Přejít na obsah
Menu

#tipy

jodie-cook-pqt5JEKRJaw-unsplash

Díky těmto správným typům přeměníte svůj Instagram v aktivní prostředí. Instagram již není pouze aplikací pro sdílení obrázků, vyvinul se z něj nesmírně užitečný nástroj, který umožňuje kreativním lidem z různých oborů předvést svou práci potenciálně velkému publiku.

Pochopení toho, jak správně využít rostoucí popularitu Instagramu a zapojení se do této stále rostoucí komunity, může umělcům a ilustrátorům  vynést nemalé dividendy. Čím větší publikum, tím větší výhody. Avšak pouhé sbírání “Likes” již nestačí, zejména proto, že Instagram jejich možnost přiřazení postupně vypíná.

Rostoucí instagramová angažovanost vyžaduje bystré oko, zajímavý pohled na věc a skutečnou vášeň pro to, co děláte (a samozřejmě jednoduché triky, jako je například změna písma ve vašem profilovém popisku). Pro ty, kteří nemají dostatek času, naštěstí Instagram nezabere tolik plánování.

Několik kreativních profesionálů, se s vámi podělí o své nejlepší rady ohledně budování a udržování publika na Instagramu. Přečtěte si jejich základní tipy a triky. 🙂

  1. Sdílejte své pracovní postupy

Animační studio Animade ve východním Londýně má 148 tis. sledujících a používá Instagram převážně jako platformu ke sdílení části práce, na kterou je tým nejvíce hrdý, a také ke sdílení informací o tom, jak věci vytvářejí. „Je to místo, kde můžeme předvést svou lásku k řemeslu, sdílet znalosti a vyzkoušet některé z našich menších, podivnějších experimentů,“ říká Amy Egan, vedoucí marketingu.

Animade zveřejňuje mix projektů práce s klienty a hotových animací. Často sdílí nedokončenou práci nebo práci za scénami, které by podle týmu mohly být zajímavé. To zahrnuje i animované ukázky toho, jak byl konkrétní kus vytvořen, které se ukázaly jako velmi populární.

„Měli jsme klienty, kteří se s námi spojili ihned poté, co viděli konkrétní příspěvek na Instagramu”

Snažíme se zveřejňovat příspěvky tak často, jak je to jen možné, abychom se vyhnuli nepříjemným okamžikům ticha, kdy se na našem instagramovém profilu nic neděje.”

  1. Vyberte klíčová témata a držte se jich

Ilustrátorka Rosi Tooth, která má kolem 9 tis. sledujících, doporučuje dodržovat několik jednoduchých pravidel. Konzistence témat je pro ni klíčová zejména kvůli vybudování publika, které ji bude nadále sledovat. „Interakce a porozumění vašemu publiku, důsledné vytváření obsahu, který je v souladu s vaším charakterem a hlavně práce, kterou milujete,“ vysvětluje. „Pro mě je skvělý účet účet především autentický; Příspěvky, které mají nejen jedinečné styly, ale také umělce charakterizují“.

  1. Vytvořte si svůj vlastní prostor

Od roku 2011, kdy se Timo Kuilder-ilustrátor z Amsterdamu přihlásil na Instagram, nasbíral více než 32tis. následovníků. Vytvořil si na Instagramu stabilní prostředí pro své postavy. 

„Instagram jsem začal používat spíše jako skicák Jednou za čas sdílím tisky, práci v procesu nebo časosběrná videa”. Kuilder říká, že klíčem k úspěchu je se hlavně pracemi bavit. ”Sdílím spoustu stylových anket a malých nápadů nebo náčrtů. Instagram se stal náhledem do mého skicáku. Prostě si vytvořte svůj vlastní prostor, svou soukromou galerií, kde vám nikdo nebude říkat, co  a jak máte dělat.”

Japonský umělec Hisham Akika Bharooch, se pyšní s více než 96 tis. sledujícími. „Všechno, co dělám je, že jsem skutečný.“ Vše je prostě můj vlastní styl a lidé to oceňují.“

  1. Nepřehánějte stylizaci příspěvků

Umělec Bharoocha pracuje především na kolážích, nástěnných malbách, instalacích a hudební performance. „Příspěvky zveřejňuji v době, kdy mám pocit, že většina lidí je na svých zařízeních.“ To je obvykle kolem polední přestávky, večer po práci a o víkendu dopoledne.

