Přejít na obsah
Menu

#anatomie

Jak nakreslit nohy

29. října 2021

joyce-mccown-IG96K_HiDk0-unsplash

Lidské tělo je fascinující a když se umělci rozhodnou jej nakreslit v co možná nejvěrnější podobě, je zapotřebí hodně praxe. Náročnou částí těla jsou dolní končetiny. Paže a nohy mají mnoho společného, když přijde na jejich kreslení. Celý proces jejich vyobrazení si je navzájem velmi podobný. Největší rozdíl mezi nimi představuje především množství svalové hmoty.

Pochopení toho, jak kreslit nohy, začíná uvědoměním si zapojených svalů a jejich nakreslením po částech. Co je tedy vlastně nezbytné udělat, je zjistit, jakým způsobem je lze vystihnout všechny a nic neopomenout.

Tento článek je svým pojetím koncipován tak, aby byl každý začínající umělec schopen osvojit si základní znalosti kresby nohou v základním postavení. Bez zbytečných složitostí, které by jen komplikovaly celý proces. 🙂

Krok 1

Stejně jako by tomu bylo například při kresbě paží, je i v tomto případě nutné začít náčrt dolní končetiny od jejich základny, tady od ,,kostry”. Pomocí dvou čar bude nejprve zakreslena horní a dolní část a následně přidáním tří kruhů budou zobrazeny klouby.

Krok 2

Nyní přijde na řadu zesílení jednotlivých částí dolní končetiny. Začátek by měl být směrován od horní části, tj. od stehna. Stehno by se pak mělo blíže ke kolenu jemně zužovat.

Krok 3

Další na řadu přichází kolenní kloub, ten je možné si nejprve představit jako jednoduchou kouli. Pokud je cílem autora vykreslit osobu silnější a vypracovanější postavy, je nutné vytvořit širší a masivnější detaily kresby. 

Krok 4

Dalším krokem přichází na řadu spodní část nohy, tedy holenní kost. Tato část se nejprve rozšiřuje od kolena, poté se velmi hladce zužuje blíže ke kotníku.

Krok 5

V této fázi je nutné dokončit navyšování objemu celé dolní končetiny tak, aby již připomínala nohu člověka. Poté přijde na řadu vykreslení kotníků a zbytku chodidla.

Krok 6

Jakmile je celá noha v základu vyobrazena, přichází na řadu její detaily. Je nezbytné následovat jednotlivé tahy z předchozích kroků a nohou nyní udělat podrobně. Je důležité také nezapomenout zobrazit chodidla a prsty na nohou.

Krok 7

Nyní je zapotřebí pomocí gumy vymazat výkres veškerých pomocných čar. Na řadu přichází linie svalů a kolen. Je také možné zvýraznit linky tmavou tužkou nebo inkoustem.

Krok 8

V poslední fázi přichází čas na barvy, celý obrázek dolní končetiny by měl být vybarvený tělovým odstínem. Aby kreba nohy působila objemnějším a realističtějším dojmem, je možné přidat několik stínů a zvýraznění.


Líbil by se Vám tento článek, ale stále si nejste jisti, jak se sami pustit do díla? Přihlašte se do našeho Kurzu kreslení a malování pro úplné začátečníky! Naši zkušení lektoři Vás provedou jednotlivými technikami kresby a malby. Naučí Vás veškeré základy, které budete při své tvorbě potřebovat! 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

Jak nakreslit ruce?

18. srpna 2021

W1Joxogr2Uk

Kreslení rukou je celkem výzva! S námi to však zvládnete! 🙂 Pojďme si společně ukázat jak na to.
Pochopit, jak kreslit ruce, je malá věda. I zkušení umělci museli tuto dovednost pečlivě studovat, aby si ji osvojili. Lidská ruka je složitou součástí naší anatomie a jednou z nejdůležitějších částí těla. Proto je dobré si kreslení rukou osvojit. 🙂

1. Co je uvnitř?

Ruku tvoří kosti, šlachy a spousta pojivové tkáně, jako je sval a tuk. Je to velmi silná a flexibilní končetina. Je vcelku užitečné ukázat si kosterní studii, abyste pochopili, jak celý mechanismus vlastně funguje.


