Přejít na obsah

#šití

mike-newbry-x5oB8Gw0bL4-unsplash

Šicí stroje se za dobu svého vývoje staly nepostradatelnými pomocníky švadlen, krejčích, módních návrhářů a všech dalších, kteří mají něco společného s výrobou, opravou či zhotovením oděvů. 

Poněkud smutnou pravdou je, že se technologie vyvíjí zejména díky potřebám úzce souvisejících s válečnými konflikty. Nejinak tomu bylo i s šicími stroji. Počátkem 19. století bylo jasné, že se uniformy pro masové armády samy neušijí. A tak vznikl první skutečně funkční šicí stroj, jehož autorem byl rakouský vynálezce Josef Madersperger.

Jednalo se o model s řetízkovým stehem a jedinou nití. Ale nesetkal se s kdovíjakou odezvou.

Co se týče prvního obšívacího stroje (overlocku), byl patentován v roce 1877. Šicí stroje s elektrickým pohonem se objevily v roce 1889.

Za vynálezem šicího stroje zvládajícího šití vázaným stehem s dvojí nití stál vynálezce Walter Hunt. Sestrojil ho v roce 1933 a k inovativním prvkům patřila strojní jehla a člunek.

O zjednodušení člunkového stroje se pak postaral Isaac Merrit Singer. Doplnil ho patkou, pedálem a napínáním nití.

Následovala výroba dokonalejších strojů pro domácnost i řemeslnou a průmyslovou výrobu. Na této fázi vývoje se podílela již řada Čechů, kteří pracovali ve Vídni, a tak byli přímo u zdroje. Ti později rozšířili prodej a výrobu šicích strojů u nás. V této době vznikaly firmy známých jmen, můžeme zmínit například firmy Minerva Opava, Minerva Boskovice, či Lada Soběslav.

Od prvních nesmělých pokusů se šicí stroje vyvinuly do mnoha rozličných podob. Existují klasické šicí stroje, které jsou vhodné především pro drobné použití například v domácnostech, ale i specializované šicí stroje určené pouze k některým speciálním šicím operacím.

A kdo vyrábí šicí stroje na nejvyšší úrovni dnes? Pokud vám jde o technologickou špičku, vsaďte na japonskou značku Brother. Její historie se píše od roku 1908, kdy bratři Yasui opravovali a prodávali náhradní díly. V roce 1928 vyvinuli a vyrobili šicí stroj s řetízkovým stehem a zařadili se k předním výrobcům.

Láká vás šití, ale nevíte, jak na to? Neváhejte a přihlašte se na kurz šití pro začátečníky do Draw Planet! S námi to zvládnete. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/ 🙂

Témata

Jak na šití oděvů

16. září 2021

darling-arias-tX62O5F3AfU-unsplash

Šití oděvu je nejzajímavější a nejděsivější část každého projektu. Jste nadšení, že vaše tvorba ožívá, ale děsíte se, že vystřihnete látku z limitované edice, nad jejím hledáním jste strávili hodiny času a také jste za ni utratili své těžce vydělané peníze.

Příprava

Příprava je klíčová – vím, že to pravděpodobně neradi slyšíte, ale je to tak. Příprava může z oděvu udělat pýchu vašeho šatníku nebo kousek hadru, který na sebe nikdy nevezmete.

Předeperte si látky a ozdoby

Viděli jsme to už dříve, kdy lidé předeprali látku, ale zapomněli na ozdobné nášivky. Poté, když vyprali oděv i s ozdobnými nášivkami se nášivky na rozdíl od oděvu zmenšili. Nebuďte tímto příkladem. Vždy pamatujte na to, že si musíte vyprat látku i s ozdobnými nášivkami a látku oříznout, aby nedošlo ke smrštění.

Zaměřte se na kvalitu, ne na kvantitu!

Módní šatník tvoříme pomalu, pamatujte si, že nejste masová továrna na textil! Investujte svůj čas a pak i vaše oblečení obstojí ve zkoušce času.

Pokud používáte šicí vzor zakoupený v obchodě nebo používáte svůj vlastní, vždy je potřeba zjistit, kolik látky budete potřebovat. Množství, které vám bylo řečeno na vzoru zakoupeném v obchodě, je obecně nehospodárné a často tkanina nemá přesnou šířku, která je uvedená.

