkoumejte jeden sál – pokud se dítěti tato zábava zalíbí, brzy se sem vrátíte a budete pokračovat v exkurzi. Určitě se musíme zamyslet také nad stravou, některá muzea mají kavárny, které děti rádi navštěvují. Možná že si potomek bude spíše pamatovat dort  lépe než mistrovské malířské dílo. Příště však sladkosti muzejní expozici nezastíní.

Na děti nespěchejte. Nová zkušenost a výjevy budou potřebovat nějaký čas, aby byly dítětem dobře zpracovány. Sdílejte s dětmi svoje názory a emoce, můžete však očekávat, že děti budou zaujaty jinými exponáty než Vy. To i Vám pomůže vidět svět novýma očima. Rodinná návštěva muzea bude vždy plná poznání rodinných členů navzájem. 

Tvůrčí rozvoj je velmi důležitý jak pro dospělé, tak i pro malé děti. Podpořit kreativního ducha svému dítěti můžete také jednoduše tím, že jej přihlásíte na výtvarku nebo na výtvarný tábor pro děti a mládež, během kterého bude nejen kreslit, ale dozví se i zajímavosti z historie a technik a také se znalými lektory navštíví muzea či galerie a prožije tak kreativní i edukativní léto. A hlavně – se svými vrstevníky si užije spoustu zábavy! 

https://www.drawplanet.cz/kurz/detsky-primestsky-vytvarny-tabor/

tabory_2019_cast1-131

Letní dětské tábory bývají na jedno brdo a každý rok stejné, ale náš příměstský tábor pro děti je skvělou příležitostí pro každého účastníka, kterého baví kreslení a malování. Pojďme si vysvětlit, proč je tak skvělý. 🙂 

Letní dětský příměstský tábor je vhodný pro děti od 7 do 15 let, skupiny tvoříme podle věku, aby se všichni výborně bavili a měli podobně staré kamarády. Vše probíhá pod vedením těch nejlepších a nejzkušenějších lektorů a pedagogů. Ale kdo jsou ti lektoři? Jsou to studenti a absolventi uměleckých škol. Mladá generace tvůrců, která zná spoustu zajímavostí o světě umění. Během školního roku většina z nich u nás vede výtvarku pro děti a mládež, a proto už vědí jak správně zaujmout i ty nejvíc znuděné detičky. 🙂 

A protože náš tábor je výtvarný, tak se zaměříme na malbu a kresbu, architekturu, ilustraci a mix různých dalších technik, řekneme si o perspektivě a stylizaci. Na našem táboře budou děti kreslit rychlé skici a zkusí si práci s různými materiály – pracovat budou s pastelem a akvarelem no a s akrylem za malířským stojanem vytvoří skvělá díla! 

Kromě skvělých zážitků si malí a mladí účastníci odnesou také i své výtvory domů. Zkusíme si vytvořit vlastní unikátní design na tašky, odznáčky, vlastní rámečky a spoustu dalšího – fantazii se meze nekladou.

Abychom změnili prostředí a aktivity, tak budeme chodit malovat do přírody, tedy do parků a zahrad, kde se dají vytvářet nejen botanické ilustrace, ale i pořádně zaběhat, vyfouknout největší bublinu z bublifuku a zahrát si báječný společenský hry.

Budeme navštěvovat i zajímavé galerie a muzea, aby děti viděly i něco z historie, a pro ty techničtěji zaměřené se podíváme i do vesmíru. Každý zvídavý účastník si určitě najde to svoje a rozšíří si obzory zábavnou a tvořivou formou. Všechno vstupné je již v ceně tábora, o vše se postarají naši koordinátoři.

Kreativní tábor pečlivě připravujeme, věnujeme mnoho času do vymýšlení perfektního programu a také do školení lektorů. Vždy se snažíme dětem přiblížit i trochu historie, techniky kresby a malby krok po kroku vysvětlujeme. Vše prokládáme hrami, aby se nikdo nenudil a vymýšlíme zajímavé úkoly, aby se všichni rozvíjeli svým tempem. Ke každému přistupujeme individuálně v příjemné atmosféře bez stresu.

Přihlaste se na letní dětské tábory nyní, abyste měli jistotu, že Vaše děti nepromarní léto před počítačem nebo televizí! Těšíme se na ně v příjemné atmosféře, tvůrčím prostředí a přátelském kolektivu. Přidejte se k Draw Planet a začněte tvořit!

https://www.drawplanet.cz/kurz/detsky-primestsky-vytvarny-tabor/

Témata

spacejoy-KSfe2Z4REEM-unsplash

Vytvoření inspirativního interiérového designu, který udělá dobrý dojem na hosty, je něco, co každý majitel domu či bytu chce. Je totiž velice příjemný pocit slyšet hosty, kteří obdivují působivý design interiéru vašeho domova.

Zde je 6 tipů, které vám pomůžou k výše zmíněnému výsledku.