2. Rozdělte celek do tvarů

Tento obrázek můžete využít k překreslení. Z našeho pohledu na kostru můžete ruku sestavit z jednoduchých tvarů, jako jsou například obdélníky pro prsty a tvar kapky pro palec. Zjednodušení tvaru ruky do těchto forem vám pomůže uvolnit tlak, vytvořený snahou zobrazit ruku dokonale hned od začátku. Také vám to pomůže k vytvarování ruky do 3D a představit si jí tak v perspektivě.


3. 3D tvarování

Nyní začneme jednotlivé formy přetvářet v prostorová tělesa. Prsty se mění ve válce a klouby v kuličky. Tento pohled budeme nazývat rovinný.
Zaměřte se také na vytvoření objemu, například pomocí vytvoření dlaňových polštářků
Proporce a umístění- všimněte si, jak je dlaň přibližně stejně dlouhá jako prostředníček (zelené čáry to označují). Pamatujte, že prsty nejsou nikdy stejně dlouhé nebo dokonale rovné.
Všimněte si modrých čar označujících úhel, pod kterým prsty končí. Můžete také vidět, že prostředníček pramení přímo ze středu ruky. Věnování pozornosti těmto rozměrům vám pomůže zajistit, aby vaše ruce vypadaly přirozeně a přesně.


4. Měnění pozic

Když rozdělíte ruku do jednodušších forem a pomocí linek vytvoříte objem, můžete ruku začít uspořádávat do různých póz, aniž byste se museli starat o detaily. Jakmile si vytvoříte první 3D verzi, můžete vyzkoušet své vlastní pózy.
Všimněte si malého schématu válce a koule. Prsty mohou být občas nepoddajné – proto je nejlepší je v této fázi reprezentovat pomocí jednoduchých 3D tvarů.

5. Zaměřte se na určitou pozici

Znovu se v této fázi věnujte jednoduchosti a nelamte si hlavu detaily. Chcete zachytit proporce, perspektivu a objem. Pokud používáte tužku, je v této fázi důležité pracovat lehce.

6. Zaměřte se na gesta a formy

Opět můžete použít rovinný pohled jako vodítko, které vám pomůže při vytahování tvarů ruky. Dávejte si pozor na to, jak se tvary kolem sebe křiví a mějte na paměti siluetu ruky. Na obrázku můžete vidět odchýlení od růžové čáry, která posloužila jako vodítko k nalezení místa, kde se formy otáčejí v prostoru.

7. Detaily

A nakonec je čas zaměřit se na detaily. Díky všem předchozím krokům jste připraveni do ruky umístit veškeré záhyby, vrásky a hrany. Vykreslit jednotlivé prsty a nehty.
Skvělá práce! 🙂


Pokud vás článek zaujal a máte chuť se naučit víc, přihlaste se k nám do Draw Planet! Kurz figurální kresby je to pravé pro vás! 🙂
Více informací zde: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

joyce-mccown-iu9UEWRanSc-unsplash

Pokud jde o učení, jak úspěšně kreslit lidi, je klíčové znát anatomii člověka. Jeff Mellem, umělec a autor knihy Jak kreslit lidi, sdílí ty nejlepší rady a tipy pro kreslení anatomie pro začátečníky, takže můžete okamžitě začít kreslit realističtější postavy. Jdeme na to!

  1. Nemyslete jako kniha o anatomii

Kreslení anatomie pro začátečníky se může zpočátku zdát jako nezvládnutelný úkol, protože je na těle tolik svalů, šlach a kostí. Když se díváte na modela a vidíte tolik neurčitých tvarů může vás to lákat k tomu, abyste vytáhli knihu anatomie a rozluštili, co se pod kůží vlastně děje.

Kniha anatomie je skvělá v tom, že vám řekne, na co se díváte, ale není příliš užitečná, protože vám neřekne například o trojrozměrném tvaru svalů.

Myslete jednoduše

Když začínáte s kreslením figur, musíte začít se stanovením základních tvarů figury pomocí koulí, obdélníků a válců. Jednoduše začněte s těmito základními tvary a poté se postupně zabývejte detaily a propracováním, díky tomu bude vaše kresba udržovat smysl pro dimenzi.

Pokud kreslíte obrysy před stanovením základních tvarů, zaručujeme vám, že skončíte s plochým výkresem.

Kresba vlevo příliš zdůrazňuje svaly modela a vypadá spíše jako kniha anatomie než postava. Umělec musí o tvaru svalů přemýšlet ve 3D, aby postavě poskytl iluzi objemu.

