Přejít na obsah
Menu

#Digital

GameDev

13. prosince 2023

Pixel Art Environments: 2D Environment Design & Animation | GameDev.tv

GameDev (GameDev, z anglického games development) – proces tvorby hry: od vývoje a návrhu až po uvedení na trh. Může se jednat o hry pro mobilní telefony, konzole, počítače nebo jiné přístroje.

 

GameDev Directions

Herní průmysl se dělí na šest hlavních oblastí v závislosti na platformě:

 • pro osobní počítače s operačními systémy Microsoft Windows, Apple MacOS a Linux;
 • stacionární a přenosná herní zařízení (konzole) – např. Microsoft Xbox, Sony PlayStation, Nintendo Wii/Switch atd.;
 • mobilní zařízení (chytré telefony a tablety a některé mobilní konzole) s operačními systémy Android (Google), iOS (Apple), Windows (Microsoft);
 • online platformy založené na vzdálených serverech, jakož i v hlavních sociálních sítích, jako jsou VK, MoiMir, Odnoklassniki, Facebook;
 • arkádové automaty, jako jsou NeoGen a Play System od japonských společností SNK a Capcom;
 • systémy virtuální reality, jako jsou Oculus Rift, OSVR, HTC Vive atd.

Trendy se vyvíjejí nerovnoměrně jak podle zemí, tak podle času. Například arkádové automaty, oblíbené v 70.-80. letech minulého století, jsou dnes stále žádané pouze v asijských zemích (Japonsko, Čína, Korejská republika).

Systémy virtuální reality jsou stále v počátečním stádiu vývoje a kvůli vysoké ceně nemají masové rozšíření, i když řada velkých projektů (např. Half Life 2, Mirrors Edge) má jejich podporu. Hry realizované na bázi sociálních sítí jsou úzce zaměřené na konkrétní cílovou skupinu.

Herní enginy

Herní engine je základní software, který zajišťuje funkčnost hraní, grafiky a dalších prvků videohry. Na základě jednoho a téhož herního enginu lze vytvářet různé hry, „navěšovat“ na něj příslušné textury, modely postav a objekty prostředí, herní pravidla atd.

Takový software je zpravidla orientován na jednu platformu (PC, konzole, mobilní zařízení) a žánr (například střílečka z první osoby, strategie, dvourozměrná bojová hra nebo simulátor). I když existuje mnoho příkladů úspěšné realizace her různých žánrů na stejném enginu. Například Source, původně vyvinutý pro first-person střílečku Half-Life, se stal základem pro multiplayerovou týmovou hru Dota 2 a taktickou střílečku Counter Strike.

Výhodou herních enginů je, že již poskytují vývojáři základní sadu funkcí, na jejichž základě může vytvořit vlastní hru. To výrazně zjednodušuje, zrychluje a zlevňuje vývoj videoher.

Některé enginy jsou navíc navrženy tak, aby si vlastní hru mohl vytvořit i začátečník. K tomuto účelu mají integrované vývojové prostředí – sadu vizuálních nástrojů, které může vývojář používat, aniž by se musel nořit do labyrintu herní fyziky, designu, programového kódu a dalších věcí, kterým je obtížné porozumět. Typickým příkladem jsou enginy Godot a Game Maker. Ty často používají amatérští nadšenci nebo malá studia vytvářející malé nezávislé hry.

Klasifikace her

Podle žánru
Je jich hodně, takže se zaměříme na ty nejpopulárnější:

 • Akční – akční hry, které vyžadují vysokou rychlost a přesnost reakcí, typickým příkladem jsou střílečky (shootery);
 • Dobrodružné – adventury, které se zaměřují na řešení hádanek, hledání předmětů a cest, další intelektuální úkoly v rámci příběhu
 • Strategické – hry zaměřené na strategické a/nebo taktické plánování akcí, vynakládání omezených zdrojů, času atd..;
 • Bojové – souboje mezi hráči jeden na jednoho nebo v malých skupinách (obvykle 2×2);
 • RPG (Role Play Games) – hry, ve kterých hráč hraje roli postavy v příběhu s důrazem na interakci s ostatními postavami;
 • Horor – žánr, ve kterém je hlavní důraz kladen na vyvolání tísnivého, znepokojivého pocitu (napětí) a/nebo intenzivního strachu u hráče;
 • Sport – hry, které reprodukují mechanismy určitého sportu (automobilové závody, fotbal, snowboarding atd.);
 • Simulátor – žánr, který klade důraz na více či méně realistickou reprodukci mechaniky vlastní reálnému objektu (např. letadlu, zvířeti nebo dokonce skále).

V rámci žánrů existuje mnoho subžánrů. Existují také hry, které kombinují různé žánrové prvky – například Action/Adventure kombinuje aktivní akci (střílení, honičky) s řešením hádanek, hledáním předmětů.

Podle úrovně realizace, nákladů na výrobu a propagaci

 • AAA – vysokorozpočtové (50 milionů dolarů a více), technicky složité tituly vyvíjené velkými studii s rozsáhlou marketingovou podporou pro vydání po vydání (obdoba z filmového průmyslu – blockbuster).
 • AA – hry se středním rozpočtem (do 50 milionů dolarů), které jsou z hlediska rozmanitosti herních mechanik a vizuální realizace horší než tituly AAA, ale zároveň jsou méně náročné na hardware, vyžadují menší náklady na propagaci a nesou menší rizika pro vývojáře a vydavatele z hlediska návratnosti.
 • Nezávislé hry vytvořené jedním vývojářem nebo malými studii bez vydavatele, často bez jakékoli marketingové podpory a distribuované zdarma nebo podmíněně zdarma. Často se jedná o výklenkové produkty s nevýraznou nebo primitivní grafikou, ale unikátními herními mechanismy.

Klasifikace je podmíněná, protože mezi jednotlivými kategoriemi neexistují jasné hranice. Například některé moderní indie hry, jako je Hellblade: Senua’s Sacrifice, jsou z hlediska technického provedení a rozvoje příběhu téměř stejně dobré jako AA- nebo AAA-tituly, ale vyvíjejí je malá studia a doprovází je minimální DIY-marketing. A některé AA-produkty (například série Bioshock a Dishonored) mají mezi hráči i kritiky mnohem větší uznání a popularitu než „montovna“ pokračování AAA-hry, jako jsou poslední díly Assassin’s Creed.

Zrod a vývoj herního průmyslu

Elektronické hry se objevily téměř současně s prvními počítači. V roce 1948 v USA Thomas Goldsmith Jr. a Estl Ray Mann vyvinuli zábavní zařízení s obrazovým výstupem na elektronce představující střelnici.

O 4 roky později vytvořil britský vědec Alexander Douglas elektronickou obdobu křížků a nul na univerzitním počítači EDSAC, aby obhájil svou disertační práci. A v roce 1962 napsal Steve Russell a dva další studenti MIT pro univerzitní minipočítač DEC PDP-1 hru Spacewar!, v níž hráč musel ovládat vesmírnou loď a bojovat s nepřítelem (jiným hráčem), přičemž se snažil vyhnout gravitaci hvězdy.

Hra byla založena na programech pro sledování trajektorií kosmických lodí. Tato hra byla milníkem ve vývoji herního průmyslu, protože se ukázala být velmi populární a byla instalována na téměř všechny existující počítače DEC PDP-1. Později byla přenesena na další platformy (např. arkádové automaty) a stala se předlohou pro další hry s podobnou mechanikou.

