Přejít na obsah
Menu

#lettering

muhammad-haikal-sjukri-rvbd2namR7U-unsplash

Chybami se člověk učí, nicméně existuje šance jim jednoduše předejít s radami od ostatních.

Podívejte se na 7 nejčastějších chyb kaligrafů. Možná jednu z uvedených chyb děláte a příště se jí můžete úspěšně vyvarovat! 🙂

 1. Podceňujete svou vlastní práci

Není žádný důvod, proč si za svou práci říkat málo peněz. Není ostuda vydělávat na tom, co vás baví! Představte si, že tvorba obálky s kaligrafickým motivem trvá 10-15 minut. Rozpočítejte si to na hodiny, dny,… Pokud cenu za obálku nastavíte velmi nízko, tak si i málo vyděláte.

 1. Během tvorby zakázky neposíláte fotografie klientovi

Snažte se posílat klientovi fotografie postupem vaší práce. Může se stát, že bude zadání ještě aktualizovat. Vy si tak ušetříte spoustu práce, zakázka bude perfektní a klient bude spokojený.

 1. Prodáváte práci s prvky, které jsou chráněny autorskými právy

Dejte si pozor na citace, často bývají chráněny autorskými právy a k jejich prodeji je třeba vydavatele. Nenechte se ukonejšit, že to takhle dělá každý. Můžete se takto jednoduše dostat do křížku s právníky.

 1. Klientovi neposíláte skici

Uvědomte si, že jen psaná komunikace nestačí. Slova vizuální efekt nenahradí. Můžete strávit spoustu času domlouvání se a stačit to nebude. Zjednodušte si práci a ušetřete čas obou stranám a posílejte návrhy.

 1. Komplikujete projekty

Buďte struční a srozumitelní. Nekomplikujte klientovi výběr a snažte se mu zúžit možnosti. Je potřeba se vcítit do klienta a poznat jaký očekává výsledek. Komunikujte s nim, ale nežádejte je, aby za vás učinili všechna rozhodnutí – jste profesionál.

 1. Nepracujete přímo s klientem, ale se zástupcem. Například se svatebním manažerem.

Může se Vám stát, že svatební manažer nebude chtít, abyste byli v přímém styku s klientem. To odmítněte. Je potřeba si s klientem pohovořit a poznat jeho potřeby. 

 1. Nenastavili jste si pracovní dobu

Pokud pracujete na volné noze, musíte být schopni spravovat svůj čas. Nenechte se rušit od domácích prací a vyhraďte si čas jen pro práci. Abyste byli úspěšní, je potřeba, abyste pracovali ve stejném tempu jako v kanceláři. Ujistěte se, že máte každý den dost času na splnění povinností. Práce na volné noze má výhody časové flexibility, ale je potřeba si nastavit režim.

Chybovat je lidské, nebojte se chybovat. 🙂 Věříme, že vám příspěvek pomůže se některých zbytečných chyb vyvarovat. Z jakých chyb jste se v tvorbě ponaučili? Podělte se s námi do komentářů! 🙂 

Přihlaste se do kurzu moderní kaligrafii a letteringu v Draw Planet: https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

 

 

Jak se rodí lettering

27. dubna 2020

deliberate-practice-danellebailey

Historie

Kaligrafie datuje svůj zrod již 6000 let zpět. Díky své dlouhověkosti si prošla ohromným vývojem, a to i vlivem uživatelů odlišných zemí a kultur. Své počátky nalezneme v daleké Asii a posloužila k záznamu událostí. Vyžadovala především ohromnou soustředěnost, správné dýchání i cit pro detail. Není divu, že se čínští kaligrafové dožívali vysokého věku, když měla tak pozitivní vliv na mysl i tělo. ☺

V dnešní době je kaligrafie považována za druh krasopísma a získává i na zájmu široké společnosti.

