Přejít na obsah
Menu

#markers

Jak míchat odstíny fixů?

20. listopadu 2021

camille-san-vicente-VK620qNCUKo-unsplash

Učený z nebe nespadl a při tvorbě je důležitá hlavně praxe. Pojďme si vysvětlit jak míchat odstíny fixů a vyvarovat se případných chyb.

Jak se vyznat ve štítcích fixů značky Copic?

Nejzákladnější věcí je se naučit číst ve štítcích fixů. Ačkoliv se vám mohou na první pohled zdát nepochopitelné, po vysvětlení se v nich začnete skvěle orientovat.

Každý fix má štítek skládající se z jednoho písmene a dvou čísel. Písmeno představuje skupinu barev. Například G je skupina zelených barev nebo Y je skupina žlutých barev. Na štítcích se můžete setkat i se dvěma písmeny, například RV – červenofialová nebo BG – modrozelená.

Pokud jde o čísla, první číslo je údaj o stupni sytosti a intenzity. Nejvyšší sytosti odpovídá číslo 0, která se snižuje s rostoucím číslem. Nejnižší intenzita sytosti dosahuje k číslu 9. Následující číslo označuje jak světlá nebo tmavá barva je. To se pohybuje od nejsvětlejšího odstínu 000 do nejtmavšího odstínu 9-.

Tipy pro míchání barev fixů

Výběr vhodné metody závisí na počtu použitých fixů.

1 fix

V případě použití jednoho fixu záleží pouze na tom, kolik uděláte barevných vrstev. Čím více vrstev, tím tmavší je výsledek.

Více fixů

Pokud použijete více než jeden fix, je dobré vědět,  že světlejší odstín zeslabuje tmavší odstín. K míchání tedy používejte vždy světlejší barvu.

2 fixy

Když používáte 2 fixy, zvolte stejnou skupinu barev. Budou se pěkně společně doplňovat. Začněte tím, že jako základ použijete světlejší barvu. Následně pokračujte tmavší barvou a ke konci tahu snižujte tlak na fix. Drsnější linie, kde končí tmavší odstín opravte světlejší barvou malými kruhovými pohyby nebo tahy. Opakujte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

3 fixy

Tady si ověříte svou znalost štítků na fixech. Vybírejte fixy ze stejné skupiny barev a věnujte pozornost číslům, které udávají jejich světlost nebo tmavost.

Jako základ použijte nejsvětlejší fix. Poté vezměte fix střední tmavé barvy a vyplňujte oblasti, které chcete ztmavit. Dejte pozor, abyste úplně nezakryli nejsvětlejší barvu, která bude výsledek zvýrazňovat. Nejtmavší barvou vytvořte stíny.

Nyní je čas na promíchání barev. Vemte střední barvu a kruhovými pohyby a lehkými tahy fixem míchejte nejtmavší odstín až do oblasti, kde se společně potkávají. Stejnou technikou smíchejte světlou a střední barvu.

Tip na závěr

Nespěchejte. Na celý proces si udělejte čas a inkoust nechte zaschnout, než se jej rozhodnete zesvětlovat nebo ztmavovat. Mokré fixy se zdají tmavší než zaschnou. 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresleni-fixami-designerske-popisovace/

 

Témata

624c1c19f7b0713eff0e3d510bc5130f
Jistě si všichni ze školy pamatujete gelová pera. Museli jsme si vždy dávat pozor, abychom je nerozmazali rukávem nebo jiným papírem. Linery jsou úplně jiná liga. Linky, které s nimi nakreslíte, jsou okamžitě suché a nedají se rozmazat. Pro rovnoměrně tlusté čáry se liner skvěle hodí. Pokud byste chtěli čáry dělat dynamičtější a měnit jejich tloušťku podle potřeby, doporučujeme použít černou fixu.
 
Když už mluvíme o školních letech, nemůžeme vynechat klasické plnicí pero. Takové to, které mění tloušťku čáry podle toho, jak moc na něj tlačíte. Můžete jimi vytvořit krásné grafické a prostorové kompozice. Mimo to je můžete použít ke skicování v počátečních fázích výkresů. Čáry se nedají vymazat a tak vás používání plnicího pera naučí pozornosti i přemýšlení o kompozici dopředu.
 
Máte radši barvičky?
Moderní fixy vás ohromí. Díky možnosti překrývání barevných vrstev dokážete vytvořit jedinečné textury. To co vás v dětství vždy zklamalo, vás nyní okouzlí. Při vybarvování pohádkových hrdinů v omalovánkách bylo nejdůležitější nepřetáhnout fixem obrys. Také nikdo nechtěl, aby se na velkých plochách tvořili tmavší a světlejší linky, podle toho, kolikrát jste přes místo přejeli fixou. V ilustraci je naopak tento efekt fascinující.
  
Také tu máme markery s podobnými možnostmi ale divočejšími barvami. Nejvíce využívané byli v urbanistické ilustraci a snad v textech diplomek a dizertací nejlepších mozků světa. 🙂 
Chcete si vyzkoušet všechny tyto pomůcky? Přihlaste se k nám na kurz ilustrace pro začátečníky! Na kurzu vás čeká super program, díky kterému se dozvíte ještě víc o světě a možnostech ilustrace!

