Přejít na obsah
Menu

#člověk

Jak nakreslit vlasy?

2. prosince 2021

derek-lee-gLWChQOe2EY-unsplash

Vlasy je velmi těžké nakreslit, protože co vidíme, je jiné, než co myslíme. Nemůžete nakreslit rovné vlasy ve formě rovných linek, protože to není to, co vidíme, když se díváme na vlasy. Co vidíme, musí být zjednodušeno do linií, vlnek a stínů. 

Předpokladem pro nakreslení vlasů je samozřejmě nějaká základna ve formě hlavy. Zkuste si nakreslit nějakou podobnou, jako je tato. 

Začněte tím, že přidáte nějaký objem kolem hlavy. Vlasy neleží rovně na skalpu. 

Naznačte pěšinku. 

Nakreslete obrys vlasů spadajících do čela a obličeje. 

Nakreslete náznaky vlasů jemně spadající pod uši, na nebo pod ramena (podle požadovaného výsledku, samozřejmě). Zde zatím nekreslíte přímo jednotlivé prameny, jen jejich směr a délku. 

Jak jsme si říkali kousek výše, vlasy neleží přímo na skalpu. Začněte je vyzvedávat od pěšinky směrem z čela. 

Vlasy se shlukují v pramenech. Nakreslete tedy zkosené obrysy pramenů. 

Každý pramen se dá rozdělit do ještě menší pramenů. 

Rozdělení pramenů by mělo být viditelné také na vrchu hlavy. 

Nakreslete také nějaké prameny po stranách a přidejte texturu. Nekreslete je jako jednoduché rovné čáry, spíše ve tvaru Y (klasické i vzhůru nohama). 

Zvedněte vlasy kolem pěšinky. 

Nakreslete obrys celých vlasů, následujte směr pramenů. Pozor, moc netlačte na tužku. Vlasy jsou jemné a neměly by mít tvrdé obrysy. 

Nakreslete linky podél pramenů. To dodá vlasům objem a pěkné detaily. Opět ta tužku netlačte, aby linky nepůsobily tvrdě. 

Nyní vlasy stínujte. Ne však jednotlivé linky, myslete rovnou v pramenech. 

Nyní přidejte tu a tam nějaké volné linky, aby vlasy působily realističtěji. 

Extra tipy 

Vlnité vlasy 

Prameny začněte naznačovat v jemných vlnkách, které poté spojíte ve špičatý konec a dokreslujete jednotlivé linky podle stejného směru. 

Afro

Pro tento typ vlasů začněte naznačením kruhů okolo hlavy a kudrlinek vně účesu. Poté doplňujte kudrlinky dle jednotlivých kruhů až po požadovaný objem. 

Různé části těla podle živého modelu a skvělého výkladu zkušených lektorů si můžete vyzkoušet na našem kurzu Figurální kresby. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/ Ať se společné dílo vydaří!

Woman-Side-Profile-Step-10

Portréty z profilu se dlouho těší velké oblibě. Byly používány už od starověku např. na mincích nebo keramice. Jejich krása tkví v jednoduchosti hlavně díky struktuře obličeje – čela, nosu a brady. 

Rádi byste si namalovali ženský profil? Vše, co potřebujete, je tužka, papír, guma a náš malý rádce. Brzy budete schopni skicovat z profilu svou rodinu i přátele. 

 

  1. Namalujte kruh, ten Vám pomůže zformovat obrys obličeje. 

2. Připojte zakulacený trojúhelník , to pomůže zformovat bradu. 

3. Vygumujte původní obrys napojený na trojúhelník. Poté nakreslete dvě linie krku. 

4. Pokračujte prací na detailech obličeje. Nakreslete dvě zakulacené linky do špičky nosu a  vygumujte původní čáru obrysu. Poté pokračujte drobnými křivkami a vytvořte rty. Opět vymažte původní obrys. 

5. Vygumujte trojúhelníkovou bradu a místo ní nakreslete delší, zakřivenou čáru ve tvaru brady. 

  1. Přidejte elipsoidní nepravidelný tvar podle ucha, poté nakreslete několik nepravidelných linek a koleček připomínajících vzor v uchu. 
  2. Pracujte na detailech obličeje. Použijte dvě zakřivené linky na obočí. Pod ním  nakreslete dvě linky spojující se ve tvaru ”Y” k vytvarování očních víček. Spojte konce zakřivenou linkou k vytvarování zornice. Doplňte o oválný tvar k dokončení zornice a vykonturujte oční víčko. Nakonec nakreslete linku ve tvaru “C” vedle nosu a přidejte malý ovál k naznačení nozdry.  

