Přejít na obsah
Menu

#tvorba

kelly-sikkema-tk9RQCq5eQo-unsplash

Každý kreativní člověk čelí obavám: „Nejsem dost dobrý“, „Nikdo moje výtvory nepotřebuje“ a „Docházejí mi nápady“. Tyto obavy vznikají jak u začátečníků, tak u zkušených umělců.

Nejsem dost dobrý. Ať už jste začínající umělec nebo slavný ilustrátor, stále můžete váhat nad tím, zda je Vaše práce dostatečně dobrá. Řešení tohoto problému je jediné – neustále kreslit a malovat, čímž se zvyšuje úroveň Vaší dovednosti. Psaní, malování, navrhování jsou dovednosti, ne talent. Je těžké dosáhnout dokonalosti v jakémkoli podnikání, ale tvrdou prací a vytrvalostí to dokážete!

Nikdo nechce moje obrazy. Myslíte si, že Vaše práce nebude nikoho zajímat? Potvrďte nebo vyvraťte toto tvrzení tím, že své kresby ukážete ostatním lidem. Sdílejte svá díla s ostatními, sbírejte zpětnou vazbu, analyzujte a zdokonalujte své dovednosti.

Došly mi nápady. Každý z nás se někdy bojí ztráty inspirace. Proto musíte napumpovat své pozorovací schopnosti. Toto je základní dovednost každého umělce: otevřít se novým věcem a vybudovat co nejvíce spojení mezi známým a neznámým.

Strach z neúspěchu. Můžete se bát, že uděláte chybu ve výběru výtvarného materiálu, zápletky, postavy, barevného provedení nebo čehokoli jiného. Ale! Pokud nebudete dělat chyby, pak nebudete schopni umělecky růst a posouvat se vpřed ve svých touhách.

Co je potřeba, aby se člověk naučil kreslit a malovat? Pokud přijmete fakt, že se učíte, pak se na svou práci budete dívat úplně jinak. Myšlenky, že se něco nepovedlo odezní. Místo nich přijde poznání, že se musíte poučit z vlastních chyb, aby to příště dopadlo lépe!

V Draw Planet jsme tu pro Vás od toho, abychom Vám pomohli překonat tyto nejistoty a obavy z tvorby. Vždy rádi poradíme, pomůžeme, napravíme a nasměrujeme Vás správnou cestou. Neváhejte se přihlásit! https://www.drawplanet.cz/

Přeji Vám kreativní úspěch!

giulia-bertelli-2OU30mdtseY-unsplash

Jste aspirujícím umělcem, ale máte problém s inspirací? Nevíte kde začít? Sepsali jsme pro Vás několik výtečných tipů, které mohou být užitečné pro každého začátečníka s tvorbou 🙂 ! Takže vezměte do ruky tužku, začněte tvořit, a zapomeňte na moment na každodenní starosti.

Zachyťte okamžiky inspirace

Jsou díla, která jsou úspěšnější, a jsou méně povedená. Toto ve značné míře závisí na inspiraci a náladě pro samotný proces kreslení. Když si sednete ke stolu a horlivě chcete něco ztvárnit, když vám zápletka několikrát prolétla hlavou a už máte rozmyšleno, kde začnete, pak by 60 % práce mělo vyjít. Proto se nalaďte, abyste se hned pustili i do tvoření, jakmile chytíte inspiraci!

Začněte kreslit, i když není žádná silná touha

Pokud se do kreslení nutíte nebo je to povinnost, tak se nejčastěji práce nedaří tak, jak bychom si přáli. Existuje však možnost, kdy „u jezení přichází i chuť k jídlu“. To znamená, že jste ve skutečnosti nechtěli kreslit, ale přesto jste začali a tento proces vás zahlcuje až do úplného dokončení obrázku. To znamená, že občas stačí začít!

Rozvíjejte kreativní disciplínu 

Jako doplněk k předchozímu bodu je někdy užitečné se ke kreslení i přinutit. To je druh disciplíny. Schopnost na sobě pracovat. Ano, je těžké každý den něco nakreslit, zvláště pokud máte práci, děti, domácí práce nebo dovolenou, zeleninovou zahrádku, letní sídlo atd.

Vyhraďte si ve svém denním rozvrhu 30 minut a domluvte se s blízkými, že tento čas přidělujete sobě a svému koníčku.

