Přejít na obsah
Menu

#sketching

S blížícím se jarem a teplejším počasím je to ideální čas vyrazit ven a vychutnat si krásy Prahy skicováním. Pokud hledáte inspiraci a místa pro skicování v Praze, máme pro vás připraveno pět tipů na místa plná motivů a atmosféry.

 

Vojanovy sady

Tichý a klidný park ve stínu Pražského hradu je ideálním místem pro skicování přírody, historických budov a lidí, kteří si tu užívají klidné chvíle.

Vojanovy sady - Prague.eu

Obrázek z webu

Náplavka

Podél řeky Vltavy najdete nekonečné možnosti pro skicování – od pohledů na Pražský hrad až po atmosféru tržiště a kaváren.

 

Zahrady pod Pražským hradem

Tyto krásné zahrady nabízejí klidné zákoutí a romantickou atmosféru pro skicování květin, soch a historických budov.

O zahradách - Zahrady pod Pražským hradem

Obrázek z webu

DOCK

Dalším zajímavým místem pro skicování je DOCK, moderní kancelářská čtvrť v Praze. Tento inovativní komplex nabízí fascinující architekturu a zajímavé úhly pohledu pro tvorbu uměleckých skic.

DOCK IN TWO: objekt, který stojí za to si prohlédnout i z pohledu TZB – část 1. - TZB-info

Obrázek z webu

Kavárna Letka

Skvělým místem pro skicování je kavárna Letka, kde můžete v klidu posedět a nechat se inspirovat atmosférou tohoto útulného místa pro vaše umělecké vyjádření.

Café Letka na Letné – Kudy z nudy

Obrázek z webu

 

Ať už jste začátečník nebo zkušený umělec, skicování v Praze je skvělý způsob, jak objevovat krásy města a rozvíjet svou kreativitu. Tak se vezměte své skicáky a vydejte se na cestu po pražských ulicích, které jsou plné inspirace a překvapení.

 

Vydejte se s námi na cestu světem umění!:

Kurz Sketching

8. listopadu 2019

Processed with VSCOcam with a6 preset

Skicování neboli Sketching je technika, která umožňuje rychlé zachycení obrázku. Původ slova „sketching“ pochází z anglického slova „sketch“ – skica, skicování.

Technika skicování je založena na tom, že se kreslení provádí poměrně rychlým tempem, což umožňuje umělci rychle vizualizovat různé objekty a nápady v krátkém časovém období. V akademické kresbě a malbě je slouží skica jako zjednodušená předloha pro budoucí práci, výběr barev a kompozic. Díky své časové nenáročnosti je však dlouhodobě používána jako hlavní nástroj i pro designéry a ty, kteří potřebují rychle sdělit své myšlenky a nápady ostatním pomocí výkresu.

Díky skicovaní máme v moderním životě možnost vyjádřit své myšlenky, dojmy ze schůzek nebo zachytit vzpomínky z akcí a cest na kus papíru nebo do skicáře. I díky tomu popularita sketchingu vzrostla natolik, že je v současné době označována za nezávislý umělecký trend současného umění a po celém světě se začali vznikat kurzy, které se sketching zaměřují.

Materiálů používaných pro náčrtky je spousta. Mohou to být fixy na bázi alkoholu, vodovky, barevné tužky, linery a další dostupné materiály.

Skicování je ideální i pro ty, kteří teprve začínají kreslit. Tato technika je poměrně jednoduchá a nevyžaduje dovednosti profesionálního umělce. Skicování přispívá k rozvoji kvalit, které jsou pro umělce charakteristické: schopnost „zachytit okamžik“, dokázat rozpoznat dobrou kompozici, být pozorný a kreativní. Skicovat se můžete učit sami, nebo se pro rychlejší dosažení výsledků nechat vést profesionálním lektorem na kurzu sketchingu. Po zvládnutí techniky skicování můžete zkoušet složitější výkresy.

Co je to ilustrativní skica?

Obrázek na pomezí skici a lustrace zabere podstatně více času než obyčejná skica. Tyto skicy se již tvoří postupně. Nejdříve se vyberou výchozí předlohy, z jejich fragmentů se vytvoří hrubý návrh. Dále se důkladněji vyberou materiály a detailněji se zpracují.  Výsledná „ilustrace“ se může stát pohlednicí, ilustrací časopisu nebo třeba plakátem.

