Přejít na obsah
Menu

#malba

Teorie míchání barev

23. listopadu 2020

page_11

Malba je více než pouhé nanášení pigmentu na plátno. Míchání barev je stejně důležité jako technika nebo styl vaší práce. Výběr správných odstínů může mít obrovský dopad na vyjádření emocí skrz obraz. Zvažte například Picassovy obrazy z jeho “Modrého období”. Byli by stejně dojemné bez použití modrých tónů?

Ať už začínáte s jakoukoliv tvorbou, je důležité pochopit a naučit se míchání barev. Mnoho z nás má nutkání používat pouze barvy z malířské tuby. Tyto odstíny však mohou být přesycené, ploché nebo prostě nepřirozeně vypadající. Pokud se naučíte své barvy namíchat, vytvoříte hezčí odstíny – navíc ušetříte spoustu peněz, protože nemusíte kupovat každou tubu barvy, kterou chcete použít.

Abyste se stali mistry v míchání barev, vytvořili jsme pro vás tento jednoduchý přehled teorie barev.

 

 • PRIMÁRNÍ BARVY (ZÁKLADNÍ)

 

Jedná se o skupinu tří barev – červené, žluté a modré, ze kterých lze mícháním vytvořit všechny ostatní barvy. Pokud byste tedy měli omezit paletu pouze na několik odstínů, určitě byste chtěli primární barvy, protože vám teoreticky umožní namíchat jakoukoli barvu, která vám chybí.

 

 • SEKUNDÁRNÍ BARVY

 

Ty vzniknou smícháním dvou barev primárních: červená a modrá vytváří fialovou; žlutá a modrá zelenou; zatímco žlutá a červená vytvoří barvu oranžovou.

 

 • TERCIÁLNÍ BARVY

 

Jak název napovídá, terciární barvy vzniknou kombinací primárních a sekundárních barev. Existuje šest terciárních barev: červenooranžová, žlutooranžová, žlutozelená, modrozelená, modrofialová a červenofialová. Tyto barvy mohou mít různé variace a můžete si je vyladit podle svých představ. Například žlutooranžová může vypadat více žlutě a méně oranžově.

Barvy jsou o vztazích; jediný odstín může vypadat zcela odlišně, když je namíchán různými způsoby. Při párování a míchání barev nezapomeňte vzít v úvahu jejich umístění na barevném kruhu. Barvy, které jsou na barevném kruhu naproti sobě, jsou doplňkové barvy. Červená a zelená, modrá a oranžová a fialová a žlutá; společně pak budou vždy vypadat dobře.

Míchání barev je alchymie a chce to rozhodně ne jen teorii, ale i praxi! 🙂 Přihlaste se do Draw Planet na kurz olejomalby pro začátečníky a my vás tuto dovednost rádi naučíme!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresleni-a-malovani-pro-uplne-zacatecniky/

Jacksons_Tones_Atmos-1024×683

Každý odstín pokožky obsahuje tři základní barvy – modrou, červenou a žlutou, a to v různém poměru v závislosti na světlosti nebo tmavosti pokožky, jestli je kůže ve světle či stínu a kterou část těla malujeme. Tenčí kůže, jako například na spáncích, je spíše chladná, naopak kůže na špičce nosu bude mít tmavší odstín. Opravdu neexistuje žádná magická formula na univerzální tělový odstín, každý odstín si můžeme sami namíchat. Nejdůležitější je vztah a poměr mezi barvami. 

Protože se odstíny kůže velmi liší, vyhýbejte se univerzálním tubičkám s “tělovou barvou”. Ty mohou sloužit pouze jako základ, ze kterého namícháte potřebné odstíny podle nuancí a stínů na Vašem zamýšleném portrétu. Tyto tuby stejně obsahují základní mix žluté, modré a červené a ten si však zvládnete připravit sami. 

Jednoduchý postup

Začněte smícháním všech tří základních barev ve stejném poměru. Tím získáte nahnědlou barvu, která bude Vaším základem. Tuto barvu dále budete zesvětlovat či ztmavovat, dělat více teplou či studenou. 

Pozn. Pokud bude barva spíše do zelena než do hněda, přidejte více červené. Některá modrá barva může být dominantnější. 