Více tréninku

Umělecká dovednost je jako domácí květina. Potřebuje neustálou péči. Pokud nezaléváte, jste pryč, zapomněli jste ji otočit ke slunci a je pryč. Talent, ať už je jakýkoli, vyžaduje neustálé školení a zlepšování. Pokud se tak nestane, veškerý vývoj se vrátí do počáteční fáze. A pak musíte začít znovu.

My v Draw Planet vždy rádi pomůžeme začínajícím umělcům 🙂 – u nás v ateliérech v Praze se každá lekce pod vedením těch nejlepších lektorů stane oblíbenou částí týdne pro každého z vás. Náš program je rozvržen tak, že dokáže od úplných základů naučit rozvinout svůj talent a kreativitu každého. Připojte se tedy k nám a staňte se součástí něčeho speciálního. https://www.drawplanet.cz/

amauri-mejia-IhXrWDckZOQ-unsplash

Podíváme se na 6 hlavních chyb, kterých se začátečníci často dopouštějí.

 • Nákup příliš drahých materiálů. Tak je zařízena psychologie, že na papíře za 3000 rublů se cítíte povinni vytvořit něco, co stojí za to, a nemáte právo udělat chybu. Z takového zcela přirozeného postoje vzniká strach z kreslení, proto nekupujeme celý sortiment uměleckého obchodu.

 

 • Bolestivé vnímání kritiky. S největší pravděpodobností budete svou práci zveřejňovat na sociálních sítích. Zahltí vás síť milionů zlotřilých kritiků, ale neberte si něčí slova k srdci. Věnujte pozornost pouze konstruktivní kritice a ignorujte urážky a nepříjemná prohlášení o své práci.

 

 • Touha pojmout příliš mnoho. Ano, chápu, že už chcete nakreslit pohledy na svou rodnou vesnici nebo portrét svého milovaného bratra, ale nespěchejte. Když si vyberete témata, která jsou pro vás příliš obtížná, budete jen naštvaní a zklamaní svými schopnostmi. Vše má svůj čas.

 • Čtení knih o kreslení. Co může být špatného na knihách? Pokud jste se právě začali učit kreslit, pak ještě nemáte znalostní základnu, aby vám všechny tyto knihy o vnímání barev nebo anatomii pomohly. Tyto knihy jsou určeny studentům uměleckých akademií, nikoli začátečníkům.

 

 • Málo časté nebo nepravidelné malování. Zde je vše jako ve sportu, 10 minutami denně ničeho nedosáhnete, kreslete alespoň 1-2 hodiny denně. A pokud se na týden nebo měsíc vzdáte kreslení, ztratíte cvik a pocítíte, jak jsou vaše prsty neposlušné.

 • Strach z nových materiálů. V počátečních fázích kreslení bude vaším hlavním materiálem jednoduchá tužka, ale nebojte se kreslit pery, barvami, fixy atd. Pokud máte příležitost pracovat s jakýmkoli novým materiálem, nenechte si to ujít.

Přihlaste se do kurzu Draw Planet, zařídíme Vám kvalitní tvůrčí rozvoj bez stresu a starostí!

https://www.drawplanet.cz/kurz/

olesia-buyar-Ar9xZN7yF8Q-unsplash

Při výběru dárku ke svátku se každý z nás snaží najít něco, co není příliš banální, praktické a užitečné. Zvláště pokud jde o dárek pro kreativního člověka. Současnost by měla obdarovaného příjemně překvapit a dát mu náboj pozitivních emocí.

Lidé kreativních profesí budou rádi, když jim budou dány pozitivní emoce. Můžete například darovat vstupenky na zajímavou novou výstavu, premiéru divadelní hry nebo nového filmu. 

V případě, že vám váš rozpočet dovolí takový dárek uskutečnit, pak můžete zařídit krátký výlet pro někoho milovaného. Uspořádejte mu například výlet do nedalekého města, které je známé svými muzei, četnými výstavními síněmi, nádhernou architekturou a úžasnou přírodou. Takovýto výlet se pro vaše nejmilejší stane nejen informativním, ale také nezapomenutelným.