  1. Dokreslete vlasy za pomoci překrývajících se linek. Nezapomeňte na vlasy spadající do obličeje, z uchem, na konci na spodu i vrchu hlavy a to vše spojené kulatým drdolem. 

  1. Dodejte texturu vlasům. Nakreslete linky diagonálně také v drdolu. 

Volitelně: obrázek vybarvěte

Určitě Vás v případě zájmu rádi naučíme více v našem kurzu Portrétu https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/

Jak tužkou nakreslit nos?

28. listopadu 2019

nose-hryashch
Už jste někdy zkoušeli skicovat obličej? Zdá se vám to složité? Máte pravdu. Při skicování obličeje je totiž nezbytné všechny jeho vlastnosti harmonicky skombinovat. A hlavně – dobře nakreslit nos. Jak na to? Vezměte si skicák, tužku a pojďte to zkusit spolu s námi.
Technika skicování (sketching) je založená na tom, že se kreslení provádí docela rychlým tempem, což v krátkém čase umožní umělci přenést na papír různé objekty nebo nápady. Díky skicování tak můžeme snadno a rychle zachytit své myšlenky, dojmy, vzpomínky a uchovat si je na pozdější dobu.

Chcete skicovat obličej a nevíte, jak nakreslit nos?
Pro začátečníky tu máme pár rad, triků a pokynů, jak ho nakreslit bez potíží i obyčejnou tužkou. Musíte zachovat proporce a věnovat se každičkému detailu.
Krok první: Označení
Co to znamená? Naznačte si na papír nos pomocí dvou kolmých čar, které se navzájem protínají. Žádní dva lidé nemají zcela totožný nos. V něčem se vždycky budou lišit.
Krok druhý: Nakreslete kontury nosu a nosních křídel
Co je pro zachycení nosu důležité? Nosní můstek a křídla. Proto je teď ten správný čas je zachytit. Na co byste přitom neměli zapomínat?
Vzdálenost od jednoho křídla k druhému je téměř polovina svislé čáry. Pro správné nakreslení nosu tužkou je třeba dodržovat proporce, jinak nebude výsledek takový, jaký by měl být.
Krok třetí: Zachyťte správný tvar nosu
Právě teď je důležité naskicovat správný tvar. Kdo dobře provedl první krok, má to teď snadné. Zachyťte zakulacené obrysy nosu a jeho špičku.
Krok čtvrtý: Detaily
Odstraňte přebytečné linie pomocí gumy, ať máte ve skicáku akademický nos. Pak se zaměřte i na ty nejmenší detaily. Netrefili jste šířku nosu? Opravte ji. Zakreslete nosní dírky. I malé nepřesnosti zkreslí celý obraz. Opravujte své dílo tak dlouho, dokud nebude mít nos ten správný tvar.
Krok pátý: Objem
Aby nos získal na objemu, a ještě víc připomínal skutečný nos, nakreslete obyčejnou tužkou stíny. Výsledkem bude objemná kresba, stejná jako u skutečných umělců.
Nezapomeňte! Při kreslení nosu člověka je důležité dodržet tvar, zachytit proporce. Vyhrajte si s každou čárou i stínem. Používejte ideálně měkkou tužku.
Náš tip: Odborníci doporučují při skicování obličeje kreslit všechny rysy jako oči a nos hned na začátku. Vyžadují totiž velké úsilí a vaši maximální pozornost. Vše ostatní snadno opravíte. Když ale
nezvládnete zachytit správně oči nebo nos, celá kresba vypadá úplně jinak a portrét nebude objekt, který jste skicovali, připomínat.
Tak co, zvládli jste to? Podle tohoto postupu by i začátečníci měli bez problému znázornit nos ženy, muže i dítěte. Chcete se v tom zdokonalit, získat na zkušenostech, nebo se chcete naučit skicovat i další rysy obličeje? Přihlaste se do kurzu figurální kresby!
e2665c4ee86373fab8350b3f95061b50

Třeba děláte jen jednu chybičku, která vám kazí konečný výsledek. A to je škoda, vyvarujte se zbytečných stresů s kreslením :).

