Přejít na obsah
Menu

#barvy

SYSTÉM BAREV PANTONE®

21. října 2020

Pantone_GraphicsCampaign15_ColorBridge_Vertical

Už jste se někdy setkali s pojmem PANTONE? V případě že ne, pokusíme se vám tímto článkem objasnit, o co se vlastně jedná. 🙂

PANTONE je systém barev, označovaných jako Pantone Matching System (PMS), který vytváří široký barevný prostor přesně definovaných barev.

Proč jsou přesně definované barvy tak široce využívány a kde jsou jejich hlavní výhody? 

V prvé řadě plní důležitou standardizační roli. Každý jeden konkrétní odstín PANTONE má přesně danou recepturu, a z ní plyne i přesně definovaný a opakovatelně dosažitelný odstín (za dodržení stanovených podmínek, zejména tisku na stanovený typ potahovaného a nepotahovaného papíru), ať už je barva použita kýmkoliv a kdekoliv ve světě. A za druhé, jde o atraktivní barevné odstíny, které jsou pochopitelně nedosažitelné soutiskem běžných výtažkových barev.

Technicky je systém barev PANTONE založen na celkem šestnácti základních barvách, a každá z přímých barev PANTONE je vyrobena smícháním uvedených základních barev v různých procentních poměrech, a následně doplněna o PANTONE Black nebo PANTONE Transparent White. Proces míchání složek musí být velmi přesný a dávkování je řízeno počítačem. Kompletní systém barev PANTONE se stává z několika knihoven přímých barev.

Vzorníky a jejich druhy

Kompletní ekosystém PANTONE zahrnuje bezpočet vzorníků a dalších pomůcek pro spolehlivou, pohodlnou a efektivní práci s přímými barvami. Nejznámější a nejrozšířenější jsou „vějířky“, které jsou dodávány v sadě vytištěné na potahovaném a nepotahovaném papíru a slouží co by nejrychlejší referenční vzorek při aplikaci přímé barvy v praxi.

Další velmi rozšířenou pomůckou jsou srovnávací vzorníky PANTONE Color Bridge Guide Coated/Uncoated. To jsou vzorníky, kde jsou vedle sebe vytištěny vždy přímá barva a její nejbližší CMYK ekvivalent. To dává užitečné srovnání zejména v případě, kdy je nutné nahradit CMYK soutiskem některou z PANTONE barev, které jsou mimo gamut ofsetového tisku, a tedy technologicky netisknutelné, a lze tedy snadno posoudit, zda je odchylka konkrétního tisku v přijatelných mezích. Pozor ale na záměnu se třetím často používaným typem vzorníku, PANTONE CMYK Guide Set Coated/Uncoated–ten již obsahuje jen výběr z barev PANTONE, a to ty odstíny, které jsou v gamutu ofsetu, a je tedy možné je věrně vytisknout soutiskem CMYK. 

Kromě těchto asi nejznámějších, je ale k dispozici řada vzorníků speciálních, přizpůsobených potřebám designérů a výroby v různých oborech. Společnost PANTONE představuje stále nové vzorníky, můžeme se tak těšit, s čím přijde například již příští rok. 🙂

color_ideas_art

Barvy jsou všude kolem nás a hrají v životě nejen umělců a designérů zásadní roli. Barvy dokáží bez jediného slova na něco přilákat, evokovat určitou náladu nebo emoci a dokonce i něco důležitého sdělit. Jak se ale naučit, jaké barvy dohromady ladí a jaké ne? Odpověď je vcelku jednoduchá: Teorie barev! 

Umělci i designéři následují teorii barev po staletí, naučit se o ní víc pomůže každému. Díky ní se můžete cítit sebejistěji v mnoha rozdílných situacích, ať už vybíráte barvy pro nový design projektu, dekorujete interiér nebo dáváte dohromady perfektní outfit. Stačí pochopit trochu teorie a na barvy se budete dívat úplně jinýma očima!

Začněme tedy od úplného začátku. Určitě jste někdy slyšeli o primárních a sekundárních barvách. Primárními barvami jsou červená, žlutá a modrá. Sekundární barvy vznikají smícháním těchto barev. Žlutá a červená tvoří oranžovou, červená a modrá tvoří fialovou a modrá a žlutá tvoří zelenou. A nakonec tu jsou terciální barvy vytvořené kombinací sekundárních a primárních barev a patří mezi ně žlutozelená,modrozelená, modrofialová, červenofialová, červenooranžová a žlutooranžová. Tímto se utvoří něco, čemu říkáme barevný kruh.

Nyní trochu pokročíme s odstínem, jasem a sytostí. S těmito termíny se asi často nesetkáte, ale stačí zajít v Hornbachu do oddělení barev a pochopíte o čem je řeč. Ano, vzorníky barev. Odstín, jas a sytost pomáhají vytvářet v barvách další nuance. Asi nejjednodušší je vysvětlit, co je to odstín. Prakticky je odstín jiné slovo pro barvu. Sytost je intenzita barvy, neboli barevná intenzita odstínu (jemné nebo syté barvy). Jas je postavení barvy vzhledem ke stupnici šedé.