Když malujete portrét nebo figuru, je nejlepší snažit se zachytit přesnou barvu, stejně jako to děláte při malbě třeba krajiny. Podívejte se pořádně na barvu na své předloze, snažte se na paletě vytvořit stejný odstín. Ten poté porovnávejte s předlohou nebo živým modelem a snažte se jej správně zachytit a doladit. Následující tři otázky Vám mohou pomoci docílit kýženého výsledku. 

 1. Potřebuje barva být tmavší nebo světlejší? Pokud potřebujete zesvětlovat, přidejte žlutou nebo bílou. Bílá současně trochu zchladí barvu a udělá jí více krycí. Žlutá zesvětlí a také přidá teplejší podtón do výsledného mixu. Ztmavit můžete pomocí tmavých okrových nebo rezavých barev (ideálně burnt umber) nebo chromatické černé (sienna pálená plus ultramarínová modř). 
 2. Potřebuje barva být chladnější nebo teplejší? Přidejte modrou (nebo bílou i pro světlejší odstín), aby byla barva chladnější. Přidejte žlutou nebo teplou červenou, aby byla barva naopak teplejší. 
 3. Potřebuje barva být více či méně nasycená? Přidejte opačnou barvu. 

Můžete na svou paletu přidat také zemní barvy, jako okrové, rezavé nebo černé, ale pamatujte, že i tyto barvy lze namíchat ze tří základních barev. Nakonec to stejně budete jen Vy, kdo se rozhodne, který mix barev funguje právě pro Vás. 

Příklad palety 

Můžeme se podívat na jeden příklad barev, u kterého můžete začít, a poté různě měnit, doplnit nebo odebrat barvy podle sebe. 

 1. Titanium běloba
 2. Kadmium červená světlá
 3. Kadmium žlutá střední
 4. Okr
 5. Sienna pálená (burnt sienna)
 6. Burnt umber
 7. Ultramarín modř

Pro světlé tóny použijte 1, 2, 3 a 5

Pro střední tóny použijte 2, 3, 4 a 5

Pro tmavé tóny použijte 2, 5, 6 a 7

Udělejte si barevný řetěz 

Barevný řetěz si vytvořte pro různé odstíny barev. Například do Kadmium červené postupně přidejte bílou a zesvětlujte. Podobně můžete naložit i s Vašimi namixovanými barvami, a tím si vytvořit perfektní základ pro vytvoření stínů a světel v obličeji a nebudete muset pro každé místo mixovat barvu zvlášť. 

Tip pro nácvik tělových barev

Začněte u sebe. Zkuste mixovat různé barvy podle svých vlastních rukou. Porovnávejte barvy a odstíny podle různých světelných zdrojů. Dále postupujte se svým obličejem a porovnávejte barvy a odstíny, které vidíte v zrcadle. Zkoušejte je namixovat podle paměti. Nebo dalším dobrým zdrojem nácviku může být vytištění fotografií a porovnávání svého mixologického umění s nimi. Všimli jste si, že nikde jsme jako základ nepoužili oranžovou nebo růžovou, jako jsme to zkoušeli jako děti? 🙂 Více podrobných tipů a návodů se dozvíte v našem kurzu Portrétu https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/.

Budeme se na Vás těšit.

Co je to pouring?

23. října 2020

acrylic-pouring-art-1576243914

Pokud se zajímáte o výtvarné umění a techniky, určitě jste zaznamenali slovíčko Pouring. Tyto barevná, psychedelická, abstraktní díla můžete vidět napříč sociálními sítěmi se všemi druhy barevných palet. Jde o techniku, kterou zvládne i úplný začátečník.

Pouring médium je látka, která se používá ke zlepšení konzistence akrylových barev. I přes zkapalnění barvy je výsledek oslnivý, jasný a s krásným barevným tónem. Výhoda také je, že akrylové barvy se nevpíjí jedna do druhé, ale tvoří jasné hranice. Jako věčný boj světla a stínů, připomínající výjevy z vesmíru

Dalších zajímavých efektů docílíme například přidáním pár kapek Silikonového oleje, který nám v malbě bude vytvářet bubliny nebo oka.

Jaké techniky existují?

Puddle pour

Každá barva se lije na plátno jednotlivě, jedna po druhé. Základem je barva, do které se na střed postupně nalévají všechny ostatní barvy, které se nakláněním plátna pohybují a vytváří abstraktní obraz.

 

Dirty pour

Jedná se o techniku akrylového lití, při které se všechny barvy nalijí do stejného kelímku nebo nádoby a poté se celek nalije na lakovací povrch.