Typy ilustrativní skici:

Food ilustrace

Ilustrace jídla je zjednodušená kresba jídla. V současné době nejoblíbenější a nejchutnější typ skici. Používá se k postupům u receptů, k propagačním předmětům, v designu menu i interiérů.

Botanické skici

Floristické skicování slouží k návrhům aranží květin i květinové výzdoby interiérů pro různé akce. Květinové skicování se protíná s botanickou ilustrací. Tento typ skic používají květináři a dekoratéři. Ilustrátoři používají tento typ skicování k vytváření děl, která mohou být později použita na obalech ekologických a kosmetických produktů, reklamách atd.

Interiérové skici

Interiérová skica je tvorba náčrtů a ilustrací interiéru, interiérového designu a výzdoby interiéru. Pro vytvoření interiérových skic potřebujeme znát zákony perspektivy a umět je používat, mít smysl pro proporce, schopnosti zprostředkovat objem objektů a schopnosti vykreslit různé materiály a textury.

Architektonické (městské) skici

Architektonické (městské) skicování jsou ilustrace a náčrtky budov, struktur a ulic města. Pro vytvoření architektonických náčrtů ilustrátor také nutně potřebuje znát a rozumět zákonům perspektivy, mít smysl pro proporce a schopnosti zachytit objemy objektů. Tento typ skic se protíná s travel-sketchingem a je také aktivně využíván profesionálními architekty při práci v architektonických kanceláří a designérských dílnách.

Travel skicovaní

Skici z cest jsou vlastně takovou vzpomínkou, které zachycují krásné okamžiky z cestování. V tomto typu skic často kombinujeme všechny ostatní typy náčrtků od skicování potravin po průmyslové skicování, protože během cestování jsme obklopeni novými podněty, jídlem, lidmi, architekturou a kulturními zvyklostmi. Mnoho skic z cest je často doplněno různými popisky.

Módní (fashion) ilustrace

Módní ilustrace zobrazuje kusy oděvů, obuvi, obleků a doplňků módního průmyslu. Obvykle se spojuje s kresbou lidské postavy a tváře. Tento typ skicování se týká módních návrhářů, stylistů, tvůrců obrázků, kteří potřebují vyobrazit barevná schémata a struktury materiálů, typ modelky (účes, make-up), boty, doplňky (tašky, brýle, opasky), pokrývky hlavy … Takové ilustrace se často používají v módních časopisech a v módních kampaních.

Průmyslové skici

Průmyslové skicování – náčrtky a ilustrace designu různých objektů každodenního života. Tento typ skicování umožňuje kvalitativně reprezentovat objekty – myšlenky, objekty – koncepty v oblasti průmyslového designu.

Skici krajiny

K nim patří skici designu parků, náměstí, zahrad a soukromých pozemků. Často se používají ve spojení s architektonickým skicováním. Náčrtky krajin používají hlavně návrháři krajiny. Jak? Představte si prázdný pozemek, na kterém se v budoucnu plánuje výstavba budovy a zušlechtění oblasti kolem. Krajinný designér musí být schopen zákazníkovi krásně znázornit, jak bude celá oblast vypadat. Jak bude vypadat celá krajina, včetně rybníků, keřů, záhonů, živých plotů atd.

Pak také existuje portrétní skicování a life-style skicování, které jsou dost podobné fashion skicování a travel skicování.

Chtěli byste se sketchingem začít? Hlavně žádné obavy. Při kreslení náčrtů ilustrací se všechny tvary zjednodušují a stylizují. Skica nikdy nevypadá přesně tak, jako reálný objekt. Pro začátek doporučujeme tvořit pod vedením nějakého profesionála třeba na kurzu sketchingu u nás v Draw Planet. Kurz sketchingu u nás vedou v příjemných ateliérech přátelští lektoři, kteří vám pomohou se skicami ve všech možných žánrech. Tak už to neodkládejte, přihlaste se a začněte tvořit. 🙂 Navštivte kurz sketchingu v ateliérech Draw Planet : https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/

Nebo se připojte online z pohodlí domova : https://www.drawplanet.cz/online-kurz/sketching-pro-zacatecniky/

mounzer-awad-utOVARXd-xU-unsplash

Kresba velmi silně odráží osobnost. V kresbě uvidíte jako v zrcadle náladu, vnitřní stav i temperament autora.
Možná po takovém tvrzení řeknete, že nejde dosáhnout lehkosti při kreslení, dokud se sami nezměníme. Můžeme odpovědět ano i ne! Zkušený umělec dokáže do obrazu vložit pocity a náladu, které potřebuje.
Pokud budete plně ovládat kresbu, umožní vám nastavit náladu, nebo stav, který by mělo dílko zobrazit.
Jestli nemáte tolik zkušeností a dostatečné znalosti, jestli jste zatím na začátku tvůrčí cesty, pak bude vaše kresba plně odrážet vaši nejistotu, sevření a váš stav bude snadno čitelný z výkresu.

