Přejít na obsah
Menu

#inspirace

1

Barvy mají schopnost transformovat prostor a navodit atmosféru. Ať už chcete místnosti dodat jakoukoliv náladu, klíčem je vybrat si správnou barevnou paletu, která vás obklopí, kdykoliv vejdete do dveří. Vybrané barvy by měly působit příjemně a vyváženě. Abyste se mohli vybrat perfektní barevnou paletu, je potřeba mít základní znalosti o barvách.

Barevné spektrum

Vybraná paleta by neměla mít více jak 3 nebo 4 odstíny. Jak barvy spolu fungují vám pomůže pochopit barevné spektrum. Základní barvy jsou červená, modrá a žlutá – nelze je vytvořit smícháním jiných barev dohromady. Sekundární barvy jsou oranžová, zelená a fialová. Terciární barvy jsou směsí primárních a sekundárních barev. Odstíny, někdy známe jako pastely, jsou jakékoliv barvy smíchané s bílou barvou.


Monochromatické barvy

Komplementární barvy

Kontrastní barvy


Barvy s doplňujícími se tóny


Důležitost podtónů

Abyste byli schopni sladit barvy k sobě, je potřeba, abyste porozuměli jejich podtónům.

Například tyrkysová barva má zelený podtón a brčálová má fialový podtón. Pokud vyberete barvy s odlišnými podtóny, tak dohromady nebudou ladit a budou působit nevýrazně a disharmonicky.

Jedním ze způsobu jak určit podtón, je umístit vybraný odstín na barevné spektrum vedle jeho skutečné barvy. Najednou se vám žlutá barva může zdát nazelenalá, protože má zelený podtón.

Stejné pravidlo platí i pro bílou, proto její výběr není tak jednoduchý. Pokud vybíráte bílou barvu do velmi slunné a světlé místnosti, zvolte bílou barvu se zeleným nebo modrým podtónem, abyste vytvořili chladnější efekt.

K výběru dokonalé palety barev s harmonickými podtóny v barevném schématu, které odráží náladu jakou chcete v místnosti vytvořit, je potřeba pochopit, kde váš domov bere zdroj světla a jak silný je. Například pro klidnou atmosféru volte barvy monochromatické a pro energickou atmosféru volte barvy kontrastní nebo komplementární.

Jasné vs. neutrální

Nyní, vyzbrojeni všemi základní znalosti o barvách se budete cítit při výběru palety mnohem jistěji. Máte sklon ke klidné atmosféře prostoru nebo spíše atmosféře nabitou energií? Neexistuje správná nebo špatná odpověď. Vše je o tom, čemu dáváte vy přednost a jaké barvy vám navozují příjemnou náladu.

Neutrální

Béžová s béžovou může působit strašně nudně. Abyste se tomu vyvarovali, použijte materiály s výraznou texturou nebo tvary. Podařené neutrální monochromatické schéma obvykle kombinuje spoustu textur, jako je dřevo, kámen, vlna, kůže nebo semiš. Zkuste investovat do zajímavých a výjimečných kousků, které prostoru dodají duši. Ať už je to jedinečné umělecké dílo nebo designová židle.

Jasné 

Při výběru jasných barev existuje spoustu možností jak začít. Nejjednodušší je se inspirovat barvou oblíbeného kousku v interiéru. Například výrazného koberce, oblíbené látky, atd. Udělejte si fotokoláž z vytržených stránek interiérových časopisů nebo si vytvořte nástěnku na Pinterestu. Budete překvapení jak rychle najdete svou barvu a oblíbené vzory.

Nejdokonalejší barevné kombinace najdete v přírodě. Ať už je to uklidňující barevné schéma inspirující se pláží se zelenými, modrými a žlutými podtóny nebo doplňující se odstíny červené, zelené, růžové nalezené v krásné květině.

Toužíte začít s tvorbou designu interiérů? Chcete se dozvědět, jak sladit vše dohromady? Přihlaste se na kurz interiérového designu v Draw Planet! I jako začátečníky Vás provedeme kurzem s trpělivostí a zapálením!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-interieroveho-designu-zacatecniky/

Food-Photography

Pro začínajícího fotografa je obtížné vybrat si své zaměření a pochopit, kterým směrem se má vydat. Můžete fotografovat svatby, ale tento trh je již dlouho přeplněný. Profesionální fotografování reklamních objektů vyžaduje speciální znalosti a vybavení. Ukázalo se tedy, že fotografování jídla je jedním z nejrychlejších způsobů zpeněžení koníčka. Máte příležitost přispívat do databází fotografií (nevěřte, že tam bylo již všechno vyfoceno) nebo spolupracovat s místními restauracemi a kavárnami. Vzhledem k tomu, že náklady jsou zde minimální, můžete se tímto směrem bezpečně začít pohybovat pomocí několika tipů od nás.

Kde začít?

To, co dělá fotografii jídla tak atraktivní, je, že s minimální investicí můžete dosáhnout dokonalého výsledku.  Objektiv: Vhodný je objektiv kit s ohniskovou vzdáleností 18-55 mm. Lepší je samozřejmě použít od 50 mm do 100 mm. Pozadí: Jeden z nejdůležitějších detailů pro vytvoření atmosféry na fotografii.

Krásné příbory, keramické mísy, zajímavá jídla, toto a ještě mnohem více jsou součást atmosférického záběru. To vše najdete v extrémních případech na aliexpress, a také na městských trzích, kde prodávají různé starožitnosti.

Světlo: Toto je nejjednodušší, protože nejlepším světlem při fotografování jídla je boční světlo pod úhlem 45 stupňů, jako z okna. Můžete takové světlo napodobit i s bleskem.

Stativ: Při tomto druhu fotografování je důležité se vyhnout otřesům a šmouhám, zejména pokud se chcete dostat k dobré fotce, proto je nejlepší použít stativ a nefotit na ruce.