 

Dozvědět víc můžete tady:

Titulní obrázek z webu

Témata

Akvarel je tradiční a nádherná výtvarná technika, která se vyznačuje transparentností, lehkostí a překrásnými odstíny. Ačkoli má své vlastní kouzlo, můžete dát svým akvarelům moderní zvrat tím, že je zkombinujete s digitálním uměním. Kombinace tradičního akvarelu a digitálního média otevírá nové možnosti pro tvorbu a výraz umělců. Zde se podíváme na to, jakým způsobem můžete využít digitální technologie k posunu vašeho akvarelu na další úroveň.

Digitální skicování a plánování

Digitální médium umožňuje umělcům plánovat svá akvarelová díla a provádět předchozí skice elektronicky. Pomocí tabletu (například v programu IPad Procreate) můžete vytvořit několik verzí skic, experimentovat s kompozicí a barvami a okamžitě je upravovat.

 Obrázek #1 z Freepik

Digitální efekty a textura

Digitální programy pro umění, jako Adobe Photoshop nebo Corel Painter, nabízejí širokou škálu efektů, které můžete použít na vaše akvarelová díla. Můžete přidat texturu, stínování, mlhu, nebo dokonce simulovat různé druhy papíru. Tím získáváte nové možnosti pro tvorbu atmosférických a zajímavých akvarelů.

Kombinace digitálních a tradičních médií

Kombinace digitálního a tradičního akvarelu může produkovat skvělé výsledky. Například, můžete namalovat základní akvarel na papíře, naskenovat jej a poté digitálně upravit barvy, kontrasty a detaily. Tímto způsobem můžete dosáhnout precizního vzhledu nebo experimentovat s odstíny a efekty, které by byly obtížné dosáhnout pouze s tradičními akvarelovými technikami.

 

Obrázek #2 z Freepik   

Uchování a sdílení děl

Digitální médium vám umožňuje snadno uchovávat a sdílet svá akvarelová díla. Můžete vytvářet digitální archiv vašich uměleckých prací a snadno je sdílet online s přáteli, rodinou nebo publikem. To je zvlášť užitečné, pokud chcete prezentovat svou tvorbu na sociálních médiích nebo prodejních platformách.                                                               

Kombinace digitálního média a tradičního akvarelu otevírá nové dveře pro umělce a umožňuje jim zkoumat a experimentovat s novými technikami a výrazy. Můžete plánovat svá díla digitálně, přidávat efekty a textury, nebo jednoduše digitálně upravovat své akvarely, aby dosáhly požadovaného výsledku.

Dozvědět víc můžete u nás na kurzech:

Obrázek titulní z Freepik

S rozvojem digitálních technologií a internetu prochází výtvarné umění významnými změnami. Digitální revoluce nejenom změnila způsob, jakým umělci vytvářejí svá díla, ale také jak jsou tato díla distribuována a vnímána veřejností. Zde se podíváme na to, jak digitalizace ovlivňuje výtvarné umění v dnešní době a jak se promítá do tržní hodnoty těchto děl.

Digitální nástroje a nové možnosti tvorby

Digitalizace umožnila umělcům nové možnosti vyjádření své kreativity. Digitální nástroje jako grafické tablety, 3D modelování a software pro digitální malbu umožňují umělcům experimentovat s různými styly a technikami bez potřeby fyzických materiálů. To znamená, že umělci mohou snadno vytvářet digitální díla, která mohou být následně upravována, sdílena a reprodukována s minimálním úsilím.

 Obrázek #1 z Freepik

NFT a revoluce v prodeji umění

Jedním z nejvýznamnějších aspektů digitální revoluce ve výtvarném umění je vzestup NFT (non-fungible token) umění. NFT umožňují umělcům prodat svá digitální díla jako unikátní digitální aktiva, která jsou založena na blockchain technologii, což zajišťuje autenticitu a nezaměnitelnost. Tímto způsobem umělci mohou získat přímou kontrolu nad prodejem svých děl a získávají podíl z každého následného prodeje na sekundárním trhu. To otevírá nové příležitosti pro umělce a mění způsob, jakým je umění kupováno a sbíráno.

Obrázek #2 z Freepik                                                                     Obrázek #3 z Freepik

Digitalizace distribuce a přístupnosti

Digitální revoluce umožňuje širšímu publiku snadný přístup k umění. Díky internetu mohou umělci prezentovat svá díla online prostřednictvím webových stránek, sociálních médií nebo digitálních galerií. To umožňuje lidem z celého světa objevovat a sdílet umění bez ohledu na fyzickou vzdálenost. Digitální média také umožňují umělcům vytvářet interaktivní díla, která zapojují diváky do procesu tvorby.

Screenshot z webu : odkaz

Digitální revoluce ve výtvarném umění má značný vliv na tvorbu, distribuci a tržní hodnotu umění. Umělci mají nyní k dispozici širokou škálu digitálních nástrojů a platforem, které jim umožňují vyjádřit svou kreativitu a dosáhnout nového publika. Zároveň se mění způsob, jakým je umění prodáváno a sbíráno, s NFT uměním jako jedním z nejvýraznějších příkladů této změny. S digitální revolucí přicházejí nové výzvy a příležitosti, které formují budoucnost výtvarného umění.

Obrázek titulní z Freepik
tim-gouw-1K9T5YiZ2WU-unsplash

Největší překážkou při začátcích může být celková příprava set-upu  a výběr zařízení, se kterým budete pracovat. Tento krátký článek vám pomůže shrnout nejdůležitější věci, na které musíte myslet, když s digitální malbou teprve začínáte.

 1. Počítač

Pokud už vlastníte počítač, určitě jej můžete používat dál, aniž byste si kupovali nový. Důležité je, aby splňoval systémové požadavky. Jestliže se vám počítat při tvorbě seká, měli byste zvážit přidání a nebo výměnu paměti.

Při nákupu nového počítače vždy v obchodě informujte prodavače, že hledáte zařízení pro umělecké programy a digitální malbu, aby vám poradil najít ten, který nejvíc vyhovuje vašim potřebám.

Myslete na paměťovou kartu počítače. I když můžete malovat i s použitím 4GB paměti, doporučujeme použít 8GB nebo více, abyste ze svého zařízení dostali, co nejvíce. Většina lidí pro digitální malbu doporučuje počítače Mac, nicméně se systémem Windows můžete také tvořit úplně bez obav. Vyberte si systém, který vám vyhovuje více.

Malovat také můžete na smartphonu nebo tabletu s penem, nicméně mají občas tendenci být technicky omezené, mohou vás tedy brzdit a v malbě se nemusíte cítit svobodně. Ujistěte se, že vybíráte zařízení, které splňuje vaše potřeby a očekávání.

 1. Software na digitální malbu

Existují různé typy softwaru, od freewaru po placené profesionální programy a aplikace.

Dražší software má vždy pokročilejší funkce, ale to ještě neznamená, že je snadné s ním pracovat. Nejlepší je nejprve získat se softwarem zkušenosti, abyste si jej ověřili. Většina placeného softwaru má bezplatnou zkušební verzi, takže není problém najít ten, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Největší softwarová jména:

Adobe Photoshop. Světově proslulý grafický software. Díky své dlouhé historii a pokročilým funkcím přilákal mnoho designérů.

Clip Studio Paint. Propracovaný software pro kresbu komiksů a ilustrace. Tento software je oblíbený u mnoha profesionálních umělců, zejména těch komiksových.

Paint Tool SAI. Intuitivní a jednoduchý software. Má méně funkcí, ale funguje dobře.

Při výběru softwaru byste měli brát v potaz, čemu se chcete věnovat. Ať už ilustracím, komiksům, portrétům, anime atd.

 1. Tablet s perem

Stačí tablet připojit k počítači a kreslíte. Pomocí pera je možné kreslit hladší čáry, takže pokud chcete kreslit na počítači, měli byste si pořídit tento nástroj. Najdete několik společností, která tablety s perem prodává, ale tablety Wacom jsou nejoblíbenější. 

