Přejít na obsah
Menu

#vystava

Výstavy v listopadu

30. října 2019

Pokoje 2019
9. 11. – 17. 11. 2019
Desfourský palác

Přehlídka Pokoje představí skupiny současných mladých umělců ze všech koutů České republiky.
Svéráz- téma letošního roku, okolo kterého se celá výstava bude odehrávat. Instalace se věnuje výjimečnosti,
originalitě, ale také nepostradatelné odlišnosti a typičnosti. Pro všechny fajnšmekry moderního, leckdy experimentálního umění a samotnými tvůrci, je takřka povinností neotálet a přijít!

https://www.facebook.com/events/464259181029434/

 

Benedikt Tolar: Simulakrum
18. 9. – 22. 11. 2019
Kvalitář

Simulakrum, neboli napodobování. Způsob odkazování hlavně na principy všeobecného fenoménu nebo imitace. Zdánlivá jednoduchost, kontextuální zvrat a zájem o duchovní sféru.
Objevujte v sobě vlastní představivost a krásu různých materiálů díky tvorbě Benedikta Tolara, tvůrce fungujícího jako reálné medium, plného kreativní energie a se schopností změn ze světského vytvořit svaté.

https://kvalitar.cz/2019/09/16/simulakrum/

 

Bedřich Dlouhý: Moje gusto
1. 11. 2019 – 16. 2. 2020
Městská knihovna, 2. patro

Navštivte výstavu spoluzakladatele umělecké skupiny „Šmidrové“, malíře Bedřicha Dlouhého. Oslní Vás sbírkou originálně pojatých obrazů, s důkazem tvůrcovo schopnosti malovat do hloubky imaginace, metod a nadčasovosti v netradičním pojetí obrazu.

http://ghmp.cz/vystavy/bedrich-dlouhy-moje-gusto/

 

Marie Tomanová: Young American
23. 10. – 22. 11. 2019
Pragovka Gallery

Chcete se vcítit do pocitů mladých Američanů a vžít se do jejich situace? Oslovuje Vás fotografická tvorba? Skloubením techniky a námětu vznikla další záživná akce přesně pro Vás. 🙂

https://www.facebook.com/events/490568515132854/

 

 

Jak porozumět umění

30. října 2019

artist-opportunity-annual-open-exhibition

Rada č. 1
Začněte tak, že si přečtete literaturu věnovanou malování.
Zvláštní pozornost věnujte následujícím věcem:
– Historie malby;
– malba 20. století;
– moderní malba;
Prohlížet maximální počet katalogů obrazů a výstav je velmi důležité pro „rozvoj oka“

Rada č. 2
Zaostřete svůj zájem na jedno z uvedených témat.
Rozšiřte své znalosti o zvoleném tématu.
Přečtěte si alespoň 5 knih o zvoleném tématu.

Rada č. 3
Chcete-li pochopit malbu, musíte ji často vidět! Zúčastněte se všechno, co máte k dispozici, zajděte do muzeí i na výstav!

Tohle všechno (společně s četbou speciální literatury) je nejspolehlivějším a nejkratším způsobem, jak zvládnout porozumění umění.
Na výstavách můžete nejen vidět dílo, ale také se seznámit s autory osobně.
V tvůrčí atmosféře můžete navázat osobní kontakty s mnoha autory a poslechnout si názory o tom, co chtěli vyjádřit jedním nebo jiným dílem.

Výstavy v září

23. srpna 2019

5ad4b91e7db6930965063297

Festival Ilustrace v trafice 
22. 8. – 4. 9. 2019, Artrafika

Artrafika představí na festivalu Ilustrace v trafice současné autory ilustrace, komiksu a kresby. Mimo skupinovou výstavu více než patnácti autorů čeká návštěvníky bohatý doprovodný program plný koncertů, workshopů, besed a mnoha dalšího po celou dobu konání festivalu.
https://www.facebook.com/events/332246767402398/