Přispívá ke zklidnění mysli, relaxaci a přínosná bude bezpochyby i pro naše děti. Díky kaligrafii se nejenže dozví něco z historie, ale posilují si tvorbou svou trpělivost, soustředěnost a motorické schopnosti. O kreativním rozvoji nemluvě. ☺

Pomůcky ke kaligrafii

Abyste mohli s kaligrafií vůbec začít, je zapotřebí správné vybavení. Na klasickou kaligrafii se používají speciální štětce a pera, tuše a inkousty nebo razítka. Na okrasné dekorování např. knih a spisů se užívala dokonce technika zlacení. V moderní současné kaligrafii získávají na popularitě tzv. BRUSHPENY, fixy s pružným štětcovým hrotem. Když hrotem přitlačíte na papír, povede se Vám silná linka, při jemném tlaku zase naopak slabá. Brushpeny však mají širší využití, než jen pro psaní. Třeba s fixy plněnými inkoustem na vodní bázi, vykouzlíte pestrobarevné rádoby akvarelové pozadí. Tudíž jednou technikou můžete vytvořit umělecké komplexní psané sdělení. ☺ 

Jak psát kvalitní kaligrafii

Předtím, než se vrhneme do samotného kaligrafické počinu v podobě pozvánek, přání, sbírce básní, menu pro Vaší kavárnu nebo originálního vzkazu na lednici, musíme znát základní pojmy a pravidla užívání správných materiálů, fontů i barev tak, aby se nám psalo pohodlně a s efektem, který ve výsledku očekáváme a chceme. Tak to vezměme pěkně krůček po krůčku. ☺

Volba nástroje

Každý nástroj nám působí odlišný efekt a strukturu, a to také v závislosti na tom, jak pohodlně se nám s ním pracuje. Je tedy dobré prozkoumat povahu všech možných potřeb, kterými lze psát -měkká/tvrdá tužka, pentilka, fixy, propiska, pero, tuš, pastelky, vlasové nebo kaligrafické štětce… Sami si vyzkoušejte pár čar s jednotlivými materiály a sledujte, jak se chová a jak na Vás působí.

Proporce písma

Pokud vytváříme vlastní a originální kaligrafii, nemůžeme opomenout ani velikost a tvar písma. Písmo zúžíme a vytáhneme, nebo naopak zmenšíme a rozšíříme… Jak takové písmo na nás působí? Hodí se do smyšleného konceptu? Praktické i na tento fakt při psaní myslet. 

Sklon písma

Pro začátečníky doporučujeme zachovat verzálku (velká písmena) a ponechat normální sklon, nikoliv kurzívu apod. Až v pokročilejších pracích si můžeme dovolit experimentovat se sklonem písma, kterou docilujeme ke skutečně osobnímu stylu. ☺

Umístění středních vodorovných linií

Na výběr máme ze 3 možností: v horní polovině – působící vzdušně, na střed – klasické nebo ve spodní polovině- čímž text usadíme.

Způsob řádkování

Texty lze zachovat ve vodorovné poloze, zvlnit, zprohýbat. A slova psát třeba s úzkými mezerami, čímž text získá kompaktnost.

Kompozice

Neopomíjejme důležitou součást efektivního psaní, kterým bude i samotný papír. Jaký má tvar? Kvalitu? Barvu? Jak zakomponujeme text, aby se na ploše neztratil, byl čitelný a tvořil kompaktnost s podkladem? Není zapotřebí zachovávat klasický formát. Pohrajte si se sklonem řádků, velikost písma přizpůsobte rozsahu textu, anebo z textu vymyslete samotný obrazec.                                           A jak ozvláštnit text? Co třeba modifikací znaku? Jedno písmo psát opačným tvarem…

Stylizace písma

Sytost přidáte zesílením některé z linií písma. Píšete vznešenější text? Nebojte se patek, dodají textu kultivovanost. Nebo zkuste obrysové písmo, lze jej ponechat prázdné či jej vyšrafovat, tvarovat, vybarvit.. Nebo vystínovat. ☺ Ty efekty jsou geniální! 

Výtvarníci jistě sáhnou po barvě, kterou prostřídají ve zvolených slovech, nebo jen písmenech. Pohrát si lze také s kontrastem, s prostorovým písmem, které připodobní materiálům nebo funkcím.

Chyby i triky, které je dobré mít na mysli…

 • Vyhněte se zmatku, který můžete způsobit odlišnými písmovými znaky nebo tvary.
 • Kombinace tmavého papíru i textu nemusí být vždy výhrou, ale někdy i přesto překvapí.
 • Neopomínejte kontrast mezi obsahem sdělení a stylem psaní.
 • Při volbě barevného či černého podkladu v kombinaci s bílým/stříbrným/zlatým písmem docílíme pokaždé jiného, až řekněme psychologického působení. Opět mysleme na záměr sdělení.
 • I koláží barevného podkladu můžeme dojít k zajímavému efektu.
 • Obraz lze vytvořit samotným textem, neopomeňme však důmyslnost kontrastu a výraznosti.
 • Podkladem nemusí být pouze jednobarevný papír… Experimentujte s technikami (benzínový papír, povoskovaný papír politý tuší, koláže, kresba), ale také vybírejte i správnou strukturu: plechová tabule, kartonový papír, ručně vyráběný papír, linoryt, přírodniny, vlnitá lepenka, pauzový papír..
 • Kaligrafie dovoluje i textem vytvářet obrazce, a to kolikrát velmi složité.

