Přejít na obsah

#materialy

williams-4-960×805@2x

Herb Williams svými díly upozorňuje ožehavé problémy dnešní doby, třeba nekontrolovatelné požáry, hurikány nebo nedostatek surovin, skrze nečekané hravé médium. Umělec z Nashvillu používá ke svým bustám a sochám nespočetné množství voskovek a vystavuje tak všudypřítomnou dětskou hračku a zároveň adresuje problémy dnešní doby. 

Už před 10 lety vytvořil sochu k připomínání požárů v Texasu a dále pokračuje ve vyobrazování podobných témat. Sám říká: “ Tyto epické katastrofy jsou člověkem mnohy nepředvídatelné a neovladatelné, stejně jako současná pandemie, a tak vytvářím díla, která mohou dětem ukázat problémy, kterým čelíme.”

Jeho První oheň tak byl doplněn o Tři grácie změn klimatu , trio figurativních skulptur připomínajících Venuši milskou s pohledem požárů, tání ledovců a odlesňování. V jedné ze soch šlehají plameny přímo z těla, další je přepůlené a ukazuje letokruhy jako je tomu při kácení stromů. 

Williams momentálně pracuje na šesti dalších dílech, která budou k vidění na letišti v Atlantě a současně je kurátorem v nashvillské Rymer Gallery, kde můžete najít více jeho děl. 

Co byste z voskovek vysochali Vy? 

1510a3f1cc1a1d57baa53d96350920a4

Při malbě olejem či akrylem se dá využít mnoho podpůrných olejů, gelů či jiných médií, které mají různé účinky na výsledek. Pojďme se spolu podívat na některé z nich. 

Ředidlo 

Bez ředitel (rozpouštědel a lihů) se při tvorbě s olejem rozhodně neobejdete, jelikož olejové barvy rozhodně nezředíme vodou. Nejčastěji používaný bude terpentýn, který jistě ze své tvorby znáte. Terpentýn použijeme k ředění barev a jejich promíchávání, ale také k čištění štětců a palet, čili ho k olejomalbě bude zapotřebí určitě hodně. Jedinou nevýhodou pro Vás může být jeho charakteristický zápach, což ovšem lze vyřešit nákupem speciální bezzápachové verze, což ale na jednu stranu může být i škoda a ochudit Vás o ten pocit malby jako mistři za starých časů. Pokud zde můžeme ještě něco doporučit, k malbě nebudou vhodná technická ředidla, která by mohla ovlivnit žloutnutí barev. 

Oleje

Zasychací oleje jsou určitě další věcí, která je pro tvorbu s olejovými barvami velice důležitá. Jsou to přírodní oleje, které při kontaktu se vzduchem tvrdnou. 

Lněný olej

Je asi nejvyužívanějším olejem. Vyrábí se ze semínek lnu ve dvou variantách: Rafinovaný nebo za studena lisovaný. Který z nich je lepší, to záleží na Vašem osobním výběru. Za studena lisovaný olej neprošel žádnou chemickou úpravou, a proto je považován za stabilnější, rafinovaný olej má méně nedokonalostí a tím pádem má nižší tendence zežloutnout. 

Lněný olej smíchaný s terpentýnem se dobře hodí na závěrečné lazurování. Jeho přidáním do barev také docílíme hladkého povrchu s minimem stop po tazích štětcem. 

Makový olej

Makový olej je velice světlý, až transparentní olej, a tím pádem má menší tendenci jít do žluta než lněný olej. Schne mnohem pomaleji než lněný, takže je vhodný pro metodu “mokré do mokrého”. Svého času byl makový olej také využíván k výrobě některých bílých odstínů, ale byl nahrazen o něco levnějším světlicovým olejem. 

Světlicový olej

Jak již zmíněno, dost se podobá makovému oleji. Schne také o něco déle než lněný olej a je doporučen pro závěrečné vrstvy. 

Olej z vlašských ořechů

Tento olej se olejomalbě využívá déle než lněný olej a žloutne o trochu méně, což způsobuje, že světlé a studené odstíny utrpí méně změny při zasychání. Jeho povrch po zaschnutí je silnější než např. u makového oleje, a proto se hodí na spodní vrstvy a je skvělý pro malbu detailů. Ořechový olej má plnou a hedvábnou texturu, díky které barokní malíři dosáhli skvělých efektů při malbě límců a dalších detailů opulentního oblečení. 

Mezi další můžeme zařadit různá média a gely, které se dají využít pro změnu struktury, lesky a transparentnosti. 