Flip cup

Tato technika je velice podobná technice předchozí (Dirty Pour) ale nádoba s barvou je položena na plátně či jiném povrchu a je zvednuta, takže jednotlivé vrstvy barvy leží více na sobě. 

Historie

Ačkoliv se tato technika stala populární celkem nedávno, samotná historie sahá do 30. let 20. století. Mexický malíř David Alfaro Siqueiros, známý svými nádhernými freskami, během svého experimentování s barvami nalil černou loužičku méně viskózní barvy na tvrdou malířskou plochu. Poté nalil podobné množství bílé tekuté barvy na horní část černé. 

Bílá barva měla tendenci klesat pod černou a zdálo se, že černá probublává bílou barvou. Vznikl tak krásný efekt mramorovaného oblaka. 

Siqueiros byl tak fascinován interakcí bílé a černé barvy, že si najal fyzika, aby se mu pokusil vysvětlit, co se s barvami na obrazu děje.

Předpokládá se, že právě David Alfaro Siqueiros byl jedním z umělců, kteří představili Jacksonu Pollockovi metodu drippingu a pouringu.

Zajímá Vás výtvarná technika pouring a chtěli byste si ji vyzkoušet pod dohledem profesionálního lektora? Přihlašte se na náš kurz abstraktní malby v Draw Planet. Na lekcích se dozvíte spoustu dalších zajímavostí ze světa tvorby a odnesete si s sebou krásná díla se zářivými barvami. 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-abstraktni-malby-pro-zacatecniky/

Pointilismus

22. května 2019

image (2)

V 80. letech 19. století se impresionismus zastavil a mladí umělci se snažili přijít s novými technikami, aby překonali populární styl. Říkalo se jim neoimpresionisté. Kolem roku 1885 se objevil ve Francii stylistický trend, který se nazýval pointilismus. Charakteristické je odmítnutí fyzického míchání barev kvůli optickému efektu (což znamená „míchání“ na sítnici oka diváka).

Zakládá se na samostatných (neizolovaných) tazích ve správné formě. Tahy mohou být kulaté, čtvercové (otisk štětce na plocho) nebo mírně protáhlé. Body jsou blízko sebe. Pokud se vzdálíte od plátna na dálku, sloučí se do souvislého obrázku. Barvy na těchto plátnech jsou obvykle světlé, jasné, vzdušné. Pointilisté používali barevné schéma podle impresionistů, ale tahy štětcem používaly pouze jako body. To je hlavní rozdíl mezi zmíněnými proudy.

Nová kreativní metoda byla vynalezena Francouzem Georgesem Seuratem, hlavním „schismatickým“ impresionistou společnosti. Všechno to začalo fascinací mladých umělců teorií barev. Georges studoval díla Charlese Blanca, Eugena Chevreula, Ogdena Ruda a úspěšně je aplikoval na obraze „Neděle na ostrově Grand Jatt“, který byl vystavený na poslední impresionistické výstavě v roce 1886.

Velký Grand Jatt, nyní uložený v Chicagu, udělal opravdovou senzaci a byl obecně vnímán jako programové dílo neoimpresionismu. Kreativní rozvoj Seurata však pokračoval. Zajímal ho nejen vliv určitých optických kombinací na sítnici, ale také emoční povaha vícesměrných linií a pohybů.

Divizionismus (jiné slovo pro pointilismus) odmítl spontánnost a výraznou individualitu charakteristickou pro impresionismus. Vyznavači nového hnutí uchovali na paletě barvy a pak je systematicky aplikovali na plátno ve formě teček. Impresionisté naproti tomu vždy pracovali široce a rychle, snažili se „chytit“ nepolapitelný okamžik a na systematickou vážnost Seurata a jeho kolegů nebyl čas.

Ve směru pointilismu pracoval také Paul Signac, Henri Cross, Lucien Pissarro, malíř krajin Henri Marteni, a od roku 1885 do 1890 jeden ze zakladatelů impresionismu Camille Pissarro.

Smrt Seurata těžce zasahuje rozvoj neoimpresionismu. Jakmile se dozvěděl o smrti umělce Lucien Pissarro, napsal svému otci: „Pointilismus zemřel s ním.“ Camille Pissarro souhlasil se svým synem: „Myslím, že máš pravdu, pointilistická technika je u konce,“ dodal, „věřím, že se objeví další důsledky, které budou pro umění velmi důležité.“ Georges rozhodně přinesl důležité poznatky do malířského světa.

