Přejít na obsah
Menu

#malovani

russn_fckr-krV5aS4jDjA-unsplash (1)

Chcete trávit svůj čas smysluplně, naučit se něco nového a odbourat stres? Pojďte námi vyzkoušet některý ze skvělých online kurzů, které Vám nyní nově nabízíme. V nabídce máme množství skvělých kurzů, na kterých tvoříme pomocí různých materiálů. Podívejme se společně na různé druhy materiálů, které lze využít pro malbu. 

Olej

Olej je nejklasičtější materiál pro malbu. Pro malbu jej používali staří mistři, jejichž díla můžeme ještě dnes obdivovat v muzeích. Malba olejem Vás zaujme svou schopností vytvářet plynulé přechody, jemné modelace, lazurní efekty díky pomalému usychání a odolností vůči vodě. Vaše propracované dílo tak vydrží krásné celá staletí ve Vaší domácí galerii! 

Akryl

Akryl je nejpopulárnější materiál malby v současnosti. Poměrně mladý materiál vyniká o něco lehčím způsobem ředitelnosti než olej, postačí k němu pouhá voda. Vytvoříte jím skvělá díla díky jeho skvělé krycí schopnosti a pigmentaci. Akryl bez použití zpomalovacího média rychle zasychá, a tak se dá zabránit rozmazávání a pohodlně vrstvit. 

Akvarel

Akvarel je stále více populárnější materiál. Je naprosto nepřekonatelný v jemné relaxační malbě, která Vás doslova pohltí. Pro tuto malbu není potřeba prostor pro stojan a vystačíte si tak s i s menším místem na stole. Akvarel hojně využijete v ilustracích a skicování, můžete tak sebou na cesty přibalit sadu barviček a místo fotografií si z cest dovezete naprosto originální obrázky! 

iPad

iPad Procreate je skvělou cestou k moderní malbě. Hodí se skvěle k digitální ilustraci a skicování a je poměrně intuitivně ovladatelný. Říká se, že kreslit na iPadu zvládne i technicky negramotný umělec, čili pokud Vás láká digitální tvorba jako naprostého začátečníka, iPad pro Vás bude skvělou volbu. Navíc jej díky své skladnosti můžete pohodlně převážet a začít kreslit pokaždé, když se dostaví inspirace, třeba zrovna na cestách!

Photoshop

Photoshop je naprosto skvělým prostředníkem pro digitální malbu, která v současnosti zažívá stále větší popularitu. Díky syntéze tradičních kreslířských a malířských technik s digitálním prostředím vytvoříte naprosto bezkonkureční a realistická díla. Pracovat lze s různými texturami a brushi k simulaci různorodých materiálů a vytvoření efektů. Někdy opravdu nelze rozeznat malbu olejem od digitální malby. Všechna díla máte neustále uložená u sebe a můžete na nich pracovat, aniž byste museli třeba čekat než zaschnou. Svou tvorbu tak povznesete na další úroveň.

Materiálů a technik k malbě existuje nepřeberné množství. Představili jsme si pár tradičních i možná lehce překvapivých. Pokud stále váháte, který je pro Vás ten nejlepší, určitě jsme tu pro Vás a rádi Vám poradíme!

Vyberte si tu pravou techniku malby a začněte s námi tvořit na online živém kurzu. Podívejte se na naši nabídku a rádi Vás přivítáme do světa Draw Planet. https://www.drawplanet.cz/online-kurz/

Jak malovat na oblečení

23. listopadu 2021

okeykat-rw81Rz5GrPo-unsplash

Pokud máte pocit, že je oblečení nudné nebo přímo neodpovídá s Vaším osobním stylem, není nic snazšího, než si jej přizpůsobit. Mnoho lidí se bojí s barvami na oblečení experimentovat, protože by jeden špatný tah mohl zničit celý kus oděvu. Říká se ale, že člověk je umělec a jeho tělo plátno na kterém tvoří. Proto bychom se měli umět co nejlépe vyjádřit za pomoci oděvu, který si chystáme obléct. 

SPOLEČENSTVO TŘÍ 

K obarvení oblečení se používají především tři způsoby – Malování za pomoci barvy na látky, obarvení látky nebo použití inkoustu. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých způsobů?

