Přejít na obsah

#fashion

Co je fast fashion?

3. listopadu 2020

6360116740428903881820619511_fast-fashion

Jednoduše řečeno, fast fashion je móda, která je levná a snadno dostupná, dominuje módnímu odvětví, vždy následuje trendy a podporuje plýtvání zdroji. Tento typ módy čerpá z mol a outfitů celebrit, které potom neuvěřitelnou rychlostí zkopíruje do vlastních produktů, které ještě rychleji doručí do prodejen velkých oděvních řetězců. Velmi dobré příklady Fast Fashion oděvních řetězců jsou H&M, Zara, Gap, Forever21 a jim podobné. 

Módní produkce bývala mnohem pomalejší. Podívejme se do 19. století, kdy lidé oděvy vyráběli ručně. Během Průmyslové revoluce se věci začaly dávat více do pohybu, vznikaly textilní továrny a oblečení se začalo vyrábět už připravené k nošení a ve větších nákladech, už ne na zakázku. Od patentu šicího stroje v roce 1846 šla cena oděvů rapidně dolů. 

Během druhé poloviny 20. století, kdy se svět vzpamatovával z hrůz a také nedostatku během světových válek, začaly velké módní domy produkovat trendy pro sezóny – jaro, léto, podzim a zimu, což si obecně tyto značky drží dodnes, např. tradiční týden módy se koná tradičně jen dvakrát do roka pro sezóny jaro/léto a podzim/zima. Na nich několik měsíců dopředu představují trendy na následující sezóny. 

Dnešní Fast fashion značky údajně mají 52 “mikrosezón”, což znamená, že prakticky chrlí nové nápady a trendy každý týden. Kvůli svému rychlému reagování na současné mini trendy musí logicky ubrat na kvalitě materiálů, ale také udržitelnosti při zpracování. Tyto společnosti budou raději produkovat a produkovat, než aby strávily čas výrobou kvalitního oblečení na delší dobu. Jejich zájmem není, abychom u nich zakoupené oblečení nosili několik let, naopak potřebují, abychom ho v další sezoně odložili nebo vyhodili a zakoupili si nové kousky. 

Jak fast fashion ovlivňuje životní prostředí a lidi?

Tyto značky musí logicky tlačit cenu co nejníže a zrychlit proces výroby co nejvíce, což vede k potlačování environmentálních aspektů výroby. Výrobci nepoužívají udržitelné textilie, ale naopak spoustu syntetických materiálů, chemikálie, mikro plasty a škodlivé barvy. Více než 60% látek jsou vyrobeny ze syntetik, které pochází z fosilních paliv. To znamená, že pokud skončí na skládce, nerozloží se. Mikrovlákna, která skončí v moři, se také nerozloží. Módní odvětví je druhým největším znečišťovatelem pitné vody, po zemědělství. 

Zvířata jsou také ohrožena, protože toxické barvy a mikrovlákna vypouštěná do moře mohou být jednoduše požitá tamní faunou . Dále použití látek a kožešin při výrobě oděvů ohrožuje spoustu živočišných druhů. 

Špatná je také situace v lidských zdrojích. Textilní odvětví je obrovským pachatelem moderního otroctví. Situace je především špatná v zemích jako Čína, Bangladéš, Vietnam apod., kde dělníci jsou vystaveni extrémně špatným pracovním podmínkám, jsou často velice málo placení, pracují dlouhé hodiny bez přestávek, nemluvě o tom, že jsou vystavení toxickým látkám. 

Jak poznat fast fashion?

  • Neustále se měnící styly oblečení a týdenní změny. 
  • Tisíce dostupných kousků a stylů. 
  • Extrémně krátký čas, kdy se oblečení objeví v obchodech. 
  • Vyrobeno v zemích, kde je pracovní síla velice levná. 
  • Levné, málo kvalitní materiály, které se poničí po pár nošeních. 

Každý z nás by se měl zamyslet nad svým šatníkem. Kolik kousků skutečně nosíte často a rádi? Proč tomu tak je? Z jakých materiálů jsou vyrobeny? Když se na podobné otázky zeptáte ohledně veškerého oblečení, jistě Vám nejčastěji vyjdou kousky, které máte již několik let a stále drží tvar. Jsou z kvalitního materiálu a nadčasové. Toto je základ šatníku, do kterého bychom měli investovat svoje finance, a tím investovat také do životního prostředí, lepších podmínek pro lidi a do naší budoucnosti. 

