Přejít na obsah
Menu

#šití

sewing

Možná už dlouho cítíte touhu naučit se šít. Obáváte se ale neznámého a hlavně imaginární složitosti procesu. Třeba se vám dokonce  přátelé a příbuzní smějí a nevěří, že byste zvládli jemnou manuální práci.

Trefili jsme se? Pak je tu deset našich nejpřesvědčivějších důvodů, proč by se měl každý člověk pustit do vzrušujícího dobrodružství zvaného „stříhání a šití“. Přestaňte o tom nápadu konečně pochybovat!

1. Předat první módu v obci

Naučit se šít vlastníma rukama je nepochybně skvělou příležitostí, jak ukázat svou jedinečnost světu, prosadit své kreativní „já”. Také můžete realizovat myšlenky, které se vídáte ve své hlavě. Navíc pokud máte úplně originální nápad, který ještě nebyl realizován slavným návrhářem, vyhnete se módě masového trhu.

A jak příjemný pocit zažijete, když se vás někdo zeptá, kde jste si koupili tu úžasnou sukni nebo neméně skvělou mikinu, a vy můžete s bohémskou lehkostí odpovědět: „Aha, tohle. To jsem si ušila o víkendu. “

2. Najdete si originálního koníčka

Většina lidí má ve svém seznamu koníčků hudbu, filmy, cestování, fitness, snowboarding nebo lyžování.

Stříhání a šití je zcela jiná záležitost. Můžete se chlubit koníčkem, který je užitečný ve všech ohledech. Jaké výhody to přinese? To probereme v následujících odstavcích.

3. Přitáhnete pozornost

Přiznejme si to. Oblékáme se hlavně kvůli sobě, ale přesto se alespoň ve skrytu duše chceme líbit i ostatním. V tomto ohledu vidíme alespoň dvě zřejmé výhody, proč začít šít vlastníma rukama:

Za prvé, individuálně přizpůsobené oblečení sedí a vypadá lépe, zdůrazňuje  naše výhody a skrývá nedostatky, což maximalizuje míru přitažlivosti šťastného majitele nebo majitelky.

Za druhé musíme uznat, že se ze stříhání a šití stala obdivuhodná vlastnost, kterou může nabídnout málokdo. Všichni budou obdivovat vaše nadání a to, že umíte šít se prakticky hodí pro celou rodinu.

4. Ušetřete finanční a časové zdroje

Tento argument není příliš originální, ale je prostě relevantní. Ceny prudce stoupají, platy se mezitím tolik nezvedají a vy byste měli platit za každou opravu oblečení u švadlenky, nebo si rovnou kupovat nové.  A v obchodech najdeme vysoké ceny za malé syntetické hadry s nitěmi vyčnívajícími ze všech směrů.

Pokud se vám zalíbilo něco opravdu luxusního, věřte, že bude levnější si to vyrobit na vlastní pěst.

Můžete však ušetřit nejen finance, ale i čas, protože hledat vhodný ateliér, porovnávat recenze přátel o známých krejčovstvích, vysvětlovat mistrovi, o kolik centimetrů zúžit, jak lemovat kalhoty, je docela únavné a časově náročné. Osoba, která se naučila šít samostatně, může všechny zmíněné operace provádět, aniž by opustila domov.

5. Může to být další zdroj příjmů

Podívejme se na budoucnost s optimismem, šití lze proměnit v plnohodnotný zdroj zisku. Ručně vyráběné věci přitahují pozornost přátel a kolegů a brzy se zvěsti o vašem mimořádném talentu rozšíří mezi další lidi. Za chvilku za vámi budou chodit, abyste pro ně vytvořili něco stejně krásného, ale za malý poplatek.

6. Nové téma k rozhovoru

Nová oblast znalostí je dalším tématem pro udržování konverzace a možnost stát se ještě zajímavějším partnerem na konverzaci. Nikdy nevíte, kde může být nový koníček užitečný nebo alespoň zajímavý k rozmlouvání. A navíc je lákavou vyhlídkou na získání nových přátel na kurzech střihu a šití! 🙂

Schopnost šít vlastními rukama vám pomůže rozvíjet nejen sociální, ale i fyziologické dovednosti, jemné motorické dovednosti, pozornost, soustředění. To je další bonus pro ty, kteří se rozhodnou vstoupit do klubu milovníků šití.

7. Stanovení cíle a jeho dosáhnutí

V současné době je hlavní mírou úspěchu schopnost dosáhnout cílů. Ale zapomínáme, že tato dovednost musí být trénována a rozvíjena, stejně jako svaly těla. A musíte začít stejným způsobem, s malými úkoly, abyste neopustili plán na samém začátku cesty. Tak proč nezačínat trénink svalu vůle s cílem „ušití jednoduchých letních šatů“? Krok za krokem, na začátku malé krůčky, ale vedené k vítězným projektům, vám umožní přiblížit se k velkým věcem.

8. Ukažte svou jedinečnost

Chcete-li šít něco na vlastní pěst, máte možnost přidat tisíc jedinečných detailů. V takových šatech se konečně můžete cítit jedineční a opravdu svoji. To znamená, že vaše sebevědomí dostane skvělou dávku pozitivních emocí.

