Přejít na obsah
Menu

#malba

amauri-mejia-IhXrWDckZOQ-unsplash

Podíváme se na 6 hlavních chyb, kterých se začátečníci často dopouštějí.

 • Nákup příliš drahých materiálů. Tak je zařízena psychologie, že na papíře za 3000 rublů se cítíte povinni vytvořit něco, co stojí za to, a nemáte právo udělat chybu. Z takového zcela přirozeného postoje vzniká strach z kreslení, proto nekupujeme celý sortiment uměleckého obchodu.

 

 • Bolestivé vnímání kritiky. S největší pravděpodobností budete svou práci zveřejňovat na sociálních sítích. Zahltí vás síť milionů zlotřilých kritiků, ale neberte si něčí slova k srdci. Věnujte pozornost pouze konstruktivní kritice a ignorujte urážky a nepříjemná prohlášení o své práci.

 

 • Touha pojmout příliš mnoho. Ano, chápu, že už chcete nakreslit pohledy na svou rodnou vesnici nebo portrét svého milovaného bratra, ale nespěchejte. Když si vyberete témata, která jsou pro vás příliš obtížná, budete jen naštvaní a zklamaní svými schopnostmi. Vše má svůj čas.

 • Čtení knih o kreslení. Co může být špatného na knihách? Pokud jste se právě začali učit kreslit, pak ještě nemáte znalostní základnu, aby vám všechny tyto knihy o vnímání barev nebo anatomii pomohly. Tyto knihy jsou určeny studentům uměleckých akademií, nikoli začátečníkům.

 

 • Málo časté nebo nepravidelné malování. Zde je vše jako ve sportu, 10 minutami denně ničeho nedosáhnete, kreslete alespoň 1-2 hodiny denně. A pokud se na týden nebo měsíc vzdáte kreslení, ztratíte cvik a pocítíte, jak jsou vaše prsty neposlušné.

 • Strach z nových materiálů. V počátečních fázích kreslení bude vaším hlavním materiálem jednoduchá tužka, ale nebojte se kreslit pery, barvami, fixy atd. Pokud máte příležitost pracovat s jakýmkoli novým materiálem, nenechte si to ujít.

Přihlaste se do kurzu Draw Planet, zařídíme Vám kvalitní tvůrčí rozvoj bez stresu a starostí!

https://www.drawplanet.cz/kurz/

Jak začít malovat?

8. listopadu 2021

khara-woods-KR84RpMCb0w-unsplash (1)

Mnoho lidí se chce naučit malovat, ale bojí se začít. Jak k malbě přistupovat? Jaký štětec a papír si mám vybrat? Kde začít?

 1. Najděte inspirativní předmět k malování

Nějaký zajímavý objekt, na který je příjemný pohled, je nezbytný pro vytvoření úspěšného díla.

Při práci na malbě Vás bude motivovat zájem o barvu a tvar. Pokud cítíte nějaké spojení mezi Vámi a svým vybraným předmětem, bude se Vám lépe stvárňovat na plátně. Dokážete víc, než si myslíte.

 1. Seznamte se se štětci a barvami

Vezměte měkký kulatý štětec a srovnejte štětiny. Vytlačte trochu akrylové barvy z tuby na paletu. Zkuste nanést neředěnou barvu různými štětci na plátno nebo akvarelový papír. Tahy by měly být světlé a reliéfní. Pocítíte rozdíl v tazích různými štětci. Přidejte trochu vody a znovu přetřete tahy. Střední konzistence barvy má stejnou barevnou intenzitu jako neředěná, ale její textura je vyhlazená. A toto cvičení proveďte znovu se slabým roztokem barvy. Všimněte si, jak rychle barvy schnou poprvé, podruhé a potřetí.

 1. Užitečné techniky práce s paletou

Barvy na obrazech, které vidíme, se většinou získávají smícháním: čistá barva z tuby je obvykle příliš intenzivní. Následující techniky vám usnadní získání požadované barvy.