Navíc mu můžete dát předplatné k účasti na tematickém semináři nebo certifikát o účasti na kurzech osobního růstu. Dnes mnoho kreativních lidí sní o rozvoji a dělají pro to maximum. Proto se vašemu blízkému mohou hodit jakékoli kreativní kurzy pro pokročilé školení nebo semináře, které mu pomohou získat zkušenosti a otevřít mu nové perspektivy.

Nejlepším dárkem pro každou tvůrčí duši však zůstává voucher na některý z výtvarných kurzů! Tato možnost je ideální pro dospělé i děti, kteří se zabývají kreativitou – a to ať už prezenční či online formou. Kurzy a další formy seberozvoje jsou vždy žádané u všech druhů kreativců. Zakupte voucher na některý z kurzů Draw Planet, který se věnuje technice s níž Vaše milovaná osoba běžně tvoří, či jej překvapte voucherem na úplně jiný obor, neboť rozšiřovat si své obzory je vždy výtečným nápadem 🙂 Takovýto dárek dodá všem umělcům nejen inspiraci k další tvorbě, ale také odhodlání pokračovat dále ve svých uměleckých aspiracích a dále se vzdělávat.

https://www.drawplanet.cz/voucher/

tabory_2019_cast1-158

Jak podporovat dítě, pokud samo začne kreslit a měl by rodič vůbec zasahovat do procesu kreslení? V tomto ohledu mají různí učitelé a rodiče mnoho různých názorů.

Kresba u dětí rozvíjí mnoho schopností. Rozhodně proto stojí za to podporovat dítě, pokud vezme do ruky tužky a barvy.

Jestli chcete dítě zaujmout kresbou, je lepší začít hravou formou a kreslit s dítětem od předškolního věku. Pokud zjistíte, že Vaše dítě již má zájem o kreslení a dělá v této aktivitě pokrok, zkuste povzbudit jeho touhu kreslit – kupte si materiály, vezměte je do speciální školy atd. Buďte vždy ohleduplní a chvalte své dítě. Neměli byste přímo zasahovat do samotného procesu kreslení a pomáhat dítěti kreslit, pokud mu něco nevyjde. Koneckonců si pamatujete, jaké důležité vlastnosti se kresba vyvíjí.

Kreslení samo o sobě učí a proto je nutné, aby se dítě samostatně naučilo vše, co tento proces dává.

Kreslení má v životě každého dítěte velký význam. Od velmi mladého věku 8–9 měsíců může dítě začít malovat.

Kreslení je užitečné ze všech stran, pomáhá rozvíjet motoriku, představivost, nápadité myšlení, vytrvalost, sebekázeň. Kresba je nový, úžasný a vzrušující svět, který může dítě objevit. Děti se pomocí svých kreseb učí nejen analyzovat vnější svět, ale také pomocí různých uměleckých výrazových prostředků vyjádřit svůj vnitřní svět, své obavy, touhy a problémy.

Rodiče hrají velkou roli ve vývoji dítěte, jeho formování jako osoby a samozřejmě v jeho touze po kreslení. Nezasahujte do touhy dítěte naučit se kreslit a neustále to opravujte. Musíte podporovat a chválit jakékoli kresby Vašeho dítěte všemi možnými způsoby, i když prozatím jsou to jen čmáranice.

Podpořte svoje dítě v kreativní tvorbě správným směrem – přihlaste je na výtvarní letní tábor s Draw Planet.

https://www.drawplanet.cz/kurz/detsky-primestsky-vytvarny-tabor/

Tvorbou k psychické pohodě

27. května 2021

43MQiPBg

V době, kdy je na nás vyvíjený čím dál větší tlak a jsou na nás vyvíjeny stále větší nároky, se hodně lidí naskytne v situaci vyčerpání, depresí a úzkostí. I díky tomu začínají být v trendu různé druhy meditací a odpočinkových aktivit, které vedou k lepšímu psychickému zdraví. V tomto článku bychom se s Vámi chtěli podělit o tom, jak a proč tvoření pomáhá k psychické pohodě. 

Zvyšuje pocit štěstí

Nejspíše jste již slyšeli o stavu flow. Je to stav, kdy jste pohlceni nějakou činností natolik, že přestanete mít pojem o čase a okolním světě. Tento stav snižuje úzkost, zvyšuje náladu a dokonce zpomaluje srdeční frekvenci. 

