Přejít na obsah

#drawing

kelly-sikkema-OG9pIe51rhU-unsplash

1.Vyberte si vhodný materiál, na kterém budete kreslit. Ač je to občas přehlíženo, povrch nebo papír, na kterém budete pracovat, vždy výrazně ovlivní výsledek Vaší práce.

Stejně jako ostatní papíry na kreslení tužkou, jsou papíry na práci s pastelem v různém barevném provedení a povrchových strukturách. Tón volíme individuálně a přihlížíme k cíli výkresu. Bílý papír například brání vyniknout sytosti barev samotného pastelu.

Textura určuje, jak moc do detailu můžete zajít (čím výraznější reliér textury papíru má, tím hůř nakreslíte detaily) a jak bude papír absorbovat pigment (čím hladší textura, tím méně pigmentu do sebe papír vpustí). Gramáž zodpovídá za to, jak moc papír můžete namáhat – čím vyšší gramáž, tím víc toho papír snese (ve smyslu množství vrstev, gumování a přepracovávání).

2. Zkuste si zakoupit dvě pastelové sady. Jednu sadu pevnějších pastelů a druhou sadu mnohem měkčích. Můžete je kombinovat a zjistíte jaké vám při práci vyhovují více. Suché tvrdé pastely jsou lisované do tyčinek a prodávají se v široké škále odstínů. Jejich tvrdost většinou umožňuje pastely seříznout do špičky pro detailní kresbu. Stejně tak jimi lze nanášet velké barevné vrstvy, prach dobře roztírat atd. Výsledný obrázek nutně potřebuje fixaci, protože pastel z papíru odpadává. Měkký pastel většinou není od tvrdého na první pohled rozpoznatelný; oba lze bez problému kombinovat. Rozdíl je patrný především při práci s ním a také v šíři dostupné palety barev: barvy měkkých pastelů jsou zářivější a paleta široká, pastely se snadněji roztírají, jsou křehčí a snáze se drolí na prášek. Konkrétní parametry pastelů však vždy závisí na výrobci. Měkký pastel je taktéž třeba na závěr fixovat.

3. Při vrstvení barev přirozeně vzniká jejich míchání. Při malbě pastelem barvy mícháme přímo na papíře a ne na paletě jako u jiných technik. Barvy lze míchat vrstvením přes sebe a nebo prstem. Ke smíchání dochází také při nerozmíchaném tahu na již aplikovaný rozmazaný pastel, což vede k optickému míchání barev. Místo, abyste sáhli na již vyrobený zelený pastel, zkuste raději smíchat modrý a žlutý pastel. Pokud vámi smíchaná barva nebude tak výrazná, vždy můžete přidat ještě trochu již vyrobené zelené.

4. U spoustu výtvarných médií je většinou potřeba řešit detaily již na začátku malby nebo kresby. U pastelu to není až tak úplně potřeba. I když se nejprve lehká skica může hodit, tak se nemusíte vrhnout do úplných detailů. V rané fázi je nejlepší se nejprve věnovat vývoji barevných tónů.

5. S pastelem lze malovat rychle velké plochy, to vám umožňuje také rychle a volně rozvíjet počáteční fázi díla. Uvolněte se a zkuste se zaměřit na to, aby vaše tahy směřovaly od lokte nebo až ramene. Pamatujte, že detailům je dobré se věnovat až ke konci.

6. Tento tip se může zdát v rozporu s posledním, ale není tomu tak. V první fázi malby pastelem je dobré být uvolněný a pracovat rychleji, u vrstvení barev tomu tak není. Zatímco u jiných výtvarných médií stačí pár tahů štětcem nebo tužkou, tak u pastelu nemůžete očekávat, že dosáhnete pěkného obrazu jen pár tahy pastelem. Jen díky trpělivému nanášení vrstev a leštění pastelu dojdete k dílu, se kterým budete spokojeni.