 1. Barva na látky – barva na bázi akrylu určena k menším výtvorům na oděvu. Nanáší se za pomoci klasického štětce stejně, jako je tomu u malby na plátno. Barva se vpije do látky a oděv zůstane omyvatelný a pružný. 
 2. Inkoust – Existují dva druhy inkoustu – akrylový nebo na alkoholové bázi. Akrylový se nedokáže tolik vpít do látky. Alkoholový inkoust má naopak tendenci rozpíjet se až příliš. Proto je důležité oblast ve které tvoříte ohraničit. 
 3. Obarvení látky – Všichni známe batikovaná trička, která jsou a hned zase nejsou v módě. Obarvení látky se používá v případě, kdy chcete změnit celkovou barvu oděvu. Kus oblečení se ponoří do obarvené vody a barva má tak šanci dostat se opravdu ke každému vláknu látky. 

AKRYLOVÁ BARVA

Ač se to může zdát k nevíře, k malování na oblečení se dá používat i klasická akrylová barva. Někteří ji preferují před tou speciálně vytvořenou pro malbu na oděv. Důvodem je širší spektrum barev a odstínů. Zde si ovšem musíte dávat pozor, abyste nezapomněli na Médium na textil, jinak by totiž látka ztratila pružnost nabyla na tvrdosti. 

POSTUP

 1. Oděv na který budete malovat nebo obarvovat musí být vypraný. Tak se z něj odstraní drobné nečistoty a zbytky chemických přípravků. Vyhněte se použití změkčovače prádla, který by do látky přidal další chemikálie.
 2. Po usušení oděv vyžehlete – i drobné přehyby mohou při malbě překážet.
 3. Vyzkoušejte namalovat malý kousek látky. Uvidíte, zda barva dostatečně kryje nebo bude potřeba přidat další vrstvu.
 4. Pokud malujete jen na jednu stranu oděvu, nezapomeňte zevntiř vložit například kartonovu desku – jinak se barva propije až na druhou stranu.
 5. Až budete mít hotovo, nechte barvu schnout alespoň 24 hodin. Poté například tričko obraťte a vyžehlete znovu. Tím se barva v látce zacelí.

Láká Vás malba akrylem a nevíte, jak na to? Nebo jste s ním už začali, ale chcete získat pevné základy? Přijďte k nám na kurz akrylu!  https://www.drawplanet.cz/kurz/akryl-zacatecniky/

Jak začít malovat?

8. listopadu 2021

khara-woods-KR84RpMCb0w-unsplash (1)

Mnoho lidí se chce naučit malovat, ale bojí se začít. Jak k malbě přistupovat? Jaký štětec a papír si mám vybrat? Kde začít?

 1. Najděte inspirativní předmět k malování

Nějaký zajímavý objekt, na který je příjemný pohled, je nezbytný pro vytvoření úspěšného díla.

Při práci na malbě Vás bude motivovat zájem o barvu a tvar. Pokud cítíte nějaké spojení mezi Vámi a svým vybraným předmětem, bude se Vám lépe stvárňovat na plátně. Dokážete víc, než si myslíte.

 1. Seznamte se se štětci a barvami

Vezměte měkký kulatý štětec a srovnejte štětiny. Vytlačte trochu akrylové barvy z tuby na paletu. Zkuste nanést neředěnou barvu různými štětci na plátno nebo akvarelový papír. Tahy by měly být světlé a reliéfní. Pocítíte rozdíl v tazích různými štětci. Přidejte trochu vody a znovu přetřete tahy. Střední konzistence barvy má stejnou barevnou intenzitu jako neředěná, ale její textura je vyhlazená. A toto cvičení proveďte znovu se slabým roztokem barvy. Všimněte si, jak rychle barvy schnou poprvé, podruhé a potřetí.

 1. Užitečné techniky práce s paletou

Barvy na obrazech, které vidíme, se většinou získávají smícháním: čistá barva z tuby je obvykle příliš intenzivní. Následující techniky vám usnadní získání požadované barvy.

