Přejít na obsah
Menu

#Instalace

Co je to Instalace?

15. dubna 2018

30652221_1729082400471942_9020000348932145152_n

Už dlouho jsou pryč ty časy, kdy existovaly jenom malba a sochařství. Technologie, které umělci používají v současné době, zahrnují film, video, promítačky a počítače. A k tomu mají navíc k dispozici obrovské množství materiálů! Dnes se návštěvník galerie nebo muzea moderního umění může setkat s čímkoli.

Instalace (anglicky installation – Instalace, umístění, montáž) je formou moderního umění. Jedná se o prostorovou kompozici, vytvořenou z různých hotových materiálů a forem (přírodních objektů, průmyslových a domácích potřeb, textových fragmentů a vizuálních informací).

Tato nová forma umění vyžaduje ze strany diváka nový postoj a větší otevřenost. Termín „instalace“ pokrývá jak velké množství, tak širokou škálu forem, materiálů, obsahu a účinků, pro které se zdá být nemožné najít nějaký společný jmenovatel. Je však možné určit seznam faktorů, které se primárně týkají nového vnímání prostoru a času.

Nezáleží na tom, jak odlišné jsou instalace. Jejich společným jmenovatelem je, že jejich význam závisí na souvislostech mezi objekty a obrazy, které tvoří, a na prostoru, ve kterém jsou postaveny. Prostor zahrnuje i diváka, který svou přítomností vystavuje toto prostředí rozmarům a náhodám každodenního života. Nad událostmi, které se v našem životě přihodí, máme malou nebo žádnou kontrolu. Ve všem hraje důležitou roli situace, a to samozřejmě platí i pro instalace.

Instalace mění vnímání umění díky hmatovým prvkům, které přímo ovlivňují naše smysly. Zůstávají tedy výtvarným uměním, na které se díváme očima, ale vnímáme je srdcem.

Neuvěřitelné instalace

28. července 2016

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-1

Manželé, kteří jsou narozeni ve stejný den a rok, pracovali spolu a tvořili spolu, to jsou Christo a Jeanne-Claude z USA. Živí se prodejem skic a fotografií svých neuvěřitelných instalací v přírodě. Nesmíme také zapomenout na velké dědictví, kterého se jim dostalo 🙂

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-3

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-4

Nenechají se nikým sponzorovat, ač jim byl nabídnut 1 milion dolarů za minutu reklamy v japonské televizi.

Specializují se v balení předmětů do látky a jejich díla jsou pak jen krátkodobého trvání. Upoutávají tak pozornost na zajímavá místa a krajinu. Jsou hlavními představiteli tzv. land artu.

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-7

Jak se Vám líbí jejich impozantní realizované nápady 🙂 ?

Draw-Planet-Christo-JeanneClaude-6

Témata

Velice zajímavý projekt umělkyně Anny Schuleit nás zavádí do Massachusetts, do opuštěné psychiatrické léčebny, která musela být v listopadu 2003 zavřena. Umělkyně tomuto místu znovu dala život díky 28 000 květinám, kterými vyplnila její ponuré a chátrající prostory. Symbolicky tak vzdala hold této nemocnici, která i pomohla mnoha pacientům do jejich úzkostí a „vrátila jim barvy do života“

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!