Přejít na obsah
Menu

#procreate

Procreate Dreams: Начало новой эры анимации на iPad

8. září 2023 představil James Cuda, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Procreate, světu pokročilou animační aplikaci Procreate Dreams, která byla navržena speciálně pro iPad. Tato aplikace, která kombinuje kreslicí nástroje nové generace s vícebodovou časovou osou a možnostmi práce v reálném čase, slibuje zpřístupnit animaci začátečníkům i odborníkům.

 

1. krok vpřed v animaci 2D

Výhodou aplikace Procreate Dreams je schopnost poskytnout všem, od začátečníků až po zkušené profesionály, bezkonkurenční zážitek z animace na iPadu. V kombinaci s jedinečným a uživatelsky přívětivým rozhraním aplikace Procreate nabízí pokročilý střih, dotykovou animaci a editaci po jednotlivých snímcích. Je to víc než jen animační nástroj; je to tvůrčí laboratoř pro budoucí pohádkaře.

 Obrázek #1 PROCREATE.COM

2. Pokračování legendy Procreate

Za posledních deset let změnil Procreate zcela prostředí digitálního umění a zpřístupnil ho ohromujícímu počtu 30 milionů uživatelů. Jejich jedinečná kombinace odvahy, propracovanosti a přístupu k tvůrčím nástrojům zaměřeného na člověka je odlišuje. S aplikací Procreate Dreams jsou připraveni historii zopakovat. Jak říká Cuda: „Dreams není jen o tvorbě filmů nebo animací. Je ztělesněním víry, že s touto aplikací je možné cokoli, i ty nejfantastičtější sny, které se netýkají reality.“

 Obrázek #2 PROCREATE.COM

 

3. Soubor nástrojů pro každého umělce

Ať už jste obyčejný umělec, nebo profesionální ilustrátor, Procreate Dreams vás přivítá celou sadou nástrojů, které jsou nejen inovativní, ale také připomínají oblíbený Procreate. Uživatelé nyní mohou pracovat s bitmapovými projekty s rozlišením až 1 milion × 1 milion pixelů a nekonečným počtem vrstev. Funkce Flipbook, připomínající tradiční animaci založenou na snímcích, slibuje být skutečným hitem. Stávající animátoři Procreate navíc mohou snadno importovat své práce doplněné o hlasový komentář, zvukové efekty a hudební doprovod.

 Obrázky #3 PROCREATE.COM

 

4. Nové pojetí pracovních postupů animace

Procreate Dreams není jen o nových nástrojích, ale o revoluci ve způsobu práce animátorů. Díky kompatibilitě s iPadem mohou uživatelé vytvářet animace kdykoli a kdekoli. Přepracovaná časová osa optimalizovaná pro vícebodové zadávání a Apple Pencil nabízí intuitivní zážitek a její rychlost – jak při navigaci, tak při vykreslování v reálném čase – ji odlišuje i od jejích desktopových protějšků.

 Obrázek #4 PROCREATE.COM

 

Procreate Dreams je popisován jako „kompletní animační studio, které můžete nosit s sebou“ a je plně vybaven tak, aby pomohl umělcům přivést jejich výtvory k životu od prvního dne. A tým Procreate ještě zdaleka neskončil. Mají ambiciózní plány na neustálé vylepšování aplikace Procreate Dreams, aby byla na špičce animačních technologií.

 Obrázky #5 PROCREATE.COM

 

Dozvědět víc můžete u nás na kurzech:

Obrázek titulní z PROCREATE.COM
DSC_0160h (7)

Co to Procreate vůbec je?

Procreate je aplikace pro digitální malbu vyvinutá pro operační systém iOS a iPadOS. 

Procreate je milovaný program kreativními profesionály, ale i uživateli, kteří tvoří jen pro zábavu. Má vše, co potřebujete k vytváření expresivních skic, bohatých obrazů, nádherných ilustrací a krásných animací. Procreate je kompletní umělecké studio, které si můžete vzít kamkoliv, plné jedinečných funkcí a intuitivních kreativních nástrojů.

A proč je tolik oblíbený?

Je velmi oblíbený pro jeho nekonečné možnosti v tvorbě digitální ilustrace. Velmi se podobá nastavení aplikace Adobe Photoshop, ale s jeho nekonečnými funkcemi a nástroji vytváří nový rozměr pro tvorbu digitální malby.

Rozhraní v Procreate je vysoce intuitivní a přizpůsobitelné – ovládání gesty, nastavení štětců. Tato aplikace poskytuje řadu vysoce kvalitních štětců pro mokrou i suchou tvorbu. V kombinaci s tužkou iPencil sleduje aplikace úhel a tlak, který na tužku vyvíjíte, a vytváří tak realistické zobrazení toho, jak se štětec nebo pero na pracovní desce chová.

Zde jsou ukázky, co všechno jsme schopni v Procreate vytvořit:

Jak takový online kurz probíhá?