Jak ale tyto naše nové poznatky využít, abychom dokázali vytvořit profesionální barevné kombinace? V tom nám pomůže barevná harmonie. Jediné, co potřebujeme, je barevný kruh.

První možností je jednobarevné schéma (monochromatické). Při něm stačí vybrat jednu barvu (odstín) a použít naše znalosti o jasu a sytosti, abychom vytvořili barevnou paletu. U monochromatických barev je nejlepší, že máte zaručený jejich soulad.

Dále máme analogické schéma (harmonické). Analogické barvy se nacházejí na barevném kruhu vedle sebe, jako červené a oranžové nebo modré a zelené odstíny. Nebojte se ale i u těchto barev hrát se sytostí a jasem a vytvářet tak neotřelé barevné kombinace. 

Oproti tomu komplementární barevné schéma (kontrastní) kombinuje barvy ležíčí na barevném kruhu proti sobě. Například oranžová a modrá, nebo klasická kombinace zelené a červené. Abyste se vyhnuli až moc předpovídatelným komplementárním barevným kombinacím, přidejte jim rozmanitost zapojením světlejších, tmavších nebo jemnějších tónů. 

Jako další je schéma měkkého kontrastu (split complementary). V tomto případě nevybíráte přímo kontrastní barvu ležící naproti, ale dvě barvy nacházející se vedle kontrastní barvy. Nepřijdete o kontrast ale na pohled je kombinace mnohem jemnější a ve většině případů bude i mnohem zajímavější.

Triáda je barevné schéma u kterého vybíráme tři barvy, které mají mezi sebou stejnou vzdálenost. Kdybychom je na kruhu spojili čarami, vznikne mám rovnostranný trojúhelník. Tyto kombinace mají tendenci být dost úderné – hlavně pokud jde o primární a sekundární barvy. Při jejich používání buďte opatrní.

U tetrády kombinujeme čtyři barvy, uprostřed kruhu se nám při jejich spojení vytvoří obdélník. Toto schéma funguje nejlépe, když necháte jednu z barev jako dominantní a ostatní budou sloužit jako akcent.

A nezapomeňte, každá barva něco vypovídá. Pokud používáte barvy v designu, je dobré o nich předtím přemýšlet a vybrat barevnou paletu, která odpovídá projektu. Například světlé barvy jsou více hravé a modernější. 

Desaturované barvy se hodí k serioznějším projektům. 


Někdy však záleží čistě na kontextu. Barvy dokážou být velmi přizpůsobivé.

Zajímavé barevné kombinace můžete najít na různých místech. V reklamách i na světoznámých obrazech. 

Můžete se vydat i na internet, kde naleznete velké množství již hotových barevných palet, nebo se můžete pustit do vytváření svých vlastních. I zkušení designéři se jimi často inspirují. 

Prostě experimentujte a objevujte. Časem vám půjde kombinování barev levou zadní. 🙂

 

2archive-medicinalochre-greece-960×726@2x

Heidi Gustafson ve své chatce v lesích Washingtonu shromažďuje pestrobarevnou sbírku jednoho z prvních pigmentů lidstva. Je umělkyní i výzkumnicí, která vytváří Ocher archiv, celosvětovou sbírku okrů a materiálu bohatého na železo. Svůj výzkum zaměřila na okrové pigmenty, jejich produkci a funkci železa v celé historii lidstva.
Co je to okr?
Slovo okr má svůj původ v řeckém ὠχρός a znamená zemitý pigment žluté až červené barvy. Jedná se o druh jílu s různým obsahem oxidu železa. Právě zde je i původ názvu okrová barva.
Okr člověk odjakživa používá jako barvivo. V závislosti na základní struktuře se rozdrtí na prášek a používá se v různých oborech. Od umění až po medicínu.
Gustafson považuje okr za přírodní materiál složený primárně ze železa, který ale obsahuje i kyslík. Její sbírka aktuálně čítá více než 550 vzorků a stále se rozrůstá, svůj podíl na tom mají i další světoví archeologové a vědci.

Pigment studies, Left – foraged pigments from northern Washington, USA, Right- foraged pigments from Hormuz, Iran.

Sbírka okru Heidi Gustafson
Sbírka oficiálně vznikla v roce 2017, kdy se Heidi Gustafson přestěhovala na pacifický severozápad. Po dokončení studia na Kalifornském institutu integrálních studií nevěděla, co bude dělat. Jedné noci se jí ale zdál sen o okru a místě, kde nikdy nebyla. Rozhodla se o fascinující načervenalé skále zjistit víc, okr se pokusila najít v obchodě s minerály. Nic jí ale minerál ze snu nepřipomínalo, proto začala hledat lomy kolem Oaklandu.

Gathering orange ochre, Oregon, USA.

Ochre contribution, protective isibomvu used by healers, from Johannesburg, South Africa.

Gathering blue ochre, with artist Scott Sutton, Oregon, USA.

Ochre contributions, gathered by Caro Ross, England.

Pigment study, red ochre, world-wide.

Ochre Archive (close-up)

Gathering yellow ochre, Arizona, USA.