Wacom má širokou škálu tabletů různých velikostí a specifikací. Pokud jste začátečník, dobrou volbou je Wacom Intuos S. Dodává se však pouze jen v menším rozměru 200 x 160 mm. Wacom Intuos s Bluetooth je o něco dražší, ale vyrábí se i ve střední velikosti 264 x 200 mm. Tento model přichází navíc s dodávanou dvouletou licencí Clip Studio Paint. Takže pro umělce bez softwaru je ideální volbou.

 1. Monitor

Pokud jste si jistí, že máte kvalitní displej monitoru, tak si nový nekupujte. Jestliže si ale plánujete nový monitor koupit, vyberte si ten, co možná největší. V budoucnu to sníží vaši únavu při práci.

 1. Další

Ačkoliv to není nejnutnější položka, pořiďte si skener. Ručně kreslené skici si můžete totiž převést skenerem do digitální formy, otevřít softwarem a dodělat je digitálně.

Při tradiční malbě nebo kresbě pomůcky doděláte a nebo časem zničíte. V digitálním prostředí to tak není, což z dlouhodobého hlediska nakonec stojí méně. Není třeba začínat s vysoce výkonným počítačem. Postupem času sami pochopíte, co vám nejvíce vyhovuje, ať už je to pero citlivější na tlak a nebo méně lesklý monitor.

Jste v digitální malbě úplní začátečníci? Chtěli byste v tvorbě pomoc nakopnout? 🙂 Na kurzu digitální malby v Draw Planet objevíte úžasné možnosti digitální malby a ilustrace. Pod výborným vedením zapomenete na neuchopitelné návody z internetu. Tak se přihlaste! Těšíme se na vás! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby/

Kurz digitální malby máme i v online podobě, tvořte z pohodlí domova spolu s námi 🙂 https://www.drawplanet.cz/online-kurz/digitalni-malba-online-kurz-pro-zacatecniky/

domenico-loia-EhTcC9sYXsw-unsplash

Pokud si chcete vybrat ten nejlepší kreslící tablet, který můžete právě teď na trhu získat, máme pro Vás řešení. V tomto článku jsme si pro Vás připravili osm nejlepších tabletů pro kreslení, které jsou aktuálně k dostání. Do tohoto seznamu jsou zahrnuta zařízení z různých cenových skupin od veškerých hlavních výrobců. Ať už hledáte ideální kreslící tablety pro profesionální umělce či nejlepší model z výhodných nabídek – v tomto článku si vybere každý.

Zahrnuli jsme všechny nejznámější značky ze světa tabletů, z nichž některé už možná znáte. Wacom je jedním z lídrů v oboru, a to z dobrého důvodu; společnost vyrábí vynikající tablety v různých cenových skupinách, ačkoliv se jedná převážně o dražší kategorie. Pokud hledáte z hlediska rozpočtu vhodnou alternativu, stojí za to vyzkoušet společnosti jako XP-Pen a Huion. 

Wacom Cintiq 22 (Nejlepší kreslící tablet vůbec)

 • Aktivní plocha pro kreslení: 19,5 x 11,5 palce | Rozlišení: 1 920 x 1 080 | Citlivost na tlak pera: 8 192 úrovní | Připojení: HDMI, USB 2.0
 • Vyvážení obrovské kreslicí plochy, využití dosavadních zkušeností, vysoce citlivý stylus a příznivá cena činí z Wacom Cintiq 22HD touch nejlepší kreslící tablet na trhu. Dodává se s perem Pro 2 a nabízí prvotřídní 8,192 úrovní citlivosti na tlak a jeho dobře navržená obrazovka má antireflexní povrch, který poskytuje uspokojivou úroveň odporu při kreslení. Levnější alternativy jsou k dispozici od jiných výrobců, ale tento tablet poskytuje úroveň kvality Wacom za skvělou cenu.
 • Výhody: Vynikající tlaková citlivost + fantastická cena
 • Nevýhody: Nízké rozlišení obrazovky a žádné zabudované ExpressKeys


Apple iPad Pro 12.9 (2020) (Nejlepší kreslící tablet pro iOS)

 • Aktivní oblast kreslení: 10,32 x 7,74 palce | Rozlišení: 2 732 x 2 048 | Citlivost na tlak pera: Není specifikováno (vyžaduje volitelnou tužku Apple) | Připojení: Lightning, Bluetooth, Wi-Fi | OS: iPadOS 13.4
 • Apple obnovil svůj výjimečný iPad Pro 12.9 pro rok 2020 a nyní si tento špičkový tablet vede lépe než kdy dříve díky novému čipu A12Z Bionic s 8-jádrovým grafickým modulem. Kreslení pomocí Apple Pencil – za které si bohužel musíte připlatit – je úžasný zážitek a existuje spousta malých intuitivních vylepšení, které umělci usnadní život. Jedná se například o automatické nabíjení tužky, když je připojena k magnetickému proužku v horní části tabletu. Apple Pencil je také neuvěřitelně přesný a má perfektní tlakovou citlivost. Celá tato technologie samozřejmě není levná, ale pokud pro Vás peníze nehrají roli, iPad Pro 12.9 je společníkem pro kreslení jako žádný jiný.
 • Výhody: Rychlejší než kdy dříve + vynikající displej
 • Nevýhody: Krátký nabíjecí kabel a nutnost pořízení Apple Pencil

Microsoft Surface Book 3 (13.5 palců) (Nejlepší tablet Windows pro správné kreslení)

 • Aktivní oblast kreslení: 11,25 x 7,5 palce | Rozlišení: 3000 x 2000 | Citlivost na tlak pera: 4 096 úrovní (s povrchovým perem) | Připojení: Wi-Fi, Bluetooth, USB, USB-C | OS: Windows 10 Pro
 • Surface Book 3, jeden z nejnovějších impozantních hybridů notebooků a tabletů společnosti Microsoft, je zcela jasně prémiovým produktem od okamžiku, kdy jej vyjmete z krabice. Jakmile do rovnice přidáte velmi působivé pero Surface Pen (což však k celkovým nákladům přidává navíc dalších cca 2.500,- Kč), získáte fantastický nástroj pro kreslení, který bude krásně synergizovat s jakýmkoli pracovním tokem systému Windows. 
 • Výhody: Působivě všestranný + vynikající kvalita sestavení
 • Nevýhody: Cena a dodatečné náklady na Surface Pen

XP-Pen Artist 15.6 pen display (Dostatečně veliký displej s perem za cenu, která možná překvapí)

 • Aktivní oblast kreslení: 13,54 x 7,62 palce | Rozlišení: 1 920 x 1 080 | Citlivost na tlak pera: 8 192 úrovní | Připojení: USB-C | OS: Windows nebo macOS
 • XP-Pen Artist 15.6 obsahuje vše, co byste od displeje s perem mohli očekávat: kreslící plocha přiměřené velikosti, pohodlné pero se spoustou úrovní citlivosti a dobrá obrazovka. Patrně nebudete mít potřebu dostatečně si všímat drobných detailů nebo pokročilého ekosystému doplňků, které Wacom poskytuje. Zůstává to však displej s perem, který může transformovat Vaši digitální kreativitu. 
 • Výhody: Vysoce cenově dostupný + dobré pero a kreslící plocha.
 • Nevýhody: Kvalita zvuku; stojan není součástí zařízení


Huion H610 Pro V2 (Jeden z nejlepších ultra levných tabletů)