Je to úplně jednoduché. Stačí Vám k tomu pouze internet, iPad, aplikace Procreate, počítač, a radost z tvorby. Pak už se jen stačí připojit ke skupině pod vedením přátelského lektora, který Vám vše živě ukáže a bude připraven i na ty nejzáludnější dotazy. Velkou výhodou, oproti prezenčním kurzům, je obrazovka sdílená s lektorem, kde uvidíte jeho tvorbu krok za krokem. Celý Váš postup s Vámi lektor bude konzultovat – vyfotíte své dílo, které lektorovi pošlete a ten Vám následně poradí jak postupovat, co se Vám povedlo, a co by šlo vylepšit. O všechno ostatní se již postaráme my. Díky naší nejmodernější technice Vám zajístíme přenos v té nejvyšší kvalitě. Všechny materiály, prezentace, podklady Vám budou k dispozici v classroomu a kdybyste náhodou o nějakou lekci přišli, bude Vám k dispozici v nahrané podobě.

Přihlaste se na kurzy sketchingu v iPad Procreate a zažijte s námi přátelskou atmosféru, radost z tvorby a umělecký zážitek!

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/online-ilustrace-sketching-v-ipad-procreate-kurz-pro-zacatecniky/

gd_everything_drbl2

Gregory Darroll je nezávislý ilustrátor a designér v současné době sídlící v Durbanu v Jižní Africe. Gregory obvykle pracuje s reklamními agenturami, značkami a soukromými klienty doma i v zahraničí. Jeho ilustrační styl je plný osobnosti, barev a detailů a jeho tvorba je často inspirována nostalgií věcí, které miloval.

Pojďme nahlédnout pod pokličku jeho postupu při tvorbě.

„Moje estetika se poněkud liší a na otázku „Jak bys popsal svůj styl?“, je pro mě těžké odpovědět. Hlavně proto, že se snažím věci co nejvíce kombinovat. Vždy jsem cítil, že být ilustrátorem nebo umělcem s velmi jedinečným vizuálním stylem vůbec není vrcholem disciplíny. Místo toho mám pocit, že pohodlí, svoboda a dovednosti spojené se schopností měnit, aktualizovat a neustále rozvíjet přístup k jakémukoli projektu jsou mnohem cennější. Myslím, že trikem je věnovat svůj čas trénování a experimentování s různými styly a přístupy tak často, jak je to možné, abyste dosáhli spokojenosti pouze s hrstkou estetiky. Pokud jde o inspiraci a vlivy, mám sklon opírat se o nostalgii jako takovou formu projevu, která ilustruje to, co jsem jako dítě miloval a dodnes miluji.“

Tato ilustrace s názvem EVERYTHING mi pomůže ukázat vám postup, který obvykle dodržuji od začátku do konce při vytváření jakékoli ilustrace. Jako vždy je tento styl v tomto díle docela dobrodružný – jde o implementační techniky a triky, které jsou mi známé ve spojení je s několika novými. Všechno jsem vytvořil v Procreate na 12,9 ”iPadu Pro, ale popsaný proces tvorby by měl být použitelný na jakýkoliv návrhový software.

Krok 1: Hrubý náčrt
Všechno začíná skicou. Často mám v hlavě celkem promyšlenou představu o obrázku stejně tak i seznam objektů a prvků, které chci do takového kusu zahrnout. Vždy ale musím začít procesem stanovení některých hrubých čar a tvarů. Tím získám základní kompozici a strukturu obrázku. S umisťováním tvarů jsem začal v levém dolním rohu a postupoval jsem na druhou stranu stránky směrem vzhůru. S každým přibývajícím prvkem se snažím na díle nevytvářet příliš mnoho otevřeného prostoru nebo „děr“. Jakmile jsou hotové rychlé, hrubé čáry, které definují hustotu a celkovou strukturu, podívám se na každý z objektů a jejich tvar, abych zjistil, zda se nějaké později nebudou překážet – zvažuji také překrývání tvarů, detaily a potencionální barvy. Pokud je třeba něco upravit, přepracuji to. Jen co vše dokončím je čas vše vylepšit.

Krok 2: Vylepšená skica
Začnu snížením krytí hrubé skici a na ni položím novou vrstvu. Původní skicu používám jako vodítko k procházení jednotlivých objektů, zatímco čistím tvary, čáry a další drobnosti. Toto je také klíčová fáze procesu, protože raději strávím čas ujišťováním se, že je vše správně a na svém místě, než abych na to přišel později v procesu. Předtím, než zahájím další krok, budu si jistý, že mám mnohem spolehlivější základnu. V této fázi jsem si také vědom toho, že tu a tam jsou nějaká prázdná místa, ale stejně plánuji nakonec přidat do celého obrázku menší tvary a kruhy. Tato fáze je také skvělou příležitostí k výměně jakýchkoli objektů, pokud mám pocit, že na stávajícím místě nefungují dobře.

