Přejít na obsah
Menu

Jak si vybrat grafický tablet?

3. listopadu 2020

Zpět na blog
wacom-one-vyuka

Výběr tabletu pro digitální umění nebo nebo animaci se může zdát jako běh na dlouhou trať, když se člověk zamyslí nad všemi kritérii, které by měl pro něj tablet splňovat, a také nad všemi modely a druhy, které jsou momentálně na trhu. 

Aby to bylo ještě komplikovanější, každý model má své vlastní přednosti a splňuje různá kritéria. Takže kde by měl umělecký novic začít, aby porozuměl všemu technickému žargonu a vybral si pro sebe správný kousek?

Pěkně popořadě – k čemu budete přístroj používat?

Stejně jako nákup jakékoli jiné elektroniky, i nákup tabletu pro tvorbu je docela investice, takže je třeba se zamyslet nad tím, k čemu skutečně jej budeme využívat. 

  • Bude tvorba pro Vás jen koníčkem nebo i něco víc?
  • Budou Vaše děti s ním mít povoleno hrát si?
  • Jste chudý student a hledáte skvělý a finančně dostupný kus?
  • Nebo jste už zavedený umělec a hledáte profesionální stroj pro pracovní účely?
  • Potřebujete samostatný tablet kvůli úspoře místa?

Všechny tyto odpovědi Vás posunou blíže k tabletu, který vyhovuje Vašim potřebám a Vaší peněžence. 

Rozpočet

Což nás jemně posouvá k prvnímu kritérii, a tím je Váš rozpočet. Ten bude asi prvním faktorem, na který se podíváte při brouzdání internetem. Cena grafického tabletu se může vyšplhat až ke 100 000 kč. Ale nenechte se odradit – existují skvělé tablety za mnohem nižší částky, jen je třeba se zaměřit na důležitá kritéria pro Vás a provést pár kompromisů. 

Kreslící tablet nebo tablet s monitorem?

Společně s rozpočtem si budete muset hned na začátku určit, jestli chcete tablet jako klasické zařízení, které propojíte s Vaším PC a výsledky vidíte na obrazovce nebo jestli chcete tablet s displayem, na kterém rovnou vidíte svou tvorbu. Samozřejmě, že zařízení rovnou s displayem bude dražší, než tablet, který připojíte k externímu monitoru. Je teda třeba si určit, zda právě zde můžete udělat kompromis kvůli ceně. 

Kompatibilita

Než se ponoříme do hloubání o individuálních potřebách u tabletu, je třeba si také připomenout, že základním stavebním kamenem při výběru bude také kompatibilita s Vaším operačním systémem. Ať už budete mít tablet propojený s Vaším stolním PC, laptopem nebo mobilním telefonem, je třeba nejprve zjistit, zda se k sobě vůbec hodí, abychom se vyhnuli zbytečně vyhozeným penězům. Většina velkých značek a výrobců nicméně přichází s velmi dobře vybavenými stroji, které se také budou shodovat s Vaším kreslícím nebo animačním programem, nicméně je vždy lepší se o všem přesvědčit dopředu. 

Uživatelsky přívětivý nebo je třeba PhD?

Určitě neexistuje nic otravnějšího, než když si člověk přinese domů svůj nový nablýskaný přístroj a poté zjistit, že zapojení a připojení jsou naprostá noční můra a člověk potřebuje minimálně doktorát, aby porozuměl návodu. 

Naštěstí spousta nových přístrojů na trhu je vybavena pro automatickou instalaci všech potřebných programů, a nebo mají vše přehledně předpřipravené na CD, ze kterého je lze jednoduše aktivovat. 

Zážitek z kreslení

Další z klíčových aspektů výběru je, jaký je tablet na dotyk, zda je příjemný Vám a jaký je zážitek z jeho používání. Toto je samozřejmě velice subjektivní a složité, pokud vybíráte tablet online, nicméně může pomoci se podívat na uživatelské recenze různých přístrojů, a tím si alespoň udělat nějaký obrázek. Hledejte hlavně názory na citlivost a kvalitu povrchu. 

Ty nejdražší tablety k Vám přichází už s tvrzeným sklem, na kterých pracujete podobně jako na svém smartphonu. Normálně grafické tablety jsou vybaveny povrchem pro kreslení, s různými druhy a kvalitami, od plastů až po skutečný pocit kreslení na papír. Zeptejte se sami sebe, jak chcete tablet využívat. Měli byste mířit směrem ke stejnému pocitu, jako když kreslíte na papír. 

Velikost/kreslící plocha

Zde se musíme podívat na dvě velikost:

  • Celková velikost zařízení
  • Velikost kreslící plochy

Budete se chtít zaměřit na obě velikost! Můžete najít dostatečně malé a přenosné tablety, které nabízejí uspokojivou velikost kreslící plochy, jen je třeba hledat, jaká velikost vyhovuje právě Vám. 

Slovníček

Nyní se společně podíváme na malý slovníček, který Vám pomůže se zorientovat při výběru stroje a stanovit si priority. 

Multi-touch

Tato technologie Vám umožní být interaktivní ve využití. Budete moci scrollovat, přibližovat, oddalovat a tím získáte větší flexibilitu ve tvorbě. 

Záruka

Určitě je třeba si připomenout, abyste nezapomněli, jak důležitá je délka záruky, stejně jako je tomu u ostatních druhů elektroniky. Neuškodí delší záruka, chcete-li přístroj naplno využívat dlouhodobě. 

Úrovně tlaku

Jeden z nejdůležitějších technických parametrů a je třeba ho dobře sledovat. 

ČÍslo zde uvedené nám říká, kolik odlišných bodů je hrot pera schopen rozpoznat. Čím více jich je, tím více schopni kontrolovat svoje tahy, a tím budete mít i lepší a hladší Vaše tvorba bude. 

RPS

Když spolu počítač a tablet komunikují, pero vysílá jakési reporty o své pozici na kreslící ploše. Hodnota reportů zaslaných za sekundu se označuje jako RPS a její rychlost je dalším důležitým aspektem, který může zjednodušit Vaši tvorbu. 

Rozlišení

Rozlišení je dalším důležitým technickým parametrem. Počítá se jím, kolik různých pozic ve všech směrech je pero schopné zachytit na pracovní ploše. Kombinace vysokého rozlišení a rychlé RPS umožní mnohem preciznější pohyb perem po pracovní ploše. 

Některé další parametry k zamyšlení 

Zde bude patřit různá konektivita – např. podporuje tablet bluetooth, internetové připojení nebo má USB porty? Jsou s ním k dostání i nějaké další extra pomůcky nebo náhradní pera? Jak složité je dokoupit případně tyto pomůcky?

Ještě je také dobré se kromě velikosti tabletu podívat i na jeho váhu, hlavně pokud chcete tablet nosit hodně sebou. 

Až si vyberete ten správný pro Vás, rádi Vás v různých programech naučíme pracovat a budeme inspirovat v našem kurzu Digitální malby: https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-digitalni-malby/

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!