Přejít na obsah
Menu

#portret

portret

Portrét je jedním z nejušlechtilejších malířských stylů. Většina nejslavnějších a nejtajemnějších obrazů jsou portréty, na nichž autor zachytil emoce modelu a bezchybně přenesl atmosféru. A žádné rozměrné plátno, rovnající se „Poslednímu dni Pompejí“ nebo „Noční hlídce“, se neobešlo bez mnoha portrétních skic.

V dnešní době samozřejmě nemůžeme strávit tolik času studiem modelu a let tvorbou samotného díla. Ale moderní nástroje pracují za nás!

V tomto článku se s vámi podělíme o 7 tipů, které vám umožní lépe dosáhnout portrétní podoby a rychleji se v tomto směru rozpumpovat jako umělec.

Tip č. 1

Dbejte na proporce!

A tato rada neznamená slepé lpění na „ideálu“, kde je vše symetrické a podřízené přesným vzdálenostem v určitém počtu „očí“ od ucha k uchu atd.

Reálné proporce obličejů skutečných lidí nejsou ideální. Proto se vždy kontrolujte podle referencí: ověřte si, jakou vzdálenost od nosu ke rtům a od oka k oku přesně váš model má. Navíc, protože obličeje lidí jsou mírně asymetrické, je naprosto normální, pokud je jedno obočí o něco vyšší a uši jsou jiné. Nebojte se to promítnout do své kresby, protože tak zachytíte samotnou osobnost modelu. Právě v takových „nedostatcích“ se skrývá charisma!

Pro vaše pohodlí můžete tyto pomocné míry/linie vyznačit přímo na referenci nebo si na archu (pokud kreslíte ze života) udělat lehké značky pomocí tužky jako pravítka.

Zpočátku vám tato pečlivá pozornost ke konstrukci a kontrola s vlastnostmi modelu zabere nějaký čas, ale pokaždé ho bude méně a méně a postupně si těchto vzdáleností snadno všimnete a zafixujete v mysli.

7 лайфхаков для рисования портретов

Tip č. 2

Důraz na určité vlastnosti

Chcete-li, aby modelka na portrétu byla rozpoznatelná, zdůrazněte její rysy.

Mnoho začínajících umělců v honbě za dokonalým obrazem podléhá „syndromu jedné tváře“. Zkušený umělec – naopak – zdůrazňuje jedinečnost a charakter prostřednictvím vnějších rysů.

Abyste se vyhnuli nákaze „syndromem jedné tváře“ – nebojte se zdůraznit ostré lícní kosti, široké čelo, úzké rty, tvar nosu a znaménka. Nesnažte se vymazat individualitu tím, že model přiblížíte šablonovitým proporcím, ale snažte se zdůraznit něco charakteristického pro referenci.

Samozřejmě není nutné jít zcela do karikatury, ale je lepší přehnat nějaký rys než vymazat z portrétu okouzlující osobnost.

 

Tip č. 3

Odrážejte obrázek vodorovně

Tato rada platí vždy pro jakékoli umění. V případě portrétů však doporučujeme, abyste své dílo i referenci odráželi vodorovně.

Pokud se na ně podíváte zrcadlově, všimnete si nejen chyb, což se při odrazu stává vždy, ale také nových detailů, které vám pomohou, aby byl vzhled rozpoznatelnější.

 

Tip č. 4

Prostudujte si model pro portrét

Chcete-li portrét co nejvíce přiblížit obrazu, věnujte čas studiu referencí.

Hodně vám přitom pomohou tři věci:

 1. Mnoho referencí stejného modelu s různými úhly a světlem + krátké skici z nich, abyste našli charakteristickou plasticitu a rysy.
 2. Sochání ve 3D nebo tradiční modelování z těchto referencí. To vám umožní nejen vidět, ale i cítit objemy a rysy obličeje.

Když se vám podaří shromáždit v hlavě kompletní obraz člověka, bude vám důvěrně známý a bude mnohem snazší a příjemnější vyjádřit jeho osobnost v portrétu.

Je to také velmi pohodové cvičení, které vám umožní mnohem rychleji budovat své dovednosti.

7 лайфхаков для рисования портретов

 

Tip č. 5

Skryjte polovinu obličeje

Ne zcela zřejmý, ale velmi užitečný tip pro dosažení portrétní podoby.

Jak jsme si již řekli, lidský obličej není symetrický. Pokud však kreslíme klasickým způsobem, jsme zvyklí spoléhat na zrcadlové postavení obličejových rysů.

Zkuste to opačně – nakreslete poloviny obličeje nezávisle na sobě. Skryjte levou referenční část a nakreslete pouze viditelnou, pravou část. Pak naopak – skryjte pravou a nakreslete levou (a v kresbě skryjte i pravou). Když výsledky spojíte, uvidíte, o kolik jste se přiblížili portrétní podobě.