Pomůcky k akrylovým barvám

Nejjednodušší a nejlevnější řešení pro akrylové barvy je voda, která má srovnatelný efekt s ředidlem u olejových barev, a také s ní čistíme štětce. 

Za použití trochy vody bude barva lépe klouzat a roztírat se. Nicméně ale použití přílišného množství vody může způsobovat problémy, např. v závislosti na kvalitě barev může voda způsobovat nejednotnost barvy a tím slabší místa. 

Naopak ale můžete s použitím většího množství vody s akrylem pracovat třeba na papíru určeným pro akvarel a tím zvodnatělá barva se vpije do papíru, než aby seděla na plátně a zaschla. 

Flow improver

Pokud chceme akrylovou barvu naředit více a voda už by způsobovala problémy, je zde na pomoc médium zvané flow improver, za pomoci kterého barva bude více naředěná a nebude způsobovat zmíněnou nejednotnost barvy. 

Někteří umělci používají směs tohoto média a retardéru, když potřebují zakrýt větší plochy. Barva krásně klouže po plátně a díky retardéru uschne pomaleji, čímž se dají skvěle zakrýt velké plochy bez viditelných přechodů. 

Glazing medium

Toto médium pomáhá transparentnosti barev, aniž by narušilo jejich sílu, a proto se skvěle hodí na horní vrstvy. 

Podobně jako u olejových barev najdeme i u akrylu spoustu dalších médií, které ovlivňují lesk/matnost barvy nebo gelové médium, které se dá využít pro impasto efekt ( opravdu silné zahuštěné vrstvy, kde jsou tahy štětcem viditelné a zamýšlené)

Další média jsou také využitelná pro změnu struktury, k čemuž ale můžeme chytře využít i obyčejnou kuchyňskou sůl a vody, která nám vytvoří krásné efekty. 

Závěrem

Z hlediska ředění barev je pro začínajícího umělce, který si zatím sám není moc jistý, lepší pořídit akrylové barvy, jelikož k tomu stačí pouze voda. Pro oba druhy existuje na trhu spousta různých doplňků, které změní a dodají požadované textury a finiše, bude určitě zajímavé vyzkoušet je všechny!

Vyzkoušet si požadované techniky a média můžete na našich kurzech malby, které pořádáme jak pro akrylové tak i olejové barvy. Rádi Vás zde uvidíme a můžeme si o pomůckách, které Vás zajímají, popovídat hlouběji. 🙂 

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/

14795305531_557b63f012_z

Rozhodli jste se začít kreslit nebo malovat, ale ve světě výtvarných pomůcek a potřeb se ztrácíte? Vybrali jsme pro Vás pár těch nejpopulárnějších, tak se nechte inspirovat! 🙂

AKRYLOVÉ BARVY

Malba akrylem je jednou nejpoužívanějších technik ve světě malířů. Zároveň jsou však akrylové barvy skvělým médiem pro začínající malíře, protože jsou rozpustné ve vodě, rychle schnou a jsou všestranné.


Akrylové barvy jsou vodou ředitelné a poměrně snadno použitelné. Já osobně jako paletu používám sklo nebo plastovou podložku, na kterou se akryl nelepí. Po jejím zaschnutí na paletě je možné barvy opět rozmíchat vodou.
Barvy, které používáme u nás v Draw Planet jsou značky AMSTERDAM. Mají skvělou pigmentaci a strukturu a k dispozici širokou škálu barev a odstínů. Nacházejí se v praktických tubách, jsou světlostálé, mají výbornou krycí schopnost a jsou snadno omyvatelné z lesklých povrchů a štětců.

Pokud nejste spokojeni s oblastí, kterou jste namalovali, můžete ji nechat vysušit a přemalovat ji během několika minut. Protože akrylát je plastový polymer, můžete natřít jakýkoliv povrch, pokud neobsahuje vosk nebo olej. Na rozdíl od olejů můžeš akryláty používat bez toxických rozpouštědel a mohou se snadno čistit jen s mýdlem a vodou.
Po zvládnutí techniky malby akrylem můžete vytvořit opravdu mistrovská díla. Trocha trpělivosti, usilovného zkoušení a správných materiálů jsou klíčem k působivým výsledkům.