Dvakrát měř, jednou řež!

Tohle staré české přísloví se krásně hodí i na šití oděvů. Jde o to si před řezáním promyslet, co a jak budeme řezat a nedělat to, když jste unavení nebo ve spěchu, kdy se nejčastěji chybuje.

Tady jsou některé z našich rad, co dělat a nedělat, pokud jde o výrobu vašeho oděvu.

DĚLAT

✔️ Postupně si odstřihněte vlákna

✔️ Žehlete v průběhu – opravdu doporučuji žehlit lemy před tím, než je začnete šít, jakmile už jsou vtlačeny je s nimi práce jednodušší.

✔️ Požádejte o pomoc nebo tipy, pokud je něco, s čím si nevíte rady.

NEDĚLAT

✖️ Brát šití jako školní domácí úkol – je to přeci proces, který by vás měl bavit stejně jako vás baví jeho nošení.

✖️ Spěchat – vyhraďte si na šití dostatek času, užívejte si proces, který není závod.

✖️ Nevymýšlet zbytečné kreace z nedočkavosti jen kvůli tomu, že musíte pár dní počkat až vám dorazí další zásoby látky.

Všichni děláme chyby

Co se stane, když skutečně špatně střihnete a nezbyde vám žádná látka? Dovolíme si uvést příklad z praxe. Vezměte si pávovou bundu níže. Když jsme vyráběli tuto bundu, došly nám „správné“ bílé hedvábné podšívky. Takže jsme šli do své skrýše (vím, že takové taky máte) a našli tu úžasnou elektrickou modrou podšívku. Modrá dokonale ladí s pávem na přední straně a vytváří další zajímavý top. Velmi šťastná nehoda, která by se nestala, kdyby se něco nepokazilo. 

Zajímá Vás, jak šít na stroji, nebo jak pracovat se střihem? Naučíme vás, jak šít jedna radost! I když právě začínáte. 🙂 

 https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

 

Témata

1-DSC_0128

Se správným vybavením je šití jedna radost! Můžete si ušít cokoliv chcete a vyjádřit tak svůj jedinečný pohled na krásu a módu. Jestliže se šitím teprve začínáte, náš seznam nezbytností k tomu určených vám pomůže dosáhnout skvělých výsledků už s prvním projektem. Až přijde čas a v šití už nebudete úplný nováček, můžete si seznam jednoduše rozšířit a přidat položky dle svých potřeb.

 1. Výběr správného šicího stroje

Na trhu je spoustu různých typů šicích strojů nabitých všemožnými funkcemi, které začátečníka mohou zcela zmást.  Jsou tu dvě pravidla, která vám pomohou vybrat ten správný:

 • Držte se ověřených značek jako je Brother, Bernina nebo Singer. Tyto společnosti mají v nabídce modely, které, zaručí perfektní kvalitu stehu a navíc jsou za rozumnou cenu.
 • Vyberte si model šicího stroje se základními funkcemi. Díky automatickému navíjení cívky, navlékání jehly, stříhání nití, a dalším funkcím bude pro vás šití hračkou. Nenechte se zbytečně příliš nadchnout nadbytečnými funkcemi. Nejprve se naučte dobře šít, svůj stroj můžete upgradovat později.

 1. Jak najít perfektní žehličku na šití a prošívání?

Žehličku během šití oděvů opravdu oceníte. Dokonalé vám připraví látku na šití a pomůže předcházet možný chybám. Jednoduše vám ušetří čas a energii. Užitečné tipy pro správný výběr vaší nové žehličky:

 • Vyvarujte se no name značkám. Doporučujeme si vybrat model od značek Rowenta nebo Panasonic.
 • Pokud je to možné, zvolte akumulátorovou žehličku vhodnou pro jemné tkaniny. Během šití se udělá spoustu nepořádku, žehličku bez kabelu opravdu oceníte.
 • Podívejte se na snadno ovladatelné žehličky s velkou nádrží na vodu – ušetří vám čas.
 • Vyberte si model s rychlým ohřevem a napařovací funkcí. Vyplatí se vám zvláště při žehlení těžký látek, jako je džínovina nebo plátno.

Nezapomeňte také na žehlící prkno. Vyberte si takové, který se snadno skladuje, je stabilní a zároveň vám poskytne dostatek prostoru pro vyžehlení vašich kousků.