Pár slov závěrem

 • Neopomíjejte fakt, že výběr písma pro sdělení obsahu hraje ohromnou roli. 
 • Pracujte s kontrastem a myslete na přechody mezi textem a podkladem.
 • Hrajte si s krasopsaním a buďte trpěliví.

Navnadili jsme Vás kaligrafií na reálnou tvorbu? Chcete se stát skutečným kaligrafem? Připojte se do našeho kurzu moderní kaligrafie. ☺ Rádi Vás potkáme v našich ateliérech. 

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

DSC_0325 q (19)

Je to už několik let, co trend handletteringu převzal moc nad sociálními sítěmi, na vývěskách kaváren, hrnečcích a najdete ho i na logu různých firem. Každý den najdete další nové skripty, Instagram pokrývají ručně psané citáty a nápisy. Je nemožné nevšimnout si, jak se stalo ruční psaní populární. Umělci, designéři, letteringoví mágové i kaligrafové už dnes mohou vytvářet nápisy a kresby písmen digitálně pomocí speciálních digitálních štětců a velmi chytrých tabletů, jako je iPad Pro.

Kde začala kaligrafie?
Historie kaligrafie sahá až do počátků psaných knih a svitků do středověku i dále. Když mnichy začalo nudit pouhé psaní, začali zdobit okraje stránek a první písmena kapitol zvířaty, postavami, rostlinami a dalšími prvky, kterými byli inspirováni. Tomu se říkalo iluminace a šlo o odnož klasické kaligrafie. Použitím plnicího pera a vodových štětců s inkoustovými kazetami, se kaligrafie změnila na modernější a pestřejší záležitost, až se rozvinula v novou uměleckou formu. Proč tedy nepovažovat lettering za potomka kaligrafie?

Vezměme si tenhle příklad. Klasičtí baletní tanečníci budou mít vždy techniku baletu v základu těla bez ohledu na to, jaké další taneční styly se naučí. Tanečníci jakéhokoli stylu, kteří nikdy nestudovali klasické techniky, budou vždy těžit z nějaké baletní výuky, která pomáhá s formou, disciplínou a tělesnou strukturou.


Tvůrci letteringu, kteří nevědí nic o kaligrafii, budou mít velmi odlišný styl než ti, kteří mají kaligrafické pozadí. Digitální Handlettering tento rozdíl maže! Umělci se nyní mohou naučit kaligrafické techniky na svém tabletu, aniž by měli ruce špinavé od inkoustu a bez použití tun papíru. Tahy lze zvládnout digitálně. Digitální handlettering je budoucností kaligrafie.

Přihlaste se na kurz digitálního letteringu v Draw Planet a naučte se tvořit úžasné nápisy v Pro Create.

https://www.drawplanet.cz/kurz/lettering-na-ipadu-kurz-digitalni-kaligrafie-v-procreate/

CW4M2zj-nsQ

Je skvělé vidět lidi, kteří se učí typografii. Díky technickému rozvoji může kdokoliv získat desítky tisíc fontů a používat je. A to je super. Vítejte v klubu!

V každém oboru se musíte naučit odborníky uznávanou terminologii tématuPři používání špatného názvosloví nejde ani tak o to, že budete vypadat hloupě a neprofesionálně, nebo že otravujete zkušenější kolegy. Terminologické znalosti vám pomohou v porozumění, učení a přímé praxi!

Chyby v terminologickém žargonu lze nalézt jak v grafickém designu, tak na internetu. A lze je slyšet i od profesionálních návrhářů a novinářů. Uvádíme příklady takových chyb.

Písmo není lettering.
Písmo je soubor písmen určených k opakovanému použití v jakémkoli pořadí.

Lettering je několik písmen, které někdo vytvořil (nakreslil, vyříznul, atd.) pro jednu konkrétní situaci nebo účel.

