Přejít na obsah
Menu

Blog Draw Planet

Hlásíme dočasnou přestávku ve výuce, kvůli vyhlášení stavu nouze vládou ČR.

Více informací najdete níže!

Ahoj z Draw Planet! 🙂

STRUČNÝ SOUHRN

Vzhledem k aktuálním nařízením vlády ČR o vyhlášení stavu nouze od 12.3., uděláme ve výuce krátkou přestávku. Běžící kurzy pozastavujeme a jejich zbývající lekce se pouze posunou. O nic tedy nepřijdete, je to jen dočasná pauza. Kurzy, které jsme již vyhlásili, ale ještě nezačaly, spustíme co nejdříve v novém termínu. O termínech pokračování již rozběhnutých kurzů stejně tak i o datech zahájení nových kurzů, Vám dáme vědět přes sociální sítě, emaily a SMS, jakmile budeme vědět víc. Myslíme si, že to bude brzy 🙂

OD KDY?

V Draw Planet nám od 12.3. probíhá dočasná přestávka ve výuce. Veškeré kurzy pro dospělé a děti mají momentálně přestávku.

DO KDY?

Upřímně věříme, že výuku obnovíme co nejdříve. Stav nouze, vyhlášený vládou ČR, předpokládá trvání omezení v ČR po dobu 30 dnů, tj. do poloviny dubna. Zda se doba prodlouží, nebo zkrátí, záleží na vývoji situace. Jsme přesvědčeni, že během dubna – května obnovíme celý provoz v celé míře. Veškeré kurzy normálně poběží a všechny nové normálně spustíme. 🙂 Prostě zase inspirativní život v ateliérech, jak jej známe a máme rádi.

To je náš aktuální předpoklad. Kdyby se cokoliv změnilo – budeme informovat. Výuku zahájíme určitě, co nejdříve to půjde.

CO TO ZNAMENÁ PRO ÚČASTNÍKY KURZŮ, KTEŘÍ TEĎ NA KURZ DOCHÁZÍ?

Váš kurz bude dočasně přerušený a zbytek kurzu bude posunut o pár týdnů, než nucená přestávka skončí. Takže O NIC NEPŘIJDETE. Vaše zbývající lekce se pouze posunou a po skončení přestávky budou normálně pokračovat.

Jakmile budeme vědět, kdy začneme opět učit, včas Vás informujeme.

Kdyby Vám některá lekce vypadla, společně najdeme řešení a nahradíme to.

CO TO ZNAMENÁ PRO LIDI, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ PŘIHLÁSIT?

Přihlašovat na kurzy se můžete běžným způsobem na našich stránkách a Vaše přihlášky samozřejmě i nadále přijímáme.

Při přihlášení je důležité vybrat si kurz, který Vás zajímá, den v týdnu a čas začátku lekce, který Vám vyhovuje nejvíce. Data zahájení kurzů uvedené na stránkách, prosíme, teď ignorujte. 🙂 Přihlášky si zatřídíme, a jakmile to bude možné, dáme Vám hned vědět konkrétní data začátků kurzu.

CO TO ZNAMENÁ PRO LIDI, KTEŘÍ SE PŘIHLÁSILI NA KURZY, KTERÉ BUDOU TEPRVE ZAČÍNAT?

Znamená to, že u těchto kurzů vyhlásíme nové posunuté termíny začátku.

V případě, že už jste přihlášeni na kurz, který by měl teprve začínat, PROSÍM, NEODHLAŠUJTE SE. Vyčkejte, až Vás budeme informovat o novém termínu začátku.

Bude zachován stejný den v týdnu a stejný čas, pouze s pozdějším datem zahájení – jedná se pouze o posun.

Mějte s námi chvilku strpení a vyčkejte na informace. Děkujeme.

CO TO ZNAMENÁ PRO TY, KDO MĚLI DOMLUVENOU NÁHRADU?

Vzhledem probíhající přestávce nyní ještě nevíme, od kterého konkrétního dne opět začneme učit. Všechny aktuálně naplánované náhrady zatím musíme odložit.