Zkuste investovat do svého vlastního oblečení s našimi kurzy šití! 🙂 

Kurz šití a oděvní tvorby. Kalhoty, košile a kardigany.  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-odevni-tvorby-kalhoty-kosile-kardigany/

Kurz šití a oděvní tvorby. Šaty, sukně a mikiny. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

Módní tvorba. Fashion Design

18. prosince 2018

1-2018-Modni-Tvorba-1-53

Chcete být jednou módním návrhářem? Není to jen dětský sen, tvorbou se dá živit! 

Jako malí jste snili o své módní kolekci. Tady jsou důvody, proč tvořit. Věřte, že to zvládnete!

Ať už začnete kreslit nebo třeba šít, veškerá tvorba rozvíjí lidskou osobnost a její dovednosti. Každému, kdo vykročí do kreativního světa se zlepšuje jemná motorika, soustředění a získává větší rozhled a nový úhel pohledu.

Napadá vás něco? Zkuste si to načrtnout! Některou tvorbou, konkrétně tou módní, se totiž dá i živit! Každý někdy začínal, tak směle do toho!

Určitě zajděte na kurz módní tvorby, což je nejlepší první krok k módnímu návrhářství. Dozvíte se základy i kde zjistit trendy na další rok.

Vyhledáme si zdroje inspirace. Představíme různé látky, textury, vzory. Probereme současné módní trendy! Co by bylo módní návrhářství bez praktické části? Vysvětlíme si, jak se správně dělá střih, vybereme k němu správný materiál. A samozřejmě to nejdůležitější, vytvoříme krásné návrhy vlastní kolekce!

Vše o kurzu zde:https://www.drawplanet.cz/kurz/modni-tvorba-fashion-design/

Fashion Ilustrace

7. července 2018

photo_2017-12-19_16-27-57

Všimli jste si někdy, čím se liší kreslení klasického portrétu od kreslení portrétu ve fashion ilustraci? Ve kterých detailech se skrývá rozdíl?

Oči
Oči hrají důležitou roli v módních ilustracích. Například jejich tvar výrazně ovlivňuje výraz tváře modelu. Čím více trénujete, tím lépe budete schopni vylíčit emoce modelu, které se hodí k zobrazenému oděvu.
Oko se skládá z oční bulvy a horního a dolního víčka. Tloušťka očních víček se vytváří pomocí stínu. Přirozenějšího a měkčího vzhledu docílíme, pokud tento stín překryjeme řasami.


Cvičením kreslení různých variant očí budete mít širokou škálu možností pro vytvoření efektnějšího obrazu.

Obočí
Obočí je také velmi důležité, protože svým tvarem a tloušťkou určuje výraz obličeje. Počáteční bod kreslení obočí je nad vnitřním rohem oka. Ujistěte se, že špička není příliš dlouhá.

  

Nos
V módní ilustraci je nos vždy znázorněn ve zjednodušené podobě. Nakreslete co nejméně a nedostávejte se do detailů. Nakreslete pouze jednu stranu nosu. A nedělejte příliš kulaté nosní dírky.

  

Uši
Jak budou nakreslené uši, záleží na tom, zda má modelka náušnice, sluneční brýle nebo klobouk. Stejně jako u nosu nejsou nutné detaily. Hlavní věc je zobrazit jejich umístění a velikost a nezapomeňte nakreslit lalůčky.

Rty
Rty jsou díky své přirozené měkkosti a variabilitě klíčovým prvkem ve vyjádření emocí modelů, i přes jejich relativně malou velikost na obrázku.
Horní ret je trochu širší a mírně vyčnívající.


Nejprve určete šířku a tloušťku rtů a nakreslete jejich obrys pomocí zakřivených čar. Dále nakreslete jamku přes horní okraj, čímž se vytvoří prohloubení uprostřed. Spodní okraj pusy nakreslete světlejší; je víc vypoulený a odráží světlo.

Když kreslíte zuby, ujistěte se, aby nebyli příliš nápadné. Nezapomeňte také, že tvář modelu v módě je nevýznamná část obrazu. Tím, že je příliš detailní pouze odvádíme pozornost od designu oblečení.

Vlasy a účesy
Účes, stejně jako make-up, je velmi důležitým prvkem módní ilustrace, která určuje celkový styl obrazu. Věnujte zvláštní pozornost této rovnováze.

Jako základní cvičení si pro začátek vezměte kreslení culíku, ve kterém jsou vlasy pevně přitlačeny k hlavě. Mezi hlavou a vlasy ponechte malou mezeru. Pak účesy postupně komplikujte.
Zlepšete své dovednosti tréninkem, abyste získali vlasy v pohybu.