LUSTR 2019 
19. 9. – 24. 9. 2019, Kampus Hybernská

Lustr je mezinárodní festival současné ilustrace. Ilustrace reflektuje celospolečenská témata, proto je letošním ústředním tématem svoboda. Čekají Vás díla mnoha tuzemských i zahraničních autorů, známých i méně známých. Součástí programu budou letos stejně jako každý rok workshopy, přednášky, diskuze a další vzdělávací aktivity. Nenechte si ani letos ujít jedinečnou příležitost vidět to nejlepší a nejaktuálnější z ilustrátorské tvorby pod jednou střechou.
https://www.facebook.com/events/2114547458656006/

JAF 34: Audio-vizuální show konceptu Empty 
18. 9. 2019 18:00, Vnitroblock

Projekt JAF 34 vyvrcholí 18. 9. 2019 ve Vnitroblocku. Připravte se na kombinaci koncertu, vizuální show a výstavy.
JAF 34 je koncepční projekt, který si klade za cíl vytvořit futuristicky pojaté dílo s opravdovým sdělením. Pod akronymem JAF 34 vytvořili hudebníci album, jehož písně vypráví dohromady jeden příběh alternativě rockovým jazykem v kombinaci s elektronikou. I vizuální část projektu je samostatným významovým prostředkem, který je hudbě vyrovnaným partnerem. Záhadná hudební videa, velkoformátová chromová plátna a futuristické plakáty… celý projekt přivádí člověka k zamyšlení.

https://vnitroblock.cz/

Autumn Opening 2019 
19. 9. 2019 19:00, Veletržní palác

Ve čtvrtek 19. září 2019 od 19:00 proběhne slavnostní zahájení podzimní výstavní sezóny Národní galerii Praha ve Veletržním paláci. Těšit se můžete na uvedení těchto výstav: Milan Grygar – 2019, Josef Bolf – Tušení stínu, Introducing Sara Enrico – The Jumpsuit Theme a Moving Image Department 11 – Image (of) Silence.

 

Výstavy v červenci

25. června 2019

FfGC_LP_ballroom-90A6246_comp

A Cool Breeze 
25. 4. – 11. 8. 2019

Galerie Rudolfinum

Výstava „A Cool Breeze“ odkrývá nové možnosti zobrazení figury v současném umění
Jak moderně pojmout tradiční sochařství? V současné době se setkáváme čím dál tím častěji s neobvyklým postupem, použitím netradičních materiálů a hlavně s potíráním konvenčního ideálu krásy a zobrazení člověka. Výzva, kterou s sebou přináší tradice figurálního zpracování, vede k těm nejpokrokovějším a nejinovativnějším příkladům současného sochařství. Přijďte se na výsledná díla podívat!

Doporučujeme všem, které zajímá zobrazení figury.
https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/a-cool-breeze/

Zvuky / Kódy / Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění 
5. 6. – 13. 10. 2019

Dům U Kamenného zvonu

Výstava představuje průřez dějinami zobrazení zvuku a zvukového experimentu od doby avantgardy po současnost. V umění spojením barev, tvarů, tónů, rytmu, světla a nových technologií, ke kterým se přidává reálný pohyb, zvuk i živá performance, vzniká nová škála uměleckých projevů. Na dílech téměř sedmdesáti českých i mezinárodních autorů bude ukázáno, jak zvuk nabývá barvu a tvar, stává se objektem nebo architekturou, a jaké psychologické, ale také fyzikální nebo matematické předpoklady předurčují jeho vizuální podobu.
Máte rádi světla, zvuky a experimenty s vjemy? Přijďte se podívat!

http://en.ghmp.cz/stone-bell-house/

Helmut Newton: Fashion and Fictions 
29. 6. – 28. 10. 2019

Museum Kampa

Helmut Newton ovládl estetiku studiové fotografie svou pozorností k atmosféře, kompozici, jemnosti a detailu. Slavný je především svou tvorbou fotografií pro australskou, londýnskou a pařížskou redakci časopisu Vogue, pro který pracoval 23 let. Modelky vyobrazoval jako silné, aktivní a sebevědomé ženy v moderní společnosti. Retrospektivní výstava „Helmut Newton in Dialogue: Fashion and Fictions“ představí nejen fotografie Helmuta Newtona ale i fotografie jeho spolupracovníků.
Must see pro fanoušky fotografie a módy!

