Přejít na obsah
Menu

#písmo

Jak se rodí lettering

27. dubna 2020

deliberate-practice-danellebailey

Historie

Kaligrafie datuje svůj zrod již 6000 let zpět. Díky své dlouhověkosti si prošla ohromným vývojem, a to i vlivem uživatelů odlišných zemí a kultur. Své počátky nalezneme v daleké Asii a posloužila k záznamu událostí. Vyžadovala především ohromnou soustředěnost, správné dýchání i cit pro detail. Není divu, že se čínští kaligrafové dožívali vysokého věku, když měla tak pozitivní vliv na mysl i tělo. ☺

V dnešní době je kaligrafie považována za druh krasopísma a získává i na zájmu široké společnosti.

Přispívá ke zklidnění mysli, relaxaci a přínosná bude bezpochyby i pro naše děti. Díky kaligrafii se nejenže dozví něco z historie, ale posilují si tvorbou svou trpělivost, soustředěnost a motorické schopnosti. O kreativním rozvoji nemluvě. ☺

Pomůcky ke kaligrafii

Abyste mohli s kaligrafií vůbec začít, je zapotřebí správné vybavení. Na klasickou kaligrafii se používají speciální štětce a pera, tuše a inkousty nebo razítka. Na okrasné dekorování např. knih a spisů se užívala dokonce technika zlacení. V moderní současné kaligrafii získávají na popularitě tzv. BRUSHPENY, fixy s pružným štětcovým hrotem. Když hrotem přitlačíte na papír, povede se Vám silná linka, při jemném tlaku zase naopak slabá. Brushpeny však mají širší využití, než jen pro psaní. Třeba s fixy plněnými inkoustem na vodní bázi, vykouzlíte pestrobarevné rádoby akvarelové pozadí. Tudíž jednou technikou můžete vytvořit umělecké komplexní psané sdělení. ☺ 

Jak psát kvalitní kaligrafii

Předtím, než se vrhneme do samotného kaligrafické počinu v podobě pozvánek, přání, sbírce básní, menu pro Vaší kavárnu nebo originálního vzkazu na lednici, musíme znát základní pojmy a pravidla užívání správných materiálů, fontů i barev tak, aby se nám psalo pohodlně a s efektem, který ve výsledku očekáváme a chceme. Tak to vezměme pěkně krůček po krůčku. ☺

Volba nástroje

Každý nástroj nám působí odlišný efekt a strukturu, a to také v závislosti na tom, jak pohodlně se nám s ním pracuje. Je tedy dobré prozkoumat povahu všech možných potřeb, kterými lze psát -měkká/tvrdá tužka, pentilka, fixy, propiska, pero, tuš, pastelky, vlasové nebo kaligrafické štětce… Sami si vyzkoušejte pár čar s jednotlivými materiály a sledujte, jak se chová a jak na Vás působí.

Proporce písma

Pokud vytváříme vlastní a originální kaligrafii, nemůžeme opomenout ani velikost a tvar písma. Písmo zúžíme a vytáhneme, nebo naopak zmenšíme a rozšíříme… Jak takové písmo na nás působí? Hodí se do smyšleného konceptu? Praktické i na tento fakt při psaní myslet. 

Sklon písma

Pro začátečníky doporučujeme zachovat verzálku (velká písmena) a ponechat normální sklon, nikoliv kurzívu apod. Až v pokročilejších pracích si můžeme dovolit experimentovat se sklonem písma, kterou docilujeme ke skutečně osobnímu stylu. ☺

Umístění středních vodorovných linií

Na výběr máme ze 3 možností: v horní polovině – působící vzdušně, na střed – klasické nebo ve spodní polovině- čímž text usadíme.

Způsob řádkování

Texty lze zachovat ve vodorovné poloze, zvlnit, zprohýbat. A slova psát třeba s úzkými mezerami, čímž text získá kompaktnost.