„Moje strategie je jen umocnit věci, které miluji. Neřekl bych, že moje příspěvky jsou nějakým způsobem záměrné, jsou pouze odrazem mě samotného.

Také dodává, že někteří lidé si příliš zakládají na extrémní stylizaci příspěvků. „Je mnoho lidí, kteří se bojí, že nedostanou dostatek lajků.“ Pokud se vám to líbí a něco to pro Vás znamená, zveřejněte to. Velmi stylizované příspěvky mě osobně nudí.”

  1. Experimentujte s aplikacemi

Kreativcům, kteří chtějí vytvořit ucelený dojem svého Instagramového účtu, pomáhají například aplikace na úpravu obrázků udržovat konzistentní paletu barev na fotografiích.  Těchto aplikací využívá i Daisy Emersonová, která má více než 23 tis. sledujících. „Jsem velmi obezřetná v tom, co zveřejním. Obrázky upravuji tak, aby byly v souladu se zbytkem publikovaných prací.

  1. Najděte svou zvláštnost

„Přemýšlejte o tom, co děláte jinak,“ říká Egan. „Není to něco, co jsme plánovali, ale všimli jsme si, že některé z našich přirozeně podivnějších projektů přitahují více pozornosti. Příkladem je Ricardův příspěvek “Zalévání rostlin”, ve kterém zvláštní charakter, vyživuje rostlinu v nějaké high-tech křeččí kleci“ s nečekaným zvratem. Video bylo přehráno 2,2 milionkrát a získalo 480 komentářů.

  1. Budujte svou komunitu

Pokud se opravdu snažíte rozšířit své publikum, vyplatí se investovat čas do skutečných konverzací, říká Bharoca. Komunikace s lidmi, kterými jste inspirováni a s kterými cítíte spojení, způsobí větší angažovanost na vašem vlastním Instagramu. 

„Dělám to proto, že chci, aby lidé věděli, zda se mi jejich práce opravdu líbí“ říká  Bharoca. „Lidé se často podívají na vaši práci a rozhodnou se, zda chtějí sledovat váš účet na základě vašich interakcí s nimi. Lidé, kteří se konverzacemi nezabývají působí sobecky.” dodává.

  1. Vyhněte se zdlouhavým popiskům

Obsah Instagramu studia Animade odráží vášeň a energii studia. „Naším cílem je především otevřenost. Sdílením detailních procesů práce a experimentů. A nejen pro lidi z oboru; například naše edukační videa jsou zaměřena na dekódování žargonu animace pro širší publikum způsobem, který je zábavný a poutavý. Necháváme práci mluvit za sebe a vyhýbáme se zdlouhavým popisům. “

  1. Přidejte hodnotu

Kromě své úspěšné umělecké praxe buduje svou komunitu na Instagramu Hom tím, že sdílí rady a představy o oboru, a provádí týdenní výzvu „Hom-work“. Zve tak umělce a ilustrátory, aby se zúčastnili a vytvořili dílo v reakci na téma, které vybrala.

„Skvělý instagramový účet je něco, co přináší hodnotu a zůstává konzistentní. Znamená to, že ten, kdo tě sleduje, s jistotou ví, co může očekávat,“  konstatuje Hom. 

  1. Najděte rovnováhu

Spoléhat se na propagaci své práce pouze na sociálních sítích není bez rizika. Navzdory jejímu úspěchu, Hom nesouhlasí s tím, že by Instagram byl nezbytný pro její design. „Instagram je jen jedna z možností, jak sdílet své portfolio a pracovat. Nemyslím si, že je to jediná možnost, a nemyslím si, že by to měli takto vnímat začínající ilustrátoři a návrháři, “přiznává. „Na konci dne je důležitější vaše portfolio, pohled na věc a osobnost. Instagram je jen zprostředkovatel.”

Sociální platformy přicházejí a odcházejí. „Myslím, že pokud jako vizuální umělec / ilustrátor zjistíte, kdo jste a co vás nadchne, povede se vám na jakékoli sociální platformě dobře.“ dodává Hom. „Začala jsem na Tumblru asi před sedmi lety, ale od té doby už to není, co bývalo. Zatímco Instagram je nyní ta velká věc, kdo ví, co budeme dělat za dalších sedm let.“ To nejlepší, co můžete udělat je, soustředit se na rozvoj své práce a svého osobního stylu“, dodává Hom.