 

Tip č. 6

Kreslete portrét podle skutečnosti

Cvičení nic nenahradí a přináší nám největší pokrok v dovednostech. Čím více kreslíte ze života, tím blíže a lépe poznáváte různé typy tváří a plasticitu rysů.

Vytváříte si ruku a pokaždé se zlepšujete. Máte možnost jako pod lupou zvážit všechny pro vás obtížné momenty a emoce v „živé přírodě“.

A co je neméně důležité, můžete nashromáždit spoustu referencí z různých úhlů pohledu pro další práci a doplnit tak svou „vizuální knihovnu“.

 

Tip č. 6

Nevzdávejte se!

Podobnost s portrétem není vidět okamžitě, mějte to na paměti, až začnete pracovat. Výsledek uvidíte až ke konci, kdy budou všechny rysy zřejmé.

Portrétní podoba je navíc obtížná a nemusí se vám dílo podařit na první pokus. To však není důvod, abyste se vzdávali!

 

Dozvědět víc můžete u nás na kurzech:

Woman-Side-Profile-Step-10

Portréty z profilu se dlouho těší velké oblibě. Byly používány už od starověku např. na mincích nebo keramice. Jejich krása tkví v jednoduchosti hlavně díky struktuře obličeje – čela, nosu a brady. 

Rádi byste si namalovali ženský profil? Vše, co potřebujete, je tužka, papír, guma a náš malý rádce. Brzy budete schopni skicovat z profilu svou rodinu i přátele. 

 

 1. Namalujte kruh, ten Vám pomůže zformovat obrys obličeje. 

2. Připojte zakulacený trojúhelník , to pomůže zformovat bradu. 

3. Vygumujte původní obrys napojený na trojúhelník. Poté nakreslete dvě linie krku. 

4. Pokračujte prací na detailech obličeje. Nakreslete dvě zakulacené linky do špičky nosu a  vygumujte původní čáru obrysu. Poté pokračujte drobnými křivkami a vytvořte rty. Opět vymažte původní obrys. 

5. Vygumujte trojúhelníkovou bradu a místo ní nakreslete delší, zakřivenou čáru ve tvaru brady. 

 1. Přidejte elipsoidní nepravidelný tvar podle ucha, poté nakreslete několik nepravidelných linek a koleček připomínajících vzor v uchu. 
 2. Pracujte na detailech obličeje. Použijte dvě zakřivené linky na obočí. Pod ním  nakreslete dvě linky spojující se ve tvaru ”Y” k vytvarování očních víček. Spojte konce zakřivenou linkou k vytvarování zornice. Doplňte o oválný tvar k dokončení zornice a vykonturujte oční víčko. Nakonec nakreslete linku ve tvaru “C” vedle nosu a přidejte malý ovál k naznačení nozdry.  

 1. Dokreslete vlasy za pomoci překrývajících se linek. Nezapomeňte na vlasy spadající do obličeje, z uchem, na konci na spodu i vrchu hlavy a to vše spojené kulatým drdolem. 

 1. Dodejte texturu vlasům. Nakreslete linky diagonálně také v drdolu. 

Volitelně: obrázek vybarvěte

Určitě Vás v případě zájmu rádi naučíme více v našem kurzu Portrétu https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/

Jak namíchat tělovou barvu

3. listopadu 2020

Jacksons_Tones_Atmos-1024×683

Každý odstín pokožky obsahuje tři základní barvy – modrou, červenou a žlutou, a to v různém poměru v závislosti na světlosti nebo tmavosti pokožky, jestli je kůže ve světle či stínu a kterou část těla malujeme. Tenčí kůže, jako například na spáncích, je spíše chladná, naopak kůže na špičce nosu bude mít tmavší odstín. Opravdu neexistuje žádná magická formula na univerzální tělový odstín, každý odstín si můžeme sami namíchat. Nejdůležitější je vztah a poměr mezi barvami. 

Protože se odstíny kůže velmi liší, vyhýbejte se univerzálním tubičkám s “tělovou barvou”. Ty mohou sloužit pouze jako základ, ze kterého namícháte potřebné odstíny podle nuancí a stínů na Vašem zamýšleném portrétu. Tyto tuby stejně obsahují základní mix žluté, modré a červené a ten si však zvládnete připravit sami. 

Jednoduchý postup

Začněte smícháním všech tří základních barev ve stejném poměru. Tím získáte nahnědlou barvu, která bude Vaším základem. Tuto barvu dále budete zesvětlovat či ztmavovat, dělat více teplou či studenou. 

Pozn. Pokud bude barva spíše do zelena než do hněda, přidejte více červené. Některá modrá barva může být dominantnější. 

Když malujete portrét nebo figuru, je nejlepší snažit se zachytit přesnou barvu, stejně jako to děláte při malbě třeba krajiny. Podívejte se pořádně na barvu na své předloze, snažte se na paletě vytvořit stejný odstín. Ten poté porovnávejte s předlohou nebo živým modelem a snažte se jej správně zachytit a doladit. Následující tři otázky Vám mohou pomoci docílit kýženého výsledku. 