 • Vymáčkněte barvu z tuby k okraj palety a ponechte mezi barvami určitou vzdálenost. Pro prolnutí použijte střed palety. Udržujte směsi daleko od sebe, abyste zabránili nechtěnému smíchání.
 • Intenzivní tmavé barvy, jako je černá (ačkoliv není vědecky považována za barvu), je třeba přidávat opatrně; i malé množství může výrazně změnit barvu, kterou namícháte.
 • Barvy musíte vzájemně míchat, dokud není dávka zcela homogenní.
 • Nešetřete barvou. Vymáčkněte tolik, kolik je potřeba – obvykle je to kruh o velikosti mince. Spotřeba barvy je nedílnou součástí procesu malování. Pokud budete příliš šetřit, nikdy se nenaučíte používat barvu.
 1. Naučte se získat neutrální barvy

Každý obraz obsahuje neutrální barvy – „vizuálně šedé“. Díky nízké intenzitě jsou na první pohled neviditelné, ale jedná se o nejužitečnější nástroj pro vytvoření harmonické barevné kompozice. Podívejme se, jak toho dosáhnout. 

Začátečníci si často nejsou jisti, jak aplikovat tahy. Na obrázku šipky ukazují směr, který pomůže dosáhnout dobré hloubky zobrazeného prostoru na příkladu kruhu.

Pokud nechcete malovat určitý objekt, tak abstrakce je zábavný a snadný způsob, jak se připravit na realistické umělecké dílo. Je důležité vybrat 3-4 barvy, které se Vám líbí, abyste cítili emocionální spojení s obrazem.

Tvary na obrázku přetřete barvami a odstíny, konzistencí barvy a štětcem, které Vám vyhovují. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu. Hlavním úkolem je dělat, jak chcete, zapomenout na všechno ostatní.

A nebo můžete se přihlásit do kurzu Draw Planet 🙂 Tady se budete učit podle logické vymyšleného programu, během kterého se Vámi zkušení lektoři podělí o své zkušenosti v oboru. Přihlaste se a naučte se malovat akrylem, olejem anebo akvarelem!

https://www.drawplanet.cz/kurz/

7da1e16f85d359cba3afeb7c5ffdabf9

Existuje několik technik, které se uplatňují při malbě akvarelovými barvami. V tomto článku se vám pokusíme přiblížit jednu z nich a to tvorbu barevného přechodu.

Akvarelový přechod zahrnuje postupnou změnu hodnoty nebo intenzity barvy v průběhu lazury. Lazura obvykle začíná tmavším odstínem nebo větším množstvím akvarelové barvy a postupným přidáváním vody odstín barvy zesvětlá.

Mnoho umělců považuje malbu přechodů užitečnou pro malování nebe. Pokud pozorně sledujete oblohu nad krajinou, uvidíte, že obloha je světlejší, čím blíže je horizontu. Akvarelový přechod tak dokonale napodobuje tento přírodní jev.

Barevný přechod je směsí dvou nebo více barev. Tento druh lazury mění barvu nebo tón na svém povrchu. Barevný přechod je vhodné dělat pomocí metody malby do mokrého, neboť podporuje míchání různých barev. Pokud praktikujete tento druh lazury poprvé, doporučujeme se držet dvou barev. 🙂 Výběr barev však nenechte náhodě. Použijte barevné spektrum (kolo) a pomocí něho vyberte 2 barvy, které se budou doplňovat.

Připravte si papír, který připevníte na pevnou desku, vodu, štětec a barvy. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte dvě poměrně koncentrované barvy a těžší akvarelový papír. U metody do mokrého je nutné papír předem rovnoměrně navlhčit.

Pokud chcete plynulý lineární přechod z jedné barvy do druhé, zkuste desku naklonit. Pokud chcete náhodnou směs barev, můžete nechat desku rovně a naklonit ji pouze v případě, že potřebujete pohybovat pigmentem po povrchu papíru.

Když váš papír dosáhne správné úrovně vlhkosti (je lesklý, ale bez kaluží vody), naneste první barvu.