 1. Určete svůj styl

Jak se chcete v prostoru cítit? Tady je trik, který vám pomůže určit váš styl: podívejte se do svého šatníku. Máte raději oblečení na míru nebo volnější a pohodlnější kousky? Tíhnete k určitým barvám nebo vzorům? Další způsob, který vám pomůže určit váš styl je přijít na klíčová slova, která definují, jak se chcete v prostoru cítit. Tradiční, formální, elegantní? Hravý, vtipný, příjemný? Monochromatický, efektivní, moderní?

Zamyslete se nad designovými inspiracemi z různých situací, které jste zažili. Vzpomeňte si na hotel, ve kterém jste byli ubytovaní a cítili jste se v něm nad míru komfortně, nebo na restauraci, ve které jste stolovali a která na vás obzvláště zapůsobila. Možná to byl minimalistický interiér z vaší cesty do Japonska nebo klubový bar v New Yorku vybavený opotřebovanými koženými židlemi.

 1. Zjistěte, co se vám nelíbí

Pro lidi je mnohem snažší vyjádřit to, co se jim nelíbí. Umístěním věcí, které se vám nelíbí, do pomyslné rovnice může pomoci některé věci eliminovat a zaměřit se na jiné. Například nějaký vzor vám může připomínat špatnou vzpomínku z dětství, kterou si nechcete připomínat ve svém vlastním domě. Stejně tak může určitá barva evokovat pocity z minulého designového trendu, kterého jste již přehlceni. Tyto vzpomínky a reakce jsou velmi osobní a individuální, ale také definují náš osobní vkus.

 1. Zamyslete se nad vyplněním prostoru

Prostorové plánování hraje velkou roli v tom, jaký pocit vám místnost navazuje. Lidé často používají příliš velký nebo příliš malý nábytek pro daný prostor. Vyberte si nábytek, na který skutečně máte prostor. Přemýšlejte o rovnováze prostoru. U větších místností zvažte vytvoření zón pro různé aktivity: posezení, které slouží ke konverzaci; další oblast pro sledování televize; pracovní prostor se stolem pro projekty nebo hry. Přemýšlejte o vizuální váze a rozložení, abyste prostor vyrovnali. Proporce a měřítko jsou klíčem k jakémukoli designu.

 1. Zaměřte se nad správnou barvu

Výběr barvy je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které při vytváření designu děláte. Správné volby barev harmonicky propojují prostory. Dívejte se na dům jako na celek. Pokud vymalujete jednu místnost samostatně, riskujete vytvoření nesouvislých místností. Vezměte v úvahu, jak barvy ovlivňují naši náladu. Některé barvy způsobují, že se lidé cítí šťastní, klidní a nebo rozrušení. 

Také zvažte vyzkoušení barev v reálu na stěnách. Pozorujte je v přirozeném světle, v ranním světle a v noci. Barvy typu go-to, které dobře fungovala pro jeden projekt, často nebude fungovat pro jiný. Co by mohlo fungovat doma u vašeho přítele, nemusí fungovat u vás doma. Vzorky v obchodě s barvami jsou užitečným výchozím bodem, ale to, co vypadá dobře na papíře, se nemusí správně promítnout do vašeho interiéru. U bílých barev vyzkoušejte na zdi hrst různých odstínů a věnujte zvláštní pozornost podtónům. Mohou mít nádech růžové, modré nebo žluté. Vnější okolí silně ovlivňuje teplotu světla. Vegetace a obloha mohou vytvářet odlesky zelené a modré na vašich vnitřních stěnách.

 1. Kombinujte vysoké a nízké ceny

Rodokmen nemusí nutně znamenat lepší výsledek (ať už se jedná o umění, nábytek nebo psy). Zvažte „neznámého“ umělce nebo designéra a nakupujte na základě tvaru, pohodlí a způsobu, jakým umění nebo nábytek funguje pro vás a vaše potřeby. Nejpokornější předměty mohou mít nejvíce duše a být tou nejkrásnější věcí v místnosti. Nebojte se kombinovat vysoké a nízké ceny. Ne všechno musí být vzácné, aby to bylo důležité. 

 1. Začněte od základu

Design může být ohromující. Lidé často chtějí vědět, kde přesně začít. Pro každou místnost se obvykle doporučuje začít od základu: Rozhodněte se o podlahové krytině. Nezáleží na tom, zda máte podlahy z tvrdého dřeva, koberce, dlaždice, kamene nebo koberec od stěny ke stěně. Nejprve přemýšlejte o své podlaze, která bude diktovat, jak budou v prostoru vrstveny další kusy nábytku a doplňků. Pokud zvolíte neutrální tón nebo přírodní vlákno bez velkého vzoru nebo barvy, máte více možností s barvami nebo čalouněním vašeho nábytku. Pokud začnete se starožitným kobercem, můžete si z něj vzít barvy a formulovat tak paletu barev, kterou použijete pro jiné věci. Je důležité plánovat tyto věci v tandemu, jinak skončíte s cirkusovým efektem: děje se příliš mnoho věcí, aniž by prostor jako celek fungoval unisono. 