 • Vymáčkněte barvu z tuby k okraj palety a ponechte mezi barvami určitou vzdálenost. Pro prolnutí použijte střed palety. Udržujte směsi daleko od sebe, abyste zabránili nechtěnému smíchání.
 • Intenzivní tmavé barvy, jako je černá (ačkoliv není vědecky považována za barvu), je třeba přidávat opatrně; i malé množství může výrazně změnit barvu, kterou namícháte.
 • Barvy musíte vzájemně míchat, dokud není dávka zcela homogenní.
 • Nešetřete barvou. Vymáčkněte tolik, kolik je potřeba – obvykle je to kruh o velikosti mince. Spotřeba barvy je nedílnou součástí procesu malování. Pokud budete příliš šetřit, nikdy se nenaučíte používat barvu.
 1. Naučte se získat neutrální barvy

Každý obraz obsahuje neutrální barvy – „vizuálně šedé“. Díky nízké intenzitě jsou na první pohled neviditelné, ale jedná se o nejužitečnější nástroj pro vytvoření harmonické barevné kompozice. Podívejme se, jak toho dosáhnout. 

Začátečníci si často nejsou jisti, jak aplikovat tahy. Na obrázku šipky ukazují směr, který pomůže dosáhnout dobré hloubky zobrazeného prostoru na příkladu kruhu.

Pokud nechcete malovat určitý objekt, tak abstrakce je zábavný a snadný způsob, jak se připravit na realistické umělecké dílo. Je důležité vybrat 3-4 barvy, které se Vám líbí, abyste cítili emocionální spojení s obrazem.

Tvary na obrázku přetřete barvami a odstíny, konzistencí barvy a štětcem, které Vám vyhovují. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu. Hlavním úkolem je dělat, jak chcete, zapomenout na všechno ostatní.

A nebo můžete se přihlásit do kurzu Draw Planet 🙂 Tady se budete učit podle logické vymyšleného programu, během kterého se Vámi zkušení lektoři podělí o své zkušenosti v oboru. Přihlaste se a naučte se malovat akrylem, olejem anebo akvarelem!

https://www.drawplanet.cz/kurz/

van-gogh-2-960×721@2x

Poté, co strávil více než století v soukromé sbírce, bylo jedno z uměleckých děl Vincenta van Gogha poprvé představeno veřejnosti od doby, kdy jej nizozemský umělec namaloval na jaře roku 1887. „Pouliční scéna na Montmartru“ líčí pár, který se procházel ve větrném dni před zábavním centrem v Paříži. Krajina plná barev a vitality značí, že se van Gogh obrátil k jeho osobitému impresionistickému stylu.

Před uvedením do aukce existovala pouze malá, černobílá fotografie pořízená v roce 1972, na které obraz připomíná některá umělcova další díla. Živá ulice je považována za stejnou jako v „Impasse des Deux Frères“, která v současné době visí ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu, a podobně zobrazuje mlýn a vlajky propagující kabaret a bar. Podle The Art Newspaper se spekuluje o tom, jak rodina získala „Pouliční scénu na Montmartru“, vzhledem k tomu, že mnoho z Van Goghových uměleckých děl v té době bylo věnováno jeho bratrovi Theovi.

Jak to celé funguje?

15. února 2021

1111111dffggg

V Draw Planet zahajujeme online dálkovou výuku a rozhodli jsme se napsat článek, ve kterém Vás podrobně seznámíme s tím, jak ten celý proces online výuky bude vypadat. 

Dálková výuka je vhodná pro všechny skupiny studentů. Pokud máte třeba méně času na dojíždění, stačí po práci doma zapnout pár aplikací a ocitnete se v kreativním světě přímo ve Vašem obýváku! Na kurzu budete v malé skupince stejně smýšlejících kurzistů a najde se spousta času na prostor k dotazům a pravidelnou zpětnou vazbu od lektora. Tvorba online je skvělou relaxací z pohodlí domova, ateliér vytvoříte na menším prostoru i Vy a uděláte skvělé pokroky. Není čeho se obávat. 🙂 

 

Je to snadné, lektor učí malou skupinku studentů v živém přenosu přes internet. Lekce se konají vždy ve stejný den a čas jednou týdně. Kurz počítá s úplnými začátečníky, ale i se středně pokročilými studenty. Během online lekce lektor vysvětlí teorii, dá spoustu tipů a rad a provede Vás krok za krokem k úžasným výsledkům. Lektor během lekce pomalu a přehledně ukáže celý proces a také zvládne okamžitě reagovat na dotazy. 