Kompozice:

Když se usadíte se všemi rekvizitami, vyvstává otázka, jak to všechno můžete správně naaranžovat? Neexistuje univerzální odpověď, už jen proto, že kluci a děvčata staví kompozici různými způsoby: kluci mají blíže k minimalismu v objektech, dívky naopak rádi dávají do rámečku více předmětů. A pokusím se Vám dát pár skvělých tipů, které určitě pomohou.

 1. Nezahlcujte záběr všemi rekvizitami, které máte. Začněte s jedním hlavním předmětem, najděte správné osvětlení, úhel a až poté přidejte do rámečku pomocné objekty.
 2. Nikdo ve fotografii ještě nezrušil pravidlo zlatého řezu a pravidlo úhlopříček, a zde je lze aplikovat v plné síle. Hlavní objekty by měly být umístěny v průsečících čar. Pravidlo třetin:

Diagonální pravidlo:

 1. Pravidlo trojúhelníků: Přemýšleli jste někdy, proč při listování na Instagramu jen procházíte některými obrázky, zatímco na jiných Váš pohled prochází celou plochou obrázku? S největší pravděpodobností na tomto obrázku objekty tvoří mnoho trojúhelníků, což nás nutí dívat se na fotografie. Stejné pravidlo platí i pro fotografování jídla. Hlavní objekty by měly na obrázku tvořit trojúhelník.

4.Pravidlo šneka nebo spirály: Toto je matematická funkce popsaná Fibonaccim. Je poměrně obtížné sestavit takovou kompozici, protože objekty musí být       umístěny tak, aby pohled jako by klouzal po fotografii, a následně vedl k hlavnímu objektu fotografování.

 1. Rytmus: Je velmi zajímavé dívat se na obrázky, kde je jeden často se opakující předmět, jakýsi vzor. Jedná se o jednoduchý skladatelský trik a opravdu funguje!

Na kurzu fotky vás naučíme mačkat spoušť jako profíci. S námi to zvládnete! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

Jak namalovat oblohu

26. října 2020

bb3b2e89c291da449bcd80fc6b61f788

Nebe je jednou z nejkrásnějších věcí, které v přírodě můžete vidět. Jeho barvy nás mohou okouzlit tak, že dokážeme minuty sedět u okna a podivovat se, zda-li co vidím je skutečné. I z toho důvodu je tak pro umělce velkým zdrojem inspirace. Ale jak ho namalovat?

Často vídáme, že při malování krajin a městských scenérií se s nebem už nikdo moc nepáře. Bohužel, díky tomu potom vypadá, že do zbytku scény nepatří. Nebe by mělo být namalováno ve spojení se zbytkem obrazu, aby se dosáhlo přesvědčivého a homogenního výsledku. 

Na začátku se zamyslete nad tím, jak oblohu chcete vykreslit, jakou důležitost a prostor jí chcete dát. Pokud jde o malířské techniky, doporučujeme nepřehánět to s mícháním barev, jelikož se často stává, že skončí v jedné velké šedé louži. Místo toho zkuste namalovat jednotlivé oblasti odlišnými barvami a nechte vyniknout tahy štětce.

Dejte prostor vaším očím a nenechávejte se příliš ovlivňovat mozkem. Mozek vám jasně říká, že obloha je modrá. Pokud ale na chvíli pořádně zaměstnáte oči, tak uvidíte jemné odstíny žluté, modré růžové a zelené. Hledejte barvy a užívejte si vyjadřování skrze ně. 

Obloha je často tou nejabstraktnější částí krajiny, takže se opravdu můžete svobodně bavit přenášením energie a dramatičnosti do vašeho díla. Nebe je část obrazu, kde skutečně můžete předvést svůj rukopis a osobitost. 

Použijte své největší štětce a buďte v tvorbě co nejvíce uvolnění a svobodní. Není potřeba vystihnout vše podle reality. Upravte některé prvky tak, abyste zvýšili jejich dramatičnost a vylepšili kompozici. 

Umělci obvykle vytváří malbu od temnější barvy po světlou, která nakonec celý obraz zvýrazní. Zkuste to v tomto případě udělat naopak. Použijte základní barvu a zdůrazněte kontrasty. Naneste na plátno jasně oranžovou nebo žlutou barvu a pokračujte s mraky. Nejlépe je vystihnete kombinací šedé a modré barvy. Tímto vám krásně vystoupí zářivý západ slunce. Ve finále už stačí jen zvýraznit některé detaily jasně žlutou a bílou barvou.

Jedním z důvodů proč malíři tak milují malbu krajinomalby je způsob jakým se listy a obloha překrývají a krásně se mísí, avšak tuto oblast nemusí být vždy tak snadné namalovat. Je tu totiž riziko, že se barvy vzájemně smísí a vzniknou na obrazu fleky. V tomto případě se doporučuje pracovat s vrstvami. Tmavou část stromu nanášejte v tenké vrstvě, která zaschne rychleji. Následně můžete nanášet světlou barvu mraků a případně i překrývat listy stromů.

Také milujete přírodu a chtěli byste si namalovat vlastní krajinomalbu? Nevíte jak na to?

Přihlaste se na náš kurz krajinomalby, kde si zkusíte namalovat nejen oblohu, ale i další přírodní povrchy a textury 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-krajinomalba-pro-zacatecniky/

 

storytelling-in-marketing-2

Příběh je jedním z těch „magických slov“ které kdykoliv použijete, stává se z dané věci okamžitě skvělý nápad, který jste možná až příliš dlouho zanedbávali.
V moderní době vyprávění příběhů proniklo do UX, marketingu, do výkladů i samostudia… dokonce někdy vykládáme příběhy a “pohádky” i na pracovních pohovorech.