Aby to šlo lépe a snadno, jediná rada zní … uvolněte se!

– oprostěte se od názorů ostatních lidí.
– vypněte své vnitřní kritiky (nejspíš jde stejně znovu o názor z venčí, i když je to názor mýtického učitele výtvarky z dětství).
– nepředpokládejte, jak byste měli kreslit

Jak se osvobodit a odlehčit své povaze? Pravděpodobně se musíte začít mít rádi a domnívat se, že to, co děláte, je a priori dobré a správné.

Jaké jsou kvality jednoduchého myšlení?
Takové „lehké“ kresby, jak chápete, nejsou přímým kopírováním skutečnosti, ale její interpretací.
Umělec si vědomě vybírá, co malovat a co ne, zdůrazňuje vlastnosti objektu, které jsou důležité pro přenos obrazu, a ignoruje vše, co není tak významné. Co je k tomu potřeba?

Proces uvědomění
Pokud si nekladete za úkol jednoduše kreslit, pokud si nevymyslíte způsoby, jak dosáhnout cíle, pokud se dostatečně neovládáte, nic se nestane. Nejde to samo. Bez vašeho vědomého úsilí nebude vaše mysl a ruka přes noc změněná. Zvyk odstraňuje pouze vědomé jednání v daném směru.

Schopnost správně nastavit úkol
K pohybu v daném směru si musíte uvědomit, které cesty zvolit. V případě vytvoření svého vzoru byste měli určit, proč jste zvolili právě tento konkrétní vzor. Podívejte se na díla umělců, které obdivujete. Co je zjednodušuje? Minimální detaily a zobecnění? Barevná podmíněnost? Linky?
Identifikovat rysy a nastavit úkol znamená zvládnout zjednodušení.

Kreslení snadno
Schopnost abstrakce z konkrétního objektu a zvýraznění celkových vlastností objektů.
Hlavní problém obrázků začátečníků máme v tom, že se drží fotografie nebo jiné předlohy a snaží se co nejvíce sdělit tím, co vidí. Stále ještě neví, jak se posunout k abstraktnějšímu a zobecněnějšímu stylu, který charakterizuje to nejdůležitější ze zvolených objektů a vše ostatní vymazat.


Schopnost zdůraznit hlavní věc
Zaměření na hlavní objekt je obecně užitečná vlastnost psychiky. Musíte být schopni soustředit se na významné nejen v životě, ale i v kreslení.
Neustále se ptejte sami sebe, co je pro vás na obrázku to hlavní? Vyberte právě to, co jste si odpověděli a odřízněte vše ostatní.

Plynulost v obrazovém jazyce.
Ano, umění má svůj vlastní jazyk. Je to jazyk řádků, jazyk míst, jazyk barev. Pokud jazyku porozumíte, dokážete předat objekt, který máte na mysli, aniž byste jej přetížili zbytečnými detaily.

Za druhé, nastavte si cíl a držte se směru
Jak už jsme si řekli, pokud jste si konkrétně neurčili, čeho chcete dosáhnout a co zdůraznit, pak budete čerpat z vašeho autopilota.

Naučte se jazyk umění
Získejte základní znalosti ve vizuálním jazyce grafiky a malby. Studujte díla jiných umělců jejich analýzou. Zeptejte se sami sebe, jak se řádek, skvrna, barva, kompozice objeví v určitém obrázku?

Bez analýzy se budete ještě dlouho posvátně klanět před kresbami jiných autorů a myslet si, že nikdy nemůžete opravdu kreslit.
A pokud chcete projít kurzem pod vedením úžasných lektorů, svěřte se do nejlepších rukou v ateliérech Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/

A nebo se připojte online z pohodlí domova: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/sketching-pro-zacatecniky/

5f82cb2970ca4796900507519ea4dbcc

1. Zapomeňte na strach z bílého papíru

Vezměte si štůsek papírů a pusťte se odvážně do jejich pokreslování libovolnými čarami a geometrickými tvary. Klidně ty papíry i roztrhejte. Hlavní věcí je nebrat to tak vážně. Je důležité pochopit, že se jedná o hru. Nemyslete na to, zda vám pod rukama vznikne mistrovské dílo, nebo ne. Užívejte si ten proces! Další možností je kreslení na barevném papíře. Podvědomí se zdá, že barva je již v určitém smyslu obrázek. Proto je snazší začít kreslit na barevný papír.