Začněte s kurzem interiérového designu bytů právě teď a vytvořte si interiér snů!

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/kurz-design-interieru-online-bytovy/

1-DSC_0128

Se správným vybavením je šití jedna radost! Můžete si ušít cokoliv chcete a vyjádřit tak svůj jedinečný pohled na krásu a módu. Jestliže se šitím teprve začínáte, náš seznam nezbytností k tomu určených vám pomůže dosáhnout skvělých výsledků už s prvním projektem. Až přijde čas a v šití už nebudete úplný nováček, můžete si seznam jednoduše rozšířit a přidat položky dle svých potřeb.

 1. Výběr správného šicího stroje

Na trhu je spoustu různých typů šicích strojů nabitých všemožnými funkcemi, které začátečníka mohou zcela zmást.  Jsou tu dvě pravidla, která vám pomohou vybrat ten správný:

 • Držte se ověřených značek jako je Brother, Bernina nebo Singer. Tyto společnosti mají v nabídce modely, které, zaručí perfektní kvalitu stehu a navíc jsou za rozumnou cenu.
 • Vyberte si model šicího stroje se základními funkcemi. Díky automatickému navíjení cívky, navlékání jehly, stříhání nití, a dalším funkcím bude pro vás šití hračkou. Nenechte se zbytečně příliš nadchnout nadbytečnými funkcemi. Nejprve se naučte dobře šít, svůj stroj můžete upgradovat později.

 1. Jak najít perfektní žehličku na šití a prošívání?

Žehličku během šití oděvů opravdu oceníte. Dokonalé vám připraví látku na šití a pomůže předcházet možný chybám. Jednoduše vám ušetří čas a energii. Užitečné tipy pro správný výběr vaší nové žehličky:

 • Vyvarujte se no name značkám. Doporučujeme si vybrat model od značek Rowenta nebo Panasonic.
 • Pokud je to možné, zvolte akumulátorovou žehličku vhodnou pro jemné tkaniny. Během šití se udělá spoustu nepořádku, žehličku bez kabelu opravdu oceníte.
 • Podívejte se na snadno ovladatelné žehličky s velkou nádrží na vodu – ušetří vám čas.
 • Vyberte si model s rychlým ohřevem a napařovací funkcí. Vyplatí se vám zvláště při žehlení těžký látek, jako je džínovina nebo plátno.

Nezapomeňte také na žehlící prkno. Vyberte si takové, který se snadno skladuje, je stabilní a zároveň vám poskytne dostatek prostoru pro vyžehlení vašich kousků.

 1. Další užitečné příslušenství

Kromě šicího stroje, žehličky, a žehlícího prkna budete potřebovat ještě těchto 6 položek.

 • Kvalitní nitě. Libovolně si vyberte barvy, které se vám líbí, ale vyvarujte se příliš levným nitím. Levné nitě se snadno zpřetrhají a dělají problémy s převlékáním.
 • Dva páry ostrých nůžek. Nůžky používejte jen na stříhání látky. Jde o dlouhodobou investici, tak sežeňte ty nejlepší.
 • Ostré a robustní jehly pro ruční šití. Zvláštní, že? Tyto jehly jsou nezbytné pro šití knoflíků a pro úpravu drobných detailů.
 • Pevná podložka s přímými a šikmými čarami, které vám pomohou řezat přesně. Deska by měla být odolná, snadno skladovatelná a rovná.
 • Spoustu špendlíků. Pro začátečníky je připnutí nejjednodušší způsob, jak vytvořit dokonalé švy.
 • Páradla. 

Kromě toho budete ještě potřebovat pera, tužky, křídy na látku, průhledné pravítko, krejčovský metr a cívky s jehlami do stroje navíc.

 1. Tipy pro uspořádání pracovního koutku

Většina začátečníků pracuje v naprostém nepořádku. Zapletené nitě, kusy látky všude. V tomto chaosu je těžké pracovat, natož něco najít. Zkuste to jinak a udržujte ve svém pracovním prostoru pořádek.

 • Pro skladování cívek, textilu a nástrojů používejte boxy, které jsou oddělené.
 • Špendlíky a jehly sbírejte do dvou magnetických talířů nebo je zapichujte do polštářků k tomu určených.
 • Po dokončení práce se snažte dát věci zpátky na svá místa.
 • Pro ochranu šicího stroje používejte kryt proti prachu.

Zajímá vás, jak šít na stroji nebo jak pracovat se střihem? Přihlaste se do kurzu šití v Draw Planet. Kurz šití je nabitý praxí a skvělými radami, které opravdu využijete! Už to neodkládejte, těšíme se na vás! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

 

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!