Opakované kreativní činnosti, jako je například kreslení a malování, pomáhají aktivovat stav flow, a zanechávají za sebou výsledek. Když se vám podaří vytvořit dílo, Váš mozek je zaplaven dopaminem, jež je označovaný jako přírodní antidepresivum, který Vás pomáhá motivovat. 

Zlepšuje duševní zdraví

Průměrnému člověku proběhne hlavou asi 60 000 myšlenek za den. Kreativita Vám může pomoci soustředit mysl a ovládat myšlenky – podobně jako meditace, kvůli svým uklidňujícím účinkům na mozek a tělo. 

Kreativita snižuje úzkost, depresi a stres… A také Vám může pomoci zpracovat trauma. Studie zjistily, že malování nebo kreslení pomáhá lidem vyjádřit trauma nebo zkušenosti, které považují za příliš obtížné pro vyjádření slovy.

Zmírňuje pocit izolace

Tvořením se dostanete do jedinečné komunity umělců. V životě můžeme čelit různým situacím, které nás zavedou do pocitu izolace a osamělosti kvůli ztrátě sociálních kontaktů. Může to být z důvodu stáří, fyzického zdraví nebo třeba i karantény. 

Prostřednictvím zapojení se do uměleckých programů mohou lidé obnovit své sociální vazby. Kontakt s ostatními pomáhá zmírnit osamělost a izolaci, což vede k lepší náladě a motivaci.

Navíc tvorba na online kurzu je opravdu jednoduchá! Každých cca 30 minut zasíláte lektorovi fotografii svého díla a pokroků a konzultujete s ním jak a co zlepšit. Lektor je vždy připraven okamžitě pomoci a poradit! Společně s námi všechno zvládnete!

Přihlaste se na naše online výtvarné kurzy a zažijte s námi přátelskou atmosféru, radost z tvorby a umělecký zážitek!

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/

 

IMG_3372

Stále se nemůžete odhodlat ke kreativní tvorbě? Následujících 5 důvodů Vás určitě přesvědčí.

 1. Kreativní tvorba pomáhá stimulovat představivost

Tvorba otevírá mysl novým možnostem a podporuje představivost. Umění je proces učení a tvorby a umožňuje nám prožívat novými způsoby. Kreativní tvorba nám také rozšiřuje pohled na život a pomáhá nám prožívat přítomný okamžik.

2. Tvorba Vám zlepší pozornost

Leonardo Da Vinci řekl: Malba zahrnuje všech 10 schopností oka – vidět světlo, tmu, tělesa, barvy, tvary, umístění, vzdálenost, blízkost, pohyb a také odpočinek.

3. Umění Vám zvýší dovednost řešit problémy

Při kreativní tvorbě zjistíte, že existuje více jak jedno řešení problému. Umění podporuje naše otevřené myšlení, které nám pomáhá při řešení problémů a situací, se kterými se denodenně setkáváme.

4. Umění pomáhá zvyšovat sebeúctu a poskytuje pocit úspěchu

Není divu, proč zavěšujeme obrázky našich dětí na lednice, zdi a skříňky, abychom jim zvýšili sebevědomí. Aplikovat to můžeme stejně i na dospělé. Vystavte si Vaše díla, uvidíte, jak se budete cítit dobře. 🙂

5. Kreativní tvorba redukuje stres

Malování, kreslení, sochařství, fotografování a třeba tvorba hudby jsou relaxační a obohacující koníčky, které snižují hladinu stresu vedou k celkovému zlepšení psychické pohody. Tvorba umění přinejmenším na okamžik odvede Vaši mysl od každodenního stresu.

Tak už neváhejte a začněte tvořit. 🙂 Tým Draw Planet je tu pro Vás. Naši lektoři Vás provedou skvělými online kurzy. Překvapí Vás, jak je to jednoduché. V průběhu lekce posíláte lektorovi fotografie své práce a veškeré pokroky. Lektor Vám dá zpětnou vazbu a rady a tipy pro zlepšení. Všechno s námi zvládnete a z tvorby budete mít radost a skvělý pocit!

