Přejít na obsah
Menu

#Ilustrace

Zkusme si jako příklad nakreslit kresleného corgiho. Postupujte podle našich pokynů ke kreslení a začněme!

steps to draw a cute dog

Krok 1: Pomocí jednoduchých tvarů vytvořte celkovou kompozici psa.

draw a cute dog step 1

Nejprve si vytvořte obecnou kompozici objektu, který budeme kreslit. Pomocí některých geometrických tvarů obkreslete psa, aby bylo později snazší přidat další detaily. Kompozice nemusí být stejná jako skutečný tvar, jen odráží vlastnosti psa a ukazuje jeho baculaté a roztomilé tělo.

V případě kresleného corgiho ji můžeme zredukovat na trojúhelníky a ovály. Tvar obličeje a těla jsme zhruba načrtli pomocí oválů a polohu uší nahoře jsme označili dvěma trojúhelníky.

Krok 2: Nakreslete psa a přidejte pomocné čáry

draw a cute dog step 2

Nyní, když jsme nakreslili celkovou kompozici psa v jedné vrstvě, můžeme vytvořit další vrstvu a snížit krytí první vrstvy. Psa můžeme dále obkreslit pomocí tvarů, které jsme vytvořili v prvním kroku.

Přidáme dělící čáry, které rozdělí obličej na polovinu vertikálně a pak horizontálně přes místo, kde zhruba sedí oči. Můžete přidat další obrysy, které vám pomohou lépe pochopit jednotlivé části a dosáhnout správných proporcí.

 

Krok 3: Překreslení obrysů a přidání dalších detailů

draw a cute dog step 3

V kroku 2 jsme nakreslili hrubý náčrt, takže nyní můžeme snížit krytí druhé vrstvy a vytvořit třetí vrstvu. V této vrstvě můžeme překreslit obrys s většími detaily a rozmanitostí a zaměřit se na části bagru, jako je jeho nos, oči, uši, tečkovaný vzor srsti atd. tak, aby vypadal roztomileji a živěji.

 

Krok 4: Vybarvěte svého psa

draw a cute dog step 4

Před vybarvením vytvořte pod vrstvou náčrtu novou vrstvu. A pomocí štětce odlište jednotlivé barevné bloky. Zde pro tohoto corgiho používáme 4 odstíny – 2 odstíny žluté pro srst, světle růžový odstín pro jazyk a část vnitřních uší a černý odstín pro nos a oči. Tyto bloky oddělte a poté je vyplňte barvou. Samozřejmě, pokud chcete při kreslení psa použít jiné barvy, můžete je libovolně střídat. Využijte svou kreativitu a představivost!

Krok 5: Přidejte stín a světlo a projděte dílem.

draw a cute dog step 5

Vytvořte další vrstvu, která bude rozlišovat světlo a stín. Zde musíte určit zdroj světla na kresbě psa, protože ten bude určovat světla a stíny vaší práce. Pro tento příklad jsme předpokládali, že zdroj světla je na levé straně. V tomto případě je levá strana psa světlejší a pravá zadní strana tmavší, jak je znázorněno na obrázku výše.

 

Krok 6: Přidejte do své práce personalizované prvky

draw a cute dog step 6

Nakonec můžete přidat kreativní prvky, které se vám líbí, a oživit tak svou kresbu. Na bok tohoto roztomilého astrokorgiho jsme přidali roztomilou helmu astronauta a stožár vlajky, který je připraven prozkoumat vesmír!

Dejte průchod svým nápadům a užijte si kreslení!

 

 

Dozvědět víc můžete tady:

DSC_0160h (7)

Co to Procreate vůbec je?

Procreate je aplikace pro digitální malbu vyvinutá pro operační systém iOS a iPadOS. 

Procreate je milovaný program kreativními profesionály, ale i uživateli, kteří tvoří jen pro zábavu. Má vše, co potřebujete k vytváření expresivních skic, bohatých obrazů, nádherných ilustrací a krásných animací. Procreate je kompletní umělecké studio, které si můžete vzít kamkoliv, plné jedinečných funkcí a intuitivních kreativních nástrojů.

A proč je tolik oblíbený?

Je velmi oblíbený pro jeho nekonečné možnosti v tvorbě digitální ilustrace. Velmi se podobá nastavení aplikace Adobe Photoshop, ale s jeho nekonečnými funkcemi a nástroji vytváří nový rozměr pro tvorbu digitální malby.

Rozhraní v Procreate je vysoce intuitivní a přizpůsobitelné – ovládání gesty, nastavení štětců. Tato aplikace poskytuje řadu vysoce kvalitních štětců pro mokrou i suchou tvorbu. V kombinaci s tužkou iPencil sleduje aplikace úhel a tlak, který na tužku vyvíjíte, a vytváří tak realistické zobrazení toho, jak se štětec nebo pero na pracovní desce chová.

Zde jsou ukázky, co všechno jsme schopni v Procreate vytvořit:

Jak takový online kurz probíhá?