Každou lekci začneme krátkou zajímavou přednáškou, dále uděláme několik cvičení a následně budeme opakovat kroky lektora a postupně vytvářet krásná díla. Lektor je Vám k dispozici pro jakékoli dotazy a pravidelně několikrát během lekce budete sdílet svá díla pro zpětnou vazbu a důležité tipy ke zlepšení. 

Pokud zmeškáte lekci, nic se neděje. Všechny lekce se nahrávají a jsou Vám k dispozici ke zpětnému zhlédnutí. Zmeškanou lekci si můžete kdykoli spustit a pracovat podle ní. Prezentace spolu s dalšími odkazy Vám budou také k dispozici.

Na online dálkové kurzy je potřeba mít funkční počítač se stabilním připojením k internetu. Doporučujeme alespoň 12 palcovou obrazovku, abyste viděli veškeré detaily. Mobil Vám pro komfortní pozorování lekce nebude stačit. Kvůli malému displeji nebude výuka dostatečně kvalitní.

Před začátkem výuky Vás poprosíme o stažení pár aplikací zdarma pro video výuku. Veškeré detaily, stejně jako velmi jednoduché návody na instalaci, Vám samozřejmě zašleme. Zvládne to každý. 🙂 Je ale opravdu důležité si před začátkem kurzu zkontrolovat, zda vše funguje, abyste byli už na 1. lekci připraveni.

Co se týká materiálu a pomůcek, nabízíme Vám objednat ke kurzu balíček všech potřebných pomůcek, které jsme pro Vás pečlivě vybrali a poskládali od nejlepších výrobců za nejlepší ceny. Nemusíte se tedy obávat, že koupíte zbytečně jiné pomůcky a ušetříte si čas a nervy. 🙂 Avšak pokud jste si jisti, že si dokážete pomůcky a materiály zařídit sami, můžete se na kurz přihlásit i bez objednání balíčku od nás.

Věříme, že tento článek Vám pomohl ujasnit si své otázky ohledně online kurzu. Pokud nějaké stále máte a potřebujete něco objasnit a vysvětlit, určitě nám napište na [email protected] . Rádi Vám poradíme!
Těšíme se na Vaše přihlášky! 🙂

Váš tým Draw Planet

Feature-Home-Office-GEtty-Resized

V online školách se můžete naučit vše od tance a vaření až po schopnost psát kaligrafickým rukopisem a dokonale mluvit cizími jazyky. Ale ne každý vítá online metody – existují pochybnosti o užitečnosti a efektivitě těchto tříd, většina lidí je zvyklá na hodiny se „živými“ učiteli, mnozí vidí v takovém učení více mínusů než plusů. Stejně jako offline učení mají virtuální školy své vlastní výhody.

My v Draw Planet jsme zkombinovali více než 8 let zkušeností s výukou rozličných uměleckých kurzů a plně jsme se vrhli do tajů distanční výuky, abychom pro Vás vytvořili komfortní online prostředí k tvorbě s adekvátně uzpůsobenými programy našich nejoblíbenějších kurzů. Spolu s lektorem projdete různými cvičeními na trénování techniky a dostanete zpětnou vazbu ke každému kroku. Tím dopilujete svou techniku až k dokonalosti!

Vaše lekce budou probíhat interaktivně, tvořit budete současně s lektorem a díky okamžité zpětné vazbě zachytíme případné chyby hned na začátku a dostanete také tipy ke zlepšení v tvorbě. Není třeba se tak ničeho obávat a skutečně to zvládnete! Na živou online výuku tvoříme menší skupinky účastníků a tak bude dostatek prostoru pro dotazy a tipy od zkušeného lektora. 