Použijte jakékoli tahy štětce, které vám připadají vhodné. Vodorovné, pokud chcete mít lineární vzhled nebo jen kapejte barvu na papír ze štětce v náhodném sledu. Namalujte jednu oblast a poté plynule navažte barvou druhou. Můžete povrch i natřít jednou barvou a následně do ní přidat barvu druhou, je to jen na vás, jakého výsledku chcete dosáhnout. 🙂 Snažte se však pracovat rychle, dokud má papír správnou vlhkost. 

Směle do toho! Už vám nic nebrání k vytvoření barevného akvarelového přechodu. 🙂

Láká vás se o akvarelu dozvědět mnohem více? Přihlaste se do Draw Planet na kurz akvarelu pro začátečníky v Praze: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/akvarel-online-kurz-pro-zacatecniky/  A nebo se přihlaste na online kurz akvarelu a tvořte odkudkoliv: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/akvarel-online-kurz-pro-zacatecniky/

 

van-gogh-2-960×721@2x

Poté, co strávil více než století v soukromé sbírce, bylo jedno z uměleckých děl Vincenta van Gogha poprvé představeno veřejnosti od doby, kdy jej nizozemský umělec namaloval na jaře roku 1887. „Pouliční scéna na Montmartru“ líčí pár, který se procházel ve větrném dni před zábavním centrem v Paříži. Krajina plná barev a vitality značí, že se van Gogh obrátil k jeho osobitému impresionistickému stylu.

Před uvedením do aukce existovala pouze malá, černobílá fotografie pořízená v roce 1972, na které obraz připomíná některá umělcova další díla. Živá ulice je považována za stejnou jako v „Impasse des Deux Frères“, která v současné době visí ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu, a podobně zobrazuje mlýn a vlajky propagující kabaret a bar. Podle The Art Newspaper se spekuluje o tom, jak rodina získala „Pouliční scénu na Montmartru“, vzhledem k tomu, že mnoho z Van Goghových uměleckých děl v té době bylo věnováno jeho bratrovi Theovi.

Teorie míchání barev

23. listopadu 2020

page_11

Malba je více než pouhé nanášení pigmentu na plátno. Míchání barev je stejně důležité jako technika nebo styl vaší práce. Výběr správných odstínů může mít obrovský dopad na vyjádření emocí skrz obraz. Zvažte například Picassovy obrazy z jeho “Modrého období”. Byli by stejně dojemné bez použití modrých tónů?

Ať už začínáte s jakoukoliv tvorbou, je důležité pochopit a naučit se míchání barev. Mnoho z nás má nutkání používat pouze barvy z malířské tuby. Tyto odstíny však mohou být přesycené, ploché nebo prostě nepřirozeně vypadající. Pokud se naučíte své barvy namíchat, vytvoříte hezčí odstíny – navíc ušetříte spoustu peněz, protože nemusíte kupovat každou tubu barvy, kterou chcete použít.

Abyste se stali mistry v míchání barev, vytvořili jsme pro vás tento jednoduchý přehled teorie barev.

 

 • PRIMÁRNÍ BARVY (ZÁKLADNÍ)

 

Jedná se o skupinu tří barev – červené, žluté a modré, ze kterých lze mícháním vytvořit všechny ostatní barvy. Pokud byste tedy měli omezit paletu pouze na několik odstínů, určitě byste chtěli primární barvy, protože vám teoreticky umožní namíchat jakoukoli barvu, která vám chybí.

 

 • SEKUNDÁRNÍ BARVY

 

Ty vzniknou smícháním dvou barev primárních: červená a modrá vytváří fialovou; žlutá a modrá zelenou; zatímco žlutá a červená vytvoří barvu oranžovou.

 

 • TERCIÁLNÍ BARVY

 

Jak název napovídá, terciární barvy vzniknou kombinací primárních a sekundárních barev. Existuje šest terciárních barev: červenooranžová, žlutooranžová, žlutozelená, modrozelená, modrofialová a červenofialová. Tyto barvy mohou mít různé variace a můžete si je vyladit podle svých představ. Například žlutooranžová může vypadat více žlutě a méně oranžově.

