Přejít na obsah
Menu

Historie digitální malby

26. května 2021

Zpět na blog
James Faure Walker, Artist, Paintings

Digitální malba je způsob tvorby v digitálním prostředí a je jednou z forem digitálního umění. Digitálním prostředím jsou softwarové balíčky nebo počítačové grafické programy, které umělci umožňují vytvářet různá umělecká díla. Použité nástroje a techniky dodávají digitálním dílům jedinečný vzhled. Jedním ze směrů, které lze v rámci těchto programů zvolit, je i „tradiční digitální malba“.

Digitální umění je obecně datováno do 60. let. Existuje však několik předchůdců, které lze zařadit do let 50. Umělec jménem James Faure Walker je od konce 80. let známý pro integraci počítače do své malířské tvorby.

Průlom v digitální malbě pak způsobil samotný software, kdy Bill Atkinson a Susan Kare vytvořili MacPaint, prototyp všech programů pro digitální malbu a design obrázků.

Na začátku 80. let získala digitální malba nový kreativní nástroj: Adobe, ikonický software pro manipulaci s obrázky a tvorbu digitálního designu. Téhož desetiletí vývojáři přišli s Corel Draw a Paint.

Od té doby se digitální ilustrace nadále vyvíjí online. Internet umožnil ilustrátorům, návrhářům a umělcům oslovit mnohem více lidí. V roce 2010 se zrodil Instagram: sociální síť, která se stala místem setkání a platformou portfolií pro různé umělce a styly. Dnes je to obrovské úložiště uměleckých děl z celého světa. 

Gadgety jako iPad a Apple Pencil se rychle stávají základními pomůckami pro mnoho umělců a také každého, kdo chce kreslit a navrhovat digitálně.

Digitální malba v současnosti zažívá svůj vrchol. Nadále se však vyvíjí a neustále těží z nových technologií. Zatím není známo, jak bude vypadat budoucnost, ale je zcela jasné, že bude plná umění vyráběného a spotřebovávaného digitálně.

Zajímáte se o digitální malbu a chcete se dozvědět víc? Přihlaste se do Draw Planet na kurz digitální malby pro začátečníky! 🙂

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/digitalni-malba-online-kurz-pro-zacatecniky/

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!