Jak malovat akrylem

8. května 2019

Bez názvu-rrrrr

Malujete a chcete vyzkoušet něco nového? Věnujte pozornost akrylu! Díla vytvořená barvou na bázi plastu mají zajímavou objemovou strukturu. Přitom malba akrylem není o nic těžší, než třeba akvarelem. Obraz nemusíte po dokončení fixovat, protože barvy drží jasnost, voděodolnost a pyšní se dlouhou životností.

1. Co je to akryl

2. Jak připravit základ pro budoucí obraz

3. Jak se naučit malovat akrylem od nuly

4. Tipy pro umělce

 

Co jsou akrylové barvy

Akrylové barvy se objevily v masové výrobě poměrně nedávno, jen před 50 lety. Pigmentovaná akrylová pryskyřice rychle získala velkou popularitu, především díky své univerzálnosti a životnosti. Využívají ji nejen malíři na plátně, ale také interiéroví umělci, kteří vytvářejí malby na zdech, nebo i stavitelé nebo manikérky.

Akrylové barvy se liší. Takže pro výzdobu stěn nebo stropu je lepší zvolit speciální akrylové barvy husté konzistence. Objemové obrazy v interiéru vypadají barevně, realisticky a originálně. Pro tvorbu maleb na plátně se hodí méně koncentrované barvy, obvykle prodávané ve zkumavkách. Proces malby začátečníků opravdu fascinuje, umožňuje postupně naplnit umělecký talent.

Jak připravit základ pro budoucí obraz

Než se rozhodnete pro akrylovou barvu, dbejte na přípravu základu. Můžete malovat na dřevěné desky nebo překližky. Můžete použít i běžné plátno. Nejjednodušší způsob je malovat akrylem na papír, takže začátečník by měl zvolit tuto poslední variantu.

Vyberte papír se silným hrubým povrchem. Aby šel nátěr akrylátem správně nanášet, musí být podklad pevný. Pokud zvolíte texturovaný papír, podlepte ho dřevěnou podložkou.

Odstraňte vytvořené vzduchové bubliny třeba knihou. A máte připravené plátno na malování! Plátno na tvoření akrylem lze také brousit, protože materiál nejlépe drží na hladkém povrchu. Začátečníci si často kladou otázku, jestli se pod akrylem schovává plátno?

Pokud pracujete na deskách, budete potřebovat akrylový základní nátěr, který se prodává v obchodech s výtvarnými potřebami. Jedná se o speciální emulzi s oxidem titaničitým, která dodává bělost. Naneste základní nátěr na připravenou desku v několika vrstvách. Uschne přibližně během jednoho dne.

 

Jak se naučit malování akrylem od nuly

Nejprve se ujistěte, že barvy nevyschly. Při prvních tazích dbejte na to, abyste paletu s akrylovými barvami navlhčili vodou. Bude se vám hodit láhev s rozprašovačem. Není třeba nalévat na akryl hodně vody najednou. Použijte savý papír, můžete ho umístit pod paletu.

Kontrolujte, jaká je průhlednost barvy, čím více vody přidáte, tím budou tahy průhlednější. Nejprve malujte velkými štětci, začněte s velkými plochami. Pak postupně a hladce přejděte na hlavní detaily. Technika kreslení akrylem na papír nebo dřevěnou desku vyžaduje maximální přesnost a soustředění. Čas od času se podívejte na obrázek v zrcadle. Díky tomu zjistíte, zda jsou proporce dílka správné.

Mnozí začátečníci mají obtížně s mícháním akrylových barev. Můžete použít ředěnější barvy, zvyšuje to „otevřený“ čas barev, což usnadňuje jejich sestavení do požadovaného výsledku. Musíte dávat materiál pouze na okraj štětce. Abyste získali jasné kontury obrysu, můžete použít malířskou lepicí pásku, která se běžně prodává v obchodech.

Zkuste zesvětlit a ztmavit odstíny přidáním bílých nebo černých barev. K čištění palety z akrylových nátěrů použijte jakékoliv rozpouštědlo vhodné na akryl.