 1. Potřebuje barva být tmavší nebo světlejší? Pokud potřebujete zesvětlovat, přidejte žlutou nebo bílou. Bílá současně trochu zchladí barvu a udělá jí více krycí. Žlutá zesvětlí a také přidá teplejší podtón do výsledného mixu. Ztmavit můžete pomocí tmavých okrových nebo rezavých barev (ideálně burnt umber) nebo chromatické černé (sienna pálená plus ultramarínová modř). 
 2. Potřebuje barva být chladnější nebo teplejší? Přidejte modrou (nebo bílou i pro světlejší odstín), aby byla barva chladnější. Přidejte žlutou nebo teplou červenou, aby byla barva naopak teplejší. 
 3. Potřebuje barva být více či méně nasycená? Přidejte opačnou barvu. 

Můžete na svou paletu přidat také zemní barvy, jako okrové, rezavé nebo černé, ale pamatujte, že i tyto barvy lze namíchat ze tří základních barev. Nakonec to stejně budete jen Vy, kdo se rozhodne, který mix barev funguje právě pro Vás. 

Příklad palety 

Můžeme se podívat na jeden příklad barev, u kterého můžete začít, a poté různě měnit, doplnit nebo odebrat barvy podle sebe. 

 1. Titanium běloba
 2. Kadmium červená světlá
 3. Kadmium žlutá střední
 4. Okr
 5. Sienna pálená (burnt sienna)
 6. Burnt umber
 7. Ultramarín modř

Pro světlé tóny použijte 1, 2, 3 a 5

Pro střední tóny použijte 2, 3, 4 a 5

Pro tmavé tóny použijte 2, 5, 6 a 7

Udělejte si barevný řetěz 

Barevný řetěz si vytvořte pro různé odstíny barev. Například do Kadmium červené postupně přidejte bílou a zesvětlujte. Podobně můžete naložit i s Vašimi namixovanými barvami, a tím si vytvořit perfektní základ pro vytvoření stínů a světel v obličeji a nebudete muset pro každé místo mixovat barvu zvlášť. 

Tip pro nácvik tělových barev

Začněte u sebe. Zkuste mixovat různé barvy podle svých vlastních rukou. Porovnávejte barvy a odstíny podle různých světelných zdrojů. Dále postupujte se svým obličejem a porovnávejte barvy a odstíny, které vidíte v zrcadle. Zkoušejte je namixovat podle paměti. Nebo dalším dobrým zdrojem nácviku může být vytištění fotografií a porovnávání svého mixologického umění s nimi. Všimli jste si, že nikde jsme jako základ nepoužili oranžovou nebo růžovou, jako jsme to zkoušeli jako děti? 🙂 Více podrobných tipů a návodů se dozvíte v našem kurzu Portrétu https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/.

Budeme se na Vás těšit.

Jak tužkou nakreslit nos?

28. listopadu 2019

nose-hryashch
Už jste někdy zkoušeli skicovat obličej? Zdá se vám to složité? Máte pravdu. Při skicování obličeje je totiž nezbytné všechny jeho vlastnosti harmonicky skombinovat. A hlavně – dobře nakreslit nos. Jak na to? Vezměte si skicák, tužku a pojďte to zkusit spolu s námi.
Technika skicování (sketching) je založená na tom, že se kreslení provádí docela rychlým tempem, což v krátkém čase umožní umělci přenést na papír různé objekty nebo nápady. Díky skicování tak můžeme snadno a rychle zachytit své myšlenky, dojmy, vzpomínky a uchovat si je na pozdější dobu.