http://www.museumkampa.cz/

Lazyexif 
26. 6. – 20. 9. 2019

Polagraph

Ostravský grafický designer a experimentální fotograf Martin Kozák (alia Lazyexif) vytvořil malý projekt „Lazyefix“. Ten se však pro Martina stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Rád zachycuje souboje světla a tmy a v náročných světelných podmínkách se snaží najít způsoby, jak propojit více momentů v jeden funkční celek. Díky tomu, že Martin neudělá bez Pentaxu ani krok, se diváci se mohou těšit na fotky nejrůznějších situací, které město a večerní život nabízí.
Výstava pro ty, kteří mají rádi atmosférické filmové fotky ze skutečného života.
https://www.polagraph.cz/

Patrik Hábl: Re:konstrukce 
4. 2. – 5. 4. 2019, Villa Pellé

Jedná se o dosud největší pražskou samostatnou výstavu umělce Patrika Hábla. Čeká Vás hra s prostorem, malba na podlaze, zlatý sál, videoinstalace či výtvarná díla zdobící exteriér galerie, ale i výběr nejvýznamnějších projektů z Česka i zahraničí.
Patrik Hábl (* 1975) patří mezi nejviditelnější představitele české neštětcové malby své generace. Posledních několik let budí svými projekty opakovaně pozornost nejen v Česku ale i v zahraničí. Jeho dynamický asociativní rukopis vznikl postupně především jako syntéza postupů abstraktní malby a monotypu.
Doporučujeme všem, kteří mají rádi abstraktní umění.

https://villapelle.cz/aktuality/rekonstrukce-patrik-habl/

 

The Best of Czech Press Photo 
18. 12. 2018 – 27. 2. 2019, Karolinum


Soutěž Czech Press Photo slaví v letošním roce čtvrtstoletí své existence a první akce, která výročí oslaví, je výstava The Best of Czech Press Photo. Výstava doplní Fotografie roku nejvýznamnějšími událostmi z daného ročníku. Přijďte se podívat na jedinečné retrospektivní příběhy minulých let vyprávěné objektivy našich předních fotografů.
Zajímáte se o fotografii? Rozhodně si tuto výstavu nesmíte nechat ujít!
https://www.czechphoto.org/detail-programu/957-61/the-best-of-czech-press-photo/?fbclid=IwAR2Cl4bqlMZGVkjCzQsT4ZIRqu8yDgzX7eL54V5wE5qvyC-nT5SpxSHwUh0

 

Arthur Jafa: Cyklus absolutně nepravděpodobných, ale mimořádných setkání 
17. 1. – 31. 3. 2019
Galerie Rudolfinum


Ve svém filmovém díle odkrývá americký umělec Arthur Jafa obraz afroamerické identity a kultury. Použil k tomu rozsáhlé spektrum současných snímků a záběrů nalezených na internetu. Díky autentickému odhalení vlastní identity, která je tvořena jak zranitelností, tak autoritou umělce, poukazuje Jafa na to, co to znamená být součástí komplexní a složité afroamerické kultury.
Doporučujeme všem milovníkům provokačního současného umění!

http://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/arthur-jafa-series-utterly-improbable-yet-extraordinary-renditions-featuring-ming-smith-frida-orupabo-missylanyus/

 

Výstava Pixar 30 let animace 
15.2.- 26.5. 2019, Výstaviště Holešovice


Výstava Pixar – 30 let animace svým návštěvníkům představí nejen historii a současnost proslulého studia Pixar. Čekají vás příběhy vývoje tvorby populárních postav z filmů, odhalení originálních skic a postupů, které stojí za vznikem fenoménu i nahlédnutí pod pokličku nejlepším animátorům planety.
Pro všechny milovníky animací a animáků!

https://www.vystavistepraha.eu/kalendar-akci/detail/vystava-pixar-30-let-animace/