Když však píšete o “vyprávění příběhů v…nějaké oblasti…“, vždy tím můžete dostat sami sebe do pasti. V tomto případě je pastí to, když se stejně jako při vyprávění snažíte opakovat něco, co už všichni znají a nejste originální. Takové pohádce už nikdo neuvěří.
„Ukaž, nevykládej!“
„Nejdůležitější je konflikt.“
„Všechno je o tom, co neříkáme nahlas.“
To je naprosto oprávněné. Zásady vyprávění příběhů jsou známy po staletí. Bohužel se z vyprávění stalo spíš módní slovo (stejně jako z gamifikace nebo empatie), a tak máme často tendenci předepsat tuhle „vypravěčskou pilulku“ i všem ostatním slovům ve slovníku a dál se o to nestarat.

Zkusme to dnes neudělat.
Tento článek je o vyprávění příběhů prostřednictvím fotografie – jednoho z nejstarších vizuálních médií.

Barva
“Barva? Vážně?”
Ano, zpět k základům. Barva je jednou ze základních věcí, které mohou dramaticky ovlivnit to, co vypráví váš příběh. Stejně jako kompozice, osvětlení, perspektiva, atd. Proč tedy klademe důraz na barvu? Je to jednoduché. Žijeme v době, kdy můžeme celou atmosféru fotografie změnit jediným kliknutím. Filtry na Instagramu, přednastavené vzhledy mobilních fotografií, grafické editory v počítačích. Pořád jen upravujeme barvy. Ale pozor na to. Změníte-li barvu – změníte tím příběh.

Zde jsou ukázky toho, jak barva může změnit atmosféru stejného snímku a díky tomu i pocit, který z výsledné fotografie máte.

Většinou chceme, aby naše fotografie vypadaly skvěle. A jak se ukázalo, celé poselství fotografie můžeme jednoduše změnit manipulací s jejím barevným schématem.
Například žlutá je barva, kterou si spojujeme se sluncem. Ale také s varováním a výstražnými značkami. Všechny tyto věci poutají naši pozornost, téměř nás provokují. Možná vás to překvapí, ale žluté prostředí vyvolává v lidech úzkost. A velké množství zářivě žluté barvy může být pro naše oči dokonce nezdravé.

Pokud se budete dívat na tuto fotografii dostatečně dlouho, začne vám na ní všechno vadit. Toto je příklad špatného komerčního konceptu pro prodej čisticího prostředku. S největší pravděpodobností byste si ho nekoupili.

Lidé s mírnou depresí věří, že žlutá barva je světlá, slunná a povzbudí je. Ale žlutá v nás popravdě spíš vytváří úzkost a dost nás podvědomě stresuje… V přítomnosti žluté barvy můžeme velmi rychle ztratit nervy.“ – Carlton Wagner, Wagnerův institut pro výzkum barev, 1990.

Zelená je krásná barva čerstvé zeleniny! Ale také zkaženého masa… Představuje čerstvost, vitalitu, jídlo, ale i nebezpečí, toxicitu a jed. A to všechno najednou.
Když jsme v přírodě, přítomnost zelené v nás evokuje svěžest a věčnost. Přesto však při spojení s lidským tělem signalizuje nemoc.
A jaké z toho plyne poučení?  Vzhledem k této dvojakosti byste se měli vždy dobře rozhodnout, jaký „typ“ zelené barvy použijete na svých fotografiích. Upřímně řečeno, stačí o jediný odstín změnit zelenou a ze zdravého člověka je rázem nemocný.

A stejně tak je to i s ostatními barvami – s oranžovou, fialovou, modrou… Až tedy příště použijete filtr na své fotografie před jejich publikováním na Instagram nebo jinam, nezapomeňte na to, že tím právě měníte jejich příběh.

Série obrázků

Možná si myslíte, že foto-články, fotoalba a PowerPointové prezentace jsou zastaralým a umírajícím prostředkem pro vyprávění příběhů. Teď se předvádí spíš na InstaStories, YouTube nebo TikToku. No, částečně máte určitě pravdu. Ale dovolíme si nesouhlasit. Podle nás i jedna jediná fotka může vyprávět příběh tak intenzivně, že by jí to jakákoli hollywoodská scéna mohla závidět.

Zdroj: Námořnictvo Spojených států amerických

A přesto, příběhy jsou znovuzrozeny a přetvářeny každý den. Navazující stories v Instagramu, nekonečně dlouhé zdi sociálních sítí, twitterové “feedy”. Jsou to v podstatě série fotografií, které vypráví jediný příběh. A série fotografií vždycky vypráví odlišný příběh než jeden samotný snímek. Jak vidíte, jeden obrázek si vypůjčuje kontext svého okolí. Stejně jako tahle fotka, která je nyní publikována v tomto článku a na tomto blogu, a tím jí blog i článek propůjčují kontext.
Pokud bychom však publikovali celou sérii fotografií, vytvořily by si svůj vlastní kontext.

Můžete mít pocit, že tato série fotek ukazuje asi na hodně oddanou chůvu a hodně špatnou matku. Pravdou však je, že váš mozek se pouze snaží spojit tyto fotografie k sobě navzájem a nespojuje je s článkem. Samotná fotografie by si půjčila více kontextu od svého okolí: blog, článek, politika vaší země, cokoli… Více o kontextu v další části. Takto funguje náš mozek: neustále hledá nová spojení a významy. Když máte “na zdi” jen jedinou fotografii, divák si vypůjčí kontext z jejího okolí.
Když tam máte sérii fotek, mozek začne vytvářet spojitosti mezi nimi navzájem. Proto pokaždé, když si na svůj sociální profil budete chtít nahrát sbírku fotografií nebo vytvořit novou úvodní fotku či uvítací sekvenci, nezapomeňte, jak odlišně vnímáme jeden obrázek a sérii obrázků.