Chcete skicovat obličej a nevíte, jak nakreslit nos?
Pro začátečníky tu máme pár rad, triků a pokynů, jak ho nakreslit bez potíží i obyčejnou tužkou. Musíte zachovat proporce a věnovat se každičkému detailu.
Krok první: Označení
Co to znamená? Naznačte si na papír nos pomocí dvou kolmých čar, které se navzájem protínají. Žádní dva lidé nemají zcela totožný nos. V něčem se vždycky budou lišit.
Krok druhý: Nakreslete kontury nosu a nosních křídel
Co je pro zachycení nosu důležité? Nosní můstek a křídla. Proto je teď ten správný čas je zachytit. Na co byste přitom neměli zapomínat?
Vzdálenost od jednoho křídla k druhému je téměř polovina svislé čáry. Pro správné nakreslení nosu tužkou je třeba dodržovat proporce, jinak nebude výsledek takový, jaký by měl být.
Krok třetí: Zachyťte správný tvar nosu
Právě teď je důležité naskicovat správný tvar. Kdo dobře provedl první krok, má to teď snadné. Zachyťte zakulacené obrysy nosu a jeho špičku.
Krok čtvrtý: Detaily
Odstraňte přebytečné linie pomocí gumy, ať máte ve skicáku akademický nos. Pak se zaměřte i na ty nejmenší detaily. Netrefili jste šířku nosu? Opravte ji. Zakreslete nosní dírky. I malé nepřesnosti zkreslí celý obraz. Opravujte své dílo tak dlouho, dokud nebude mít nos ten správný tvar.
Krok pátý: Objem
Aby nos získal na objemu, a ještě víc připomínal skutečný nos, nakreslete obyčejnou tužkou stíny. Výsledkem bude objemná kresba, stejná jako u skutečných umělců.
Nezapomeňte! Při kreslení nosu člověka je důležité dodržet tvar, zachytit proporce. Vyhrajte si s každou čárou i stínem. Používejte ideálně měkkou tužku.
Náš tip: Odborníci doporučují při skicování obličeje kreslit všechny rysy jako oči a nos hned na začátku. Vyžadují totiž velké úsilí a vaši maximální pozornost. Vše ostatní snadno opravíte. Když ale
nezvládnete zachytit správně oči nebo nos, celá kresba vypadá úplně jinak a portrét nebude objekt, který jste skicovali, připomínat.
Tak co, zvládli jste to? Podle tohoto postupu by i začátečníci měli bez problému znázornit nos ženy, muže i dítěte. Chcete se v tom zdokonalit, získat na zkušenostech, nebo se chcete naučit skicovat i další rysy obličeje? Přihlaste se do kurzu figurální kresby!

Jak vyfotit portrét

22. října 2019

portret2

Sepsali jsme pro Vás několik důležitých a užitečných bodů, jak na focení portrétu dámy.

VÝBĚR MODELŮ A PŘÍPRAVA NA FOCENÍ

Chcete-li najít modelku, určitě to půjde prostřednictvím sociálních sítí a mezi přáteli. Zároveň se nemusíte snažit fotit všechny popořadě jen proto, že máte takovou příležitost, nebo protože s vámi někdo opravdu chce spolupracovat. Praxe ve fotografii je samozřejmě dobrá, ale přesto je lepší se vždy soustředit na zdokonalování svého portfolia, než ztrácet čas nezajímavými fotografiemi.


Samozřejmě chybám při výběru modelů se nelze vyhnout, ale někdy 
vás překvapí,
že dívky, které se zpočátku zdají nevýrazné, budou na fotkách opravdu skvělé. Díky zkušenostem je snazší najít přesně takovou modelku, kterou potřebujete pro konkrétní focení.

Jakmile se domluvíte s modelkou na datu, pokračujte s diskuzí o snímku. Zpravidla se domluvíte, o jakou fotografii půjde. Také poprosíte o fotografii s věcmi z jejího šatníku, které by mohly být vhodné. Z nich vybereme nejzajímavější možnost.


UMÍSTĚNÍ

Fotografování na čerstvém vzduchu probíhá ve formě procházky a většinou trvá asi hodinu a půl. Během této doby je možné vystřídat více míst. Někdy můžete jít do útulné kavárny a vzít několik snímků se světlem z okna. Náladu a atmosféru na snímku výrazně ovlivňuje celá řada povětrnostních podmínek, takže se snažíme fotit za každého počasí, s výjimkou silného deště. Snažíme se domluvit čas půl hodiny po úsvitu, 2-3 hodiny před západem slunce, nebo půl hodiny před západem slunce, pokud chceme fotit večer ve městě. Za oblačného dne můžete fotografovat téměř celý den, pokud nebude den příliš tmavý.

Při výběru místa mohou pomoct fotografie na smartphonu, které uděláte na obhlídce předem. Také můžete hledat fotografie potenciálních míst na internetu a v Mapách Google.

TECHNIKA

Záblesky, softbox, reflektor. Není nutné je používat, můžeme fotit portréty v přirozeném světle. Jako dodatečný zdroj světla doporučujeme teplé světlo z výloh, nebo pouličního osvětlení. 
Dorazte na focení s předstihem. Utřiďte si nápady na několik snímků. Zamyslete se hlavně nad obecnou kompozicí, později dejte prostor improvizaci. Když se setkáme s modelkouvysvětlíme, jaké snímky bychom chtěli udělat. Nejprve uděláme několik jednoduchých záběrů a snažíme se udržovat pozitivní atmosféru po celou dobu focení.

ZPRACOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ

Z jednoho focení doporučujeme zpracovat 4–5 snímků. Budete mít dostatek času věnovat se pečlivé úpravěTaké nepropadnete rutině, pokud nebudete upravovat příliš mnoho fotek denně. Můžete použít Adobe Lightroom a Adobe Photoshop, stejně jako pluginy Nik Collection pro Photoshop.
V Lightroomu vybírám
e fotografie a připravujeme je na následnou práci ve Photoshopu.

