Přejít na obsah
Menu

Blog Draw Planet

Jak na šití oděvů

16. září 2021

darling-arias-tX62O5F3AfU-unsplash

Šití oděvu je nejzajímavější a nejděsivější část každého projektu. Jste nadšení, že vaše tvorba ožívá, ale děsíte se, že vystřihnete látku z limitované edice, nad jejím hledáním jste strávili hodiny času a také jste za ni utratili své těžce vydělané peníze.

Příprava

Příprava je klíčová – vím, že to pravděpodobně neradi slyšíte, ale je to tak. Příprava může z oděvu udělat pýchu vašeho šatníku nebo kousek hadru, který na sebe nikdy nevezmete.

Předeperte si látky a ozdoby

Viděli jsme to už dříve, kdy lidé předeprali látku, ale zapomněli na ozdobné nášivky. Poté, když vyprali oděv i s ozdobnými nášivkami se nášivky na rozdíl od oděvu zmenšili. Nebuďte tímto příkladem. Vždy pamatujte na to, že si musíte vyprat látku i s ozdobnými nášivkami a látku oříznout, aby nedošlo ke smrštění.

Zaměřte se na kvalitu, ne na kvantitu!

Módní šatník tvoříme pomalu, pamatujte si, že nejste masová továrna na textil! Investujte svůj čas a pak i vaše oblečení obstojí ve zkoušce času.

Pokud používáte šicí vzor zakoupený v obchodě nebo používáte svůj vlastní, vždy je potřeba zjistit, kolik látky budete potřebovat. Množství, které vám bylo řečeno na vzoru zakoupeném v obchodě, je obecně nehospodárné a často tkanina nemá přesnou šířku, která je uvedená.

Dvakrát měř, jednou řež!

Tohle staré české přísloví se krásně hodí i na šití oděvů. Jde o to si před řezáním promyslet, co a jak budeme řezat a nedělat to, když jste unavení nebo ve spěchu, kdy se nejčastěji chybuje.

Tady jsou některé z našich rad, co dělat a nedělat, pokud jde o výrobu vašeho oděvu.

DĚLAT

✔️ Postupně si odstřihněte vlákna

✔️ Žehlete v průběhu – opravdu doporučuji žehlit lemy před tím, než je začnete šít, jakmile už jsou vtlačeny je s nimi práce jednodušší.

✔️ Požádejte o pomoc nebo tipy, pokud je něco, s čím si nevíte rady.

NEDĚLAT

✖️ Brát šití jako školní domácí úkol – je to přeci proces, který by vás měl bavit stejně jako vás baví jeho nošení.

✖️ Spěchat – vyhraďte si na šití dostatek času, užívejte si proces, který není závod.

✖️ Nevymýšlet zbytečné kreace z nedočkavosti jen kvůli tomu, že musíte pár dní počkat až vám dorazí další zásoby látky.

Všichni děláme chyby

Co se stane, když skutečně špatně střihnete a nezbyde vám žádná látka? Dovolíme si uvést příklad z praxe. Vezměte si pávovou bundu níže. Když jsme vyráběli tuto bundu, došly nám „správné“ bílé hedvábné podšívky. Takže jsme šli do své skrýše (vím, že takové taky máte) a našli tu úžasnou elektrickou modrou podšívku. Modrá dokonale ladí s pávem na přední straně a vytváří další zajímavý top. Velmi šťastná nehoda, která by se nestala, kdyby se něco nepokazilo. 

Zajímá Vás, jak šít na stroji, nebo jak pracovat se střihem? Naučíme vás, jak šít jedna radost! I když právě začínáte. 🙂 

 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

 

Témata

ben-eaton-jTS0DAiaqC4-unsplash

Všechny snímky se vždy prapůvodně rodí v hlavě a konečná fotografie zpravidla nikdy není totožná s tou, kterou jste si vysnili ve své fantazii. Abyste však mohli ztělesnit svou myšlenku, musíte se spojit přímo s objektivem. Je potřeba fotoaparátu dokonale rozumět a řídit se podle jeho pravidel. V umění fotografie je něco neměnného – jsou to zákony optiky, s nimiž je třeba počítat.

Třetí rozměr – hloubka prostoru – není ve fotografii přímo vyjádřena. Fotografie vyjadřuje pouze dva rozměry – výšku a šířku. Skutečný svět je ale trojrozměrný. To znamená, že člověk vidí dvěma očima dva mírně odlišné obrazy. Nyní zkuste zavřít jedno oko – takto vidí objektiv. Hloubka prostoru se najednou nějak zmenší a ztratí se schopnost určit prostorové vzdálenosti objektů. 