Gathering various ochre, British Columbia, Canada.

Každý vzorek je řádně zdokumentován a zapsán. Heidi Gustafson si poznačí, kdo jej získal, odkud pochází a další relevantní informace. Železné okry mele na pigmenty, které používá nejen pro svou práci, ale prodává je i ostatním umělcům.
Zpracované vzorky nasype do lahvičky a uloží je do sbírky podle regionu nebo minerálního druhu. Lahvičky s práškem má pečlivě uspořádané na poličkách, odstíny prášku jsou různorodé. Od žlutých přes hnědé a červené až po levandulovou, tmavě modrou a zelenou.
Hledání okru se stalo jejím celoživotním posláním. Po dlouhá léta se věnuje rozsáhlému multidisciplinárnímu průzkumu nerostů a odebírání vzorků po celém severozápadním Pacifiku.

colors-1

V roce 1963 začala americká korporace Pantone Inc. prezentovat svůj systém barev – Pantone Matching Systém, který využívají výrobci barev, vláken, textilií i plastů. Daleko předtím ale podobnou encyklopedii barev vytvořil umělec známý jako A.Boogert, který v roce 1692 vytvořil knihu o 800 stranách, kde se věnuje míchání barev.
Největší ručně psaný průvodce barev


Průvodce barvami A. Boogerta se nazývá „Traité des couleurs sluha à la peinture à l’eau“ a představoval různé barvy, jejich popis a návod, jak určité odstíny vytvořit, změnit jejich tón přidáním jednoho, dvou nebo tří dílů vody.
Kniha byla ručně psaná v holandštině a je asi nejzdařilejším pokusem o vytvoření systému barev, který na světě chyběl. Podle nizozemského historika Erika Kwakkela, který část úvodu přeložil, byla kniha vytvořena jako vzdělávací průvodce. Ukazovala, jak lze pomocí vody měnit odstín.

„V 17. století, ve věku známém jako Zlatý věk holandské malby, by tato příručka byla hitem. Má tedy smysl, že autor v jejím úvodu napsal, že ji vytvořil pro vzdělávací účely. Je pozoruhodné, že je psána ručně a je doslova a do písmene jediná svého druhu.“, uvedl.
Bohužel, kniha spatřila světlo světa jen v jednom jediném výtisku, proto byl okruh lidí, kteří měli tu čest knihu prostudovat, velmi malý. Přesto se jedná o největšího průvodce barvami ve své době.
Kdyby tomu bylo jinak, kniha mohla směle konkurovat i průvodci Pantone Color Guide, který je dnes nezbytným nástrojem pro designéry, módní návrháře a další umělce. Žádné vznešené názvy barev tu ale nečekejte.

Dnes si knihu můžete prohlédnout online 🙂
V současné době je kniha uložena v Bibliothque Mjanes v Aix-en-Provence ve Francii. Celá ale byla naskenována, ve vysokém rozlišení si ji tak můžete prohlédnout a nastudovat i vy. Uchvátí vás. Tolik krásných barev si snad ani nedovedete představit. Budete se jimi kochat stále dokola.

Malířské palety

13. srpna 2019

Paleta

Paleta (lat. Paleterum – „deska“) zůstává jako nepostradatelný atribut v arzenálu umělce od dob starověkého Egypta. Kde by byl tvůrčí proces bez paletyPaletu nutně potřebujeme na míchání barev. Opravdu často chceme jinou barvu než tu, kterou už máme hotovou v tubě. A ačkoliv role palety se zdá poměrně jednoduchá, pojďme si o ní přece jen říct víc. Protože profesionálové přistupují k výběru tohoto nástroje velmi zodpovědně.

Při pouhém pohledu na paletu získá umělec stejně jako válečník při pohledu na zbraň sebedůvěru a odvahu.“  Egene Delacroy

Už jste někdy věnovali pozornost paletám slavných umělců?

Když se podíváte pořádně, uvidíte na paletě rukopis mistra i jeho styl.. Není náhodou, že na některých výstavách spolu s malbami najdete i palety. Spolehlivě sdělují nejen barevné schéma, ale i styl každého umělce.

Paleta Clauda Moneta se popisuje jako jasná a bohatá. Paletu Rembrandta však lze popsat jako jednoduchou, s minimálním množstvím barev. Renoir měl na základě své přesnosti a hospodárnosti vždy zcela čistou paletu.

Mimochodem, německý fotograf Matthias Schaller vytvořil unikátní fotografický projekt „Das Meisterstück“ („Mistrovské dílo“). Autor zachytil více než 70 palet slavných umělců 19. a 20. století

Virtuální výstavu si můžete prohlédnout na stránce autora: http://www.matthiasschaller.com/das-meisterstuck/

Bez ohledu na to, kterými barvami budete malovat (olej, akryl, akvarel, kvaš, tempera), se paleta stane vaším věrným asistentem při získávání požadovaného odstínu barvy. Vyzkoušejte to na kurzu akrylu v Draw Planet! 

https://www.drawplanet.cz/kurz/akryl-zacatecniky/

barvy10
Jaké jsou ty nejlepší stránky s barvami? Máme pro vás seznam konkrétních webů!