Neumíte si představit shánět pomůcky? Rádi Vám je dodáme na Vaši adresu. Můžete zvolit verzi kurzu s pomůckami a několik dní před začátkem kurzu Vám dorazí balíček. Zvolit můžete i verzi bez pomůcek, při níž Vám zašleme seznam s doporučením na nákup. O materiálech si budete dále povídat i na kurzech a uvidíte, že brzy budete sami vědět, co Vám vyhovuje!

Studium online je nejen populární, ale také pohodlné: studenti si sami vyberou program, správného učitele a čas na hodiny. Mnoho lidí přitahuje skutečnost, že není nutné utrácet čas a peníze za balení a dojíždění – probudí se, umyje se a začne studovat.

Nemusíte se online formy výuky vůbec obávat, Draw Planet realizuje některé kurzy touto formou již nějakou dobu a ohlasy máme kladné. Naši lektoři, na které jsme zvyklí, se výborně adaptovali na digitální prostředí výuky a povedou Vás kreativní seberealizací krůček po krůčku ke skvělým výsledkům.

Distanční výuka je moderní a inovativní forma předávání zkušeností, která má spoustu svých specifik a výhod. My se na našich kurzech díky dlouholeté praxi vždy snažíme se zajistit, aby byli naši studenti se svými výsledky spokojeni. Všechno potřebné máte poblíž sebe, můžete se procvičovat při posezení v oblíbeném křesle s šálkem čaje. Zeptejte se na jakékoliv otázky nebo se pochlubte výsledky s podobně zaměřenými spoluúčastníky.

Lektor vede menší skupinky studentů, díky čemuž budete mít dostatek prostoru pro zpětnou vazbu a tím jsou online interaktivní kurzy Draw Planet vhodné i pro naprosté začátečníky! Ještě před kurzem Vám pomůžeme i s výběrem pomůcek – můžete si je jednoduše zajistit od nás nebo Vám dáme konkrétní seznam, co budete potřebovat. Ani absolutní začátečník se tak s námi neztratí! Během kurzu se navíc dozvíte i zajímavé věci o používaných materiálech, a díky tomu se sami budete v uměleckém světě technik a materiálů brzy sami cítit jako ryba ve vodě. 

Mnozí nemají rádi neznámá místa, hlučné společnosti, aktivní večírky. Offline formát je pro takové posluchače nepříjemný: musíte někam jít, na nějaké neznámé místo, být celý den kolem cizinců, odpovídat na otázky a udržovat konverzaci. Připojení k online vysílání je mnohem pohodlnější, když sedíte doma na gauči nebo na pracovišti u šálku kávy. Můžete dělat i další věci najednou, uklidit stůl, vyprat si nebo dohlédnout na děti.

Můžete se zúčastnit online výuky z kteréhokoliv místa na světě, stačí mít dobré připojení k internetu. Tento „svět bez hranic“ je vhodný jak pro organizátory, tak pro účastníky.

Není čeho se obávat, my v Draw Planet pomáháme lidem tvořit již 8 let a víme dobře, s jakými obavami či překážkami se v počátcích svého snažení můžete potýkat. S tím dokážeme bojovat a pro Vaše dotazy či obavy jsme tu pro Vás. Společně to zvládneme! 🙂 

Teorie míchání barev

23. listopadu 2020

page_11

Malba je více než pouhé nanášení pigmentu na plátno. Míchání barev je stejně důležité jako technika nebo styl vaší práce. Výběr správných odstínů může mít obrovský dopad na vyjádření emocí skrz obraz. Zvažte například Picassovy obrazy z jeho “Modrého období”. Byli by stejně dojemné bez použití modrých tónů?

Ať už začínáte s jakoukoliv tvorbou, je důležité pochopit a naučit se míchání barev. Mnoho z nás má nutkání používat pouze barvy z malířské tuby. Tyto odstíny však mohou být přesycené, ploché nebo prostě nepřirozeně vypadající. Pokud se naučíte své barvy namíchat, vytvoříte hezčí odstíny – navíc ušetříte spoustu peněz, protože nemusíte kupovat každou tubu barvy, kterou chcete použít.

Abyste se stali mistry v míchání barev, vytvořili jsme pro vás tento jednoduchý přehled teorie barev.