Mnoho lidí nazývá písmem cokoli, co obsahuje několik písmen. Často je však to, co vidí, letteringHlavní rozdíl oproti písmu spočívá v důrazu na grafické komponenty. Jde o jedinečné formy, které se vzájemně kombinují v určitém slově nebo frázi. Mark Simonson  dobrou analogii: letteringový nápis se od písma odlišuje stejně, jako se soška z hlíny liší od konstrukce z kostek Lega.

Lettering obsahuje písmena, která jsou obvykle kreslena nebo psána pouze jednou a pro konkrétní kontext. Pokud jde o písmo, je to jeden celý fona všechna písmena mají předem daný stejný styl.

Typograf není vždy návrhář písma.
Typograf 
může jen používat fonty.
Návrhář 
(designér) písma tvoří celá písma, fonty.

Často můžete slyšet slovo „typograf“ ve vztahu k tvůrci písma, ale nezapomeňte, že typograf opravdu nemusí být automaticky tvůrce.
Může být ale designér písma typografem? Samozřejmě! Ale 
nesmíme si tyto dva termíny plést.

Headset není písmo.

Headset: sada písem, sjednocená jednotným stylem.
Písmo 
je nádoba na znaky.
Písmo je mechanismus, 
který zkracuje cestu informace do našeho oka, ať  jde o cokoli. Písmo je pokaždé unikátní vlastním stylem a velikostí a jednotlivé znaky spolu ladí nebo udržují určitý dojem.

Teď, když už máte terminologický důvtip, jděte do toho! Příště se nemůžete splést. A pokud se někdo jiný mýlí, nemusíte skřípat zuby, dejte mu přečíst tenhle článek 🙂.

Přihlaste se do Kurzu moderní kaligrafie a uvidíte, že psát hezky je umění, které Vás chytne 🙂!

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

 

DSC_0386

V éře technologického pokroku se i tak rafinované umění, jako je kaligrafie, přesunuje do digitální sféry.
Kurz digitálního letteringu se hodí pro každého, kdo by rád propojil ilustraci a písmo do moderní podoby. Objevte v námi úžasné možnosti kreativního písmomalířství!
Samozřejmě se dá internetu najít spousta skvělých tutoriálů o tom , jak tvořit nápisy na iPadu. Na kurzu ale budete mít možnost pochopit celý proces a vyhnete se tak opakování jen jedné konkrétní práce.

V jsou hlavní plusy a pozitiva tvoření letteringových kompozicí na iPadu?
– Můžete si zvětšit nebo zmenšit svou práci (až o 2000%), tedy přiblížit a mít tak větší přesnost;
– Můžete provést neomezený počet zrušení a přepracování, abyste práci bez chyb a nepřesností uložili, nebo zcela změnili celou myšlenku;
– můžete odstranit barvu a nenechat žádné skvrny a špinavé stopy;
– Můžete kopírovat a sdílet díla bez omezení;
– sklon pera je vždy stejný bez ohledu na pohyb ruky;
– prsty a oblečení se neznečistí tuší a barvami
– pera a štětce jsou vždy naplněny tuší, není třeba je doplňovat uprostřed psaní.

Na kurzu digitálního letteringu se naučíme bravurně používat iPad, Apple Pencil a hlavně zvládneme grafické aplikace na lettering a ilustrace Procreate a Affinity designer. Od ručního psaní přejdeme plynule na digitální formu a vyzkoušíme třeba parádní brush nadpisy, křídové návrhy pro kavárny, nebo propojení 3D nadpisu s fotkou. Propojíme ilustraci a písmo v nádherný celek! Možnosti digitálního letteringu Vás nadchnou.

Digitální lettering můžete hojně prakticky využívat. Ať už Vás políbí múza kdekoli, jednoduše vezmete iPad a tvoříte.
Ukážeme Vám jak na to od ručních skic až po vektorizaci a digitalizaci i bez předchozích zkušeností práce s iPadem nebo s Procreate. iPad Vám rádi zapůjčíme. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/lettering-na-ipadu-kurz-digitalni-kaligrafie-v-procreate/

NjlK0bKqyGo

Kaligrafické nástroje do značné míry určují styl psaní. Například mění plasticitu písmen a mohou propůjčit historickému písmu moderní charakter. Připravili jsme pro vás přehled nejpopulárnějších nástrojů.

Špičaté pero

K prvnímu seznámení s ním zpravidla dochází v písankách. Zanechává tenkou čáru, a když na něj jemně zatlačíte, špička pera se roztáhne a linka se rozšíří.