 

elsa-noblet-5KD5PmZEfcg-unsplash-e1584465093542

Téměř každý zaměstnanec kanceláře sní o práci z domova. Zdá se, že je to takový ráj na Zemi a úplná svoboda: jíte spokojeně u svého stolu. Pokud se Vám nechce, z postele vůbec nevstáváte. Na cestě do práce a zpět teď není potřeba se třást v dopravě. Zůstáváte pohodlně ve známém prostředí a v pantoflích.

Tyto sny se však příliš nekloubí s realitou, jež je kolikrát naprosto jiná. Ukázalo se, že je velmi obtížné zůstat produktivní, když pokukujete koutkem oka na postel, všechno v lednici je neuvěřitelně chutné a lákavé a Vaše oblíbené hry na Vás stále mrkají z plochy. Odolnost všem pokusům vytrhnout se z pracovního postupu je téměř nemožná. Máme však několik tipů, které Vám pomohou s tímto „domácím žvýkáním“.

Vytvořte si plán úkolů
Je velmi snadné říci „dobře, dobře, odložím vše na konec pracovního dne a udělám jiné, zajímavější věci.“ Pokud si nenaplánujete jasný akční rozpis na celý týden od pondělí do pátku, homeoffice rázem ztratí pracovní efekt, zdánlivě o jednoduchém seznamu úkolů. Musíte si naplánovat dopředu každý den, abyste nezakrněli a neudrželi pozornost jen na Netflixu.

Je lepší si vytvořit plán v neděli, před začátkem pracovního týdne. Pokud tento proces přesunete na pondělní ráno, riskujete, že si pondělí úplně narušíte. Pointa je, že pokud se ráno probudíte a nemáte konkrétní seznam úkolů pro daný den, budete pravděpodobně ležet dlouho v posteli (najednou se zdá, že není kam spěchat). A pak strávíte spoustu času rozrušením. A ve výsledku si budete stejně muset sednout a vytvořit plán.

Nyní pojďme mluvit o tom, proč jednoduchý seznam úkolů není vhodný pro dálkové ovládání. Když si na každý den namalujete jasný akční plán, ihned uvidíte, proč stále potřebujete pracovat. Vidíte, že pokud jste líní v úterý a ve středu, budete muset pracovat až do pozdního čtvrtka a pátku, nebo dokonce celý víkend, abyste dokončili vše včas. Proto chápejte, že je lepší dokončit úkoly klidným tempem, jak jste si sami naplánovali.

Dodržujte odpovídající harmonogram
Navazujeme na předchozí odstavec. Pokud teprve začínáte pracovat na dálku, pravděpodobně se Vám zdá, že s prací ve dne i v noci není nic špatného. To je ale nesprávný a nebezpečný názor. Samozřejmě, když nemusíte počítat pevnou pracovní dobu, můžete svou práci časově rozložit. Harmonogram by však měl zůstat v mezích přiměřenosti.

Práce do noci (ještě hůře celou noc) vyčerpává tělo a dlouho pak trvá zotavení do normálu. A i když strávíte příštích pár dní odpočinkem – což se Vám bude zdát jako dostatečná odměna – neužijete si kvalitní dovolenou a ani nebude nijak zajímavá. Mozek se jednoduše vypne a Vy jen budete ležet na pohovce a bezmyšlenkovitě sledovat sérii pořadů, aniž byste pochopili podstatu. Přestože je někdy třeba dřít celé dny, nemělo by se to stát standardem.

Bez ohledu na to, jak se chcete cítit bez pevné provozní doby, tak svůj smysl nachází právě v tom, aby byl zachován jasný rozvrh. Náš mozek miluje rutinu a pravidelnost a nedostatek harmonogramu jej mate. To znamená, že se snižuje produktivita, schopnost kreativního myšlení a všechny další skvělé mozkové funkce, které nám pomáhají vydělávat na živobytí.

Je lepší přijmout práci na dálku jako příležitost k naslouchání sebe samotného a pochopení toho, kdy jste produktivnější a kdy se Vám nejlépe relaxuje. Takže si můžete vytvořit individuální denní rutinu, která Vám pomůže pracovat efektivněji. Mozek si zvykne na plán velmi rychle a bude okamžitě zahrnut do procesů během těch hodin, které považujete za pracovní.