 • Aktivní plocha pro kreslení: 10 x 6,25 palce | Rozlišení: n / a | Citlivost na tlak pera: 8 192 úrovní | Připojení: Micro USB (adaptér USB-C je součástí balení) | OS: Windows, macOS nebo Android
 • Huion H610 Pro V2, jak jste si možná všimli, je cenově mnohem dostupnější než mnoho tabletů uvedených v tomto seznamu. Okamžitě zřejmým rozdílem je, že H610 Pro V2 nemá obrazovku. Chcete-li vidět, co kreslíte, musíte zařízení připojit k počítači PC, Mac nebo Android pomocí USB. Na to si lze trochu zvyknout, ale kresba H610 je opravdu skvělá, s vysoce citlivým povrchem a pohodlným stylusem bez baterie. Každý váš pohyb je vykreslen s neuvěřitelnou přesností a za tuto cenu je to opravdu chvályhodné.
 • Výhody: Cenově dostupný + skvělý zážitek z kreslení
 • Nevýhody: Absence obrazovky a žádná podpora pro iPhone/ iPad

Wacom One (2020) (Nejdostupnější tablet společnosti Wacom pro širokou veřejnost)

 • Aktivní plocha pro kreslení: 11,6 x 6,5 palce | Rozlišení: 1 920 x 1 080 | Citlivost na tlak pera: 4 096 úrovní | Připojení: USB-C, HDMI | OS: Windows, macOS nebo Android (některá zařízení)
 • Nejnovější tablet Wacom, uvedený na CES 2020, shodně pojmenovaný Wacom One (nezaměňujte ho s žádnými předchozími Wacom Ones) je vynikající a přenosný 13-palcový tablet za extrémně konkurenceschopnou cenu, bezpochyby navržený tak, aby zlákal uživatele od levnějších značek jako třeba XP-Pen. Jeho displej s rozlišením Full HD poskytuje 72% barev NTSC a antireflexní vrstvu. Tablet je dokonce vybavený malými nožičkami na postavení.
 • Výhody: Skvělý na cesty + bezkonkurenční kvalita Wacom
 • Nevýhody: Malá plocha pro kreslení a nekompatibilní s iPhone

Wacom Intuos Pro (large) (Nejlepší grafický tablet pro umělce a ilustrátory)

 • Aktivní oblast kreslení: 12,1 x 8,4 palce | Citlivost na tlak pera: 8 192 úrovní | Připojení: USB, Bluetooth | OS: Windows nebo macOS
 • Při vytváření uměleckých děl je potřebný dostatečný prostor pro volné kreslení a pero. To obojí najdete v grafickém tabletu Wacom Intuos Pro Large: je to jeden z nejčistších zážitků z kreslení, jaký můžete získat z digitálního zařízení. Pero poskytuje více než 8 000 úrovní tlakové citlivosti a kreslící plochu, která – i když není tou největší na trhu – poskytuje dostatečnou kapacitu pro Vaši tvorbu.
 • Výhody: Skvělá citlivost pera + plynulost kresby
 • Nevýhody: Kabelové nebo bezdrátové připojení; kreslící plocha může být větší


Wacom Intuos Pro (Medium) (Nejlepší grafický tablet pro designéry)

 • Aktivní oblast kreslení: 8,7 x 5,8 palce | Citlivost na tlak pera: 8 192 úrovní | Připojení: USB, Bluetooth | OS: Windows nebo macOS
 • Designéři obvykle nevyžadují takový rozsah pohybu, který potřebují ilustrátoři, takže tato menší edice grafického tabletu Wacom Intuos Pro (Medium) je právě tímto řešením. Kromě kreslicí plochy Vám osm klávesových zkratek a dotykový prsten umožňují přístup k nejpoužívanějším příkazům a nástrojům, takže nemusíte neustále listovat mezi tabletem a klávesnicí, zatímco se soustředíte na iteraci konceptu. Intuos Pro podporuje také vícedotyková gesta prstů, což usnadňuje posouvání a přiblížení aktuálního dokumentu.
 • Výhody: Skvělý zážitek z kreslení + podpora multi-touch
 • Nevýhody: Klávesové zkratky; dle zkušeností uživatelů i problémy s ovladačem

Zaujal Vás výběr grafických tabletů v našem článku? Máte už vlastní zkušenost s některým z uvedených zařízení? 🙂 Přihlaste se do kurzu digitální malby v Draw Planet! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby/

Historie digitální malby

26. května 2021

James Faure Walker, Artist, Paintings

Digitální malba je způsob tvorby v digitálním prostředí a je jednou z forem digitálního umění. Digitálním prostředím jsou softwarové balíčky nebo počítačové grafické programy, které umělci umožňují vytvářet různá umělecká díla. Použité nástroje a techniky dodávají digitálním dílům jedinečný vzhled. Jedním ze směrů, které lze v rámci těchto programů zvolit, je i „tradiční digitální malba“.

Digitální umění je obecně datováno do 60. let. Existuje však několik předchůdců, které lze zařadit do let 50. Umělec jménem James Faure Walker je od konce 80. let známý pro integraci počítače do své malířské tvorby.

Průlom v digitální malbě pak způsobil samotný software, kdy Bill Atkinson a Susan Kare vytvořili MacPaint, prototyp všech programů pro digitální malbu a design obrázků.

Na začátku 80. let získala digitální malba nový kreativní nástroj: Adobe, ikonický software pro manipulaci s obrázky a tvorbu digitálního designu. Téhož desetiletí vývojáři přišli s Corel Draw a Paint.

Od té doby se digitální ilustrace nadále vyvíjí online. Internet umožnil ilustrátorům, návrhářům a umělcům oslovit mnohem více lidí. V roce 2010 se zrodil Instagram: sociální síť, která se stala místem setkání a platformou portfolií pro různé umělce a styly. Dnes je to obrovské úložiště uměleckých děl z celého světa. 

Gadgety jako iPad a Apple Pencil se rychle stávají základními pomůckami pro mnoho umělců a také každého, kdo chce kreslit a navrhovat digitálně.

Digitální malba v současnosti zažívá svůj vrchol. Nadále se však vyvíjí a neustále těží z nových technologií. Zatím není známo, jak bude vypadat budoucnost, ale je zcela jasné, že bude plná umění vyráběného a spotřebovávaného digitálně.

Zajímáte se o digitální malbu a chcete se dozvědět víc? Přihlaste se do Draw Planet na kurz digitální malby pro začátečníky! 🙂

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/digitalni-malba-online-kurz-pro-zacatecniky/

corelpainter2021
Chystáte se začít tvořit digitálně? Přečtěte si náš nový článek, ve kterém jsme dali dohromady nejpopulárnější a nejlepší programy pro digitání malbu. 🙂

Celkově nejlepší: Adobe Photoshop CC

 

Adobe Photoshop je zlatým standardem programů pro úpravu obrázků již více než tři desetiletí a je nepravděpodobné, že by se to brzy změnilo. Nepochybně nejlepší software pro digitální umění, který je k dispozici, umožňuje vytvářet úžasné ilustrace, 3D umělecká díla a ještě mnohem více. Od plakátů a bannerů po celé webové stránky a mobilní aplikace můžete ve Photoshopu navrhnout téměř cokoli. Tento program obsahuje pestrou škálu profesionálních nástrojů, které vám umožní uvolnit vaši kreativitu. Například nástroj štětec, který byl navržen speciálně pro ilustrátory, dává malování symetrických vzorů nový rozměr.