Dodáváme, že možnost setkat se s osobou ve stejném oblečení se snižuje na nulu. A i když jste zkopírovali výtvory slavných návrhářů s přesností na 99%, bude to jedinečné, protože to nese kousek vaší duše a 1% odchylek.

9. Usilujte o to nejlepší

To nejlepší hledejte ve všem: v kvalitě látky, jejích barvách, střihu, šití, a tak dále. A pokud souhlasíte s tvrzením, že pokud něco uděláte sami, je to nejlepší, pak je tu pro vás skvělá příležitost ovládat celý proces od začátku do konce.

Každý, kdo se rozhodl naučit se šít vlastníma rukama, se vydal na obtížnou cestu. A jde především o kvalitu, ne o kvantitu. Ačkoli proč nešít více? Šít více znamená šít lépe!

10. Pocit nadšení

Říká se, že nejatraktivnější jsou ti lidé, kteří jsou z něčeho nadšení. A pokud si najednou uvědomíte, že vaše oči nemají dostatek zápalu z mnoha nápadů a myšlenek v hlavě, možná budete potřebovat novou činnost, třeba právě stříhání a šití, abyste se znovu cítili jako isnpirativní osoba.

Existuje spousta důvodů, proč se naučit šít. A pokud vás naše argumenty stále nepřesvědčily, zkuste prostě začít. Pravděpodobně objevíte mnoho svých vlastních důvodů, které jsou pro vás pravdivé a nelze je kritizovat.

Přihlaste se do nového kurzu šití v Draw Planet a naučte se vyrábět vlastní parádní kousky!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

sewing-patterns-2

Rozhodli jste se začít šít a řekněme, že jste si koupili Burdu. Otázka zní: „Kde začít?“.

Takže jste si vybrali jednoduchý top, otevřeli jste střih, překreslili jej, nastříhali jste látku. Potom otevřete pokyny k šití a zde si přečtete následující: „Na levé straně předních a zadních řezných značek udělejte malé zářezy. Otevřete zip a stiskněte spirálu miniatury, abyste viděli „linii švu“ mezi copem a spirálou. Umístěte otevřený zip na zadní stranu podél okraje střihu (přední strana) horní stranou na vrch. “

V mírném šoku a celí zmatení se vrhnete na maminku, babičku nebo tetu s prosbou o vysvětlení a pomoc. Snaží se vám vše dobrosrdečně vysvětlit a vy si připadáte prostě hloupě. Jste naštvaní, protože si uvědomujete, že jste přecenili své schopnosti.

Většina z těch, kteří začali šít na vlastní pěst, čelila podobné situaci. Někdo nakonec jde do speciálních kurzů a někdo si vybere bolestivou cestu samostudia. My vám chceme dát do začátků několik praktických rad:

1. Nemyslete si, že to na poprvé půjde dokonale
Banální rada, ale v našem světě perfekcionistů je vhodné ji čas od času opakovat. Připravte se, že cik-cak steh na jemném materiálu shrne látku a skrytý zip bude viditelný

2. Pochopte, že šití je dlouhá a tvrdá práce
Jen si představte: stříhání – “stehování”- zkoušení – provádění změn – zametání – zkoušení – blikání – vzpěra – zametání – blikání – zkuste dál atd. Buďte připraveni, že poprvé budete opravdu tvrdí.

3. Mistrovská díla nepřijdou hned
Šití bundy je velmi náročné. Začněte něčím menším, například sukní. Monochromatická sukně je perfektním začátkem. A proč?
– sukně – všeobecně uznávaný nejjednodušší bod povinného programu;
– poté, co jste sukni jednou nastříhali, snadno to zopakujete, takže je to skvělé cvičení do budoucnosti kvůli jednoduchosti designu, ale také pochopíte některé základní principy konstrukce;
– dostatečně pevný a hustý materiál nevyžaduje podšívku a barvy snadno zakryjí defekty.

4. Připravte se na technické potíže
Například si musíte zvyknout na svůj šicí stroj. Pokud ho zatím znáte pouze z obrázku, musíme vás varovat: jehly se zlomí, cívky vložíte špatně, linie stehů se někdy chová podivně a tak dále. Když se vydáte na cestu střihů a šití, buďte připraveni na to, že musíte být také technickým odborníkem na šicí stroje.

5. Poslední, pátý tip

Důvěra v sebe a vaše schopnosti budou pravidelně klesat pod snesitelnou míru. Motivace bohužel nejspíš ze začátku půjde stejným směrem. A touha poslat všechno do pekla jen poroste.
Můžete namítat, že přeháníme, ale takové chvíle pravděpodobně nastanou. V tu chvíli otevřete tenhle článek, přečtěte si, že je to normální a nejste v tom sami. Všichni jsme tím prošli 🙂 A pak pokračujte v šití.

Nebo můžete se přihlásit na kurz šití v Draw Planet, který vedou ti nejlepší lektoři, kteří vám se vším v klidu pomohou a poradí 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!