Kontext
Již jsme se lehce dotkli tématu kontextu, ale můžeme jít mnohem hlouběji. Jde o to, že někdy můžeme ovlivnit, jaký kontext budou mít naše fotky. Někdy nemůžeme.
Tuto fotku jste pravděpodobně už někdy viděli:

Obrazový kredit: Eddie Adams, vietnamská válka
Pravděpodobně jste ale nevěděli, že fotograf Eddie Adams, který tuto fotografii pořídil (a také za to také získal v roce 1969 Pulitzerovu cenu), později velice litoval dopadu, který tato fotografie měla. Veřejnost otevřeně soucítila s mužem, který byl zastřelen. Avšak muž s pistolí byl náčelníkem národní policie, který tvrdil, že popravovaný muž byl zodpovědný za vraždy vlastních sousedů. Veřejnost však zničila pověst i kariéru tohoto náčelníka, což mělo nepříznivý vliv nejen na něj, ale i na
jeho rodinu. Vše jen kvůli kontextu protiválečného hnutí, který byl v době, kdy byl tento obrázek vytvořen, převládající rétorikou. Dodnes je pravdivý příběh fotografie nejasný. V naší době kontext dramaticky mění význam fotografií. Popisky k fotkám na blogu, komentáře na Instagramu, úvodní a profilové fotografie, dokonce emotikony – vše má vliv na to, jak naše fotografie vnímá okolí.

Jak se dožít 100 let versus Co jste nevěděli o mimozemšťanech v americké vládě
Škoda je, že kontext nelze ovládat pokaždé. Z obchodního hlediska to však lze udělat často. Koneckonců vy sami jste zodpovědní za popisky a texty u svých fotografií.

Dva příběhy
Už jste někdy hráli “Imaginarium“? Hraje se ve skupině a jde o to, že každý jednotlivec se bez jakéhokoliv dalšího kontextu podívá na jeden obrázek (například tento, který vidíte níže) a má za úkol jej jedním slovem popsat.

První ze skupiny přátel, hrajících tuto hru, se podívá na obrázek, řekne slovo „osamělost“ a položí jej lícem dolů. Ostatní, z nichž všichni mají spoustu vlastních obrázků v ruce, položí (také lícem dolů) na stejné místo ty z nich, které by také mohly vyjadřovat „osamělost“. Poté se obrázky z této hromádky zamíchají dohromady a cílem ostatních je uhodnout, který obrázek byl ten, na který se první hráč díval, když vyslovil slovo “osamělost”.

Někdy skupina hádá správně a jindy ne. Když ale vyberou správný obrázek, jejich důvody jsou vždy jiné než ty vaše. Pojmenovali jsme tuto kartu slovem „osamělost“, protože je tam tma a to děvče je tam samo. Ale co myslíte? Někdo řekne, že je to „osamělost“ protože na obloze je jen jedna velryba. Ponaučení z příběhu: každá mince má dvě strany a stejně tak vždy existují dva příběhy, které vaše fotografie může vyprávět: příběh, který chcete vyprávět vy, a ten, který si divák vytvoří sám.
V tomto článku byly barvy, kontext a série popsány v kontextu toho, jak budou vaše fotografie vnímány celkově a jaký příběh vyprávějí.
Existuje ale i mnoho dalších faktorů. Možná až příliš mnoho. To však neznamená, že byste měli své příběhy zjednodušovat jenom proto, aby je ostatní pochopili. Budou pak vypadat jako nudná klišé, nebo hůř, jako fotky z fotobank.

Ach jo… No.
Když budete vždycky vyprávět svůj vlastní, originální příběh, někdy vás diváci pochopí a jindy zase ne. Ale můžete si být jisti, že je to váš příběh, a tím je zajímavý.

unspecified-16

Dieter Rams oslavil 20. května své 84. narozeniny. Z jeho původního zaměstnání jako tesař se z něj stal jeden z nejvýznamnějších průmyslových designérů 20. století. Jeho kariérní historie je neoddělitelná od dvou značek: Braun a Vitsoe. Rams se připojil k firmě Braun na doporučení přítele ve věku 23 let. Ve společnosti se stal vedoucím oddělení designu v roce 1961 a tento post opustil až v roce 1995.

Principy návrhu Dieter Rams neboli definování přístupu k „dobrému designu“

 1. Dobrý design je inovativní

Možnosti pro inovace nebudou nikdy vyčerpány. Rychlý pokrok v technologii poskytuje nové příležitosti pro inovativní design. Design se vyvíjí v tandemu s technologií a nemůže být sám o sobě cílem.

 1. Pěkný design – snadné použití

Produkt je zakoupen za účelem použití, kromě toho je ale také důležité, aby měl produkt zvládnuté psychologické a estetické kritérium.

 1. Dobrý design je estetický

Estetika je nedílnou součástí produktu. Výrobek se používá každý den, ovlivňuje lidi, jejich osobnost a pohodu. 

 1. Díky dobrému designu je produkt srozumitelný pro spotřebitele.

Design objasňuje strukturu produktu. Produkt by měl být jednoduchý a intuitivní.

 1. Dobrý design není rušivý

Produkt je nástroj. Je důležité si uvědomit, že se nejedná o dekorativní nebo umělecký předmět. Jeho konstrukce by proto měla být neutrální a diskrétní.

 1. Dobrý design je čestný

Nic nečiní produkt inovativnějším, výkonnějším a cennějším, pokud tomu tak není. Nemanipulujte se zákazníky a nepoužívejte sliby, které nemůžete splnit.

 1. Dobrý design je relevantní

Nehoňte se za trendy – módní návrhy se rychle stávají zastaralými. Zejména v moderní společnosti, kde se módní trendy mění příliš často.

 1. Dobrý design – promyšlený do všech detailů

Nic by nemělo být náhodné. Péče a přesnost v designu ukazují respekt ke spotřebiteli.