Barvy jsou o vztazích; jediný odstín může vypadat zcela odlišně, když je namíchán různými způsoby. Při párování a míchání barev nezapomeňte vzít v úvahu jejich umístění na barevném kruhu. Barvy, které jsou na barevném kruhu naproti sobě, jsou doplňkové barvy. Červená a zelená, modrá a oranžová a fialová a žlutá; společně pak budou vždy vypadat dobře.

Míchání barev je alchymie a chce to rozhodně ne jen teorii, ale i praxi! 🙂 Přihlaste se do Draw Planet na kurz olejomalby pro začátečníky a my vás tuto dovednost rádi naučíme!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresleni-a-malovani-pro-uplne-zacatecniky/

Jak namíchat tělovou barvu

3. listopadu 2020

Jacksons_Tones_Atmos-1024×683

Každý odstín pokožky obsahuje tři základní barvy – modrou, červenou a žlutou, a to v různém poměru v závislosti na světlosti nebo tmavosti pokožky, jestli je kůže ve světle či stínu a kterou část těla malujeme. Tenčí kůže, jako například na spáncích, je spíše chladná, naopak kůže na špičce nosu bude mít tmavší odstín. Opravdu neexistuje žádná magická formula na univerzální tělový odstín, každý odstín si můžeme sami namíchat. Nejdůležitější je vztah a poměr mezi barvami. 

Protože se odstíny kůže velmi liší, vyhýbejte se univerzálním tubičkám s “tělovou barvou”. Ty mohou sloužit pouze jako základ, ze kterého namícháte potřebné odstíny podle nuancí a stínů na Vašem zamýšleném portrétu. Tyto tuby stejně obsahují základní mix žluté, modré a červené a ten si však zvládnete připravit sami. 

Jednoduchý postup

Začněte smícháním všech tří základních barev ve stejném poměru. Tím získáte nahnědlou barvu, která bude Vaším základem. Tuto barvu dále budete zesvětlovat či ztmavovat, dělat více teplou či studenou. 

Pozn. Pokud bude barva spíše do zelena než do hněda, přidejte více červené. Některá modrá barva může být dominantnější. 

Když malujete portrét nebo figuru, je nejlepší snažit se zachytit přesnou barvu, stejně jako to děláte při malbě třeba krajiny. Podívejte se pořádně na barvu na své předloze, snažte se na paletě vytvořit stejný odstín. Ten poté porovnávejte s předlohou nebo živým modelem a snažte se jej správně zachytit a doladit. Následující tři otázky Vám mohou pomoci docílit kýženého výsledku. 

 1. Potřebuje barva být tmavší nebo světlejší? Pokud potřebujete zesvětlovat, přidejte žlutou nebo bílou. Bílá současně trochu zchladí barvu a udělá jí více krycí. Žlutá zesvětlí a také přidá teplejší podtón do výsledného mixu. Ztmavit můžete pomocí tmavých okrových nebo rezavých barev (ideálně burnt umber) nebo chromatické černé (sienna pálená plus ultramarínová modř). 
 2. Potřebuje barva být chladnější nebo teplejší? Přidejte modrou (nebo bílou i pro světlejší odstín), aby byla barva chladnější. Přidejte žlutou nebo teplou červenou, aby byla barva naopak teplejší. 
 3. Potřebuje barva být více či méně nasycená? Přidejte opačnou barvu. 

Můžete na svou paletu přidat také zemní barvy, jako okrové, rezavé nebo černé, ale pamatujte, že i tyto barvy lze namíchat ze tří základních barev. Nakonec to stejně budete jen Vy, kdo se rozhodne, který mix barev funguje právě pro Vás. 

Příklad palety 

Můžeme se podívat na jeden příklad barev, u kterého můžete začít, a poté různě měnit, doplnit nebo odebrat barvy podle sebe. 

 1. Titanium běloba
 2. Kadmium červená světlá
 3. Kadmium žlutá střední
 4. Okr
 5. Sienna pálená (burnt sienna)
 6. Burnt umber
 7. Ultramarín modř

Pro světlé tóny použijte 1, 2, 3 a 5

Pro střední tóny použijte 2, 3, 4 a 5

Pro tmavé tóny použijte 2, 5, 6 a 7

Udělejte si barevný řetěz 

Barevný řetěz si vytvořte pro různé odstíny barev. Například do Kadmium červené postupně přidejte bílou a zesvětlujte. Podobně můžete naložit i s Vašimi namixovanými barvami, a tím si vytvořit perfektní základ pro vytvoření stínů a světel v obličeji a nebudete muset pro každé místo mixovat barvu zvlášť. 