Color lovers

Color Lovers je tvořivá komunita, ve které lidé z celého světa sdílejí barvy, palety a vzory, diskutují o nejnovějších trendech a tvoří užitečné články.

Paletton
Paletton je služba, která se věnuje vytváření barevných palet. Umožní vám snadno vytvářet barevné palety založené na různých typech barevných schémat (proces, tetrad, analog a další).

Adobe Color CC (dříve Adobe Kuler)
Adobe Color CC je velmi dobře známá služba pro vytváření barevných palet. Kromě toho, že můžete vytvářet palety, můžete také prohlížet jiné lidi.

Barva podle Hailpixel
Barva podle Hailpixel je pravděpodobně nejjednodušší ze zmíněných služeb. Volba barvy se řídí pohybem kurzoru po obrazovce. K uložení barvy, kterou jste vybrali, stačí kliknout levým tlačítkem myši.

Design Seeds
Design Seeds je kolekce barevných palet z fotografií.

ColorHexa
ColorHexa můžeme přirovnat k encyklopedii barev. Do vyhledávacího pole zadejte libovolnou barvu v jakémkoli známém formátu (hex, rgb, atd.) A získáte kompletní informace o určené barvě.

Pictaculous
Pictaculous se velmi podobá službě Design Seeds. Rozdíl je v tom, že si zde můžete vygenerovat paletu na základě vlastního obrazu.

Colourcode
Služba ColourCode je podobná službě Color by Hailpixel. Zde volba barvy také závisí na poloze kurzoru. Zde si však navíc můžete zvolit typy barevných schémat. Nejlepší je, že výslednou paletu lze stáhnout v různých formátech: .png, .scss a .less.

Barvy
Barvy tvoří nádherný seznam všech barev, které lze v kódu CSS použít jako název barvy, například: barva: modrá; barva: červená, a tak dále.

Ploché UI barvy
Flat UI Colors je paleta používaná v sadě „Flat UI“ UI komponenty od Designmodo. Je možné zvolit, v jakém formátu budete barvu kopírovat.

brand-color-palette-1

Článek má základy v knize Umění barev od Johannese Ittena a v nespočtu různých článků o teorii barev. Berte to jako čistou verzi bez omáčky, kterou byste měli díky zjednodušení lépe pochopit. Čtení se hodí nejen pro designéry, ale i pro všechny, kteří se chtějí naučit porozumět práci s barvami. Dozvíte o fyzikálních vlastnostech barvy, proč ji vnímáme určitým způsobem, nebo jak tvořit harmonická schémata.

1. Troška teorie k pochopení základů

DD rozptyl světla
Isaac Newton byl jedním z prvních, kdo dokázal rozložit bílé sluneční světlo na barevné spektrum, později se to nazývalo „rozptyl světla“. Zkušenost byla následující:

Nechal projít sluneční světlo přes hranol. V něm byl paprsek světla viditělně rozdělený do barev.
Album Pink Floyd zahrnuje „Dark Side of the Moon“, což zasahuje rozptyl světla.


Zobrazené barvy se nazývají spektrální nebo jednoduché, čisté barvy. To je červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová.

Ukázalo se, že počet barev v duze závisí na místě, kde žijeme. Čínští lidé věří, že v duze je pět barev. Pro obyvatele Spojených států by typická odpověď byla šest barev, zatímco obyvatelé Ruska mají sedm (+ modrá). Ve skutečnosti najdeme v duze kompletní spektrum, ale můžeme vidět jen některé z nich.
Pokud by všechny tyto barvy prošly zpět přes hranol, dostaneme opět bílou.

Další barvy
Pokud budeme svítit červenou + oranžovou + žlutou do jednoho bodu a zelenou + modrou + purpurovou do dalšího, a pak smícháme dvě výsledné barvy, dostaneme bílou.
(červená + oranžová + žlutá) + (zelená + modrá + fialová) = bílá

Dokonce i když mixujeme pouze jednotlivé opačné barvy červené + zelené, oranžové + modré, žluté + fialové, skončíme s bílou.
Dvě barvy, jejichž kombinace nám dává bílou barvu, se nazývají doplňkové barvy.

Příklad: Pokud odstraníme jednu barvu ze spektra, například červenou a použijeme objektiv ke sbírání zbývajících barev: oranžová + žlutá + zelená + modrá + fialová, pak bude výsledek zelený. Protože zelená je další barva vzhledem k červené, kterou jsme odstranili. Proč právě „zelená – červená“ popisujeme níže.

Čitelné barvy
Pokud umístíte filtr, který umožňuje pouze modrou barvu, před paprsek světla a za něj filtr, který je průchozí pouze červenou barvou, pak oba filtry společně nepustí světlo a vytvoří černou barvu nebo tmu. Protože modrý filtr prochází pouze modrou barvou a červený filtr zase absorbuje všechno kromě červené (která byla již absorbována modrým filtrem).
Barvy absorbované ve fyzickém experimentu se také nazývají odečtenými.