Skvělým příkladem je spánek. Pokud se cítíte unaveni a ještě Vás čeká hodně úkolů, zdřímněte si. Nastavte si budík na 25 minut, abyste měli čas usínat a zároveň se prospat a jakmile zazvoní, proberte se a vyskočte. 🙂
Nastartujete se tak zase k dalším neodkladným činnostem. 🙂
Náš tým se zařadil rovněž mezi ty, které díky situaci takový styl práce zasáhl. A rozhodně rad využíváme, abychom i nadále byli pracovně efektivními a zároveň nám zbyl i čas na své rodiny, koníčky a samotný a tak potřebný, odpočinek. Chtěli jsme se o těch pár rad podělit i s Vámi, tak nechť se Vám stanou přínosem v téhle tak nezvyklé době. Přejeme sami sobě i Vám všem pevné zdraví a produktivitu ve správné míře. 🙂

Dejte se do kupy
Vzhledem k tomu, že Vás doma nikdo nevidí, je pochopitelné, že toho mnoho lidí využije a kolikrát zůstane i v pyžamu celý den. Lidské myšlení je však jednou velkou záhadou. Náš mozek si totiž navykne na režim spánek, odpočinek a práci v konkrétní čas, poměrně rychle. Vnímá však při tom i prostředí, ve kterém danou činnost vykonává. Takže když budete pracovat v županu, neuvědomí si, že má pracovat a zůstane v pohodlném režimu. Pracovní produktivita tak klesne.
Neznamená to však, že i doma musíte pracovat v obleku. Stačí, když se vyhnete modelům, spjatým se spánkem, relaxem apod. A když zapojíte i pravidelnou osobní hygienu, zjistíte, že Vás nabudí pachuť zubní pasty snáz, jak ranní káva. 🙂

Udržujte pracovní plochu uklizenou
Dost často zapomínáme na tak zjevné pravidlo, jako je pořádek na pracovní ploše. Zbavte se všech rušivých elementů, které Vás při práci rozptylují.
Nezapomeňte na přestávky a jídlo
Téměř každý, kdo přešel na práci homeoffice, si pomyslel: „Budu pracovat z domova, začnu jíst správně a vyšetřím si čas na trénink.“ Často to však končí popracovním odpočinkem na pohovce před TV anebo se trápíme tak dlouho pracovním vytížením, až na samotné jídlo zapomeneme.
Běžným modelem taky bývá fráze „Splním tento úkol a pro dnešek mám splněno“, realita je však taková, že úkol opakovaně oddalujeme, až se najednou schyluje k večeru a my jsme naposledy snídali…
Pokud Vaší stinnou stránkou je nedochvilnost, můžete si pomoci různými službami, jako je např. Pomodoro. Ty za Vás hlídají čas, abyste svou práci odvedli, aniž byste se přepracovali nebo zapomněli odpočívat a samozřejmě i naopak… Neoddalovali své úkoly. 🙂
Vynalezte návyky
Způsob, jak zkrotit svůj mozek: Před zahájením práce si rozmyslete postup a ten dodržujte. Navykne si na tyto signály a bude vědět, kdy má aktivně myslet. Je fajn si zvolit i nějakou náhradní rutinu např. za dojíždění do práce.
A nezapomeňte se odměňovat za odvedenou práci. Hlavinka si pamatuje víc, než si myslíte. A pochopí, kdy nastane čas odpočinku.
Sdílíme s Vámi rady, jak mozek zkrotit. Je potřeba zvyky opakovat co nejčastěji, aby mozek signály rozeznal a přijal je.. Však to děláte pro sebe. 🙂

RjvDBey1

Kreslení a malování vás opravdu chytlo a říkáte si, že by to byl ten pravý obor pro vás? V tom případě se budete hlásit na některou z uměleckých škol. Ty mají jedno společné- talentové zkoušky.

Přestože na každé škole probíhají talentové zkoušky jinak, můžeme s jistotou říct, že hlavní je předchozí příprava. I když budete úžasný talent, ale nakreslíte jeden obrázek za rok, na zkouškách to stačit nebude. Žádný strach, stačí trénovat!