Tip pro nácvik tělových barev

Začněte u sebe. Zkuste mixovat různé barvy podle svých vlastních rukou. Porovnávejte barvy a odstíny podle různých světelných zdrojů. Dále postupujte se svým obličejem a porovnávejte barvy a odstíny, které vidíte v zrcadle. Zkoušejte je namixovat podle paměti. Nebo dalším dobrým zdrojem nácviku může být vytištění fotografií a porovnávání svého mixologického umění s nimi. Všimli jste si, že nikde jsme jako základ nepoužili oranžovou nebo růžovou, jako jsme to zkoušeli jako děti? 🙂 Více podrobných tipů a návodů se dozvíte v našem kurzu Portrétu https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/.

Budeme se na Vás těšit.

Co je to pouring?

23. října 2020

acrylic-pouring-art-1576243914

Pokud se zajímáte o výtvarné umění a techniky, určitě jste zaznamenali slovíčko Pouring. Tyto barevná, psychedelická, abstraktní díla můžete vidět napříč sociálními sítěmi se všemi druhy barevných palet. Jde o techniku, kterou zvládne i úplný začátečník.

Pouring médium je látka, která se používá ke zlepšení konzistence akrylových barev. I přes zkapalnění barvy je výsledek oslnivý, jasný a s krásným barevným tónem. Výhoda také je, že akrylové barvy se nevpíjí jedna do druhé, ale tvoří jasné hranice. Jako věčný boj světla a stínů, připomínající výjevy z vesmíru

Dalších zajímavých efektů docílíme například přidáním pár kapek Silikonového oleje, který nám v malbě bude vytvářet bubliny nebo oka.

Jaké techniky existují?

Puddle pour

Každá barva se lije na plátno jednotlivě, jedna po druhé. Základem je barva, do které se na střed postupně nalévají všechny ostatní barvy, které se nakláněním plátna pohybují a vytváří abstraktní obraz.

 

Dirty pour

Jedná se o techniku akrylového lití, při které se všechny barvy nalijí do stejného kelímku nebo nádoby a poté se celek nalije na lakovací povrch.

Flip cup

Tato technika je velice podobná technice předchozí (Dirty Pour) ale nádoba s barvou je položena na plátně či jiném povrchu a je zvednuta, takže jednotlivé vrstvy barvy leží více na sobě. 

Historie

Ačkoliv se tato technika stala populární celkem nedávno, samotná historie sahá do 30. let 20. století. Mexický malíř David Alfaro Siqueiros, známý svými nádhernými freskami, během svého experimentování s barvami nalil černou loužičku méně viskózní barvy na tvrdou malířskou plochu. Poté nalil podobné množství bílé tekuté barvy na horní část černé. 

Bílá barva měla tendenci klesat pod černou a zdálo se, že černá probublává bílou barvou. Vznikl tak krásný efekt mramorovaného oblaka. 

Siqueiros byl tak fascinován interakcí bílé a černé barvy, že si najal fyzika, aby se mu pokusil vysvětlit, co se s barvami na obrazu děje.

Předpokládá se, že právě David Alfaro Siqueiros byl jedním z umělců, kteří představili Jacksonu Pollockovi metodu drippingu a pouringu.

Zajímá Vás výtvarná technika pouring a chtěli byste si ji vyzkoušet pod dohledem profesionálního lektora? Přihlašte se na náš kurz abstraktní malby v Draw Planet. Na lekcích se dozvíte spoustu dalších zajímavostí ze světa tvorby a odnesete si s sebou krásná díla se zářivými barvami. 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-abstraktni-malby-pro-zacatecniky/

Pointilismus

22. května 2019

image (2)

V 80. letech 19. století se impresionismus zastavil a mladí umělci se snažili přijít s novými technikami, aby překonali populární styl. Říkalo se jim neoimpresionisté. Kolem roku 1885 se objevil ve Francii stylistický trend, který se nazýval pointilismus. Charakteristické je odmítnutí fyzického míchání barev kvůli optickému efektu (což znamená „míchání“ na sítnici oka diváka).