7. Pastely se obvykle prodávají jako tyčinky a někomu může přijít obtížné s nimi vyvíjet detaily. Pro tento případ jsou vhodné pastelové tužky. Pastelové tužky, jak název vypovídá, se skládají z pastelového média uzavřeného v dřevěné tužce. To umožňuje naostřit špičku, buď pomocí ostré čepele nebo ořezávátka. Vzhledem k tomu, že materiál v tužce je stejný jako samotná pastelová tyčinka, tak je lze společně míchat.

8. Na hotové pastelové dílo lze použít fixační prostředek, který udrží pastelový prach na papíře a tím se rozmazává. Je dobré brát v potaz, že tento poslední krok je jen na vašem uvážení, není nutný. Fixační prostředek totiž může změnit tóny barev, většinou je ztmaví. 

Zajímá vás kresba a malba pastelem? Toužíte tvořit jednoduchým médiem a zároveň dosahovat fantastických výsledků? Přihlaste se na kurz pastelu do Draw Planet a naučte se vytvářet nádherné obrazy plné pestrých barev. 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pastelu/

kak-raskrasit-risunok(1)

Tradiční formy tvoření jsou sice fajn, ale s komfortem, všestranností a rychlostí práce s kresbami pomocí moderních technologií se dají sotva srovnat. Kombinace kresby tužkou s digitální technologií práci usnadňuje a urychluje barvení kreseb. O takové techniky se zajímají hlavně umělci, kteří jsou dokonale obeznámeni s tradičními způsoby kreslení, ale zajímají se o digitální umění.

V tomto článku se podíváme na tvoření ilustrace „The Bear Wife“ od Wylie Beckert.

Ukázané techniky můžete zkombinovat s vašimi oblíbenými výkresovými technikami a vytvořit tak svůj vlastní jedinečný styl kresby.

 1. ZAČÍNÁME SE SKICOU

Dobrá ilustrace vždy začíná skicou. Chcete-li vytvořit zajímavý obrázek, před samotným tvořením pořádně popřemýšlejte. Kdo jsou vaše postavy, jaký je jejich příběh? Nechte, aby Vás obrázek na otázky odpověděl!

Poté, co vytvoříme dobrou skicu, zpracujeme ji ve Photoshopu a vybereme barvy, které budeme v závěrečné práci používat.

 1. POUŽITÍ VHODNÉ FOTOGRAFIE

Kreslení s použitím modela (nebo fotografií) pomůže váš nápad ztvárnit. Snažte se nepoužívat obrázky nebo fotografie z internetu. Vytvoření vašich vlastních fotografií pomůže plně zrealizovat váš nápad. Někdy potřebujete i přes vytvoření nejvhodnější fotografie velkou představivost; tady například jsou použité fotky mazlíčka autorky namísto medvěda.

 1. Úhledný nákras

Podíváme se na zvětšenou verzi náčrtu a začneme kreslit s využitím informací shromážděných z fotografií. Autorka preferuje šedou pastelku z Col-Erase namísto grafitové tužky: je trochu měkčí a chyby s ní lze jednodušeji opravit, takže je pro náčrtek ideální.

 1. NASKENUJTE OBRÁZEK

Autorka píše, že místo toho, aby pracovala tužkou přímo na náčrtku, vytiskne si kopii kresby s nízkou opacitou na tónovaný pastelový papír připravený pro práci s vodním médiem. Tato rada je dobrá pro ty, kteří se bojí pokazit původní kresbu.

 1. Vytvořte dvojbarevný výkres

Takový výkres není nic jiného než vylepšená verze původního náčrtu. Vrátíme se k původnímu obrysu a zjistíme, které oblasti jsou světlé a tmavé. Pro tmavé oblasti (medvěd a srst) používá černé tužky, Col-Erase; pro světlé (vlasy, kůže, stromy a medvídě) používá šedou tužku Col-Erase.

 1. POUŽITÍ INKOUSTU

S použitím směsi hnědého a černého akrylového inkoustu zbarví autorka tmavé plochy návrhu. V této fázi vytváří tmavou barvu, což pomůže zachovat kontrast mezi tmavými a lehkými tóny během další práce se vzorem.