 1. Další užitečné příslušenství

Kromě šicího stroje, žehličky, a žehlícího prkna budete potřebovat ještě těchto 6 položek.

 • Kvalitní nitě. Libovolně si vyberte barvy, které se vám líbí, ale vyvarujte se příliš levným nitím. Levné nitě se snadno zpřetrhají a dělají problémy s převlékáním.
 • Dva páry ostrých nůžek. Nůžky používejte jen na stříhání látky. Jde o dlouhodobou investici, tak sežeňte ty nejlepší.
 • Ostré a robustní jehly pro ruční šití. Zvláštní, že? Tyto jehly jsou nezbytné pro šití knoflíků a pro úpravu drobných detailů.
 • Pevná podložka s přímými a šikmými čarami, které vám pomohou řezat přesně. Deska by měla být odolná, snadno skladovatelná a rovná.
 • Spoustu špendlíků. Pro začátečníky je připnutí nejjednodušší způsob, jak vytvořit dokonalé švy.
 • Páradla. 

Kromě toho budete ještě potřebovat pera, tužky, křídy na látku, průhledné pravítko, krejčovský metr a cívky s jehlami do stroje navíc.

 1. Tipy pro uspořádání pracovního koutku

Většina začátečníků pracuje v naprostém nepořádku. Zapletené nitě, kusy látky všude. V tomto chaosu je těžké pracovat, natož něco najít. Zkuste to jinak a udržujte ve svém pracovním prostoru pořádek.

 • Pro skladování cívek, textilu a nástrojů používejte boxy, které jsou oddělené.
 • Špendlíky a jehly sbírejte do dvou magnetických talířů nebo je zapichujte do polštářků k tomu určených.
 • Po dokončení práce se snažte dát věci zpátky na svá místa.
 • Pro ochranu šicího stroje používejte kryt proti prachu.

Zajímá vás, jak šít na stroji nebo jak pracovat se střihem? Přihlaste se do kurzu šití v Draw Planet. Kurz šití je nabitý praxí a skvělými radami, které opravdu využijete! Už to neodkládejte, těšíme se na vás! https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

 

Co je fast fashion?

3. listopadu 2020

6360116740428903881820619511_fast-fashion

Jednoduše řečeno, fast fashion je móda, která je levná a snadno dostupná, dominuje módnímu odvětví, vždy následuje trendy a podporuje plýtvání zdroji. Tento typ módy čerpá z mol a outfitů celebrit, které potom neuvěřitelnou rychlostí zkopíruje do vlastních produktů, které ještě rychleji doručí do prodejen velkých oděvních řetězců. Velmi dobré příklady Fast Fashion oděvních řetězců jsou H&M, Zara, Gap, Forever21 a jim podobné. 

Módní produkce bývala mnohem pomalejší. Podívejme se do 19. století, kdy lidé oděvy vyráběli ručně. Během Průmyslové revoluce se věci začaly dávat více do pohybu, vznikaly textilní továrny a oblečení se začalo vyrábět už připravené k nošení a ve větších nákladech, už ne na zakázku. Od patentu šicího stroje v roce 1846 šla cena oděvů rapidně dolů. 

Během druhé poloviny 20. století, kdy se svět vzpamatovával z hrůz a také nedostatku během světových válek, začaly velké módní domy produkovat trendy pro sezóny – jaro, léto, podzim a zimu, což si obecně tyto značky drží dodnes, např. tradiční týden módy se koná tradičně jen dvakrát do roka pro sezóny jaro/léto a podzim/zima. Na nich několik měsíců dopředu představují trendy na následující sezóny. 

Dnešní Fast fashion značky údajně mají 52 “mikrosezón”, což znamená, že prakticky chrlí nové nápady a trendy každý týden. Kvůli svému rychlému reagování na současné mini trendy musí logicky ubrat na kvalitě materiálů, ale také udržitelnosti při zpracování. Tyto společnosti budou raději produkovat a produkovat, než aby strávily čas výrobou kvalitního oblečení na delší dobu. Jejich zájmem není, abychom u nich zakoupené oblečení nosili několik let, naopak potřebují, abychom ho v další sezoně odložili nebo vyhodili a zakoupili si nové kousky. 