Je to úplně jednoduché. Stačí Vám k tomu pouze internet, iPad, aplikace Procreate, počítač, a radost z tvorby. Pak už se jen stačí připojit ke skupině pod vedením přátelského lektora, který Vám vše živě ukáže a bude připraven i na ty nejzáludnější dotazy. Velkou výhodou, oproti prezenčním kurzům, je obrazovka sdílená s lektorem, kde uvidíte jeho tvorbu krok za krokem. Celý Váš postup s Vámi lektor bude konzultovat – vyfotíte své dílo, které lektorovi pošlete a ten Vám následně poradí jak postupovat, co se Vám povedlo, a co by šlo vylepšit. O všechno ostatní se již postaráme my. Díky naší nejmodernější technice Vám zajístíme přenos v té nejvyšší kvalitě. Všechny materiály, prezentace, podklady Vám budou k dispozici v classroomu a kdybyste náhodou o nějakou lekci přišli, bude Vám k dispozici v nahrané podobě.

Přihlaste se na kurzy sketchingu v iPad Procreate a zažijte s námi přátelskou atmosféru, radost z tvorby a umělecký zážitek!

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/online-ilustrace-sketching-v-ipad-procreate-kurz-pro-zacatecniky/

gd_everything_drbl2

Gregory Darroll je nezávislý ilustrátor a designér v současné době sídlící v Durbanu v Jižní Africe. Gregory obvykle pracuje s reklamními agenturami, značkami a soukromými klienty doma i v zahraničí. Jeho ilustrační styl je plný osobnosti, barev a detailů a jeho tvorba je často inspirována nostalgií věcí, které miloval.

Pojďme nahlédnout pod pokličku jeho postupu při tvorbě.

„Moje estetika se poněkud liší a na otázku „Jak bys popsal svůj styl?“, je pro mě těžké odpovědět. Hlavně proto, že se snažím věci co nejvíce kombinovat. Vždy jsem cítil, že být ilustrátorem nebo umělcem s velmi jedinečným vizuálním stylem vůbec není vrcholem disciplíny. Místo toho mám pocit, že pohodlí, svoboda a dovednosti spojené se schopností měnit, aktualizovat a neustále rozvíjet přístup k jakémukoli projektu jsou mnohem cennější. Myslím, že trikem je věnovat svůj čas trénování a experimentování s různými styly a přístupy tak často, jak je to možné, abyste dosáhli spokojenosti pouze s hrstkou estetiky. Pokud jde o inspiraci a vlivy, mám sklon opírat se o nostalgii jako takovou formu projevu, která ilustruje to, co jsem jako dítě miloval a dodnes miluji.“

Tato ilustrace s názvem EVERYTHING mi pomůže ukázat vám postup, který obvykle dodržuji od začátku do konce při vytváření jakékoli ilustrace. Jako vždy je tento styl v tomto díle docela dobrodružný – jde o implementační techniky a triky, které jsou mi známé ve spojení je s několika novými. Všechno jsem vytvořil v Procreate na 12,9 ”iPadu Pro, ale popsaný proces tvorby by měl být použitelný na jakýkoliv návrhový software.

Krok 1: Hrubý náčrt
Všechno začíná skicou. Často mám v hlavě celkem promyšlenou představu o obrázku stejně tak i seznam objektů a prvků, které chci do takového kusu zahrnout. Vždy ale musím začít procesem stanovení některých hrubých čar a tvarů. Tím získám základní kompozici a strukturu obrázku. S umisťováním tvarů jsem začal v levém dolním rohu a postupoval jsem na druhou stranu stránky směrem vzhůru. S každým přibývajícím prvkem se snažím na díle nevytvářet příliš mnoho otevřeného prostoru nebo „děr“. Jakmile jsou hotové rychlé, hrubé čáry, které definují hustotu a celkovou strukturu, podívám se na každý z objektů a jejich tvar, abych zjistil, zda se nějaké později nebudou překážet – zvažuji také překrývání tvarů, detaily a potencionální barvy. Pokud je třeba něco upravit, přepracuji to. Jen co vše dokončím je čas vše vylepšit.

Krok 2: Vylepšená skica
Začnu snížením krytí hrubé skici a na ni položím novou vrstvu. Původní skicu používám jako vodítko k procházení jednotlivých objektů, zatímco čistím tvary, čáry a další drobnosti. Toto je také klíčová fáze procesu, protože raději strávím čas ujišťováním se, že je vše správně a na svém místě, než abych na to přišel později v procesu. Předtím, než zahájím další krok, budu si jistý, že mám mnohem spolehlivější základnu. V této fázi jsem si také vědom toho, že tu a tam jsou nějaká prázdná místa, ale stejně plánuji nakonec přidat do celého obrázku menší tvary a kruhy. Tato fáze je také skvělou příležitostí k výměně jakýchkoli objektů, pokud mám pocit, že na stávajícím místě nefungují dobře.

Krok 3: Line-work
Po umístění promyšlených linií, zase snížím krytí druhé vrstvy a umístím nad ni další vrstvu. Jak již jsem zmínil, nebudeme v tomto kroku muset tolik přemýšlet o tvarech. Máme před sebou ale další klíčové rozhodnutí – hmotnost čáry. Dělávám to, že ilustruji jeden z objektů, abych zjistil, zda váha čáry funguje. Obvykle si vybírám nejvýraznější objekt. Nechci, aby byly čáry příliš tenké a v obrázku se ztratily, ale také nechci, aby byly příliš silné a rušivé. Pokud moje aktuálně vybraná hmotnost nefunguje, přepracovávám objekt tak dlouho, dokud nebudu spokojený. Jakmile najdu správnou hmotnost, nasadím sluchátka začnu s tvořením linií. V Procreate používám výchozí „Dry Ink brush“. V tomto případě je použití ink brushe s měkkým nepravidelným okrajem a náznakem textury perfektní volbou. Uvědomím si, že chci, aby mělo toto dílo přirozenější texturovaný povrch, takže pomocí jemnějšího texturovaného štětce tyto detaily později podtrhneme.