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/

van-gogh-2-960×721@2x

Poté, co strávil více než století v soukromé sbírce, bylo jedno z uměleckých děl Vincenta van Gogha poprvé představeno veřejnosti od doby, kdy jej nizozemský umělec namaloval na jaře roku 1887. „Pouliční scéna na Montmartru“ líčí pár, který se procházel ve větrném dni před zábavním centrem v Paříži. Krajina plná barev a vitality značí, že se van Gogh obrátil k jeho osobitému impresionistickému stylu.

Před uvedením do aukce existovala pouze malá, černobílá fotografie pořízená v roce 1972, na které obraz připomíná některá umělcova další díla. Živá ulice je považována za stejnou jako v „Impasse des Deux Frères“, která v současné době visí ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu, a podobně zobrazuje mlýn a vlajky propagující kabaret a bar. Podle The Art Newspaper se spekuluje o tom, jak rodina získala „Pouliční scénu na Montmartru“, vzhledem k tomu, že mnoho z Van Goghových uměleckých děl v té době bylo věnováno jeho bratrovi Theovi.

01-DSC_0258

Již několik let se spoustu kurzů a školení přesouvalo do svojí online podoby. V současné době a situaci se do dálkové podoby výuky přesunulo i vzdělávání dětí a mládeže. Možná jste slyšeli různé recenze a názory a nyní této metodě nedůvěřujete? Opravdu není čeho se bát, pokud se svěříte do péče zkušených poskytovatelů výuky. 

V minulosti online lekce povětšinou znamenaly zakoupení nějakého předtočeného videa či balíčku videí nebo lekce přes Skype a podobné aplikace. Dnes je však na výběr z mnohem více platforem, a proto dálková výuka Draw Planet už může díky zkušenostem hrdě říci, že je stejně kvalitní jako výuka prezenční!

Aktuálně máme živé online kurzy se zpětnou vazbou jak pro dospělé, tak i děti a mládež různého věku. Jsou pro Vás připraveny kurzy malby, kresby nebo i grafické a počítačové! Určitě si z naší nabídky vyberete. 

Proč to funguje?

 • Vidíte všechno a to ve vysokém rozlišení! Na Vaší obrazovce uvidíte záběry jak na detailní práci lektora, tak i materiály (např. Paletu nebo výběr barev) a samotného lektora, který dává několikrát během lekce zpětnou vazbu a odpovídá na Vaše dotazy. Hodina tak pro Vás bude živá a plně interaktivní.

 • Zpětná vazba! Máte pocit, že lektor musí stát vedle Vás a případně opravit nebo postrčit Vaše dílo, když si nebudete vědět rady? Naši lektoři jsou zkušení a poskytují pravidelně několikrát během lekce zpětnou vazbu k Vaší práci, kterou jim zašlete! Svůj postup na díle budete fotit cca každých 20 minut, případně nasdílíte obrazovku u počítačových kurzů, a lektor Vám případně přesně poradí, zda a jak je třeba se dále ubírat směrem ke zlepšení. Tu práci skutečně zvládnete Vy a to vlastní rukou

 • Nic Vám neunikne. – I když budete mít čas vyhrazen pro tvorbu, samozřejmě se může stát, že Vás něco vyruší nebo něco zmeškáte. Pro tyto případy jsou lekce nahrávány, takže rady a tipy Vám zůstanou i po lekci k dispozici a můžete si některé kroky znovu přehrát. 
 • Postaráme se o Váš komfort již před lekcí a pomůžeme Vám sehnat kvalitní výtvarné pomůcky za rozumnou cenu, což je jedním ze základů úspěšné tvorby (vedle Vašeho odhodlání a píle). Pomůcky budete mít rovnou od nás doručeny až domů nebo Vám zašleme doporučení, co sehnat. 

 • Připravili jsme pro Vás hromadu materiálů a tipů ke všemu, co budete probírat. Spousta doplňkových materiálů, nahrávky lekcí a také cvičení či prezentace Vám budou k dispozici ve Vaší virtuální učebně, můžete se tak ke všemu vrátit a cvičit. 
 • Navíc v případě technických problémů (i jiných) je tu samozřejmě podpora koordinačního a administrativního týmu. Se vším Vám pomůžeme! V případě jakýchkoli problémů jsme tu pro Vás. Rádi Vám poradíme třeba s nastavením apod. 

Vidíte, že skutečně není čeho se obávat. Díky online interaktivním kurzům teď přineseme relaxační svět kreativního tvoření i do Vašich domovů! Společně to zvládneme – pojďte se přesvědčit.