Klobouky a čepice


Klobouky byly vynalezeny velmi dávno a mají mnoho různých typů a způsobů použití. Pokrývky hlavy mají velký vliv na módní design, stejně jako make-up a účes.
Klobouk se obvykle skládá z koruny, která pokrývá hlavu a z krempy. Nejprve se nakreslí lem kolem hlavy a pak vnější kruh krempy. Nakonec se připojí koruna, přičemž věnujte pozornost hornímu a dolnímu okraji krempy.
Klobouky pozorně zkoumejte, abyste pochopili, jaká je korelace mezi korunou a krempou.

Máte v hlavě módní nápady? Chtěli byste je dát konečně na papír? Ukážeme Vám, jak se tvoří ve stylu fashion ilustrace! Naučíme se malovat módní doplňky, tvořit fashion postavu i portrét a ukážeme, jak je formovat. Přihlaste se do Kurzu Fashion ilustrace v Draw Planet!
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fashion-illustration/

35236947_1793406494039532_8442689738564960256_n

Vytvoření oblečení vyžaduje dovednosti specialistů z různých směrů. V současné době jsou role návrháře a designéra neocenitelné. Co je to za profese, jaký je účel každé z nich a jak se od sebe liší? Více se o tom dočtete níže.

Designér je specialista, který se kreativním způsobem zabývá navrhováním produktů. Současně musí výsledný produkt splňovat estetické, funkční a technologické požadavky.

Módní návrhář je ten, kdo pracuje s existujícími formami oblečení, mění je nebo k nim přidává a přivádí celý nápad k okamžité realizaci.

Srovnání
Každá ze dvou profesí má svá vlastní specifika. Podívejme se blíže na rozdíl mezi designérem a módním návrhářem ohledně směru jejich činnosti.

Designér
Designér navrhuje zásadně nové typy oblečení. Spoléhá se na svou představivost a přichází s novou nečekanou siluetou či oděvu poskytuje další funkční detaily. Během vytváření si designér dělá náčrtky a hledá nejefektivnější kombinaci látek a barev a také nastiňuje, jak bude vypadat celkový dekor.

Hlavní je autorův nápad. Je založen na tom, co je pro lidi zajímavé. Designér se snaží zachytit náladu a přání potenciálních zákazníků. Jeho cílem je vymyslet takové zboží, které by přinášelo prospěch a odpovídalo moderním trendům. Člověk této profese by měl mít představu o věku a sociální charakteristice těch, na koho zaměřuje svou práci. Pro designéra je také důležité umět předvídat, zda Je možné z ekonomického hlediska realizování jeho nápadů.


Módní návrhář
Módní návrhář vykonává více aplikovanou funkci. Hledá řešení pro ztělesnění záměru designéra. Jeho pozornost je zaměřuje na model: na to, jak jej udělat dokonalým. Činnosti práce módního návrháře jsou rozděleny do samostatných oblastí, z nichž každá odpovídá specializaci velkých podniků. Módní návrhář vytváří na papír podrobný nákres. Zobrazuje detaily udávající velikost a tvar návrhů a vybírá možnosti dokončení. Návrhář-konstruktér vyvíjí střih, který odpovídá plánovanému modelu. A návrhář-technolog se zabývá hledáním nejdostupnějších způsobů, jak přímo věc vyrobit.

Takže zjednodušeně řečeno: první má nápad a druhý dává nápadu život. Někdy se však obě tyto schopnosti nalézají u jedné jediné osoby. V takových případech se v okouzlujícím světě módy objevují slavná jmena.

Zajímá Vás móda? Rádi listujete v módních časopisech? Na kurzu fashion ilustrace v Draw Planet se věnuje kreslení fashion portrétu či postavy a samozřejmě módních doplňků. Vyzkoušíte si akvarel a fixy, flitry a akryl. Co když právě ve Vás spí módní ilustrátor? Přijďte to k nám zjistit! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fashion-illustration/
A pokud byste se chtěli ponořit do vytváření vlastní kolekce oblečení – přihlaste se na náš kurz Módní tvorby, na kterém se naučíte, jak se dělají střihy a jak podle nich ušít oblečení.  https://www.drawplanet.cz/kurz/modni-tvorba-fashion-design/

21587181_1527300743983443_5863370125772030739_o

Jaké jsou příběhy nejslavnějších módních návrhářů? Čím vybočovali, že je zná prakticky každý? Dnes představíme jméno, které jste už jistě slyšeli, Coco Chanel!