Kompozice

Neopomíjejme důležitou součást efektivního psaní, kterým bude i samotný papír. Jaký má tvar? Kvalitu? Barvu? Jak zakomponujeme text, aby se na ploše neztratil, byl čitelný a tvořil kompaktnost s podkladem? Není zapotřebí zachovávat klasický formát. Pohrajte si se sklonem řádků, velikost písma přizpůsobte rozsahu textu, anebo z textu vymyslete samotný obrazec.                                           A jak ozvláštnit text? Co třeba modifikací znaku? Jedno písmo psát opačným tvarem…

Stylizace písma

Sytost přidáte zesílením některé z linií písma. Píšete vznešenější text? Nebojte se patek, dodají textu kultivovanost. Nebo zkuste obrysové písmo, lze jej ponechat prázdné či jej vyšrafovat, tvarovat, vybarvit.. Nebo vystínovat. ☺ Ty efekty jsou geniální! 

Výtvarníci jistě sáhnou po barvě, kterou prostřídají ve zvolených slovech, nebo jen písmenech. Pohrát si lze také s kontrastem, s prostorovým písmem, které připodobní materiálům nebo funkcím.

Chyby i triky, které je dobré mít na mysli…

 • Vyhněte se zmatku, který můžete způsobit odlišnými písmovými znaky nebo tvary.
 • Kombinace tmavého papíru i textu nemusí být vždy výhrou, ale někdy i přesto překvapí.
 • Neopomínejte kontrast mezi obsahem sdělení a stylem psaní.
 • Při volbě barevného či černého podkladu v kombinaci s bílým/stříbrným/zlatým písmem docílíme pokaždé jiného, až řekněme psychologického působení. Opět mysleme na záměr sdělení.
 • I koláží barevného podkladu můžeme dojít k zajímavému efektu.
 • Obraz lze vytvořit samotným textem, neopomeňme však důmyslnost kontrastu a výraznosti.
 • Podkladem nemusí být pouze jednobarevný papír… Experimentujte s technikami (benzínový papír, povoskovaný papír politý tuší, koláže, kresba), ale také vybírejte i správnou strukturu: plechová tabule, kartonový papír, ručně vyráběný papír, linoryt, přírodniny, vlnitá lepenka, pauzový papír..
 • Kaligrafie dovoluje i textem vytvářet obrazce, a to kolikrát velmi složité.

Pár slov závěrem

 • Neopomíjejte fakt, že výběr písma pro sdělení obsahu hraje ohromnou roli. 
 • Pracujte s kontrastem a myslete na přechody mezi textem a podkladem.
 • Hrajte si s krasopsaním a buďte trpěliví.

Navnadili jsme Vás kaligrafií na reálnou tvorbu? Chcete se stát skutečným kaligrafem? Připojte se do našeho kurzu moderní kaligrafie. ☺ Rádi Vás potkáme v našich ateliérech. 

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

CW4M2zj-nsQ

Je skvělé vidět lidi, kteří se učí typografii. Díky technickému rozvoji může kdokoliv získat desítky tisíc fontů a používat je. A to je super. Vítejte v klubu!

V každém oboru se musíte naučit odborníky uznávanou terminologii tématuPři používání špatného názvosloví nejde ani tak o to, že budete vypadat hloupě a neprofesionálně, nebo že otravujete zkušenější kolegy. Terminologické znalosti vám pomohou v porozumění, učení a přímé praxi!

Chyby v terminologickém žargonu lze nalézt jak v grafickém designu, tak na internetu. A lze je slyšet i od profesionálních návrhářů a novinářů. Uvádíme příklady takových chyb.

Písmo není lettering.
Písmo je soubor písmen určených k opakovanému použití v jakémkoli pořadí.

Lettering je několik písmen, které někdo vytvořil (nakreslil, vyříznul, atd.) pro jednu konkrétní situaci nebo účel.

Mnoho lidí nazývá písmem cokoli, co obsahuje několik písmen. Často je však to, co vidí, letteringHlavní rozdíl oproti písmu spočívá v důrazu na grafické komponenty. Jde o jedinečné formy, které se vzájemně kombinují v určitém slově nebo frázi. Mark Simonson  dobrou analogii: letteringový nápis se od písma odlišuje stejně, jako se soška z hlíny liší od konstrukce z kostek Lega.

Lettering obsahuje písmena, která jsou obvykle kreslena nebo psána pouze jednou a pro konkrétní kontext. Pokud jde o písmo, je to jeden celý fona všechna písmena mají předem daný stejný styl.