 

Tipy umělců

Malování akrylem na papír nebo dřevo je tvůrčí proces, který přináší spoustu zábavy a překvapení. Aby to bylo ještě zábavnější a těch nepříjemných překvapení bylo méně, postupujte podle doporučení:

Barvy při sušení podstatně ztmavnou. Zvažte při výběru odstínů. Vyberte si na práci netoxické materiály, i když budou dražší. Při práci používejte zástěru, abyste zabránili znečištění oblečení.

Kromě profesionálních štětců s dlouhými tyčkami, barev a základů na plátno se bude hodit lepidlo na decoupage, stejně jako praktická láhev s rozprašovačem naplněná vodou.

Použijte radši plastovou paletu, je praktická a snadno omyvatelná. Nezapomeňte na čistou vodu, ve které si opláchnete štětce.

Po zvládnutí techniky malby akrylem můžete vytvořit opravdu mistrovská díla. Trocha trpělivosti, usilovného zkoušení a správných materiálů jsou klíčem k působivým výsledkům.

Chcete si malbu technikou akrylu vyzkoušet? Přihlaste sena kurz akrylu do Draw Planet! S námi vám to půjde!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/

e91e6f328ed7340997ab96054836a853

Jistě, každý z vás pravděpodobně poznal mírný smutek a apatii, když přišel chladný zatažený den. A ve slunečném počasí se nálada iracionálně promění na okamžitou inspiraci. Možná jde o nedostatek vitamínu D, který se nám tvoří na sluníčku, ale je tu ještě jeden důvod.

V závislosti na počasí se mění barevná paleta všech objektů kolem nás. Za jasného počasí vidíme bohaté a jasné barvy i ostré stíny. Ty jsou synonymem dynamiky a pozitivity. Při zamračených dnech se stíny rozmažou a pocity útlumu nebo dokonce smutku způsobí snížení kontrastu. Vlastní barva objektů navíc závisí na teplotě osvětlení, což také ovlivňuje náš dojem z okolní krajiny.

Často věnují začínající umělci pozornost pouze modelování formy, zobrazující stejnou barvu ve stínu objektu jako na světle, pouze s rozdílem v tónu. To je zásadní chyba, protože barva se vždy změní. Není možné použít stejný pigment na světlo a stín! Chcete-li vytvořit realistický obraz objektů, musíte si pamatovat následující body:

1. Pokud je osvětlení teplé, objeví se ve stínu chladné odstíny a naopak, pokud je osvětlení studené, ve stínu se objeví teplé odstíny. Například pokud nakreslíme krajinu v jasném slunečním světle, když je den bez mráčku, budou ve stínu teplé odstíny, protože denní světlo je nejčastěji bílé, modravé nebo citronové a považujeme ho za studené světlo. Při východu a západu slunce je sluneční světlo obvykle teplé, jasně žluté nebo oranžové, takže se ve stínu objeví chladné odstíny do modra.

Stejným způsobem postupujeme, pokud budeme malovat zátiší s žárovkou. Stíny znatelně zchladnou, uvidíte odstíny modré, fialové nebo dokonce zelené. Také v plameni ohně nebo svíček, které dávají teplé světlo, se ve stínu objeví studené odstíny. Když ale používáte zářivku se studeným světlem (od 4000 K), stíny budou znatelně teplejší, stejně jako v chladném měsíčním světle.

2. Ve stínu se objeví odstíny opačné k barevnému spektru místní barvy objektu. Toto jednoduché pravidlo znamená, že ve vlastním stínu objektu můžeme vidět odstíny další barvy. Například můžete namalovat zátiší s červeným jablkem, broskví a modrými hrozny. Zelená bude další barva pro červenou, fialová pro žlutou a oranžová pro modrou. Proto ve stínu můžete pozorovat odstíny zelené, fialové a oranžové.

Pokud se podíváme na barevný kruh, tyto páry budou: žlutá a fialová, zelená a červená, modrá a oranžová.

3. Objekt, který má teplou barvu, se rozsvítí teplým světlem a stane se ve světle ještě jasnějším a bohatším. Objekt, který má studenou barvu, se blíží achromatické barvě stejné barvy. A objekt, který má studenou barvu, se stává ještě jasnějším, výraznějším a bohatším. Například nakreslíme oranžovou rozsvícenou lampu s teplým světlem. Ve světle se oranžová oblast bude zdát ještě jasnější a bohatší, než je, zatímco ve stínu se nejenže oranžová barva stane znatelně chladnější, ale také ztratí barvu. Tohoto efektu lze dosáhnout pomocí modré barvy. Mnoho lidí ví, že barvy položené na plátně vedle sebe se navzájem posilují. Ale ne každý ví, že komplementární barvy se při smíchání na paletě navzájem neutralizují. Pokud smícháme oranžovou s chladným denním světlem, pak se ve světle její barva rozplyne, zatímco ve stínu se objeví „hořící odstíny“.