Fotoaparát není dokonalý a rychle rozlišuje sytost světla (i když u moderních a drahých fotoaparátů se tato nevýhoda stává méně významnou). Když opouštíme temnotu do světla, zornice našich očí se automaticky zužují, aby jim umožnilo projít méně světla (podle tohoto principu funguje clona). 

Objektiv vnímá svět okamžitě: stisknete tlačítko – čas se zastaví a rámeček je vždy statický. Naše oko vnímá vše okolo dynamicky a pokud chcete dynamičnost i ve fotografii, tak existuje několik způsobů jak na to.

Příkladem je rozmazání pohybu – takto se může na snímku rozmazat sám člověk, v důsledku čehož bude zřejmé, že se pohyboval v době fotografování, což bude vypadat na statickém pozadí dynamicky.

Lidské vnímání závisí na jeho zájmu. Pokud vás fotografie opravdu zajímá, začněte fotografovat i běžné věci svýma očima. Připravte si například kávu na snídani. Jak byste takový podhled vyfotografovali?

Pamatujte, že snímek se rodí v hlavě a není vytvářen fotoaparátem, avšak rukama fotografa. To znamená, že dobrý fotoaparát nezaručuje dobrý snímek. Dokud se nenaučíte vidět snímek před jeho vyfocením a převést jej do reality, nebudete mít dobré fotografie.

Z těchto důvodů je potřeba pravidelně fotit. Neustále porovnávejte, co vychází z fotoaparátu s tím, co vidíte a také dobře poznejte funkce Vašeho fotoaparátu. Není třeba se řídit radami ostatních – věřte svým očím. 

Chtěli byste se konečně naučit pořádně fotit? Zajímá vás, jak na fotografie esteticky i technicky správně? Přihlaste se do kurzu fotky v Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Témata

obr.10

Jak udělat mřížku

Můžete si mřížky buď vytisknout a začít kreslit na pauzovací papír, nebo můžete nakreslit rozvržení mřížky sami pomocí následujících kroků 🙂

1) Na levém a pravém okraji papíru A4 si udělejte, veprostřed těchto okrajů, tužkou značky a tyto značky spojte pomocí pravítka a tužky

2) To samé uděláme s horním a dolním okrajem. Takže si uděláme značky veprostřed těchto okrajů a tyto značky spojíme.

3) Nakreslete další čáru spojující levý a pravý okraj, rovnoměrně rozdělující horní polovinu obdélníku. Stejně rovnoměrně rozdělujělte spodní polovinu obdélníku.

4) Nakreslete čáru spojující horní a dolní okraj, rovnoměrně dělící levou polovinu obdélníku. Tím samým způsobem nakreslete čáru spojující horní a dolní okraj dělící pravou polovinu obdélníku.

Krok 1

Označte šířku a výšku rytíře na koni. Nakreslete dva ovály pro hlavu a tělo skákajícího koně. Přidejte proporce rytíře a nakreslete mu helmu.

Krok 2

Nakreslete tělo a krk koně. Poté nakreslete trup rytíře. Přidejte jednu vodicí linii pro ocas koně a další vodicí linii pro kopí.

Krok 3

Pomocí vodících linií upřesněte místa pro nohy rytíře a hledí helmy. Poté nakreslete vodící linie pro nohy a ústa koně.

Krok 4

Načrtněte nohy, nos a uši koně. Přidejte tvary rytířových nohou a helmy.

Krok 5

Nakreslete sedlo, postroj, ocas a hřívu koně. Zaměřtě se na tvary jeho uší a nohou. Poté nakreslete brnění rytíře.

Krok 6

Nyní se zaměříme na malování tvaru brnění a kopí. Dále načrtněte koňský obleček a hřívu zvířete.

Krok 7

V tomto kroku se zaměříme na figuru rytíře. Je třeba dát co největší pozornost detailům rytířovi postavy.

Krok 8

Obtahujte rytíře na koni a snažte se měnit tloušťku a tmavost čáry. Přidejte další detaily a půdu pod nohama koně. Jako poslední krok smažte mřížku, kterou jste udělali na začátku 🙂

Vašim dětem klasická výtvarka nestačí? V Draw Planet připravujeme na každou lekci poutavý program v krásném a inspirujícím prostředí slunných ateliérů. Přihlaste se! 🙂  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pro-mladez-10-15-let/

brad-neathery-mGH253KbfaY-unsplash

Perfektní logo bude samozřejmě jiné v každém případě, záleží na identitě značky. Každý projekt je jiný a všechny mají svá úskalí, ale jedno by měly mít stejné – pracovní prostup, který je založen na kreativitě a produktivitě. 

Podívejme se na krátký tutorial, který Vás provede krok za krokem od zrození nápadu až po finální návrh. 

  1. Vždy začneme na papíře

Nezapomínejte začít plánem na papíře. Ten toho snese hodně, můžete si skicovat, gumovat, upravovat, navrhnout více možností a vždy se k nim vrátit. Kreativní začátek Vaší vlastní rukou bude určitě přínosný.