Typograf není vždy návrhář písma.
Typograf 
může jen používat fonty.
Návrhář 
(designér) písma tvoří celá písma, fonty.

Často můžete slyšet slovo „typograf“ ve vztahu k tvůrci písma, ale nezapomeňte, že typograf opravdu nemusí být automaticky tvůrce.
Může být ale designér písma typografem? Samozřejmě! Ale 
nesmíme si tyto dva termíny plést.

Headset není písmo.

Headset: sada písem, sjednocená jednotným stylem.
Písmo 
je nádoba na znaky.
Písmo je mechanismus, 
který zkracuje cestu informace do našeho oka, ať  jde o cokoli. Písmo je pokaždé unikátní vlastním stylem a velikostí a jednotlivé znaky spolu ladí nebo udržují určitý dojem.

Teď, když už máte terminologický důvtip, jděte do toho! Příště se nemůžete splést. A pokud se někdo jiný mýlí, nemusíte skřípat zuby, dejte mu přečíst tenhle článek 🙂.

Přihlaste se do Kurzu moderní kaligrafie a uvidíte, že psát hezky je umění, které Vás chytne 🙂!

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

 

MkEIOxDGZ_8

Každý se může naučit principy dobrého designu. Z našeho článku získáte základní znalosti a praktické designové dovednosti, které můžete hned aplikovat!

Pokud nevěříte, že se můžete naučit design, přečtěte si slova legendárního Davida Grohla (bubeník v kapele Nirvana, kytarista a zpěvák FooFighters).

„Nikdy jsem se neučil hrát na bicí. Nikdy jsem se neučil hrát na kytaru. Nějak jsem se k tomu přirozeně dostal sám. Pokud opravdu milujete to, co děláte, jste vášniví a soustředění, můžete dělat, cokoli opravdu chcete.
A teď, když opravdu chcete dělat design, přikročíme k praktickým radám. Vrhněte se na to!

1. Použijte hodně kontrastu.
Barva pozadí a textu by měla být zcela odlišná, abyste příliš neunavovali zrak diváka. Nejlépe se čte černý text na bílém pozadí. Držte se dál od světle šedých, žlutých a zelených tónů. Pokud musíte skoro šilhat, abyste text přečetli, zřejmě jste nedodrželi uvedené pravidlo.

2. Téměř černá je lepší než černá
Pokud máte na výběr, zkuste použít na text barvu # 333333 RGB (51,51,51) místo čisté černé. Čistě černý text na bílém se před očima trochu míhá a neumožňuje soustředění na písmenka.

3. Nejdříve důležitý obsah
Nejdříve umístěte nejdůležitější informace, abyste popsali hlavní účel. Důležitý obsah by měl být viditelný bez přiblížení nebo posouvání.

Podívejme se na některé dobré příklady vizuální hierarchie v reálném životě.
Instagram (vlevo dole) se zaměřuje na fotografii / video, které uživatel zveřejnil.
Pinterest (vpravo dole) začíná hledáním, po kterém už následují obrázky. Pinterest to dělá záměrně. Vyhledávání je hlavní funkcí jejich aplikace, lidé používají Pinterest k nacházení vizuálních informací.


Spotify (vlevo dole) se zaměřuje na obal alba a název skladby. Navzdory tomu, že ovládací tlačítka přehrávače jsou sekundární, Spotify zvýrazní tlačítko Play.
Facebook (vpravo dole) je velmi podobný Instagramu a dává na první místo obsah vašich přátel.4. Zarovnejte všechny prvky.
Nejrychlejší způsob, jak opravit prvek, který nesedí na své místo, je prvek vyrovnat. Když designéři hovoří o potřebě vyrovnání, snaží se upozornit na nedostatek sladění.
Zarovnání je jedním z nejjednodušších vylepšení, které lze provést na webu nebo v aplikaci tak, aby celek vypadal 10x lépe.


Zde je další příklad, trošku jsme předělali rozmístění. Jak to vypadá? Nepřipadá vám, že je něco špatně?
Tip: všimněte si zarovnání levého okraje, které je opravdu specifické. Vpravo jsou všechny hlavní bloky zarovnány.
Špatné zarovnání vlevo a opraveno vpravo.