Široké pero

Základní kaligrafický nástroj. Vhodné pro začátečníky, protože je snazší řídit linku. Tímto perem můžete psát italic (kurzívu) a gotické písmo stejně jako volné moderní styly.

Ruling pen nebo kolapen

Nástroj původně určený k rýsování. Tloušťka linky se řídí šířkou mezi destičkami, které drží inkoust. Může vytvářet nerovné a „hrubé“ čáry.

Plnitelná propiska

Imitace kovového pera. Výhodou je, že se tolik nerozmazávají. Existují i velmi tenké pro kreslení malých prvků.

Syntetické ploché štětce

Štětce dávají písmu osobitý styl – jsou flexibilní, ale ne zas až tak poslušné. Tohoto problému můžete zbavit tak, že štětec zkrátíte.

Brush pen

Nejoblíbenější a cenově nejdostupnější nástroje. Nový pocit, který dává brashpen, – pružnost natlačovaní. Záleží na plynulosti přechodů linií a na pocitu kontroly.

Zajímáte se o krasopísmo? Chcete si všechny tyhle úžasné nástroje vyzkoušet? Přihlaste se na kurz kaligrafie a letteringu v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

81BoxvMmIZL._SL1500_

Začínáte s kaligrafií a děsí vás množství popsaných cvičných papírů, vyplněných písanek a spotřebovaného inkoustu? Už nemusí. 🙂 Kuretake přichází se skvělou sadou na výuku kaligrafie!

Sada obsahuje dva cvičné archy „papíru“ 24 x 33cm, jeden čistě linkovaný a druhý s předepsanou abecedou, vodní štětec se speciálním plochým hrotem a návod na směry tahů.
V čem je ale kouzlo této sady? Vodní štětec naplníte vodou a na speciální papíry začnete procvičovat správné tahy. Papír se při kontaktu s vodou zbarví na tmavě šedou, skoro až černou ale jak voda schne, začne papír blednout, až opět zbělá.

 
Takže můžete cvičit pořád a pořád dokola na stejné papíry a používat k tomu jen vodu. Když se něco nepovede, stačí chvíli počkat a po zkaženém písmenu nebudou ani památky. Prostě paráda. 🙂
Mimo to můžete vodní štětec ze sady použít i na psaní klasickými akvarelovými barvami.

 
Že nejste v kaligrafii začátečníci? To vůbec nevadí. Teto set využijí určitě i ti, kteří si své dovednosti chtějí prostě jen procvičit.
Tenhle skvělý kaligrafický set pro začátečníky najdete v obchodě našich partnerů na adrese Soukenická 14.

Zajímá Vás kaligrafie, ale ještě jste nezjistili, jak na to? Přijďte na originální kurz kaligrafie v Draw Planet Praha a díky vynikajícímu programu a výborným lektorům pronikněte do kouzel nádherných písem. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

Maskovací kapalina

11. května 2018

2

Dneska si povíme o maskovací kapalině – Co to je a jak na to 😊
Maskovací kapalina slouží k zamazání míst, která chcete nechat bílá. Kapalina se nanese na papír a po namalování obrazu se jednoduše z papíru sloupne. Používá se při malování akvarelovými barvami, kvašem nebo inkoustem.
Maskovací kapalina se většinou prodává v nádobkách od 20 ml až do 250 ml a nanáší se klasicky štětcem na místa, na kterých chce autor nechat bílý papír.
Velkým mínusem je, že pravidelné používání této kapaliny ničí štětec. A to docela rychle kvůli obsahu čpavku v kapalině. A dávejte pozor na datum spotřeby!! Zkažená maskovací kapalina bude kvůli obsažení čpavku obzvlášť odporně páchnout.
A hlavní věcí, která trápí mnoho z nás, je nanášení. Nanést kapalinu štětcem přesně tak, jak potřebujete je celkem věda, zvlášť když potřebujete vytvořit tenké linky.
Naši partneři – obchod s Výtvarnými potřebami (Soukenická 14)- mají na svých poličkách fantastickou novinku – Kreslící (maskovací) gumu – fix 0,7 mm

Jak to vypadá a jak to funguje Fix obsahuje maskovací kapalinu „gumu“. Nejprve touto gumou zakreslete místa, která chcete ochránit. Po jejím zaschnutí naneste barvu a po zaschnutí barvy gumu sloupněte – můžete buďto prstem (třením se guma uvolní), nebo klasickou gumou.