Jak fast fashion ovlivňuje životní prostředí a lidi?

Tyto značky musí logicky tlačit cenu co nejníže a zrychlit proces výroby co nejvíce, což vede k potlačování environmentálních aspektů výroby. Výrobci nepoužívají udržitelné textilie, ale naopak spoustu syntetických materiálů, chemikálie, mikro plasty a škodlivé barvy. Více než 60% látek jsou vyrobeny ze syntetik, které pochází z fosilních paliv. To znamená, že pokud skončí na skládce, nerozloží se. Mikrovlákna, která skončí v moři, se také nerozloží. Módní odvětví je druhým největším znečišťovatelem pitné vody, po zemědělství. 

Zvířata jsou také ohrožena, protože toxické barvy a mikrovlákna vypouštěná do moře mohou být jednoduše požitá tamní faunou . Dále použití látek a kožešin při výrobě oděvů ohrožuje spoustu živočišných druhů. 

Špatná je také situace v lidských zdrojích. Textilní odvětví je obrovským pachatelem moderního otroctví. Situace je především špatná v zemích jako Čína, Bangladéš, Vietnam apod., kde dělníci jsou vystaveni extrémně špatným pracovním podmínkám, jsou často velice málo placení, pracují dlouhé hodiny bez přestávek, nemluvě o tom, že jsou vystavení toxickým látkám. 

Jak poznat fast fashion?

 • Neustále se měnící styly oblečení a týdenní změny. 
 • Tisíce dostupných kousků a stylů. 
 • Extrémně krátký čas, kdy se oblečení objeví v obchodech. 
 • Vyrobeno v zemích, kde je pracovní síla velice levná. 
 • Levné, málo kvalitní materiály, které se poničí po pár nošeních. 

Každý z nás by se měl zamyslet nad svým šatníkem. Kolik kousků skutečně nosíte často a rádi? Proč tomu tak je? Z jakých materiálů jsou vyrobeny? Když se na podobné otázky zeptáte ohledně veškerého oblečení, jistě Vám nejčastěji vyjdou kousky, které máte již několik let a stále drží tvar. Jsou z kvalitního materiálu a nadčasové. Toto je základ šatníku, do kterého bychom měli investovat svoje finance, a tím investovat také do životního prostředí, lepších podmínek pro lidi a do naší budoucnosti. 

Zkuste investovat do svého vlastního oblečení s našimi kurzy šití! 🙂 

Kurz šití a oděvní tvorby. Kalhoty, košile a kardigany.  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-odevni-tvorby-kalhoty-kosile-kardigany/

Kurz šití a oděvní tvorby. Šaty, sukně a mikiny. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

sewing

Možná už dlouho cítíte touhu naučit se šít. Obáváte se ale neznámého a hlavně imaginární složitosti procesu. Třeba se vám dokonce  přátelé a příbuzní smějí a nevěří, že byste zvládli jemnou manuální práci.

Trefili jsme se? Pak je tu deset našich nejpřesvědčivějších důvodů, proč by se měl každý člověk pustit do vzrušujícího dobrodružství zvaného „stříhání a šití“. Přestaňte o tom nápadu konečně pochybovat!

1. Předat první módu v obci

Naučit se šít vlastníma rukama je nepochybně skvělou příležitostí, jak ukázat svou jedinečnost světu, prosadit své kreativní „já”. Také můžete realizovat myšlenky, které se vídáte ve své hlavě. Navíc pokud máte úplně originální nápad, který ještě nebyl realizován slavným návrhářem, vyhnete se módě masového trhu.

A jak příjemný pocit zažijete, když se vás někdo zeptá, kde jste si koupili tu úžasnou sukni nebo neméně skvělou mikinu, a vy můžete s bohémskou lehkostí odpovědět: „Aha, tohle. To jsem si ušila o víkendu. “

2. Najdete si originálního koníčka

Většina lidí má ve svém seznamu koníčků hudbu, filmy, cestování, fitness, snowboarding nebo lyžování.

Stříhání a šití je zcela jiná záležitost. Můžete se chlubit koníčkem, který je užitečný ve všech ohledech. Jaké výhody to přinese? To probereme v následujících odstavcích.