2. Mobilní scanner

Papírový návrh je hned ze začátku dobré převést do digitální podoby. Pokud máte scanner na mobilu, je ideální ho použít. Jinak samozřejmě postačí fotoaparát. Je ale třeba dbát na preciznost!

3. Cvičení dělá mistra

Zkuste začít procvičovat nástroj Pero a obkreslovat s ním. Je velice vhodný v této fázi použít, ale není úplně jednoduché se s ním naučit. 

4. Využijte Tvary

Toto logo vytvoříme pomocí nástroje Obdélník. Nalezneme jej na panelu Tvarů. Podržte Shift, abyste díky tomu mohli nakreslit tvary o stejné velikosti. Vyberte si jakýkoliv tvar v nabídce a zde můžete zvolit výšku a šířku. 

5. Duplikujte a kombinujte

Pro porovnání více variant duplikujte původní verzi podržením Alt a potáhněte. Nyní zkuste změnit tvary podle své libosti a kreativity. Použijte paletu Pathfinder ke kombinování tvarů a vytvoření nových. 

6. Písmo

Pohrajte si také s písmem. Změnit můžete i délku rozestupu jednotlivých písmenek. Přidejte k nim logo a zkuste zakomponovat k textu, aby spolu vizuálně seděli a uživatele příliš nerušila jejich kombinace. 

7. Provádějte menší změny

Použijte Direct Selection nástroj k aranžování základních bodů a můžete změnit i výsledné písmo. Změny ovšem provádějte jen menší. Nakonec precizně vyměřte i rozdíly mezi logem a písmem, aby byl výsledek skutečně oku lahodný. Podržte Shift při provádění změn, aby velikosti byly skutečně stejné. 

8. Čas na barvy

V CS4 a vyšší, můžete zapojit i aplikaci Adobe Kuler, abyste viděli barevné palety. Zkuste se vyhnout nápadným přechodům, ale neberte to jako absolutní pravidlo. Stiskněte Cmd/Ctrl+F9  pro menu barevné palety. Vyzkoušejte logo na spoustu barevných pozadí, než najdete tu pravou kombinaci. 

9. Vytvořte šablony

Běžte následující cestou: Soubor – Uložit jako – Illustrator template. Vyberte písma, která sedí Vaší značce. Zaznamenejte také šablony pro styl: CMYK rozhraní, Pantone kody nebo nárvy písma. Také zkuste přidat různé materiály. 

Pro více návodů a nápadů Vás rádi přivítáme na našem kurzu Adobe Illustrator. 🙂 https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-illustrator-pro-zacatecniky/

Moderní styly interiérů

2. září 2021

manja-vitolic-7tOV35hnkao-unsplash

Toužíte po moderní výzdobě svého nového domova a poohlížíte se po tématické inspiraci? Už nehledejte. V tomto článku jsme pro Vás připravili 8 stylů interiérového designu, které jsou nejvíce trendy v moderních domech. Ve skutečnosti odborníci z oboru kombinují různé prvky z několika stylů výzdoby dohromady, ale je zásadní určit základní aspekty každého z nich. Je zřejmé, že existují styly interiérového designu nad rámec 8 typů uvedených níže, rádi bychom se však zaměřili na hlavní školy, které jsou v současné době v módě.

  • Nadčasová klasika

V polovině 20. století byly vyrobeny některé z nejznámějších kousků moderního designu. Vyznačuje se rafinovanými liniemi, minimalistickými siluetami a přirozenými tvary. Od Saarinen, Niemeyer, Eames, Noguchi, Jacobsen a dalších definovali moderní mistři v polovině století kreativní způsoby použití nových materiálů, jako je lisovaný plast, překližka a hliník v průmyslovém designu. Jeho kousky jsou velmi univerzální a mohou doplňovat nesčetné množství designových stylů. Doporučili bychom přidat i prvky z jiných designových stylů, aby Váš domov vypadal svěže. Puristický přístup dekorování moderního domu ve stylu poloviny století může ve Vašem interiéru navodit pasivní dojem.

  • Industrial

Tento vzhled navrací zpět do průmyslové éry přelomu století. Zdůrazňuje volné použití surové oceli v kombinaci s porušenými dřevěnými prvky, často doplněné o odhalené cihlové zdi. Moderní varianta běžně začleňuje i jemný důraz měděného tónu. Z obecného hlediska je průmyslový dekor často rustikální a vyzrálý. Pozoruhodným bodem tohoto stylu je, že průmyslová výzdoba sahá od moderního rustikálního s čistšími liniemi až po drsný s propracovanými ozdobami. Podle svého vkusu se pak můžete rozhodnout pro světlejší, elegantní vzhled nebo tmavší starožitný design.

