Přejít na obsah

Blog Draw Planet

Henri Matisse „Tanec“

Datum: 17. listopadu 2017 v 17:49

tanec-anri-matiss+

Umělci, kteří dobře a správně malovali, často nedošli k mezinárodní proslulosti. Světovou slávu často získali spíše ti, kteří nabízeli něco nového a nebáli se inovovat.
Henri Matisse se rozhodně nebál! To, za co mu spílali kritici, ho chválila veřejnost a byl velmi populární.

Odborníci ho neustále kritizovali. Kvůli širokým tahům, kvůli zjednodušení tvarů, kvůli křiklavým barvám. Umělci si na počátku minulého století obecně dovolili hodně, ale Matisse měl obzvlášť vysokou pověst provokatéra.

V roce 1910 ze štětce Matisseho vzešel obraz . Dosud se považuje za jedno z nejodvážnějších děl umělce. Těla tanečníků Henri líčil schematicky a bez detailů, ale kompenzoval to barvou. Tím přenesl veškeré vyjádření toho, co se děje. Červená v „Tanci“ symbolizuje vnitřní žár lidí, modrá a zelená oblohu a zem.

Témata článků: , , ,

Claude Monet „Leknínový ateliér“

Datum: 1. listopadu 2017 v 17:48

6zQQ_bhQJSs

V roce 1916, kdy Claudeu Monetovi bylo již 76 let, vpravo od hlavního domu v Giverny si postavil prostorný ateliér „Water Lily Studio/Leknínový ateliér“. Zde umělec uskutečnil svůj poslední velkolepý záměr, vytvořil panely se zobrazením leknínů a vytvořil kruhové panorama o obvodu 70 m.

Tyto obrazy daroval Francii. Byly umístěny ve speciálně postaveném pavilonu ve skleníku, který najdete na okraji parku Jardin des Tuileries, kudy se chodí na náměstí Concorde. Když se podíváte shora, vypadá to jako osmička.

Ve dvou oválných halách spojených mostem visí obrazy rybníčku v Giverny: šest nebo osm pláten. Ve skutečnosti je to jeden obraz, který vyjadřuje změny přírody, které jsou v průběhu dne normálnímu pohledu nepřístupné. Umělecká kritika tvrdí, že malba zde dosáhla takové dokonalosti, že vymazala hranici mezi realismem a abstraktním uměním.
Claude Monet prostě zastavil okamžik. Všechno jde pryč, ale nic nemizí. Život je přeci vždy čekání na další den. A to je životní triumf práce Clauda Moneta.

Témata článků: , , , ,

Jak zvýšit svou uměleckou úroveň?

Datum: 13. října 2017 v 15:55

d7aaf9f0ae852a84d735858d7f0ae043

Rad a materiálů pro začátečníky je opravdu nepřeberné množství. My vám rádi představíme tipy, co jsou nejdůležitější k rozvoji. Máme pro vás 5 inspirujících tipů, ty vás mohou skutečně posunout dál. I když se vám může zdát, že to není tak důležité. Nejde jen o umělce, ale rady ocení i všichni ti, kteří chtějí být kreativnější.

Už celkem dost víte, ale máte pocit, že to nikam nevede a pořád něco chybí? Co dělat v takovém případě?

1. Naučte se pořádně základům, třeba jste je podcenili. Nikdy neuškodí znovu procvičit teorii kompozice, barev nebo základní znalosti o anatomii a proporcích. To vše je ke kvalitní tvorbě v praxi nezbytné! Bohužel nebudete pravými umělci, dokud tak neučiníte. V ideálním případě se teoretické znalosti převedou do praktické tvorby. Mnoho ilustrátorů a umělců to ignoruje a považuje to za nudu a přežitek. Pokud ale přemýšlíte už nad základy, dá vám to víc nápadů, jak se posunout vpřed.
2. Vyjděte ze své komfortní zóny. Zaujalo vás anime a manga a věnujete se hlavně komiksovému směru? Nezasekněte se jen nad tím a vyzkoušejte i ostatní sféry. Stejné je to s fotorealismem nebo kterýmkoli jiným směrem. Věnujte se jiným stylů, než běžně. Nejzajímavější projekty vznikají z kombinací různých směrů, oblastí a stylů.
3. Nenechte se zařadit mezi bezmyšlenkovité umělce. To je možná naše nejdůležitější rada! Zamyslete se nad tím, proč se věnujete tvorbě a jestli se jí věnujete dostatečně. Je vaším jediným cílem nakreslit něco, co vystavíte na Instagram, nebo byste rádi obrázky prodávali? Máte co sdělit? Nejsou vaše díla tak nějak jednorázová? Možná jste se ještě neponořili do umění i pomocí inteligence a emocí. Nejde jen o abstraktní pojetí do hloubky, ale i i o kvalitu provedení. Vzpomeňte si na rozdíl mezi klasickými komediemi a levným tupým brakem.
4. Nekopírujte bezmyšlenkovitě realitu. K přesnému přenesení okolních věcí lidé tvoří kamery, tiskárny a skenery. Umělci se odlišují tím, že mohou přinést do vyobrazení něco nového, ukázat svět skrze svá díla s názorem, pocity či myšlenkami. Můžeme stylizovat, idealizovat, zjednodušovat nebo používat abstraktní vyjádření a surrealistický přístup. Tak pro nevyužít některé z tolika možností?
5. Nezaměřujte se jen na lesk a dokonalost své práce. Volné nebo ostré tahy štětcem, obrysy nebo jednoduché čáry jsou vaší volnou. Vnitřní struktura a základní znalosti jsou mnohem důležitější. Kreslení je nepřetržitý experiment a neustále se mění a vyvíjí. Dobrý umělec by měl být schopen používat všechny druhy materiálů, různé pracovní metody, různé povrchy. Tímto způsobem získáte představu o tom, jak fungují věci a budete schopni vyjádřit mnohem více a rozmanitěji.

