Přejít na obsah
Menu

Blog Draw Planet

Akvarel je tradiční a nádherná výtvarná technika, která se vyznačuje transparentností, lehkostí a překrásnými odstíny. Ačkoli má své vlastní kouzlo, můžete dát svým akvarelům moderní zvrat tím, že je zkombinujete s digitálním uměním. Kombinace tradičního akvarelu a digitálního média otevírá nové možnosti pro tvorbu a výraz umělců. Zde se podíváme na to, jakým způsobem můžete využít digitální technologie k posunu vašeho akvarelu na další úroveň.

Digitální skicování a plánování

Digitální médium umožňuje umělcům plánovat svá akvarelová díla a provádět předchozí skice elektronicky. Pomocí tabletu (například v programu IPad Procreate) můžete vytvořit několik verzí skic, experimentovat s kompozicí a barvami a okamžitě je upravovat.

 Obrázek #1 z Freepik

Digitální efekty a textura

Digitální programy pro umění, jako Adobe Photoshop nebo Corel Painter, nabízejí širokou škálu efektů, které můžete použít na vaše akvarelová díla. Můžete přidat texturu, stínování, mlhu, nebo dokonce simulovat různé druhy papíru. Tím získáváte nové možnosti pro tvorbu atmosférických a zajímavých akvarelů.

Kombinace digitálních a tradičních médií

Kombinace digitálního a tradičního akvarelu může produkovat skvělé výsledky. Například, můžete namalovat základní akvarel na papíře, naskenovat jej a poté digitálně upravit barvy, kontrasty a detaily. Tímto způsobem můžete dosáhnout precizního vzhledu nebo experimentovat s odstíny a efekty, které by byly obtížné dosáhnout pouze s tradičními akvarelovými technikami.

 

Obrázek #2 z Freepik   

Uchování a sdílení děl

Digitální médium vám umožňuje snadno uchovávat a sdílet svá akvarelová díla. Můžete vytvářet digitální archiv vašich uměleckých prací a snadno je sdílet online s přáteli, rodinou nebo publikem. To je zvlášť užitečné, pokud chcete prezentovat svou tvorbu na sociálních médiích nebo prodejních platformách.                                                               

Kombinace digitálního média a tradičního akvarelu otevírá nové dveře pro umělce a umožňuje jim zkoumat a experimentovat s novými technikami a výrazy. Můžete plánovat svá díla digitálně, přidávat efekty a textury, nebo jednoduše digitálně upravovat své akvarely, aby dosáhly požadovaného výsledku.

Dozvědět víc můžete u nás na kurzech:

Obrázek titulní z Freepik

S rozvojem digitálních technologií a internetu prochází výtvarné umění významnými změnami. Digitální revoluce nejenom změnila způsob, jakým umělci vytvářejí svá díla, ale také jak jsou tato díla distribuována a vnímána veřejností. Zde se podíváme na to, jak digitalizace ovlivňuje výtvarné umění v dnešní době a jak se promítá do tržní hodnoty těchto děl.

Digitální nástroje a nové možnosti tvorby

Digitalizace umožnila umělcům nové možnosti vyjádření své kreativity. Digitální nástroje jako grafické tablety, 3D modelování a software pro digitální malbu umožňují umělcům experimentovat s různými styly a technikami bez potřeby fyzických materiálů. To znamená, že umělci mohou snadno vytvářet digitální díla, která mohou být následně upravována, sdílena a reprodukována s minimálním úsilím.

 Obrázek #1 z Freepik

NFT a revoluce v prodeji umění

Jedním z nejvýznamnějších aspektů digitální revoluce ve výtvarném umění je vzestup NFT (non-fungible token) umění. NFT umožňují umělcům prodat svá digitální díla jako unikátní digitální aktiva, která jsou založena na blockchain technologii, což zajišťuje autenticitu a nezaměnitelnost. Tímto způsobem umělci mohou získat přímou kontrolu nad prodejem svých děl a získávají podíl z každého následného prodeje na sekundárním trhu. To otevírá nové příležitosti pro umělce a mění způsob, jakým je umění kupováno a sbíráno.

Obrázek #2 z Freepik                                                                     Obrázek #3 z Freepik

Digitalizace distribuce a přístupnosti

Digitální revoluce umožňuje širšímu publiku snadný přístup k umění. Díky internetu mohou umělci prezentovat svá díla online prostřednictvím webových stránek, sociálních médií nebo digitálních galerií. To umožňuje lidem z celého světa objevovat a sdílet umění bez ohledu na fyzickou vzdálenost. Digitální média také umožňují umělcům vytvářet interaktivní díla, která zapojují diváky do procesu tvorby.