  1. Nezaměřujte se příliš na svaly

Když umělci začínají věnovat větší pozornost přidávání anatomie do svých kreseb, často mají tendenci anatomii příliš zdůrazňovat. Postavy často vypadají, jako by neměly kůži. Svaly jsou tu, aby dodaly postavě více realismu, ale neměly by být ústředním bodem kresby.

Využijte svaly k posílení akce

Kresba figury by měla vyjadřovat akci, emoce nebo osobnost modela. Nechcete, aby se divák zastavil a díval se jen na část kresby; chcete, aby divák viděl celou postavu a zajímalo ho, co tato postava dělá a kdo je.

Aby bylo možné se na akci soustředit, je vždy skvělé začít všechny své kresby kreslit gestem. Kresba gestem slouží jako plán akce. Vše, co přijde poté, je pomoci objasnit a tuto akci vylepšit.

Svaly by měly být přitahovány, aby zesílily pohyb postavy, a neměly by na sebe upozorňovat. Dobrým příkladem toho jsou komiksové postavy, které mají přehnaně velké svaly, aby vyjádřily svou sílu.

Úspěšná stránka komiksu není o svalech postavy, ale o tom, jak je její síla v příběhu vyjádřena. Objemy svalů jsou navrženy tak, aby vedly oko k místu působení. Čtenář se nepřestává dívat na dobře vyvinuté svalstvo postavy.

Všimněte si, jak svaly na obrázku vpravo odrážejí kresbu gesta vlevo. Svaly se používají k posílení činnosti postavy, nejsou středem kresby.

  1. NEKRESLETE každou postavu stejnými tvary

Když umělci začnou používat základní tvary k vývoji figur, často začnou padat do vzorce používání stejných tvarů k vytváření každé postavy.

Dejte svým postavám jedinečné sestavení

Při vytváření postavy musíte hledat a přizpůsobovat tvary konkrétnímu tématu, které kreslíte. U kulturisty nebudete používat stejné tvary, jako u zápasníka sumo nebo běžce na dlouhé vzdálenosti.

Musíte se podívat na modela a zjistit, jaké jednoduché tvary jsou nejlepšími nástroji pro rozvoj jeho postavy. Někteří lidé mají například velmi čtvercové hlavy, kterou je třeba zkonstruovat ze čtvercových tvarů, zatímco jiní mají kulatější vzhled, který by měl být sestaven z koulí.

Tyto dvě postavy jsou ve stejné póze, ale jsou postaveny z různých tvarů. Postava vpravo je postavena z více blokových tvarů, které dělají postavu silnější.

  1. Věnujte pozornost proporcím a anatomii

Chcete-li nakreslit realistickou postavu, musíte věnovat pozornost přesnému zachycení proporcí a anatomie postavy. To vychází jak ze studia anatomie, tak z dobrých pozorovacích schopností.

Nebuďte příliš perfekcionističtí

Anatomie a proporce jsou důležité. Ale sami o sobě nedělají zajímavou kresbu. Kresba postavy ze které máte pocit, že má osobnost nebo vypadá dynamicky, bude zajímavější než ta, která je pouze technicky správně nakreslená.

Nechte anatomii a proporce převzít podpůrnou roli v podkladové kresbě gesta. Každým krokem vaší kresby by mělo být vytvoření jednotné postavy, která má energii a přístup, i když to znamená změnu proporcí nebo anatomie postavy, aby se tato akce lépe zdůraznila.

Tato postava má přehnané proporce – podobně jako se to používá v módní kresbě. Nezáleží na tom, že to není správně proporcionálně, pokud je rozhodnutí přehánět účelně. Můžete najít mnoho příkladů umělců, kteří zkreslují a zveličují proporce ze stylistických důvodů.

Chcete-li se naučit realistické a detailní kresbě postavy, portrétu, nebo proporcím lidského těla a obličeje, pak je kurz figurální kresby a portrétu přesně pro Vás! Ponořte se s námi do tvorby. 🙂 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

Vytváření postavičky

27. září 2018

tQzmqjx

V tomto článku se podíváme na některé jednoduché, ale efektivní metody, které můžete použít k tomu, aby vaše postavy byly více osobité a vizuálně zajímavé. Už jen třeba změna polohy očí je skvělou cestou k jednoduchému vytvoření nové postavičky.