Kromě toho můžete vytvářet pomocí mnoha tužek, per, značek a štětců, které pracují stejně autenticky jako jejich protějšky z reálného života. Nejnovější verze aplikace Photoshop přichází s množstvím pokročilých funkcí, včetně režimu „Paint Symmetry“, který umožňuje vytvářet složité vzory (např. Mandaly) na vlastních osách symetrie, zatímco pracovní prostor poskytuje interaktivní prostředí pro úpravy. Mezi další vychytávky patří nástroj pro snadné maskování rámců, více úrovní zpět a náhled režimu živého míchání. A protože Photoshop je nyní součástí sady Adobe Creative Cloud (CC), je neustále aktualizován o nová vylepšení.

Nejlepší pro Windows: Corel Painter

Programy Corel pro zpracování grafiky jsou považovány za jedny z nejvýznamnějších v oboru a nejnovější verze Painter se nijak neliší. Se správnou kombinací výkonu a funkcí je to perfektní software pro digitální umění pro Windows. Rozsáhlá sbírka více než 900 štětců společnosti Corel Painter je rozdělena do 36 kategorií a zahrnuje vše od vzorníků až po štětce na textury. Můžete si také importovat štětce od jiných umělců a dokonce si vytvořit své vlastní.

Program je dodáván se šesti novými barevnými harmoniemi, které lze uložit jako sady, což činí z výběru barev snadnou záležitost. Používá také vodítka a mřížky založené na klasických technikách kompozice obrazu, což vám umožňuje vytvářet digitální umělecká díla, která mají jedinečný smysl pro poměr. Pomocí nástrojů pro zrcadlové malování a kaleidoskop můžete snadno navrhnout symetrické ilustrace tak, že budete reprodukovat tahy štětce na opačných stranách plátna a budete mít více odrazů zrcadlových rovin.

S intuitivními průvodci aplikace Corel Painter můžete buď rychle převést fotografii na digitální obraz, nebo malovat plátno pomocí fotografie jako zdroj klonování. Pak je tu šikovná utilita „Brush Accelerator“, která automaticky optimalizuje vaše nastavení CPU / GPU pro 20x rychlejší malování.

Nejlepší pro Mac: Affinity Designer

Přestože je Serif Affinity sada programů pro úpravu obrázků relativně nová, stala se silným hráčem, se kterým je třeba počítat. Klíčovým členem této sestavy je Designer, který předává nejlepší software pro digitální umění, který pro MacOS můžete získat. Vítěz ceny Apple Design Award (WWDC 2015), je rychlá a pohotová aplikace, která podporuje posouvání a přiblížení rychlostí až 60 snímků za sekundu. V reálném čase můžete zobrazit náhled efektů, režimy míchání, úpravy křivek a další.

Nástroj Affinity Designer’s snadno zvládne i ty nejsložitější dokumenty a umožní vám uspořádat objekty pomocí skupin vrstev a barevných značek. Zajímavou vlastností programu je jeho schopnost přepínat mezi vektorovým a rastrovým pracovním prostorem jedním kliknutím. To znamená, že můžete bez problémů vytvářet škálovatelná umělecká díla a vylepšovat je podrobnými texturami. Kromě barevných prostorů RGB a LAB (až 32 bitů na kanál) podporuje Designer Pantone, stejně jako funkce správy barev CMYK a ICC typu end-to-end.

Mezi další pozoruhodné funkce patří neomezená kreslicí plátna, komplexní vektorové nástroje, živý náhled pixelů, zvětšení o milion procent, pokročilé ovládací prvky mřížky (standardní a izometrické) a vlastní styly typografie. Affinity Designer pracuje se všemi hlavními typy obrazových / vektorových souborů, jako jsou EPS, SVG a plně vrstvené PSD.

Nejlepší pro začátečníky: Autodesk SketchBook

Vzhledem k tomu, že tyto programy jsou primárně zaměřeny na profesionální umělce, je drtivá většina programů pro zpracování grafiky poměrně komplikovaná. To však není případ SketchBooku společnosti Autodesk, jehož přímý design je ideální pro začátečníky. Nyní zcela zdarma ke stažení, tento software nabitý digitálními funkcemi obsahuje minimální a elegantní uživatelské rozhraní, které zůstává skryté, dokud není potřeba nástroj / volba, což vám umožní pracovat bez jakýchkoli rozptýlení. Jeho kreslicí modul zvládne plátna až do velikosti 10 megapixelů, přičemž si stále zachovává přesnost a rychlost.

Sketchbook je dodáván s řadou nástrojů pro kreslení, včetně tužek, inkoustů, značek a více než 190 přizpůsobitelných štětců, které dokáží pracovat s texturami i tvary. Jako bonus navíc získáte přístup do exkluzivní knihovny barev „Copic“. Ti, kteří se právě vydali na cestu jako digitální ilustrátoři, mohou těžit z integrovaných asistenčních průvodců programu, který přichází s funkcemi, jako je 16ti sektorová radiální symetrie a prediktivní tah, který automaticky vyhlazuje čáry a opravuje tvary.

Autodesk SketchBook umožňuje exportovat umělecká díla v různých formátech, jako jsou PNG a TIFF. Podporuje také vrstvené soubory PSD, které jsou plně zachovány s množstvím informací, včetně názvů vrstev, skupin a režimů míchání.

Nejlepší freeware: Krita

I když jsou placené programy pro úpravu obrázků skvělé, ne každý může (nebo chce) zaplatit mnohdy stovky dolarů za zakoupení toho či onoho programu. Pokud je to i váš případ, nehledejte nic jiného než freeware Krita. Přestože je tento software pro digitální umění s otevřeným zdrojovým kódem zcela zdarma, je nabitý funkcemi. Krita je ve vývoji již více než deset let a milují ji profesionálové i amatéři. Uživatelské rozhraní je tvořeno panely, kterými lze pohybovat a nastavit vlastní pracovní prostor, a můžete také nakonfigurovat zástupce běžně používaných nástrojů.

Vyskakovací paleta umožňuje rychle vybírat barvy a štětce, zatímco správce zdrojů usnadňuje import balíčků štětců a textur od jiných umělců. Krita má režim „Wrap-around“, který umožňuje vytvářet plynulé textury a vzory, zatímco nástroj „Multibrush“ lze použít k zrcadlení ilustrací kolem více os pro dosažení kaleidoskopického efektu. Mezi další pozoruhodné funkce patří plná podpora správy barev (pomocí LCMS pro ICC a OpenColor IO pro EXR), kompatibilita s PSD a stabilizátory štětců.

Nejlepší pro umění ve stylu akvarelu: Rebelle 3

 

Programy grafického zpracování jsou neuvěřitelné, pokud jde o moderní ilustrace, ale co kdyby mohly replikovat kouzlo staré školy tradičního umění, jako je malba akvarelem? Seznamte se s Rebelle 3, jedinečným softwarem pro digitální umění, který dělá právě to. Simulační techniky, jako je míchání barev a mokrá difúze, vám umožní vytvářet realistická umělecká díla z akrylu a akvarelu s minimem námahy.

Program je dodáván s celou řadou nástrojů (např. Mokrý, suchý, míchaný a rozmazaný) a k emulaci akvarelových kapek používá nový „DropEngine“. Plátno můžete dokonce „naklonit“, abyste reprodukovali efekty toku a navrhovali vlastní štětce pomocí výkonného tvůrce štětců. Rebelle 3 obsahuje 22 různých stylů papíru (např. Cold Pressed, Washi Fine, Kenaf, Lokta a Bamboo Soft) a také celou řadu kreativních šablon a maskovacích nástrojů.

Součástí balení jsou také nové barevné filtry, vrstva „Masking Fluid“ a 23 režimů míchání Photoshopu. Rebelle 3 podporuje přizpůsobitelné uživatelské rozhraní a vícedotyková gesta. Je k dispozici pro Windows i macOS a je kompatibilní se všemi standardními typy souborů, jako jsou PNG, BMP, TIF a vrstvené PSD.