Screenshot z webu : odkaz

Digitální revoluce ve výtvarném umění má značný vliv na tvorbu, distribuci a tržní hodnotu umění. Umělci mají nyní k dispozici širokou škálu digitálních nástrojů a platforem, které jim umožňují vyjádřit svou kreativitu a dosáhnout nového publika. Zároveň se mění způsob, jakým je umění prodáváno a sbíráno, s NFT uměním jako jedním z nejvýraznějších příkladů této změny. S digitální revolucí přicházejí nové výzvy a příležitosti, které formují budoucnost výtvarného umění.

Obrázek titulní z Freepik

Co to je Figma?

4. března 2022

figma

Každý, kdo pracoval s Dokumenty Google, ví, jak pohodlné je ukládat a upravovat dokumenty online. Na článcích můžete spolupracovat, otevírat je z libovolného počítače, vytvářet pokyny a sdílet prezentace.

Pro webdesignéry existuje podobný nástroj – Figma. V tomto článku vám řekneme, co je Figma, jaké jsou její hlavní vlastnosti a omezení.

Jedná se o grafický editor pro webdesign. Ve Figmě můžete vytvořit:

 • interaktivní prototypy webových stránek a mobilních aplikací;
 • prvky rozhraní — ikony, tlačítka, nabídky, okna, formuláře zpětné vazby;
 • vektorové ilustrace.

Ve Figmě jsou všechny dokumenty uloženy v cloudu. Díky tomu můžete v editoru hromadně pracovat na layoutech a otevírat je přes odkaz, bez stahování.

K Figmě můžete přistupovat prostřednictvím prohlížeče nebo si program stáhnout do počítače. Je vhodný pro Windows i Mac. V desktopové verzi můžete pracovat offline a když máte přístup k internetu, změny se synchronizují.

Benefity pro práci:

 • zdroje dokumentů jsou uloženy v cloudu;
 • není třeba odesílat rozvržení, nahrávat je do cloudu a ovládat verze. Stačí přejít na svůj účet Figma a zobrazit originál;
 • pokud zaměstnanec není v práci, nemusíte hledat rozložení na jeho počítači – vše je v týmovém přístupu.

Týmová práce na rozvrženích.
Stejně jako v Dokumentech Google můžete ve Figmě pracovat na dokumentu společně: umožnit přístup k prohlížení a úpravám, paralelně pracovat na rozložení – na obrazovce budou viditelné kurzory různých barev.

Díky tomu všichni účastníci projektu lépe chápou souvislosti. Například designér vyvíjí prototyp aplikace a UX copywriter píše texty pro rozhraní přímo ve Figmě. Pokud na účtu pracujete sami, všechny funkce jsou zdarma. Stačí se zaregistrovat a začít pracovat. Můžete poskytnout přístup k zobrazení dokumentu – je to také zdarma.

Figma vypadá jako dobře promyšlený nástroj vytvořený designéry pro designéry. Hlavní funkce editoru:

 • umožňuje spolupracovat na dokumentech – vytvářet a upravovat týmem v reálném čase.
 • ukládá dokumenty do cloudu – rozvržení nezabírá místo na disku, není třeba jej nahrávat, aby se ukázalo kolegům nebo zákazníkovi.
 • cross-platform – možnost práce s editorem na Windows, Mac, Linux.
 • schopnost vytvářet interaktivní prototypy, vektorové sítě, hlavní a závislé komponenty.

Doufáme, že recenze pro vás udělala Figmu srozumitelnější a inspirovala vás k práci. 🙂 Přihlaste se na náš kurz Figmy pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/figma-ux-ui-pro-zacatecniky-kurz-webove-grafiky-a-designu-eshopu-2/

Pokud nejste z Prahy, máme pro Vás online kurz Figmy: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/figma-ux-ui-pro-zacatecniky-online-webova-grafika-a-landing-page/

MDS-1662-BP-Spreadshop-Tool-Canva_teaser_mxar2u

1) Navrhněte přístup pro více uživatelů. Můžete otevřít přístup pro úpravy, jako je tomu v Google Documents, a pracovat na stejném projektu společně. Chcete-li toto provést, klikněte na tlačítko „Sdílet“ nad vaším návrhem a vložte e-mailovou adresu jiného uživatele (nebo zkopírujte odkaz pro úpravu).

2) Synchronizujte koncepty mezi webem a mobilní aplikací. Pokud jste začali navrhovat na počítači, můžete pokračovat z telefonu – změny v souboru se uloží. Koncepty návrhu se automaticky synchronizují.