3. Přitáhnete pozornost

Přiznejme si to. Oblékáme se hlavně kvůli sobě, ale přesto se alespoň ve skrytu duše chceme líbit i ostatním. V tomto ohledu vidíme alespoň dvě zřejmé výhody, proč začít šít vlastníma rukama:

Za prvé, individuálně přizpůsobené oblečení sedí a vypadá lépe, zdůrazňuje  naše výhody a skrývá nedostatky, což maximalizuje míru přitažlivosti šťastného majitele nebo majitelky.

Za druhé musíme uznat, že se ze stříhání a šití stala obdivuhodná vlastnost, kterou může nabídnout málokdo. Všichni budou obdivovat vaše nadání a to, že umíte šít se prakticky hodí pro celou rodinu.

4. Ušetřete finanční a časové zdroje

Tento argument není příliš originální, ale je prostě relevantní. Ceny prudce stoupají, platy se mezitím tolik nezvedají a vy byste měli platit za každou opravu oblečení u švadlenky, nebo si rovnou kupovat nové.  A v obchodech najdeme vysoké ceny za malé syntetické hadry s nitěmi vyčnívajícími ze všech směrů.

Pokud se vám zalíbilo něco opravdu luxusního, věřte, že bude levnější si to vyrobit na vlastní pěst.

Můžete však ušetřit nejen finance, ale i čas, protože hledat vhodný ateliér, porovnávat recenze přátel o známých krejčovstvích, vysvětlovat mistrovi, o kolik centimetrů zúžit, jak lemovat kalhoty, je docela únavné a časově náročné. Osoba, která se naučila šít samostatně, může všechny zmíněné operace provádět, aniž by opustila domov.

5. Může to být další zdroj příjmů

Podívejme se na budoucnost s optimismem, šití lze proměnit v plnohodnotný zdroj zisku. Ručně vyráběné věci přitahují pozornost přátel a kolegů a brzy se zvěsti o vašem mimořádném talentu rozšíří mezi další lidi. Za chvilku za vámi budou chodit, abyste pro ně vytvořili něco stejně krásného, ale za malý poplatek.

6. Nové téma k rozhovoru

Nová oblast znalostí je dalším tématem pro udržování konverzace a možnost stát se ještě zajímavějším partnerem na konverzaci. Nikdy nevíte, kde může být nový koníček užitečný nebo alespoň zajímavý k rozmlouvání. A navíc je lákavou vyhlídkou na získání nových přátel na kurzech střihu a šití! 🙂

Schopnost šít vlastními rukama vám pomůže rozvíjet nejen sociální, ale i fyziologické dovednosti, jemné motorické dovednosti, pozornost, soustředění. To je další bonus pro ty, kteří se rozhodnou vstoupit do klubu milovníků šití.

7. Stanovení cíle a jeho dosáhnutí

V současné době je hlavní mírou úspěchu schopnost dosáhnout cílů. Ale zapomínáme, že tato dovednost musí být trénována a rozvíjena, stejně jako svaly těla. A musíte začít stejným způsobem, s malými úkoly, abyste neopustili plán na samém začátku cesty. Tak proč nezačínat trénink svalu vůle s cílem „ušití jednoduchých letních šatů“? Krok za krokem, na začátku malé krůčky, ale vedené k vítězným projektům, vám umožní přiblížit se k velkým věcem.

8. Ukažte svou jedinečnost

Chcete-li šít něco na vlastní pěst, máte možnost přidat tisíc jedinečných detailů. V takových šatech se konečně můžete cítit jedineční a opravdu svoji. To znamená, že vaše sebevědomí dostane skvělou dávku pozitivních emocí.

Dodáváme, že možnost setkat se s osobou ve stejném oblečení se snižuje na nulu. A i když jste zkopírovali výtvory slavných návrhářů s přesností na 99%, bude to jedinečné, protože to nese kousek vaší duše a 1% odchylek.

9. Usilujte o to nejlepší

To nejlepší hledejte ve všem: v kvalitě látky, jejích barvách, střihu, šití, a tak dále. A pokud souhlasíte s tvrzením, že pokud něco uděláte sami, je to nejlepší, pak je tu pro vás skvělá příležitost ovládat celý proces od začátku do konce.

Každý, kdo se rozhodl naučit se šít vlastníma rukama, se vydal na obtížnou cestu. A jde především o kvalitu, ne o kvantitu. Ačkoli proč nešít více? Šít více znamená šít lépe!