 1. Vykreslení inkoustem

S pomocí malého kulatého štětce pracuje na nově vytvořených tmavých tónech. Zcela vynechává světlé oblasti a plně se soustředí na práci na tmavších částech pečlivým aplikováním inkoustu. Základní tmavé tóny zajišťují, že tmavé oblasti budou vždy v kontrastu se světelnými plochami.

 1. DETAILY

Poté, co jsme dosáhli dobrých barevných odstínů v tmavých oblastech, použijeme pastelku černé barvy. S tím přidáme jemné detaily a textury a znovu zdůrazňíme čáry ze skici ve dvou tónech. Přidání stínu pomáhá dosáhnout ještě hlubších tmavých odstínů.

 1. SVĚTLÉ OBLASTI VÝKRESU

Po dokončení práce na tmavých místech nakonec začínáme pracovat na světlých. Uděláme počáteční skicování stínů na obličeji a medvěda pomocí velmi zředěného inkoustu a pak se vrátíme k šedé pastelce Col-Erase, abychom obrysy zdůraznili.

 1. PŘIDÁVÁNÍ ODLESKŮ

Chcete-li přidat barvám hloubku, nakreslete nejjasnější odlesky bílou tužkou.

Na zbytku obrazu kreslíme klíčové obrysy jasnějšími pastelkami Prismacolor (tmavě šedá pro středně hluboké tóny, černá pro nejtmavší oblasti). Je třeba vytvářet akcenty bez narušení struktury obrazu. Snažte se však nepřehánět. Nezapomeňte, že pouze jasné a lesklé povrchy budou mít jasně vymezené světelné efekty a že taková upozornění se téměř nikdy neobjeví v tmavých oblastech.

 1. SKENOVÁNÍ A NASTAVENÍ

A teď přichází poměrně obtížná část, začínáme s prací ve Photoshopu. Pomocí programu Photoshop můžeme upravit barvu a trochu rozjasnit obrázek. Po skenovaní upravíme obraz na obrazovce použitím nastavení Křivky a Úrovně pro zvýšení kontrastu. Poté používáme vrstvu Hue / Saturation pro korekci barev.

 1. Dodání digitálních odstínů

Postupně začínáme pracovat s barvou; Nejdříve pracuje na šále nástrojem Pen a potom výsledný obrys převede na vybranou oblast. Poté oblast vybarví jasnou červenou barvou (alt + del), přepne režim vrstvy na Překryv a sníží opacitu pro měkčí vzhled obrázku.

 1. rozjasnění SVĚTELNÝCH OBLASTÍ

Skener nikdy nedokáže plně převést intenzitu bílé tužky. Aby autorka opravila utlumení bílé, vrátí se do jedné z předchozích fází práce a vrátí jas odstínů na vlasech a kůži. Používá sadu texturovaných zkosených štětců (textured, angled brush) s vybranou bílou barvou. Děláme celou práci v nové vrstvě s hodnotou opacity asi 40%.

 1. ZVÝRAZNĚNÍ TMAVÝCH OBLASTÍ

Skener utlumí i nejtmavší oblasti obrázku, ztráta intenzity je podobná jako u bílé. Při použití stejného štětce na nové vrstvě nastavené na „Multiply“, přidáváme do nejtmavších oblastí obrazu hloubku: obličej šelmy, její tlapy a záhyby pláště. Nyní používáme nenasycené červené a modré barvy, ne černé.

 1. ZÁVĚREČNÉ ÚPRAVY

Obrázek zakončíme jednou finální sadou nastavovacích vrstev. Nyní používá autorka úrovně pro zvýšení jasu barev, aby byl obraz živější a nástroj „Vybrat barvu“ (Selective Color), aby snížila množství žlutých odstínů ve výkresu. Mírně se tím změní barevné schéma a dá obrazu zimní atmosféru.