Pokud jste měli náhradu domluvenou, domluvený termín kvůli přestávce neplatí. Prosíme, až obnovíme provoz, napište nám znovu žádost o náhradu, a domluvíme se na novém termínu. O nic nepřijdete, stačí nám jen napsat, až znovu začneme učit a domluvíme se 🙂

CO TO ZNAMENÁ PRO LIDI, KTEŘÍ NEBUDOU SCHOPNI S KURZEM HNED NAVÁZAT ATD..?

Znamená to, že budeme společně hledat řešení ve formě posunů, náhrad, přesunů, voucherů atd. Společně jistě řešení najdeme! 🙂

CO MÁM DĚLAT, KDYŽ POTŘEBUJI RYCHLE VYZVEDNOUT OBRAZ, NA NĚCO SE ZEPTAT ATD.?

Napište nám prosím email na [email protected] nebo zavolejte na +420 605 178 049. Pro vyzvednutí obrazu také do emailu přiložte jeho fotografii, pokud je to možné. Velmi nám to pomůže při hledání.

CO MÁM DĚLAT, KDYŽ SI CHCI ZATÍM BĚHEM PŘESTÁVKY NĚCO O TVORBĚ A DESIGNU PŘEČÍST NEBO PROHLÉDNOUT?

Správně, během přestávky nemusíte zahálet. 🙂

Nejjednodušší je začít nás sledovat na Facebooku a Instagramu a přihlásit se na našich webových stránkách k odběru newsletteru. Jako doposud, budeme dál sdílet zajímavosti, psát články o světě tvorby, doporučovat filmy a zkusíme zařadit i pár zajímavých streamů.

CO MÁM DĚLAT, KDYŽ DOMA MALUJI, TVOŘÍM VE PHOTOSHOPU APOD.,  A NEVÍM SI RADY? KDO MI PORADÍ?

Pokud budete potřebovat při tvorbě poradit, prosíme, zkuste nám Vaše práce vyfotit, nebo natočit krátké video, a pošlete nám je s popisem, s čím bychom Vám mohli poradit nebo pomoci. Zkusíme to s našimi lektory probrat a být Vám co nejvíce nápomocní. 🙂

CO BUDE DĚLAT TÝM DRAW PLANET BĚHEM PŘESTÁVKY?

Budeme odpovídat na emaily a telefonáty, připravovat nové kurzy, vytvářet zajímavý obsah, a chystat spousty dalších novinek … A vymalujeme chodbu! 🙂

Prostě jako o prázdninách, zkusíme stihnout co nejvíce z toho, k čemu se v době běžící výuky těžko hledá čas. Pak se znovu vrátíme k našim oblíbeným studentům, k tvorbě a ke skvěle atmosféře Draw Planet.

Potřebujete se na něčem domluvit? Kdykoli pište na [email protected] Určitě se společně se na všem domluvíme.

Těšíme se na Vás opět v Draw Planet!

Pastel

28. února 2020

DY4-FVnWAAAQ9YY

Již více než 300 let se používá pastel jako materiál na kreslení. Pastel se i přes svou jedinečnost v některých vlastnostech shoduje s ostatními materiály.
Při použití pastelových barev se vytvoří určité pouto mezi umělcem a obrazem. Podobnou sounáležitost pozorujeme mezi hudebníkem a nástrojem, nebo sochařem a jílem.
Existují 3 typy pastelu, suchý, olejový a voskový. Olejový pastel se vyrábí z pigmentu, míchá se se lněným olejem a lisuje se. Podobně vzniká i suchý pastel, ale bez oleje.
Základem pro hnětení voskového pastelu je prvotřídní vosk a pigmenty. Olejový pastel se považuje za vzdělávací materiál a spíše se používá při výuce. Se suchým pastelem se trénuje, ale stejně tak s ním vznikají pravá umělecká díla! V technice suchého pastelu se velmi často objevuje rozmazávání, které umožňuje měkké přechody barev a hebkost.
Suchý pastel se dále dělí na tvrdý a měkký. Měkké pastely obsahují v podstatě čistý pigment s menším množstvím pojiva.
Existují dva hlavních typy suchého pastelu: tvrdý a měkký. Měkké pastely sestávají v podstatě z čistého pigmentu s malým množstvím pojiva. Využijete je hlavně k expresivní kresbě. Tvrdý, nasycený pastel se méně láme, protože obsahuje hodně pojiva.