Nejlepší pro iPad: Procreate

 

Tablety Apple byly vždy úžasné a s nadcházejícím iPadOS chystají ještě výrazné zkepšení. Pokud však opravdu chcete posunout tvůrčí potenciál vašeho iPadu (a Apple Pencil) na vyšší úroveň, potřebujete něco jako je Procreate. Oceněná aplikace pro digitální umění umožňuje snadno vytvářet náčrtky, ilustrace a další, kdykoli a kdekoli.

Můžete si vybrat z více než 200 ručně vyrobených štětců, importovat vlastní štětce a dokonce si vytvořit vlastní. Procreate obsahuje mnoho funkcí, které byly vyvinuty výhradně pro iPady. Například „ColorDrop“ rychle vyplní vaše kresby plynulými barvami. Pak je tu „Draw Assist“, který automaticky opravuje tahy štětcem v reálném čase. Do svých ilustrací můžete také přidat vektorový text a širokou škálu dramatických efektů a filtrů (např. Warp, Symmetry a Liquify).

Mezi další vychytávky patří plnohodnotný systém vrstvení, 250 úrovní zpět / znovu, nepřetržité automatické ukládání a možnost zaznamenat celý proces vytváření digitálních ilustrací jako časosběrná videa (v rozlišení 4K), které lze poté sdílet na sociální sítě.

 

Nejlepší pro tablety Android: ArtRage

Svět Androidu nabízí několik skvělých tabletů, které můžete použít k ilustraci na cestách. To znamená, že potřebujete také aplikaci pro digitální umění a my nemáme žádné výhrady k doporučení ArtRage. Dodává se s celou řadou kreativních nástrojů, které skvěle simulují své protějšky ze skutečného světa. Můžete malovat pomocí hustých olejů, jemných vodových barev a dokonce experimentovat s texturami tak, že barvu namícháte a rozmažete.

Díky rozmanité škále realistických nástrojů (např. pastely, stínovací tužky a precizní inkoustová pera) můžete kreslit stejně jako na papír. ArtRage podporuje neomezené vrstvy a je kompatibilní se všemi standardními režimy míchání. Pomocí funkce „Metalické tónování“ můžete pigmentům přidat také zrcadlivost. Chcete-li použít stávající fotografii jako vodítko pro malování, lze to samé provést importem jako trasovací obrázek. Aplikace dokonce automaticky vzorkuje barvy z trasovacího obrázku, což vám umožní soustředit se na tahy štětcem. ArtRage je kompatibilní s grafický tablety Wacom i S-Pen.

Pokud chcete otevřít dveře do nádherného světa digitální tvorby, přijďte k nám na Kurz Digitální tvorby. Pod výborným vedením zapomenete na neuchopitelné návody z internetu. Vše v klidu vysvětlíme, tak se přihlaste! 🙂 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby/

Digitální malbu máme i online, připojte se a tvořte odkudkoliv: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/digitalni-malba-online-kurz-pro-zacatecniky/

001

Zajímá vás, co vlastně můžete s Photoshopem dělat? V tomto článku se pokusíme odpovědět na tuto otázku tím, že uvedeme, čeho všeho je Photoshop schopen. Adobe Photoshop je jednou z nejvýkonnějších aplikací pro úpravu obrázků na trhu. A pokud jde o práci s fotografiemi, není téměř nic, co by nemohl udělat. Dokonce i název „Photoshop“ je klíčovým slovem pro manipulaci s fotografiemi a od svého spuštění, před více než 25 lety, zaznamenal program spoustu nových funkcí. 

Upravte pomocí Photoshopu své fotografie

Když se ptáme sami sebe, na co lze Photoshop použít, je důležité si uvědomit, že je možnost využití i dalších programů, jako je například Adobe Illustrator. V posledních letech Adobe vyvinul sadu Creative Cloud do komplexní sítě překrývajících se aplikací.

Pokud máte přístup k plné verzi Creative Cloudu, mají tyto překrývající se aplikace spoustu výhod. Jednou z věcí, které se s Photoshopem daly dělat vždy, je úprava fotografií.

Díky tomu můžete:

 • Vylepšovat barvy, přidat kontrast nebo upravit ostrost a rozmazání.
 • Retušovat snímky a pozvednout je v kvalitě i rozvržení na úroveň časopisů.
 • Opravit staré fotografie tak, aby vypadaly, jako by byly vytištěny včera.
 • Oříznout obrázek libovolným způsobem.

V zásadě, pokud existuje nějaký myslitelný způsob úpravy obrázku, můžete to udělat pomocí Photoshopu. 

Vytvořte pomocí Photoshopu digitální obraz

Co ještě může Photoshop dělat, kromě úpravy fotografií? Většina obrazů, karikatur, přebalů knih a jiného umění, které vidíte online, se dnes už opravdovým štětcem a barvami na plátně nevytváří. Štětec i plátno jsou digitální a obrázky, které vidíte, byly navrženy na počítači. Photoshop je pouze jedním z nejpopulárnějších programů pro vytváření digitálního umění.

Pomocí aplikace Photoshop můžete reálně napodobit old-schoolová či ručně malovaná umělecká díla, jelikož při klasickém malování nevytvoříte takové spektrum barev jako při digitální malbě.  S programem jako důvěryhodným plátnem a tabletem místo štětce můžete ihned začít s vytvářením nových mistrovských děl.

Pomocí míchacích štětců nebo vrstev můžete také různé barvy kombinovat a vytvořit tak originální obraz. Kromě toho můžete na svůj obrázek aplikovat efekty digitálního štětce, a to od olejových textur až po uhel či inkoust.

Tyto efekty jsou často ve formátu štětců na míru, které si lze stáhnout prostřednictvím Adobe nebo přes jiného výrobce. Ale můžete si vytvořit i svůj vlastní.  

Použijte Photoshop pro grafický design

Chcete se věnovat grafickému designu a potřebujete navrhnout ilustraci, koláž nebo třeba grafický plakát a nechcete v začátcích investovat do dalších programů?  

Do Photoshopu bylo začleněno mnoho nástrojů Adobe určených i pro design. Například nástroj pero je základní funkcí aplikace Adobe Illustrator. Nyní je stálicí téměř ve všech programech Adobe.

Photoshop sice není hlavní grafickou aplikací, ale i tak je velmi funkční a nabízí velkou flexibilitu. Pokud chcete vyzkoušet některé běžné nástroje ve Photoshopu před přechodem na Illustrator, Photoshop je skvělým programem pro začátečníky. Bude se vám také hodit, pokud vytváříte grafický design pouze příležitostně.

Používejte Photoshop pro webdesign

Stejně jako grafický design, není webdesign hlavním zaměřením Photoshopu. K tomu jsou vhodnější jiné programy Adobe, ale Photoshop může být užitečným nástrojem při vytváření makety pro front-end vašeho webu nebo aplikace. Díky ní uvidíte, jak může vzhled vypadat.

Kódování webových stránek je velmi důležité, ale také si musíte udělat čas na plánování vizuálů. Pokud tak neučiníte, může to vést k nepříjemným změnám na poslední chvíli, až když už je všechno ostatní hotové.

Vytvořte v Photoshopu GIF

GIF je základem sociálních sítí a umět ho vytvořit je skvělá věc. Photoshop můžete využít třeba i na vytvoření GIFu s ukázkou svojí práce „v procesu“, nebo můžete díky Photoshopu vytvořit extrémně populární GIFy – od memů až po krátké filmové klipy.