Proč tak vidíme barvy?
Světelné vlny samy o sobě nemají žádnou barvu. Barva nastává pouze tehdy, když jsou tyto vlny vnímány lidským okem a mozkem.
Barva objektů vzniká především v procesu absorpce vln. Žlutý sýr vypadá žlutě, protože absorbuje všechny ostatní barvy světelného paprsku a odráží pouze žlutou barvu. Když řekneme: „Tento sýr je žlutý.“, vlastně to znamená, že molekulární složení povrchu sýra je takové, že absorbuje všechny světelné paprsky kromě žluté. Samotný sýr nemá žádnou barvu, barva se vytváří, když objekt osvětlíme.


Pokud je červený papír (povrch, který absorbuje všechny paprsky kromě červené) osvětlený zeleným světlem, pak se papír bude zdát černý, protože zelená barva neobsahuje paprsky odpovídající červené barvě.

2. Jak vnímáme barvy? Barevná psychologie
Samotná barva nic nevyjadřuje. Jeho obsah je dán kontextem. Hodnota barvy může být určena pouze jejím vztahem k jiné barvě. Pokud vyobrazíte světelnou postavu na bílém pozadí a stejnou postavu na černém pozadí, pak se na bílém pozadí jeví tmavší, což vyvolává dojem lehkého tepla. Na černém se stává extrémně světlou a získává chladnou, agresivní povahu.
Podle jedné studie zkreslují účinek jednotlivých barev i osobní preference, zkušenosti, výchova, kulturní rozdíly a kontext.

Ostatní nechápou naše barevné kódování. Žlutá znamená „veselá“, ale jiným lidem to může asociovat „není zdravé“ nebo klidně „zvracet“. Každý člověk vnímá barvy velmi subjektivně a závisí pouze na jeho kontextu. Miluje některé barvy a nenávidí ostatní. A to je do značné míry nepředvídatelné. Nebudete to schopni odhadnout.

Barva není verbální ani racionální. Je kontextová a emocionální. Barva je mocný nástroj, ale sama o sobě nemá smysl.
Existuje výborný článek o žluté barvě ve filmu, kde se dozvíte více o reálných příkladech, o tom, jak kontext ovlivňuje význam barvy.

3. Harmonie barev
Když lidé hovoří o barevné harmonii, spoléhají se pouze na subjektivní pocity, zatímco koncept barevné harmonie je objektivním vzorem. Harmonie je rovnováha, symetrie sil. Naše oči požadují a infikují bezplatné barvy (opačné, doplňkové) a vytvářejí tuto rovnováhu. Šedá je považována za neutrální barvu, naše oko s ní nevytváří žádnou další barvu.
Za účelem vytvoření harmonických kombinací byly vyvinuty různé systémy barev. Jedná se o barevný kruh a trojúhelníky s barvami (obrázek níže). Opačné barvy v tomto kruhu jsou volitelné.

Barevné kolo Johannese Ittena (1961)
Kompoziční schémata
Pro barevné složení je důležitý kvantitativní poměr barev. Můžeme učinit obecný závěr, že všechny dvojice doplňkových barev, všechny kombinace barev v dvanáctimístném barevném kole, které jsou navzájem spojeny rovnostrannými nebo rovnoramennými trojúhelníky, čtverci a obdélníky, jsou harmonické. Tyto číslice lze otáčet v kruhu, všechny kombinace budou harmonické.

4. Barevný kontrast
Existuje sedm typů barevných kontrastů:
Kontrast v tónu.
Kontrast světla a tmy.
Kontrast studené (modré, fialové) a teplé (oranžové, červené, žluté) barvy. (Zelená barva může odkazovat na teplé i studené barvy, v závislosti na tom, jaká barva je žlutá nebo modrá).
Kontrastní doplňkové barvy (podle kruhu Ittena).
Současným kontrastem je vytvoření iluze další barvy na dalším odstínu.
Kontrast sytosti barev (jedna barva jasná a druhá vybledlá).
Kontrast množství barvy ve vztahu k jiné barvě.

5. Jak vytvořit vlastní paletu barev
Níže je návod na možnost výběru barev od Laury Elizabeth.

Primární výběr barev
Máme k dispozici 10 milionů odstínů, ale musíme si vybrat jen jeden. Tato barva bude pro nás tou hlavní.
Výběr barvy je nutné zdůvodnit. Několik tipů, jak vybrat primární barvu:

Použijte to, co máte. Pokud už klient má logo se zavedenou barvou, pak to bude obvykle základní barva.
Odstraňte barvy svých konkurentů. Pokud má jeden z vašich silných konkurentů vlastní barvu, pak ji nemusíte kopírovat. Najděte barvy konkurence a odstraňte je z vlastních barevných schémat.
Myslete na cílové publikum. Barvy pro pohřebnictví a mateřské školy jsou pravděpodobně velmi odlišné. Zamyslete se nad tím, kdo bude stránku používat, jak ji chcete vnímat.
Ale nestaňte se rukojmím stereotypů. Pokud vyvíjíte webové stránky pro mladé dívky, neměli byste používat růžovou. Vyhněte se klišé, abyste získali důvěru.
Pohrajte si se slovy. Pokud se právě poflakujete, zapište si všechna slova, která s byznysem klienta spojujete. Hledejte shody asociací, dokud se nedostanete k nejjednodušším věcem, které můžete spojit s barvou.
Musíte si vybrat čistou barvu, jako je červená, modrá, zelená, modrá, růžová a tak dále.