 1. Dobrý design je šetrný k životnímu prostředí

Design významně přispívá k ochraně životního prostředí. Měl by pomáhat chránit přírodní zdroje a minimalizovat fyzické a vizuální znečištění po celou dobu životního cyklu produktu.

 1. Dobrý design je co nejmenší

Méně, ale lépe. Soustřeďte se na hlavní aspekty a úkoly produktu a nezatěžujte jej mnoha dalšími malými funkcemi.

Použití těchto 10 principů při tvorbě produktů pro nábytek Braun a Vitsoe určilo cestu pro tyto značky a stalo se Ramsovo dědictvím.

scifi_radio_drama_podcast_226_cropped

Už nevíte na co koukat? A co takhle nakrmit svou lačnou kreativní duši nějakým kvalitním materiálem? Připravili jsme si pro vás tipy na filmy, seriály i dokumentu ze všech možných odvětví. Fotografie, interiérový design, animace, grafika, hry, umění a zajímaví umělci, móda a další! Načerpejte inspiraci a opusťte karanténní rutinu alespoň pomocí obrazovky. 🙂

 1. Iris

Krátký dokument o Iris Apfel, interiérové designérce, módní ikoně a fanynce obrovských kulatých brýlí. Dílo natočila legenda Albert Meisles. Přesto, že je Iris Apfel už skoro 100 let, stále se drží svého stylu a nebojí se ho vyjádřit! 

 1. Indie Game: The Movie

Jaké to je být nezávislým vývojářem hry, když za vámi nestojí firmy s miliardami na propagaci? Nahlédněte pod pokličku vzniku her i myšlenkových procesů jejích tvůrců, kteří tvorbou her odhalují svou osobnost až na dřeň.

 1. Život pod vodou  (The Life Aquatic with Steve Zissou)

Parádní film jednoho z nejoriginálnějších režisérů současnosti! Co k tomu dodat? Možná jen to, abyste si nenechali ujít ani Grand hotel Budapešť a Až vyjde měsíc!

 1. Ai Weiwei: Bez omluvy (Ai Weiwei: Never Sorry)

Ai Wej-Wej je nejznámějším umelcem v Číně. To, co není úplně běžné je, že otevřeně zpochybňuje a kritizuje čínskou vládu, což nezůstává bez následků. Dokument představí jeho dílnu, práci a filozofii.

      5 Banksy: Exit through the gift shop

Pokud jste o tomto „dokumentárním filmu“ o graffiti Banksyho neslyšeli, nebudeme vám nic prozrazovat!. Ale jinak – Banksy vážně existuje! A pokud budete chtít pokračovat jízdou na vlně s názvem “Banksy”, doporučujeme shlédnutí “Banksy v New Yorku”. Tenhle dokument se pouští do velmi zajímavé otázky – Komu patří pouliční umění?

6.Metropolis

Ano, tohle je film z roku 1927. A ano, je naivní. Ale je to stále úžasné mistrovské dílo fikce. Těžko uvěřit, že film vznikl dříve, než se objevily všechny ty možnosti počítačových úprav..

      7.Štěstí (Happy)

Co nás dělá šťastnými? A opravdu je to to, co si myslíme? Ve filmu se Roco Belic ptá na tuto otázku lidí z celého světa. Zajímá Vás, k jakému závěru došel? Pak si nenechte film ujít!

 1. Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Cai Guo- Qiang miluje vyhazování věcí do povětří. Tento film krásně zachycuje portrét jeho tvorby. 

 1. Abstrakt: The art of design

Mnoho skvělých návrhářů – například architekt Bjarke Ingels, návrhář obuvi Nike Tinker Hatfield a grafická designérka Paula Cher. Nakoukněte do myslí těch největších současných designérů!
(Ke shlédnutí na českém Netflixu)

 1. The true cost

V éře sociálních sítí se módní průmysl nepředstavitelně zrychlil. Trendy jsou to, co lidi zajímá a výrobci jako Zara a H&M reagovali přechodem ze dvou sezónních kolekcí (jaro/léto a podzim/zima) na kolekce, které mají životnost několik dnů. I toto překvapivě levné oblečení má cenu, a není nijak nízká. Dokument Andrewa Morgana se zabývá strašnými dopady tzv. rychlé módy.

 1. Kubo a Kouzelný meč (Kubo and the Two Strings)

Co se stane, když zkombinujete nejkrásnější japonské umění a stop-motion animaci? Získáte krásný film a jako teprve druhý animovaný film v historii, bude nominován na Oscara za nejlepší vizuální efekty.

 1. Mind of a Chef a Chef’s table

Dva seriály, které nejsou jen o jídle, ale také o kulinářském umění. Stručně řečeno, umění a filozofie. (Chef’s Table ke shlédnutí na českém Netflixu)

     14. Setkání na konci světa (Encounters at the End of the World)

Vizuální kontrast mezi obrovskými, prázdnými místy a stísněnými ubikacemi. Vydejte se s režisérem Wernerem Herzokem na návštěvu za biology, zoology, vulkanology a dalšími vědci na Antarktiku!

 1. Tales by light

Tales by Light je kouzelný projekt Netflixu Original o fotografech a jejich příbězích z celého světa.

 1. Sneakerheadz

    Sneakerheadz není skvělý dokument! Prostě skvělá “učebnice” kulturního hnutí a velkého podnikání, o kterém nic nevíte. Doporučujeme všem!