Coco Chanel se narodila s občanským jménem Gabrielle Chanel roku 1883 v Saumur, Pays de la Loire. Pocházela z chudých poměrů, otec ji po smrti matky dal i se sourozenci do sirotčince, v dospělosti si začala u své tety přivydělávat jako švadlena v obchodě s oděvy. A hned získala úžasnou pověst vynikající švadleny! Peníze z šití ale nestačily, a tak zpívala v různých podnicích pod pseudonymem Coco.

Přes známosti s muži, s nimiž se seznámila při večerních představeních, se dostala do vyšší společnosti. A tak se jí otevřela cesta k otevření vlastního podniku! Jistý diplomat Coco podpořil a konečně mohla prodávat svojí tvorbu. Začala s klobouky.

Velký a zlomový přínos Coco Chanel byl pro ženy v oblasti sportu a volného času. To ona poprvé navrhla sportovní oblečení pro ženy! Konečně se díky ní začalo prodávat něco pohodlného pro ženy. Celkově vnesla Coco naprostou novinku do světa módy, krásu i pohodlí v jednom!

Nesmíme zapomenout na dnes už zcela kultovní záležitosti. Jde o parfém Chanel No. 5, který se prodává dodnes a kostým Chanel, který se také nosí stále s noblesou a elegancí!

Coco Chanel přinesla osvěžení a nápady, které se cení i teď. Módní návrhářství je velké umění, abychom podchytili nadčasovost, která neztrácí svůj lesk. Coco Chanel byla až do své smrti v 1971 velkou umělkyní!

Pokud vás také baví móda a rádi byste si zkusili, jak se navrhuje, přijďte na kurz módní tvorby do Draw Planet! Kdo ví, třeba se jednou hodně proslavíte :).

Sophie_Griotto_03

Jak se módní čili fashion ilustrace liší od obvyklé ilustrace? Je potřeba získat specializované vzdělání nebo stačí mít pro módní kresbu vášeň?

Moderní fashion ilustrace se zrodila ze skic prvních módních návrhářů. Pomocí náčrtků návrháři slaďovali své nápady se zákazníky. Bylo to o mnoho levnější než pokaždé šít model z látky.

Pozdější módní kresby se začaly používat v reklamách na nové kolekce a v časopisech jako Vogue, Life, Harper Bazaar, La Gazette du Bon Ton.
Nyní je módní ilustrátor plnohodnotnou profesí. Talentovaní umělci s originálním podáním obrázků hledají reklamní agentury, módní domy, butiky a časopisy.

Vzdělání módního ilustrátora se liší od běžného výtvarného vzdělání. Důležité je nejen umět kreslit, ale také znát trh zvenčí, chápat jeho tendence a vytvářet obchodní kontakty.

Práce módního ilustrátora je o vytváření skic, obrázků, knih, ilustrací, reklamy, fashion obálky. To znamená, že díla musí být jasná, zářivá, s důrazem na sémantické detaily obrazu.

Módní ilustrátoři kreslí:
Celé modely na postavě
Detaily modelu a portréty
Kosmetiku a parfémy
Šperky a doplňky
Vzory textilií a materiálů
Módní ilustrace je poptávána nejen v designu oblečení. Můžete kreslit různé značkové věci a doplňky, parfémy a kosmetiku.


Umělci často spolupracují s reklamními agenturami a navrhují sezónní kampaně značek: plakáty, billboardy, výlohy, dekor v obchodech.
Tradiční ilustrátoři kreslí na papír – pro každý materiál mají své vlastní druhy. Nejběžnějšími uměleckými nástroji jsou inkoust, akryl, akvarel, designérské fixy. Ty umožňují obrazu předat dynamiku a jas.

Pokud autor upřednostňuje vytváření nebo zpracovávání výkresů v elektronické podobě, musí umět pracovat v grafických editorech, alespoň v Adobe Photoshopu a Adobe Illustratoru.
Nejčastěji však ilustrátoři kombinují obě metody práce – nejprve kreslí módní skici ručně a poté je upravují v programu.

Tímto způsobem pracuje I fashion ilustrátorka Sophie Griotto. Narodila se v roce 1975 ve městě Ales, na jihu Francie.

Studovala design oděvu. Její kreativní cesta začala v Nimes, Toulouse a Paříži ilustracemi a kresbami pro různá malá vydavatelství. Nyní vytváří ilustrace pro historické motivy některých módních časopisů a knih.

Máte v hlavě módní nápady? Chtěli byste je dát konečně na papír? Ukážeme Vám, jak se tvoří ve stylu fashion ilustrace!

 

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!