2. Kreslete každý den

Po fázi výkresových linií a geometrických tvarů, které jsou pro každého potřebné, doporučujeme se pozvolna posunout k přírodě a učit se z ní. Když byl Leonardo da Vinci malý, každý den chodil kreslit dub. O rok později kresby porovnal. Zachyťte momenty, dejte je na papír a nechte je zrát v šuplíku. V kreslení žádné zázraky neexistují, za vším se skrývá pravidelná praxe. Pokud nekreslíte každý den, neuronová spojení oslabují a je obtížnější kreslit a ještě hůř se vám bude vracet k pravidelnému procvičování.

3. Vyberte si ty správné nástroje

Hodně závisí na správných pomůckách. Například pera a linery mají vytvářet jednotnou linii, mít ostré špičky a nesmí vytvářet kaňky. Ani linie, kterou nakreslíte těmito pomůckami, se nesmí dále rozmazávat. Nebojte se vyjít ze své komfortní zóny! Těm, kteří pracují jen štětci, doporučujeme, aby se pokoušeli více pracovat s liniemi (gelová pera, linery) a těm, kteří pracují s liniemi, aby pracovali se štětci. Tím získáte na vlastní techniku jiný pohled. Experimentujte s nástroji, nebojte se a zkuste to. 🙂 Pokud používáte jen tužky, určitě přidejte ke své tvorbě linery nebo štětce. Naučí vás to neplýtvat čarami a rozmýšlet nad každým tahem. Trénujte, že každá čára je jedinečná.

4. Vytvořte si umělecký deník

V podstatě je umělecký deník stejný deník jako ten, ve kterém píšete, co se vám během dne stalo, ale oproti obyčejnému deníku jej rozšíříte o obrázky toho, co jste během dne viděli. Je důležité kreslit (!) přesně z paměti, fotografie pořízené v ten den vám pomohou zobrazit detaily. Práce na dvojstránce je obzvláště důležitá pro ilustrátory a návrháře. Začnete myslet jako umělec knihy, přemýšlíte o umístění obrazu a textu jako grafického prvku. Deník vám umožní, abyste se sami se sebou zapojili do určitého dialogu, umožní vám pochopit a vyhodnotit některé události z minulých let. Proto myslete dopředu a nezapomeňte si schovat staré deníky.

5. Porovnejte obrázky

Všechny kresby nemusí být dokonalé, ale proces porovnání je sám o sobě fascinující. Pokud se po celou dobu posouváte, uspějete. Obrázky porovnávejte často, například jednou týdně. Uvidíte, jak se vaše díla vyvíjí.

Zajímá Vás skicování? Přijďte k nám na kurz sketchingu. Čeká na Vás zajímavý program, během kterého si zkusíte různé materiály a ponoříte se do skicování jídla, lidí a architektury.

Máme kurz skicování v prezenční  https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/ 

nebo online verzi  https://www.drawplanet.cz/online-kurz/sketching-pro-zacatecniky/  Vyberte si, co je pro Vás nejlepší a přihlaste se! 🙂

 

Tipy na venkovní skicovaní

2. listopadu 2018

4dccbaf84de89124bddfb9b380dac6ee

Ne vždycky musíte skicovat v teple a pohodlí. Zde jsme Vám sepsali několik užitečných tipů pro skicování venku.

– Při skicování pod širým nebem je potřeba vybrat rytmickou a všestrannou perspektivu na kreslení a zároveň najít místo, kde Vám bude pohodlně.
– Pokud chcete udělat propracovaný náčrtek, vyplatí se sednout si ve stínu, protože skica může trvat od 40 minut až po 1,5 hodiny, i když si toho v procesu kreslení ani nevšimnete.


– Pokud jde o rychlou skicu, můžete i stát, rameno opřete o zeď. 
– Potřebné markery dejte do kapes nebo do otevřené postranní kapsy batohu.
Jestliže váš skicák nemá pevný obal, přijde Vám vhod podložka. 