 1. Mozek a kreativita (The creative Brain)

    Сo je to kreativita? A odkud se bere? Vydejte se na cestu tajemstvími mozku s neurovědcem Davidem Eaglemanem a pochopte, jak funguje proces tvorby v hlavě! (Ke shlédnutí na českém           Netflixu)

 1. Malý princ (The Little Prince)

  Příběh, který si zamilovali tisíce lidí na celém světě se dočkal filmové podoby. Ale nebojte se, opravdu se to povedlo a knižní předlohu vám to nijak neponičí. Rozhodně se zaměřte na skvěle provedené animace – jednak ve 3D a i v technice fázové animace ve formě papíru v kombinaci s keramickou hlínou. (Ke shlédnutí na českém Netflixu)
 2.  Mistři interiérů (Interior Design Masters)

          Reality show o tvorbě interiérů, kterou hodnotí ti nejlepší současní designéři. Napínavé, zábavné a inspirativní. (Ke shlédnutí na českém Netflixu)

20. Nejpozoruhodnější domy světa (The World’s Most Extraordinary Homes)

Přijďte na návštěvu do těch nejvíce fascinujících domů světa a polechtejte trochu svojí fantazii tím, jak by mohl vypadat váš vysněný dům. (Ke shlédnutí na českém Netflixu)

20200319_153158-1024×576

Stejně jako většina měst po celém světe je i New York v karanténě. Úřady žádají obyvatele, aby zůstali doma, kdykoliv je to možné. Avšak pro pouliční umělce znamenají prázdné ulice svobodu v tvorbě.

Umělec Adrian Wilson věří, že pouliční umění v současné době je způsob, jak si představit jeho úzkosti a smát se příkoří. „Chci, aby lidé reagovali na zprávy kreativně a dokonce s humorem.“

V minulosti mohli být pouliční umělci zatčeni za vandalismus. Nyní je k tomu přidáno i riziky chycení koronaviru. „Nedávno jsem požádal kolemjdoucí, aby mě vyfotili na mém telefonu.“ Odmítli ho vzít do druky. Ale musím přiznat, že jsme našli řešení: vyfotili mě na svůj telefon a fotku elektronicky poslali.“

Sarah Erenthal hovořila o dalším problému. Dívka namalovala příběhy o koronaviru a o dva týdny později se cítila nemocně. Příznaky nebyly potvrzeny, ale Sarah zůstává v karanténě. Zdá se, že díky práci na tak žhavém tématu jako je koronavirus a její nadměrné reakci si s ní osud krutě pohrál.

Pouliční umělecké dílo inspirované koronavirem od Adriana Wilsona. Foto: Adrian Wilson.
Práce Adriana Wilsona

Možná je dokonce lepší v současné době zůstat doma – Wilson připouští, že ulice alespoň nebudou plné jeho starostí.

„Teď jsem se svými barvami a svým stylem příliš na očích.“ V tuhle dobu dělá pouliční umění málo lidí, takže jsem velmi nápadný. Už jsem byl zatčen – nechci zvyšovat možnost nakažení v cele.“

Město je prázdné
„Připomíná to poslední hodiny před bouřkou.“ Nikdo venku není. Pouliční umělci sledovali, jak bylo město po zavedení preventivních opatření liduprázdné. Avšak jsou tu i tací, které touha tvořit nezastaví.

Sarah říká, že k ní nedávno přišel pár při její tvorbě. „Řekli mi, že si velmi cení, že mě současná situace nezastavila a stále tvořím“ vysvětluje umělkymě.

„Ulice je nyní naše jediné muzeum“ – toto je Sarah poslední dílo, než odešla do karantény.

Umělci proměňují vše na ulici v umění – dopravní značky, okna vlastního bytu, dokonce i vyřazenou matraci. Práce na matraci je další výzvou: nepřipravujete se na ni předem, ale musíte improvizovat. Není dost času přemýšlet, pamatujete si na policii, že?

Sarah a Adrian zanechávají zprávy na ulici pro všechny Newyorčany. „Nešiřte vir“, „Zůstaňte doma“, „Dodržujte prosím rozestupy mezi sebou“ – může to být maličkost, ale takové zprávy mohou být jasným připomenutím důležitosti těchto pravidel.

„Umění je skvělý nástroj k překonání obtíží a k uzdravení mysli, zejména když procházíme těžkými dobami. Tvorba mi pomohla neodchýlit se. Udělala jsem to pro sebe, ale vím, že moje tvorba pomáhá i ostatním lidem.“ říká Sarah.

art-hospital

Studie prováděné v nemocnicích Chelsea a Westminster ukazují, že jakékoli umění ve zdravotnických zařízeních zlepšuje pohodu pacientů, snižuje pobyt v nemocnici a zmírňuje úzkost, depresi a bolest.

Za studiem stojí charita CW +, která provozuje program arteterapie pro pacienty a lékaře. Získaná data jsou v souladu s výsledky v The Healing Arts. Kniha popisuje příklady za posledních 25 let, kdy se umění, performance a hudba používaly ke zvýšení pohody lidí v nemocnici.

Studie ukázaly, že více než 80 % žen podstupujících kolposkopické vyšetření se domnívá, že přítomnost umění v kanceláři „výrazně snižuje úzkost“ z tohoto zákroku. Na ženském oddělení jsou umístěny obrazovky, které vysílají filmy o přírodě. Nemocnice uvádí, že tyto obrazovky byly nainstalovány, aby rozptýlily ženy během nepříjemného zákroku.

16 z 19 zdravotníků pracujících na dětském pohotovostním oddělení uvedlo, že ukázky zvířecích karikatur uklidňují malé pacienty a zmírňují bolest.

Výsledky nové studie doplňují studii předchozí, kterou CW+ provedla již v roce 2004. Ukázalo se, že použití umění a hudby má na některé pacienty velmi pozitivní vliv.

Porod o dvě hodiny kratší a celkově méně anestézie.

Další studie ukázala, že pokud bylo na porodním sále přítomno umění, pracovní doba se snížila o 2 hodiny. Kromě toho se u lidí podstupujících chemoterapii hladina stresového hormonu kortizolu a pocit deprese snížili o třetinu.

