Přejít na obsah

#modní tvorba

1-DSC_0128

Se správným vybavením je šití jedna radost! Můžete si ušít cokoliv chcete a vyjádřit tak svůj jedinečný pohled na krásu a módu. Jestliže se šitím teprve začínáte, náš seznam nezbytností k tomu určených vám pomůže dosáhnout skvělých výsledků už s prvním projektem. Až přijde čas a v šití už nebudete úplný nováček, můžete si seznam jednoduše rozšířit a přidat položky dle svých potřeb.

 1. Výběr správného šicího stroje

Na trhu je spoustu různých typů šicích strojů nabitých všemožnými funkcemi, které začátečníka mohou zcela zmást.  Jsou tu dvě pravidla, která vám pomohou vybrat ten správný:

 • Držte se ověřených značek jako je Brother, Bernina nebo Singer. Tyto společnosti mají v nabídce modely, které, zaručí perfektní kvalitu stehu a navíc jsou za rozumnou cenu.
 • Vyberte si model šicího stroje se základními funkcemi. Díky automatickému navíjení cívky, navlékání jehly, stříhání nití, a dalším funkcím bude pro vás šití hračkou. Nenechte se zbytečně příliš nadchnout nadbytečnými funkcemi. Nejprve se naučte dobře šít, svůj stroj můžete upgradovat později.

 1. Jak najít perfektní žehličku na šití a prošívání?

Žehličku během šití oděvů opravdu oceníte. Dokonalé vám připraví látku na šití a pomůže předcházet možný chybám. Jednoduše vám ušetří čas a energii. Užitečné tipy pro správný výběr vaší nové žehličky:

 • Vyvarujte se no name značkám. Doporučujeme si vybrat model od značek Rowenta nebo Panasonic.
 • Pokud je to možné, zvolte akumulátorovou žehličku vhodnou pro jemné tkaniny. Během šití se udělá spoustu nepořádku, žehličku bez kabelu opravdu oceníte.
 • Podívejte se na snadno ovladatelné žehličky s velkou nádrží na vodu – ušetří vám čas.
 • Vyberte si model s rychlým ohřevem a napařovací funkcí. Vyplatí se vám zvláště při žehlení těžký látek, jako je džínovina nebo plátno.

Nezapomeňte také na žehlící prkno. Vyberte si takové, který se snadno skladuje, je stabilní a zároveň vám poskytne dostatek prostoru pro vyžehlení vašich kousků.

 1. Další užitečné příslušenství

Kromě šicího stroje, žehličky, a žehlícího prkna budete potřebovat ještě těchto 6 položek.

 • Kvalitní nitě. Libovolně si vyberte barvy, které se vám líbí, ale vyvarujte se příliš levným nitím. Levné nitě se snadno zpřetrhají a dělají problémy s převlékáním.
 • Dva páry ostrých nůžek. Nůžky používejte jen na stříhání látky. Jde o dlouhodobou investici, tak sežeňte ty nejlepší.
 • Ostré a robustní jehly pro ruční šití. Zvláštní, že? Tyto jehly jsou nezbytné pro šití knoflíků a pro úpravu drobných detailů.
 • Pevná podložka s přímými a šikmými čarami, které vám pomohou řezat přesně. Deska by měla být odolná, snadno skladovatelná a rovná.
 • Spoustu špendlíků. Pro začátečníky je připnutí nejjednodušší způsob, jak vytvořit dokonalé švy.
 • Páradla. 

Kromě toho budete ještě potřebovat pera, tužky, křídy na látku, průhledné pravítko, krejčovský metr a cívky s jehlami do stroje navíc.

 1. Tipy pro uspořádání pracovního koutku

Většina začátečníků pracuje v naprostém nepořádku. Zapletené nitě, kusy látky všude. V tomto chaosu je těžké pracovat, natož něco najít. Zkuste to jinak a udržujte ve svém pracovním prostoru pořádek.

 • Pro skladování cívek, textilu a nástrojů používejte boxy, které jsou oddělené.
 • Špendlíky a jehly sbírejte do dvou magnetických talířů nebo je zapichujte do polštářků k tomu určených.
 • Po dokončení práce se snažte dát věci zpátky na svá místa.
 • Pro ochranu šicího stroje používejte kryt proti prachu.

Zajímá vás, jak šít na stroji nebo jak pracovat se střihem? Přihlaste se do kurzu šití v Draw Planet. Kurz šití je nabitý praxí a skvělými radami, které opravdu využijete! Už to neodkládejte, těšíme se na vás! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

 

sewing

Možná už dlouho cítíte touhu naučit se šít. Obáváte se ale neznámého a hlavně imaginární složitosti procesu. Třeba se vám dokonce  přátelé a příbuzní smějí a nevěří, že byste zvládli jemnou manuální práci.

Trefili jsme se? Pak je tu deset našich nejpřesvědčivějších důvodů, proč by se měl každý člověk pustit do vzrušujícího dobrodružství zvaného „stříhání a šití“. Přestaňte o tom nápadu konečně pochybovat!

1. Předat první módu v obci

Naučit se šít vlastníma rukama je nepochybně skvělou příležitostí, jak ukázat svou jedinečnost světu, prosadit své kreativní „já”. Také můžete realizovat myšlenky, které se vídáte ve své hlavě. Navíc pokud máte úplně originální nápad, který ještě nebyl realizován slavným návrhářem, vyhnete se módě masového trhu.