Chcete se naučit dělat skvělé portréty? Přihlaste se do nového kurzu focení portrétů v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

Draw-Planet-Kurz-Foto-Portretu-11

Každý člověk chce na fotografii vypadat úžasně, jenže ne každý fotograf zvládá pořizovat opravdu dobré portréty. Představujeme vám 12 doporučení, které se týkají různých aspektů fotografování. Dotkneme se osvětlení i objektivů. Portrétní fotografie může být velmi kvalitní!

Používejte přirozené světlo

Při fotografování v interiéru musí model sedět blízko velkého okna. Rozptýlené světlo minimalizuje ostré stíny a umožňuje získat atraktivnější obraz (pokud ovšem slunce nesvítí přímo do okna). Požádejte subjekt, aby se obrátil směrem ke světlu. Důležité je, aby obličej nebyl ve stínu. Vypněte všechna osvětlení, protože jinak získá fotografie žlutý nádech.

Vynechte focení při jasném přímém slunci

Práce s jasným slunečním světlem je velmi obtížná. Model na fotografii bude nejen neustále mžourat ze světla, ale na jeho tváři se objeví ošklivé stíny (jak můžete vidět na fotografii). Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu.

Ovládejte tvrdé světlo

Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry. Difuzéry se vyrábí z průhledného materiálu a mají různé tvary a velikosti. Skládací oválné rozptylovače jsou tou nejlepší volbou, protože se lépe přenášejí a snáze se instalují. Na fotografii vlevo je difuzér umístěn pod úhlem nad hlavou modelu. Difuzési můžete také sami vyrobit pomocí bílého papíru nebo bílé látky.

Použijte nízkou expozici

Při fotografování portrétů se doporučuje použít nízkou expozici, která rozostří pozadí a zvýrazní objekt na fotografii. Mnoho modelů zrcadlovek a bezzrcadlovek umožňuje ruční úpravu clonového čísla f. Menší f číslo odpovídá většímu otevřenému otvoru, ve kterém více světla dopadá na fotocitlivý prvek, zatímco vyšší číslo f znamená užší otvor (méně světla). Podobného efektu lze dosáhnout pomocí režimu portrétu v iPhone 7 Plus nebo možnosti Selektivní ostření v Samsung Galaxy S8.

Vyvarujte se širokoúhlých objektivů

Fotografování portrétu pomocí širokoúhlého objektivu může způsobit zkreslení objektu a vypadat podivně. Proto, pokud potřebujete fotografii bez surrealistického efektu, je lepší používat objektivy s ohniskovou vzdáleností nepřesahující 50 mm, s výjimkou fotografování ze vzdálenosti několika metrů (to pomůže minimalizovat zkreslení).

Použijte odrazovou desku

Použití odrazové plochy o hodně zlepší vaše snímky při fotografování v přirozeném světle. Stejně jako difuzéry mají odrazové desky mnoho tvarů a velikostí. Jsou levné a dobře se přepravují. Pokud si nepřejete kupovat odrazovou desku, můžete použít nějakou bílou plochu nebo hliníkovou fólii.
Na obrázku vlevo fotograf změnil stíny na obličeji modelu odrazovou deskou umístěnou ve správném úhlu nad dívčinou hlavou. Všimněte si, jak nově vržené světlo přidalo do očí jiskru!

Použijte teleobjektiv

Pokud při fotografování použijete nízkou expozici, ale pozadí zůstane jasné a nerozmazané, pravděpodobně to znamená, že ohnisková vzdálenost je příliš krátká. Teleobjektivy jsou ideální na portrétní fotografii, protože mají sklon komprimovat prostor a zvyšují intenzitu efektu rozmazaného pozadí. Čím větší je ohnisková vzdálenost, tím bude pozadí rozmazanější.

Fotografujte s externím bleskem

Použití vestavěného blesku při fotografování portrétů není nejlepším řešením. Blesk dává ostré přímé světlo, díky kterému jsou fotografie ploché a nezajímavé. Pokud chcete používat umělé osvětlení, zakupte blesk, který lze použít odděleně od fotoaparátu. Většina fotoaparátů DSLR je schopna připojit externí blesk, který lze připojit kabelem na dálku.

Existuje další možnost, neodpojujte blesk od fotoaparátu, ale nemiřte na objekt, pošlete světlo na zeď nebo strop. Světlo odražené od zdí bude měkčí a na portrét vhodnější.

Zvažte prostředí kolem objektu

Umístění modelu na zajímavé místo je skvělý způsob, jak přidat hloubku portrétu doslova i obrazně. Než začnete fotografovat, přemýšlejte o tom, jaké prostředí nejlépe odpovídá charakteru osoby na fotografii. Graffiti zeď je vhodná pro pouliční umělce, zatímco přírodní krajina bude vhodná pro fanoušky venkovní rekreace. Než začnete fotografovat, ujistěte se, že v hledáčku nepřekáží žádné dráty nebo jiné nežádoucí předměty.