Olejové fixy

7. září 2018

pebeo-4artist-marker-hero105

Věděli jste, že olejové barvy mohou být i ve formě fixů?

Olejové fixy se vyrábějí ve čtyřech velikostech hrotů 2mm, 4mm, 8mm a 15mm.
Pozor, schnou vážně rychle. Po 10 minutách jsou na dotyk už úplně suché, můžete je ale ještě rozmýt terpentýnem.
Díky tomu, že vytvářejí tak tenoučkou vrstvu oleje, která nepopraská, se dají olejové fixy kombinovat i s akrylem, což je vlastně poprvé, kdy můžete nanášet akryl přes olej a naopak.


Původně byly vytvořené pro olejomalby, na vytváření obrysů, kontur a na rychlé skici.
Pokud si ale vyberete ty nejefektnější metalické odstíny, jako jsou měděná, stříbrná a zlatá, dají se s nimi vytvářet i malé dekorativní elementy pro větší detailnost vaší olejomalby.

Tyto úžasné fixy se dají použít na papír, na dřevo, na kov i na plátno a nemusíte je ničím zafixovat.
Jsou docela tekuté, můžete je napumpovat, vytvořit na podklad kaňku a tu pak rozetřít třeba štětcem.

Tyto skvělé fixy najdete v obchode u naších partnerů na Soukenické 14. ouze příznivci Draw Planet mají od 15.9. do 15.10. slevu 10%! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

2bd66890efbc

Kreslení skla vždy přináší mnoho problémů a otázek. V tomto článku se dozvíte, jak postupně nakreslit skleněnou lahvičku fixy.

Krok 1. Nakreslíme lahvičku tužkou

Provádíme lineární kresbu. Velmi skicovitě nakreslíme obrys, označíme ohyby a hlavní odrazy světla na lahvi.

Krok 2. Linerem vytáhneme obrys lahve

Také schematicky nakreslíme hlavní části odrazu světla a nejvýraznějších stínů skleněné lahve. Zbytky po kresbě tužkou vygumujeme.

Krok 3. Vybarvujeme lahvičku fixy

Vezmeme nejsvětlejší fixu a nakreslíme skvrny na nejjasnějších místech lahve. Vždycky máme před sebou předlohu. Potom použijeme fixu středního tónu. Touto barvou vybarvíme celou lahev.

Krok 4. Začínáme pracovat s tmavými plochami.

Vezměte fixu středně tmavého odstínu. Zakreslíme s ní stinné oblasti. Také malujeme „skvrny“. Zatím nemyslete na barevné přechody. Hlavní věcí je správné uspořádání barevného tónu.

Krok 5. Děláme hladké přechody mezi barvami

Vezmeme si všechny tři barvy, co jsme použili. Opět procházíme každou barvou v oblastech, kde byla použita, a vyrovnáváme přechody. Papír musí být dostatečně tlustý, aby zvládal počet vrstev.

Krok 6. Nakreslíme stíny na lahvi

Pro kreslení stínů použijeme nejtmavší odstín. Poté si vezmeme dva nejbližší odstíny a vyhladíme přechody od světla k stínu.

Krok 7. Vybarvíme víčko lahve

Pro víčko používáme dva odstíny zelené. Nejdříve nakreslíme světlou část a pak ji ztmavíme. Přidáme ještě víc odstínu do nejméně osvětlených částí.

Krok 8. Na skleněnou lahvičku nakreslíme odlesky světla

Barvy máme uspořádány, takže můžeme začít s detaily. V této fázi se vytváří efekt skla a průhlednost. Nejdříve používáme bílou gelovou propisku a označujeme s ní nejsvětlejší, bílé oblasti na lahvičce.

Krok 9: Vytvoříme efekt záření a hloubky

Chcete, aby vaše sklo svítilo? Nebojte pro kontrast se použít černou pastelku!

Označíme a nakreslíme černou pastelkou nejtmavší oblasti lahve a víka. Najednou vznikne hloubka a průhlednost. Dále použijeme černý liner o tloušťce 0,3 mm a obtáhneme celý obrys lahve. A posledním krokem je bílá pastelka.

Použijeme ji tam, kde vidíme odraz z bílého stolu – na stranách lahve. Ještě můžeme vytvořit název. Několik doplňkových prvků a stínů a láhev vypadá ještě realističtější.

Nyní už víte jak na to! Nebojte se kreslit průhledné předměty. Vyžadují sice trochu větší pozornost, ale výsledek za to stoji!
Baví Vás kreslit fixy? Tak se přihlaste do kurzu designerské kresby fixy v Draw Planet, kde se dozvíte spousty dalších triků.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresleni-fixami-designerske-popisovace/

7345d89af822

Texturu dřeva vídáme všude kolem nás. Jak ji ale snadno a rychle zobrazit ve skicách, aniž byste nad tím strávili spoustu času? Rozeberme si a ukážeme si jednu z jednoduchých technik.