Hrot 0,7 mm umožňuje velmi jemnou práci. (Pro pokrytí větších ploch je snadnější použít klasickou verzi kapaliny, i když se pak budete muset se rozloučit se štětcem…) Pokud na hrotu fixy ulpí zbytek gumy, prsty ho odstraňte. Během chvíle, kdy s ní nepracujeme, vždy nasaďte víčko, aby guma na hrotu nezaschla. Po použití hrot vyjměte a okamžitě ho důkladně vypláchněte teplou vodou. Pokud byste zapomněli, je v balení náhradní hrot.
TIP: Opláchnutý hrot doporučujeme nedávat zpět do fixu. Hrozí, že do sebe natáhne kapalinu – gumu (obzvlášť když se budete řídit doporučením výrobce skladovat fix ve vodorovné poloze) a ucpe se. My dovnitř vracíme vždy první beznadějně ucpaný hrot a umytý dáváme zvenku na víčko. (-:


Takový maskovací fix se Vám bude skvěle hodit pro práci s akvarelem i v akvarelové ilustraci a jistojistě v letteringu.

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarel-ilustrace/
Pouze pro příznivce Draw Planet bude tento měsíc v Soukenické 14 možnost uplatnit 15% slevu na tuto úžasnou maskovací fixu! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

Kaligrafie a lettering

4. dubna 2018

maxresdefault

Kaligrafie je umění krasopisu, které bylo zapomenuto s nástupem kuličkového pera. V poslední době ale zažívá znovuzrození. Před třemi stoletími bylo obrovské množství škol a mistrů krasopisu. Proč je vlastně kaligrafie tak atraktivní? Odpověď spočívá v plasticitě linií, zkroucených a zmrzlých v krásném tanci. Existuje názor, že se krása kaligrafie nenachází pouze v půvabu linií, ale také v pravidle zlatého řezu. Všechno, co je vytvořeno přírodou, včetně člověka, je na tomto principu postaveno. Tvar písmen, který byl po staletí zdokonalován, z něj také vychází.

Kaligrafie rozvíjí i jemnou motoriku. Malé a přesné pohyby zápěstí a prstů na rukou a nohou jsou koordinovány nervovou, svalovou, kosterní i smyslovou soustavou. Vývoj jemných pohybových dovedností je užitečný nejen pro děti, ale i pro dospělé. Ovlivňuje myšlení, paměť, koordinaci, agilitu, pozorování a představivost.
Na první pohled se zdá, že umění kaligrafie je velmi obtížné. Často slýcháme věty jako: „Mám hrozný rukopis, nikdy to nezvládnu napsat tak krásně. “ To je pouze mýtus. V kaligrafii, stejně jako v hudbě, jsou trpělivost a každodenní trénink nepostradatelným základem.

Trochu Vám přiblížíme nástroje, které se ke kaligrafii používají.

Všechny kaligrafické nástroje lze rozdělit do dvou velkých skupin: na ty široké a na ty se špičatým koncem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plnění pera

Profesionální kaligrafové nenamáčí pero do inkoustu, ale naplní jej pomocí štětce. Takový způsob pomáhá přesně dávkovat tuš a zabraňuje nežádoucím skvrnám a šmouhám při psaní.

Držáky na pero
Máme dva typy- přímé a šikmé. Šikmé držáky se používají pro psaní špičatými pery, aby usnadnily odpozorování správného sklonu 55 stupňů a abychom nemuseli list papíru tolik otáčet.

Štětce
Štětce jsou obdobou per, jsou buďto kulaté (při psaní špičaté) nebo ploché (při psaní široké). Pouze jsou mnohem ohebnější a měkčí než pera.
Nejlepšími kaligrafickými štětci jsou přírodní čínské štětce.

Papír
Pro úspěšné kaligrafické psaní je velmi důležité vybrat správný papír. Pokud je papír příliš tenký nebo rozvolněný, pero se zadrhává, neklouže a inkoust se roztéká.

Tuš
V úvodních fázích je lepší použít ty nejpopulárnější a nejlevnější druhy tuší z obchodu.
Čínský inkoust, který často zaujme začátečníky, je poměrně hustý a těžce sestupuje z pera. Musí být zředěn vodou. Tak se s ním píše snadněji.