Krok 4: Detaily
Teď, když jsou všechny linie tam, kde mají být, vypadá to, že by „Everything“ sneslo pár dalších vhozených tvarů, které vyplní část prázdných míst a přidají pocit celkové plnosti. Znovu vytvářím novou vrstvu a pečlivě procházím celou ilustraci, přidávám tečky a bubliny k okrajům objektů, mezi ně i na ně. Umístěním těchto tvarů na některé ze stávajících objektových linií je trochu rozbijete a skutečně zesílíte pocit, že je vše kompaktní a že se vše překrývá. Tyto tvary navíc pomohou v dalších krocích rozbít barevné bloky.

Krok 5: Základ barev
Často trávím spoustu času hraním s barvami, jen abych se vrátil zpět k barevné paletě, kterou jsem si původně na představoval. Podle mě primární tóny společně nejen dobře fungují, ale také usnadňují život když k objektům přiděluji barvy. Obzvláště při práci s přeplněnou ilustrací, jako je tato. Když se toho tolik děje, chci, aby objekty byly okamžitě rozpoznatelné a barva mi s tím rozhodně pomůže. Některé objekty mají v reálném světě přiřazené určité barvy, takže začínám s těmi, abych zjistil, které tóny zpočátku dominují každé oblasti obrázku.
Jakmile jsou tyto objekty zabarveny, přesunu se na okolní prvky a snažím se, aby se zabránilo překrývání dvou tvarů stejné barvy. To nejen pomáhá vyhnout se velkým shlukům jedné barvy, ale také snadno vizuálně odlišit jeden objekt od jiného. Třetím krokem je pak opět zabarvení každé drobné bublinky, přičemž je třeba se ujistit, že se nepřekrývají stejné barvy. Doporučuji každé barvě nebo tónu vytvořit vlastní vrstvu. Ušetří Vám to spoustu času i pokud budete chtít barvu vylepšit nebo ji úplně změnit. Vrstvu můžete jednoduše uzamknout pomocí alpha-lock, vybrat novou barvu, vyplnit vrstvu a poté zámek odstranit. Brnkačka. (Ořezová maska bude s tímto malým trikem také skvěle fungovat, alfa-lock je prostě můj osobní zlepšovák).

Krok 6: Textura a zvýraznění
Jakmile jsou všechny barvy na svých místech a vše je vyvážené, duplikuji každou z barevných vrstev a nastavím každou tak, aby byla uzamčena alfa-lockem. Duplikování není nutné, je lepší mít pro jistotu připravenou čistou zálohu. Nyní mohu snadno vytvořit vzorek základní barvy a smíchané s tmavšími tóny, tak aby vytvořila strukturu. Alpha-lock také šetří čas při aplikaci jednotlivých textur, protože nemusím zpětně mazat žádný přesah mimo tvar. Štětec, kterým vytvářím textury v programu Procreate je výchozí štětec Charcoal brush „Burnt Tree“, který se používám pro všechny textury.

Postupně procházím každý z objektů a přidávám dvě fáze textury – nejprve sytější tón, poté mírně tmavší tón a soustředím se na oblasti, které by byly přirozeně zastíněné. V tomto případě je zdroj světla v pravém horním rohu, takže stíny jsou umístěny na spodní levé straně každého objektu. Když jsem spokojený s kontrastem a hustotou tmavších textur, vracím se a začnu znovu, ale tentokrát s texturou, kterou vytvářím odlesky. Jakmile to dokončím, zbývá už jen sloučit kresbu a vytáhnout mírně křivky tak, aby se barvy ještě více zesílily a saturovaly.

Doufáme, že Vás článek dostatečně inspiroval na to, abyste se připojili k našemu novému kurzu Ilustrátorství v Procreatu! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-ilustrace-sketchingu-ipad-procreate/

Ilustrace4

Mnoho stylů se neustále objevuje a přichází znovu do módy, například ilustrovaný 3D styl, ručně psané nápisy, světlý design

Samozřejmě si můžete vybrat ty styly, které nejsou právě moderní, pokud je to vhodné, nebo se vám líbí. Nesmíte ale zapomenout, že existují „věčné“ styly, které tu budou vždy, mimo čas a trendy.

1. Detailní architektonické kreslení

Desítky hodin práce, pečlivé detaily, tradiční přístup k ilustraci, to jsou silné stránky umělce Thibauda Herema. Dostatek jeho klientů jako Wallpaper a London Transport Museum jsou důkazem, že tento styl je neuvěřitelně žádaný.

Velkolepý design se ideálně hodí k ilustraci budov, a opravdu stojí za to tím strávit čas na mravenčí práci, protože dojem z konečného výsledku bude mnohem silnější, než samotná složitost vytváření obrazu. Skvělým příkladem se stal hotel Grand Budapest, který zaujme svou majestátností vytvořenou zpracováním detailů.

2. Tradiční dřevořezy

Dřevoryt nebo dřevořez se používal už dlouho před příchodem počítačů. A nyní, když se technologie posunula daleko dopředu, je pečlivá tvorba a autentičnost ilustrací, na které se světově proslulí umělci čas od času vracejí, impozantní i sofistikovanému divákovi.

