Přejít na obsah
Menu

#styl

Ilustrace4

Mnoho stylů se neustále objevuje a přichází znovu do módy, například ilustrovaný 3D styl, ručně psané nápisy, světlý design

Samozřejmě si můžete vybrat ty styly, které nejsou právě moderní, pokud je to vhodné, nebo se vám líbí. Nesmíte ale zapomenout, že existují „věčné“ styly, které tu budou vždy, mimo čas a trendy.

1. Detailní architektonické kreslení

Desítky hodin práce, pečlivé detaily, tradiční přístup k ilustraci, to jsou silné stránky umělce Thibauda Herema. Dostatek jeho klientů jako Wallpaper a London Transport Museum jsou důkazem, že tento styl je neuvěřitelně žádaný.

Velkolepý design se ideálně hodí k ilustraci budov, a opravdu stojí za to tím strávit čas na mravenčí práci, protože dojem z konečného výsledku bude mnohem silnější, než samotná složitost vytváření obrazu. Skvělým příkladem se stal hotel Grand Budapest, který zaujme svou majestátností vytvořenou zpracováním detailů.

2. Tradiční dřevořezy

Dřevoryt nebo dřevořez se používal už dlouho před příchodem počítačů. A nyní, když se technologie posunula daleko dopředu, je pečlivá tvorba a autentičnost ilustrací, na které se světově proslulí umělci čas od času vracejí, impozantní i sofistikovanému divákovi.

Ilustrátor Chris Wormell vás provede digitálním zobrazováním s tradičním přístupem a jeho styl poptává především vydavatelský průmysl. To Chris vytvořil obálku „La Belle Sauvage: Kniha Dust Volume One“, tedy knihu roku 2017 podle časopisu Waterstones.

3. Expresivní akvarel

Ilustrace ve stylu akvarelu neobsahují jen krajiny a květinová aranžmá. Soudě podle úspěchu umělkyně Sarah Maycockové, jejímiž klienty jsou Natural History Museum, Guardian, Waitrose a Liberty London, můžeme říci, že akvarel může být mnohem pružnější! Tento styl je ideální pro stylové značky, které chtějí organičtější a vizuálně volnější reklamu.

4. Jednoduché náčrtky

V roce 2012 vytvořil umělec pan Bingo službu, ve které platíte za pohlednici s urážlivým nápisem. Poté práce nashromáždil v knize a sám se začal zajímat o společnosti jako The New Yorker, Guardian, TIME, Channel 4, Mighty Boosh a The New York Times.

Mnohá díla Binga dokazují, že dokáže kreslit komplexní ilustrace, nicméně klienti vyžadují v první řadě jednoduché a stručné náčrty.

5. Retro reklama 50. let

Možná je trochu těžké zařadit kategorii 50. let na seznam stále moderního designu, protože podle své definice byl relevantní v 50. letech. Ale jak vidíte, tento nostalgický styl snad na všechny působí dobře i dnes, opravdu nadčasově.

Žádný z kreativců nechce uvíznout v minulosti, ale ve světě současné reklamy můžete najít mnoho příkladů, které dokazují, že pokud se značka chlubí tradicemi a kvalitou, estetika 50. let se hodí víc, než kdy jindy.

Baví vás ilustrovat? Přihlaste se na kurz ilustrace pro začátečníky v Draw Planet a objevte svůj styl!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-ilustrace-pro-zacatecniky/

Pointilismus

22. května 2019

image (2)

V 80. letech 19. století se impresionismus zastavil a mladí umělci se snažili přijít s novými technikami, aby překonali populární styl. Říkalo se jim neoimpresionisté. Kolem roku 1885 se objevil ve Francii stylistický trend, který se nazýval pointilismus. Charakteristické je odmítnutí fyzického míchání barev kvůli optickému efektu (což znamená „míchání“ na sítnici oka diváka).

Zakládá se na samostatných (neizolovaných) tazích ve správné formě. Tahy mohou být kulaté, čtvercové (otisk štětce na plocho) nebo mírně protáhlé. Body jsou blízko sebe. Pokud se vzdálíte od plátna na dálku, sloučí se do souvislého obrázku. Barvy na těchto plátnech jsou obvykle světlé, jasné, vzdušné. Pointilisté používali barevné schéma podle impresionistů, ale tahy štětcem používaly pouze jako body. To je hlavní rozdíl mezi zmíněnými proudy.