Zakládá se na samostatných (neizolovaných) tazích ve správné formě. Tahy mohou být kulaté, čtvercové (otisk štětce na plocho) nebo mírně protáhlé. Body jsou blízko sebe. Pokud se vzdálíte od plátna na dálku, sloučí se do souvislého obrázku. Barvy na těchto plátnech jsou obvykle světlé, jasné, vzdušné. Pointilisté používali barevné schéma podle impresionistů, ale tahy štětcem používaly pouze jako body. To je hlavní rozdíl mezi zmíněnými proudy.

Nová kreativní metoda byla vynalezena Francouzem Georgesem Seuratem, hlavním „schismatickým“ impresionistou společnosti. Všechno to začalo fascinací mladých umělců teorií barev. Georges studoval díla Charlese Blanca, Eugena Chevreula, Ogdena Ruda a úspěšně je aplikoval na obraze „Neděle na ostrově Grand Jatt“, který byl vystavený na poslední impresionistické výstavě v roce 1886.

Velký Grand Jatt, nyní uložený v Chicagu, udělal opravdovou senzaci a byl obecně vnímán jako programové dílo neoimpresionismu. Kreativní rozvoj Seurata však pokračoval. Zajímal ho nejen vliv určitých optických kombinací na sítnici, ale také emoční povaha vícesměrných linií a pohybů.

Divizionismus (jiné slovo pro pointilismus) odmítl spontánnost a výraznou individualitu charakteristickou pro impresionismus. Vyznavači nového hnutí uchovali na paletě barvy a pak je systematicky aplikovali na plátno ve formě teček. Impresionisté naproti tomu vždy pracovali široce a rychle, snažili se „chytit“ nepolapitelný okamžik a na systematickou vážnost Seurata a jeho kolegů nebyl čas.

Ve směru pointilismu pracoval také Paul Signac, Henri Cross, Lucien Pissarro, malíř krajin Henri Marteni, a od roku 1885 do 1890 jeden ze zakladatelů impresionismu Camille Pissarro.

Smrt Seurata těžce zasahuje rozvoj neoimpresionismu. Jakmile se dozvěděl o smrti umělce Lucien Pissarro, napsal svému otci: „Pointilismus zemřel s ním.“ Camille Pissarro souhlasil se svým synem: „Myslím, že máš pravdu, pointilistická technika je u konce,“ dodal, „věřím, že se objeví další důsledky, které budou pro umění velmi důležité.“ Georges rozhodně přinesl důležité poznatky do malířského světa.

Jak malovat akrylem

8. května 2019

Bez názvu-rrrrr

Malujete a chcete vyzkoušet něco nového? Věnujte pozornost akrylu! Díla vytvořená barvou na bázi plastu mají zajímavou objemovou strukturu. Přitom malba akrylem není o nic těžší, než třeba akvarelem. Obraz nemusíte po dokončení fixovat, protože barvy drží jasnost, voděodolnost a pyšní se dlouhou životností.

1. Co je to akryl

2. Jak připravit základ pro budoucí obraz

3. Jak se naučit malovat akrylem od nuly

4. Tipy pro umělce

 

Co jsou akrylové barvy

Akrylové barvy se objevily v masové výrobě poměrně nedávno, jen před 50 lety. Pigmentovaná akrylová pryskyřice rychle získala velkou popularitu, především díky své univerzálnosti a životnosti. Využívají ji nejen malíři na plátně, ale také interiéroví umělci, kteří vytvářejí malby na zdech, nebo i stavitelé nebo manikérky.

Akrylové barvy se liší. Takže pro výzdobu stěn nebo stropu je lepší zvolit speciální akrylové barvy husté konzistence. Objemové obrazy v interiéru vypadají barevně, realisticky a originálně. Pro tvorbu maleb na plátně se hodí méně koncentrované barvy, obvykle prodávané ve zkumavkách. Proces malby začátečníků opravdu fascinuje, umožňuje postupně naplnit umělecký talent.