Ilustrátor Chris Wormell vás provede digitálním zobrazováním s tradičním přístupem a jeho styl poptává především vydavatelský průmysl. To Chris vytvořil obálku „La Belle Sauvage: Kniha Dust Volume One“, tedy knihu roku 2017 podle časopisu Waterstones.

3. Expresivní akvarel

Ilustrace ve stylu akvarelu neobsahují jen krajiny a květinová aranžmá. Soudě podle úspěchu umělkyně Sarah Maycockové, jejímiž klienty jsou Natural History Museum, Guardian, Waitrose a Liberty London, můžeme říci, že akvarel může být mnohem pružnější! Tento styl je ideální pro stylové značky, které chtějí organičtější a vizuálně volnější reklamu.

4. Jednoduché náčrtky

V roce 2012 vytvořil umělec pan Bingo službu, ve které platíte za pohlednici s urážlivým nápisem. Poté práce nashromáždil v knize a sám se začal zajímat o společnosti jako The New Yorker, Guardian, TIME, Channel 4, Mighty Boosh a The New York Times.

Mnohá díla Binga dokazují, že dokáže kreslit komplexní ilustrace, nicméně klienti vyžadují v první řadě jednoduché a stručné náčrty.

5. Retro reklama 50. let

Možná je trochu těžké zařadit kategorii 50. let na seznam stále moderního designu, protože podle své definice byl relevantní v 50. letech. Ale jak vidíte, tento nostalgický styl snad na všechny působí dobře i dnes, opravdu nadčasově.

Žádný z kreativců nechce uvíznout v minulosti, ale ve světě současné reklamy můžete najít mnoho příkladů, které dokazují, že pokud se značka chlubí tradicemi a kvalitou, estetika 50. let se hodí víc, než kdy jindy.

Baví vás ilustrovat? Přihlaste se na kurz ilustrace pro začátečníky v Draw Planet a objevte svůj styl!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-ilustrace-pro-zacatecniky/

Person programmer working on pc laptop with program code on screen. Coding and programming vector concept

Občas se stane, že pracujeme hodiny na nejtitěrnějších detailech, ale výsledek se nám stále nezdá. Zkusíme si na konkrétní ilustraci pochopit, jak se tomu vyvarovat!

Počáteční náčrtek 
Pokud se chystáme vytvořit komplexní, detailní práci, musíme si uvědomit, že postup má svou chronologii. Budeme kreslit od jednodušších částí po ty složité. Proto uděláme počáteční skicu jednoduše a bez detailů.

V této fázi je důležité, aby všechny prvky výkresu dodržely stejný styl, naznačovaljasně siluetu všeho, co chceme vyobrazit, a aby se mezi sebou nespojily části, které mají zůstat oddělené. Začátečníci častovykreslí podrobně objekt, a pak pouze přidávají pozadí a další objekty.

První pravidlo pro vytvoření dobré ilustrace:
Začněte jednoduše a přejděte ke komplexní kresbě.
Udujeme celkový styl, ale v některých částech práce se popředí slučuje s pozadím. To lze snadno vidět, pokud práci převedete do černobílé verze.

Zeleň a ručníky na stoličce (popředí) se neliší tónem od pozadí. Podle vany zjistíme, kam jde světlo a odkud je světelný zdroj. Kdybychom se v tento okamžik nesoustředili na celek a hned začali tvořit detailně květinu nebo koupel, obraz by způsobil zmateně. Divák by nepochopil, kde jedna věc končí a druhá začíná.

Druhé pravidlo krásné ilustrace:
Porovnejte prvky obrazu s realitou v každé fázi práce.

Další etapa práce pomůže lépe pochopit druhé pravidlo. Dobře si prohlédněte záblesky na oknech, stíny na lázni, modelujte tvar nohou a zaregistrujte rostlinu vpravo. Pokud ve fázi jednotných výplní není jasné, co je tmavší, co je světlejšíza chvíli bude zmatek úplně všude.

Tady se podařilo udržet kresbu neporušenou, ale tmavé prvky v popředí a pozadí se stále slučují. Aby se situace změnila, ověřovací tým navrhl utlumení pozadí.

Pak se stalo něco, co se tak často stává všem umělcům: myšlenka se zrodila z přemýšlení, jak udělat obrázek ještě lépe, ale v pozdějších fázích práce. Umělkyně dodává stylovou svítící girlandu.Krásné, ale zrádné. Světla se začínají tlouct s oknem a přitahují pozornost diváka na sebe. Pak přijde nápad pozměnit denní dobu a vše do sebe nakonec zapadá.

Toto je třetí pravidlo:

Zamyslete se nad myšlenkou ilustrace od samého počátku tvoření.

Takže, 3 pravidla pěkné ilustrace:
Přechod z jednoduchých částí na podrobné: od celých míst až k detailům.
Porovnejte položky na obrázku navzájem jejich tónem, barvou a objemem. Odrazy by se neměly duplikovat a tóny a barvy různých míst by se neměly navzájem prolínat.
Přemýšlejte o ilustraci od začátku. Pokud na obrázku není dost zajímavého, bude to vidět již v jednoduché skice.Pracujte po etapách a nezapomeňte na náčrty, pak nebudete muset opravovat své ilustrace v pozdějších fázích práce.