Písanky
Pro začátek studia jakéhokoli typu písma je to nutnost. Jednou z nejčastějších chyb studentů je názor „Psaní čar je nuda, chci psát celá písmena.“ Výsledkem je, že jsou písmena křivá, rozestupy mezi nimi jsou různé a s rytmem jsou také problémy.

Lettering je na rozdíl od kaligrafie způsob, jak nakreslit písmena. Lettering je obraz sestávající se z písmen a nějakého dalšího grafického návrhu. Stylistika písma závisí na vaší neomezené představivosti. Psát můžete čímkoli, co Vás jen napadne: štětcem, tužkou, perem, křídou atd.


„Lettering je odlišný od písma, stejně jako tvoření z modelíny se liší od stavení z Lega“ Mark Simonson

Kde krasopis využít?

Ve skutečnosti je to velmi jednoduché. V moderním světě má kaligrafie a lettering hromadu využití!
Psaní originálních pozvánek a pohlednic pro svatby, výročí a jiné svátky pomocí kreativních kaligrafických nápisů.

Plnění všech druhů oficiálních i neoficiálních dokumentů elegantním rukopisem je další příležitostí k vydělávání peněz. Kaligrafie navíc umožňuje vytvářet menu restaurací nebo kaváren, vizitky a plakáty i obaly pro handmade výrobky. V některých tiskárnách s nimi lidé stále pracují, a pokud je to nutné, vyhotovují určité výrobky s kaligrafickými nápisy.

Současné směry kaligrafie.
Jak jsme již zmínili, kaligrafie je dnes používána v mnoha různých oblastech a podařilo se jí stát se uměním. Kromě pera a štětce lze pro kaligrafii použít i běžné kuličkové pero, stříkací pistoli s barvou, dřevěné uhlí a mnoho dalších materiálů. Kvalitní kancelářský papír také není jediným materiálem vhodným pro kaligrafii.

Někteří umělci vytvářejí skutečná kaligrafická mistrovská díla na textiliích, automobilech, skleněných a kovových površích a dokonce i na obyčejných ubrouscích. Po ztrátě charakteristických rysů národních kultur se dovednost vytvářet elegantní nápisy stala eklektickou a proměnila se v jedinečný způsob sebevyjádření.

Kaligrafii se může naučit každý, hlavní je pravidelný trénink a správný přistup! 🙂

Na kurzu kaligrafie a letteringu v Draw Planet najdete skvělý program, díky kterému se krok za krokem naučíte, jak na to krasopis. Naučíte se pracovat se spoustou nejrůznějších kvalitních pomůcek na psaní.

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

IMG_2992

Když se podíváme na víc videí o kaligrafii, můžeme tak shromáždit na jednom místě dobré myšlenky, které pomohou dosáhnout krásného výsledku. Jak napsat dílko a přivést ho na fajn úroveň?

Stojí za to začít se skicami a náměty, abyste se zamysleli nad složením a stylem a protrénovali jste ruku. S největší pravděpodobností ani mistři v oboru na první pokus nenakreslí písmena tak pěkně, jak si představují. Jde o normální proces, který zahrnuje určitý počet opakování. Díky tréninku přichází kvalita. Když si vše nejdříve naskicujete, nečeká vás nepříjemné překvapení, že se vám celé slovo nevešlo, nebo že omylem vynecháte písmenko.

Chcete-li napsat písmo á la brush skript, použijte radši štětec. Každý nástroj má své vlastnosti a bez ohledu na to, jak krásně napodobňujete, bude přirozeněji vypadat psané štětcem, než perem. Kromě toho se dá snadněji měnit tloušťka a získáte efekty, jako jsou inkoustové skvrny nebo nepravidelné čáry.

Při práci s letteringem se vám bude velmi hodit pauzák. Ke slovům, které se vám povedly, můžete přidávat zajímavé prvky.

Před převodem do vektorů je lepší napsat slovo nebo frázi, a pak obtáhnout křivkami. Písmena se stanou přirozenějšími a rovnějšími. Kreslení přímo ve vektorech je poměrně obtížné.

Stojí za to nashromáždit sbírku inspirativních obrázků, předloh a dokonce i jednotlivých písmen. Okouknete prvky, a potom můžete kreslit z hlavy.

U nás na kurzu moderní kaligrafie a letteringu máme skvěle sestavený program a všechny potřebné pomůcky i materiály! Přihlaste se na kurz pod vedením nejšikovnějších lektorů a začněte tvořit vlastní kompozice! 🙂

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!