Dále přejděte na stránku Dribbble nebo Designspiration a klikněte na „Colors“, uvidíte paletu barev.

Zvolte vhodnější odstín vašeho projektu. Pro svěží a živou značku budete potřebovat jasnější odstíny. Pro tradiční firmy by měly být vybrány méně světlé odstíny.
Podívejte se na všechny zmíněné stránky, abyste zjistili, jak ostatní designéři používali zvolenou barvu. Pak musíte vyzkoušet barvu na svou práci.

Takže už jsme si vybrali hlavní barvu!

Vytvoření palety
Většina palet má mnohem více barev, než byste kdy potřebovali, a to zejména s ohledem na to, že ke každému vzoru musíme v průměru přidat tři neutrální barvy. Pokud se pokusíte přidat pět nebo více neutrálních barev, pak v tom bude velký nepořádek. Vše, co potřebujete, jsou dvě barvy:

Primární barva (již jsme ji vybrali)
Barevný přízvuk (k tomu se vrátíme o něco později)
Bílá (neutrální)
Tmavě šedá (Neutrální)
Světle šedá (neutrální, volitelná)
Jak najít barevný přízvuk?
Přejděte na stránku Paletton, zadejte barvu do speciálního pole (vlevo dole). Vyberte si jedno z barevných schémat. Pokud se vám nelíbí, co dostanete, můžete kliknout na tlačítko „randomize“ a vybrat jiné podobné odstíny.

Jak najít šedé odstíny
U většiny webových projektů považuji za nutné použít pouze dva odstíny šedé: světle šedou a tmavě šedou. A musíte je použít často. Tmavý odstín se obvykle používá na text a světlý pro vytvoření hranic se vším bílým (obvykle pro pozadí).

Abychom dosáhli harmonické šedé barvy podle metody Erica, musíme zvolit dvě standardní šedé barvy. Poté postupujte takto:
Vytvořte dva formuláře a vyplňte je # 424242 a #fafafa.
Vytvořte vrstvu výplně v horní části těchto dvou tvarů.
Změňte jeho barvu na hlavní barvu.
Nastavte režim prolnutí na „Overlay“ a nastavte krytí na 5% až 40%.
Otevřete paletu a zkopírujte výsledné hodnoty.
Barevné schéma je připraveno!

Jak aplikovat barevné schéma
Chcete-li začít, vytvořte návrh pomocí šedých bloků. Teprve pak začněte malovat.
Hlavní barva se používá jak na velkých obrázcích, tak na ikonách.
Akcent příznivě vyniká proti barvě pozadí. Používá se ve velmi malém prostoru, na tlačítka a ikony. Čím méně tuto barvu použijete, tím více to vynikne.
Tmavě šedou barvu používáme na text, loga a obrysy odznaků. (Nezapomeňte vypracovat barvy ikon – to má velký vliv na celkový obraz).
Jako pozadí se používají bílé a světle šedé barvy.
Nyní, když jste obeznámeni se základy, začněte vytvářet vlastní palety a schémata, experimentovat a cvičit. Pak budete dobří!

Jak malovat akrylem

8. května 2019

Bez názvu-rrrrr

Malujete a chcete vyzkoušet něco nového? Věnujte pozornost akrylu! Díla vytvořená barvou na bázi plastu mají zajímavou objemovou strukturu. Přitom malba akrylem není o nic těžší, než třeba akvarelem. Obraz nemusíte po dokončení fixovat, protože barvy drží jasnost, voděodolnost a pyšní se dlouhou životností.

1. Co je to akryl

2. Jak připravit základ pro budoucí obraz

3. Jak se naučit malovat akrylem od nuly

4. Tipy pro umělce

 

Co jsou akrylové barvy

Akrylové barvy se objevily v masové výrobě poměrně nedávno, jen před 50 lety. Pigmentovaná akrylová pryskyřice rychle získala velkou popularitu, především díky své univerzálnosti a životnosti. Využívají ji nejen malíři na plátně, ale také interiéroví umělci, kteří vytvářejí malby na zdech, nebo i stavitelé nebo manikérky.

Akrylové barvy se liší. Takže pro výzdobu stěn nebo stropu je lepší zvolit speciální akrylové barvy husté konzistence. Objemové obrazy v interiéru vypadají barevně, realisticky a originálně. Pro tvorbu maleb na plátně se hodí méně koncentrované barvy, obvykle prodávané ve zkumavkách. Proces malby začátečníků opravdu fascinuje, umožňuje postupně naplnit umělecký talent.

Jak připravit základ pro budoucí obraz

Než se rozhodnete pro akrylovou barvu, dbejte na přípravu základu. Můžete malovat na dřevěné desky nebo překližky. Můžete použít i běžné plátno. Nejjednodušší způsob je malovat akrylem na papír, takže začátečník by měl zvolit tuto poslední variantu.