Upravte video pomocí Photoshopu

Krom jiného lze ve Photoshopu i upravovat videa. Nebudete vytvářet žádný hollywoodský trhák ani krátký film, ale při úpravě menších klipů se vám může opravu hodit. Nejlepší na úpravách videí v programu je to, že budete používat vrstvy, stejně jako kdybyste upravovali fotografii. Pokud víte, jak upravovat fotografie, ale nevíte, jak používat aplikace jako Adobe Premiere Pro nebo After Effects, Photoshop může být skvělou alternativou. Všechny nástroje, které již znáte, máte k dispozici.

Jaké jsou nejdůležitější nástroje pro ovládání Photoshopu? 

Výběr

Pokud pracujete s Photoshopem poprvé, první koncept, který byste se měli naučit, je koncept výběru. Jednoduše řečeno: výběrem říkáte Photoshopu, aby popadl skupinu pixelů tak, abyste je vy mohli upravit. Ve Photoshopu můžete s výběrem pixelů dělat spoustu věcí. Můžete změnit jejich barvu, přesunout je, změnit jejich velikost nebo je odstranit.

Maskování

Maskování je pravděpodobně nejdůležitější pojem, kterému je třeba porozumět. Maskování je akt zobrazování nebo skrytí pixelů. Když použijete masku na objekt ve Photoshopu, říkáte Photoshopu, které pixely se mají zobrazit a které se mají skrýt. Umístěním bílé na masku říkáte Photoshopu, aby zobrazil pixely za touto maskou. Umístěním černé na masku říkáte Photoshopu, aby skryl pixely za maskou. 

Štětce

Když většina lidí myslí na štětce, pravděpodobně okamžitě přemýšlí o malbě. Zatímco Photoshop je úžasná aplikace pro digitální malbu, nejužitečnější funkce nástroje štětec ve skutečnosti není pro digitální malbu nebo ilustraci, ale obvykle je nástroj štětec nejužitečnější, když je použit na masky nebo vyrovnávací vrstvy. 

Vyrovnávací vrstvy

Vrstvy úprav umožňují provádět změny barev nebo tónu pixelů. Pomocí vrstvy úprav můžete přidat kontrast, upravit barvy, převést obrázek na černobílý a mnoho dalšího. 

Klonovací razítko

Pokud hodně upravujete nebo retušujete fotografie, bude pro vás nezbytným nástrojem klonovací razítko. Nástroj klonovací razítko umožňuje nabrat vzorek pixelů z jedné části obrázku a malovat těmito pixely v jiné část obrázku. Tento nástroj můžete použít k odstranění vad z fotografie nebo dokonce k odstranění objektů z fotografie. 

Vrstvy

Vrstvy jsou jedním z nejsilnějších organizačních nástrojů Photoshopu. Skládáním vrstev na sebe vám Photoshop umožňuje nejen pracovat nedestruktivně, ale také organizovat váš soubor PSD takovým způsobem, že bude dávat smysl každému, kdo si ho prohlíží.

Režimy prolnutí

Režimy prolnutí ve Photoshopu umožňují prolnout vaše vrstvy zajímavým způsobem. Nastavením režimu prolnutí ve vrstvě můžete Photoshopu sdělit, aby aplikoval různá chování na barvy a tóny obsažené v této vrstvě. 

Transformační nástroje

Photoshop poskytuje několik výkonných nástrojů, které vám pomohou změnit velikost, zkreslit, transformovat a deformovat vaše obrázky. Pomocí těchto nástrojů můžete posouvat pixely a přesunout je na jiné místo. 

Zkapalnění

Retušování závisí na nástroji zkapalnění, který pomůže posouvat pixely po obrazovce. Možná jste viděli, jak lidé v minulosti používali nástroj zkapalnění, aby na fotografii udělali nějaké drastické úpravy. Nejčastěji se však nástroj zkapalnění používá například při modelování rozčepýřených vlasů, zeštíhlení částí těla a podobně. 

Oříznutí

Nástroj oříznutí je pravděpodobně jednou z nejpopulárnějších funkcí Photoshopu. Nástroj oříznutí umožňuje oříznout okraje fotografie a nejčastěji se používá ke změně poměru stran nebo ke změně velikosti obrázku na menší rozměry. 

Kde najdete tyto a další nástroje ve Photoshopu? 

Když spustíte program Photoshop, zobrazí se na levém okraji obrazovky panel nástrojů. Některé nástroje na panelu nástrojů mají volby, které se objeví v kontextově závislém pruhu voleb. Adobe Photoshop je neuvěřitelný program s úžasným množstvím nástrojů. A i když byl původně určen jen pro úpravy fotografií, může toho v něm udělat mnohem více.

Chcete také začít kouzlit ve Photoshopu, ale nevíte jak ne to? Přihlaste se na náš kurz Photoshop pro začátečníky a my vás naučíme vše od úplných základů: https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-photoshop-pro-zacatecniky/

 

wacom-one-vyuka

Výběr tabletu pro digitální umění nebo nebo animaci se může zdát jako běh na dlouhou trať, když se člověk zamyslí nad všemi kritérii, které by měl pro něj tablet splňovat, a také nad všemi modely a druhy, které jsou momentálně na trhu. 

Aby to bylo ještě komplikovanější, každý model má své vlastní přednosti a splňuje různá kritéria. Takže kde by měl umělecký novic začít, aby porozuměl všemu technickému žargonu a vybral si pro sebe správný kousek?

Pěkně popořadě – k čemu budete přístroj používat?

Stejně jako nákup jakékoli jiné elektroniky, i nákup tabletu pro tvorbu je docela investice, takže je třeba se zamyslet nad tím, k čemu skutečně jej budeme využívat. 

 • Bude tvorba pro Vás jen koníčkem nebo i něco víc?
 • Budou Vaše děti s ním mít povoleno hrát si?
 • Jste chudý student a hledáte skvělý a finančně dostupný kus?
 • Nebo jste už zavedený umělec a hledáte profesionální stroj pro pracovní účely?
 • Potřebujete samostatný tablet kvůli úspoře místa?

Všechny tyto odpovědi Vás posunou blíže k tabletu, který vyhovuje Vašim potřebám a Vaší peněžence. 

Rozpočet

Což nás jemně posouvá k prvnímu kritérii, a tím je Váš rozpočet. Ten bude asi prvním faktorem, na který se podíváte při brouzdání internetem. Cena grafického tabletu se může vyšplhat až ke 100 000 kč. Ale nenechte se odradit – existují skvělé tablety za mnohem nižší částky, jen je třeba se zaměřit na důležitá kritéria pro Vás a provést pár kompromisů. 

Kreslící tablet nebo tablet s monitorem?

Společně s rozpočtem si budete muset hned na začátku určit, jestli chcete tablet jako klasické zařízení, které propojíte s Vaším PC a výsledky vidíte na obrazovce nebo jestli chcete tablet s displayem, na kterém rovnou vidíte svou tvorbu. Samozřejmě, že zařízení rovnou s displayem bude dražší, než tablet, který připojíte k externímu monitoru. Je teda třeba si určit, zda právě zde můžete udělat kompromis kvůli ceně. 

Kompatibilita

Než se ponoříme do hloubání o individuálních potřebách u tabletu, je třeba si také připomenout, že základním stavebním kamenem při výběru bude také kompatibilita s Vaším operačním systémem. Ať už budete mít tablet propojený s Vaším stolním PC, laptopem nebo mobilním telefonem, je třeba nejprve zjistit, zda se k sobě vůbec hodí, abychom se vyhnuli zbytečně vyhozeným penězům. Většina velkých značek a výrobců nicméně přichází s velmi dobře vybavenými stroji, které se také budou shodovat s Vaším kreslícím nebo animačním programem, nicméně je vždy lepší se o všem přesvědčit dopředu. 