A pokud se přesto něco pokazí, tým Draw Planet vám pomůže! Přihlaste se do Kurzu Adobe Illustrator pro začátečníky:

https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-illustrator-pro-zacatecniky/

0hMXnja11111111

Pojďme se podívat, jak profesionálové v herním průmyslu hledají a rozvíjejí nápady na design postavičky.

Vytvoření nového charakteru spojuje dohromady fantazii, znalosti počítačového programu a kreativní odpočinek. Musíme se však ujistit, zda je námi vymyšlený koncept vhodný pro charakter hry.

To znamená, že koncept by měl:

 • Zapadnout do herního prostředí
 • Být čitelný, poukazovat na roli postavy
 • Být dostatečně jednoduchý, aby mohl být převeden do hry.

Při tvorbě můžeme kombinovat jak tradiční, tak i digitální kresbu, ale ani u jednoho se nevyžaduje dokonalá dovednost. Vše, co je potřeba, je otevřená mysl, trpělivost a vytrvalost, která pomůže utvořit ten nejlepší nápad.

Vytvoření koncept artu je práce v rámci určitých limitů. Jako příklad vezmeme postavičku pro hru s 3D grafikou a ponurou atmosférou. A pro zábavu, postavou zaplníme celé plátno a jeho paleta barev bude velmi zářivá.

 1. Prozkoumejte zdroje inspirace.

Skici nejspíš nebudou nic moc, ale musíte přece odněkud začít.

Naším úkolem je nakreslit pouličního prodejce pro RPG s 3D grafikou. Cílem je vytvořit soběstačný, zajímavý design. Takže se pro inspiraci obrátíme na fotoalba, hudbu, literaturu a kresby jiných designerů. Hledáme díla, které nás budou při tvorbě provázet. Dám si na stranu co nejvíce materiálů a pak si udělám poznámky ke všemu, co mě zaujme. V této fázi jsou skici často křivé, nebojte se o ně.

 1. Jasně definovaná role

Přemýšlejte nad oblastmi, ve kterých můžete postavu rozvíjet.

Vraťme se k roli postavy ve hře. V souladu s úkolem zapisujte své asociace na papír. Pak rozdělte soupis asociací do dvou částí: v jedné polovině budou asociace, které postava mít musí a ve druhé asociace, které mít nemusí, ale může. Zkoušejte tyto podvědomé asociace navrhnout a vybrat ty nejlepší. Máme tedy spoustu prostoru pro představivost a můžeme svobodně myslet.

 

 1. Čas na šílenství!

Po vybudování „základu“ konceptu začněte kreslit všechno, co vás napadne. Najděte svůj vlastní, jedinečný zdroj inspirace. V této fázi najdete první nápady pro charakter. Zde jsme se rozhodli, že jeho postava bude bizarní a abychom tu bizarnost vyrovnali, nakreslíme mu jen nenáročné šaty s několika tahy.

 1. Připravte se na rozvoj nápadu

S každým novým překreslením se postava stává propracovanější.

Když najdete zajímavý nápad, zastavte se a třikrát jej překreslete. S každou novou variantou budete koncept více a více rozvíjet, měnit proporce postavy a množství detailů. Každopádně je potřeba přemýšlet o tom, co bude hlavním detailem. Tady například je to dům. Abychom zachovali smělost skici, používáme pero s tenkým hrotem.

 1. Vyberte si okouzlující návrhy

Podívejte se na obrázky „čerstvýma“ očima.

Po krátké přestávce se k návrhům vraťte se a okamžitě si poznačte kresby, které vás jako první zachytily za oko. Pak zdůrazněte nejpřesvědčivější pózy postavy a také poznámky, které připomínají, co je zvláštní v každém vybraném konceptu. Dávejte si pozor na proporce a na kontrasty. S řádně vyvedenými kontrasty budou návrhy zajímavější.

 1. První koncepty

Nejlepší nápady ve zjednodušené verzi

Ve Photoshopu nejlepší nápady dále rozvíjejte. Koncepty vytvořené na jejich základě jsou hrubé, rychle nakreslené, ale stále čitelné. Nezapomeňte, že vzhled by měl jasně označovat roli postavy, kterou jste dostali za úkol vytvořit. Chcete-li vybarvit postavy a ukázat jejich objem, vyberte jejich siluety pomocí Lasa (Lasso) nebo Kouzelné hůlky (Magic wand). Pokud nemáte příliš dobře vyvinutý smysl pro barvy, můžete začít s černobílou verzí.

 

 1. Přizpůsobení hře

Přidání objemu tvarům

Nakonec bude tento koncept přestavěn na 3D model, takže zjednodušíme design charakteru na jednoduché formy. Musíme si být jistí, že v budoucnu bude animace charakteru, výrazů obličeje, pohybů těla a všeho jiného vyžadovat minimum úsilí. V této fázi se pracuje společně s animátory a 3D modeláři.

 1. Náčrtky portrétu

Portrét postavy musí odpovídat atmosféře hry

Kreslíme portréty postavy, dokud jej neprocítíme. Dobré portréty odrážejí charakter postavy a atmosféru jeho okolí. Mnohem důležitější je ukázat celkový objem postavy než její detail. Toto jsou kritéria pro výběr náčrtu, na kterém budeme dále pracovat. Zvolili jsme si náčrtek III.