Jak připravit základ pro budoucí obraz

Než se rozhodnete pro akrylovou barvu, dbejte na přípravu základu. Můžete malovat na dřevěné desky nebo překližky. Můžete použít i běžné plátno. Nejjednodušší způsob je malovat akrylem na papír, takže začátečník by měl zvolit tuto poslední variantu.

Vyberte papír se silným hrubým povrchem. Aby šel nátěr akrylátem správně nanášet, musí být podklad pevný. Pokud zvolíte texturovaný papír, podlepte ho dřevěnou podložkou.

Odstraňte vytvořené vzduchové bubliny třeba knihou. A máte připravené plátno na malování! Plátno na tvoření akrylem lze také brousit, protože materiál nejlépe drží na hladkém povrchu. Začátečníci si často kladou otázku, jestli se pod akrylem schovává plátno?

Pokud pracujete na deskách, budete potřebovat akrylový základní nátěr, který se prodává v obchodech s výtvarnými potřebami. Jedná se o speciální emulzi s oxidem titaničitým, která dodává bělost. Naneste základní nátěr na připravenou desku v několika vrstvách. Uschne přibližně během jednoho dne.

 

Jak se naučit malování akrylem od nuly

Nejprve se ujistěte, že barvy nevyschly. Při prvních tazích dbejte na to, abyste paletu s akrylovými barvami navlhčili vodou. Bude se vám hodit láhev s rozprašovačem. Není třeba nalévat na akryl hodně vody najednou. Použijte savý papír, můžete ho umístit pod paletu.

Kontrolujte, jaká je průhlednost barvy, čím více vody přidáte, tím budou tahy průhlednější. Nejprve malujte velkými štětci, začněte s velkými plochami. Pak postupně a hladce přejděte na hlavní detaily. Technika kreslení akrylem na papír nebo dřevěnou desku vyžaduje maximální přesnost a soustředění. Čas od času se podívejte na obrázek v zrcadle. Díky tomu zjistíte, zda jsou proporce dílka správné.

Mnozí začátečníci mají obtížně s mícháním akrylových barev. Můžete použít ředěnější barvy, zvyšuje to „otevřený“ čas barev, což usnadňuje jejich sestavení do požadovaného výsledku. Musíte dávat materiál pouze na okraj štětce. Abyste získali jasné kontury obrysu, můžete použít malířskou lepicí pásku, která se běžně prodává v obchodech.

Zkuste zesvětlit a ztmavit odstíny přidáním bílých nebo černých barev. K čištění palety z akrylových nátěrů použijte jakékoliv rozpouštědlo vhodné na akryl.

 

Tipy umělců

Malování akrylem na papír nebo dřevo je tvůrčí proces, který přináší spoustu zábavy a překvapení. Aby to bylo ještě zábavnější a těch nepříjemných překvapení bylo méně, postupujte podle doporučení:

Barvy při sušení podstatně ztmavnou. Zvažte při výběru odstínů. Vyberte si na práci netoxické materiály, i když budou dražší. Při práci používejte zástěru, abyste zabránili znečištění oblečení.

Kromě profesionálních štětců s dlouhými tyčkami, barev a základů na plátno se bude hodit lepidlo na decoupage, stejně jako praktická láhev s rozprašovačem naplněná vodou.

Použijte radši plastovou paletu, je praktická a snadno omyvatelná. Nezapomeňte na čistou vodu, ve které si opláchnete štětce.

Po zvládnutí techniky malby akrylem můžete vytvořit opravdu mistrovská díla. Trocha trpělivosti, usilovného zkoušení a správných materiálů jsou klíčem k působivým výsledkům.