Studio PRÁM 4 roky

14.11.2018 – 15.1.2019, Studio Prám


U příležitosti čtvrtého výročí své existence pořádá Studio Prám skupinovou výstavou
všech svých členů. Ti mají mnohdy velmi odlišné přístupy k umělecké i
uměleckořemeslné tvorbě. Tato výstava předkládá dialog děl členů studia, aniž by si
kladla za cíl nutně hledat spojnice mezi jejich přístupy k tvorbě. Zároveň však
nepopírá, že dílům mohl přinést náboj duch místa a mikroklima zdejší komunity.
Vystavují: Dominik Běhal, Veronika Durová, Martin Herold, Josefína Jonášová,
Barbora Klaška, Pavlína Kvita, Roman Kvita, Jakub Roztočil, Magdaléna Roztočilová,
Adam Trbušek, Jakub Tytykalo, Adam Železný
Spousta umělců na jednom místě, to je vždycky „must see“ záležitost. 🙂 Mezi
účastníky je i lektor z Draw Planet, takže máme k události osobní vztah. 🙂

http://pramstudio.cz/

 

Factory Tour – pocta Andy Warholovi
4.12.2018 – 31.1.2019, Art & Event Gallery Černá Labuť

Svoji cestu po českých a moravských výstavních síních završí výstava o Andy
Warholovi v Praze. Výstava je věnována k jeho letošním nedožitým 90. narozeninám
ale cílem celého projektu je upozornit nejenom na výtvarnou tvorbu tohoto rodáka
z Pittsburghu, ale i na komplexní vliv, který má na naší uměleckou kulturu –
výtvarnou, filmovou i hudební.
Máte rádi kulturu šedesátek a pop art? Tato výstava je přesně pro Vás!

https://www.facebook.com/GalerieCernaLabut/?eid=ARAeaveUmuMFMUHBvnj5gvz3h1zLK8ITj2hFrphnX6VYJ1azhOCXgr7iEKtM7W0A-RZn3ezMg2u0145m

 

Anna Hulačová, Zsofie Keresztes, František Janoušek: Éntomos
21.11.2018 – 3.3.2019, GHMP Colloredo-Mansfeldský palác


Obě dvě mladé sochařky, česká umělkyně Anna Hulačová a její maďarská vrstevnice
Zsófii Keresztes, vidí v dnešní ekologické krizi, kdy vymírají včely a ostatní hmyz,
předzvěst lidské katastrofy.
Název výstavy „éntomos“ je řecký pojem, ze kterého později vzniklo označení pro
hmyz: „éntoma“. Sochařky navazují na surrealistický směr, který vyvrcholil ve
30. letech minulého století, a zároveň na tehdejší předtuchu a všudypřítomnou
hrozbu lidské zkázy jako důsledku lidského jednání. Proto si jako „hosta“ zvolily
významného českého surrealistu Františka Janouška, jehož ilustrace k

Maeterlinckově knize Život včel z roku 1935 se nachází ve sbírkách Galerie hlavního
města Prahy.
Pro ty, kteří rádi pozorují tvorbu mladých talentů a zajímají se o ekologii z různých
úhlů pohledu.
Navíc z  Colloredo-Mansfeldského paláce je skvělý výhled na krásy architektury
centra Prahy.

http://www.ghmp.cz/colloredo-mansfeldsky-palac/

Czech Design Week podzim 2018

28.11. – 2.12.2018, Kongresové centrum Praha 

Stovka českých a zahraničních designérů představí na přehlídce to nejlepší z českého porcelánu, skla, šperků, interiérového designu, originálních hraček, umění či průmyslového designu. Další autorská díla čekají návštěvníky ve více než dvaceti Design store obchodech v centru Prahy.

Doporučujeme všem, koho zajímá design, interiéry nebo móda.

http://czdw.cz/

 

František Kyncl 
Říjen 2018 – leden 2019, Museum Kampa – 1. patro Moderny

František Kyncl je významný český exilový umělec, který žil od roku 1969 v Düsseldorfu, kde zůstali i po roce 1989. To je jeden z hlavních důvodů, proč jeho dílo zůstalo poněkud stranou mapování. Naštěstí začíná být u nás zásluhou menších výstavních projektů stále známější. Je představitelem konstruktivních tendencí a členem Klubu konkretistů a patří k významným německým autorům tzv. düsseldorfského okruhu.