Vzor dřeva je různý jak v barvě, tak ve vzoru. Základní struktury borového dřeva jsou zobrazeny ve třech oddílech, které jsou uvedeny níže: a, b, c.

Na základě těchto schémat můžeme znázornit dřevěný povrch. Hlavní kresba, charakteristická struktura stromu, je znázorněna na obrázku „c“. Budeme jej v tomto článku analyzovat pomocí kreslení dřevěného trojrozměrného objektu.

Nakreslíme trojrozměrnou dřevěnou kočku. Pozor, texturu budeme zobrazovat ve tvaru objektu, ne ploše jako na obrázku.

Krok 1. Náčrt
Nejprve kreslete tužkou. Zakreslete tvar kočky a lehce naznačte směr čar vzoru dřeva.
Čáry tužky překreslete linerem. Můžete si vzít jakýkoli, nejdůležitější je, aby byl odolný proti vodě. Pak náčrtek kreslený tužkou vygumujte elastickou gumou. Nyní je kresba připravena pro práci s markery.

Krok 2. Vybarvujeme kočku fixami
Začněte tou nejsvětlejší fixou, vykreslete nejvíce osvětlené části těla kočky. Světlo dopadá na levou spíš dolní část, což znamená, že tato strana bude nejsvětlejší. Nanášejte barvu tahy podle tvaru (jak je znázorněno čarami na obrázku).

Dále udělejte tmavší barvu stinné oblasti a poté pomocí fix vytvořte přechod středního tonu. Přechod tvoříte tedy mícháním barev.

Krok 3. Nakreslete texturu dřeva
Nyní nakreslete čáry textury dřeva.
Poté vezměte trošku tmavší odstín a ztmavte čáry v nejtmavších částech těla kočky. Ale ne úplně, na některých místech zachovejte původní barvu.
Náš princip: začínejte od tmavých oblastí ve stínu a protahujte je do světlých oblastí (míchání barev).
Pak s ještě tmavšími fixami nakreslete čáry dřevěné struktury kočky.

Krok 4. Práce s detaily
Nyní nakreslete bílou propiskou odrazy světla. Tam, kde se světlo odráží od povrchu, vzniká bílá skvrna. Propisku než zaschne, můžete jemně rozmáznout prsty. Ale nejprve to radši vyzkoušejte na jiném papíře.

Nezapomeňte, že takový obrázek můžete nakreslit jakoukoli technikou! Nezáleží na tom, jestli jsou to akvarely nebo barevné tužky. Všechny kroky jsou podobné.
Chcete-li se dozvědět jak zobrazit fixy i jiné textury, přihlaste se na náš kurz designérské kresby.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresleni-fixami-designerske-popisovace/

Kdy byla vynalezena fixa

8. února 2018

zigtwinsset

Na konci roku 1959 se v Tokiu objevily první fixy. Byly okamžitě vyprodány.
Japonsko je země kaligrafie. Ke každému japonskému domu patří štětec a lahvička s tuší. Fixa se proto měla stát velmi užitečným nástrojem. Měla zjednodušit kaligrafické psaní, na rozdíl od pera by dokázala vytvářet na papíře i tlusté linky. Přestože byla propagována jako náhrada za kaligrafické štětce, změnila fixa rychle svou specializaci. Ukázalo se, že nový nástroj neumožňuje psát na papír tahem v různých tloušťkách. Jako náhrada tužek pro dětské kresby byla však perfektní.

Výrobce si to rychle uvědomil a 17. března 1960 se objevily první sady barevných fix. Od té doby popularita tohoto jednoduchého pera pro kreslení a psaní rychle vzrostla.

Podle složení barvicí kapaliny rozdělujeme fixy na dva typy. Ty, které jsou naplněny inkoustem obsahujícím alkohol a ty s inkoustem na bázi vody. Navenek je můžeme rozpoznat podle konstrukce víčka. Fixy naplněné inkoustem s alkoholem mají ucelené uzávěry, které těsně uzavírají špičku. Fixy s inkoustem na bázi vody jsou vybavené větrajícími uzávěry. První typ je vhodnější pro psaní, druhý pro kreslení. První je považován za „dospělý“ nástroj určený pro seriózní práci, druhý za „dětský“, protože je bezpečnější.

Ve středověku se prototyp fixy objevil ve formě husího peří. Stejný princip: Brk husího pera byl naplněn inkoustem. Zkosený hrot brku husího pera zanechával na papíře stopu inkoustu.

A přes to všechno je marker vynálezem dvacátého století. A to to není jen jedno psací zařízení, ale máme k dispozici celou rodinu skvělých nástrojů. Markery (popisovače) jsou vlastně fixy určené pro psaní na papíře. Poté máme fixy pro psaní na dřevo a látku i fixy- zvýrazňovače a oddělovače textu.

Jedno z neobvyklých použití fixy lze nalézt i ve zdravotnictví. Existují chirurgické popisovače kůže. Označují se s nimi části těla před chirurgickými operacemi. Inkoust v tomto fixu je nesmazatelný, netoxický a má krásnou fialovou barvu.

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!