Vyberte papír se silným hrubým povrchem. Aby šel nátěr akrylátem správně nanášet, musí být podklad pevný. Pokud zvolíte texturovaný papír, podlepte ho dřevěnou podložkou.

Odstraňte vytvořené vzduchové bubliny třeba knihou. A máte připravené plátno na malování! Plátno na tvoření akrylem lze také brousit, protože materiál nejlépe drží na hladkém povrchu. Začátečníci si často kladou otázku, jestli se pod akrylem schovává plátno?

Pokud pracujete na deskách, budete potřebovat akrylový základní nátěr, který se prodává v obchodech s výtvarnými potřebami. Jedná se o speciální emulzi s oxidem titaničitým, která dodává bělost. Naneste základní nátěr na připravenou desku v několika vrstvách. Uschne přibližně během jednoho dne.

 

Jak se naučit malování akrylem od nuly

Nejprve se ujistěte, že barvy nevyschly. Při prvních tazích dbejte na to, abyste paletu s akrylovými barvami navlhčili vodou. Bude se vám hodit láhev s rozprašovačem. Není třeba nalévat na akryl hodně vody najednou. Použijte savý papír, můžete ho umístit pod paletu.

Kontrolujte, jaká je průhlednost barvy, čím více vody přidáte, tím budou tahy průhlednější. Nejprve malujte velkými štětci, začněte s velkými plochami. Pak postupně a hladce přejděte na hlavní detaily. Technika kreslení akrylem na papír nebo dřevěnou desku vyžaduje maximální přesnost a soustředění. Čas od času se podívejte na obrázek v zrcadle. Díky tomu zjistíte, zda jsou proporce dílka správné.

Mnozí začátečníci mají obtížně s mícháním akrylových barev. Můžete použít ředěnější barvy, zvyšuje to „otevřený“ čas barev, což usnadňuje jejich sestavení do požadovaného výsledku. Musíte dávat materiál pouze na okraj štětce. Abyste získali jasné kontury obrysu, můžete použít malířskou lepicí pásku, která se běžně prodává v obchodech.

Zkuste zesvětlit a ztmavit odstíny přidáním bílých nebo černých barev. K čištění palety z akrylových nátěrů použijte jakékoliv rozpouštědlo vhodné na akryl.

 

Tipy umělců

Malování akrylem na papír nebo dřevo je tvůrčí proces, který přináší spoustu zábavy a překvapení. Aby to bylo ještě zábavnější a těch nepříjemných překvapení bylo méně, postupujte podle doporučení:

Barvy při sušení podstatně ztmavnou. Zvažte při výběru odstínů. Vyberte si na práci netoxické materiály, i když budou dražší. Při práci používejte zástěru, abyste zabránili znečištění oblečení.

Kromě profesionálních štětců s dlouhými tyčkami, barev a základů na plátno se bude hodit lepidlo na decoupage, stejně jako praktická láhev s rozprašovačem naplněná vodou.

Použijte radši plastovou paletu, je praktická a snadno omyvatelná. Nezapomeňte na čistou vodu, ve které si opláchnete štětce.

Po zvládnutí techniky malby akrylem můžete vytvořit opravdu mistrovská díla. Trocha trpělivosti, usilovného zkoušení a správných materiálů jsou klíčem k působivým výsledkům.

Chcete si malbu technikou akrylu vyzkoušet? Přihlaste sena kurz akrylu do Draw Planet! S námi vám to půjde!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/

F90nMXhiJvc

Lidé se dělí na dva typy lidí. Jedni milují šťourat se v barevném kruhu, vymýšlet všemožné barevné kombinace a často už při kreslení obrázku mají v hlavě jasnou představu, jak dílo vybarví. Zatímco druzí dokončí ilustraci a zaseknou se, protože nedokážou přijít na to, jaké barvy použít. Sepsali jsme pro vás tipy, jak usnadnit proces výběru barev pro svá díla.

#1 BAREVNÉ CÍTĚNÍ SE DÁ NAUČIT
Zní to to divně, ale věřte nám. Čím víc se vědomě budete dívat na barvy a barevné kombinace, tím jednodušší pro vás bude je vybrat. Jak na to v praxi? Pravidelně, alespoň jednou za pár dní, otevřete Dribbble (nebo jakýkoli jiný web, kde různí zkušení autoři publikují svoji práci), podívejte se na nové a populární, uložte si, co je podle vás v pohodě, co není a proč si to myslíte.

#2 TRÉNUJTE BAREVNOU PŘEDSTAVIVOST

Svět kolem je plný barev, snažte se mu častěji věnovat pozornost a častěji si pokládat otázky jako: Co je na tomto odstínu tak super? A co kdyby byl světlejší? Tmavší? Jaký tón by mu slušel? Můžete trénovat doslova kdekoli – zatímco jste v metru, představte si, jak barevná blůza by se hodila k sukni slečny před vámi, jak barevná pohovka by vypadala skvěle v obýváku u vašeho kamaráda.