6.Necvičte bezcílně. Bezmyšlenkové čmárání do skicáku uvolní a pobaví, ale je nepravděpodobné, že zvýšíte své dovednosti na novou úroveň. Musíte sáhnout potom, co jste dosud neuměli, a nedělat to, co můžete nakreslit i se zavřenýma očima. Najděte své slabiny a systematicky se věnujte jejich zlepšování, pouze tak nastane růst. Analyzujte chyby, vyvarujte se trávení času na věcech, které neslouží zřejmému účelu. Věnujte pozornost struktuře a modelu. Ať už vědeckým fyzikálním zákonům našeho světa (světlo, stíny, barvy a podobně), nebo tvůrčím přístupům, které jsou nejúčinnější (s použitím kontrastu barev, druhu šrafování a atd.).

7.Mějte realistická očekávání. Dokonce i když budete kreslit 24 hodin, nenaučíte se vše za jeden den. Trvá to roky tvrdé a promyšlené práce. Umělci nejen, že nakreslí několik desítek hlav, a pak si dostanou právo kreslit portréty. Také neustále cvičí dovednosti, učí se tvarům mnoho let, i desetiletí. Rozhodně to nedělají bezmyšlenkové. A to jde „jen“ o lidskou hlavu.

8.Naučte se vnímat kritiku. Umělec žije mezi jinými lidmi, získává komentáře. Pokud neumíte přijmout kritiku, budete nešťastní. Ve skutečnosti je to skvělý materiál pro váš růst. Když obdržíte pozitivní a negativní komentáře, buďte vděční. Když to nepůjde přes vaše ego, budete marně trpět, a to z vaší vlastní viny a kvůli vaší hlouposti.

9.Buďte člověk se širokým rozhledem. Naučte se o světě, ve kterém žijeme, o historii, politice, náboženství, ekonomii, vědě, literatuře, hudbě, fotografii, filmu. Existuje celý oceán zajímavých věcí. Překvapí vás, kolik věcí se vzájemně propojuje, i když jste si do teď nevšimli. Intelektuálně a emočně nerozvinuté osoby nemají co nabídnout světu jako tvůrci umění. Myslete otevřeně, buďte společenští a vzdělaní.

10.Ustalte se . Pokud jste netrpěliví, nemůžete klidně sedět, rychle ztratíte zájem, snadno vás přepadne frustrace, nemáte motivaci, špatně přijímáte kritiku a jen chcete okamžité uspokojení a nechcete pracovat, pak se nestanete dobrým umělcem. „Talent“, není rozhodujícím faktorem, když nemůžete pracovat na sobě, překonávat obtíže a pocit sebepohrdání a zoufalství, které budou určovat vaše šance na úspěch. Musíte mentálně reprezentovat celou cestu. Nicméně to z vás neudělá špatnou osobu, můžete dělat něco jiného a bavit se .

Jak vidíte, tipy se týkají nejen praktických problémů, jak se stát dobrým umělcem, ale také emocionálních, psychologických a filozofických aspektů. Hlavním cílem je stát se přemýšlivým a přiměřeným člověkem. To vyžaduje dlouhou a náročnou práci na své vlastní osobě.
Přejeme každému umělci i zkušeným začátečníkům hodně trpělivosti a inspirace. Hlavně, aby Vás bavilo to, co děláte! My v Draw Planet Vám s uměleckým rozvojem rádi pomůžeme 

Témata článků: , , , ,

Jak nakreslit krásná písmena a nezbláznit se?

Datum: 8. října 2017 v 19:26

IMG_2992

Když se podíváme na víc videí o kaligrafii, můžeme tak shromáždit na jednom místě dobré myšlenky, které pomohou dosáhnout krásného výsledku. Jak napsat dílko a přivést ho na fajn úroveň?

Stojí za to začít se skicami a náměty, abyste se zamysleli nad složením a stylem a protrénovali jste ruku. S největší pravděpodobností ani mistři v oboru na první pokus nenakreslí písmena tak pěkně, jak si představují. Jde o normální proces, který zahrnuje určitý počet opakování. Díky tréninku přichází kvalita. Když si vše nejdříve naskicujete, nečeká vás nepříjemné překvapení, že se vám celé slovo nevešlo, nebo že omylem vynecháte písmenko.