Pomozte svému modelu cítit se dobře

Většina lidí zažívá před objektivem nepříjemné pocity a stydí se. Vaším úkolem jako fotografa je pomoci modelu cítit se lépe. Řekněte vtip (rozhodně nesmí zasahovat sebevědomí fotografovaného), zapněte oblíbenou hudbu nebo nabídněte něco dobrého k pití.

Foťte venku

Nejlepší a nejzajímavější portréty získáte, pokud jsou lidé ve známém prostředí a zachytíme je na různých místech jejich každodenního života. Právě tyto portréty přinesly slávu Stephenu McCurrymu, Mary Ellen Markové a Lauren Greenfieldové. Místo organizace jednotlivých fotografií se pokuste o jednolitou činnost. Můžete také fotografovat lidi doma nebo když dělají to, co mají rádi.

Vyberte si zajímavé modely k fotografování

Určitě souhlasíte, že při focení nudných lidí jsou fotografie prostě taky nudné. Pokud chcete rozvíjet své portfolio, požádejte své fotogenické přátele, známé nebo příbuzné, aby se stali vašimi modely, a pokud vás více zajímá dokumentární fotografie, věnujte pozornost zajímavým postavám, které potkáte na ulici nebo na cestách.

Chcete vědět víc? Na novém kurzu focení portrétu v Draw Planet se dozvíte spoustu dalších zajímavých tipůtak se přihlaste!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-portretni-fotografie-pro-zacatecniky/

Jak se kreslí lidské emoce?

30. července 2019

d05fcac9538c23bb680db30a10bb184e

Zobrazení emocí prostřednictvím portrétů a ilustrací je jedním z nejdůležitějších cílů umělce. Kreslení a zachycení podstaty člověka a toho, co cítí v této chvíli, se stane opravdu úžasným a mocným nástrojem.

Podstata emocí: jak kreslit výrazy obličeje?
V dnešním příspěvku vám dám několik tipů, které pomohou vykreslit emoce ve tváři.
Pojďme objasnit nejdůležitější věc. Nejlepší rada na toto téma, nebo na téma týkající se kreslení, je jedno malé, ale silné slovo: pozorování. Ano! Všechno je vždy o pozorování. 
Zapomeňte na to, co si myslíte, co vidíte. Zaměřte se na to, co je před vámi. A ne jen sledovat při kreslení, a pak hodit obrázek z okna. I když nekreslíte, zvykněte si pozorně sledovat detaily, jako byste kreslili to, co je před vámi. Přemýšlejte o liniích a stínech, které byste použili na kreslení toho, na co se díváte.

Začněte se dívat na tváře lidí a všimněte si, jak jsou jejich vlastnosti zkreslené v závislosti na tom, jak se cítí. Rád se dívám na tváře a výrazy lidí, když stojím ve frontě v obchodě nebo kdekoli jinde. Dělejte si do hlavy pomyslné poznámky o tom, jak se něčí oči dívají, když jsou unavené, nebo jak trochu mžourají, když se upřímně usmívají. Svaly se zmenšují, protahují a otáčejí se na obličeji pokaždé, když ukazujeme emoce. Takže dávejte pozor na tyto pohyby a naučte se, jak komunikují jako celek, aby něco vyjádřily.

Posaďte se na přeplněném místě, se skicářem a tužkou v ruce. Udělejte si skicu, kreslete lidi a jejich výrazy. Snažte se zjistit, jak se cítí, skrze to, jak jsou jejich tváře zkreslené. Pokoušejte se to vyjádřit svojí skicou.

Tato metoda je lepší než kreslení podle něčího hotového díla, protože takto vidíte pravé a explicitní výrazy obličeje. Velmi užitečné pro vás bude sehnat někoho, kdo dokáže vyjádřit různé emoce na požádání. Pokud v okolí není žádný model, bude zrcadlo vaším nejlepším přítelem!

Existují vynikající webové stránky, které nabízejí fotografie různých gest a umožňují umělcům dělat si praxi a vlastní lekce, aniž by opustili domov. Velikým zdrojem je webová stránka s lekcemi gest a emocí. Můžete si vybrat typ výrazu, pohlaví a délku trvání.
 
Bez ohledu na to, jaký způsob kreslení upřednostňujete, hlavní je praxe. Mějte svůj skicář v dosahu a po ruce, procvičujte si kreslení výrazů obličeje lidí kolem vás, když máte alespoň pět minut.
Ideální je zajít na kurz. Tam si ujasníte základy a trénink už bude jen radost. Přijďte kreslit do Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/

Jak nakreslit vlasy

18. července 2019

2e67119408d89c2ffb102b987c884e79

Kreslení vlasů se na jednu stranu zdá velmi obtížné, na tu druhou ne zase tolik. Celý vtip je ve struktuře vlasů. Na rozdíl od jiných částí hlavy, nemají vlasy velký soubor individuálních vlastností. Rozlišují se pouze barvou, objemem a vlnitostí. Proto se začneme učit, jak kreslit obličej od účesu.