Tato jednoduchá pravidla vám umožní předvídat, jaká barva se objeví ve stínu nebo ve světle a zvolit správné odstíny pro míchání. 

Chcete proniknout do světa malby? Přihlaste se na náš kurz malovaní akvarelem nebo olejovými barvami. Z kurzu si odnesete nejen znalosti ale i krásné práce. 🙂

Kurz akvarelu pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

Olejomalba pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/

wacom-intuos-pro-andra-dieckmann

V životě mnoha umělců přijde moment, kdy se rozhodnou zkusit digitální malovaní. Ačkoli máme internet a existuje na toto téma mnoho vzdělávacích materiálů, pořád mnozí tápou odkud začít.  Sepsali jsme pro Vás takový malý úvodní FAQ pro začátečníky i pro zkušené „tradiční“ umělce, kteří chtějí začít digitálně tvořit na počítači v grafických editorech.

1) Musím se naučit znovu kreslit?

Ne, to nemusíte. Základy teorie kreslení / kompozice / barvy jsou stejné, bez ohledu na techniku, ve které pracujete (ať už je to pastelová, olejová nebo digitální). Jen musíme vnímat a přizpůsobit se specifikům práce v této technice. Je tedy třeba získat znalosti o rozhraní grafického editoru a zvyknout si na práci na tabletu.

2) Musím mít grafický tablet?

Kreslení myší není ten nejlepší nápad. Grafický tablet vám dost usnadní práci. Ale například průkopník počítačového malování Craig Mullins stále pracuje myší a vytváří působivou práci.

3) Co jsou to grafické tablety?

Grafické tablety můžou být buďto s vestavěnou obrazovkou nebo bez ní.

Tablety s obrazovou jsou podobné jako „ipad“ nebo jiný monitor s dotykovým vstupem. Na rozdíl od obyčejných dotykových monitorů dokáže povrch obrazovky grafického tabletu číst tlak tahů při kreslení. Také se k práci na něm se používá speciální stylus.

Setkat se můžete s takovými tablety s obrazovkou, které se připojují k počítači nebo s přenosnými verzemi s vestavěným softwarem. Výhodou tohoto druhu tabletu je, že kreslíme přímo na jeho obrazovku, což je proces velmi blízký tradičnímu kreslení. Nevýhodou těchto zařízení je jejich vysoká cena.

Tablety bez obrazovky jsou nejoblíbenější a nejběžnější. Při kreslení na tomto tabletu bez obrazovky se umělec dívá na počítačový monitor, kde se mu kresba objevuje. Nejprve je to zvláštní, ale velmi rychle si zvyknete. Výhodou je pohodlí, kompaktnost i cena.

Všechny tablety se liší velikostí pracovní plochy, citlivostí pracovní plochy, zdrojem připojení (kabelové / bezdrátové) a tak dále.

4) V jakých programech je lepší kreslit?

Vše závisí na individuálních preferencích, stejně jako na tom, co chcete aby program uměl. Pro rastrovou grafiku je to Adobe Photoshop, Corel Painter, PaintTool SAI; pro vektorovou grafiku tu je Adobe Illustrator, Corel Draw. K dispozici jsou také editory rastrové grafiky, které jsou vytvořené tak, aby věrně napodobovaly tradiční techniky (akvarel, olej, měkké materiály…), kde si můžete vybrat texturu listu, tvar štětce, a tak dále. Jedním z nejpopulárnějších programů tohoto typu je ArtRage.

5) Jaký je rozdíl mezi rastrovou a vektorovou grafikou?

Stručně řečeno: rastrové obrázky jsou složeny z obrazových bodů a mají jasné rozlišení, tento druh grafiky se blíží k tradičním kresbám na plátně nebo papíru. Vektorová grafika je založena na kontrolních bodech a křivkách, které je spojují. Vektorová grafika je užitečná pro ilustrátory stejně jako pro návrháře, kteří kreslí poměrně jednoduché obrázky. Výhodou vektorové grafiky je její flexibilita a možnost nekonečného zvětšení obrazu bez újmy na kvalitě.