Chcete-li napsat písmo á la brush skript, použijte radši štětec. Každý nástroj má své vlastnosti a bez ohledu na to, jak krásně napodobňujete, bude přirozeněji vypadat psané štětcem, než perem. Kromě toho se dá snadněji měnit tloušťka a získáte efekty, jako jsou inkoustové skvrny nebo nepravidelné čáry.

Při práci s letteringem se vám bude velmi hodit pauzák. Ke slovům, které se vám povedly, můžete přidávat zajímavé prvky.

Před převodem do vektorů je lepší napsat slovo nebo frázi, a pak obtáhnout křivkami. Písmena se stanou přirozenějšími a rovnějšími. Kreslení přímo ve vektorech je poměrně obtížné.

Stojí za to nashromáždit sbírku inspirativních obrázků, předloh a dokonce i jednotlivých písmen. Okouknete prvky, a potom můžete kreslit z hlavy.

U nás na kurzu moderní kaligrafie a letteringu máme skvěle sestavený program a všechny potřebné pomůcky i materiály! Přihlaste se na kurz pod vedením nejšikovnějších lektorů a začněte tvořit vlastní kompozice! 🙂

Témata článků: , , , ,

Сvičení pro rozvoj kreativního myšlení

Datum: 29. září 2017 v 15:43

9m_MgVP7H1c

Máme pro vás 4 jednoduchá cvičení pro rozvoj kreativního myšlení od Berta Dodsona! Fungují na odstranění tvůrčích bloků a rozšiřování osobních horizontů.

Pokud jste neočekávaně dostali kreativní krizi, nebo chcete jen opustit komfortní zónu, pokuste se soustředit na různé vlastnosti objektu kreslení.
Přesně nakreslený objekt přenáší diváka do styku s tímto objektem na doslovné úrovni. Dokonale víme, co je, například židle, a na co se používá. Přehnaný nebo zkreslený výkres stejného objektu má tendenci se dotknout diváka na emocionální úrovní a nabídnout mu, aby na něho kouknul pod novým uhlem.
To je pro diváka divné a upoutá to jeho pozornost, odhaluje něco nového jak v umělci, tak i v tom, kdo se dívá na kresbu.

Změňte poměry
Takové kresby jsou podobné karikaturám, díky tomu jsou tolik přitažlivé. Rozdíly zjistíme porovnáním. Chcete-li udělat něco velkého ve výkresu, dejte předmět vedle něčeho malého. Pokud máte pouze jeden objekt, detaily by měly být navzájem v kontrastu. Výsledky mohou být zábavné nebo rušivé, ale téměř vždy přitahují pozornost.

Podtrhněte rozdíl
Rozdíl je informace. Jeden způsob, jak udělat známé cizím, je zdůraznění rozdílů. Například dva lidé, tlustý a hubený. Ve skutečnosti rozdíl mezi nimi není tak obrovský, ale přeneseme-li to do extrému, můžete získat zcela nový příběh.


Hrajte si s měřítkem

Někdy je zajímavé vytvořit komplexní kresbu z různých zdrojů a divoce zveličovat rozdíl ve velikostech. Zde je geniální příklad, umělec Gustave Courbet na sedadle řidiče limuzíny vedle malé holčičky. Obraz se zastaví, protože divák pochopí, že Courbet je gigantický, jak doslova, tak i obrazně. Takto se rodí metafory, na kterých je postavena dobrá ilustrace.

Napětí zkreslení
Pro mnoha umělců, dokonce i zkušených odborníků, je obtížné úmyslně zkreslovat své kresby. Paradoxně může dobrý výcvik v pozorování bránit schopnosti kreslit výrazně. To znamená, že jednoduše mozek bude chtít kreslit jako fotoaparát, aniž byste do kresby přidali něco nového.  Existuje proces, který vám pomůže vyjít z tohoto omezení. To téměř zaručuje extrémnější a často zarážející obraz.

      

 

 

 

 

Nejdříve slepě a bez pohledu nakreslete hlavní obrysy objektu tlustou černé fixou. Pokud budete kreslit, koukejte na předmět (nebo fotografii), nikoli na obrázek. Možná budete muset čas od času podívat na svůj papír, abyste nekreslili na stůl :).

Jakmile dokončíte obrys, vezměte liner a začněte plnit stínování a detaily pečlivě, nyní se můžete libovolně podívat na předmět a na kresbu. Přirozené zkreslení, ke kterému dochází při slepé kresbě, zajišťuje, že žádné realistické stínování nedovolí správnost výkresu.

Všechny výše uvedené cvičení nutí analyzovat a pozorovat, rozšiřovat schopnosti a všechny jsou velmi užitečné. Opravdu dávají svobodu a otevírají nové pro každého, dokonce i pro ty, kteří už jsou zkušení malíři.

Témata článků: , , , , ,