Na kreslení pastelem potřebujete vhodný strukturovaný povrch, který udrží pigment. Pastelové kresby se obvykle provádí na barevném papíře. Jeho tón volíme individuálně a přihlížíme k cíli výkresu. Bílý papír například brání vyniknout sytosti barev samotného pastelu.
Opravy se zpravidla provádí v raných fázích kreslení. K odstranění většího množství barev využijeme širokého štětce. Obraz musíme umístit svisle, aby při tvoření částice pastelu padaly dolů a neřízeně neušpinily papír. Můžeme použít gumu, nebo kus bílého pečiva, třeba rohlík. Žiletkou zas odřeme tenké tahy.

O slovu „pastel“ vedou debaty vysoké kapacity v uměleckých spolcích. Stále ještě nedefinovali, co všechno přesně tento pojem vyjadřuje. V Pastel Society z Velké Británie (ano, existuje oficiální pastelový spolek :) ) se usnesli, že pod toto slovo spadá například olejový pastel, uhel i tužka.

A co si pod pojmem pastel představíme my? V Draw Planet víme, že na slovíčkaření nezáleží. Suchý pastel, který Vás naučíme, znamená nádherné barvy, překrásné obrazy zvířat, krajin, květin a čehokoli dalšího. Se suchým pastelem se příjemně pracuje a výsledky jsou úžasné! Technika se pohybuje mezi kresbou a malbou, efektně lze používat linky i rozmazávání.

Malba a kresba pastelem je perfektní volbou pro všechny začínající umělce! Díky jeho pestrým barvám a výjimečnému efektu si domů odnesete krásná díla, na které budete hrdí! Přihlaste se do Kurzu pastelu pro úplné začátečníky v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pastelu/

gd_everything_drbl2

Gregory Darroll je nezávislý ilustrátor a designér v současné době sídlící v Durbanu v Jižní Africe. Gregory obvykle pracuje s reklamními agenturami, značkami a soukromými klienty doma i v zahraničí. Jeho ilustrační styl je plný osobnosti, barev a detailů a jeho tvorba je často inspirována nostalgií věcí, které miloval.

Pojďme nahlédnout pod pokličku jeho postupu při tvorbě.

„Moje estetika se poněkud liší a na otázku „Jak bys popsal svůj styl?“, je pro mě těžké odpovědět. Hlavně proto, že se snažím věci co nejvíce kombinovat. Vždy jsem cítil, že být ilustrátorem nebo umělcem s velmi jedinečným vizuálním stylem vůbec není vrcholem disciplíny. Místo toho mám pocit, že pohodlí, svoboda a dovednosti spojené se schopností měnit, aktualizovat a neustále rozvíjet přístup k jakémukoli projektu jsou mnohem cennější. Myslím, že trikem je věnovat svůj čas trénování a experimentování s různými styly a přístupy tak často, jak je to možné, abyste dosáhli spokojenosti pouze s hrstkou estetiky. Pokud jde o inspiraci a vlivy, mám sklon opírat se o nostalgii jako takovou formu projevu, která ilustruje to, co jsem jako dítě miloval a dodnes miluji.“

Tato ilustrace s názvem EVERYTHING mi pomůže ukázat vám postup, který obvykle dodržuji od začátku do konce při vytváření jakékoli ilustrace. Jako vždy je tento styl v tomto díle docela dobrodružný – jde o implementační techniky a triky, které jsou mi známé ve spojení je s několika novými. Všechno jsem vytvořil v Procreate na 12,9 ”iPadu Pro, ale popsaný proces tvorby by měl být použitelný na jakýkoliv návrhový software.

Krok 1: Hrubý náčrt
Všechno začíná skicou. Často mám v hlavě celkem promyšlenou představu o obrázku stejně tak i seznam objektů a prvků, které chci do takového kusu zahrnout. Vždy ale musím začít procesem stanovení některých hrubých čar a tvarů. Tím získám základní kompozici a strukturu obrázku. S umisťováním tvarů jsem začal v levém dolním rohu a postupoval jsem na druhou stranu stránky směrem vzhůru. S každým přibývajícím prvkem se snažím na díle nevytvářet příliš mnoho otevřeného prostoru nebo „děr“. Jakmile jsou hotové rychlé, hrubé čáry, které definují hustotu a celkovou strukturu, podívám se na každý z objektů a jejich tvar, abych zjistil, zda se nějaké později nebudou překážet – zvažuji také překrývání tvarů, detaily a potencionální barvy. Pokud je třeba něco upravit, přepracuji to. Jen co vše dokončím je čas vše vylepšit.