6) Jaké jsou výhody kreslení na počítači?

Není možné, abyste si práci zkazili. Máte možnost uložit si práci v jednotlivých fázích odděleně, a pokud se něco nepodaří, prostě se vrátíte o kus zpátky. Dává vám to obrovské možnosti při změně fáze kreslení, při přidání nebo změně barvy, změně proporcí, velikosti plátna atd. A obrovskou výhodou je i flexibilita zobrazení originálního obrazu na různých zařízeních i neomezené kopírování.

7) Jaké jsou nevýhody kreslení na počítači?

Po vytvoření digitálního díla je třeba před finálním tiskem provést mnoho úprav, barevných korekcí a mnoho dalšího než bude vytisknuté dílo vypadat stejně jako na obrazovce. Také je obtížné provádění neočekávaných náhodných textur a efektů. Prostě je k pokročilé digitální tvorbě zapotřebí překonání digitální odlišnosti.

8) Je možné kombinovat kresbu na papíře s digitální tvorbou?

Samozřejmě! Můžete začít kreslit na papíře, pak jej naskenovat a dokreslit na počítači. Nebo naopak, nakreslit náčrty v grafickém editoru a poté náčrt přenést na plátno. Zpracování obrázku na počítači s mírnou korekcí je dnes při dotváření na papír nakreslených ilustrací naprostým standardem.

9) Jaký je nejlepší způsob, jak začít s digitálním tvořením?

Na začátku je nejdůležitější zjistit, jestli se vám tato oblast tvorby líbí. Podívejte se na díla opravdu dobrých umělců. Pokud se vám díla líbí, je na čase pořídit si grafický tablet a v závislosti na vašich finančních možnostech zvolit grafický editor, který splní vaše potřeby.

A pak už jen zbývá přihlásit se na kurz digitální malby pro začátečníky 🙂
Na kurz v Draw Planet si nemusíte pořizovat nic – máme tu pro Vás k zapůjčení notebooky s nainstalovanými grafickými editory, skvělé grafické tablety od Wacom a ty nejlepší lektory, kteří vám všechno vysvětlí a se vším pomůžou.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby/

Akvarelové štětce

26. ledna 2019

watercolor-techniques-1-favorite-tools-humm-gouache-paint-tipsasas

Existují dva druhy akvarelových štětců: přírodní a syntetické. Jak si vybrat ten vhodný a jaká specifika mají jednotlivé druhy? Pojďme se podívat na ty „nejnej“ štětce, které se dají sehnat u našich partnerů – v obchodě s výtvarnými potřebami na Soukenické 14.
Začneme s přírodními. Přírodní štětce se vyrábějí ze srsti lasiček, kun nebo veverek.

Raphael
Štětce Rafael mají vlákno s označením Kolinsky, které je z kuny. Je to nejkvalitnější přírodní vlákno na světe a v historii mělo větší cenu než samotné zlato. Štětce mají na sobě označení S, a to znamená, že každý jeden štětec prochází zvláštní kontrolou. Každý štětec si vezme kontrolor do ruky, podívá se pod lupou, jestli je každý vlas perfektní, zkontroluje je i po hmatu a až pak je posílá dál. Proto jsou tyto štětce ty nejdražší.
Na druhé pozici jsou štětce z kazaňské veverky. Jak už specifikace napovídá, veverky se chovají se v Kazani, v Rusku. Díky tomu, že je v těchto oblastech větší zima, jsou chlupy veverek velmi odolné a pevné přestože jsou jemné. Nasakují hodně vody a pigmentu.
Na třetím místě mezi přírodními štětci jsou štětce z lasičky. Štětce z lasičky existuje více jakostí, pro začátečníky existuje i pár levných variant štětců z lasiček z Číny. Samozřejmě ale štětce z lasičky nemají ale takovou výdrž jako štětce z kuny či veverky, které Vám mohou vydržet až 30 let.
Když to shrneme, přírodní štětce velmi dobře nasakují vodu a pigment ale levnější varianty mohou ve větším množství pouštět chlupy.