Rozhodně navštivte den otevřených dveří vybrané školy, kde vám řeknou, co od vás budou na talentových zkouškách chtít. Setkáte se zde se studenty i profesory, a tak budete mít informace z obou stran. Na každé škole se například liší počet obrázků, které máte přinést už hotových z domova na ukázku. Také budete nejspíš kreslit přímo na místě v den zkoušky, a tak je dobré zjistit, jakou technikou a co se obvykle tvoří. Samozřejmě se hodně liší zkoušky na výtvarnou střední školu a vysokou školu.

U střední školy chtějí profesoři hlavně vidět, jestli vám je výtvarný obor blízký, jestli opravdu kreslíte a taky jestli vás zajímá umělecké dění. Budou se vás ptát třeba na oblíbené umělce, aby věděli, že máte alespoň malý přehled. Doneste svoje portfolio, možná budete kreslit něco na místě. Není potřeba dokonalá technika, ale musí být zřejmé, že nedržíte tužku v ruce poprvé.

Na talentových zkouškách na vysokou už jde přeci jen o vyšší level. Přesto není důvod k obavám, jestliže se dobře připravíte. Jak jsme uvedli výše, zjistěte si, co přesně právě vaše škola na talentovkách zkouší. Pak se zaměřte na trénink právě této kategorie. Budete kreslit hlavu? Prima, máte spoustu času si ji zkoušet ze všech možných úhlů.

A nakonec to nejdůležitější. Nechte si poradit. I když pro vás bude možná kritika ze začátku těžká, na umělecké škole se s vámi mazlit nebudou. A tak je nejlepší svěřit se do rukou odborníka. Vyberte si některý z kurzů přípravy na talentové zkoušky, kde vám se vším poradí. Doporučujeme skvělý kurz přípravy na talentovky v Draw Planet, kde vám se vším pomohou skvělí lektoři. Sami museli přijímačky složit, dejte na jejich rady, trénujte a vše zvládnete v klidu a pohodě!

https://www.drawplanet.cz/kurz/priprava-k-talentovym-zkouskam/

Draw-Planet-Kurz-Foto-Portretu-11

Každý člověk chce na fotografii vypadat úžasně, jenže ne každý fotograf zvládá pořizovat opravdu dobré portréty. Představujeme vám 12 doporučení, které se týkají různých aspektů fotografování. Dotkneme se osvětlení i objektivů. Portrétní fotografie může být velmi kvalitní!

Používejte přirozené světlo

Při fotografování v interiéru musí model sedět blízko velkého okna. Rozptýlené světlo minimalizuje ostré stíny a umožňuje získat atraktivnější obraz (pokud ovšem slunce nesvítí přímo do okna). Požádejte subjekt, aby se obrátil směrem ke světlu. Důležité je, aby obličej nebyl ve stínu. Vypněte všechna osvětlení, protože jinak získá fotografie žlutý nádech.

Vynechte focení při jasném přímém slunci

Práce s jasným slunečním světlem je velmi obtížná. Model na fotografii bude nejen neustále mžourat ze světla, ale na jeho tváři se objeví ošklivé stíny (jak můžete vidět na fotografii). Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu.

Ovládejte tvrdé světlo

Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry. Difuzéry se vyrábí z průhledného materiálu a mají různé tvary a velikosti. Skládací oválné rozptylovače jsou tou nejlepší volbou, protože se lépe přenášejí a snáze se instalují. Na fotografii vlevo je difuzér umístěn pod úhlem nad hlavou modelu. Difuzési můžete také sami vyrobit pomocí bílého papíru nebo bílé látky.

Použijte nízkou expozici

Při fotografování portrétů se doporučuje použít nízkou expozici, která rozostří pozadí a zvýrazní objekt na fotografii. Mnoho modelů zrcadlovek a bezzrcadlovek umožňuje ruční úpravu clonového čísla f. Menší f číslo odpovídá většímu otevřenému otvoru, ve kterém více světla dopadá na fotocitlivý prvek, zatímco vyšší číslo f znamená užší otvor (méně světla). Podobného efektu lze dosáhnout pomocí režimu portrétu v iPhone 7 Plus nebo možnosti Selektivní ostření v Samsung Galaxy S8.

Vyvarujte se širokoúhlých objektivů

Fotografování portrétu pomocí širokoúhlého objektivu může způsobit zkreslení objektu a vypadat podivně. Proto, pokud potřebujete fotografii bez surrealistického efektu, je lepší používat objektivy s ohniskovou vzdáleností nepřesahující 50 mm, s výjimkou fotografování ze vzdálenosti několika metrů (to pomůže minimalizovat zkreslení).