Nová kreativní metoda byla vynalezena Francouzem Georgesem Seuratem, hlavním „schismatickým“ impresionistou společnosti. Všechno to začalo fascinací mladých umělců teorií barev. Georges studoval díla Charlese Blanca, Eugena Chevreula, Ogdena Ruda a úspěšně je aplikoval na obraze „Neděle na ostrově Grand Jatt“, který byl vystavený na poslední impresionistické výstavě v roce 1886.

Velký Grand Jatt, nyní uložený v Chicagu, udělal opravdovou senzaci a byl obecně vnímán jako programové dílo neoimpresionismu. Kreativní rozvoj Seurata však pokračoval. Zajímal ho nejen vliv určitých optických kombinací na sítnici, ale také emoční povaha vícesměrných linií a pohybů.

Divizionismus (jiné slovo pro pointilismus) odmítl spontánnost a výraznou individualitu charakteristickou pro impresionismus. Vyznavači nového hnutí uchovali na paletě barvy a pak je systematicky aplikovali na plátno ve formě teček. Impresionisté naproti tomu vždy pracovali široce a rychle, snažili se „chytit“ nepolapitelný okamžik a na systematickou vážnost Seurata a jeho kolegů nebyl čas.

Ve směru pointilismu pracoval také Paul Signac, Henri Cross, Lucien Pissarro, malíř krajin Henri Marteni, a od roku 1885 do 1890 jeden ze zakladatelů impresionismu Camille Pissarro.

Smrt Seurata těžce zasahuje rozvoj neoimpresionismu. Jakmile se dozvěděl o smrti umělce Lucien Pissarro, napsal svému otci: „Pointilismus zemřel s ním.“ Camille Pissarro souhlasil se svým synem: „Myslím, že máš pravdu, pointilistická technika je u konce,“ dodal, „věřím, že se objeví další důsledky, které budou pro umění velmi důležité.“ Georges rozhodně přinesl důležité poznatky do malířského světa.

Sophie_Griotto_03

Jak se módní čili fashion ilustrace liší od obvyklé ilustrace? Je potřeba získat specializované vzdělání nebo stačí mít pro módní kresbu vášeň?

Moderní fashion ilustrace se zrodila ze skic prvních módních návrhářů. Pomocí náčrtků návrháři slaďovali své nápady se zákazníky. Bylo to o mnoho levnější než pokaždé šít model z látky.

Pozdější módní kresby se začaly používat v reklamách na nové kolekce a v časopisech jako Vogue, Life, Harper Bazaar, La Gazette du Bon Ton.
Nyní je módní ilustrátor plnohodnotnou profesí. Talentovaní umělci s originálním podáním obrázků hledají reklamní agentury, módní domy, butiky a časopisy.

Vzdělání módního ilustrátora se liší od běžného výtvarného vzdělání. Důležité je nejen umět kreslit, ale také znát trh zvenčí, chápat jeho tendence a vytvářet obchodní kontakty.

Práce módního ilustrátora je o vytváření skic, obrázků, knih, ilustrací, reklamy, fashion obálky. To znamená, že díla musí být jasná, zářivá, s důrazem na sémantické detaily obrazu.

Módní ilustrátoři kreslí:
Celé modely na postavě
Detaily modelu a portréty
Kosmetiku a parfémy
Šperky a doplňky
Vzory textilií a materiálů
Módní ilustrace je poptávána nejen v designu oblečení. Můžete kreslit různé značkové věci a doplňky, parfémy a kosmetiku.


Umělci často spolupracují s reklamními agenturami a navrhují sezónní kampaně značek: plakáty, billboardy, výlohy, dekor v obchodech.
Tradiční ilustrátoři kreslí na papír – pro každý materiál mají své vlastní druhy. Nejběžnějšími uměleckými nástroji jsou inkoust, akryl, akvarel, designérské fixy. Ty umožňují obrazu předat dynamiku a jas.

Pokud autor upřednostňuje vytváření nebo zpracovávání výkresů v elektronické podobě, musí umět pracovat v grafických editorech, alespoň v Adobe Photoshopu a Adobe Illustratoru.
Nejčastěji však ilustrátoři kombinují obě metody práce – nejprve kreslí módní skici ručně a poté je upravují v programu.

Tímto způsobem pracuje I fashion ilustrátorka Sophie Griotto. Narodila se v roce 1975 ve městě Ales, na jihu Francie.

Studovala design oděvu. Její kreativní cesta začala v Nimes, Toulouse a Paříži ilustracemi a kresbami pro různá malá vydavatelství. Nyní vytváří ilustrace pro historické motivy některých módních časopisů a knih.

Máte v hlavě módní nápady? Chtěli byste je dát konečně na papír? Ukážeme Vám, jak se tvoří ve stylu fashion ilustrace!

 

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!