 

 • PRIMÁRNÍ BARVY (ZÁKLADNÍ)

 

Jedná se o skupinu tří barev – červené, žluté a modré, ze kterých lze mícháním vytvořit všechny ostatní barvy. Pokud byste tedy měli omezit paletu pouze na několik odstínů, určitě byste chtěli primární barvy, protože vám teoreticky umožní namíchat jakoukoli barvu, která vám chybí.

 

 • SEKUNDÁRNÍ BARVY

 

Ty vzniknou smícháním dvou barev primárních: červená a modrá vytváří fialovou; žlutá a modrá zelenou; zatímco žlutá a červená vytvoří barvu oranžovou.

 

 • TERCIÁLNÍ BARVY

 

Jak název napovídá, terciární barvy vzniknou kombinací primárních a sekundárních barev. Existuje šest terciárních barev: červenooranžová, žlutooranžová, žlutozelená, modrozelená, modrofialová a červenofialová. Tyto barvy mohou mít různé variace a můžete si je vyladit podle svých představ. Například žlutooranžová může vypadat více žlutě a méně oranžově.

Barvy jsou o vztazích; jediný odstín může vypadat zcela odlišně, když je namíchán různými způsoby. Při párování a míchání barev nezapomeňte vzít v úvahu jejich umístění na barevném kruhu. Barvy, které jsou na barevném kruhu naproti sobě, jsou doplňkové barvy. Červená a zelená, modrá a oranžová a fialová a žlutá; společně pak budou vždy vypadat dobře.

Míchání barev je alchymie a chce to rozhodně ne jen teorii, ale i praxi! 🙂 Přihlaste se do Draw Planet na kurz olejomalby pro začátečníky a my vás tuto dovednost rádi naučíme!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresleni-a-malovani-pro-uplne-zacatecniky/

Jak namíchat tělovou barvu

3. listopadu 2020

Jacksons_Tones_Atmos-1024×683

Každý odstín pokožky obsahuje tři základní barvy – modrou, červenou a žlutou, a to v různém poměru v závislosti na světlosti nebo tmavosti pokožky, jestli je kůže ve světle či stínu a kterou část těla malujeme. Tenčí kůže, jako například na spáncích, je spíše chladná, naopak kůže na špičce nosu bude mít tmavší odstín. Opravdu neexistuje žádná magická formula na univerzální tělový odstín, každý odstín si můžeme sami namíchat. Nejdůležitější je vztah a poměr mezi barvami. 

Protože se odstíny kůže velmi liší, vyhýbejte se univerzálním tubičkám s “tělovou barvou”. Ty mohou sloužit pouze jako základ, ze kterého namícháte potřebné odstíny podle nuancí a stínů na Vašem zamýšleném portrétu. Tyto tuby stejně obsahují základní mix žluté, modré a červené a ten si však zvládnete připravit sami. 

Jednoduchý postup

Začněte smícháním všech tří základních barev ve stejném poměru. Tím získáte nahnědlou barvu, která bude Vaším základem. Tuto barvu dále budete zesvětlovat či ztmavovat, dělat více teplou či studenou. 

Pozn. Pokud bude barva spíše do zelena než do hněda, přidejte více červené. Některá modrá barva může být dominantnější. 

Když malujete portrét nebo figuru, je nejlepší snažit se zachytit přesnou barvu, stejně jako to děláte při malbě třeba krajiny. Podívejte se pořádně na barvu na své předloze, snažte se na paletě vytvořit stejný odstín. Ten poté porovnávejte s předlohou nebo živým modelem a snažte se jej správně zachytit a doladit. Následující tři otázky Vám mohou pomoci docílit kýženého výsledku. 

 1. Potřebuje barva být tmavší nebo světlejší? Pokud potřebujete zesvětlovat, přidejte žlutou nebo bílou. Bílá současně trochu zchladí barvu a udělá jí více krycí. Žlutá zesvětlí a také přidá teplejší podtón do výsledného mixu. Ztmavit můžete pomocí tmavých okrových nebo rezavých barev (ideálně burnt umber) nebo chromatické černé (sienna pálená plus ultramarínová modř). 
 2. Potřebuje barva být chladnější nebo teplejší? Přidejte modrou (nebo bílou i pro světlejší odstín), aby byla barva chladnější. Přidejte žlutou nebo teplou červenou, aby byla barva naopak teplejší. 
 3. Potřebuje barva být více či méně nasycená? Přidejte opačnou barvu. 