A jak příjemný pocit zažijete, když se vás někdo zeptá, kde jste si koupili tu úžasnou sukni nebo neméně skvělou mikinu, a vy můžete s bohémskou lehkostí odpovědět: „Aha, tohle. To jsem si ušila o víkendu. “

2. Najdete si originálního koníčka

Většina lidí má ve svém seznamu koníčků hudbu, filmy, cestování, fitness, snowboarding nebo lyžování.

Stříhání a šití je zcela jiná záležitost. Můžete se chlubit koníčkem, který je užitečný ve všech ohledech. Jaké výhody to přinese? To probereme v následujících odstavcích.

3. Přitáhnete pozornost

Přiznejme si to. Oblékáme se hlavně kvůli sobě, ale přesto se alespoň ve skrytu duše chceme líbit i ostatním. V tomto ohledu vidíme alespoň dvě zřejmé výhody, proč začít šít vlastníma rukama:

Za prvé, individuálně přizpůsobené oblečení sedí a vypadá lépe, zdůrazňuje  naše výhody a skrývá nedostatky, což maximalizuje míru přitažlivosti šťastného majitele nebo majitelky.

Za druhé musíme uznat, že se ze stříhání a šití stala obdivuhodná vlastnost, kterou může nabídnout málokdo. Všichni budou obdivovat vaše nadání a to, že umíte šít se prakticky hodí pro celou rodinu.

4. Ušetřete finanční a časové zdroje

Tento argument není příliš originální, ale je prostě relevantní. Ceny prudce stoupají, platy se mezitím tolik nezvedají a vy byste měli platit za každou opravu oblečení u švadlenky, nebo si rovnou kupovat nové.  A v obchodech najdeme vysoké ceny za malé syntetické hadry s nitěmi vyčnívajícími ze všech směrů.

Pokud se vám zalíbilo něco opravdu luxusního, věřte, že bude levnější si to vyrobit na vlastní pěst.

Můžete však ušetřit nejen finance, ale i čas, protože hledat vhodný ateliér, porovnávat recenze přátel o známých krejčovstvích, vysvětlovat mistrovi, o kolik centimetrů zúžit, jak lemovat kalhoty, je docela únavné a časově náročné. Osoba, která se naučila šít samostatně, může všechny zmíněné operace provádět, aniž by opustila domov.

5. Může to být další zdroj příjmů

Podívejme se na budoucnost s optimismem, šití lze proměnit v plnohodnotný zdroj zisku. Ručně vyráběné věci přitahují pozornost přátel a kolegů a brzy se zvěsti o vašem mimořádném talentu rozšíří mezi další lidi. Za chvilku za vámi budou chodit, abyste pro ně vytvořili něco stejně krásného, ale za malý poplatek.

6. Nové téma k rozhovoru

Nová oblast znalostí je dalším tématem pro udržování konverzace a možnost stát se ještě zajímavějším partnerem na konverzaci. Nikdy nevíte, kde může být nový koníček užitečný nebo alespoň zajímavý k rozmlouvání. A navíc je lákavou vyhlídkou na získání nových přátel na kurzech střihu a šití! 🙂

Schopnost šít vlastními rukama vám pomůže rozvíjet nejen sociální, ale i fyziologické dovednosti, jemné motorické dovednosti, pozornost, soustředění. To je další bonus pro ty, kteří se rozhodnou vstoupit do klubu milovníků šití.

7. Stanovení cíle a jeho dosáhnutí

V současné době je hlavní mírou úspěchu schopnost dosáhnout cílů. Ale zapomínáme, že tato dovednost musí být trénována a rozvíjena, stejně jako svaly těla. A musíte začít stejným způsobem, s malými úkoly, abyste neopustili plán na samém začátku cesty. Tak proč nezačínat trénink svalu vůle s cílem „ušití jednoduchých letních šatů“? Krok za krokem, na začátku malé krůčky, ale vedené k vítězným projektům, vám umožní přiblížit se k velkým věcem.

8. Ukažte svou jedinečnost

Chcete-li šít něco na vlastní pěst, máte možnost přidat tisíc jedinečných detailů. V takových šatech se konečně můžete cítit jedineční a opravdu svoji. To znamená, že vaše sebevědomí dostane skvělou dávku pozitivních emocí.

Dodáváme, že možnost setkat se s osobou ve stejném oblečení se snižuje na nulu. A i když jste zkopírovali výtvory slavných návrhářů s přesností na 99%, bude to jedinečné, protože to nese kousek vaší duše a 1% odchylek.

9. Usilujte o to nejlepší

To nejlepší hledejte ve všem: v kvalitě látky, jejích barvách, střihu, šití, a tak dále. A pokud souhlasíte s tvrzením, že pokud něco uděláte sami, je to nejlepší, pak je tu pro vás skvělá příležitost ovládat celý proces od začátku do konce.

Každý, kdo se rozhodl naučit se šít vlastníma rukama, se vydal na obtížnou cestu. A jde především o kvalitu, ne o kvantitu. Ačkoli proč nešít více? Šít více znamená šít lépe!

10. Pocit nadšení

Říká se, že nejatraktivnější jsou ti lidé, kteří jsou z něčeho nadšení. A pokud si najednou uvědomíte, že vaše oči nemají dostatek zápalu z mnoha nápadů a myšlenek v hlavě, možná budete potřebovat novou činnost, třeba právě stříhání a šití, abyste se znovu cítili jako isnpirativní osoba.

Existuje spousta důvodů, proč se naučit šít. A pokud vás naše argumenty stále nepřesvědčily, zkuste prostě začít. Pravděpodobně objevíte mnoho svých vlastních důvodů, které jsou pro vás pravdivé a nelze je kritizovat.

Přihlaste se do nového kurzu šití v Draw Planet a naučte se vyrábět vlastní parádní kousky!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!