Krok 2: Vylepšená skica
Začnu snížením krytí hrubé skici a na ni položím novou vrstvu. Původní skicu používám jako vodítko k procházení jednotlivých objektů, zatímco čistím tvary, čáry a další drobnosti. Toto je také klíčová fáze procesu, protože raději strávím čas ujišťováním se, že je vše správně a na svém místě, než abych na to přišel později v procesu. Předtím, než zahájím další krok, budu si jistý, že mám mnohem spolehlivější základnu. V této fázi jsem si také vědom toho, že tu a tam jsou nějaká prázdná místa, ale stejně plánuji nakonec přidat do celého obrázku menší tvary a kruhy. Tato fáze je také skvělou příležitostí k výměně jakýchkoli objektů, pokud mám pocit, že na stávajícím místě nefungují dobře.

Krok 3: Line-work
Po umístění promyšlených linií, zase snížím krytí druhé vrstvy a umístím nad ni další vrstvu. Jak již jsem zmínil, nebudeme v tomto kroku muset tolik přemýšlet o tvarech. Máme před sebou ale další klíčové rozhodnutí – hmotnost čáry. Dělávám to, že ilustruji jeden z objektů, abych zjistil, zda váha čáry funguje. Obvykle si vybírám nejvýraznější objekt. Nechci, aby byly čáry příliš tenké a v obrázku se ztratily, ale také nechci, aby byly příliš silné a rušivé. Pokud moje aktuálně vybraná hmotnost nefunguje, přepracovávám objekt tak dlouho, dokud nebudu spokojený. Jakmile najdu správnou hmotnost, nasadím sluchátka začnu s tvořením linií. V Procreate používám výchozí „Dry Ink brush“. V tomto případě je použití ink brushe s měkkým nepravidelným okrajem a náznakem textury perfektní volbou. Uvědomím si, že chci, aby mělo toto dílo přirozenější texturovaný povrch, takže pomocí jemnějšího texturovaného štětce tyto detaily později podtrhneme.

Krok 4: Detaily
Teď, když jsou všechny linie tam, kde mají být, vypadá to, že by „Everything“ sneslo pár dalších vhozených tvarů, které vyplní část prázdných míst a přidají pocit celkové plnosti. Znovu vytvářím novou vrstvu a pečlivě procházím celou ilustraci, přidávám tečky a bubliny k okrajům objektů, mezi ně i na ně. Umístěním těchto tvarů na některé ze stávajících objektových linií je trochu rozbijete a skutečně zesílíte pocit, že je vše kompaktní a že se vše překrývá. Tyto tvary navíc pomohou v dalších krocích rozbít barevné bloky.

Krok 5: Základ barev
Často trávím spoustu času hraním s barvami, jen abych se vrátil zpět k barevné paletě, kterou jsem si původně na představoval. Podle mě primární tóny společně nejen dobře fungují, ale také usnadňují život když k objektům přiděluji barvy. Obzvláště při práci s přeplněnou ilustrací, jako je tato. Když se toho tolik děje, chci, aby objekty byly okamžitě rozpoznatelné a barva mi s tím rozhodně pomůže. Některé objekty mají v reálném světě přiřazené určité barvy, takže začínám s těmi, abych zjistil, které tóny zpočátku dominují každé oblasti obrázku.
Jakmile jsou tyto objekty zabarveny, přesunu se na okolní prvky a snažím se, aby se zabránilo překrývání dvou tvarů stejné barvy. To nejen pomáhá vyhnout se velkým shlukům jedné barvy, ale také snadno vizuálně odlišit jeden objekt od jiného. Třetím krokem je pak opět zabarvení každé drobné bublinky, přičemž je třeba se ujistit, že se nepřekrývají stejné barvy. Doporučuji každé barvě nebo tónu vytvořit vlastní vrstvu. Ušetří Vám to spoustu času i pokud budete chtít barvu vylepšit nebo ji úplně změnit. Vrstvu můžete jednoduše uzamknout pomocí alpha-lock, vybrat novou barvu, vyplnit vrstvu a poté zámek odstranit. Brnkačka. (Ořezová maska bude s tímto malým trikem také skvěle fungovat, alfa-lock je prostě můj osobní zlepšovák).