Krok 3: Line-work
Po umístění promyšlených linií, zase snížím krytí druhé vrstvy a umístím nad ni další vrstvu. Jak již jsem zmínil, nebudeme v tomto kroku muset tolik přemýšlet o tvarech. Máme před sebou ale další klíčové rozhodnutí – hmotnost čáry. Dělávám to, že ilustruji jeden z objektů, abych zjistil, zda váha čáry funguje. Obvykle si vybírám nejvýraznější objekt. Nechci, aby byly čáry příliš tenké a v obrázku se ztratily, ale také nechci, aby byly příliš silné a rušivé. Pokud moje aktuálně vybraná hmotnost nefunguje, přepracovávám objekt tak dlouho, dokud nebudu spokojený. Jakmile najdu správnou hmotnost, nasadím sluchátka začnu s tvořením linií. V Procreate používám výchozí „Dry Ink brush“. V tomto případě je použití ink brushe s měkkým nepravidelným okrajem a náznakem textury perfektní volbou. Uvědomím si, že chci, aby mělo toto dílo přirozenější texturovaný povrch, takže pomocí jemnějšího texturovaného štětce tyto detaily později podtrhneme.

Krok 4: Detaily
Teď, když jsou všechny linie tam, kde mají být, vypadá to, že by „Everything“ sneslo pár dalších vhozených tvarů, které vyplní část prázdných míst a přidají pocit celkové plnosti. Znovu vytvářím novou vrstvu a pečlivě procházím celou ilustraci, přidávám tečky a bubliny k okrajům objektů, mezi ně i na ně. Umístěním těchto tvarů na některé ze stávajících objektových linií je trochu rozbijete a skutečně zesílíte pocit, že je vše kompaktní a že se vše překrývá. Tyto tvary navíc pomohou v dalších krocích rozbít barevné bloky.

Krok 5: Základ barev
Často trávím spoustu času hraním s barvami, jen abych se vrátil zpět k barevné paletě, kterou jsem si původně na představoval. Podle mě primární tóny společně nejen dobře fungují, ale také usnadňují život když k objektům přiděluji barvy. Obzvláště při práci s přeplněnou ilustrací, jako je tato. Když se toho tolik děje, chci, aby objekty byly okamžitě rozpoznatelné a barva mi s tím rozhodně pomůže. Některé objekty mají v reálném světě přiřazené určité barvy, takže začínám s těmi, abych zjistil, které tóny zpočátku dominují každé oblasti obrázku.
Jakmile jsou tyto objekty zabarveny, přesunu se na okolní prvky a snažím se, aby se zabránilo překrývání dvou tvarů stejné barvy. To nejen pomáhá vyhnout se velkým shlukům jedné barvy, ale také snadno vizuálně odlišit jeden objekt od jiného. Třetím krokem je pak opět zabarvení každé drobné bublinky, přičemž je třeba se ujistit, že se nepřekrývají stejné barvy. Doporučuji každé barvě nebo tónu vytvořit vlastní vrstvu. Ušetří Vám to spoustu času i pokud budete chtít barvu vylepšit nebo ji úplně změnit. Vrstvu můžete jednoduše uzamknout pomocí alpha-lock, vybrat novou barvu, vyplnit vrstvu a poté zámek odstranit. Brnkačka. (Ořezová maska bude s tímto malým trikem také skvěle fungovat, alfa-lock je prostě můj osobní zlepšovák).

Krok 6: Textura a zvýraznění
Jakmile jsou všechny barvy na svých místech a vše je vyvážené, duplikuji každou z barevných vrstev a nastavím každou tak, aby byla uzamčena alfa-lockem. Duplikování není nutné, je lepší mít pro jistotu připravenou čistou zálohu. Nyní mohu snadno vytvořit vzorek základní barvy a smíchané s tmavšími tóny, tak aby vytvořila strukturu. Alpha-lock také šetří čas při aplikaci jednotlivých textur, protože nemusím zpětně mazat žádný přesah mimo tvar. Štětec, kterým vytvářím textury v programu Procreate je výchozí štětec Charcoal brush „Burnt Tree“, který se používám pro všechny textury.

Postupně procházím každý z objektů a přidávám dvě fáze textury – nejprve sytější tón, poté mírně tmavší tón a soustředím se na oblasti, které by byly přirozeně zastíněné. V tomto případě je zdroj světla v pravém horním rohu, takže stíny jsou umístěny na spodní levé straně každého objektu. Když jsem spokojený s kontrastem a hustotou tmavších textur, vracím se a začnu znovu, ale tentokrát s texturou, kterou vytvářím odlesky. Jakmile to dokončím, zbývá už jen sloučit kresbu a vytáhnout mírně křivky tak, aby se barvy ještě více zesílily a saturovaly.

Doufáme, že Vás článek dostatečně inspiroval na to, abyste se připojili k našemu novému kurzu Ilustrátorství v Procreatu! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-ilustrace-sketchingu-ipad-procreate/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!