Použijte odrazovou desku

Použití odrazové plochy o hodně zlepší vaše snímky při fotografování v přirozeném světle. Stejně jako difuzéry mají odrazové desky mnoho tvarů a velikostí. Jsou levné a dobře se přepravují. Pokud si nepřejete kupovat odrazovou desku, můžete použít nějakou bílou plochu nebo hliníkovou fólii.
Na obrázku vlevo fotograf změnil stíny na obličeji modelu odrazovou deskou umístěnou ve správném úhlu nad dívčinou hlavou. Všimněte si, jak nově vržené světlo přidalo do očí jiskru!

Použijte teleobjektiv

Pokud při fotografování použijete nízkou expozici, ale pozadí zůstane jasné a nerozmazané, pravděpodobně to znamená, že ohnisková vzdálenost je příliš krátká. Teleobjektivy jsou ideální na portrétní fotografii, protože mají sklon komprimovat prostor a zvyšují intenzitu efektu rozmazaného pozadí. Čím větší je ohnisková vzdálenost, tím bude pozadí rozmazanější.

Fotografujte s externím bleskem

Použití vestavěného blesku při fotografování portrétů není nejlepším řešením. Blesk dává ostré přímé světlo, díky kterému jsou fotografie ploché a nezajímavé. Pokud chcete používat umělé osvětlení, zakupte blesk, který lze použít odděleně od fotoaparátu. Většina fotoaparátů DSLR je schopna připojit externí blesk, který lze připojit kabelem na dálku.

Existuje další možnost, neodpojujte blesk od fotoaparátu, ale nemiřte na objekt, pošlete světlo na zeď nebo strop. Světlo odražené od zdí bude měkčí a na portrét vhodnější.

Zvažte prostředí kolem objektu

Umístění modelu na zajímavé místo je skvělý způsob, jak přidat hloubku portrétu doslova i obrazně. Než začnete fotografovat, přemýšlejte o tom, jaké prostředí nejlépe odpovídá charakteru osoby na fotografii. Graffiti zeď je vhodná pro pouliční umělce, zatímco přírodní krajina bude vhodná pro fanoušky venkovní rekreace. Než začnete fotografovat, ujistěte se, že v hledáčku nepřekáží žádné dráty nebo jiné nežádoucí předměty.

Pomozte svému modelu cítit se dobře

Většina lidí zažívá před objektivem nepříjemné pocity a stydí se. Vaším úkolem jako fotografa je pomoci modelu cítit se lépe. Řekněte vtip (rozhodně nesmí zasahovat sebevědomí fotografovaného), zapněte oblíbenou hudbu nebo nabídněte něco dobrého k pití.

Foťte venku

Nejlepší a nejzajímavější portréty získáte, pokud jsou lidé ve známém prostředí a zachytíme je na různých místech jejich každodenního života. Právě tyto portréty přinesly slávu Stephenu McCurrymu, Mary Ellen Markové a Lauren Greenfieldové. Místo organizace jednotlivých fotografií se pokuste o jednolitou činnost. Můžete také fotografovat lidi doma nebo když dělají to, co mají rádi.

Vyberte si zajímavé modely k fotografování

Určitě souhlasíte, že při focení nudných lidí jsou fotografie prostě taky nudné. Pokud chcete rozvíjet své portfolio, požádejte své fotogenické přátele, známé nebo příbuzné, aby se stali vašimi modely, a pokud vás více zajímá dokumentární fotografie, věnujte pozornost zajímavým postavám, které potkáte na ulici nebo na cestách.

Chcete vědět víc? Na novém kurzu focení portrétu v Draw Planet se dozvíte spoustu dalších zajímavých tipůtak se přihlaste!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

Jak natáčet video

22. června 2019

video3

Přečtěte si několik rad, na co dávat pozor při natáčení videa!Dnes existují miliony videí na kanálech YouTube a na dalších internetových zdrojích. Díky nim se lidé učí užitečné věci, dívají se na krásná místa nebo vidí zajímavosti a události ze světa. Někteří inspirovaní diváci pak chtějí tvořit vlastní videa. Pokud jste jedním z nich, tento článek je právě pro vás! Níže se dozvíte, jak se naučit natáčet video doma, pomocí nejdostupnějšího amatérského vybavení a současně dosáhnout působivých výsledků :).