Krok 6: Textura a zvýraznění
Jakmile jsou všechny barvy na svých místech a vše je vyvážené, duplikuji každou z barevných vrstev a nastavím každou tak, aby byla uzamčena alfa-lockem. Duplikování není nutné, je lepší mít pro jistotu připravenou čistou zálohu. Nyní mohu snadno vytvořit vzorek základní barvy a smíchané s tmavšími tóny, tak aby vytvořila strukturu. Alpha-lock také šetří čas při aplikaci jednotlivých textur, protože nemusím zpětně mazat žádný přesah mimo tvar. Štětec, kterým vytvářím textury v programu Procreate je výchozí štětec Charcoal brush „Burnt Tree“, který se používám pro všechny textury.

Postupně procházím každý z objektů a přidávám dvě fáze textury – nejprve sytější tón, poté mírně tmavší tón a soustředím se na oblasti, které by byly přirozeně zastíněné. V tomto případě je zdroj světla v pravém horním rohu, takže stíny jsou umístěny na spodní levé straně každého objektu. Když jsem spokojený s kontrastem a hustotou tmavších textur, vracím se a začnu znovu, ale tentokrát s texturou, kterou vytvářím odlesky. Jakmile to dokončím, zbývá už jen sloučit kresbu a vytáhnout mírně křivky tak, aby se barvy ještě více zesílily a saturovaly.

Doufáme, že Vás článek dostatečně inspiroval na to, abyste se připojili k našemu novému kurzu Ilustrátorství v Procreatu! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-ilustrace-sketchingu-ipad-procreate/

Výstavy na únor

29. ledna 2020

blur-people

Výstava Michaël Borremans The Duck
22. 1. 2020 – 12.4.2020
Galerie Rudolfinum

Belgický malíř Michaëla Borremanse narozený roku 1963, je charakteristický svým znepokojivě silným psychologickým výrazem v dílech. V jeho obrazech nalezneme skryté násilí ale přesto vynikají neobyčejnou krásou svého provedení. Autorovy malby prozrazují svou specifickou iluzorní kvalitou jeho velký zájem o film a fotografii, a to především jako zdroje inspirace pro strukturu kompozice jeho obrazů.
Pro všechny milovníky moderní klasické malby.
https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/michael-borremans-the-duck/


David Moješčík: Takové, jaké je (plastiky)
31. 1. 2019 – 15. 3. 2020

David Moješčík studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v Ateliéru sochařství. V roce 1999 byl na stáži u prof. Jana Hendrycha na pražské AVU a v roce 2002 získal Cenu Josefa Hlávky. Zajímá se především o figurativní tvorbu.
Dobrý důvod dát si přestávku od pláten a omrknout plastiky. 🙂
https://www.galerievaclavaspaly.cz/cs/vystava/david-mojescik


Alžběta Jungrová: Exit
Trafo Gallery
24. 1. – 1. 3. 2020

Alžběta Jungrová, bývalá reportérka, která na svých fotografiích zachycovala konflikty i místa, kam se nikdo nechtěl vydat, přichází se svou vlastní tvorbou z posledních pěti let. Právě odchod od reportážní fotografie k volné tvorbě a hledání vlastního světa je jedním z témat, které se na výstavě Exit prolínají. Své pocityn přibližuje divákovi autorka prostřednictvím postav žen, ať již reálných s vlastními pohnutými osudy, nebo jen abstraktních ženských těl. Šest různorodých cyklů ukazuje všestrannost a obrovskou představivost Jungrové. Kromě klasické fotografie se můžete těšit na video, uměleckou fotografii, fotografickou koláž nebo velmi zajímavé propojení fotografie a malby. Expozici šesti různorodých souborů doplňuje dvojjazyčná výpravná publikace.