 
– Ve větrném počasí stránky připněte svorkami nebo kolíčky a na stranu položte paletu nebo tužky
– Pokud skicujete fixami a nejste si jisti, jestli papír skicáku propíjí nebo ne, určitě vložte prázdný list papíru pod právě používanou stránku.
– Vyfoťte scénu, můžete pak skicu dodělat doma. Hodí se to, když například nemáte po ruce správnou barvu, nebo máte už unavené oči. Nebo Vám do práce prostě něco vleze.

Ukážeme Vám, jak zachytit předměty, jídlo, ulici, přírodu i lidi pomocí rychlých skic na našem prezenčním kurzu:  https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/  

A nebo se připojte na online kurz sketchingu odkudkoliv: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/sketching-pro-zacatecniky/

aecb0c21a8f2828de1a76cc4cce3ae1d

Často se může stát, že máte touhu něco nakreslit, ale neumíte si vybrat vhodné téma. Někdy můžete být tak nerozhodní, že se do práce nepustíte raději vůbec.

Proto jsme si pro Vás připravili 25 nápadů, které můžete přenést do Vašich skicáků.

 • Skicování města – oblíbená místa, kam rádi chodíte
 • Rychlé náčrty cestujících v dopravních prostředcích
 • Zkuste zachytit své sny a cíle
 • Autoportrét – byl a zůstává zajímavým tématem     
 • Vytvořte si vlastní svět, vlastní komiks. Není nutné, aby na konci vypadal jako od Marvela čí DC
 • Udělejte si srandu ze svých přátel a známých, vytvořte jim karikatury
 • Studujte lidské tělo. Anatomie lebky či svalů. Není nic těžšího než dobře zachycené ruce.
 • Zkuste zachytit Vaše oblíbené scény z filmů nebo seriálů
 • Zahrady a různé detaily krajiny. Pokud jste milovníkem přírody, tak se nebojte vyrazit se skicákem ven
 • Zkuste si kariéru grafického designéra. Vytvořte logo Vaší oblíbené kapely
 • Místo, kam byste se jednou rádi podívali
 • Zátiší. Nechte se inspirovat tím, co máte doma v ledničce anebo zkuste kopii internetového obrázku s humrem a smaženým prasetem
 • Láká vás tetování? Vytvořte si zajímavé návrhy
 • Potisky na oblečení. Jaký nápis byste si vybrali pro své tričko Vy?
 • Přeneste na papír představu vaší budoucnosti
 • Máte oblíbenou knihu? Ilustrujte ji
 • Zachyťte obsah Vaší kabelky či batohu. Vyndejte si věci na stůl před sebe a pusťte se do skicování. Tento úkol děláme i na Kurz Sketchingu v Draw Planet
 • Design. Vyberte cokoliv, od jednotlivého kusu nábytku až po celý interiér
 • Architektura. I zde můžete začít od jednodušších forem až po celé bloky ulic
 •  
 • Pokud nemáte hlad, vyzkoušejte si nakreslit jídlo
 • Nakreslete, jak vypadá Váš běžný den
 • Ilustrujte pracovní prostředí, kde se pohybujete
 • Věnujte čas doodlingu. (doodling neboli čmárání je necílené kreslení, při kterém upíráte svou pozornost k jiným věcem než k samotné tvorbě). To Vás může přivést k zajímavým výsledkům
 • Máte den, který byl tím nejlepším ve Vašem životě? Nakreslete ho
 • Co je nejdůležitější? Kreslit především to, co Vám dělá radost

Chtěli byste umět zachytit svět kolem Vás? Naučíme Vás trikům skicování. Zjistíte, že to vůbec není složité. Ukážeme Vám, jak zachytit předměty, jídlo, ulici, přírodu i lidi pomocí rychlých skic! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/sketching-kurz-skicovani-pro-zacatecniky/

Sketching od Chris Lee

8. října 2016

draw-planet-chris-lee-1

Chris Lee cestuje po celém světě a naplno se věnuje sketchingu. Vratká trojnohá stolička, žádné gumy ani pravítka, to jsou ideální podmínky pro Chrise. Vše kreslí přímo na místě, vybaven pouze perem, inkoustem a podložkou s papírem:)

Sám říká, že nejlepší je jít do nejnebezpečnější čtvrti ozbrojen výtvarným náčíním a místní k němu získají důvěru 🙂
Co vy, šli byste s klidem kreslit na neklidná místa?
draw-planet-chris-lee-2
draw-planet-chris-lee-3
draw-planet-chris-lee-4
draw-planet-chris-lee-5

Témata

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!