Změňte oční linii
Oční linie je imaginární vodorovná osa, která určuje polohu očí na hlavě postavy. Jedním ze způsobů, jak vytvořit novou, vizuálně zajímavou postavu, je změnit pozici této linie.
Čím je tato čára výš, tím menší je velikost čela postavy a tím hloupěji postavičky vypadají. A naopak, čím níž se tato čára nachází, tím vypadá postavička inteligentněji.
Po dokončení očí postavičky můžete experimentovat s různými účesy, abyste získali jedinečný vzhled.

Změňte vzdálenost mezi očima
Chcete-li, aby byly postavičky ještě různorodější, můžete zvětšit nebo zmenšit vzdálenost mezi jejich očima, jak je to znázorněno na obrázku níže.
„Normální“ uspořádání očí nám vytváří obyčejnou postavu, ale změna vzdálenosti mezi nimi postavičkám dává něco zajímavějšího.


Chcete-li pořádně pozorovat efekt vzniklý změnou vzdálenosti mezi očima, ponechte všechny ostatní znaky obličeje stejné.


Na závěr
Změnou linie očí a vzdáleností mezi nimi můžete rychle vytvořit řadu nových zajímavých postav. Na kurzu komiksu v Draw Planet budeme vytvářet nejenom postavičky ale i prostředí, a také probírat anatomii a vymýšlet akci. Přihlaste se do nového sobotního terminu kurzu! Začínáme 3. listopadu!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-komiksu/

draw-cats-done-5

Zjednodušená anatomie
Tvar těla každého zvířete je určen dvěma anatomickými úrovněmi: kosterní a svalovou strukturou. Jsou sice ukryty pod kůží a srstí, ale bez nich by bylo kočičí tělo beztvaré.

Kostra kočky může být zobrazena zjednodušeně. Stačí si vzpomenout na tělesné proporce a umístění kloubů. Když to párkrát procvičíte, budete schopni zobrazit kočku z různých úhlů pohledu.

Nejjednodušší způsob, jak si to procvičit, je podívat se na obrázky koček a nakreslit schematicky jejich kostru.
Po několika desítkách těchto skic si Vaše oči i ruka zapamatují, kde se co nachází.

Tip: Chcete-li kreslit kočky „z hlavy“, zkuste se při procvičování co nejméně se dívat na vzorový obrázek – tak vycvičíte paměť.

Při kreslení věnujeme zvláštní pozornost páteři. U koček jsou záda velmi flexibilní, tato flexibilita je omezena pouze žebry a stehny.

Kočičí svalstvo je složitější než kostra ale naštěstí se o něj nemusíme starat. Vybavujete si na „nahé“ sfinx? Nakolik mají vrásčitou kůži.? Všechny kočky mají pod srstí stejnou kůži – je vrásčitá a vytahaná. A to i přes jejich vypracované svaly.

Takže kostru bychom měli hotovou. Postupně přidáme objem na různé čísti těla:


Můžete začít v libovolném pořadí:


Hladké linie zobrazují kůži, která bude skrytá pod srstí:

Nyní obecný obrys těla:


V počáteční fázi se pokuste vytvořit co nejméně čar, specifikujte později:

Vytvořte si vlastní metodu nebo metody kreslení od anatomického náčrtu až po zjednodušené kontury těla. Takto vytvoříte svůj vlastní jedinečný styl.


Pomocí těchto náčrtků lze nakreslit kočku s jakéhokoli plemene, jakékoliv srsti a ve všech pózách! Své skici nevyhazujte. Všechny vaše materiály jsou výhradně vaše předchozí práce, ze kterých se můžete poučit. Pokud se cítíte nejistě při kreslení konkrétní polohy – praxe je jediná věc, která Vám pomůže.


A teď můžete překreslit vše na nový papír a dát tomu barvu!

Umělci, kteří pracují digitálně, to všechno mají poněkud jednodušší – vytvářejí nové vrstvy a vybarvují. Ale práce rukama na papíře a se skutečnými materiály, to je teprve výzva! Ale nezapomínejte, že všechny práce jsou dobré, všechny materiály a techniky jsou dobré. Hlavní věcí je kreslit!
Máte rádi se ponořit do konstrukce jakéhokoliv objektu? Přihlaste se do kurzu kresby v Draw Planet, během kterého se dozvíte mnoho informací o perspektivě, anatomii člověka a práci s grafickými materiály.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby/

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!