Uživatelsky přívětivý nebo je třeba PhD?

Určitě neexistuje nic otravnějšího, než když si člověk přinese domů svůj nový nablýskaný přístroj a poté zjistit, že zapojení a připojení jsou naprostá noční můra a člověk potřebuje minimálně doktorát, aby porozuměl návodu. 

Naštěstí spousta nových přístrojů na trhu je vybavena pro automatickou instalaci všech potřebných programů, a nebo mají vše přehledně předpřipravené na CD, ze kterého je lze jednoduše aktivovat. 

Zážitek z kreslení

Další z klíčových aspektů výběru je, jaký je tablet na dotyk, zda je příjemný Vám a jaký je zážitek z jeho používání. Toto je samozřejmě velice subjektivní a složité, pokud vybíráte tablet online, nicméně může pomoci se podívat na uživatelské recenze různých přístrojů, a tím si alespoň udělat nějaký obrázek. Hledejte hlavně názory na citlivost a kvalitu povrchu. 

Ty nejdražší tablety k Vám přichází už s tvrzeným sklem, na kterých pracujete podobně jako na svém smartphonu. Normálně grafické tablety jsou vybaveny povrchem pro kreslení, s různými druhy a kvalitami, od plastů až po skutečný pocit kreslení na papír. Zeptejte se sami sebe, jak chcete tablet využívat. Měli byste mířit směrem ke stejnému pocitu, jako když kreslíte na papír. 

Velikost/kreslící plocha

Zde se musíme podívat na dvě velikost:

 • Celková velikost zařízení
 • Velikost kreslící plochy

Budete se chtít zaměřit na obě velikost! Můžete najít dostatečně malé a přenosné tablety, které nabízejí uspokojivou velikost kreslící plochy, jen je třeba hledat, jaká velikost vyhovuje právě Vám. 

Slovníček

Nyní se společně podíváme na malý slovníček, který Vám pomůže se zorientovat při výběru stroje a stanovit si priority. 

Multi-touch

Tato technologie Vám umožní být interaktivní ve využití. Budete moci scrollovat, přibližovat, oddalovat a tím získáte větší flexibilitu ve tvorbě. 

Záruka

Určitě je třeba si připomenout, abyste nezapomněli, jak důležitá je délka záruky, stejně jako je tomu u ostatních druhů elektroniky. Neuškodí delší záruka, chcete-li přístroj naplno využívat dlouhodobě. 

Úrovně tlaku

Jeden z nejdůležitějších technických parametrů a je třeba ho dobře sledovat. 

ČÍslo zde uvedené nám říká, kolik odlišných bodů je hrot pera schopen rozpoznat. Čím více jich je, tím více schopni kontrolovat svoje tahy, a tím budete mít i lepší a hladší Vaše tvorba bude. 

RPS

Když spolu počítač a tablet komunikují, pero vysílá jakési reporty o své pozici na kreslící ploše. Hodnota reportů zaslaných za sekundu se označuje jako RPS a její rychlost je dalším důležitým aspektem, který může zjednodušit Vaši tvorbu. 

Rozlišení

Rozlišení je dalším důležitým technickým parametrem. Počítá se jím, kolik různých pozic ve všech směrech je pero schopné zachytit na pracovní ploše. Kombinace vysokého rozlišení a rychlé RPS umožní mnohem preciznější pohyb perem po pracovní ploše. 

Některé další parametry k zamyšlení 

Zde bude patřit různá konektivita – např. podporuje tablet bluetooth, internetové připojení nebo má USB porty? Jsou s ním k dostání i nějaké další extra pomůcky nebo náhradní pera? Jak složité je dokoupit případně tyto pomůcky?

Ještě je také dobré se kromě velikosti tabletu podívat i na jeho váhu, hlavně pokud chcete tablet nosit hodně sebou. 

Až si vyberete ten správný pro Vás, rádi Vás v různých programech naučíme pracovat a budeme inspirovat v našem kurzu Digitální malby: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby/

DSC_1419
Papír, pero a tužka nejsou jedinými nástroji moderního kaligrafa. Zajímavý nástroj, který nepřekonatelně pomáhá návrhářům, umělcům a dalším tvůrčím osobnostem dnešní doby, je tablet!
iPad skvěle zastupuje počítač. Můžete na něm pracovat s grafickými programy, sledovat videa, hrát hry atd.
Programy na iPad pro:

Asropad
Umožňuje připojit se k počítači a použít iPad stejně jako grafický tablet Wacom. Vše, co na tabletu uděláte, se okamžitě zobrazí na obrazovce počítače

Adobe Draw (Illustrator)
Program Adobe Draw je určený pro práci s vektorem. Poskytuje více možností tabletu a umožňuje vám vytvářet vektorové ilustrace. Illustrator aktivně používají například návrháři log, což pomůže i vám posunout kvalitu log na vysokou profesionální úroveň.
Stejně jako jiné Adobe programy je tento program placený.
A jak Adobe Illustrator funguje? V nabídce vlevo jsou nástroje, vpravo jsou vrstvy. Chcete-li začít pracovat na vektorovém obrázku, můžete načíst rastrový obrázek, podle kterého budete překreslovat. Může být nakreslený vámi nebo stažený z webu. Není to ale podmínkou. V Illustratoru můžete začít kreslit klidně hned. Vše záleží na vašich schopnostech.

Photoshop Adobe Sketch
Program pro práci s obrázky v rastru. Dá se v něm skvěle pracovat s akvarelovým efektem: vytvářet průsvitné vrstvy, které se do sebe vpíjí jako skutečné akvarely. Sketch nabízí umělcům obrovské množství nástrojů, barev a textur: tužky, pera, vlastní štětce a mnoho dalšího. Stáhnout si jej můžete zdarma.

Procreate
Po Illustratoru druhý nejvýkonnější program pro designéry. Díky různým nástrojům a možnostem úprav citlivosti pera můžete vytvářet dokonalé linie, krásná pozadí, vytvářet masky, měnit barvy, i se věnovat kaligrafii a letteringu.
Nejlépe si asi představíte skvělé možnosti Procreatu na vytváření písma.

Kaligrafický styl Copperplate můžete v Procreate snadno vytvořit pomocí nástroje pro kreslení. Jeho použití je velmi podobné práci se skutečným perem: když se sotva dotknete displeje, linie je tenká, s přibývajícím tlakem se rozšiřuje.
Pro dokonale rovné čáry můžete použít Streamline. Jde o nastavení pera, které vyhlazuje nerovnoměrné linie a v každém probudí pocit jakoby pero psalo samo!
Chcete-li vytvořit přímé čáry, můžete nakreslit čáru a bez uvolnění stylusu ji podržet. Uvidíte, jak se čára narovná.

Psaní na tabletu se může zdát samozřejmě obtížnější než psaní na papír. Oproti kluzkému povrchu stylusu je pero na papíře stabilnější a dává kaligrafovi větší kontrolu. Oproti tvoření na papír můžete ale své výtvory vylepšovat a upravovat jak se vám zlíbí.

Tohle je ale jen mizivý výčet programů, které můžete na iPadu používat. Nechte se technologiemi zavést do budoucnosti tvorby! IPad Pro vám to umožní stejně jako tisícům umělců z celého světa.

Přijďte si vyzkoušet, jak se tvoří na iPadu do Draw Planet! Připravili jsme pro Vás Kurz kaligrafie i kurz ilustrátorství. Tak se přihlaste a ponořte se do světa tvorby. 🙂

Digitální lettering. Kurz kaligrafie v iPad Procreate:
Kurz ilustrace a sketchingu iPad Procreate:
1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!