Ti, kteří podstoupili chirurgický zákrok, potřebovali méně anestézie, jejich pobyt v nemocnici byl v průměru o jeden den kratší a hladiny kortizolu byly téměř poloviční. Nemocnice Chelsea a Westminster, ale nejsou jediným orgánem, který studuje tento problém.

Dětská nemocnice Sheffield již několik let zve významné designéry, kteří mění prostor uvnitř nemocnice.

Na onkologickém oddělení Guyovy nemocnice byla otevřena speciální relaxační místnost, která zmírňuje úzkost pacientů.

Přínosu umění pro zdraví se globálně věnuje řada výzkumů. V mnoha zemích již komplexnost umění pochopili a využívají ji jako účinný nástroj pro zlepšení zdraví nemocných.

elsa-noblet-5KD5PmZEfcg-unsplash-e1584465093542

Téměř každý zaměstnanec kanceláře sní o práci z domova. Zdá se, že je to takový ráj na Zemi a úplná svoboda: jíte spokojeně u svého stolu. Pokud se Vám nechce, z postele vůbec nevstáváte. Na cestě do práce a zpět teď není potřeba se třást v dopravě. Zůstáváte pohodlně ve známém prostředí a v pantoflích.

Tyto sny se však příliš nekloubí s realitou, jež je kolikrát naprosto jiná. Ukázalo se, že je velmi obtížné zůstat produktivní, když pokukujete koutkem oka na postel, všechno v lednici je neuvěřitelně chutné a lákavé a Vaše oblíbené hry na Vás stále mrkají z plochy. Odolnost všem pokusům vytrhnout se z pracovního postupu je téměř nemožná. Máme však několik tipů, které Vám pomohou s tímto „domácím žvýkáním“.

Vytvořte si plán úkolů
Je velmi snadné říci „dobře, dobře, odložím vše na konec pracovního dne a udělám jiné, zajímavější věci.“ Pokud si nenaplánujete jasný akční rozpis na celý týden od pondělí do pátku, homeoffice rázem ztratí pracovní efekt, zdánlivě o jednoduchém seznamu úkolů. Musíte si naplánovat dopředu každý den, abyste nezakrněli a neudrželi pozornost jen na Netflixu.

Je lepší si vytvořit plán v neděli, před začátkem pracovního týdne. Pokud tento proces přesunete na pondělní ráno, riskujete, že si pondělí úplně narušíte. Pointa je, že pokud se ráno probudíte a nemáte konkrétní seznam úkolů pro daný den, budete pravděpodobně ležet dlouho v posteli (najednou se zdá, že není kam spěchat). A pak strávíte spoustu času rozrušením. A ve výsledku si budete stejně muset sednout a vytvořit plán.

Nyní pojďme mluvit o tom, proč jednoduchý seznam úkolů není vhodný pro dálkové ovládání. Když si na každý den namalujete jasný akční plán, ihned uvidíte, proč stále potřebujete pracovat. Vidíte, že pokud jste líní v úterý a ve středu, budete muset pracovat až do pozdního čtvrtka a pátku, nebo dokonce celý víkend, abyste dokončili vše včas. Proto chápejte, že je lepší dokončit úkoly klidným tempem, jak jste si sami naplánovali.

Dodržujte odpovídající harmonogram
Navazujeme na předchozí odstavec. Pokud teprve začínáte pracovat na dálku, pravděpodobně se Vám zdá, že s prací ve dne i v noci není nic špatného. To je ale nesprávný a nebezpečný názor. Samozřejmě, když nemusíte počítat pevnou pracovní dobu, můžete svou práci časově rozložit. Harmonogram by však měl zůstat v mezích přiměřenosti.

Práce do noci (ještě hůře celou noc) vyčerpává tělo a dlouho pak trvá zotavení do normálu. A i když strávíte příštích pár dní odpočinkem – což se Vám bude zdát jako dostatečná odměna – neužijete si kvalitní dovolenou a ani nebude nijak zajímavá. Mozek se jednoduše vypne a Vy jen budete ležet na pohovce a bezmyšlenkovitě sledovat sérii pořadů, aniž byste pochopili podstatu. Přestože je někdy třeba dřít celé dny, nemělo by se to stát standardem.

Bez ohledu na to, jak se chcete cítit bez pevné provozní doby, tak svůj smysl nachází právě v tom, aby byl zachován jasný rozvrh. Náš mozek miluje rutinu a pravidelnost a nedostatek harmonogramu jej mate. To znamená, že se snižuje produktivita, schopnost kreativního myšlení a všechny další skvělé mozkové funkce, které nám pomáhají vydělávat na živobytí.

Je lepší přijmout práci na dálku jako příležitost k naslouchání sebe samotného a pochopení toho, kdy jste produktivnější a kdy se Vám nejlépe relaxuje. Takže si můžete vytvořit individuální denní rutinu, která Vám pomůže pracovat efektivněji. Mozek si zvykne na plán velmi rychle a bude okamžitě zahrnut do procesů během těch hodin, které považujete za pracovní.