  • Námořní dekor

Teplé, uvolňující a pozitivní. Námořní výzdoba (označovaná také jako pobřežní nebo chatová výzdoba) odráží ducha nového anglického plážového domu. Tento styl designu interiéru je založen na bílém nebo pískově zbarveném základu, přičemž jako primární barva zvýraznění je modrá. Materiálově laděný dekor zahrnuje na stolech nebo židlích nedokončené dřevo v kombinaci s elegantním plátěným čalouněním sedadel a pohovek. Možností dekorativních doplňků je mnoho: mušle v čirých nádobách, jutová lana, vesla, plachetnice, navigační mapy a další!

  • Skandinávie

Skandinávský design, který byl přestřelkou moderního hnutí v polovině století, představil populární minimalistický vzhled oblasti interiérové architektury, který trvá dodnes. Ačkoliv si většina lidí ten styl spojuje s nábytkovým domem IKEA), v samotném skandinávském designu jich existuje celá řada dalších. Skandinávský nábytek s jemnými konturami, hravými doplňkovými barvami a vyvážením technických a organických materiálů je jednoduchý, moderní a funkční. Mnoho skandinávských návrhů využívá principy Bauhausu a vyznačuje se plynulými liniemi, zaměřením na proporce objektů a populistickou přitažlivostí. Velká většina skandinávských interiérů používá jako základní barvy bílou v kombinaci s šedými tóny.

  • Bohemian

Bohémský dekor zachycuje bezstarostného a dobrodružného ducha avantgardního životního stylu. Nabízí kreativní použití bohatých vzorů a zářivých barev, zejména těch s červenými nebo fialovými tóny. Klíčem je pečlivě prezentovat záměrně „chaotický“ vzhled. Vrstvy textilu (přehozy, polštáře, koberce, tapiserie) pro navození příjemného prostředí. Při zařizování hledejte kousky, které mají etnické nebo nomádské vibrace. V současné době jsou trendy marocké, jihozápadní nebo domorodé vzory. Nemusíte se bát využít dřevo, zvířecí kůže a kovové doplňky.

  • Venkovský dům

Dekor ve stylu venkovského domu je populární interiérový design, který hledá svoji inspiraci v letních prázdninových chatách. Estetika místa, jenž by měla být kombinací přírodních a tradičních prvků, by měla přenášet Vaši představivost do francouzského Provence. Pořiďte si například sušené kytice levandule a další zeleně – pečlivé uspořádání váz a květináčů Váš domov opravdu stylizuje. Venkovský nábytek se vyznačuje nouzi dřeva a čalouněného prádla. Barevně se jedná o podobný dekor jako je tomu v případě námořního stylu, převažují tedy základní barvy bílé a béžové. Ortodoxní pravidla říkají, že doplňkové barvy by měly být tyrkysové nebo světle žluté.

  • Urban Modern

Městský interiérový design vychází z moderních designových loftů ve velkých městech. Městská moderna vychází z kosmopolitního prostředí a je spojením různých protichůdných a doplňkových vlastností. Minimalistické moderní, okouzlující elegantní, etnické dědictví a ostré experimentální designy se srazily v charakteristickém prostředí 21. století. Větší nábytek (pohovky, postele atd.) má tendenci být jednotně elegantní s nízkým profilem. Neváhejte a přineste si domů průkopnické moderní designy nábytku. Dekorativní doplňky (polštáře, zrcadla, stolky atd.) vyžadují v městském dekoru často umělecké a kreativní vyjádření – přidejte některé elegantní geometrické vzory nebo vintage předměty s tradičním zdobením.

  • Ošumělý šik

Ošumělý elegantní dekor zdůrazňuje vintage prvky, aby vytvořil vzhled starožitného blešího trhu. Nábytek se vyznačuje stárnoucím vzhledem – dřevo již na první pohled prozrazuje jeho časté používání, a nátěr pískované mléčné barvy vykazuje známky opotřebení. Dekorativní doplňky pro ošumělý elegantní dekor by měly být jemné a opulentní, aby celkový design interiéru dosáhl současného standardu. Bez obav pořiďte například lněné textilie pro větší stylovost. Ačkoli jsou ortodoxní ošuntělé elegantní barvy bílé, jemné a pastelové, nebojte se sáhnout také po některém ze zářivějších odstínů.

Baví Vás vybavovat a ladit interiéry a rádi byste si v této oblasti rozšířili své obzory?

Přihlaste se do našeho kurzu Interiérového designu. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-interieroveho-designu-zacatecniky/ Kurz je vhodný pro úplné začátečníky i pro pokročilejší umělce. Naši zkušení lektoři Vám vysvětlí potřebné základy a pomohou Vám vytvořit si vlastní, unikátní projekt! 🙂 

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!