 

Číslo jedna mezi syntetickými štětci, které najdete na Soukenické 14, jsou ty vyrobené Japonci na Srí Lance. Ti vymysleli vlákno, které se jmenuje Kazan, a to má vlastně napodobovat už zmiňovanou kazaňskou veverku. Vlákno je strašně odolné a měkké ale nepouští chlupy. Syntetický vlas Kazan má o 17% vyšší kapacitu zadržování vody než přírodní vlas.
Číslo dvě jsou štětce Fontaine
To jsou štětce, které mají malinko pevnější vlákno než falešná veverka (Kazan). Štětce Fontaine obsahují odolné syntetické vlákno, ale přesto dokážou pojmout velké množství vody. Je to díky mikroskopickým prohlubním na povrchu každého vlákna. Moc se nehodí pro techniku vymývání.
Astra
Tento štětec je vlastně určený pro akryl, přesto se hodí pro malování akvarelem. Má syntetické vlákno, které po vzoru přírodního směřuje jemně do špičky. Vlákno je velmi pružné, odolné, snadno se čistí. Díky vysoké hustotě vláken naváže obrovské množství barvy. Po namočení v inkoustu dokáže udělat 20 metrů dlouhou čáru. Je to tím, že je vlákno ve štětci strašně dlouhé a díky tomu vcucne hodně pigmentu.


Stále nemáte ve štětcích jasno? Přihlaste se do kurzu akvarelu v Draw Planet, na kterém Vás rádi zasvětíme do všech tajů malování akvarelem.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

444444

Podmanivý akvarel zvládnete i jako začátečník. Začněte s malováním!

Nádhernou a jemnou techniku akvarelových barev si zamiluje snad každý. Aby ne!

Už jen při omalovánkách se aktivují hormony štěstí. Navíc se při kreativním malování cvičíte v nové dovednosti, což je skvělý trénink mozku. Rozšiřování obzorů také prokazatelně zpomaluje proces stárnutí.

Malování vodovými barvami zvládnete, i když s tvorbou teprve začínáte. Stačí troche odhodlání a chuť malovat! Každý v sobě najde talent, máme ho všichni.  Akvarel svými jemnými barvami a přechody mezi barvami něžně pohladí duši. Malujte také!

Skvělý program Vás i jako úplné začátečníky seznámí s dovednostmi, které jiní umělci získávají léta. Získáte vědomosti o výběru papíru a štětců, o malbě do suchého podkladu, nebo o použití stylizace. Zvládneme zobrazit krásné krajinky i nádherná zvířata. Malování akvarelem se Vám dostane pod kůži :).

Nechte se dovést ke skvělým výsledkům na kurzu zde: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

Akryl Amsterdam

6. prosince 2018

qox9QY_I4E0

Od nového roku budeme používat v Draw Planet nové akrylové barvy. Zkusíme vám ujasnit, v čem jsou vlastně lepší.
Akrylové barvy Amsterdam od holandského výrobce Royal Talens jsou nesmírně oblíbené a to z mnoha různých důvodů. Jsou naprosto skvěle pigmentované a disponují výbornou světlostálostí. I jejich konzistence je velice příjemná a oproti jiným akrylovým barvám se lépe míchají, protože obsahují méně pigmentu v každém z odstínů. Pojivo, do kterého se pigment přidává, obsahuje 100% akrylové pryskyřice, což zajišťuje, že je barva trvanlivá a velice odolná.
Proto není vůbec od věci malovat s ní i na zdi nebo na dřevo.


Amsterdam nabízí také velice neortodoxní škálu barev, která obsahuje jak tradiční odstíny, tak také současné, moderní odstíny a včetně úžasných pastelových, kterým se jiný výrobce prostě nevyrovná! Ty jsou hodně tlumené, a asi právě proto jsou tak populární ve Skandinávských zemích. 🙂 Také mají speciální řadu perleťových odstínů, která se vyjímá nejen na bílém, ale především na černém podkladu.


Sám od sebe je akryl Amsterdam saténový, není tak matný jak Pebeo. Není však problém používat pro práci s ním doplňky od Pebea.
Amsterodamy mají také poměrně krátkou dobu schnutí a jsou prakticky bez zápachu.


Akryl Amsterdam najdete v obchodě našich partnerů na Soukenické 14. Pouze příznivci Draw Planet mají od 17.12. do 17.01. slevu 10%! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊
Rádi byste se naučili malovat akrylem? Přihlaste se na náš kurz akrylu pro začátečníky. Pod vedením šikovného lektora to určitě zvládnete!

https://www.drawplanet.cz/kurz/akryl-zacatecniky/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!