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/

DSC_0527 (1)

Spousty studií již bylo publikováno na téma, jak kreslení, malování a tvorba benefitují dětskému vývoji a ovlivňují jej do dospělosti. Málokterá aktivita je pro děti tak přirozená, jako je kreslení a malování. Pro děti je to jedna z prvních forem vyjadřování a je úplně jedno, jestli popadne do ruky křídu, tužku nebo prstové barvy. Pojďme se podívat na některé pozitivní účinky tvorby pro malé umělce. 

Rozvoj jemné motoriky

Jemná motorika zahrnuje pohyby, které jsou pravidelným kreslením skvěle rozvíjeny. Dítě se učí správnému držení tužky a ostatních materiálů, což mu pomáhá zakotvit správné návyky na psaní, ale v dospělosti třeba i k řízení automobilu (díky koordinaci zápěstí a očí). 

Kresba přináší dítěti rychlejší vizuální zpětnou vazbu než např. psaní v závislosti na tom, které materiály používá a zda je na ně zvyklé již od útlého věku. Takto si velice rychle osvojí způsoby, jak správně držet nejen tužku nebo pero, ale i koordinovat ruku, oči a zápěstí. 

Rozvoj soustředění

Kreslení, malování a tvoření v každém věku dítěte (i dospělého) je velice přirozený způsob, jak se lze naučit soustředění. Pravidelný denní čas na uměleckou tvorbu pomáhá dětem s poruchami soustředění, ale samozřejmě ne jen jim. Je důležité najít si pravidelný čas na tvorbu, aby dítě vědělo, že tento čas patří jen jemu a jeho obrázkům a nebudou do tohoto času zasahovat např. domácí úkoly do školy nebo domácí povinnosti. Dítě i teenager se tak na svůj čas začnou těšit a naučí se po tuto dobu plně věnovat pouze jedné činnosti a mít se svým vlastním dílkem trpělivost. 

Rozvoj sebevědomí

Jistě všichni známe ten pocit, který se dostaví, když se nám něco povede nebo jsme pochváleni. Dodává nám to energii do další činnosti a činí nás sebevědomějšími. Pro děti a teenagery je proto kresba a tvorba naprosto ideální. Možná nevidíte v obrázku svého dítěte dílo srovnatelné se starými mistry, ale to přece vůbec nevadí! Váš potomek právě dokončil svůj malý projekt, na kterém strávil čas i úsilí a nakonec jej dovedl ke zdárnému konci. A za to je třeba pochvala 🙂 Děti si tak budou více věřit a uvidíte, že se časem budou zlepšovat a sami si hledat nové způsoby tvorby. 

Rozvoj kreativity

Díky novým a novým technikám, materiálům, způsobům tvorby a různým podnětům menší děti objevují svět a starší děti rozvíjí svůj umělecký záběr. V každém věku však tvorba rozvíjí kreativní myšlení, děti se přirozeně snaží zachytit, co vidí kolem sebe, nebo jako starší i plánují, co zobrazit chtějí, a tím kreativně komentují svět kolem sebe. Kombinace různých materiálů nebo technik mezi sebou dále učí děti, že ne vše je černobílé a spoustu práce si lze usnadnit, použije-li kreativně další metodu. 

Jak děti rozvíjet díky online tvoření?

V Draw Planet myslíme na děti a mládež, které z různých důvodů nemohou docházet na prezenční kurzy. Může jít o uzavření kroužků z důvodu různých nařízení, dítě nechce chodit na prezenční kurz nebo někde poblíž nemáte možnost kvalitně vzdělávacího kroužku.. 

Máme připravené skvěle propracované programy Výtvarky pro děti 6-9 let nebo pro mládež 10-15 let a také Počítačovou grafiku pro mládež 10-15 let. Nejedná se o žádná předtočená videa, lekce jsou živé a interaktivní. Děti pracují společně se špičkovými lektory, kteří dětem poskytují podporu, rady a zpětnou vazbu. 

Online tvorba bude děti bavit, vzdělávat a rozvíjet podle jejich potřeb! I Vy si tak najdete chvilku pro sebe 🙂

https://www.drawplanet.cz/detionline/

Témata

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!