Můžete na svou paletu přidat také zemní barvy, jako okrové, rezavé nebo černé, ale pamatujte, že i tyto barvy lze namíchat ze tří základních barev. Nakonec to stejně budete jen Vy, kdo se rozhodne, který mix barev funguje právě pro Vás. 

Příklad palety 

Můžeme se podívat na jeden příklad barev, u kterého můžete začít, a poté různě měnit, doplnit nebo odebrat barvy podle sebe. 

 1. Titanium běloba
 2. Kadmium červená světlá
 3. Kadmium žlutá střední
 4. Okr
 5. Sienna pálená (burnt sienna)
 6. Burnt umber
 7. Ultramarín modř

Pro světlé tóny použijte 1, 2, 3 a 5

Pro střední tóny použijte 2, 3, 4 a 5

Pro tmavé tóny použijte 2, 5, 6 a 7

Udělejte si barevný řetěz 

Barevný řetěz si vytvořte pro různé odstíny barev. Například do Kadmium červené postupně přidejte bílou a zesvětlujte. Podobně můžete naložit i s Vašimi namixovanými barvami, a tím si vytvořit perfektní základ pro vytvoření stínů a světel v obličeji a nebudete muset pro každé místo mixovat barvu zvlášť. 

Tip pro nácvik tělových barev

Začněte u sebe. Zkuste mixovat různé barvy podle svých vlastních rukou. Porovnávejte barvy a odstíny podle různých světelných zdrojů. Dále postupujte se svým obličejem a porovnávejte barvy a odstíny, které vidíte v zrcadle. Zkoušejte je namixovat podle paměti. Nebo dalším dobrým zdrojem nácviku může být vytištění fotografií a porovnávání svého mixologického umění s nimi. Všimli jste si, že nikde jsme jako základ nepoužili oranžovou nebo růžovou, jako jsme to zkoušeli jako děti? 🙂 Více podrobných tipů a návodů se dozvíte v našem kurzu Portrétu https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresby-malby-portretu/.

Budeme se na Vás těšit.

Jak namalovat oblohu

26. října 2020

bb3b2e89c291da449bcd80fc6b61f788

Nebe je jednou z nejkrásnějších věcí, které v přírodě můžete vidět. Jeho barvy nás mohou okouzlit tak, že dokážeme minuty sedět u okna a podivovat se, zda-li co vidím je skutečné. I z toho důvodu je tak pro umělce velkým zdrojem inspirace. Ale jak ho namalovat?

Často vídáme, že při malování krajin a městských scenérií se s nebem už nikdo moc nepáře. Bohužel, díky tomu potom vypadá, že do zbytku scény nepatří. Nebe by mělo být namalováno ve spojení se zbytkem obrazu, aby se dosáhlo přesvědčivého a homogenního výsledku. 

Na začátku se zamyslete nad tím, jak oblohu chcete vykreslit, jakou důležitost a prostor jí chcete dát. Pokud jde o malířské techniky, doporučujeme nepřehánět to s mícháním barev, jelikož se často stává, že skončí v jedné velké šedé louži. Místo toho zkuste namalovat jednotlivé oblasti odlišnými barvami a nechte vyniknout tahy štětce.

Dejte prostor vaším očím a nenechávejte se příliš ovlivňovat mozkem. Mozek vám jasně říká, že obloha je modrá. Pokud ale na chvíli pořádně zaměstnáte oči, tak uvidíte jemné odstíny žluté, modré růžové a zelené. Hledejte barvy a užívejte si vyjadřování skrze ně. 

Obloha je často tou nejabstraktnější částí krajiny, takže se opravdu můžete svobodně bavit přenášením energie a dramatičnosti do vašeho díla. Nebe je část obrazu, kde skutečně můžete předvést svůj rukopis a osobitost. 