Zajímá Vás fotografie i příběhy reálných lidí? Doporučujeme!
https://trafogallery.cz/en/


Mouvo 2020
21. 2. – 22. 2. 2020

Na pátém ročníku dvoudenního festivalu Mouvo vystoupí světoví tvůrci pohybující se v grafickém designu, animaci, videu a nových technologiích .Pátý ročník festivalu odhalí jak vzniká ta nejlepší zábava a jak se mohou při práci bavit i návštěvníci. Mouvo 2020 se zaměří na zábavní prvek designu – představí neotřelý přístup k videohrám, televizi, hudebním videím, živým vystoupením a interaktivním instalacím. Přijďte se podívat, jak si užít experiment a tvořit design hrou.
Ty nejlepší umělci ze světa motion designu na jednom místě. Vynikající akce!

https://mouvo.cz/

DSC_1419
Papír, pero a tužka nejsou jedinými nástroji moderního kaligrafa. Zajímavý nástroj, který nepřekonatelně pomáhá návrhářům, umělcům a dalším tvůrčím osobnostem dnešní doby, je tablet!
iPad skvěle zastupuje počítač. Můžete na něm pracovat s grafickými programy, sledovat videa, hrát hry atd.
Programy na iPad pro:

Asropad
Umožňuje připojit se k počítači a použít iPad stejně jako grafický tablet Wacom. Vše, co na tabletu uděláte, se okamžitě zobrazí na obrazovce počítače

Adobe Draw (Illustrator)
Program Adobe Draw je určený pro práci s vektorem. Poskytuje více možností tabletu a umožňuje vám vytvářet vektorové ilustrace. Illustrator aktivně používají například návrháři log, což pomůže i vám posunout kvalitu log na vysokou profesionální úroveň.
Stejně jako jiné Adobe programy je tento program placený.
A jak Adobe Illustrator funguje? V nabídce vlevo jsou nástroje, vpravo jsou vrstvy. Chcete-li začít pracovat na vektorovém obrázku, můžete načíst rastrový obrázek, podle kterého budete překreslovat. Může být nakreslený vámi nebo stažený z webu. Není to ale podmínkou. V Illustratoru můžete začít kreslit klidně hned. Vše záleží na vašich schopnostech.

Photoshop Adobe Sketch
Program pro práci s obrázky v rastru. Dá se v něm skvěle pracovat s akvarelovým efektem: vytvářet průsvitné vrstvy, které se do sebe vpíjí jako skutečné akvarely. Sketch nabízí umělcům obrovské množství nástrojů, barev a textur: tužky, pera, vlastní štětce a mnoho dalšího. Stáhnout si jej můžete zdarma.

Procreate
Po Illustratoru druhý nejvýkonnější program pro designéry. Díky různým nástrojům a možnostem úprav citlivosti pera můžete vytvářet dokonalé linie, krásná pozadí, vytvářet masky, měnit barvy, i se věnovat kaligrafii a letteringu.
Nejlépe si asi představíte skvělé možnosti Procreatu na vytváření písma.

Kaligrafický styl Copperplate můžete v Procreate snadno vytvořit pomocí nástroje pro kreslení. Jeho použití je velmi podobné práci se skutečným perem: když se sotva dotknete displeje, linie je tenká, s přibývajícím tlakem se rozšiřuje.
Pro dokonale rovné čáry můžete použít Streamline. Jde o nastavení pera, které vyhlazuje nerovnoměrné linie a v každém probudí pocit jakoby pero psalo samo!
Chcete-li vytvořit přímé čáry, můžete nakreslit čáru a bez uvolnění stylusu ji podržet. Uvidíte, jak se čára narovná.

Psaní na tabletu se může zdát samozřejmě obtížnější než psaní na papír. Oproti kluzkému povrchu stylusu je pero na papíře stabilnější a dává kaligrafovi větší kontrolu. Oproti tvoření na papír můžete ale své výtvory vylepšovat a upravovat jak se vám zlíbí.

Tohle je ale jen mizivý výčet programů, které můžete na iPadu používat. Nechte se technologiemi zavést do budoucnosti tvorby! IPad Pro vám to umožní stejně jako tisícům umělců z celého světa.

Přijďte si vyzkoušet, jak se tvoří na iPadu do Draw Planet! Připravili jsme pro Vás Kurz kaligrafie i kurz ilustrátorství. Tak se přihlaste a ponořte se do světa tvorby. 🙂

Digitální lettering. Kurz kaligrafie v iPad Procreate:
Kurz ilustrace a sketchingu iPad Procreate:
IMG_7051