 

5. Velikost písma a prázdné místo.
Děláme design pro lidi, ne pro mravence. Zvětšením velikosti písma bude obsah mnohem snáze čitelný, pokud je mezi řádky dostatek místa.

 

6. Pokud je objednávka důležitá, použijte seznam.
Pokud na objednávce nezáleží a chcete inspirovat lidi k vyhledávání (např. Pinterest nebo AirBnB), pak použijte zobrazení v mřížce.
Vzhledy při použití seznamu a mřížky.

7. Nejprve vytvořte černobílý design a později přidejte barvu.
Díky tomu se zaměříte na nejdůležitější věci ve vaší aplikaci.
Barva vyvolává silnou emocionální reakci a často brání tomu, aby se člověk soustředil na řešení hlavního problému návrhu.8. Vytvořte pohodlný design.
Omezení pohybů rukou je důležitá otázka, podívejte se na ilustraci z nádherného článku Luka Wroblewského o mobilní navigaci.
Identifikuje oblasti, které jsou nejsnadněji dosažitelné prstem (alespoň pro praváky). Rádi bychom viděli aplikace, které umožňují změnit rozhraní zprava doleva.
Mnoho účinných mobilních aplikací má v dolní třetině obrazovky mobilního telefonu navigaci a základní ovládání.9. Používejte předem připravené palety.
Barvy jsou trochu neuchopitelné umění. Vřele doporučujeme jít na Dribbble a hledat palety barev („Palety barev“). Nebo můžete použít generátory barev, jako je Coolors nebo Color Claim.
Použijte hotové palety a ušetříte si hodiny zbytečné práce, argumentů a dohadů.

Zde je několik dalších stránek:

Colormind – tvorba barev na bázi umělé inteligence,
Color Farm – barevné palety z populárních děl na Dribbble,
Barva Lisa – barevné palety z obrazů velkých umělců,
SwissColors – barevné palety ve stylu švýcarského designu,
HTML Color Codes je velmi dobré místo pro návrháře a vývojáře o barvě, web má vynikající nástroj pro vytváření barevných palet, názvy barev v různých variantách (Hex, RGB, HSL, HTML), hotové barevné palety pro plochý a materiálový design, výukové programy použít barvy a odkazy na další užitečné zdroje
Color Hunt – speciálně vybrané, krásné barevné palety, které jsou aktualizovány každý den
Colordot je barevná paleta, kde můžete pomocí myši prozkoumat všechny odstíny barev.

10. Používejte doporučení společnosti Apple a Google.
Tyto společnosti mají vynikající zdroje pro vývojáře aplikací na platformě iOS nebo Android.
Například Google Material Design, který obsahuje instrukce, nástroje, barvy, ikony a komponenty, které vám pomohou začít s návrhem vaší aplikace.
Apple má Human Interface Guidelines, kde najdete vše, co potřebujete k návrhu aplikace na iOS.

Pamatujte si, že hlavní věc je praxe.
Bude nějaký čas trvat, než zjistíte, jak na kvalitní design, ale brzy si všimnete, že uvedená pravidla zlepší vaše dovednosti.

Rádi byste se třeba v budoucnu věnovali grafickému designu profesionálně? Pomůžeme vám s důležitými základy, abyste měli na čem stavět. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pocitacove-grafiky-pro-zacatecniky/

DSC_0386

V éře technologického pokroku se i tak rafinované umění, jako je kaligrafie, přesunuje do digitální sféry.
Kurz digitálního letteringu se hodí pro každého, kdo by rád propojil ilustraci a písmo do moderní podoby. Objevte v námi úžasné možnosti kreativního písmomalířství!
Samozřejmě se dá internetu najít spousta skvělých tutoriálů o tom , jak tvořit nápisy na iPadu. Na kurzu ale budete mít možnost pochopit celý proces a vyhnete se tak opakování jen jedné konkrétní práce.

V jsou hlavní plusy a pozitiva tvoření letteringových kompozicí na iPadu?
– Můžete si zvětšit nebo zmenšit svou práci (až o 2000%), tedy přiblížit a mít tak větší přesnost;
– Můžete provést neomezený počet zrušení a přepracování, abyste práci bez chyb a nepřesností uložili, nebo zcela změnili celou myšlenku;
– můžete odstranit barvu a nenechat žádné skvrny a špinavé stopy;
– Můžete kopírovat a sdílet díla bez omezení;
– sklon pera je vždy stejný bez ohledu na pohyb ruky;
– prsty a oblečení se neznečistí tuší a barvami
– pera a štětce jsou vždy naplněny tuší, není třeba je doplňovat uprostřed psaní.