Použijte své největší štětce a buďte v tvorbě co nejvíce uvolnění a svobodní. Není potřeba vystihnout vše podle reality. Upravte některé prvky tak, abyste zvýšili jejich dramatičnost a vylepšili kompozici. 

Umělci obvykle vytváří malbu od temnější barvy po světlou, která nakonec celý obraz zvýrazní. Zkuste to v tomto případě udělat naopak. Použijte základní barvu a zdůrazněte kontrasty. Naneste na plátno jasně oranžovou nebo žlutou barvu a pokračujte s mraky. Nejlépe je vystihnete kombinací šedé a modré barvy. Tímto vám krásně vystoupí zářivý západ slunce. Ve finále už stačí jen zvýraznit některé detaily jasně žlutou a bílou barvou.

Jedním z důvodů proč malíři tak milují malbu krajinomalby je způsob jakým se listy a obloha překrývají a krásně se mísí, avšak tuto oblast nemusí být vždy tak snadné namalovat. Je tu totiž riziko, že se barvy vzájemně smísí a vzniknou na obrazu fleky. V tomto případě se doporučuje pracovat s vrstvami. Tmavou část stromu nanášejte v tenké vrstvě, která zaschne rychleji. Následně můžete nanášet světlou barvu mraků a případně i překrývat listy stromů.

Také milujete přírodu a chtěli byste si namalovat vlastní krajinomalbu? Nevíte jak na to?

Přihlaste se na náš kurz krajinomalby, kde si zkusíte namalovat nejen oblohu, ale i další přírodní povrchy a textury 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-krajinomalba-pro-zacatecniky/

 

wzjK6aOw

Máme opravdu širokou nabídku kurzů a chápeme, že pro vás někdy může být složité si v tom velkém množství vybrat. Pojďme se tedy podívat jaké typy kurzů u nás můžete navštívit:
– Kresba
– Malba
– Počítačové kurzy
– Kurzy na iPadu
– Design
– Fotografické kurzy
– Kurzy šití a módní tvorby
– Dětské kurzy
– Příměstské tábory

Nejprve je důležité vybrat si typ kurzu – oblast, která vás nejvíce láká a čemu byste se chtěli věnovat. Až budete vědět, můžete začít vybírat konkrétní kurz z vybrané kategorie, protože pro každý typ
nabízíme více jednotlivých kurzů. Nemusíte se ničeho obávat, většina našich kurzů je určená pro začátečníky, a tak žádná předchozí zkušenost není nutná. Vše potřebné vás naučíme. A pokud už nějaké zkušenosti máte, není to žádný problém, výuku na kurzu pro začátečníky lze po dohodě s lektorem lehce upravit. A v nabídce máme i kurzy pro pokročilejší. 🙂

Váháte mezi několika kurzy a nemůžete se rozhodnout?
Pak vám doporučujeme pročíst si pozorně všechny informace o kurzu, především Program kurzu. Ten najdete u každého kurzu na našem webu skoro až dole na stránce (rolujte až pod lektory).
Najdete tam popis toho, co budete tvořit od první do poslední lekce. Většinou je to přesně to, co vám pomůže se lépe zorientovat a dopomůže ke správném výběru.
Dále doporučujeme prohlédnout si obrázky prací našich studentů, díky kterým si můžete dokreslit obrázek toho, co můžete očekávat. 🙂

Chtěli byste vyzkoušet více technik najednou? Nebo vůbec nevíte, s čím začít?

Pokud vás nezaujala žádná konkrétní technika nebo si chcete vyzkoušet více možností najednou, doporučíme vám kurz Kreslení a malování pro úplné začátečníky. Budete se tam věnovat kresbě:
tužkou a pastelem; a také malbou: akvarelem a olejem. Je to skvělá příležitost pro úplný start vaší tvorby. Ale i pro ty, kteří se nemohou rozhodnout která technika je ta pravá. Vyzkoušením těchto
technik snadno zjistíte, co vás baví a čemu byste se chtěli dál věnovat. Pak už budete mít jasno jakým dalším kurzem pokračovat. 🙂

Pokud si i tak nejste jistí který kurz si vybrat, volejte nebo pište. Rádi Vám s výběrem poradíme.
Těšíme se na vás v ateliérech. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!