  1. Zjednodušování

Podíváte se na předlohu a řeknete si, že tolik detailů nezvládnete. A tak radši například oko zjednodušíte. Věřte tomu nebo ne, ale je mnohem jednodušší kreslit detail po detailu stejně, jako vidíte na předloze, než kvalitně zjednodušit. Aby to vypadalo dobře a vyváženě, museli byste zjednodušit vše do určitého stylu a vědět, jak na to. Radši buďte pečliví!

  1. Málo kontrastu

Přestaňte se bát tmavá místa udělat opravdu tmavými. Při pohledu na jednotlivou část vám možná připadá, že jste to přehnali, ale jako celek to bude dávat smysl. Co je opravdu světlé, klidně ještě přegumujte, co je opravdu tmavé, vyšrafujte opravdu do tmava.

  1. Špatné proporce

Dodržujte pravidla, která všeobecně platí, jen je mírně posouvejte podle konkrétního postavení obličeje, který malujete. Obličej se dá rozdělit na třetiny, na čelo (začínající linie vlasů po kořen nosu), nos (od kořene nosu po konec nosu), ústa (od konce nosu po bradu). Někdo má delší část s nosem, někdo čelo, podle toho pak mírně proporce posunujete. Měřte, přenášejte, deformaci později nezměníte skvělým vykreslením :).

Děláte některou chybu? Stačí dát trochu pozor. A nebo stále nevíte, jak na portrét? Rychle do Draw Planet na kurz kresby a malby portrétu. Vše si vysvětlíme a portrét pro Vás bude novou vášní :)!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/

Lidské proporce

27. června 2018

rI5ujp6

ZákladyPro kreslení postavy člověka je zásadní zapamatování si několika klíčových způsobů měření a porovnání částí těla. Nejužitečnější a nejrozšířenější metodou pro měření a udržení poměrů při kreslení je použití hlavy jako měřítka (výška a šířka).

Standardní růst člověka se vejde přibližně do 8 hlav. Základní pokyny pro dělení částí těla od temena k chodidlu jsou následující:

Od vrcholu hlavy až po dolní část brady;
Od brady po bradavky;
Od bradavek po pupek;
Od pupku až po sponu stydkou.
Od spony stydké po kolena jsou to 2 hlavy. Od kolen po chodidla, také 2 hlavy.

Jedná se o jeden z hlavních způsobů rozdělení trupu, ale existují i další způsoby, které jsou pro nakreslení člověka užitečné. Abyste dosáhli lepších výsledků při zachycování postavy, studujte knihy o anatomii, dokonce pomůže I fotografovaní lidí, kteří již dosáhli plného růstu.

Vizualizace
Než nakreslíte nějakou pózu, dobře si ji ve své hlavě představte. Naše mysl je naprogramována tak, aby vytvořila realistické proporce. Dobrým příkladem budou naše sny, ve kterých lidé vypadají docela reálně. Pokud si dokážete představit pózu v hlavě, pak bude její naskicování otázkou času a techniky, stejně jako správného použití hlavy jako měřítka.

Zobrazení oblečení
Všechny tyto rady poslouží i jako dobrý základ k zobrazování oblečení na postavě. Přirovnali bychom to ke stavění domu: krásná fasáda nezlepší nic, pokud jsou špatně položené základy. Pokud je slabý základ, vzniknou jen trosky.

Detaily
Jakmile vyřešíte všechny problémy s proporcemi a oděvem, cvičte se ve vizualizaci detailů. Mnoho umělců přeskakuje základní body a okamžitě vytváří postavy s velkým počtem detailů, špatnými proporcemi a špatnou anatomií. Buďte trpěliví a vaše práce se vyplatí!

Pokud byste se chtěli více věnovat kreslení lidské postavy, přihlaste se do Kurzu figurální kresby v Draw Planet! V kurzu budeme kreslit podle živých modelů, což je pro získání praxe úplně nejlepší! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

artisthall-topic-drawing-foot-1

Chodidlo je pro kreslení velmi obtížný předmět. Je to silná, pružná a možná i nejvíce elegantní část lidského těla.
Zaměříme se na chodidlo v dvourozměrném prostoru a budeme přidávat na objemu. Nastudujeme jeho strukturu, umístění hlavních částí a obecnou perspektivu.