Chcete si malbu technikou akrylu vyzkoušet? Přihlaste sena kurz akrylu do Draw Planet! S námi vám to půjde!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/

3 pravidla práce s barvou

1. května 2019

e91e6f328ed7340997ab96054836a853

Jistě, každý z vás pravděpodobně poznal mírný smutek a apatii, když přišel chladný zatažený den. A ve slunečném počasí se nálada iracionálně promění na okamžitou inspiraci. Možná jde o nedostatek vitamínu D, který se nám tvoří na sluníčku, ale je tu ještě jeden důvod.

V závislosti na počasí se mění barevná paleta všech objektů kolem nás. Za jasného počasí vidíme bohaté a jasné barvy i ostré stíny. Ty jsou synonymem dynamiky a pozitivity. Při zamračených dnech se stíny rozmažou a pocity útlumu nebo dokonce smutku způsobí snížení kontrastu. Vlastní barva objektů navíc závisí na teplotě osvětlení, což také ovlivňuje náš dojem z okolní krajiny.

Často věnují začínající umělci pozornost pouze modelování formy, zobrazující stejnou barvu ve stínu objektu jako na světle, pouze s rozdílem v tónu. To je zásadní chyba, protože barva se vždy změní. Není možné použít stejný pigment na světlo a stín! Chcete-li vytvořit realistický obraz objektů, musíte si pamatovat následující body:

1. Pokud je osvětlení teplé, objeví se ve stínu chladné odstíny a naopak, pokud je osvětlení studené, ve stínu se objeví teplé odstíny. Například pokud nakreslíme krajinu v jasném slunečním světle, když je den bez mráčku, budou ve stínu teplé odstíny, protože denní světlo je nejčastěji bílé, modravé nebo citronové a považujeme ho za studené světlo. Při východu a západu slunce je sluneční světlo obvykle teplé, jasně žluté nebo oranžové, takže se ve stínu objeví chladné odstíny do modra.

Stejným způsobem postupujeme, pokud budeme malovat zátiší s žárovkou. Stíny znatelně zchladnou, uvidíte odstíny modré, fialové nebo dokonce zelené. Také v plameni ohně nebo svíček, které dávají teplé světlo, se ve stínu objeví studené odstíny. Když ale používáte zářivku se studeným světlem (od 4000 K), stíny budou znatelně teplejší, stejně jako v chladném měsíčním světle.

2. Ve stínu se objeví odstíny opačné k barevnému spektru místní barvy objektu. Toto jednoduché pravidlo znamená, že ve vlastním stínu objektu můžeme vidět odstíny další barvy. Například můžete namalovat zátiší s červeným jablkem, broskví a modrými hrozny. Zelená bude další barva pro červenou, fialová pro žlutou a oranžová pro modrou. Proto ve stínu můžete pozorovat odstíny zelené, fialové a oranžové.

Pokud se podíváme na barevný kruh, tyto páry budou: žlutá a fialová, zelená a červená, modrá a oranžová.

3. Objekt, který má teplou barvu, se rozsvítí teplým světlem a stane se ve světle ještě jasnějším a bohatším. Objekt, který má studenou barvu, se blíží achromatické barvě stejné barvy. A objekt, který má studenou barvu, se stává ještě jasnějším, výraznějším a bohatším. Například nakreslíme oranžovou rozsvícenou lampu s teplým světlem. Ve světle se oranžová oblast bude zdát ještě jasnější a bohatší, než je, zatímco ve stínu se nejenže oranžová barva stane znatelně chladnější, ale také ztratí barvu. Tohoto efektu lze dosáhnout pomocí modré barvy. Mnoho lidí ví, že barvy položené na plátně vedle sebe se navzájem posilují. Ale ne každý ví, že komplementární barvy se při smíchání na paletě navzájem neutralizují. Pokud smícháme oranžovou s chladným denním světlem, pak se ve světle její barva rozplyne, zatímco ve stínu se objeví „hořící odstíny“.

Tato jednoduchá pravidla vám umožní předvídat, jaká barva se objeví ve stínu nebo ve světle a zvolit správné odstíny pro míchání. 

Chcete proniknout do světa malby? Přihlaste se na náš kurz malovaní akvarelem nebo olejovými barvami. Z kurzu si odnesete nejen znalosti ale i krásné práce. 🙂

Kurz akvarelu pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

Olejomalba pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!