Na kurzu digitálního letteringu se naučíme bravurně používat iPad, Apple Pencil a hlavně zvládneme grafické aplikace na lettering a ilustrace Procreate a Affinity designer. Od ručního psaní přejdeme plynule na digitální formu a vyzkoušíme třeba parádní brush nadpisy, křídové návrhy pro kavárny, nebo propojení 3D nadpisu s fotkou. Propojíme ilustraci a písmo v nádherný celek! Možnosti digitálního letteringu Vás nadchnou.

Digitální lettering můžete hojně prakticky využívat. Ať už Vás políbí múza kdekoli, jednoduše vezmete iPad a tvoříte.
Ukážeme Vám jak na to od ručních skic až po vektorizaci a digitalizaci i bez předchozích zkušeností práce s iPadem nebo s Procreate. iPad Vám rádi zapůjčíme. 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/lettering-na-ipadu-kurz-digitalni-kaligrafie-v-procreate/

NjlK0bKqyGo

Kaligrafické nástroje do značné míry určují styl psaní. Například mění plasticitu písmen a mohou propůjčit historickému písmu moderní charakter. Připravili jsme pro vás přehled nejpopulárnějších nástrojů.

Špičaté pero

K prvnímu seznámení s ním zpravidla dochází v písankách. Zanechává tenkou čáru, a když na něj jemně zatlačíte, špička pera se roztáhne a linka se rozšíří.

Široké pero

Základní kaligrafický nástroj. Vhodné pro začátečníky, protože je snazší řídit linku. Tímto perem můžete psát italic (kurzívu) a gotické písmo stejně jako volné moderní styly.

Ruling pen nebo kolapen

Nástroj původně určený k rýsování. Tloušťka linky se řídí šířkou mezi destičkami, které drží inkoust. Může vytvářet nerovné a „hrubé“ čáry.

Plnitelná propiska

Imitace kovového pera. Výhodou je, že se tolik nerozmazávají. Existují i velmi tenké pro kreslení malých prvků.

Syntetické ploché štětce

Štětce dávají písmu osobitý styl – jsou flexibilní, ale ne zas až tak poslušné. Tohoto problému můžete zbavit tak, že štětec zkrátíte.

Brush pen

Nejoblíbenější a cenově nejdostupnější nástroje. Nový pocit, který dává brashpen, – pružnost natlačovaní. Záleží na plynulosti přechodů linií a na pocitu kontroly.

Zajímáte se o krasopísmo? Chcete si všechny tyhle úžasné nástroje vyzkoušet? Přihlaste se na kurz kaligrafie a letteringu v Draw Planet!

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

Kaligrafie a lettering

4. dubna 2018

maxresdefault

Kaligrafie je umění krasopisu, které bylo zapomenuto s nástupem kuličkového pera. V poslední době ale zažívá znovuzrození. Před třemi stoletími bylo obrovské množství škol a mistrů krasopisu. Proč je vlastně kaligrafie tak atraktivní? Odpověď spočívá v plasticitě linií, zkroucených a zmrzlých v krásném tanci. Existuje názor, že se krása kaligrafie nenachází pouze v půvabu linií, ale také v pravidle zlatého řezu. Všechno, co je vytvořeno přírodou, včetně člověka, je na tomto principu postaveno. Tvar písmen, který byl po staletí zdokonalován, z něj také vychází.

Kaligrafie rozvíjí i jemnou motoriku. Malé a přesné pohyby zápěstí a prstů na rukou a nohou jsou koordinovány nervovou, svalovou, kosterní i smyslovou soustavou. Vývoj jemných pohybových dovedností je užitečný nejen pro děti, ale i pro dospělé. Ovlivňuje myšlení, paměť, koordinaci, agilitu, pozorování a představivost.
Na první pohled se zdá, že umění kaligrafie je velmi obtížné. Často slýcháme věty jako: „Mám hrozný rukopis, nikdy to nezvládnu napsat tak krásně. “ To je pouze mýtus. V kaligrafii, stejně jako v hudbě, jsou trpělivost a každodenní trénink nepostradatelným základem.