#3 POZNEJTE SVÉ SLABOSTI

Pokud si v hlavě zapnete funkci „barevné povědomí“, brzy si všimnete, že jste přitahováni určitými specifickými odstíny a kombinacemi. Třeba, že se Vám nelíbí čisté, jasné a světlé barvy a že Vám vyhovuji „špinavé“, tlumené, temné, ale kontrastní kombinace. Když si přiznáte, že nějaké barvy máte radši, a budete zkoumat proč a kdy, pomůže Vám to rozvinout vnímání barev.

#4 VYTVÁŘEJTE NĚKOLIK VARIANT

Při přípravě zakázky se vytváří pro zákazníka stejný obrázek v několika barevných variantách. Zkuste to aplikovat ve svém cvičení. Vyzkoušejte různé světle tóny, tmavé, jasné, odstíny stejné barvy, na tmavém pozadí, na světlém, zkuste „podivné“ kombinace jako jsou fialová a zelená. Pak vedle sebe položte různě vybarvené obrázky a poznamenejte si, co se vám líbí a co ne (a proč).

#5 PONOŘTE SE DO TEORIE, ALE NEUTOPTE SE V NÍ
Je dobré mimo cítění barev i chápat, proč a jak jaký tón v jakém okamžiku se zesvětlit. Ale teorie bez praxe není nic. Pokud se od samého začátku ponoříte velmi, velmi hluboko do teorie barev, existuje velké riziko, že se stane teoretikem, který nedokáže dělat v praxi nic. Proto je důležité znát základy a pak začít cvičit.

Na našich kurzech se barvám i teorii věnujeme vždycky. Pokud se ale chcete do barev úplně ponořit, přihlaste se na náš kurz abstraktní malby! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-abstraktni-malby-pro-zacatecniky/

Jak namalovat obraz

23. února 2019

hrnek

Mnozí se chtějí naučit kreslit, ale bojí se začít a každého napadá spousta otázek. Jaký štětec a papír nebo plátno si vybrat?  Jak přistupovat k barvám? Kde mám začít? Dáme vám odpovědi na všechny tyto otázky. Zde si přečtete základní informace o tom, jak začít s učením se malovat. Postupujte podle těchto tipů, trénujte a cvičte a už se nebudete bát čistého listu. Získáte potřebné znalosti a základní dovednosti! Obraz se přiblíží, bude srozumitelnější a přinese spoustu potěšení.

 1. Připravme se
1. Najděte inspirativní výkresový objekt
Stává se, že jste již vše připravili, ale nemůžete najít objekt, který byste chtěli kreslit. A na to byste měli myslet předem. Ve skříních a zásuvkách stolu bude určitě něco zajímavého. Hledejte vhodné předměty třeba i na nákupu v obchodě s potravinami. Prozkoumejte obrazy vašich oblíbených umělců a inspirujte se. Určitě vás něco napadne.

Pro začátek by měl váš výběr zahrnovat objekty, na které je příjemné se podívat. To je důležité pro vytvoření úspěšné práce. Zájem o barvu a tvar vás bude motivovat v procesu zpracování obrazu. Existuje spojitost mezi pocity k objektu a schopností odhalit vlastnosti objektu. Můžete zvládnout mnohem víc, než si myslíte.

2.Poznejte štětce a barvy
Zvedněte měkký a kulatý a štětec a porovnejte je. Vymáčkněte trochu akrylu z tuby na paletu. Pokuste se aplikovat neředěnou barvu pomocí různých štětců na plátno nebo zkuste akvarelem pár tahů na papír. Malujte jednoduché tvary, zkoušejte. Cítíte rozdíly v tazích s různými štětci? Přidejte trochu vody a znovu zkoušejte. Průměrná konzistence barvy má stejnou intenzitu barvy jako neředěná, ale její struktura je vyhlazená. A pak cvičte znovu s hodně zředěnou barvou. Sledujte, jak rychle barvy schnou s různým zředěním.

3.Začněte s abstrakcemi.
Abstrakce je zajímavý a snadný způsob, jak se připravit na práci v realističtějším stylu. Je důležité vybrat 3-4 barvy, které se vám líbí, abyste pocítili emocionální spojení s obrázkem. Nakreslete souvislou, úhlovou nebo zaoblenou čáru přes celý povrch listu jednoduchou tužkou. Můžete linie několikrát překřížit.

Vyplňte tvary ve výkresu barvami a odstíny, texturou barvy a štětcem. Vybírejte barvy, které se vám líbí. Poslouchejte svůj vnitřní hlas. Hlavním úkolem je dělat vše tak, jak se vám líbí, zapomenout na všechno ostatní.

Malujte obrázky ve své fantazii
Věnujte se každodenním činnostem a malujte obrázky jen ve své fantazii. Hledejte harmonii mezi povrchy a texturami, které vidíte kolem sebe. Přemýšlejte nad možnými metodami práce se štětcem a nanášením barvy.

Přijďte si do Draw Planet namalovat svůj první obraz! Máme na to skvělé inspirativní prostředí, kvalitní pomůcky i materiály a lektory, kteří vám pomohou odbourat obavy.

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!