Inspirující, že? 🙂 Pokud už umíte kreslit a chcete své tvorby posunout na novou úroveň – přijďte se naučit pracovat ve Photoshopu na náš kurz Photoshop pro začátečníky.    

https://www.drawplanet.cz/kurz/adobe-photoshop-pro-zacatecniky/

Kdy byla vynalezena fixa

8. února 2018

zigtwinsset

Na konci roku 1959 se v Tokiu objevily první fixy. Byly okamžitě vyprodány.
Japonsko je země kaligrafie. Ke každému japonskému domu patří štětec a lahvička s tuší. Fixa se proto měla stát velmi užitečným nástrojem. Měla zjednodušit kaligrafické psaní, na rozdíl od pera by dokázala vytvářet na papíře i tlusté linky. Přestože byla propagována jako náhrada za kaligrafické štětce, změnila fixa rychle svou specializaci. Ukázalo se, že nový nástroj neumožňuje psát na papír tahem v různých tloušťkách. Jako náhrada tužek pro dětské kresby byla však perfektní.

Výrobce si to rychle uvědomil a 17. března 1960 se objevily první sady barevných fix. Od té doby popularita tohoto jednoduchého pera pro kreslení a psaní rychle vzrostla.

Podle složení barvicí kapaliny rozdělujeme fixy na dva typy. Ty, které jsou naplněny inkoustem obsahujícím alkohol a ty s inkoustem na bázi vody. Navenek je můžeme rozpoznat podle konstrukce víčka. Fixy naplněné inkoustem s alkoholem mají ucelené uzávěry, které těsně uzavírají špičku. Fixy s inkoustem na bázi vody jsou vybavené větrajícími uzávěry. První typ je vhodnější pro psaní, druhý pro kreslení. První je považován za „dospělý“ nástroj určený pro seriózní práci, druhý za „dětský“, protože je bezpečnější.

Ve středověku se prototyp fixy objevil ve formě husího peří. Stejný princip: Brk husího pera byl naplněn inkoustem. Zkosený hrot brku husího pera zanechával na papíře stopu inkoustu.

A přes to všechno je marker vynálezem dvacátého století. A to to není jen jedno psací zařízení, ale máme k dispozici celou rodinu skvělých nástrojů. Markery (popisovače) jsou vlastně fixy určené pro psaní na papíře. Poté máme fixy pro psaní na dřevo a látku i fixy- zvýrazňovače a oddělovače textu.

Jedno z neobvyklých použití fixy lze nalézt i ve zdravotnictví. Existují chirurgické popisovače kůže. Označují se s nimi části těla před chirurgickými operacemi. Inkoust v tomto fixu je nesmazatelný, netoxický a má krásnou fialovou barvu.

10 rad ke skicování

3. července 2017

10 rad ke skicování

 

 1. Najděte si pohodlné místo, kde se usadíte. Vydržíte tak pracovat mnohem déle, než když se budete nepříjemně hrbit nad nízkým stolem 🙂
 2. Ve větrném počasí stránky připněte svorkami nebo kolíčky a na stranu položte paletu nebo tužky
 3. Ujistěte se, že máte dobře ořezané tužky a udržujte je tak. Zní to samozřejmě, ale věřte, zapomíná se na to.
 4. Vyberte si předmět, který chcete kreslit a umístěte ho tak, abyste na něj viděli a nemuseli ho přendat na jiné místo, jinak ztratíte nit.
 5. Nespěchejte a to, co chcete přenést na papír si prohlédněte, hlavně pak různé velikosti a poměry částí předmětu.
 6. Netlačte na tužku, skica pak půjde opravovat a pořiďte si pořádnou gumu z výtvarných potřeb, bude se Vám hodit 🙂 
 7. Přijde-li Vám skica pořád tak nějak nevýrazná, ale nevíte, jak ji lépe podtrhnout tužkou, můžete použít černý mikrofix.
 8. Využijte různých tvrdostí tužek a textury papíru.
 9. Nikdy nezapomínejte na pořádné osvětlení, výsledek bude opravdu mnohem lepší.
 10. A hlavně: cvičte, cvičte a cvičte! Dejte se do toho, nebuďte na sebe přísní a nevzdávejte to, trénovat musí každý. Výsledky se dostaví!

Témata

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!