 

 1. Forma je váš nejlepší přítel.

Jednoduché náčrtky umožňují lépe pociťovat charakter.

Po nakreslení „hotového“ náčrtu na základě vybrané skici používáme pero (Pen), abychom pomoci tloušťky čar zobrazili objem postavy. Vše kreslíme zjednodušeným způsobem, protože detaily lze později doplnit ořezovou maskou. Poté pomocí Rozprašovače (Airbrush) naznačíme stíny, abychom definovali umístění světelného zdroje. Navíc poskytuje integritu obrazu. Dále výkres vyčistíme a přidáme detaily.

 1. Hurá do cíle

Rychle přidané detaily

Abyste si kresbu nezkazili přílišným zlepšováním, snažte se ji dokončit co nejrychleji. Použili jsme štětce na texturu, které nám pomůžou dosáhnout požadovaného výsledku. Výkres se dá považovat za hotový, až když upřesníte všechny textury a objemy.

 

Chtěli byste si zkusit vytvořit svůj vlastní svět a postavičky v něm? V Draw Planet máme kurz Character designu, který je na to přímo zaměřený!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby-character-design-concept-art/

kak-raskrasit-risunok(1)

Tradiční formy tvoření jsou sice fajn, ale s komfortem, všestranností a rychlostí práce s kresbami pomocí moderních technologií se dají sotva srovnat. Kombinace kresby tužkou s digitální technologií práci usnadňuje a urychluje barvení kreseb. O takové techniky se zajímají hlavně umělci, kteří jsou dokonale obeznámeni s tradičními způsoby kreslení, ale zajímají se o digitální umění.

V tomto článku se podíváme na tvoření ilustrace „The Bear Wife“ od Wylie Beckert.

Ukázané techniky můžete zkombinovat s vašimi oblíbenými výkresovými technikami a vytvořit tak svůj vlastní jedinečný styl kresby.

 1. ZAČÍNÁME SE SKICOU

Dobrá ilustrace vždy začíná skicou. Chcete-li vytvořit zajímavý obrázek, před samotným tvořením pořádně popřemýšlejte. Kdo jsou vaše postavy, jaký je jejich příběh? Nechte, aby Vás obrázek na otázky odpověděl!

Poté, co vytvoříme dobrou skicu, zpracujeme ji ve Photoshopu a vybereme barvy, které budeme v závěrečné práci používat.

 1. POUŽITÍ VHODNÉ FOTOGRAFIE

Kreslení s použitím modela (nebo fotografií) pomůže váš nápad ztvárnit. Snažte se nepoužívat obrázky nebo fotografie z internetu. Vytvoření vašich vlastních fotografií pomůže plně zrealizovat váš nápad. Někdy potřebujete i přes vytvoření nejvhodnější fotografie velkou představivost; tady například jsou použité fotky mazlíčka autorky namísto medvěda.

 1. Úhledný nákras

Podíváme se na zvětšenou verzi náčrtu a začneme kreslit s využitím informací shromážděných z fotografií. Autorka preferuje šedou pastelku z Col-Erase namísto grafitové tužky: je trochu měkčí a chyby s ní lze jednodušeji opravit, takže je pro náčrtek ideální.

 1. NASKENUJTE OBRÁZEK

Autorka píše, že místo toho, aby pracovala tužkou přímo na náčrtku, vytiskne si kopii kresby s nízkou opacitou na tónovaný pastelový papír připravený pro práci s vodním médiem. Tato rada je dobrá pro ty, kteří se bojí pokazit původní kresbu.

 1. Vytvořte dvojbarevný výkres

Takový výkres není nic jiného než vylepšená verze původního náčrtu. Vrátíme se k původnímu obrysu a zjistíme, které oblasti jsou světlé a tmavé. Pro tmavé oblasti (medvěd a srst) používá černé tužky, Col-Erase; pro světlé (vlasy, kůže, stromy a medvídě) používá šedou tužku Col-Erase.

 1. POUŽITÍ INKOUSTU

S použitím směsi hnědého a černého akrylového inkoustu zbarví autorka tmavé plochy návrhu. V této fázi vytváří tmavou barvu, což pomůže zachovat kontrast mezi tmavými a lehkými tóny během další práce se vzorem.

 1. Vykreslení inkoustem

S pomocí malého kulatého štětce pracuje na nově vytvořených tmavých tónech. Zcela vynechává světlé oblasti a plně se soustředí na práci na tmavších částech pečlivým aplikováním inkoustu. Základní tmavé tóny zajišťují, že tmavé oblasti budou vždy v kontrastu se světelnými plochami.

 1. DETAILY

Poté, co jsme dosáhli dobrých barevných odstínů v tmavých oblastech, použijeme pastelku černé barvy. S tím přidáme jemné detaily a textury a znovu zdůrazňíme čáry ze skici ve dvou tónech. Přidání stínu pomáhá dosáhnout ještě hlubších tmavých odstínů.

 1. SVĚTLÉ OBLASTI VÝKRESU

Po dokončení práce na tmavých místech nakonec začínáme pracovat na světlých. Uděláme počáteční skicování stínů na obličeji a medvěda pomocí velmi zředěného inkoustu a pak se vrátíme k šedé pastelce Col-Erase, abychom obrysy zdůraznili.

 1. PŘIDÁVÁNÍ ODLESKŮ

Chcete-li přidat barvám hloubku, nakreslete nejjasnější odlesky bílou tužkou.