Chcete si malbu technikou akrylu vyzkoušet? Přihlaste se na kurz akrylu do Draw Planet! S námi vám to půjde!

https://www.drawplanet.cz/kurz/akryl-zacatecniky/

AKVARELOVÉ BARVY

Akvarel je jednou z nejmladších výtvarných technik. Akvarelové barvy jsou vyrobené ze směsi barviva a pojidla arabské gumy rozpustné ve vodě. Snadno se jimi vytváří transparentní kouřový efekt, a to buď vzájemným rozpíjením a mísením barev nebo postupným přidáváním barevných vrstev na předchozí zaschlé vrstvy.
Akvarel je vcelku náročná malířská technika. Před samotnou malbou je třeba dopředu vše promyslet. Akvarelové barvy vcelku rychle schnou a nekryjí tak dobře jako např. akrylové barvy, opravy nejsou vždy jednoduché.
Nanáší se speciálními štětci na akvarel, které mají schopnost udržet vodu (např. veverka) na papír s vyšší gramáží, 250 g/m2 a výš.Slabší papíry se i po upevnění k podložce nasátím vody zkroutí.

Malba mokrým na suché
Při malbě mokrým na suché se barvy nanáší jedna přes druhou, přičemž se barevná vrstva nanáší na další vrstvu až po jejím zaschnutí.

Malba mokrým do mokrého
Při malbě mokrým do mokrého se barvy nanáší na navlhčený papír, na kterém se rozpíjí a navzájem mísí. Barvy se nanáší od nejsvětlejšího odstínu po nejtmavší. Tato technika je vhodná pro kreslení krajiny, oblohy a vody. Práce by měla být rychlá, neboť vlhký podklad rychle schne.

Malba suchým na suché
Při malbě suchým do suchého se barvy co nejméně ředí vodou. Tuto techniku lze využít pro malbu detailů, např. trávy, listí nebo efektů na vodě.

Přihlaste se do kurzu malování akvarelem v Draw Planet! Pod vedením zkušeného lektora Vás seznámíme s kouzlem akvarelu a všechno se podaří. 🙂
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

DESIGNÉRSKÉ FIXY – UMĚLECKÉ MARKERY

Moderní fixy vás ohromí. Díky možnosti překrývání barevných vrstev dokážete vytvořit jedinečné textury. To co vás v dětství vždy rozčilovalo, s uměleckými markery nehrozí. Proto se také během 21.století staly jedním s nejpopulárnější výtvarnou potřebou. Podle složení barvicí kapaliny rozdělujeme fixy na dva typy. Ty, které jsou naplněny inkoustem obsahujícím alkohol a ty s inkoustem na bázi vody. Mnohé designerské fixy lze znovu doplňovat a mají vyměnitelné hroty.

Jsou vhodné pro návrhy a projekty, ilustrace, náčrty, kreslené animace, storyboardy a mnoho dalšího. V Draw Planet máme mimo jiné kurz, zaměřený vyloženě na práci s touto geniální výtvarnou pomůckou. Tak na co ještě čekáte? Přihlaste se a objevte kouzlo uměleckých markerů!
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-kresleni-fixami-designerske-popisovace/

PARALLEL PEN-MODERNÍ KALIGRAFIE

Moderní kaligrafie je neustálý proces objevování nových významů, ale také stylů, technik, materiálů a kombinací – písmo totiž nikdy není samo: jeho výsledné kouzlo je i v harmonii materiálů a barev. V moderní kaligrafii najdeme nespočet pomůcek a materiálů, my jsme však na základě zkušeností díky našem kurzům zjistili, že mezi nejoblíbenější pomůcky v tomto umění patří Parallel pen. 🙂

Parallel pen je perfektním nástrojem pro vytvoření ohromující kaligrafie. Na rozdíl od jiných kaligrafických hrotů, které mají v sobě jednu nebo dvě štěrbiny, umožňuje jeho jedinečný design dvou desek rovnoměrné protékání inkoustu po celé šířce hrotu. Tímto způsobem můžete použít plochý okraj pro široké tahy a roh pro úzké linie. Je k dispozici ve čtyřech velikostech hrotů: 1,5mm, 2,4mm, 3,8mm a 6,0 mm. Čím větší velikost hrotu, tím dramatičtější je psaní. Parallel pen se plní inkoustem, který je mísitelný a lze s ním tvořit gradace.Na výběr máte ze 14 odstínů.

Přihlaste se do Kurzu moderní kaligrafie a uvidíte, že psát nejen Parallel penem je umění, které Vás chytne! 🙂
https://www.drawplanet.cz/kurz/moderni-kaligrafie-lettering/

IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!