Skvělým příkladem je spánek. Pokud se cítíte unaveni a ještě Vás čeká hodně úkolů, zdřímněte si. Nastavte si budík na 25 minut, abyste měli čas usínat a zároveň se prospat a jakmile zazvoní, proberte se a vyskočte. 🙂
Nastartujete se tak zase k dalším neodkladným činnostem. 🙂
Náš tým se zařadil rovněž mezi ty, které díky situaci takový styl práce zasáhl. A rozhodně rad využíváme, abychom i nadále byli pracovně efektivními a zároveň nám zbyl i čas na své rodiny, koníčky a samotný a tak potřebný, odpočinek. Chtěli jsme se o těch pár rad podělit i s Vámi, tak nechť se Vám stanou přínosem v téhle tak nezvyklé době. Přejeme sami sobě i Vám všem pevné zdraví a produktivitu ve správné míře. 🙂

Dejte se do kupy
Vzhledem k tomu, že Vás doma nikdo nevidí, je pochopitelné, že toho mnoho lidí využije a kolikrát zůstane i v pyžamu celý den. Lidské myšlení je však jednou velkou záhadou. Náš mozek si totiž navykne na režim spánek, odpočinek a práci v konkrétní čas, poměrně rychle. Vnímá však při tom i prostředí, ve kterém danou činnost vykonává. Takže když budete pracovat v županu, neuvědomí si, že má pracovat a zůstane v pohodlném režimu. Pracovní produktivita tak klesne.
Neznamená to však, že i doma musíte pracovat v obleku. Stačí, když se vyhnete modelům, spjatým se spánkem, relaxem apod. A když zapojíte i pravidelnou osobní hygienu, zjistíte, že Vás nabudí pachuť zubní pasty snáz, jak ranní káva. 🙂

Udržujte pracovní plochu uklizenou
Dost často zapomínáme na tak zjevné pravidlo, jako je pořádek na pracovní ploše. Zbavte se všech rušivých elementů, které Vás při práci rozptylují.
Nezapomeňte na přestávky a jídlo
Téměř každý, kdo přešel na práci homeoffice, si pomyslel: „Budu pracovat z domova, začnu jíst správně a vyšetřím si čas na trénink.“ Často to však končí popracovním odpočinkem na pohovce před TV anebo se trápíme tak dlouho pracovním vytížením, až na samotné jídlo zapomeneme.
Běžným modelem taky bývá fráze „Splním tento úkol a pro dnešek mám splněno“, realita je však taková, že úkol opakovaně oddalujeme, až se najednou schyluje k večeru a my jsme naposledy snídali…
Pokud Vaší stinnou stránkou je nedochvilnost, můžete si pomoci různými službami, jako je např. Pomodoro. Ty za Vás hlídají čas, abyste svou práci odvedli, aniž byste se přepracovali nebo zapomněli odpočívat a samozřejmě i naopak… Neoddalovali své úkoly. 🙂
Vynalezte návyky
Způsob, jak zkrotit svůj mozek: Před zahájením práce si rozmyslete postup a ten dodržujte. Navykne si na tyto signály a bude vědět, kdy má aktivně myslet. Je fajn si zvolit i nějakou náhradní rutinu např. za dojíždění do práce.
A nezapomeňte se odměňovat za odvedenou práci. Hlavinka si pamatuje víc, než si myslíte. A pochopí, kdy nastane čas odpočinku.
Sdílíme s Vámi rady, jak mozek zkrotit. Je potřeba zvyky opakovat co nejčastěji, aby mozek signály rozeznal a přijal je.. Však to děláte pro sebe. 🙂

Výstavy na únor

29. ledna 2020

blur-people

Výstava Michaël Borremans The Duck
22. 1. 2020 – 12.4.2020
Galerie Rudolfinum

Belgický malíř Michaëla Borremanse narozený roku 1963, je charakteristický svým znepokojivě silným psychologickým výrazem v dílech. V jeho obrazech nalezneme skryté násilí ale přesto vynikají neobyčejnou krásou svého provedení. Autorovy malby prozrazují svou specifickou iluzorní kvalitou jeho velký zájem o film a fotografii, a to především jako zdroje inspirace pro strukturu kompozice jeho obrazů.
Pro všechny milovníky moderní klasické malby.
https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/michael-borremans-the-duck/


David Moješčík: Takové, jaké je (plastiky)
31. 1. 2019 – 15. 3. 2020

David Moješčík studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v Ateliéru sochařství. V roce 1999 byl na stáži u prof. Jana Hendrycha na pražské AVU a v roce 2002 získal Cenu Josefa Hlávky. Zajímá se především o figurativní tvorbu.
Dobrý důvod dát si přestávku od pláten a omrknout plastiky. 🙂
https://www.galerievaclavaspaly.cz/cs/vystava/david-mojescik


Alžběta Jungrová: Exit
Trafo Gallery
24. 1. – 1. 3. 2020

Alžběta Jungrová, bývalá reportérka, která na svých fotografiích zachycovala konflikty i místa, kam se nikdo nechtěl vydat, přichází se svou vlastní tvorbou z posledních pěti let. Právě odchod od reportážní fotografie k volné tvorbě a hledání vlastního světa je jedním z témat, které se na výstavě Exit prolínají. Své pocityn přibližuje divákovi autorka prostřednictvím postav žen, ať již reálných s vlastními pohnutými osudy, nebo jen abstraktních ženských těl. Šest různorodých cyklů ukazuje všestrannost a obrovskou představivost Jungrové. Kromě klasické fotografie se můžete těšit na video, uměleckou fotografii, fotografickou koláž nebo velmi zajímavé propojení fotografie a malby. Expozici šesti různorodých souborů doplňuje dvojjazyčná výpravná publikace.

Zajímá Vás fotografie i příběhy reálných lidí? Doporučujeme!
https://trafogallery.cz/en/


Mouvo 2020
21. 2. – 22. 2. 2020

Na pátém ročníku dvoudenního festivalu Mouvo vystoupí světoví tvůrci pohybující se v grafickém designu, animaci, videu a nových technologiích .Pátý ročník festivalu odhalí jak vzniká ta nejlepší zábava a jak se mohou při práci bavit i návštěvníci. Mouvo 2020 se zaměří na zábavní prvek designu – představí neotřelý přístup k videohrám, televizi, hudebním videím, živým vystoupením a interaktivním instalacím. Přijďte se podívat, jak si užít experiment a tvořit design hrou.
Ty nejlepší umělci ze světa motion designu na jednom místě. Vynikající akce!

https://mouvo.cz/

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!