Na zbytku obrazu kreslíme klíčové obrysy jasnějšími pastelkami Prismacolor (tmavě šedá pro středně hluboké tóny, černá pro nejtmavší oblasti). Je třeba vytvářet akcenty bez narušení struktury obrazu. Snažte se však nepřehánět. Nezapomeňte, že pouze jasné a lesklé povrchy budou mít jasně vymezené světelné efekty a že taková upozornění se téměř nikdy neobjeví v tmavých oblastech.

 1. SKENOVÁNÍ A NASTAVENÍ

A teď přichází poměrně obtížná část, začínáme s prací ve Photoshopu. Pomocí programu Photoshop můžeme upravit barvu a trochu rozjasnit obrázek. Po skenovaní upravíme obraz na obrazovce použitím nastavení Křivky a Úrovně pro zvýšení kontrastu. Poté používáme vrstvu Hue / Saturation pro korekci barev.

 1. Dodání digitálních odstínů

Postupně začínáme pracovat s barvou; Nejdříve pracuje na šále nástrojem Pen a potom výsledný obrys převede na vybranou oblast. Poté oblast vybarví jasnou červenou barvou (alt + del), přepne režim vrstvy na Překryv a sníží opacitu pro měkčí vzhled obrázku.

 1. rozjasnění SVĚTELNÝCH OBLASTÍ

Skener nikdy nedokáže plně převést intenzitu bílé tužky. Aby autorka opravila utlumení bílé, vrátí se do jedné z předchozích fází práce a vrátí jas odstínů na vlasech a kůži. Používá sadu texturovaných zkosených štětců (textured, angled brush) s vybranou bílou barvou. Děláme celou práci v nové vrstvě s hodnotou opacity asi 40%.

 1. ZVÝRAZNĚNÍ TMAVÝCH OBLASTÍ

Skener utlumí i nejtmavší oblasti obrázku, ztráta intenzity je podobná jako u bílé. Při použití stejného štětce na nové vrstvě nastavené na „Multiply“, přidáváme do nejtmavších oblastí obrazu hloubku: obličej šelmy, její tlapy a záhyby pláště. Nyní používáme nenasycené červené a modré barvy, ne černé.

 1. ZÁVĚREČNÉ ÚPRAVY

Obrázek zakončíme jednou finální sadou nastavovacích vrstev. Nyní používá autorka úrovně pro zvýšení jasu barev, aby byl obraz živější a nástroj „Vybrat barvu“ (Selective Color), aby snížila množství žlutých odstínů ve výkresu. Mírně se tím změní barevné schéma a dá obrazu zimní atmosféru.

Inspirující, že? 🙂 Pokud už umíte kreslit a chcete své tvorby posunout na novou úroveň – přijďte se naučit pracovat ve Photoshopu na náš kurz Photoshop pro začátečníky.    

https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-photoshop-pro-zacatecniky/

624c1c19f7b0713eff0e3d510bc5130f
Jistě si všichni ze školy pamatujete gelová pera. Museli jsme si vždy dávat pozor, abychom je nerozmazali rukávem nebo jiným papírem. Linery jsou úplně jiná liga. Linky, které s nimi nakreslíte, jsou okamžitě suché a nedají se rozmazat. Pro rovnoměrně tlusté čáry se liner skvěle hodí. Pokud byste chtěli čáry dělat dynamičtější a měnit jejich tloušťku podle potřeby, doporučujeme použít černou fixu.
 
Když už mluvíme o školních letech, nemůžeme vynechat klasické plnicí pero. Takové to, které mění tloušťku čáry podle toho, jak moc na něj tlačíte. Můžete jimi vytvořit krásné grafické a prostorové kompozice. Mimo to je můžete použít ke skicování v počátečních fázích výkresů. Čáry se nedají vymazat a tak vás používání plnicího pera naučí pozornosti i přemýšlení o kompozici dopředu.
 
Máte radši barvičky?
Moderní fixy vás ohromí. Díky možnosti překrývání barevných vrstev dokážete vytvořit jedinečné textury. To co vás v dětství vždy zklamalo, vás nyní okouzlí. Při vybarvování pohádkových hrdinů v omalovánkách bylo nejdůležitější nepřetáhnout fixem obrys. Také nikdo nechtěl, aby se na velkých plochách tvořili tmavší a světlejší linky, podle toho, kolikrát jste přes místo přejeli fixou. V ilustraci je naopak tento efekt fascinující.
  
Také tu máme markery s podobnými možnostmi ale divočejšími barvami. Nejvíce využívané byli v urbanistické ilustraci a snad v textech diplomek a dizertací nejlepších mozků světa. 🙂 
Chcete si vyzkoušet všechny tyto pomůcky? Přihlaste se k nám na kurz ilustrace pro začátečníky! Na kurzu vás čeká super program, díky kterému se dozvíte ještě víc o světě a možnostech ilustrace!

Adobe Illustrator

15. listopadu 2018

26166178_1626735437373306_3111932099666050746_n

Adobe Illustrator je nejlepší program pro práci s vektorovou grafikou.
Na rozdíl od bitmapových obrázků, ve kterých jsou informace uloženy v mřížce jednotlivých bodů, Illustrator při vytváření používá formulářů matematické rovnice. To umožňuje změnit velikost vektorových obrázků bez ztráty rozlišení.