Trochu Vám přiblížíme nástroje, které se ke kaligrafii používají.

Všechny kaligrafické nástroje lze rozdělit do dvou velkých skupin: na ty široké a na ty se špičatým koncem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plnění pera

Profesionální kaligrafové nenamáčí pero do inkoustu, ale naplní jej pomocí štětce. Takový způsob pomáhá přesně dávkovat tuš a zabraňuje nežádoucím skvrnám a šmouhám při psaní.

Držáky na pero
Máme dva typy- přímé a šikmé. Šikmé držáky se používají pro psaní špičatými pery, aby usnadnily odpozorování správného sklonu 55 stupňů a abychom nemuseli list papíru tolik otáčet.

Štětce
Štětce jsou obdobou per, jsou buďto kulaté (při psaní špičaté) nebo ploché (při psaní široké). Pouze jsou mnohem ohebnější a měkčí než pera.
Nejlepšími kaligrafickými štětci jsou přírodní čínské štětce.

Papír
Pro úspěšné kaligrafické psaní je velmi důležité vybrat správný papír. Pokud je papír příliš tenký nebo rozvolněný, pero se zadrhává, neklouže a inkoust se roztéká.

Tuš
V úvodních fázích je lepší použít ty nejpopulárnější a nejlevnější druhy tuší z obchodu.
Čínský inkoust, který často zaujme začátečníky, je poměrně hustý a těžce sestupuje z pera. Musí být zředěn vodou. Tak se s ním píše snadněji.

Písanky
Pro začátek studia jakéhokoli typu písma je to nutnost. Jednou z nejčastějších chyb studentů je názor „Psaní čar je nuda, chci psát celá písmena.“ Výsledkem je, že jsou písmena křivá, rozestupy mezi nimi jsou různé a s rytmem jsou také problémy.

Lettering je na rozdíl od kaligrafie způsob, jak nakreslit písmena. Lettering je obraz sestávající se z písmen a nějakého dalšího grafického návrhu. Stylistika písma závisí na vaší neomezené představivosti. Psát můžete čímkoli, co Vás jen napadne: štětcem, tužkou, perem, křídou atd.


„Lettering je odlišný od písma, stejně jako tvoření z modelíny se liší od stavení z Lega“ Mark Simonson

Kde krasopis využít?

Ve skutečnosti je to velmi jednoduché. V moderním světě má kaligrafie a lettering hromadu využití!
Psaní originálních pozvánek a pohlednic pro svatby, výročí a jiné svátky pomocí kreativních kaligrafických nápisů.

Plnění všech druhů oficiálních i neoficiálních dokumentů elegantním rukopisem je další příležitostí k vydělávání peněz. Kaligrafie navíc umožňuje vytvářet menu restaurací nebo kaváren, vizitky a plakáty i obaly pro handmade výrobky. V některých tiskárnách s nimi lidé stále pracují, a pokud je to nutné, vyhotovují určité výrobky s kaligrafickými nápisy.

Současné směry kaligrafie.
Jak jsme již zmínili, kaligrafie je dnes používána v mnoha různých oblastech a podařilo se jí stát se uměním. Kromě pera a štětce lze pro kaligrafii použít i běžné kuličkové pero, stříkací pistoli s barvou, dřevěné uhlí a mnoho dalších materiálů. Kvalitní kancelářský papír také není jediným materiálem vhodným pro kaligrafii.

Někteří umělci vytvářejí skutečná kaligrafická mistrovská díla na textiliích, automobilech, skleněných a kovových površích a dokonce i na obyčejných ubrouscích. Po ztrátě charakteristických rysů národních kultur se dovednost vytvářet elegantní nápisy stala eklektickou a proměnila se v jedinečný způsob sebevyjádření.

Kaligrafii se může naučit každý, hlavní je pravidelný trénink a správný přistup! 🙂

Na kurzu kaligrafie a letteringu v Draw Planet najdete skvělý program, díky kterému se krok za krokem naučíte, jak na to krasopis. Naučíte se pracovat se spoustou nejrůznějších kvalitních pomůcek na psaní.

https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!