Přejít na obsah

#krajinomalba

Jak namalovat oblohu

26. října 2020

bb3b2e89c291da449bcd80fc6b61f788

Nebe je jednou z nejkrásnějších věcí, které v přírodě můžete vidět. Jeho barvy nás mohou okouzlit tak, že dokážeme minuty sedět u okna a podivovat se, zda-li co vidím je skutečné. I z toho důvodu je tak pro umělce velkým zdrojem inspirace. Ale jak ho namalovat?

Často vídáme, že při malování krajin a městských scenérií se s nebem už nikdo moc nepáře. Bohužel, díky tomu potom vypadá, že do zbytku scény nepatří. Nebe by mělo být namalováno ve spojení se zbytkem obrazu, aby se dosáhlo přesvědčivého a homogenního výsledku. 

Na začátku se zamyslete nad tím, jak oblohu chcete vykreslit, jakou důležitost a prostor jí chcete dát. Pokud jde o malířské techniky, doporučujeme nepřehánět to s mícháním barev, jelikož se často stává, že skončí v jedné velké šedé louži. Místo toho zkuste namalovat jednotlivé oblasti odlišnými barvami a nechte vyniknout tahy štětce.

Dejte prostor vaším očím a nenechávejte se příliš ovlivňovat mozkem. Mozek vám jasně říká, že obloha je modrá. Pokud ale na chvíli pořádně zaměstnáte oči, tak uvidíte jemné odstíny žluté, modré růžové a zelené. Hledejte barvy a užívejte si vyjadřování skrze ně. 

Obloha je často tou nejabstraktnější částí krajiny, takže se opravdu můžete svobodně bavit přenášením energie a dramatičnosti do vašeho díla. Nebe je část obrazu, kde skutečně můžete předvést svůj rukopis a osobitost. 

Použijte své největší štětce a buďte v tvorbě co nejvíce uvolnění a svobodní. Není potřeba vystihnout vše podle reality. Upravte některé prvky tak, abyste zvýšili jejich dramatičnost a vylepšili kompozici. 

Umělci obvykle vytváří malbu od temnější barvy po světlou, která nakonec celý obraz zvýrazní. Zkuste to v tomto případě udělat naopak. Použijte základní barvu a zdůrazněte kontrasty. Naneste na plátno jasně oranžovou nebo žlutou barvu a pokračujte s mraky. Nejlépe je vystihnete kombinací šedé a modré barvy. Tímto vám krásně vystoupí zářivý západ slunce. Ve finále už stačí jen zvýraznit některé detaily jasně žlutou a bílou barvou.

Jedním z důvodů proč malíři tak milují malbu krajinomalby je způsob jakým se listy a obloha překrývají a krásně se mísí, avšak tuto oblast nemusí být vždy tak snadné namalovat. Je tu totiž riziko, že se barvy vzájemně smísí a vzniknou na obrazu fleky. V tomto případě se doporučuje pracovat s vrstvami. Tmavou část stromu nanášejte v tenké vrstvě, která zaschne rychleji. Následně můžete nanášet světlou barvu mraků a případně i překrývat listy stromů.

Také milujete přírodu a chtěli byste si namalovat vlastní krajinomalbu? Nevíte jak na to?

Přihlaste se na náš kurz krajinomalby, kde si zkusíte namalovat nejen oblohu, ale i další přírodní povrchy a textury 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-krajinomalba-pro-zacatecniky/

 

Jak namalovat krajinu

17. dubna 2019

krajina2

Jste milovníci výletů, přírody a nádherných výhledů do krajiny. A navíc vás zajímá malování. V tom případě je pro vás krajinomalba jako stvořená. Jak na ni?

Zpočátku musíme zmínit, že jste si nevybrali ten nejjednodušší obor. Ale přesto se ho určitě naučíte! Stačí si dát na čas a zvolit techniku, která vám bude vyhovovat. Nádherná díla vznikají technikou olejomalby a akrylu, nebo můžete malovat také akvarelem. O každé technice se dají napsat celé knihy, dnes se ale dozvíte pravidla, jak udělat kvalitní krajinomalbu.

1) Vyberte si hezkou krajinku, kterou budete chtít zobrazit.

Zní to banálně, ale ne vše, co se vám líbí na pohled, bude dobře vypadat i namalované. Krajina by měla být rozmanitá, abyste měli zajímavý materiál na své dílo. Určitě si vybranou část přírody vyfoťte a zjistěte, jestli je právě vámi zvolený výřez hezký i na obraze.

2) Když už budete v tom focení, vytvořte si předlohu.

Věřte nám, že ze začátku je o hodně jednodušší malovat podle fotografie, než podle skutečnosti. Na plenér si troufnou už opravdu pokročilí umělci.

3) Nejdříve načrtněte rozložení krajiny a vynechte detaily.

Pokud se budete věnovat detailům hned na začátku, ztratíte se v nich. Zatím se zajímejte o kontrasty ploch, o jejich barevnost a tvar. Nemusíte vykreslovat strom po stromu z každého lesa. Bohatě Vám bude stačit naznačit barevné přechody.

4) Až budete spokojeni s plochami, přidejte detaily.

Květina v popředí třeba dodá atmosféru, která vám doteď tak trochu chyběla. Zkontrolujte vržené světlo a přidejte světlo nebo stín všude, kde má být.

5) A znovu foťte.

Když vyfotíte svoje dílko, uvidíte ho zase z jiného úhlu. Můžete ho také porovnat se svojí předlohou. Samozřejmě nejde o to, udělat přesnou kopii. Spíš posoudíte, co byste ještě chtěli vylepšit a navíc se pokocháte :).

Krajinomalba musí dostat snad každého. Nádherná místa na nás dýchají z obrazů, jako bychom právě byli na louce u krásného lesa. Vrhněte se na to taky, zvládnete to! Přihlaste se na kurz krajinomalby pro začátečníky v Draw Planet. Milí lektoři vám prozradí jak na to a vyzkoušíte si různé techniky.

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!