Rozsah jeho možností je velmi široký: od kreslení pohlednic po vytváření reklamních jednotek, od návrhu vizitek až po získání vysoce uměleckých obrazů. Vektorová grafika se používá k vývoji firemní identity, log, štítků, balíků, map, diagramů, výkresů a ilustrací. Program otevírá velké možnosti kreativity, pohodlné nástroje a příkazy umožňují realizovat nejkomplexnější autorské plány.

Výhody při použití vektorové grafiky:
– Možnost škálovatelnosti bez ztráty rozlišení
– Linky jsou jasné a dokonce v každé velikosti
– Tisk při vysokém rozlišení
– Menší velikosti souborů
– Hodí se pro tvorbu ilustrací

Přihlaste se do kurzu Adobe Illustratoru a ponořte se do překvapivého světa možností digitální tvorby! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-illustrator-pro-zacatecniky/

10-sovetov-po-sozdaniyu-personazhej-ot-professionalov

1. Zaměřte se na výrazy obličeje
Tex Avery, tvůrce kačera Duffyho, Bugse Bunnyho a dalších milovaných animovaných postaviček, nikdy nezanedbával mimiku. Rozvíjel své postavy a díky tomu byly populární.

Podle povahy postavy může být jeho emoce buď jasná, nebo mírně skryté. Když vyvíjíte svou postavičku, přemýšlejte o jeho osobních vlastnostech a teprve poté pracujte na výrazech tváře.

2. Udělejte postavy něčím zvláštní
Když Matt Greining vytvořil Simpsonovi, věděl, že musí nabídnout publiku něco zvláštního, něco, co by se lišilo od ostatních televizních pořadů. Napadlo ho, že když divák prochází programy a narazí na kreslený film se žlutými postavičkami, musí ho to zaujmout.

Když vytváříte vlastní postavu, snažte se, aby se co nejvíce lišila od těch, co už existují. Musí mít zajímavé vizuální vlastnosti, které se budou zdát divákovi neobvyklé. Stejně jako žlutá kůže a čtyři prsty místo pěti.

3. Experiment
Pravidla jsou proto, aby se porušovala. Alespoň to říká ilustrátor Yuck . Když začne s vytvářením své postavy, neví ještě, co z toho vznikne. „Poslouchám hudbu a výsledná postava závisí na mé náladě: vznikají podivné nebo roztomilé postavičky. Vždycky chci kreslit něco, co mě zajímá. „říká.

4. Myslete na ty, pro které tvoříte
Přemýšlejte o vašem publiku. Pro dospělé je třeba vybrat zcela odlišné povahy, barvy i nástroje interakce než pro děti.

5. Zkoumejte
„Nikdy nepracujte bez materiálu, vždy se podívejte na něco, od čeho se můžete odrazit. Sežeňte si fotky lidí, kteří mohou být dobrým základem pro vaši práci. Například jejich oblečení, účes, obličej. Dokonce, i když vaše postava není člověk, přemýšlejte o tom, odkud pochází jeho DNA a začněte od ní. Jak začnete pracovat s příklady, vaše práce bude jasnější a více zapojená. „- ilustrátor Gal Shkedi.

6. Začněte jednoduše
„Vždy začínejte s jednoduchými tvary. Čtverce jsou dobré pro silné a tvrdé postavy a trojúhelníky budou perfektní, pokud chcete udělat postavičku víc děsivou. No, pokud chcete přátelský charakter, použijte oblé tvary. „- ilustrátor Jorfe.

Stojí za zmínku, že bez ohledu na to, jak složitá je postava, skládá se z jednoduchých prvků. Vycházíme z jednoduchých, postupně vrstvených prvků a končíme s uceleným obrazem.

7. Technika není nejdůležitější
Umět kreslit vám hodně pomůže, pokud chcete prezentovat svou postavu v různých polohách a z různých úhlů. A tato dovednost vyžaduje praxi. Abychom však vytvořili důvěryhodný a příjemný charakter, nejsou umělecké dovednosti tak důležité.

„Snažím se proniknout do postavy, zdůraznit její zvláštnosti, kombinovat je a pracovat na nich. Kreslím mnoho různých variant jedné postavy, dokud nejsem spokojen s jednou z nich. „- ilustrátor Nick Sheehy.

8. Vytvořte příběh
„Pokud chcete, aby vaše postava existovala nejen v komiksu nebo jako karikatura, pak byste měli trávit čas vymýšlením příběh. Odkud přišla, jak se to stalo, co se děje v jejím životě – to vše pomůže vytvořit integritu. Někdy je příběh postavy zajímavější než jeho současné dobrodružství. „- Pixar.

9. Pracujte s povahovými vlastnostmi postavy
Zajímavý vzhled ne vždy stačí. Povaha je klíčem, postava musí být konzistentní ve svých emocích a činnostech.

10. Prostředí
Dalším pravidlem je zapracovat na prostředí, ve kterém se postavička nachází.
„Chcete-li, aby vaše postava byla uvěřitelná, pak udělejte věruhodný svět kolem ni. Přemýšlejte o životním prostředí a snažte se, aby vše spolupracovalo. “

Baví Vás prohlížet si ilustrace a chtěli byste je sami umět namalovat? Nevíte, jak to všechno pojmout? My Vás obrovským možnostem umění ilustrace rádi naučíme. 🙂
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-ilustrace-pro-zacatecniky/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!