Retrospektivní výstava zahrne oblasti Kynclovy tvorby: plastiky, reliéfy, práce na papíře (grafiky, kresby, deníkové záznamy).
Zajímáte se o české umění a umělce? Tato výstava je přímo pro Vás!

http://www.museumkampa.cz/vystava/frantisek-kyncl/

 

Michal Škapa: Babylon

21.11.2018 – 27.1.2019, Villa Pellé

Po dvou předchozích sólových výstavách Michala Škapy přichází do Prahy jeho dosud největší výstava. Hlavní myšlenkou jsou městské struktury zachycující vývoj různých civilizací a jejich působení na jedince i společenství. Malby ve vile doplní instalace objektů jak uvnitř budovy, tak v přilehlé zahradě a okolí.

 Výstava současného českého umělce. Must see pro ty, koho baví písmo a graffiti, spreje a airbrush.

http://www.villapelle.cz/

 

Czech Press Photo 2018

21.11.2018 – 30.1.2019, Staroměstská radnice

Prestižní fotografická soutěž, která na následné výstavě každoročně představuje veřejnosti fotografie a dokumentární filmy z nejvýznamnějších událostí minulého roku. Mezinárodní porota na letošním 24. ročníku soutěže hodnotila více než čtyři sta českých fotografů v osmi fotografických a třech video kategoriích.

Určitě stojí za to, jít se na výstavu podívat. A to doporučujeme všem, ne jen fotografům.

https://www.czechphoto.org/

František Kupka 
od 7.9. 2018 do 20.1. 2019, Valdštejnská jízdárna

Výstava obsahuje dílo Františka Kupky od devadesátých let 19. století až po díla z padesátých let 20. století.

Návštěvník si díky chronologickému řazení děl projde celým umělcovým vývojem od symbolismu až po abstrakci, u jejíhož zrodu sám stál. Přijďte se seznámit s Kupkou jako se satirickým kreslířem, znamenitým ilustrátorem, malířem symbolistických děl, prvních expresionistických portrétů i abstraktního umění.

Nenechte si ujít výstavu jednoho z nejznámějších českých malířů. Doporučujeme všem, kteří se zajímají o umění.

https://www.ngprague.cz/exposition-detail/frantisek-kupka-1871-1957/

 

Pokoje 2018

9.11. ‑ 18.11.2018, Kampus Hybernská

Přehlídka mladého umění z ateliérů českých vysokých škol letos na téma „Ozvěna“. Jedná se o jedinou akci svého druhu v České republice, kde se setkávají práce studentů z různých koutů republiky. Studentům i návštěvníkům umožňuje nečerpat inspiraci a setkat se s novými nápady.

Zajímáte se o moderní, občas i experimentální umění a umělce? Nenechte si akci ujít!

https://www.facebook.com/events/438007210010303/

 

Blanka Matragi: Timeless

7.10.2011 ‑ 31.12.2020, Obecní dům

 

Obměněná expozice mapuje více jak pětatřicetiletou kariéru módní návrhářky a designérky Blanky Matragi. V krásných secesních prostorách Vás čekají exkluzivní Haute Couture modely i přírodními živly inspirovaná kolekce Elements 2017. Také se můžete těšit na sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky či grafiky.
Výstavu doporučujeme jako skvělou inspiraci pro milovníky módního návrhářství a fashion ilustrace

http://www.obecnidum.cz/en/vystava/blanka-matragi/

 

Ašot Haas – GEOCODE

  01.11.2018 – 29.11.2018, DSC Gallery

Slovenský výtvarník Ašot Haas, který se zařadil do sbírek významných galerií po celé Evropě i USA, vystavuje v Praze své práce již poněkolikáté. Prostřednictvím nových materiálů a technologií spojuje ve svých dílech realitu a virtuální svět. Ze základních geometrických tvarů mu pod rukama vznikají fascinující nadčasová díla. Ve své tvorbě experimentuje s různými technologiemi a materiály čímž se snaží reagovat na současnou dobu.
Všichni, kteří obdivujete propojení umění a moderních technologií, nenechte si výstavu ujít!

http://www.dscgallery.com/vystavy/asot-haas/

Draw Planet vybral pro své fanoušky nejzajímavější výstavy a akce příštího měsíce. Ke každé z nich jsme si připravili krátké info a také doporučení Týmu Draw Planet.