3) Zkopírujte nastavení fotografií a barvy položek pomocí klávesových zkratek (alt+ctrl+C a alt+ctrl+V). Zachováte tak konzistentní styl napříč více designy. Upravit text nebo obrázek → Stiskněte alt+ctrl+C → Vybrat další prvek → Stiskněte alt+ctrl+V → Nastavení prvního prvku se zkopíruje do dalšího.

4) Zamykejte prvky v Canvě. Pro ty z vás, kteří neznají funkci zámkových prvků, v podstatě vám umožňuje uzamknout jakýkoli designový prvek na místě, takže jej nemůžete náhodně přesunout, když navrhujete jiné aspekty grafiky. To je také velmi užitečné, pokud často sdílíte své návrhy nebo umožňujete členům týmu upravovat vaše šablony!

5) Propojte váš účet v Canvě s Facebookem a Instagramem s možností nahrávat fotografie přímo ze sociálních sítí. Klikněte na záložku „Více“ na levém panelu → Vyberte Instagram nebo Facebook → Zadejte podrobnosti pro propojení stránek sociálních médií.

Klávesové zkratky pro usnadnění práce v Canvě:

 • T – vytvoří textové pole
 • CTRL + ] nebo CTRL + [ – upraví pozici – přiblíží nebo oddálí prvek
 • TAB nebo CTRL + kliknutí levým tlačítkem – označení přeskočí na další element v návrhu
 • → nebo ← – přesune označený prvek o 1 px do strany
 • SHIFT + → nebo SHIFT + ← – posune označený prvek o 10 px do strany
 • ALT + zvětšení objektu levým tlačítkem myši – element se zvětší ze středu
 • ALT + přesun objektu levým tlačítkem myši – vytvoří kopii objektu

Přihlaste se do kurzu Canvy v Draw Planet, dozvíte se další tipy a rady! https://www.drawplanet.cz/kurz/canva-pro-zacatecniky-grafika-a-video-pro-socialni-site/

Tenhle kurz máme i online, přihlaste se a tvořte odkudkoliv: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/canva-online-kurz-kreativni-reklamni-grafiky-pro-zacatecniky/

Co to je Canva

24. února 2022

1_BDL2pAIDEOgKQBUuhI6_5Q

Canva je grafický online program, který je skvělý jak pro začátečníky tak i pro zkušené profesionály. Služba umožňuje rychle a snadno vytvářet skvělé příspěvky pro sociální sítě, kreativní videa, prezentace, Stories pro Instagram a další vizuální materiály.

Nejčastěji se služba využívá k výrobě ilustrací pro sociální sítě. Editor má již připravené šablony pro všechny oblíbené sociální sítě, takže není potřeba hledat vhodné velikosti a ořezávat obrázky. Stačí najít rozvržení a na základě toho vytvořit návrh.

Canva má rozvržení pro snímky prezentace. Layouty jsou rozděleny do kategorií: vzdělávací, marketingové, obchodní prezentace a tak dále. Tento typ šablon je jeden z nejoblíbenějších, využívají jej marketéři, zaměstnanci i majitelé firem, učitelé i studenti.

V Canvě také najdete šablony, které vám umožní vytvořit atraktivní životopis na míru vašim potřebám. V Canvě máte návrhy životopisů ve všech stylech a barvách 🙂 Máte minimalistický design a sofistikovanější design. Nezapomeňte, že šablony jsou upravitelné, takže pokud vás nepřesvědčí barva, ale design, můžete jej vždy změnit.

Canva má vlastní foto a video banku, takže ani nemusíte opouštět program, abyste přidali fotografie, videa, tvary, ikony a ilustrace, i když samozřejmě můžete, ale také umožňuje stažení externích zdrojů.

Pokud chcete navrhovat z prázdného dokumentu a nebudete používat žádnou šablonu, palety barev Canva vám pomohou vybrat harmonické barevné schéma. Když vložíte obrázek, paleta barev této fotografie se zobrazí v možnostech barev, takže můžete vybrat fotografie s podobnou paletou nebo tyto barvy přiřadit různým prvkům v dokumentu.

Pokud jde o typografická písma, skvělé je, že nejenže vám dávají přístup k velké rozmanitosti, ale dávají vám také nápady na dobré kombinace písem.

V Draw Planet otevíráme kurz Canvy pro začátečníky, v rámci kterého, pod vedením lektora, si vyzkoušíte všechny nástroje programu. Dozvíte se hodně užitečných informací a naučíte se vytvářet své vlastní grafické návrhy. Přihlaste se na náš kurz v Praze: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kreativni-reklamni-grafiky-canva-pro-zacatecniky/

A nebo na online kurz Canva od Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/canva-online-kurz-kreativni-reklamni-grafiky-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!