Začněme jednoduchými formami, které nám pomohou rozpoznat různé části chodidla. Pak budeme náčrtek zdokonalovat, položíme základy pro objemnou kresbu. Poté přidáme potřebné detaily, jako jsou vrásky, záhyby a svalový tonus.

1. Co je uvnitř?


Znalosti anatomie chodidla nám pomůžou vytvořit obecný tvar
Chodidlo se skládá z kostí, šlach, tuku a mnoha přidružených tkání. Chodidla jsou velmi silná, a přestože nejsou tak pružná jako ruce, dokáží vykonat širokou škálu pohybů. Není do cesty podívat se na anatomii chodidla a zkusit si udělat pár rychlých náčrtů.

Při kreslení je třeba si uvědomit nakolik je vlastně pata velká. I bez znalosti anatomie můžeme snadno přijít na to, kde se nachází jednotlivé části, jako jsou pata, nárt a klouby prstů. A to hlavně proto, že se nacházejí v blízkosti povrchu pokožky.

2. Najděte vhodnou pozici


Rychlé náčrtky vám pomohou najít zajímavé pozice
Jakmile dostatečně prozkoumáme strukturu chodidla, můžeme začít vytvářet náčrty. V této fázi se nemusíte starat o přesnost nebo anatomii. Naopak, soustřeďte se na dynamiku obrazu a zajímavé polohy chodidla.
Zaměřte na obrys a nevykreslujte detaily. Použijte vlastní nohu jako vzor pro nalezení ideální pozice. 🙂 Vaše vlastní pocity vám pomohou: pochopíte, jak jsou kosti a svaly uspořádány a jak se pohybují.

3. Obrysy vytváří tvar


Nyní máme náčrt pozice chodidla a můžeme začít dávat tvar a objem. Obrys bude řídit naše kreslení. Pomůže vám pochopit, jak se tvar chodidla mění.
Nezapomeňte, že ve výkresu je důležité použít tvary. To pomůže zachovat perspektivu objektu a vytvořit smysl pro hloubku. Označte, na které straně je palec.

4. Výstavba malých forem


Různé formy přidávají objem
Z našeho hrubého obrysu budeme pokračovat ve stavbě chodidla jako trojrozměrného objektu. To znamená, že potřebujeme pochopit, kde se plocha nohy dostane do trojrozměrného prostoru. Používáme trojrozměrné tvary (koule a válce), které pomohou při konstrukci nohy. Stále pokračujeme v těchto formách, udržujeme strukturu. Objem je tedy vybudován.

5. Použijte kontury pro detailnost a objem


Pokud pracujete s tradičními materiály, stačí jen silněji tlačit na tužku.
Změníme obrys, vytvoříme objem pomocí vykreslení světla. Nezapomeňte, že nejste svázaní s původním postavením. To se může v procesu změnit.

6. Vlastnosti chodidla


Podrobnosti a stíny vytvoří objem
Nyní budeme mít chodidlo realističtější. Uvědomili jsme si, že nechávaní pomocných čar, nakreslených tužkou nebo v digitálně, způsobuje, že výkres vypadá živější. Nakreslete nehty a vrásky na povrchu prstů.

7. Korekce a detailizace


Kreslíme vrásky, přidáváme hrany u prstů a vytváříme objem šrafováním.
Také, používáme následující metodu: dolní část chodidla těsně obkreslujeme tlustými čárami, aby vzniknul stín a pocit hmotnosti. Horní část zůstává vykreslena tenkými čárami, protože horní část chodidla je osvětlena… Nezapomeňte, že lidské tělo není dokonalé. Nedokonalost je v této práci vaším přítelem.

Baví Vás zkoumat lidské tělo? V Draw Planet máme výborný kurz Figurální kresby, během kterého se dozvíte, jak kreslit portrét, ruce, nohy a lidskou postavu v různých pozicích. Přihlaste se! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

Mimochodem na našem blogu jsme také psali o tom, jak nakreslit jinou komplikovanou část lidského těla: ruce.  Článek najdete zde: https://www.drawplanet.cz/jak-kreslit-ruce/

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!