Někteří lidé si myslí, že pokud si pořídíte profi kameru, automaticky získáte dobrý video. Asi už tušíte, že tohle mínění není správné. Abyste pochopili, jak natočit kvalitní video, musíte porozumět trikům známých režisérů a pochopit určité technické nuance. Podívejme se na to podrobněji.

Režisérské triky
Prvním tipem, jak natočit krásný domácí film, je o přemýšlení. Vždy musíte přemýšlet o tom, co bude pro diváka opravdu zajímavé. Osobní video za účelem vytvoření památky si udělejte jakékoli, ale pravděpodobně budete svůj výtvor ukazovat alespoň přátelům a příbuzným.

Představte si, jaké scény by chtěli vidět. Nejčastěji natáčíme děti, prázdninové výlety, výstavy, cestování. Pro kameramana je to vzpomínka, ale divák nemá zájem podívat se na to, jak lidé třeba jednoduše jedí u stolu. Takže si stanovte cíl, Hledejte zajímvosti a zaměřte se na ně.

Čím více emocí v záběru, tím silnější bude odezva na film od diváka.
Druhý tip: nechte video plynule vyvrcholit. Řekněme, že natáčíte v přírodě a máte rádi nějakou speciální květinu. Nejjednodušším způsobem, jak ji zachytit, je okamžité vyfotografování. Ale to je stejné, jako byste v detektivním filmu okamžitě řekli, kdo je vrah. Potřebujete celý příběh.

Posuďte sami, následující možnost funguje mnohem lépe: video začíná obecným záběrem louky, kde se paralelně zaznamenává krátký příběh o různých rostlinách. Poté se kamera zastaví a všimne si speciální květiny. Divák čeká. Autor postupně zabírá celou květinu a zasahuje vrchol. Nejkrásnější květina se ukáže ve velkolepém stylu.

Změna plánů během natáčení? Nezapomeňte do videa zahrnout všechno, co jste měli v plánu. Od detailů po velké scenérie.
Pokud plánujete natočit několik lidí, například rozhovor nebo scénu s rolemi, kde by měl každý něco říct, nezapomeňte si udělat pořádný plán.Udělejte si poznámky, jak obecné, tak konkrétní větší i menší plány. Je důležité použít vše a současně to vystřídat. V ideálním případě vytvořit scénář jednotlivých scének budoucího filmu, a pak jen řešit načasování.

TECHNICKÁ ČÁST NATÁČENÍ
Vybrali jste zajímavé místo a vypracovali scénář na svůj skvělý námět. A teď se musíme chvíli věnovat  přípravě zařízení. Bez základních technických znalostí natáčet videa prostě nepůjde.Povíme si nutný základ.
★ Používejte stativ

Aby se obraz netřásl, je důležitá stabilní platforma. Pravidelné natáčení vyžaduje klid na stativu. Hlava stativu by se měla otáčet po stranách a kolmo, což vám umožní plynule otáčet kamerou v libovolném směru. Pokud není k dispozici žádné speciální vybavení, zkuste kameru upevnit improvizovanými prostředky, položte ji na zábradlí, stoh knih, stůl nebo jednoduše na kolena.

★ Práce s objektivem
Chcete-li vytvořit krásný film, musíte kamru správně nakonfigurovat. Používá se zoom (digitální nebo optický zoom), přičemž se volí hranice statického snímku. Při přímém natáčení je lepší se k postavě přiblížit nebo se od ní vzdálit. Pro záznam panoramat je clona zúžená tak, aby zaostření zcela pokrylo záběr. Rozhovory a detaily předmětů se zaznamenávají na otevřenou clonu a rozmazávají pozadí. Zaměřujeme se na hlavní postavu.

★ Kouzlení se SVĚTLEM
V místnosti často není dostatek světla. Chcete-li vědět, jak natáčet video za horších světelných podmínek, použijte jeden z triků: přidejte umělé osvětlení nebo zvyšte hodnotu ISO na kameře (pokud to na vaší technice jde). Nenastavujte však ISO na více než 800 bodů, jinak dojde k šumu, který zhorší kvalitu videa. Přidání umělého světla by nemělo osvětlovat tvář hrdiny nebo světelné předměty.