Plastická anatomie
Jak správně zkonstruovat potrét? Vlasy dělají podstatnou část tvaru hlavy. A tady se neobejdeme bez znalosti plastické anatomie lebky.
Lebka je velmi podobná kouli. Ale pokud nakreslíte účes alá pudl, pak bude portrét vypadat spíše jako mimozemšťan než člověk. Proto si jako dobří umělci pamatujte, že lebka ve skutečnosti není míč.

Například čelo vypadá spíše jako plochá stěna. Okamžitě od něj k uším jdou temporální kosti, které jsou také blíže k tvaru letadla než obyčejné koule. A pouze parietální a týlní kosti jsou tvarovány jako hemisféry.
Vždy pamatujte na tvar hlavy, který je bez ohledu na účes, pořád tvaru lebky. Vlasy lebku netvaruji, ale kopírují ji nebo od ní odstávají.

Jak tedy kreslit vlasy
Tak pojďme na zvládnutí pravdy o vlasech. Rozdělíme je na několik bodů:

Nezačínejte s kreslením vlasů bez budování základny, tj. lebky.
Snažte se okamžitě rozdělit vlasy na hlavní části, které najdete ve tvaru lebky. Určete jejich geometrické uspořádání. Musíte mít časovou nebo (pokud kreslíte vpředu), parietální, okcipitální (na obrázcích v profilu a tři čtvrtiny).
Zvláštní pozornost věnujte konstrukci kudrlinek umístěných na čele.

Pamatujte, že vlasy odráží světlo mnohem lépe než kůže. Zvažte tuto jejich vlastnost při stínování, jasnějších světlech a kontrastech.
Stínování vlasů je nejlepší ve tvaru hlavy dlouhými úhlednými tahy. Často používejte díly ve formě jednotlivých vlásků. K tomu musíte mít dobře potrénovanou dovednost držení tužky.
Stejně jako v ostatních kategoriích nezapomeňte na leteckou perspektivu. Viditelné by měly být pouze vlasy, které jsou nejblíže divákovi. Ty v pozadí se obvykle spojí do jediné hmoty. Toho lze snadno dosáhnout, pokud tahy rozetřete kusem papíru.
Po zvládnutí těchto pravidel můžete bezpečně začít kreslit první účes.

Kreslení tužkou
Je čas vrátit se k vrchu hlavy. Tady odhalíme hrozné tajemství! To, co jsme vás naučili v předchozí lekci, můžete kreslit bez modela. Všechny hlavy jsou postaveny podle stejných pravidel.
A teď to porovnejte. Nakreslené schéma porovnejte s někým, kdo se nebojí být znetvořen na papíře. Začneme kreslit vlasy, takže nám plešatý člověk nebude vyhovovat, vybírejte vlasáče nebo vlasatici.

Určíme čelní hrboly na lebce. Obvykle se jedná o průsečík horního řádku čtverce, do kterého jsme vnášeli obličej a svislé strany od okrajů očí, které jsou blíže k uším. Nyní máte určené zóny (mezi očima a ušima), frontální zónu a parietální zónu.
Každý účes má určitou výšku. Tuto výšku určete a načrtněte obrysy každé zóny s přihlédnutím k přidané vzdálenosti.
Nakreslete detaily pramenů v čelní oblasti. Sestavte si jejich geometrický tvar.
Když je stavba dokončena, začněte vytahovat nejtmavší místa (stíny a padající stíny), pak střední tóny a nakonec světlo.
Ještě jeden trik. Vezměte pravoúhlou gumu a šikmě ji seřízněte. Najednou máte dvě parádní gumy, které lze použít k vymazání velmi jemných čar a k vyčarování světla. Na správných místech tak uděláte jasnou jemnou záři.
Zvýrazněte jednotlivé vlasy v popředí jasnými, šťavnatými tahy a promíchejte vše, co není na parietální rovině kolem okrajů.

Láká vás hned začít? Směle do toho! A jestli se to chcete naučit od těch nejlepších, přihlaste se na kurz do ateliérů Draw Planet. Na kurzu portrétu to bude hračka!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/

e2665c4ee86373fab8350b3f95061b50

Třeba děláte jen jednu chybičku, která vám kazí konečný výsledek. A to je škoda, vyvarujte se zbytečných stresů s kreslením :).

 1. Zjednodušování

Podíváte se na předlohu a řeknete si, že tolik detailů nezvládnete. A tak radši například oko zjednodušíte. Věřte tomu nebo ne, ale je mnohem jednodušší kreslit detail po detailu stejně, jako vidíte na předloze, než kvalitně zjednodušit. Aby to vypadalo dobře a vyváženě, museli byste zjednodušit vše do určitého stylu a vědět, jak na to. Radši buďte pečliví!