10. Pocit nadšení

Říká se, že nejatraktivnější jsou ti lidé, kteří jsou z něčeho nadšení. A pokud si najednou uvědomíte, že vaše oči nemají dostatek zápalu z mnoha nápadů a myšlenek v hlavě, možná budete potřebovat novou činnost, třeba právě stříhání a šití, abyste se znovu cítili jako isnpirativní osoba.

Existuje spousta důvodů, proč se naučit šít. A pokud vás naše argumenty stále nepřesvědčily, zkuste prostě začít. Pravděpodobně objevíte mnoho svých vlastních důvodů, které jsou pro vás pravdivé a nelze je kritizovat.

Přihlaste se do nového kurzu šití v Draw Planet a naučte se vyrábět vlastní parádní kousky!

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

sewing-patterns-2

Rozhodli jste se začít šít a řekněme, že jste si koupili Burdu. Otázka zní: „Kde začít?“.

Takže jste si vybrali jednoduchý top, otevřeli jste střih, překreslili jej, nastříhali jste látku. Potom otevřete pokyny k šití a zde si přečtete následující: „Na levé straně předních a zadních řezných značek udělejte malé zářezy. Otevřete zip a stiskněte spirálu miniatury, abyste viděli „linii švu“ mezi copem a spirálou. Umístěte otevřený zip na zadní stranu podél okraje střihu (přední strana) horní stranou na vrch. “

V mírném šoku a celí zmatení se vrhnete na maminku, babičku nebo tetu s prosbou o vysvětlení a pomoc. Snaží se vám vše dobrosrdečně vysvětlit a vy si připadáte prostě hloupě. Jste naštvaní, protože si uvědomujete, že jste přecenili své schopnosti.

Většina z těch, kteří začali šít na vlastní pěst, čelila podobné situaci. Někdo nakonec jde do speciálních kurzů a někdo si vybere bolestivou cestu samostudia. My vám chceme dát do začátků několik praktických rad:

1. Nemyslete si, že to na poprvé půjde dokonale
Banální rada, ale v našem světě perfekcionistů je vhodné ji čas od času opakovat. Připravte se, že cik-cak steh na jemném materiálu shrne látku a skrytý zip bude viditelný

2. Pochopte, že šití je dlouhá a tvrdá práce
Jen si představte: stříhání – “stehování”- zkoušení – provádění změn – zametání – zkoušení – blikání – vzpěra – zametání – blikání – zkuste dál atd. Buďte připraveni, že poprvé budete opravdu tvrdí.

3. Mistrovská díla nepřijdou hned
Šití bundy je velmi náročné. Začněte něčím menším, například sukní. Monochromatická sukně je perfektním začátkem. A proč?
– sukně – všeobecně uznávaný nejjednodušší bod povinného programu;
– poté, co jste sukni jednou nastříhali, snadno to zopakujete, takže je to skvělé cvičení do budoucnosti kvůli jednoduchosti designu, ale také pochopíte některé základní principy konstrukce;
– dostatečně pevný a hustý materiál nevyžaduje podšívku a barvy snadno zakryjí defekty.

4. Připravte se na technické potíže
Například si musíte zvyknout na svůj šicí stroj. Pokud ho zatím znáte pouze z obrázku, musíme vás varovat: jehly se zlomí, cívky vložíte špatně, linie stehů se někdy chová podivně a tak dále. Když se vydáte na cestu střihů a šití, buďte připraveni na to, že musíte být také technickým odborníkem na šicí stroje.

5. Poslední, pátý tip

Důvěra v sebe a vaše schopnosti budou pravidelně klesat pod snesitelnou míru. Motivace bohužel nejspíš ze začátku půjde stejným směrem. A touha poslat všechno do pekla jen poroste.
Můžete namítat, že přeháníme, ale takové chvíle pravděpodobně nastanou. V tu chvíli otevřete tenhle článek, přečtěte si, že je to normální a nejste v tom sami. Všichni jsme tím prošli 🙂 A pak pokračujte v šití.

Nebo můžete se přihlásit na kurz šití v Draw Planet, který vedou ti nejlepší lektoři, kteří vám se vším v klidu pomohou a poradí 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!