★ ROZMANITOST
Pokud natáčíte video z jednoho místa déle než několik minut, divák se rychle začne nudit. Nahrajte krátká videa z různých úhlů a složte je do celého filmu. To ozvláštní i jednoduchý rozhovor, nemluvě o natáčení dynamických akcí. Najděte způsob, jak ukázat stejnou tématiku z různých úhlů a míst.

★ SPRÁVNÉ POZADÍ
Chcete-li zlepšit kvalitu videa, musíte zvolit správné pozadí. Pokud je člověk v centru pozornosti, určitě je lepší mít na pozadí klidnou přírodu nebo rozmazanou městskou krajinu. Dynamický pohyb na pozadí diváka příliš rozptýlí.
Záběr můžete udělat ještě zajímavější přidáním efektů. Musíte zaznamenat materiál na jednobarevné pozadí (obrazovku nebo zeď). Ale musíte pak zpracovat video v editoru.

Témata

F90nMXhiJvc

Lidé se dělí na dva typy lidí. Jedni milují šťourat se v barevném kruhu, vymýšlet všemožné barevné kombinace a často už při kreslení obrázku mají v hlavě jasnou představu, jak dílo vybarví. Zatímco druzí dokončí ilustraci a zaseknou se, protože nedokážou přijít na to, jaké barvy použít. Sepsali jsme pro vás tipy, jak usnadnit proces výběru barev pro svá díla.

#1 BAREVNÉ CÍTĚNÍ SE DÁ NAUČIT
Zní to to divně, ale věřte nám. Čím víc se vědomě budete dívat na barvy a barevné kombinace, tím jednodušší pro vás bude je vybrat. Jak na to v praxi? Pravidelně, alespoň jednou za pár dní, otevřete Dribbble (nebo jakýkoli jiný web, kde různí zkušení autoři publikují svoji práci), podívejte se na nové a populární, uložte si, co je podle vás v pohodě, co není a proč si to myslíte.

#2 TRÉNUJTE BAREVNOU PŘEDSTAVIVOST

Svět kolem je plný barev, snažte se mu častěji věnovat pozornost a častěji si pokládat otázky jako: Co je na tomto odstínu tak super? A co kdyby byl světlejší? Tmavší? Jaký tón by mu slušel? Můžete trénovat doslova kdekoli – zatímco jste v metru, představte si, jak barevná blůza by se hodila k sukni slečny před vámi, jak barevná pohovka by vypadala skvěle v obýváku u vašeho kamaráda.

#3 POZNEJTE SVÉ SLABOSTI

Pokud si v hlavě zapnete funkci „barevné povědomí“, brzy si všimnete, že jste přitahováni určitými specifickými odstíny a kombinacemi. Třeba, že se Vám nelíbí čisté, jasné a světlé barvy a že Vám vyhovuji „špinavé“, tlumené, temné, ale kontrastní kombinace. Když si přiznáte, že nějaké barvy máte radši, a budete zkoumat proč a kdy, pomůže Vám to rozvinout vnímání barev.

#4 VYTVÁŘEJTE NĚKOLIK VARIANT

Při přípravě zakázky se vytváří pro zákazníka stejný obrázek v několika barevných variantách. Zkuste to aplikovat ve svém cvičení. Vyzkoušejte různé světle tóny, tmavé, jasné, odstíny stejné barvy, na tmavém pozadí, na světlém, zkuste „podivné“ kombinace jako jsou fialová a zelená. Pak vedle sebe položte různě vybarvené obrázky a poznamenejte si, co se vám líbí a co ne (a proč).

#5 PONOŘTE SE DO TEORIE, ALE NEUTOPTE SE V NÍ
Je dobré mimo cítění barev i chápat, proč a jak jaký tón v jakém okamžiku se zesvětlit. Ale teorie bez praxe není nic. Pokud se od samého začátku ponoříte velmi, velmi hluboko do teorie barev, existuje velké riziko, že se stane teoretikem, který nedokáže dělat v praxi nic. Proto je důležité znát základy a pak začít cvičit.

Na našich kurzech se barvám i teorii věnujeme vždycky. Pokud se ale chcete do barev úplně ponořit, přihlaste se na náš kurz abstraktní malby! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-abstraktni-malby-pro-zacatecniky/

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!