 1. Málo kontrastu

Přestaňte se bát tmavá místa udělat opravdu tmavými. Při pohledu na jednotlivou část vám možná připadá, že jste to přehnali, ale jako celek to bude dávat smysl. Co je opravdu světlé, klidně ještě přegumujte, co je opravdu tmavé, vyšrafujte opravdu do tmava.

 1. Špatné proporce

Dodržujte pravidla, která všeobecně platí, jen je mírně posouvejte podle konkrétního postavení obličeje, který malujete. Obličej se dá rozdělit na třetiny, na čelo (začínající linie vlasů po kořen nosu), nos (od kořene nosu po konec nosu), ústa (od konce nosu po bradu). Někdo má delší část s nosem, někdo čelo, podle toho pak mírně proporce posunujete. Měřte, přenášejte, deformaci později nezměníte skvělým vykreslením :).

Děláte některou chybu? Stačí dát trochu pozor. A nebo stále nevíte, jak na portrét? Rychle do Draw Planet na kurz kresby a malby portrétu. Vše si vysvětlíme a portrét pro Vás bude novou vášní :)!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/

Эскиз-1024×363

Kreslení podle reality vám umožňuje zvážit různé možnosti kompozice, obcházet model tak, abyste nevynechali žádnou výraznou nuanci a zachytili celkový tvar, který je pro dosažení podobností tak důležitý. Nakreslete si podobné studie jednoduchými, čistými tahy a snažte se opakovat obecnou strukturu hlavy bez zaměření na světlo a stín.
Kroky kreslení

První fáze:
Pořádně si prohlédněte model. Určete vztah mezi maximální výškou a maximální šířkou a umístěte body na nejvýznamnější části obličeje (horizontální i vertikální). Nakreslete ovál hlavy. Podle pravidla perspektivy zakreslete středovou osu (při kreslení hlavy ze tří čtvrtin není je ohnutá) a horizontální osy, které dělí tvář na několik částí.

Druhá fáze:
Pokračujeme ve vylepšování výkresu. Zajistěte přesné údaje o obličeji: oči, nos, ústa a uši. Všimněte si, že rozdělení obličeje na tři části je opravdu důležité. Snažte se identifikovat jednotlivé poměry a držet se jich, abyste dosáhli podobnosti. Tato etapa je velmi důležitá, položí základy pro další vývoj. Vypozorujte a zkuste načrtnout základní anatomické detaily (kosti, svaly atd.).

Třetí fáze:
V této fázi je nejlepší představit si hlavu jako soubor rovin, které tvoří její povrch. Bude pro vás jednodušší rozlišit, které oblasti jsou nejtemnější a které nejsvětlejší. Jasně obkružte nejsvětlejší i nejtmavší části obličeje. Získáte tím trojrozměrný obraz. Snažte se, abyste nedělali rovné tahy. Měly by být alespoň lehce zahnuté. Obličej by jinak vypadal příliš tvrdě, ostře.

Čtvrtá fáze:
V této fázi se budeme zabývat stíny ještě více než v předešlém kroku. Nejdříve se vrhneme na ty největší, nejhlubší a nejdůležitější. Zjistíte, že stíny na obličeji jsou velmi odlišné a vytvářejí komplexní vzorec. Chcete-li obraz zjednodušit, přivřete oči až do stavu, kdy uvidíte pouze dva tóny: světlé (osvětlené oblasti) a tmavé (oblasti ve stínu).

Pátá fáze:
V tomto případě, a pokud je to nutné, v dalších etapách, pokračujte ve zpracování tvaru obličeje a věnujte pozornost půltónům (které jsme v předchozím kroku vynechali a zahrnuli je do společného stínu). Identifikujte nejdůležitější detaily, jako jsou oči a rty a ztmavte je nebo zesvětlete. Změňte intenzitu šrafování zvětšením nebo zmenšením tlaku na papír.

Šestá etapa:
V této fázi výkres zachovává čáry vytvořené v předchozích fázích. Nemažte je, spíše je jen změkčete lehkým rozmazáním. Ve výkresu není možné (a je zbytečné se o to snažit) reprodukovat všechny odstíny, které vidíte naživo. Takže to nepřehánějte a nedělejte detaily. Dobré kreslení je vždy důsledkem pečlivého výběru a rozumného zjednodušení.

Baví Vás kreslit člověka a chcete se správně naučit zachytit proporce lidského obličeje? V Draw Planet máme kurz figurální kresby a portrétu, během kterého kreslíme podle živých modelů. A pro ty, kdo preferuje kreslení podle předlohy, máme kurz portrétu pro začátečníky, na kterém lidské portréty kreslíme a malujeme v různých technikách. Už to neodkládejte a přihlaste se!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-figuralni-kresby-portretu/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!