František Kyncl 
Říjen 2018 – leden 2019, Museum Kampa – 1. patro Moderny

František Kyncl je významný český exilový umělec, který žil od roku 1969 v Düsseldorfu, kde zůstali i po roce 1989. To je jeden z hlavních důvodů, proč jeho dílo zůstalo poněkud stranou mapování. Naštěstí začíná být u nás zásluhou menších výstavních projektů stále známější. Je představitelem konstruktivních tendencí a členem Klubu konkretistů a patří k významným německým autorům tzv. düsseldorfského okruhu.

Retrospektivní výstava zahrne oblasti Kynclovy tvorby: plastiky, reliéfy, práce na papíře (grafiky, kresby, deníkové záznamy).
Zajímáte se o české umění a umělce? Tato výstava je přímo pro Vás!

http://www.museumkampa.cz/vystava/frantisek-kyncl/

 

LUSTR 2018

4.10. ‑ 10.10.2018, Kampus Hybernská

LUSTR je festival současné autorské ilustrace a největší výstava ilustrátorů u nás. Během sedmi dní nabídne workshopy, přednášky, diskuze a výstavy autorů profesionálů i autorů nadšenců. Prezentují se zde nejen čeští zástupci ale i zahraniční tvůrci jako španělský Mágoz, Francouz Jonathan Vermesch nebo slovenská ilustrátorka Martina Pauková. Více než 40 umělců se přijde setkat s veřejností a sdílet své zkušenosti a zážitky ze světa ilustrace.
Jste fanouškem ilustrace, komiksů a světa fantasie? Tak v tom případě je pro Vás LUSTR „must see, must visit“ událost!

https://lustrfestival.cz/#info

 

Signal festival 2018

11.10. ‑ 14. 10. 2018

Už pošesté zavítá do ulic Prahy Festival světla Signal. Festival propojuje umění, městský prostor a moderní technologie. Základní myšlenka festivalu je pomoci diváku objevovat město skrze umění. Díky více než dvaceti uměleckým instalacím od českých i zahraničních umělců diváci navštíví známá i neznámá zákoutí magické Prahy a uvidí je ve zcela novém světle.
Přijďte se projít historickými ulicemi a živými čtvrtěmi za doprovodu umění, technologií a světla.

Vy všichni, kteří rádi obdivujete moderní technologie a rádi se procházíte městem, si určitě zapište tuto událost do diářů.

https://www.signalfestival.com/

 

Designblok 2018

25.10. ‑ 29.10., Výstaviště Praha Holešovice

Designblok je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Festival představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studií z celé Evropy.

Pražského týdne designu se hlavním výstavním prostoru každý rok účastní přes 200 vystavovatelů. Kromě centrálního prostoru je v Praze během Designbloku otevřená celá řada showroomů, pop-up shopů a galerií, které připravují pro návštěvníky speciální program.

Doporučujeme všem, kteří se zajímají o design nábytku, interiérů, módu a umění. Spousta tvůrčích nápadu a inspirace zaručená!

https://www.designblok.cz/

 

E2OkODKdluk

Na výstavě v roce 1964 v Göteborgu ve Švédsku byly vystaveny čtyři obrazy avantgardního umělce Pierra Brasseaua. Mezi kritiky vzbudily nadšení. Později se však ukázalo, že jejich autorem je šimpanz Peter ze Zoo. Byl vycvičen tak, aby uměl se štětcem a barvami pracovat. Převládající barva v díle Petra byla modrá, protože se mu líbila vůně modrého kobaltu. Jeden kritik po odhalení uvedl, že tyto obrazy byly nejlepší na výstavě.

1-2017-Ilustrace-1-45